islam

Erdoğan, Almanya ve Hollanda merkezli STK temsilcilerini kabul etti
Erdoğan, kaldığı Ritz Carlton Oteli'nde Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), TDU Berlin, WEFA, İslami Toplum Milli Görüş, Hollanda Türk İşadamları Derneği, Berlin İslam Federasyonu, Avrupa Hüdai Vakfı, Avrupa Malatyalılar Federasyonu, Avrupa Gümüşhaneliler Derneği
"İslam, on yıllardır Almanya’ya ait"
DÜSSELDORF - Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Uyum Bakanı Guntram Schneider, İslam’ın on yıllardır Almanya’ya ait olduğunu söyledi. Guntram Schneider, Almanya’da ilk caminin 1779 yılında Baden-Württemberg eyaletinin Schwetzingen şehrinde inşa edildiğini ve yine 20’nci yüzyılın başında Berlin’de iki caminin
İşler: AB ile müzakereler bu gidişle 10 yıl daha sürecek
KÖLN - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, dün Köln’de İslam Toplumu Milli Görüş’ü (IGMG) ardından da DİTİB Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşmelerden sonra konuşan İşler, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilere değindi.
DİTİB’in üç camiine eş zamanlı saldırılar kaygılandırdı
KÖLN - Almanya'nın Köln şehri ve çevresinde, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı üç ayrı camiye aynı gün yapılan saldırılar kaygılandırdı. DİTİB’in Köln’de inşa ettirdiği ve Almanya’nın en büyük cami ve külliyesi olarak inşa edilen DİTİB Köln Merkez Camii bu sabah 9.
Arap uzmanlar: Erdoğan ve AK Parti Arap alemindeki eski parlak dönemini kaybetti
Sait Shehata, Erdoğan ve AK Parti tecrübesinin Arap-İslam halkı için ilk başta ümit oluşturduğunu; ancak bunun daha sonra sekteye uğradığını ifade etti.“İSLAM LİDERİ” GİBİ GELMİŞTİ, AMA…
Maliki : Suriye'deki gruplara silah göndermek, Irak'a saldırmaktır
Bilindiği gibi Irak askerleri, ülkenin Anbar şehrinde El Kaide bağlantılı Irak- Şam İslam Devleti (İŞİD) militanlarıyla çatışıyor. (CİHAN)
Alman Türk Toplumu, Müslüman bayramı istedi
Birkaç gün önce Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesine konuşan Bakan, İslam Konferansı’nın geleceği konusunda İslami teşkilatlar ile görüşeceğini ve isteklerine daha fazla yer vereceğini söylemişti.
Maliki: IŞİD ile her türlü görüşmeyi ret ediyoruz
ERBİL - Irak Başbakan'ı Nuri El Maliki, sözde “Irak Şam İslam Devleti (IŞİD" ile her türlü görüşmeyi ret etiklerini açıkladı.Televizyonda konuşan Maliki, " Bazı taraflar bizden görüşmemizi ve bu görüşmelerin devam etmesini öneriyor” dedi.
Yasin Aktay: Darbe olmuş diye Mısır’da tarihte durmuş değildir.
Bugün üçüncü yılında toplantıyı düzenlemekten kastımız aslında bütün bir orta doğuda tüm bir islam dünyasında demokrasiye yönelen asıl tehditlerin ne olduğunu bir daha masaya yatırmaktır.’’ ifadelerini kullandı.
Bakan Çelik: Katma değerli ürünler üretmeliyiz
Bu çerçevede G-20 ülkelerinin çalışma bakanları ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın üye devletleri çalışma bakanları bir araya geliyor ve gelişmeleri ele alıyor.” diye konuştu.
Sırplar şehitlikteki 'soykırım' yazısını sildi
Bosna İslam Birliği temsilcisi Bilal Memişeviç, Sırp Cumhuriyeti polisine karşı özel mülkiyete izinsiz giriş nedeniyle dava açacaklarını duyurdu. Bir Boşnak kadın, kazınan kabartmanın üzerine 'soykırım' kelimesini rujla yazdı.
