işyerleri

Tuzhurmatu'da bombalı saldırı: 2 ölü, 15 yaralı
Patlamanın etkisiyle çevredeki işyerleri de büyük hasar gördü. Saldırıda yaralanan 15 kişi, Kerkük Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. (CİHAN)
'Küçük esnaf İş Sağlığı ve Güvenliği primini ödeyemez'
İSG yükümlülüğünü yerine getirmeyen işyerleri için 5 bin liraya kadar para cezası öngörülüyor. Bunu kimse göze alamaz. İşçileri, sağlıklı olsun derken işinden etmeyelim.
TOKİ, 31 ilde 148 işyeri ve 10 konutu satışa çıkarıyor
Merkez Dedeli, Kahramanmaraş Afşin, Kahramanmaraş Türkoğlu, Yozgat Boğazlıyan, Yozgat Merkez Eskipazar ve Çorum Merkez Celilkırı projeleri kapsamındaki işyerleri yüzde 10 peşin 240 ay vadeli satılacak.
Esnaf ve sanatkarlar perakende yasasını bekliyor
Ayrıca aynı iş kollarında faaliyet gösterecek işyerlerine mesafe zorunluluğu da getirilecek. Artık aynı alanda faaliyet gösteren işyerleri yan yana ya da yakın mesafede olamayacak." diye konuştu.
TOKİ yeni yılda 23 ilde 108 işyeri satacak
TOKİ’nin yüzde 10 peşin 240 ay vade ile satışını gerçekleştireceği işyerleri; Trabzon-Bahçecik 2. Etap, Trabzon-Merkez Zağnos Vadisi, Gaziantep-Islahiye, Malatya-Beydağı, Giresun-Alucra, Bursa-Nilüfer Kayapa, Tokat-Merkez Dedeli, Kahramanmaraş-Afşin, Kahramanmaraş-Türkoğlu, Yozgat-Boğazlıyan
1,5 milyon kişiyi ilgilendiren yönetmelik çıktı
Bozkır, yönetmeliğin, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere 10’dan az çalışanı bulunanlardan, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için sağlanacak desteğin usul ve esaslarını belirlediğini kaydetti.
Erkekler, kadınların iki katı iş kazası geçirdi
İşyeri büyüklüğüne göre, son 12 ayda iş kazası geçirenlerin en yüksek olduğu işyeri büyüklüğü yüzde 3,4 ile '250-499' çalışana sahip işyerleri oldu. En fazla istihdama sahip '1-9' kişi çalıştıran işyerlerinde iş kazası geçirenlerin oranı ise yüzde 2,2 oldu.
İş sağlığı ve güvenliği uzmanları dertli: Güvencemiz yok
İşyerleri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma uygulaması 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren resmen başlıyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında Türkiye’de çalışan A, B ve çoğu C sınıfında çalışan 16 binden fazla iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulunuyor.
Tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerine 'iş sağlığı ve güvenliği' desteği geliyor
ANKARA - İşyerlerine İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda destek geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik’ ile 10’dan az çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği
1 Ocak'ta başlıyor, uymayana 80 bin liraya varan ceza kapıda
‘tehlikeli’ ve 'madencilik, doğalgaz ve petrol çıkarımı, mermer ocağı, inşaat’ gibi çok tehlikeli sınıflarda faaliyet gösteren 50 ve altında elaman çalıştıran işyerleri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma uygulaması 1 Ocak 2014’te resmen başlıyor.
SGK denetmenleri sıkıntılı
“Anne-babadan aylık alabilmek için boşandığı halde boşandığı eşiyle birlikte yaşayanların tespiti, işyerleri ve işverenlerin defter ve belgelerinin incelenmesi, ölen sigortalının ana ve babasının geçimlerinin sağlığında sigortalı tarafından sağlanıp sağlanmadığının tespiti
Yüzde 3’ün üzerinde engelli istihdam eden işsizlik sigortasından desteklenecek
Diğer bir çalışmamız korumalı işyerleri açılarak engellilerin kalkınmanın bir parçası olması sağlamak.” ENGELLİ ULAŞIMINI DENETLEYECEK KOMİSYONLAR KURULDU
Memur-Sen, Danışma Kurulu’nda gündeme getireceği taleplerini açıkladı
-Engelli kamu görevlilerine yönelik personel servisi uygulamaları ve işyerleri ile kamu hizmet binalarının engelli kamu görevlilerinin hayatını kolaylaştıracak ve verimliliğini artıracak şekilde düzenlenmesi.
