jeotermal

Yıldız: Kur ve petrol fiyatlarının enerjiye maliyeti 2 milyar dolar
Su, rüzgar ve güneş gibi kaynakları jeotermal ile artırmayı planlıyoruz. Suda uygun maliyeti doğal gazın yüklü maliyeti ile dengelemeye çabalıyoruz. Yani şu an direniyoruz.
Sanayiciler kesintilerine isyan etti: Enerjide dışa bağımlılık kabul edilemez
Güneş enerjisinden rüzgar enerjisine, jeotermalden maden kaynaklarına kadar zengin bir potansiyele sahip Türkiye’nin enerjide ithalata bağımlı hale gelmiş olmasını kabul etmemiz mümkün değildir.”‘ANİ KESİNTİLERLE MİLYON DOLARLIK MAKİNELER ZARAR GÖRÜYOR’
Bakan Yıldız: Elektrik kesintilerini genelleştirmek doğru değil
Biz HES, rüzgar, güneş, jeotermal, kömür gibi yerli kaynaklarla alakalı yatırımları yaparken, bazı arkadaşlarımız iyi niyetle de olsa bunlara karşı çıkıyorlar. Ama ithal doğalgazın azaltılmasıyla alakalı gerekçelerimizin en temel sebeplerinden biri buydu.
Maden ihracatı yüzde 25 arttı
Başta endüstriyel hammaddeler olmak üzere, metalik madenler, enerji hammaddeleri ve jeotermal kaynaklar açısından da oldukça zengin. Günümüzde dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77'sinin varlığı Türkiye'de saptandı, 60 civarında maden türünde ise üretim yapılıyor.
İlbank, 74 yenilenebilir enerji projesini değerlendirmeye aldı
İlbank Genel Müdürü Tuncay Karaman, yaptığı değerlendirmede, bankaya, yenilenebilir enerji konusunda değişik bölgelerdeki belediyelerden jeotermal etüt, sondaj, test ve proje çalışmaları ile güneş, rüzgar ve mikro HES sistemleriyle belediye hizmetleri kapsamındaki enerji verimliliği ve enerji ihtiyaçlarının
Yıldız: Özel sektörde elektriği kamuya göre yüzde 18-20 uygun fiyata alan var
“Dünyada ve Avrupa Birliği (AB) üyelerinde yenilenebilir kaynaklardan su, güneş, rüzgar, jeotermal ve biokütle gibi kaynaklar yüzde 13 civarında. Bu oran Türkiye’de yüzde 25-26 civarında.
AFJET, jeotermal enerjiyle çalışan çamaşırhane kuracak
AFYONKARAHİSAR - Afyon Jeotermal AŞ(AFJET) A.Ş jeotermal enerjiyle çalışacak çamaşır yıkama ve kurutma fabrikası için çalışmalara başladı. Bu kapsamda bir firmanın ürettiği ve jeotermal enerjiyle çalışan çamaşır makinesi Gecek havzasında bulunan ısı merkezinde kurularak denenmeye başladı.
Prof Dr. Hepbaşlı: İzmir'in atık suyundan 10 bin konuta enerji üretilebilir
Jeotermal kaynaklar açısından da oldukça zengin olan İzmir’in, tüm potansiyelinin kullanılabilmesi durumunda 20 bin 500 konutun ısıtılabildiği şu anki durumdan 5 kat daha fazla olan yaklaşık 150 bin konutun ısıtılabilmesi
Boğaz trafiğinde günde 50 bin tonluk akaryakıt kaybı yaşanıyor
Diğer bir önemli ağırlığımız olan jeotermal kaynaklarımız ise henüz keşfedilmeyi ve yatırım yapmayı beklemektedir. Bunların sürdürülebilir kaynaklar olmadığı gündeme gelebilir, ama bunun yanında çok önemli kömür rezervlerimiz, kalitesi düşük olduğundan atıl bırakılmıştır.
Elbistan'dan sonraki en büyük kömür rezevri Konya Karapınar'da bulundu
Türkiye’de ödediğimiz her birim elektriğin dörtte birinin su, rüzgar, kısmen güneş ve jeotermal kaynaklardan elde edildiğini belirten Yıldız, “İki enerji kaynağı; yerli kömür ve güneş yoğunluk olarak Türkiye’nin iki önemli kaynağı.
MTA 6 adet jeotermal alan için ihaleye çıkıyor
ANKARA - Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, 6 jeotermal alanını arama ruhsatı verilmesi amacıyla ihaleye çıkardı. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün, ruhsatlı jeotermal alan ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı.