Rusya'nın Sesi radyosu, 17 Aralık süreci ve Türk-Rus ilişkilerini irdeledi
Mısır’da Müslüman Kardeşler hükumeti döneminde, İslamcı örgüte destek veren El Nur Partisi, yüzünü silahlı kuvvetlere çevirdi ve Müslüman Kardeşler yönetimine darbe yapılmasını destekledi. Benim düşünceme göre şu anda Türkiye’de de, laik güçler ile Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iki kanadı arasında böyle enteresan politik müzakereler yapılıyor.
'Mısır, ordunun daha muktedir olacağı neo-mübarek döneme giriyor'
Rabia’yı İslamcılık tehdidi algısıyla katliam meydanına çeviren darbe yönetiminin, devrimci gençliğe karşı yapacaklarını meşrulaştıracak bir şey yok. Değişimin anahtarı, Tahrir gençliğinde.
60. Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu
Gecede verilen özel ödüllerin sahipleri ise şöyle: Namık Sevik Ödülü- Necmi Tanyolaç; Namık Sevik Onur Ödülü - Doğan Koloğlu; İslam Çupi Onur Ödülü - Dirk Kuyt (Fenerbahçe). (CİHAN)
İslam Konferansı’nda eski hatalar tekrarlanmayacak
BERLİN - Almanya´nın yeni İçişleri Bakanı Thomas de Maziere, İslam Konferansı´nın devamı için ilgili İslami teşkilatların görüşünü alacak. Friedrich döneminin hatalarını tekrarlamak istemeyen De Maziere, Müslümanların isteklerine daha fazla yer vereceğini söyledi.
Kutlu Doğum programında salonlar doldu taştı
O'nun getirdiği doğru İslam'ı doğru bir şekilde tatbik etmek istiyoruz." şeklinde konuştu.Nida Vakfı Koordinatörü İbrahim Ünal , 2007 yılında kurulan vakfın, hem sosyal hem de dini ve kültürel programlar organize ettiğini söyledi.
Rusya: İran’ın Cenevre-2’ye çağrılmaması hata
Rus Bakanı İran’ın davet edilmemesin İslam Dünyası’nın birliğine ve terörle mücadeleye katkı sağlamayacağını hatırlattı. Rusya’nın tutumunun her zaman Suriye’de yaşanan krize gerçek bir katkısı olabileceklerin Cenevre-2’de temsil edilmesinden yana olduğunu kaydeden Lavrov, ABD’li meslektaşı
Türkiye'nin ilk TSE Helal Uygunluk Belgesi'ni Bera Otel aldı
Bu konuda İslam dünyasının otorite kuruluşu olan DİB ile oturup görüştüklerini kaydeden Şentürk, "Diyanet İşleri Başkanımız hocalarımızı görevlendirdi. Diyanet İşleri'yle yaptığımız protokol çerçevesinde bu çalışmayı yürütüyoruz.
AK Parti'li Oktay Saral: Biz cemaate asla düşman değiliz
İslam dünyasındaki akıttıkları kanları, o bebelerin, gözü yaşlı annelerin dramlarını hepiniz televizyonlarda izliyorsunuz. İnsanlığımdan utanıyorum.