SGK, son 1 yılda 44 bin 260 kişinin sigortasını iptal etti
Bu şebekelerin çoğu zaman bazı büyük işyerleri ile anlaşıp, olması gerekenden yüzde 50 daha az prim ödemek koşulu ile büyük işyerlerinde çalışan kişileri de sahte işyerinden sigortalı bildirdiği ortaya çıktı.
Dünya Ticaret Merkezi'nin 4 numaralı binası açıldı
64 bin 749 metrekare alana yapılan bina, yüksek teknoloji ile donatılmış ofis ve işyerleri olarak hizmet verecek. Binanın 56 katı ofis olarak değerlendirilecek.
İstanbul, 'Dünya İstihdam Kongresi'ne ev sahipliği yapacak
Piyasası Talep Araştırması’nı, 2013 yılında yaptıklarını belirten Yazıcı, “Türkiye genelinde 10 ve daha fazla sayıda işçi çalıştıran 100 bin özel sektör işyerleri ziyaret edilerek işgücü piyasasının gereksinim ve talepleri ortaya konulmuştur.
Tarım ve sanayide 10 kişi çalıştırana iş güvenliği hizmeti ücretsiz oluyor
uzmanları ile sözleşme yapmak zorunda olduğuna işaret eden BİR-DER Başkanı Bozkır, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda 10 ve altında işçi çalıştıran işyerlerine yönelik yeni bir düzenleme getirildiğini açıkladı.
Market dolabının tasarımı, tasarruf ve çevreci özelliği ödül getirdi
KAYSERİ - Kayseri’de işyerleri için buzdolabı ve derin dondurucu üretimi yapan Kleo, yeni tasarladığı market dolabının tasarruf ve çevreci özelliğiyle “Yılın İnovatif KOBİ Ödülü” kategorisinde ilk beş proje arasında yer
Barut deposu patlamasındaki hasarlar ödenmedi
/>Patlamanın ardından maddi hasarların karşılanacağını beyan eden hükümet yetkililerinin henüz somut bir girişimde bulunmadığını ifade eden Olcay, “Evleri ve işyerleri hasar gören vatandaşlar, hasarı kendileri karşılayıp faturalandırdı.
Bakan Bayraktar: Van’ı baştan başa yeniledik
Bayraktar, talebi doğrultusunda isteyen işyeri sahibine kira yardımı; işyerleri yıkılanlara ise Erciş Belediye Başkanlığı’nca uygun görülen boş alanlara prefabrike iş yerleri inşa edileceğini bunların iş yerleri yıkılanlara geçici olarak verileceğini belirtti.
ÇOMÜ Teknopark açılışa hazır
ÇANAKKALE - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) bünyesinde kurulan ÇOMÜ Teknopark, inşaatı tamamlanarak işyerleri kiralama başvuruları almaya başladı. Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odası (ÇTSO)'nın yaparak ÇOMÜ'ye hibe ettiği, şehrin ar-ge kapasitesini arttıracak ve yüksek teknoloji çalışmaları başlatacak teknoparkın inşaatı
Avustralya'daki yangınların bilançosu ağır
Ayrıca kar amacı gütmeyen kurumlar ve küçük işyerleri için de kredi verileceği duyuruldu. Belediyeler ve eyalet hükümetinin yetkili birimleri vatandaşların her türlü ihtiyacını gidermeye çalışıyor. Eyalet Başkanı Barry O'Farrell yangından zarar gören vatandaşlara seslenerek, "Giyecek, yiyecek, konaklama ve diğer ihtiyacı olan sakinler, kriz merkezlerine başvuruda bulunsunlar
Gediz Üniversitesi iş güvenliği uzmanları yetiştirecek
Düzenlemeyle bütün işyerleri, tehlike derecelerine göre A (çok tehlikeli), B (tehlikeli), C (az tehlikeli) olarak üç sınıfa ayrıldı ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma şartı getirildi. İşçi sayısı 50’nin üzerindeki işletmelerde bu uzmanların bulunması zorunlu kılındı.
Mağazalar bayram alışverişini eğlenceye çevirdi
SAMSUN - Samsun’da Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, çarşı ve pazarda alışveriş yoğunluğu yaşanırken bazı işyerleri çocuklara yönelik düzenledikleri etkinlikler ise bayram alışverişini eğlenceli hale getirdi.
Bursalı bıçakçılar çifte bayram yapıyor
Bayram öncesi işyerleri ve kurumlar 9 günlük tatile girerken biz bayram gecesine kadar mesai yapacağız. Dünya ülkeleri artık bıçakta kalite arıyor.
