istihbarat

Merkel ve tüm kabine üyelerine suç duyurusu
(CCC), Uluslararası İnsan Hakları Ligi ve insan hakları derneği Digitalcourage, Federal Başbakan Angela Merkel, kabineleri üyeleri hakkında ‘yasa dışı istihbarat faaliyetleri ve yataklıktan’ Federal Savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Pakistan hükümeti ile Taliban arasındaki görüşmeler başlıyor
Şerif’in danışmanı İrfan Sıddıki, emekli gazeteci Rahimullah Yusufzai, eski büyükelçi ve Afganistan ilişkileri uzmanı Rüstem Şah Mahmud ve Pakistan eski istihbarat memuru Amir Şah temsil edecek. TTP’yi temsilen ise Pakistan Tahrik-i İnsaf Partisi önde gelenlerinden Mevlana Semiul Haq, Lal mescidi eski müftüsü Mevlan Abdul Aziz, Cemaati İslami’den Muhammed İbrahim
Çin’den devletin şeffaflığı için gizlilik yasası
Pazar günü yayımlanan yönetmelikte, muhtemel devlet sırrının sızdırılması durumunda bunun sorumlu devlet istihbarat birimine 24 saat içinde bildirilmesi şartı da getiriliyor. (CİHAN)
Sovyet dışişleri, Türklere kötü davranan istihbaratı Lenin’e şikayet etmiş
MOSKOVA - Sovyetler Birliği Dışişleri Komiseri Georgi Çiçerin’in, Türk diplomatlarına kötü davrandıkları gerekçesiyle VÇK (KGB’in ilk adı) istihbarat görevlilerini, dönemin SSCB lideri Vladimir Lenin’e şikayet ettiği ortaya
Münih Güvenlik Konferansı'na Ukrayna damga vurdu
‘Transatlantik Rönesans’ paneline katılan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, transatlantik ortaklığın önemine vurgu yaptı, ancak Almanya’da merakla beklenen NSA istihbarat biriminin yasa dışı yaptığı dinleme ve veri toplama konusunda tek kelime etmedi.
Kerry'den Ukraynalı muhaliflere destek
Kerry, Almanya’da merakla beklenen NSA istihbarat biriminin yasa dışı yaptığı dinleme ve veri toplama konusunda tek kelime etmedi. "Avrupasız güçlü bir Amerika ve Amerika’sız güçlü bir Avrupa olmaz.
"Snowden sonrası gazetecilik" masaya yatırıldı
ABD Başkanı Obama’nın İstihbarat ve İletişim Teknolojileri İnceleme Grubu üyesi ve Harvard Üniversitesi profesörlerinden Cass Sunstein, ne olursa olsun insanların dini inanışları, politik görüşleri ve ırklarından dolayı takip edilemeyeceğini söyledi
ABD: Kuzey Kore nükleer faaliyetlerini genişletti
WASHINGTON - ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Kuzey Kore yönetiminin Yongbyon şehrinde bulunan tesislerdeki uranyum zenginleştirme faaliyetlerini genişlettiğini ve 2007’de kapatılan plütonyum üretme reaktörünü
ABD’den Snowden’a ‘dökümanları geri gönder’ çağrısı
WASHINGTON - ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, eski Amerikan istihbarat çalışanı Edward Snowden’a elindeki belgeleri geri gönderme çağrısında bulundu. ABD’li istihbarat yetkililerinin Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA)'nın izleme faaliyetlerini ifşa eden Edward Snowden’a tepkisi sürüyor.
Obama: İran müzakereleri güvene değil, doğruluğu kanıtlanabilir eylemlere dayalı
transferi konusunda geri kalan kısıtlamaların kaldırılması ve Guantanamo hapisanesinin kapatılması gerektiğini belirten Obama, “Çünkü terörle mücadele sadece istihbarat ve askeri harekat yoluyla değil Anayasal ideallere bağlı kalarak ve dünyanın geri kalanına örnek olarak da sürdürüyoruz.