AKÜ’nün öğrenci sayısı 40 bine yaklaştı
Fakültesi ile Teknoloji Fakültesi eğitim binaları, 180 Yataklı Onkoloji ve Hematoloji Hastanesi projesi, Ahmet Necdet Sezer Kampüsü'nde bulunan tüm birimlerin jeotermal ısınma sistemine geçilmesi, il merkezindeki kampüslerin güneş enerjisinden elektrik üretme sistemiyle aydınlatılması projelerini hayata geçirmeyi hedeflediklerini
Vali Altıparmak: Futbol kulüplerini kamp için Erzurum’a yönlendirelim
ERZURUM - Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği (JKBB) toplantısında konuşan Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, başkanlardan ve meclis üyelerinden il, ilçe ve beldelerin futbol kulüplerini kamp için Erzurum’a yönlendirmelerini
İzmir Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi arasında arsa gerilimi
İZMİR - İzmir Valisi Mustafa Toprak ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu arasında Jeotermal A.Ş. toplantısında yaşanan tartışma, Sümerbank arazisinin belediyeye devri kararının Toprak tarafından reddedilmesiyle ikinci aşamaya taşındı.
Pamukkale Teknokent’teki firmalar 5 milyon liralık bilgi sattı
Üç gün sürecek faaliyette alanlarında uzman kişiler tarafından doğalgaz, jeotermal, hidroelektrik, rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarıyla ekonomik destekler konularında konferanslar verilecek. (CİHAN)
Afyonkarahisar 800 bin metrekareyle Türkiye’nin seracılık merkezi olacak
AFYONKARAHİSAR - Afyon Jeotermal AŞ (AFJET) Genel Müdürü Yusuf Ulutürk, Türkiye’de jeotermal seracılığı en fazla kullanan şehrin Afyonkarahisar olacağını söyledi. Yatırımların tamamlanmasının ardından 800 bin metrekarelik bir jeotermal seracılık alanına ulaşılacağını belirten Ulutürk, Çayırbağ beldesi yakınlarına bu yatırımları
Başbakan Erdoğan: 'Su akar Türk bakar' değil, 'Su akar Türk yapar' mantığı var
DENİZLİ - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Denizli programının ikinci gününde Türkiye’nin en büyük jeotermal enerji santralinin açılışını yaptı. Erdoğan, artık 'Su akar Türk bakar' değil, 'Su akar Türk yapar' mantığı olduğunu söyledi.
Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin en büyük jeotermal enerji santralini açacak
DENİZLİ - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Denizli programının ikinci gününde Türkiye’nin en büyük jeotermal enerji santralinin açılışını yapacak. Zorlu Enerji Grubu tarafından tamamlanan, ‘Kızıldere 2 Jeotermal Enerji Santrali’, 80 MW gücünde bulunuyor.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Denizli’de Kızıldere Jeotermal Santrali'nin açılışına katılacak. Tavas'ta Cumhuriyet Meydanı'nda, Acıpayam'da hastane önünde ve Çivril'de Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenlerine iştirak edecek Başbakan Erdoğan'a temaslarında
Başbakan Erdoğan: İslam ve terör, Müslüman ve terörist yan yana gelemez (2)
Kızıldere Jeotermal Tesisi'nin açılışını yapacağız. Bunun maliyeti yaklaşık 450 milyon lira. Bu yatırımı yapan özel sektör grubuna teşekkür ediyorum.
Başkan Zolan’dan mitinge davet
00’de Sarayköy'de Kızıldere Jeotermal Santrali açılış törenine katılacak. Saat 12.30'da Tavas, 15.00’te Acıpayam, 17.30’da Çivril’de halka seslenecek ve bazı açılışlar yapacak.
Karaburun Yarımadası'nın geleceği masaya yatırıldı
Gerek jeotermal kaynakları gerekse rüzgar enerjisine uygun konumuyla yenilenebilir enerji konusundaki potansiyeline dikkat çekildi. Toplantı, akademisyenlere sorular yöneltilen bölümle sona erdi.
Kleopatra’nın yüzdüğü havuz, cazibe merkezi haline geldi
Pamukkale’ye beyazlığı veren jeotermal suyun çıktığı antik havuz, bir cazibe bölgesi oldu. ‘Kleopatra havuzu’ olarak da bilinen bu havuza, yabancı turistlerin, özellikle Rusların yoğun ilgisi var. Turizm acenteleri, konuklarının rağbet ettiği antik havuz tercihlerini karşılamak üzere paket programlar alıyorlar.
Prof. Dr. Mustafa Çetin, ADÜ Rektör Yardımcı oldu
AYDIN - Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Söke Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Çetin, ADÜ Rektör yardımcılığı görevine atandı.
