ısparta tarım il müdürü

30 yıl yurt dışında çalıştı memleketine gül ve kekik yağı fabrikası kurdu
ISPARTA - Kimya mühendisi olan ve 30 yıldır yurt dışında yabancı firmalarda çalışan Dr. Füsun Ergenç, Isparta’nın Aksu ilçesine organik gül ve kekik yağı üretim fabrikası kurdu.
Ispartalı kadın çiftçi 2 bin liralık para çeki kazandı
ISPARTA - Ispartalı bayan çiftçi, İzmir’de düzenlenen Kadın Çiftçiler Yarışması Bölge Finalinde ikincilik elde etti. Isparta Sarıidris beldesinden yarışmaya katılan Nursel Acar’a 2 bin liralık hediye çeki verildi.
Elma rekoltesini artıran Isparta, piyasa payını yüzde 40'a çıkaracak
ISPARTA - Türkiye’nin elma ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayan Isparta’nın, 4 yıl içerisinde bu payını yüzde 40’a çıkarması hedefleniyor. Her yıl 8 bin dönüme yakın yeni elma bahçesinin oluşturulduğu şehirde, yılda 2,5 milyon adet elma fidanı üretimi yapılıyor.
Ispartalı üreteciler 50 milyon lira faizsiz kredi kullandı
Devletin tarım ve hayvancılık için Ziraat Bankası üzerinden sıfır faizle sunduğu kredi desteği Isparta'da büyük ilgi görüyor. Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, üreticilerin Ziraat Bankası'nın 'sıfır faizli kredi' uygulamasından 50 milyon liralık kredi kullandığını açıkladı.
Ürünü sel ve dondan zarar gören çiftçiler için borç ertelemede son gün 1 Eylül
Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, Isparta'da önceki aylarda sel ve don felaketinden zarar gören üreticilerin borç ertelemesinden yararlanabilmeleri için 1 Eylül 2010 tarihine kadar başvuruda bulunmalarını istedi.
Isparta'da etkili olan dolunun zararı yaklaşık 22 milyon lira
Isparta'da doludan 15 bin dönümlük elma bahçesi hasar görürken, zararın 22 milyon lira olduğu tespit edildi. Isparta Eğirdir ilçesi Balkırı, Eyüpler, Tepeli Cire, Çayköy, Ağılköy ve Eyüpler köylerinde geçen hafta pazar günü meydana gelen dolu yağışının ardından hasar tespit
Isparta'da dondan zarar gören üreticiye destek
Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, don nedeniyle ürünü yüzde 30 ve üzerinde zarar gören üreticilere dekar başına 150 TL destek verileceğini açıkladı. İpek, ayrıca üreticilerin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının erteleneceğini belirtti.
Küçük işletme ve araziler birleştirilirse karları artar'
Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, tarım sektörünün vazgeçilmez olduğunu, ancak tek sıkıntının küçük işletmeler ve küçük arazilerin fazlalığı olduğunu söyledi. İpek, bu iki konu üzerinde birleşme sağlanması halinde Isparta'nın tarımdan daha fazla pay alabileceğini belirtti.
Isparta'da köylerdeki kadın çiftçilere hijyenik sütün nasıl elde edileceği anlatıldı
Isparta Tarım İl Müdürlüğü, kadın çiftçilerin eğitimini sürdürüyor. Çiftçi Eğitim Şubesi tarafından düzenlenen etkinliklerde bayan çiftçilere süt ve süt ürünlerinin hijyenik şartlarda elde edilmesi, iyotlu tuz kullanımının önemi ve aile
Başkan Temurçin: Büyükkabaca'nın en büyük sorunu sulama
Isparta'nın Senirkent ilçesi'ne bağlı Büyükkabaca beldesi Belediye Başkanı A. İhsan Temurçin, yeraltı şebekesine acil ihtiyaç duyulduğunu söyledi. 'Tarımsal kalkınmayı destekleme projesi' kapsamında beldeye gelen Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek ile Senirkent Kaymakam Niyazi Erten'e bilgi veren Temurçin
Tarım İl Müdürü İpek: Hibe kredisi var, ancak başvuran yok
Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, hükümetin tarım ve tarıma dayalı ürünleri desteklemede yüzde 75'e kadar hibe kredi sağladığını söyledi. İpek, buna rağmen hibe kredisi için başvurularda sıkıntı yaşandığını kaydetti.
Isparta Tarım İl Müdürü Gökdoğan: Tarım arazilerinde 5 dekarın altındaki araziler bölünemez
Isparta Tarım İl Müdürü Taner Gökdoğan, 'Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nda yapılan değişikle, tarım arazilerinin niteliklerinin Bakanlık tarafından sınıflandırıldığını söyledi. Gökdoğan, arazilerin özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ve marjinal tarım arazileri olarak sınıflandırıldıklarını belirtti.
Isparta Tarım İl Müdürü Yeşil Sinop'a atandı
Isparta Tarım İl Müdürü Mücahit Yeşil'in tayini Sinop'a çıktı. Isparta'da 6 yıldır görev yapan Yeşil, geçen yıl Bakanlık tarafından merkeze alınması üzerine Ankara İdari Mahkemesi'ne açtığı dava sonucu geri dönmüştü.
Kara leke hastalığı üreciyi vurdu, elma elde kaldı
Türkiye'nin elma ihtiyacının yüzde 25'ini karşılayan Isparta'da üründe görülen 'kara leke' hastalığı fiyatı üçte iki oranında düşürdü. Üreticinin geçen yıl 90 kuruşa sattığı elmayı bu sene 30 Kr'a zor verdiği bildirildi.
Ispartka'da kuduz virüsüne rastlanan gölden içme suyu alınıyor iddiası
Isparta Gölcük Tabiat Parkı'ndaki ölü tilkilerde görülen kuduz vakasının ardından bölge 6 aylığına karantinaya alındı. Ancak, belediyenin bölgedeki krater gölünden içme suyu alıp alamayacağı konusundaki tartışmalar sürüyor.
Gölcük Tabiat Parkı'nı ziyaret edeceklere kuduz uyarısı
Isparta'ya 5 kilometre mesafedeki Gölcük Tabiat Parkı'nda ölü tilkilerde görülen kuduz vakası üzerine alınan 6 ay süreli karantina devam ediyor. Piknik alanı olması nedeniyle bölgenin vatandaşların uğrak yeri olduğunu hatırlatan Isparta Tarım İl Müdürü Mücahit Yeşil, kuduz mikrobunun diğer hayvanlar ve sulara
Nevşehir Tarım Müdürlüğü'ne Ahmet Şahin atandı
Nevşehir Tarım İl Müdürlüğü'ne Kahramanmaraş İl Müdürü Ahmet Şahin'in atandığı bildirildi. Başbakanlık ve bakanlıklara yapılan çeşitli atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.