kaçak yapı

Vali Coş: İmar kanunları kalbura çevrilmiş, gecekondu yapan belediye başkanı var
Gecekondu ile kaçak yapı arasındaki farkı bilmeyen, ayırt edemeyen belediyeciler olduğunu savunan Vali Hüseyin Avni Coş, “Bizim için birinci derecede tehlikeli olan yapılan gecekondulardır. Kanunen bu yapıların derhal yıkılması gerekir.
Büyükşehir'in Bayram tedbirleri
Tatil nedeniyle kaçak yapı ve gecekondu yapımına asla izin verilmeyecek. Sağlık İşleri Müdürlüğü bayram süresince görev yapacak 1 doktor, 1 zabıta ve 1 sağlık memurundan oluşan nöbetçi ekibi mesai saatlerinde Unkapanı Hıfzısıhha
Gecekondu siluetli yaylalar
Yaylalardaki kaçak yapıların hesabı muhtarlardan soruluyor. Arada kalıyoruz. Bu kadar kırgınlığı ve sorunu kaldıramıyoruz. Yaylalar bir bütün halinde muamma.
Hindistan'da yangın: Ölü sayısı 19'a çıktı
Vali Sovan Chatterjee da binanın kaçak yapıldığını ve bina içinde bulunan dükkanların belediyenin izni olmadan açıldığını söyledi.İtfaiyeciler yangına neyin sebep olduğunu belirlemek için erken olduğunu; ama eski ve hatalı kablolardan kaynaklanan kısa devrenin genellikle yangının kaynağı olduğunu
DÜZELTME: Savcıdan belediye başkanına 28 Şubat tehdidi: Sus yoksa kelepçelerim
"Kaçak yapı ile ilgili bir davada beni sorgulayan savcı, 'Bir geldiniz İstanbul mahvoldu, ülke mahvoldu' suçlamalarını getirdi. Kendilerine 'Ama artık su, hava kirliliği ve çöp derdi yok' cevabını verince sinirlendi, 'Sus yoksa kelepçelerim seni' tehdidini savurdu.
Savcıdan belediye başkanına 28 Şubat tehdidi: Sus yoksa kelepçelerim
İSTANBUL - “Kaçak yapı ile ilgili bir davada beni sorgulayan savcı, ‘Bir geldiniz İstanbul mahvoldu, ülke mahvoldu’ suçlamalarını getirdi. Kendilerine ‘Ama artık su, hava kirliliği ve çöp derdi yok’ cevabını verince sinirlendi, ‘Sus yoksa kelepçelerim seni’ tehdidini savurdu.
Bursa'da aranan 184 kişi yakalandı, 32 kişi tutuklandı
Yakalanan zanlılar arasında ‘yağma, kaçak yapı yapmak, yol kesmek, hırsızlık’ gibi çeşitli suçlardan aranılan kişiler de bulunuyor. (CİHAN)
"Afete dayanıksız yapıları 20 yıl içinde söküp atmak durumundayız"
Adapazarı, Kocaeli, İstanbul’dan, Tekirdağ’dan, Çanakkale’den Yunanistan’a kadar uzanan, bir taraftan da İzmir’den giden deprem aksı üzerinde bulunan kaçak yapıları, depreme dayanıksız yapıları, afete dayanıksız yapıları 20 yıl içinde Türkiye’nin şehirlerinden kasabalarından söküp atmak durumundayız.
Aksaray Belediyesi, kaçak yapılaşmaya fırsat vermiyor
AKSARAY - Aksaray Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, imara aykırı kaçak yapılaşmaya müsaade etmiyor. İmara aykırı veya kaçak yapıldığı tespit edilen yapılar, Aksaray Belediyesi ekiplerince hem yıkılıyor hem bu kişiler hakkında yasal işlem yapılıyor.
Vali Coş, kaçağa göz yuman kamu görevlilerine gözdağı verdi
ADANA - Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, kaçak yapılara elektrik, su, kanalizasyon bağlayan, yerel yönetimlerin veya altyapı ile ilgili kuruluşlar çıktığını belirterek, "Bu görevliler hem kendilerini riske atıyorlar hem de
Beylikdüzü Belediyesi 360 derece “Kent Otomasyon Sistemi”ni tamamlıyor
Beylikdüzü Belediyesi, geliştirilen bu sistemle bina ve bina detaylarından zemin bilgilerine kadar bütün verilere, ruhsat, kaçak yapı ve bunların mülkiyetle olan ilişkisi, imara göre oturulup oturulmadığı gibi bütün bilgileri takip edilebiliyor.