Alman Bakan: NSU Davası’nda sorulara cevap alamamak bizim için büyük bir yara
Özoğuz, emniyet teşkilatına, istihbarat servislerine, bakanlıklara, devletin her kurumuna burada doğmuş yabancı kökenli kişilerin yerleştirilmesi gerektiğini, kendisinin de bir görev olarak sürekli bunu hatırlatacağını belirtti.
Fethullah Gülen Hocaefendi, BBC röportajında net mesajlar verdi
8-10 ay evvel Milli İstihbarat haber vermiş. Milli istihbarat, Sayın Başbakan'ın emrinde çalışan bir müsteşarlık, haber vermiş. Bu araştırmalar yapılıyormuş, tespitler yapılmış, şimdiye kadar yapılageldiği şekilde onlar böyle bir operasyonda bulunmuşlar.
Snowden’in Rusya’dan gitmeye niyeti yok!
BERLİN - Amerikalı eski istihbaratçı Edward Snowden, Alman televizyonuna konuştu. Alman NDR televizyonundan Hubert Seipel’in sorularını cevaplayan Snowden, Amerikalıların ekonomik alanda da bilgi topladığını söyledi.
Rusya’da askeri bot battı: 4 ölü, 6 kayıp
MOSKOVA - Rusya’nın Japonya sınırındaki Kuril adalarında resmi iç istihbarat FSB’ye bağlı sınır birliği botunun devrilmesi sonucunda ilk belirlemelere göre, 4 kişi öldü, 6 kişi ise kayıp. Botun Güney Kuril’in Kunaşir adasına yakın alanda devrildiği kaydedildi.
Bakan Zeybekçi: Yetim hakkına el uzatanın elini kırmak görevimiz
Emniyet ve istihbarat teşkilatını karşı karşıya getiren TIR arama krizine değinen Zeybek, şu ifadeleri kullandı; "Biz 5000 yıllık bir devletiz, bunlar mili istihbarat teşkilatının işlerini ifşa ediyorlar.
Putin Güvenlik Konseyi’ni topladı, Suriye ve Ukrayna’yı görüştü
İvanov, Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov, Dış istihbarat SVR Başkanı Mihail Fradkov, Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Raşid Nurgaliyev ve Güvenlik Konseyi Daimi Üye Boris Grizlov katıldı.
AP Milletvekili Bildt’ten ‘endişe’ açıklaması: Yargı bağımsız olmalı
Bildt, polisin ve istihbarat teşkilatının gençlerin radikal terör akımlarına kapılmamaları için elinden gelen gayreti gösterdiğini de sözlerine ekledi.Son olarak Türkiye’nin AB’ye girmesini desteklediğini vurgulayan Bildt, “Türkiye son on yılda çok güzel gelişmeler gösterdi, bir süre önce yeni bir fasıl açıldı
Yazıcı: Usulsüzlük yapılan 16 milyon dolarlık eşyaya el konuldu
“Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat personelince ifadelerine başvurulan şüphelilerden bazıları gümrük mevzuatına aykırı işlem yaptıkları konusunda itirafta bulunarak etkin pişmanlıktan faydalanmak istemişlerdir.
Avrupa basını: Erdoğan Brüksel’de başka, Türkiye’de başka...
Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına ilişkin Türkiye’de kullandığı söylemden kaçındığını, Türkiye’yi zayıflatmak isteyen Hizmet Hareketi ya da Amerikan istihbarat teşkilatı CIA’dan söz etmediğine dikkat çekti.
Neonazi cinayetlerinden yargılanan kadın ifade vermedi
Konu hakkında basın açıklaması yapan müdahil avukat Sebastian Scharmer, ifadelere göre yanında Aldi ya da Lidl çantaları bulunan Hessen istihbarat memuru Andreas T.'nin, internet için ödediği kontür bitmeden kısa süre önce hızlıca kafeyi terk ettiğinin ve iki dakika sonra gürültü (silah sesi) duyulduğunun anlaşıldığını açıkladı.