TOKİ, 240 ay vadeli işyeri satıyor
TOKİ’nin yüzde 10 peşin 240 ay vade ile satışını gerçekleştireceği işyerleri; Trabzon Bahçecik 2. etap, Trabzon Zağnos Vadisi, Gaziantep Islahiye, Malatya Beydağı, Edirne İpsala, Konya Beyşehir, Giresun Alucra, Balıkesir Merkez Ayşebacı 2.
İŞKUR'dan işverenlere: İş verin teşvik alın
İstihdama katkıda bulunan işyerlerine teşvik verileceğini kaydeden Yazıcı, işverenlere seslenerek “İş verin teşvik alın.” çağrısı yaptı.
İşyerlerinde ilk yardımcı personel çalıştırılması mecburiyeti başladı
Normal işyerlerinde 20 kişide bir, tehlikeli çalışma kolu olan işyerlerinde ise 10 kişide bir kişinin ilk yardım sertifikalı personel olması zorunluluğu uygulaması başladı. Çalışanlara yönelik 16 saatlik eğitimin sonunda Sağlık müdürlüğü görevlileri, kursa katılanları yazılı ve uygulamalı sınava tabi tutuyor, başarılı olanlara ilk yardımcı sertifikası
Sivas’ta hurdacılar şehir dışına taşındı
SİVAS - Eski sanayi bölgesinde 30 yıldır hizmet veren hurdacılar, Sivas Belediyesi’nin yaptığı villa tipi işyerlerine taşınmaya başladı. Şehir estetiği açısından olumsuz görüntülere sahne olan hurdacılar artık şehir dışında hizmet verecek.
Aydın'da ikinci el eşya satışında form mecburiyeti getirildi
AYDIN - Aydın’da 18 yaşından küçükler, yanlarında velisi olamadan ikinci el eşya veya hurda satamayacak. İşyerleri de “İkinci El Eşya Alım Satım Formu” doldurarak alıp satabilecek.
Eylemlerde yol kapatanlara 343’er lira trafik cezası kesildi
24, 31 Ağustos ve 7 Eylül 2013 tarihlerinde söz konusu eylemler sırasında yol kapatan ve uyarılara rağmen yolu açmamakta direnen eylemcileri çevredeki işyerleri, apartmanlar, mobese ve emniyet personelinin tarafından çekilen görüntülerle tespit etti.
Edremit'te hortum sanayi sitesini vurdu
BALIKESİR - Balıkesir'in Edremit ilçesinde oluşan kısa süreli hortumdan, Küçük Sanayi Sitesi'ndeki işyerleri etkilendi. Dükkanların çatılarını söken hortum, hasara sebep oldu
İzmir Valiliği Türk Bayrağı ile ilgili genelge yayımladı
Resmi daire ve kuruluşlara ait binalar, meskenler, özel işyerleri, cadde ve sokaklar Türk Bayrağı Kanunu’nda yazılı niteliklere uygun bayraklarla süslenecek ve gece ışıklarla aydınlatılacaktır. Zafer Bayramı’nın 91.
İş sağlığı uzmanları Bursa’da bir araya gelecek
Biz iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet verenlerin bir araya gelmesi bu konunun işyerleri başta olmak üzere toplumumuzda iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının daha yaygın bilinmesine de fayda sağlayacaktır.
Uyum Bakanı Böhmer: Almanya’da doğanlara göçmen denilmemeli
Uyum Bakanı Aygül Özkan da Ludwigshafen ve çevresinde göçmen olan ve olmayan işyerleri, doktorlar ve eğitim kurumlarını ziyaret ettiklerini, burada birlikte yaşamanın başarı ve zorlukları hakkında konuştuklarını dile getirdi.
TOKİ, 29 şehirde 161 taşınmazı satacak
TOKİ’nin yüzde 10 peşin 240 ay vade ile satışını gerçekleştireceği işyerleri; Trabzon Bahçecik 2. etap, Trabzon Zağnos Vadisi, Gaziantep Islahiye, Malatya Beydağı, Edirne İpsala, Konya Beyşehir, Kayseri Yahyalı, Giresun Alucra, Balıkesir Merkez Ayşebacı 2.
Paravan şirket üzerinden sigortalılığa darbe: Bin 550 kişinin sigortası iptal
Yasa dışı şebeke, 100-300 TL ücret karşılığı vatandaşları paravan işyerlerinden ‘sahte sigortalı’ bildiriyor, ancak bu işyerleri SGK’ya tek kuruş ödeme yapmıyordu. Denetimlerin ardından bin 550 kişinin sigortası iptal edildi.