‘Binaları güçlendirmeden ziyade kentsel dönüşüme ağırlık verilmelidir’
Van depreminin hemen ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “…Artık şehirlerimizde kaçak yapı, gecekondu olmayacak. Bu binaları biz yıkacağız…” sözleri üzerine Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un yürürlüğe girdiğini hatırlattı.
Belediye kaçak genelev binasını yıktı
Belediye Başkanı Yusuf Başer, binanın kaçak yapı statüsünde olduğunu belirterek, "Genelev şehir merkezine yakın bir yerde kalıyordu ve kaçak yapı statüsündeydi. Kayseri Bölge İdare Mahkemesi'nin kararının ardından yıkım işlemini gerçekleştirdik.
Terkos havzasında 29 kaçak yapı yıkıldı
İSKİ'den yapılan açıklamada, "İSKİ havzalardaki kaçak yapılarla mücadelesine devam ediyor. 19 Haziran tarihinde Terkos Baraj havzası, toplam 29 adet kaçak yapıdan arındırıldı. Kurumumuz, içme suyu havzalarının mutlak ve kısa mesafeli koruma alanlarını yapılardan arındırmaya devam ediyor.
Aksaray Belediyesi kaçak yapılaşmaya izin vermiyor
AKSARAY - Aksaray Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, imara aykırı kaçak yapılaşmaya müsaade etmiyor. İmara aykırı veya kaçak yapıldığı tespit edilen yapılar, Aksaray Belediyesi ekiplerince hem yıkılıyor hem bu kişiler hakkında yasal işlem yapılıyor.
Meram Belediyesi, kaçak yapılaşmaya taviz vermiyor
KONYA - Meram Belediyesi, Konya-Antalya Çevre Yolu girişindeki kaçak yapıları yıkmaya devam ediyor. Belediye ekipleri, güzergah üzerindeki 15 kaçak yapıyı dözerlerle yıktı.
Başkan Ergün'ü, temel atma töreninde kaçak yapı sahipleri protesto etti
MANİSA - Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü, temel atma töreninde yıkım tebligatı yapılmış kaçak yapı sahipleri protesto etti. Başkan Ergün, Adnan Menderes Mahallesi'nde, Adnan Menderes Spor Tesisleri'nin temel atma töreninde katıldı.
Belediyenin kaçak bina yerine yapmaya başladığı 'Kent Meydanı'da kaçak çıktı
Beş katlı binanın yıkılma nedeni “yapı ruhsatı ve ekli onaylı projelerinin bulunmaması- ruhsatsız ve kaçak yapı olmasıydı.Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar 8 yıllık görev süresinde 500’e yakın kaçak yapıda kısmen veya tamamen gerçekleştirdiği yıkımlarla gündeme geldi.
Misis antik kenti turizme kazandırılacak
Özellikle son 20 yılda kaçak yapılardan dolayı bu tarihi alan tahrip edilmiş durumdadır. 1. Derece sit alanı olması dolayısıyla buralarda yapılaşmaya izin verilmemesine rağmen şu anda bu alan üzerinde birçok kaçak yapı bulunmaktadır.
Bayraktar'dan muhalefete: Kentsel dönüşümü rant ile bağdaştırmak haksızlık
Masum gecekondu yapısı çok katlı kaçak yapılar haline geldi. Şu an en fazla kaçak yapı İstanbul'da var.Ar Artık yapılar depreme dayanıklı hale getirilmelidir. Bunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak sivil toplum örgütleri, odalar ve üniversiteler ile bir araya gelerek yapabiliriz.
Halep'te çöken binada 4 kişi öldü
ŞAM - Suriye'nin Halep şehrinde kaçak yapı olduğu ifade edilen 4 katlı binanın çökmesi soncu 4 kişinin öldüğü belirtildi. Çöken binanın enkazından 5 kişi sağ kurtarılırken, kalan 7 kişiyi çıkarmak amacıyla çalışmaların sürdüğü ifade edildi.
Jandarma, çevre ve doğal hayatın korunması için önlem almaya devam ediyor
Denetimler sonucunda, anız yakan ve aracına ekzoz emisyon ölçümü yaptırmayan 50 şahıs, sit alanında kaçak olarak yapılanan 27 kaçak yapı, sevk fişsiz maden sevk ettiren 20 tesis, iç sularda usulsüz olarak balık avlayan 17 şahıs, kara avcılığı kapsamında usulsüz avlanan 7 şahıs ve belgesiz canlı hayvan
Marmara Üniversitesi: Yıkıntılar arasında gösterilen Atatürk büstü kurmaca
yılında kaçak yapı diye tesisleri yıktılar. Buradaki Atatürk büstünü de yıkmışlar. Belediye ‘biz üniversiteye teslim ettik’ diyor.