Hocaefendi WSJ'ye konuştu: Değerlerimiz ve duruşumuz değişmedi
KCK/PKK örgütlerinin terörist eylemlerinde istihbarat üyelerinin katılımı ile ilgili bir savcının Milli İstihbarat Teşkilatı müsteşarını sorgulamak istemesinin hemen ardından çıkartılan bir kanunla müsteşarla ilgili soruşturmalar için başbakanın onayının alınması
Dağıstan Başbakan Yardımcısı dolandırıcılık iddiasıyla gözaltına alındı
Rusya İçişleri Bakanlığı ve resmi iç istihbarat FSB’nin düzenlediği ortak operasyonda Moskova’nın Vnukovo Havaalanı’nda gözaltına alınan Nasrutdinov, güvenlik güçlerine ifade vermeyi reddetti. Rus basınına göre, FSB’ye bağlı Dağıstan Cumhuriyeti UFSB Soruşturma Dairesi, 6 ay önce Başbakan Yardımcısı ile ilgili soruşturma başlattı.
Obama: Müttefiklerimizi artık dinlemeyeceğiz
İstihbarat ve iletişim teknolojileri alanında reform önerileri hazırlanması adına kurulan dış gözlemci grubun 6 aydan bu yana çalıştığını ifade eden Obama, “Kongre tarafından oluşturulan Özel Yaşam ve İnsan Haklarını Gözetleme
Şam yönetimi: Batılılar, Esed’in alternatifi olmadığını anladı
İSTANBUL - Suriye’de radikal gruplar ile Özgür Suriye Ordusu arasında çatışmalar sürerken, Batılı istihbarat birimlerinin Şam’ı ziyaret ettikleri açıklandı. İstihbarat birimlerinin Şam yönetimi ile yaptıkları görüşmede radikal gruplarla mücadele konusunu ele aldıkları kaydedildi.
Avrupalı casuslar, Esed rejimine aylardır bilgi veriyormuş
FRANKFURT - Wall Street Journal gazetesi, Avrupalı istihbarat yetkililerinin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile gizli bir buluşma gerçekleştirerek, Suriye’de faaliyetlerde bulunan Avrupalı "aşırı uçlar" hakkında bilgi
Bavyera, elektronik seçim uygulamasına geçebilir
Konu hakkında konuşan Yeşiller partisinden Verena Osgyan, ABD’nin istihbarat servisi NSA’nın gizlice Almanya’da veri topladığına dikkat çekip, seçimlerde dolandırıcılık yapılabileceğine dikkat çekti.Hür Seçmenler Partisi’nin Genel Başkanı Hubert Aiwnager de internet üzerinden yapılacak dolandırıcılığın sürekli var olduğunu ve bundan dolayı da elektronik seçimin
ABD, Almanya'yı dinlemekten vazgeçmeyecek
‘Karşılıklı gözetlememe anlaşması’ olarak bilinen ‘no-spy’la ilgili olarak ortaya atılan iddia karşısında Alman istihbaratı müzakerelerin devam ettiğini duyurdu.ABD’nin istihbarat teşkilatı NSA’nın, sınırsız küresel gözetleme faaliyetlerinin eski çalışanı Edward Snowden tarafından ifşa edilmesinden sonra Başbakan Angela
Der Standard: Halk, krizden korktuğu için hükümetin komplo teorilerine inanıyor
Türkiye'nin AB sürecinin yıllar öncesine döneceğini belirten Bernath, yolsuzluk skandalına ilişkin başbakana 8 ay önce sunulan ve Taraf'ın yayınladığı istihbarat raporuna atıfta bulunduktan sonra şu ifadeleri kullanıyor: “Belge doğru ise başbakan, bakanları ile ilgili rüşvet iddiaları hakkında nisan ayında bilgilendirilmiş
Mali ve Moritanya, güvenlik işbirliği anlaşması imzaladı
Mali Devlet Başkanı İbrahim Boubacar ve Moritanya lideri Mohamed Ould Abdel Aziz arasında imzalanan anlaşma askeri alanda işbirliği ve istihbarat paylaşımını öngörüyor. Moritanya’nın başkenti Navakşot’ta biraraya gelen liderler, silahlı grupların ya da teröristlerin hiç bir şekilde iki ülkeden birine zarar vermesine izin vermeyeceklerinin
Hamburg’da olaylar devam ediyor
Berlin İç İstihbarat Örgütü Başkanı Bernd Palenda, "Berlin´deki aşırı sol gruplar içinde hareketlilik tespit ediyoruz. Gerek Hamburg´daki, gerekse Kreuzberg´deki olaylardan sonra aşırı sol gruplar içinde atmosfer gergin durumda.