AKÜ, örnek projeyle kampüs binalarını yüzde 25 daha ucuza ısıtıyor
AKÜ, eğitim kampüsleri ve idari binalarını kömür yerine jeotermal eneriyle ısıtan bir proje hazırladı. Proje kapsamında başlatılan alt yapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından AKÜ Tıp Fakültesi, Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Acil Yardım ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
MÜSİAD Başkanı Olpak: Anadolu’nun her noktasına ulaşmayı prensip edindik
Şehrimiz doğalgaz, soba ve kazanlarla değil de jeotermal ile ısınan bir kent olacak. Nemrut bizim için her anlamda çok önemli bir kaynaktır. Burada turizmi de canlandıracağız.
SKV ile Fransa Büyükelçiliği’nden yüksek lisans-araştırma burs programı
Ortak bütçeli program hidrojeoloji, maden yatakları, uzaktan algılama, jeotermal gibi konularda, 12 aylığına Fransa'nın prestijli üniversitelerinde biri araştırmacı hanım olmak üzere iki kişiye araştırma ve yüksek lisans bursu sağlayacak.
Ankara'da 25 bin yatak kapasiteli termal ve sağlık turizmi tesisi yapılacak
Bu kapsamda başlatılan sondaj çalışmaları sonucunda il genelinde 10 ayrı bölgede jeotermal kaynaklar tespit edildi ve ihale ile yatırımcılara devredilmeye başlandı. Kaynaklar üzerine 25 bin yatak kapasiteli termal ve sağlık tesisi kurulması planlanırken, tesislerde de 6 bin kişinin istihdam edileceği öğrenildi.
Ankara'da keşfedilen jeotermal kaynaklar üretime açıldı
ANKARA - Ankara’da yeni keşfedilen jeotermal kaynaklarının üretime açılış töreni, Enerji Bakanı Yıldız’ın katılımıyla gerçekleşti. Törene, MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer ve Sincan Belediye Başkanı Doç.
Bakan Yıldız: Mısır'daki darbenin maliyeti 300 milyon dolar
Ankara’nın jeotermal kaynaklarının açılış töreninde konuşan Bakan Taner Yıldız, enerjideki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mısır'da yaşanan darbenin ardından, ham petrol fiyatlarının 103 dolardan 113 dolara tırmadığını ifade eden Bakan Yıldız, şunları aktardı:
Cihan Haber Ajansı Gündemi
-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maden Tetkik Arama ve Genel Müdürlüğü’nün 'Ankara’da Yeni Keşfedilen Jeotermal Kaynakların Üretime Açılma Töreni’ne katılacak. (11.30-Ankara)
Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maden Tetkik Arama ve Genel Müdürlüğü’nün “Ankara’da Yeni Keşfedilen Jeotermal Kaynakların Üretime Açılma Töreni’ne katılacak. (11.30 - Ankara)
Bakan Yıldız: Doğalgaz depolama kapasitemizi artırmamız lazım
Cibuti’de gerçekleştirilecek olan jeotermal ve diğer enerji kaynakları ile ilgili ihtiyaçlara yardımcı olabilmek için çalıştıklarını kaydeden Yıldız, Cibuti zamanında bir Osmanlı toprağı olduğunu belirterek, ilişkilerin ekonomiden ibaret olmadığını, siyasal
Afyon’da proje hazırlandı, termal seracılık 660 bin metrekareye çıkıyor
Jeotermal kaynaklar açısından zengin olan Afyonkarahisar, bu avantajını şehir ve otel ısıtmasının ardından seralarda kullanmaya başladı. ‘Teknolojik Termal Sera’ adı verilen seralara yatırım her geçen gün artıyor.
Vali Toprak: EXPO 2020 İzmir’in değil, Türkiye’nin projesi
Vali Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Dikili Jeotermal Şirketi'nin satılması hakkında yapılan toplantı sonrası basın organlarına yansıyan tartışmalara da değinerek, "Büyükşehir belediye başkanı ile aramızda saygı sınırını aşan herhangi bir tartışma yaşanmadı.
Denizli ekonomisi çeşitlenerek güçleniyor
“Denizli bir sanayi şehri olması dolayısıyla en fazla enerji tüketen illerimizden birisi ancak son yıllarda doğalgaz kombine çevrim elektrik santralleri, jeotermal enerji ve güneş enerji panelleri kurularak enerjiye büyük yatırımlar yapıldı.
24. arıtma Doğanbey’de açıldı
Büyükşehir Belediyesi’nin jeotermal alanında yaptığı yatırımlardan da bahseden Kocaoğlu, “Balçova-Narlıdere jeotermal sahasında çok büyük problemler vardı. Sorunları giderip kapasiteyi arttırdık.
Bakan Bayraktar, Avrupalı bakanlara iklim değişikliğini anlattı
Bayraktar, yapılan çalışmalarla özellikle hidroelektrik, rüzgar, güneş ve jeotermal gibi yenilenebilir enerjilerin elektrik üretimi içerisindeki payının 2023 yılına kadar yüzde 30’lara çıkarılacağını söyledi.