İnşaat ustası ve kalfalar Mesleki Yeterlilik Belgesi aldı
yasalara, yönetmeliklere ve projelere uygun olarak yapılması gerektiğini ifade ederken, Bursa’nın üç büyük ilçesinde 2004 yılından bu yana yaklaşık 30 bin kaçak yapı zaptı tutulup, bunlardan ise sadece yüzde birinin yıkıldığını söyledi.
Yıldırım Belediyesi, 6 kaçak binayı yaktı
BURSA - Bursa merkez Yıldırım Belediyesi, kaçak yapılaşmayla mücadele kapsamında ilçede belirlenen 6 kaçak yapıyı yıktı. Yıldırım Belediyesi Kaçak Yapı ekipleri, Çevik Kuvvet ekiplerinin güvenlik önlemleri altında Değirmenönü ve İsabey mahallelerinde 3 zemin, 3 ilave kaçak yapıya müdahale
Bursa'da 3 kaçak yapı yıkıldı
BURSA - Kaçak yapılaşmayla etkin mücadelesini sürdüren Bursa merkez Osmangazi Belediyesi, Hamitler Mahallesi’nde tespit edilen 3 kaçak yapıyı yerle bir etti. Ruhsat ve tapusunun sahte olduğu tespit edilen Erkan Sokak’taki iki katlı bina, Osmangazi Belediyesi Yapı Kontrol Ekipleri tarafından yıkıldı.
Marketin otopark alanına yaptırdığı kaçak depo yıkıldı
Sonrasında kaçak yapı iş makineleriyle yıkılarak kalıntıları temizlendi. Yıkımla ilgili Çorlu Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü İnşaat Kontrol ve Kaçakla Mücadele Birimi tarafından yapılan açıklamada, "Kent estetiğini tehdit eden
Aksu'da 33 ayda 750 kaçak yapı yıkıldı
ANTALYA - Antalya’nın Aksu ilçesinde 33 ayda 750 kaçak yapı yıkıldı. Pınarlı Mahallesi'nde halk toplantısı düzenleyen Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım, kaçak yapı ile mücadeleyi anlattı. Söz konusu durumun sorumlulukları olduğunu belirten Yıldırım, “Kaçak yapıya taviz verme gibi bir durum olamaz.
Diyarbakır’daki binaların yüzde 90’ı kaçak
DİYARBAKIR - Çevre ve Şehircilik Diyarbakır İl Müdürü Mehmet Sevmiş, Diyarbakır'ın bazı ilçelerinde kaçak yapı oranının yüzde 90’lar civarında olduğunu söyledi. Sevmiş, "Bazı belediyelerden gelen yazılar, merkez ve bazı ilçelerdeki yapıların yüzde 90'ının kaçak olduğunu ortaya koyuyor.
Gölbaşı'nda TOKİ arazisindeki kaçak yapılar yıkıldı
ANKARA - Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde TOKİ arazisi üzerinde yer alan kaçak yapılar yıkıldı. Gölbaşı Belediyesi kaçak yapı ekipleri Gölbaşı Mahmatlı Mahallesi'nde TOKİ arazine yapılan kaçak yapıları yıktı.
Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk
Mudanya’da kaçak yapı yok denecek kadar az” yanıtını verdi. (CİHAN)
Van depreminden ders çıkaran belediye kaçak yapıya geçit vermeyecek
BURDUR - Van’da meydana gelen deprem nedeniyle Burdur Belediyesi kaçak yapılar için katı kurallar koyacak. Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, geçtiğimiz pazar günü Van'da meydana gelen deprem felaketinden zarar gören vatandaşlar için Burdur Belediyesi’nin düzenlediği yardım
Rektör Elmas’tan Başbakan’ın açıklamalarına destek
SAKARYA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, depreme dayanıksız binalar, kaçak yapı ve gecekonduların yıkılacağına dair açıklamalarına destek geldi. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) inşaat ühendisi kökenli rektörü Prof.
TOKİ 43 bin aileyi dayanıksız yapılardan kurtardı
ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'iktidara mal olsa da kaçak yapı ve gecekonduları yıkacağız' açıklaması dikkatleri Toplu Konut İdaresi’ne çevirdi. TOKİ şu ana kadar 43 bin aileyi depreme dayanıksız binalardan kurtardı.