Türk okulu müdüründen casusluk suçlamasına yalanlama
Paris Valiliği’ne bağlı polis istihbaratı Türkiye masası yetkililerinin okulla ilgili bilgi aldığını belirten Demir, Paris’teki bütün Türk kökenli cami ve dernek yetkililerinin de aynı masayla görüştüğünü söyledi.
Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinde 5 zanlı yakalandı
NAK Enformasyon Merkezi’ne atıfta bulunan resmi haber ajansı İtar Tass, “Operasyonda resmi iç istihbarat FSB ve İçişleri Bakanlığı’na ait özel birlikler yer aldı. Nalçik kentinde teröristlerin saklandığı birkaç ev ablukaya alındı.
İsrail'in eski istihbarat şefi yakalanmamak için Danimarka'dan kaçtı
TEL AVİV - İsrail istihbarat servisi Şin Bet'in eski şefi Carmi Gillon, Danimarka ziyaretini kısa keserek ülkesine döndü.İsrail medyasının haberine göre, Filistinlilere ait bir sivil toplum kuruluşu, Gillon'un tutuklanması için Danimarka makamlarına başvurdu.
Euobserver: Son gelişmeler, Erdoğan’ın Brüksel ziyaretinin tadını kaçırabilir
Haberdeki ilginç ayrıntılardan biri de sürgün operasyonlarının Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından yürütüldüğü iddiası. Haberde, “Erdoğan’ın istihbarat servisi MİT tarafından yürütülen temizleme operasyonunda pazartesi ve çarşamba günleri 360’tan fazla polis şefi ya kovuldu ya da yerleri
Rüşvet alırken suçüstü yakalanan milletvekili tutuklandı
Yüksek Mahkeme'nin dün aldığı tutuklama yönündeki kararı üzerine milletvekili Coman, istihbarat teşkilatının katkısıyla bugün trafikte durdurularak yakalndı ve cezaevine götürüldü. (CİHAN)
Eski istihbarat şefinin Almanya'ya teslim edilmesine karar verildi
ZAGREB - Hırvatistan'ın istihbarat servisini kuran Josip Perkoviç'in Almanya'ya teslim edilmesine karar verildi.Eski Yugoslavya'nın istihbarat ajanı olarak çalıştığı dönemde, rejim karşıtları Hırvatların Almanya'da öldürülmesinden sorumlu tutulan Perkoviç, bu ülke tarafından
Rüşvet alırken suçüstü yakalanan milletvekili tutuklandı
Yüksek Mahkeme’nin tutuklama yönündeki kararı üzerine, milletvekili Coman, istihbarat teşkilatının katkısıyla, trafikte durdurularak cezaevine götürüldü (CİHAN)
ASELSAN, MSB ile 88 milyon liralık 2 anlaşma imzaladı
bağlı olarak Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanlığı (HBT), Savunma ve Sistem Teknolojileri Grup Başkanlığı (SST), Radar, Elektronik Harp ve İstihbarat Sistemleri Grup Başkanlığı (REHİS) ve Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grup Başkanlığı (MGEO)olmak üzere dört ayrı Grup Başkanlığı bünyesinde bulunduruyor
Finlandiya 'siber savaş ekibi' kuruyor
Dışişleri Bakanlığı'nin bilişim ağına yapılan 'ağır casusluk' saldırısının ardından harekete geçen Helsinki yönetimi, istihbarat teşkilatı SAPO'dan ayrı olarak yeni bir birim kuracak. Yeni teşkilata ait olduğu iddia edilen yeni binanın özel camlarla kaplı ve bombalı saldırılara karşı dayanıklı olduğu belirtildi.