Başkan Tahmazoğlu: Şahinbey Sanayi Sitesi yıl sonuna hazır
Böylelikle esnafımız daha rahat, geniş ve modern işyerlerin de çalışma imkanı bulacak.” dedi. Eski garajlar bölgesi olmak üzere şehir merkezinde bulunan oto tamirci esnafının taşınacağı ve modern çalışma alanlarının olacağı Şahinbey Sanayi Sitesi yapımı yılsonunda
Bakan Eker, 2013 mısır müdahale alım fiyatını açıkladı
politikaları şekillendirildiğini söyleyen Eker, şöyle konuştu: “Bu yıl mısır alımlarında izlenecek politikalar; TMO, mısır üretimi yapılan bölgelerdeki tüm işyerlerinde 12 Ağustos 2013 Pazartesi günü itibariyle mısır alımı yapacaktır.
Tatlı satan işyerlerine bayram denetimi
Başakşehir Belediyesinin Zabıta ve Sağlık İşleri Müdürlüklerine bağlı denetleme ekipleri yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde şeker, çikolata, tatlı satan işyerleri ile pasta, tatlı, baklava ve unlu mamul imalathanelerini denetledi.
TOKİ'den Kayseri'ye Türk Mobilya Merkezi
Türk Mobilya Merkezi’nde kurulacak trijenerasyon sistemi ile doğalgazdan üretilen elektrik işyerlerinde kullanılabilecek. Atık suların da geri dönüşümü sağlanarak yeniden kullanımına imkan verilecek.
Bakan Eker: Her sene 1.5 milyar lira değerinde ekmek israf ediliyor
Fabrikalar, işyerleri, kamu kuruluşları bütün bunların hepsinde, yemekhaneler, bütün bunların hepsinde israf yapılıyor. Bu alanda bir kamuoyu bilinci oluşturuyoruz.
KESK, toplu sözleşme taleplerini açıkladı
0-6 yaş grubu çocuklar için en az 50 çalışanın bulunduğu işyerlerinde ve 50’den az çalışanın bulunduğu işyerleri için, SHÇEK ve Belediyeler bünyesinde, çalışma alanına yakın ücretsiz ve SHÇEK yönetmeliğine uygun ortak bebek bakım üniteleri ve kreşler açılmalıdır.
Varlık: En büyük sorunumuz nitelikli iş gücü eksikliği
Rekabet gücüne sahip olmanın en önemli kuralı ise işyerlerinde nitelikli işgücü istihdam edebilmek. Bu nedenle artık işyerleri teknolojik değişikliklere uyum sağlayabilecek, işyerlerinde rekabet avantajı yaratacak, katma değeri yüksek, mesleki ve teknik bilgileri gelişmiş
Selde zarar görenlerin yaraları sarılıyor
HATAY - Geçtiğimiz hafta Dörtyol ilçesinde meydana gelen sel ve heyelan nedeniyle evleri ve işyerleri zarar gören 106 kişiye toplam 651 bin 736 lira ödeme yapıldı. Dörtyol Kaymakamı Hasan Özyiğit Olayın meydana gelmesinin hemen akabinde oluşturulan Hasar Tespit Komisyonu'nun çalışmalarını sürdürdüğünü, ilk etapta tespiti
Fırınlara Ramazan denetimi
Kontrollerde bazı işyerlerinde un ve maya gibi ürünlerin uygunsuz depolandığı tespit edildi. Bazı işyerlerinde de hijyen şartlarına yeterince uyulmadığı belirlendi.
İzmir'de polis merkezine zaman ayarlı bombayla saldırı (2)
Bomba türünün zaman ayarlı ve parça tesirli olduğu bilgisini veren Bilkay, bölgede işyerleri yoğun olmadığı için kamera kaydın bulunmadığını söyledi. Bilkay, saldırıyı şu ana kadar üstlenen bir terör örgütü olmadığını kaydetti.
Gezi eylemcisi öğretmen, eşiyle barışmak için işkence yalanı söylemiş
Mehmet Tanrıverdi'nin sivil polisler tarafından 35 KEH 20 plakalı arabayla kaçırıldığı iddiaları üzerine İzmir Gasp Büro Amirliği ekipleri, işyerleri ve MOBESE kameraları ile Tanrıverdi’nin cep telefonu sinyallerini incelemeye aldı.
İşyeri hekiminin çalışma esasları belirlendi
Yönetmelik, 20 Haziran 2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yer alan işyerleri ile eğitim kurumlarını kapsıyor. Buna göre, işveren işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli olarak görevlendirecek.
Belediye, Gezi mağduru çiçekçilerin kira borcunu sildi
/>Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Güvenpark’ın ardından Yüksel Caddesi’ne gelerek yürütülen engelsiz sokak uygulamalarını inceledi, çalışmaların çevre işyerleriyle bütünlüklü olması yönünde esnafların taleplerini dinledi.