Kapadokya’nın Japon turistlerine Kırşehir talip
Kapadokya'ya giriş kapısı niteliğinde olan Kırşehir, kültür varlıkları ve jeotermal kaynaklarıyla Japon turistler için yeni bir uğrak yeri. Japon Uluslararası İş Birliği Ajansı (JICA) ile Kırşehir Valiliği arasında imzalanan protokol ile ilk adımlar atıldı.
Aydın Belediye Başkan Yardımcısı Ünal: Vali Al'ın açıklamaları talihsiz
Ayrıca Aydın Belediyesi, jeotermal konulu açıklamaların hepsini, asli görevi olan Aydın halkının menfaatlerini koruma güdüsü doğrultusunda yapmıştır. Bu konudaki söylemlerinin popülizm taşıdığını ve nezaketsiz olduğunu düşünmenin, kamuoyunun algısını başka yöne çekme gayesi taşıdığını ifade etmek isterim.
Yaşar Üniversitesi'nde yeni iki program ve bir bölüm açıldı
Dünyada yönelimin hızla arttığı ve İzmir’in mevcut potansiyelinde de var olan rüzgar, güneş, jeotermal gibi enerji kaynaklarını verimli kullanmayı sağlayacak Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı'yla da gençler çeşitli alanlarda istihdam edilebilecek
Bakan Yıldız: Türkiye’nin jeotermal enerji hedefinin yarısı Denizli’den çıkacak
DENİZLİ - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Avrupa'nın en büyük jeotermal kaynaklarına sahip Türkiye'nin jeotermalden 600 megavat enerji elde etme hedefinin bulunduğunu, bunun yarısının Denizli'den çıkarılacağını
Aydın Valisi Al: Belediye nezaket sınırlarını aştı
AYDIN - Büyükşehir olmaya hazırlanan Aydın’da valilikle belediye, devir işlemleri sebebiyle karşı karşıya geldi. Aydın Belediyesi’nin özellikle jeotermal alanı AYTER ile ilgili çıkışlarından sonra bugün yazılı bir basın açıklaması yapan Vali Kerem Al, Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Sarayköy'de jeotermal santralini inceleyecek olan Yıldız, Manisa Soma'da maden işçileriyle iftar yapacak. (18.00-20.47-Manisa)
Kırka Boraks’a 900 işçi daha alınacak
Toplantı sonunda Başkan Yapıcı, Bakan Yardımcısı Mercan’a, Eskişehir’e bin 800 hektar jeotermal su kaynak arazisi kazandırılmasındaki çalışmalarından dolayı bir teşekkür plaketi verdi. (CİHAN)
Macaristan Kaplıcalar Birliği Kırşehir'de jeotermali inceliyor
KIRŞEHİR - Macaristan Kaplıcalar Birliği Başkanı Vancura Miklos, beraberindeki heyetle Kırşehir'e geldi. Macar misafirler, jeotermal ve kaplıcalarda incelemelerde bulunacak, ayrıca akuapark yapım projesine de bilgi ve tecrübeleriyle yardımcı olacak.
Beypazarı Türkiye'nin termal turizm merkezi oluyor
Akropol, Ankara İl Özel İdaresi'nden Beypazarı ve çevre bölgelerini kapsayan toplam 140 milyon 270 bin metre kare alan üzerinde jeotermal kaynak su arama ruhsatını da alarak sağlık ve turizm alanındaki yatırımlarını rekor seviyeye ulaştırdı.
Sarıkaya’da topraksız serada yıllık 350 ton domates üretiliyor
Tek sıkıntılarının jeotermal su kullanamamaları olduğunu ifade eden Ateş, "Sarıkayamız, jeotermal bakımından oldukaç zengin bir potansiyele sahip. Tarihi Roma hamamının ilçemizde bulunmasından da bu zenginliğin önemi ortaya çıkıyor.
TPIC, vergi rekortmenleri listesinde 55. sırada
Ayrıca jeotermal yatırımcılarınca sondaj müteahhitliğinde tercih ediliyor. Ocak ayında Bakanlar Kurulu kararı ile Boru Hatları Petrol Taşıma AŞ’ye (BOTAŞ) bağlanan TPIC‘in Kuzey Irak’ta yabancı petrol devleri ile el ele vererek petrol
Zorlu, jeotermal yatırımı yapmak üzere EPDK'ya başvurdu
MANİSA - Zorlu Enerji iştiraklerinden Zorlu Doğal Elektrik Üretimi A.Ş., Denizli’de yaptığı incelemeler sonucunda, yeni bir jeotermal yatırımı yapmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı'na başvuruda bulundu.