Amerikan istihbaratı ‘süper bilgisayar’ üzerinde çalışıyor
FRANKFURT - ABD iç istihbarat birimi NSA’in bütün bilgisayarların şifreli dijital bilgilerine ulaşabilmek için gizli bir proje üzerinde çalıştığı öğrenildi.Dünya genelinde dinleme skandallarının aktörü Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) bu kez de ‘süper bilgisayar’ konusuyla gündeme geldi
Merkel'in sırdaşı, Alman Demiryolları'na geçiyor
BERLİN - Alman istihbarat teşkilatlarının koordinasyonundan sorumlu Başbakanlık Dairesi Başkanı Ronald Pofalla’nın, büyük koalisyonda görev almaması ve bunun yerine ekonomiye transfer olması kafalarda soru işaretleri oluşturdu
Apple’dan casusluk iddialarına yalanlama
NSA’den yapılan açıklamada ise dergideki iddialara atıfta bulunulmazken, ABD istihbaratının yabancı istihbarat servislerinin kullandığı teknolojileri takip ettiği belirtildi. Açıklamada, “ABD, istihbarat misyonunu bu teknolojileri kullanan masum insanların zarar görmeyeceği biçimde devam ettirmektedir.
Ruanda eski istihbarat şefi, Johannesburg’taki otelde ölü bulundu
JOHANNESBURG - Ruanda’nın eski istihbarat şefi Patrick Karegeya, Johannesburg’un finans merkezi Sadton’daki Michelangelo Oteli’nde ölü bulundu. Ruanda’nın dış istihbaratını yöneten Albay Karegeya’nın boğularak öldürüldüğü anlaşıldı.
İsveç, Enfal katliamı şüphelileri hakkında soruşturma açtı
İsveç Milli İstihbarat Birimi SEPO'dan yapılan açıklamada, ülkeye sığınmacı olarak başvuru yapan 5 Iraklının, Enfal Katliamı sırasında güvenlik birimlerinde önemli görevlerde olduğunun belirlendiği ifade edildi.
Hırvatistan'ın eski istihbarat şefi yakalandı
ZAGREB - Hırvatistan'ın istihbarat servisini kuran Josip Perkoviç'in ülkesinde tutuklandığı bildirildi.Eski Yugoslavya'nın istihbarat ajanı olarak çalıştığı dönemde, rejim karşıtları Hırvatların Almanya'da öldürülmesinden sorumlu tutulan Perkoviç, bu ülke tarafından
2013’te öne çıkan dış olaylar
Amerikan istihbarat örgütü NSA için çalışan ve firar eden Edward Snowden´in açıklamaları, ABD'nin Başbakan Angela Merkel´in cep telefonunu dinlemesi gibi yankı uyandıran birçok konuyu açığa çıkarmıştı.
Rusya’nın Volgograd şehrinde ikinci terör saldırısı: 15 ölü, 23 yaralı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, iç istihbarat FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov, Volgograd şehrine hareket etti. Rusya Milli Terörle Mücadele Komitesi (NAK), araçta çok sayıda öğrencinin bulunduğunu aktardı.
Mısır’da istihbarat binası önünde patlama: 4 yaralı
KAHİRE - Mısır’ın İsmailiye şehrinde askeri istihbarat binası önünde bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. Saldırıda 4 kişinin yaralandığı bildirildi.
Afganistan’da çatışmalar: 5 Taliban öldü, 2 polis yaralandı
Bu arada, Bağlan ve Logar vilayetlerinde istihbarat ve polis tarafından yapılan operasyonlarda Taliban’a ait 2 silah deposunun ele geçirildiği belirtildi. (CİHAN)
Mundlos ve Böhnhardt’ın ilk saldırısının dosyaları silinmiş
Öte yandan Hessen Sosyal Demokrat Parti’sinin iç politika uzmanı Nancy Faeser, Neonazi cinayetleri davasında çelişkili ifadeler veren Hessen iç istihbarat memuru Andreas T.’nin cinayetlerdeki rolünün araştırılması için yeni bir meclis komisyon kurulmasını talep etti.