Selefilerden, IŞİD’e Suriye’den derhal çekilin çağrısı
AMMAN - Ürdün’de bulunan Selefi Cihat Hareketi liderlerinden Ömer Mahmud Osman (Ebu Katade), Irak İslam Devleti’ne (IŞİD) derhal Suriye’den çekilme çağrısı yaptı.Ebu Katade, Ürdün’de devam eden yargılanması öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "IŞİD’in lideri Ebubekir el Bağdadi derhal üyelerini Şam’dan çekmeli
Avrupa’ya ‘yolsuzluk’ çıkarması yapan iktidar vekilleri, beklenen ilgiyi görmedi
AK Partili vekillere tepki gösteren Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı İhsan Öner, “STK’lara adil davranmayanlar, darboğaza düşünce kapımızı tıklıyor” dedi.Hükümetin Avrupa’daki sivil toplum uzantısı Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından organize edilen konferanslar, hem katılım hem de konu ve içerik
İslam Kalkınma Bankası Almatı’da toplandı
ALMATI - İslam Kalıkınma Bankası (İKB) 40. yıllık toplantısı Kazakistan’ın eski başkenti ve finans merkezi Almatı’da yapıldı. Toplantıya ev sahibi Kazakistan’ın yanı sıra Afganistan, Arnavutluk, Özbekistan, Türkmenistan, İran, Azerbaycan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan ve Türkiye’den yetkililer
IŞİD’in üst düzey komutanı İdlib’te öldürüldü
İDLİB - Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile radikal Irak–Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü arasında çatışmaların sürdüğü İdlib’te, IŞİD’in üst düzey komutanı Ebu Bara El Cezairi’nin öldürüldüğü bildirildi.
İTT Genel Sekreteri Medeni: Kültürel çatışmanın kazananı olmaz
ANKARA - İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Emin Medeni, dünya ölçekli kültürel çatışmaların ‘kazananının’ olmayacağını belirterek ‘‘Çatışmaların uzun vadede hepimiz kurbanıyız’’ şeklinde konuştu
Suriyeli mülteciler için 400 milyon dolar bağış
Uluslararası İslami Vakfı tarafından yarın düzenlenecek ve 86 ülkeden temsilcinin katılacağı konferansta Suriye'deki insanlık dramı yeniden masaya yatırılacak. Uluslararası İslami Vakfı tarafından Kuveyt'te bu yıl ikincisi düzenlenen toplantıda yapılan bağış, hangi ülkenin ne kadar bağışta bulunacağını bildirmesinden
TUSKON’dan HSYK düzenlemesine tepki
Benzer durumlarda nasıl reaksiyon verilmesi gerektiğine dair Türk ve İslam tarihindeki örnekler hepimizin malumudur. Ayrıca son bir ay içerisinde dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinde yaşanan yolsuzluk soruşturmaları ve yolsuzluklara karıştığı iddia edilenlerin, ülke üst yöneticilerinin
Esed, Mevlid Kandili programına katıldı
, “Vatanına ihanet edenler yada yıkmak ve öldürmek için saldıranların İslam diniyle hiçbir ilgileri yok. Bunlar İslam dininin gerçek anlamını ve değerini çarpıtıyor” ifadelerini kullandı.El Seyyid ayrıca, dünyanın tüm milletleri Cenevre’de toplansa bile nihayetinde Suriye halkının istekleri ve ideallerinden başka hiçbir şey olmayacak.
Radikal örgüt IŞİD, Rakka’da 100 kişiyi infaz etti
HALEP - Suriye’de, Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) adına savaşan radikal örgüt ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasındaki çatışmalar tüm şiddetiyle sürüyor. IŞİD, çatışmalar sonrasında Rakka’nın önemli kısmını ele geçirdi.
TZOB: Kadın çiftçi eğitiminde hedef 1 milyon
Gaziantep’teki törene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na getirilen Ayşenur İslam da katıldı. İzmir’de 8 Mart 2013 tarihinde, Kayseri’de ise 22 Mart 2013 tarihinde kadın çiftçilerimize sertifikalarını verdik.
Başbakan Erdoğan’a Malezya’da fahri doktora unvanı verildi (2)
KUALA LUMPUR - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'nde fahri doktora unvanı verildi.Başkent Kuala Lumpur'daki Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'nde tören iki ülke milli marşlarının okunması ile başladı.
Başbakan Erdoğan’a Malezya’da fahri doktora unvanı verildi
KUALA LUMPUR - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde fahri doktora unvanı verildi. Başkent Kuala Lumpur’daki Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde tören iki ülke milli marşının okunması ile başladı.
ABD araştırmasına göre Türkler seküler demokrasiyi destekliyor
NEW YORK - ABD'de 7 Müslüman ülkeyi konu alan bir araştırmada İslam ülkelerinin laiklik, demokrasi ve yaşam tarzlarına bakışı konusunda ilginç veriler elde edildi. Michigan Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (Michigan Institute for Social Research) tarafından Tunus, Mısır, Irak, Lübnan, Pakistan, Suudi Arabistan ve Türkiye'de yapılan araştırmaya
Erdoğan Malezya'da resmi törenle karşılandı
Erdoğan, bugün Kuala Lumpur'daki temasları kapsamında Malezya Uluslararası İslam Üniversitesinde Fahri Doktora tevcihi törenine katılacak. Ardından Araştırma ve Dönüşüm Vakfı ve Razak Yönetim Okulu tarafından düzenlenecek “Dönüşen Doğu Asya-Pasifik Bölgesi ve Türkiye” konulu konferansta konuşacak
Alman siyaseti yeni yıl resepsiyonunda sivil toplumu ağırladı
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Kuzey Almanya Kadın Kolları Başkanı Dilek Ağdan, Almanya Müslümanlar Koordinasyon Kurulu (KRM) Sözcüsü Bekir Alboğa, Hessen Polis Teşkilatı’ndan Başkomiser Döndü Yazgan, göçmen ailelere mensup kız öğrencileri
El Kaide bağlantılı örgütten Halep'te giderayak toplu infaz
HALEP - Suriye’de El Kaide bağlantılı radikal Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Halep’te esir aldığı çok sayıda sivili katlettiği bildirildi. Özgür Suriye Ordusu ile girdiği çatışmada Halep’te önemli bir merkezini kaybeden radikal IŞİD örgütünün, onlarca esiri öldürdüğü açıklandı.
Times: Erdoğan, kendi ülkesinin can düşmanı haline geliyor
yolsuzluğa bulaşmış politikacılardan ve zorbalığa yönelen generallerden arındıran çoğulcu ve modern bir yönetim sergiler görüldüğünü hatırlatan The Times, İslam ile Batı dünyasının aracısı olarak görülen hükümetin bugünkü durumunu ise şöyle resmetti: "Yazık ki bugün Türkiye çok farklı bir tablo sergiliyor.
Muhaliflerin IŞİD’in Halep merkezini ele geçirdiği iddia edildi
HALEP - Suriyeli muhalifler Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Halep’te radikal Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) karargahını ele geçirdiklerini bildirdi. Suriye’de son günlerde ÖSO ile radikal IŞİD örgütü mensupları arasında Halep’te şiddetli çatışmalar sürüyor.
Cami minaresine Alman şirketleri sponsor oldu
Aydın, İslam'ın bir barış dini olduğunu hatırlatarak, "Oldenburg’da barış içinde bir yaşam için her şeyi yaptığımızı ve yapmaya da devam edeceğimizi sevinçle söyleyebiliriz." dedi. Minare, 24 Ocak tarihinde törenle açılacak.
Özbek hakem İrmatov, dünyanın en iyi 10’u arasında
1976 doğumlu İrmatov, üstün başarılarından Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından 'Özbekistan'ın iftiharı' madalyasıyla ödüllendirilmişti. (CİHAN)
Maliki’nin ordusundan kaçan 13 bin kişi Kuzey Irak’a sığındı
Muhammed, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının bölgeye hakim olmak için Irak ordusuyla çatışmaya devam ettiğini kayd etti. Irak Başbakanı Nuri El Maliki ordusu IŞİD militanları arasındaki çatışmalarda sivil halkın büyük zarar gördüğünü dile getiren Muhammed, Bağdat yönetimini mezhepçilik
Suudi Arabistan, İran'la bağlarını güçlendirmek için Pakistan’dan yardım istiyor
İSLAMABAD - Pakistan yerel medyasında çıkan haberlere göre, Suudi Arabistan'ın İran ile ilişkilerini güçlendirmek için Pakistan’dan yardım talep ettiği iddia edildi.Pakistan’a dün akşam bir ziyaret gerçekleştiren Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, Pakistan Dışişleri Bakanı Sertaç Aziz, Başbakan Navaz Şerif
Hollanda'da 13 yaşındaki Türk kızı kayboldu
Hollanda Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Arif Yakışır, son 6 hafta içerisinde büyük şehirlerdeki okullarda bazı şahısların öğrencileri kandırdıklarına dair kendilerine bilgiler ulaştığını söyledi.
Nuri Paşa’nın ay yıldızlı Osmanlı sancağı Azerbaycan’da bulundu
MOSKOVA - Azerbaycan’ı 1918 yılında Ermeni Taşnak ordusunun işgalinden kurtaran Nuri Paşa komutanlığındaki Kafkas İslam Ordusu’nun ay yıldızlı sancağı, Gence şehrinde bulundu. Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı’na konuşan Azeri araştırmacı-gazeteci Nicat Dağlar, bayrağın 25 Mayıs 1918’de Gence’ye gelen Nuri Paşa’nın Kafkas İslam Ordusu’na ait olduğunu
Cami kapısına bu kez çiçekler bırakıldı
" diyen İslam Federasyonu Başkanı Omar Mustafa, kilise yönetimine geçmiş oldun dileklerini ilettiklerini ve çiçek gönderdiklerini söyledi. (CİHAN)
İsveç’in ilk kadın başpiskoposundan yabancı karşıtı partiye ayar
STOCKHOLM - İsveç Kilisesi başpiskoposluğuna seçilen ilk kadın olan Antje Jackelen, agresif bir İslam karşıtlığı güden İsveç Demokratları Partisi’nin bazı görüşlerinin Hristiyan bakış açısıyla uyuşmadığını söyledi
Hollanda'da vatandaşlığa geçiş için 7 yıl ikamet şartı getiriliyor
Hollanda Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Arif Yakışır, ise Mark Rutte'nin ikinci hükümetinde yabancılar aleyhine yasalar çıkarıldığına dikkat çekti. (CİHAN)
Suriyeli muhalifler Cenevre 2 Konferansı’ndan umutsuz (özel)
Aynı şeklide Suriye’deki radikal terörist grupların Esed yönetimi ile bağlantılı olduklarına inandığını ifade eden Sözcü Salih,”Örneğin Irak – Şam İslam Devleti grubunun yaptığı açıklamalar ve eylemlere baktığımızda bunların Esed yönetimi ile bağlantılı olduklarını görürüz.
Meysu, 'helal gıda' belgesi aldı
Türkiye'de helal gıda belgesine gereken önem verilmediğinin altını çizen Bekir Güldüoğlu, “İslam ülkeleri, ürünün ve ham maddesinin helal olup olmadığı konusunda çok hassas. En küçük tereddütleri olan gıdayı kesinlikle tercih etmiyorlar.
Almanya'da ırkçı terör tehdidini küçük gösteren savcıya tepki
Avukat Mustafa Kaplan ve Münih Yabancılar Meclisi Başkanı Nükhet Kıvran, NSU terörünün 'İslamcı' diye yaftalanan terörle kıyaslanmasını sert bir dille eleştirdi.Federal Savcılık Başkan Yardımcısı Rainer Griesbaum’un, Almanya’da göçmenlere yönelik cinayetler işleyen Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü hakkında
Alman basını: Erdoğan yargı ile savaşa girdi
Süddeutsche Zeitung: İslamcılar da çalıyormuşMısır'da genel bir kanıya göre diğer tüm partilerin siyasetçileri hırsızlık yaparken Müslüman Kardeşler uzun süre dürüst olarak görüldü. Ancak belki de İslamcı siyasetçiler iktidarın imkan ve cazibesine sahip olmadığı için böyleydi.