Erdoğan: Oy vermiş vermemiş, bütün gecekondu ve kaçak binaları yıkacağız
Bundan sonra laf dinleme döneminin bittiğini belirten Erdoğan, “Artık şehirlerimizde kaçak yapı, gecekondu gibi bunlara yönelik yetkiyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na alacağız. Bu binaları yıkmayanlara sormadan bu binaları kamulaştırıp biz yıkacağız.
Ekipleri karşısında görünce evini ateşe vererek yıkımı engellemeye çalıştı
İpekyol Mahallesi'nde 1913 Sokak'ta kaçak yapılan katı yıkmaya gelen Şanlıurfa Belediyesi Kaçak Yapı Denetim ekipleri karşılarında inşaat sahibini buldu. İsmi açıklanmayan şahıs inşaatta yangın çıkartarak yıkım ekiplerini engellemek istedi.
Yapı ruhsatı verilen kaçak çiftliği Kaymakamlık mühürledi
İhsaniye Kaymakamlığı, yaptığı incelemede gölet etrafında meclis üyesinin ahırı dışında 14 kaçak yapı tespit ederek bu yapılara göz yumduğu gerekçesi ile Belediye Başkanı Güngör hakkında savcılığa suç duyurusuna bulundu.
Toroslar'da ruhsatlı yapıya teşvik uygulaması başarılı oldu
“Amacımız hem kaçak yapının önüne geçmek, hem de denetimle inşa edilecek yapılarla insanların can güvenliğini sağlamaktır” diyen Tuna, “Aldığı göçün etkisiyle geçmişte çarpık kentleşmenin yoğun olarak yaşandığı Toroslar’da soruna çözüm getirmek
Kaçak yapı yıkımında arbede: 3 yaralı, 2 gözaltı
KÜTAHYA - Kütahya’nın Göveççi mahallesinde kaçak yapı olduğu belirlenen Yüksel Çavdar’a ait 3 katlı bir evin üçüncü katını yıkmak için Kütahya Belediyesi yıkım ekibi mahalleye geldi. Bu sırada vatandaşların direnişiyle karşılaşan yıkım ekipleri geri çekilmek zorunda kalırken, Jandarma ekiplerinden yardım istedi.
Bursa'da kaçak yapı yıkımları
BURSA - Bursa merkez Osmangazi Belediyesi Yapı Kontrol Bürosu ekiplerince, Dikkaldırım ve Hüdavendigar mahallelerinde 3 ayrı noktada tespit edilen kaçak yapılar yıkıldı. Çevik Kuvvet ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı yıkımlar sırasında kaçak yapı sahipleri belediye ekiplerine engel olmaya çalıştı.
Vali Harput: Ruhsatsız bina yapmak cinayettir
Kaçak yapıların tamamen önüne geçilmelidir." diye konuştu. “Ruhsatsız bina yapmak cinayetten başka bir şey değildir." diyen Vali Harput, "Bina yapacak olanların da prosedüre uyması gerekmekte ve ayrıca kullanacakları inşaat malzemelerinin kalitelerine dikkat etmelidirler.
Kaçak bina robokop desteğiyle yıkıldı
BURSA - Gemlik Belediyesi İmar Müdürlüğü Kaçak Yapıları Denetleme ekibi ve imar zabıtasının yıkımları devam ediyor. Gemlik'te daha önce temel kalıpları hazırlanırken yıkılan; ancak yeniden yapıldığı saptanan bir adet bina iş makinesiyle yıkıldı.
Giresun'da yaylalardaki kaçak yapılar yıkılıyor
GİRESUN - Giresun'un Dereli ilçesine bağlı Kümbet Yaylası'nda kaçak yapıların yıkımına başlandı. Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, yaylaların kaçak yapı ve işgallerden kurtarılması çalışmalara hız verildiği belirtildi
45 kaçak inşaat durduruldu
BURSA - Bursa’da, yerel yönetimlerin kaçak yapıyla mücadelesi devam ediyor. Ruhsatsız binalara altyapı hizmeti verilmemesi için de ilgili kamu kurumları bilgilendiriliyor.
İstanbul'da işgal edilen araziler vatandaşlara satılacak
Araziler üzerindeki yapılar imara aykırı, ruhsatlandırılmamış, iskan alınmamış olanlar kaçak yapı konumundan çıkmayacak. Belediyelerce imar planı veya uygulaması yapılan satışlarda arazinin yüzölçümünün DOP (Düzenleme Ortaklık Payı) a ilave olarak yüzde 20 sinin satış bedelinden düşülmek kaydıyla
Yıldırım Belediyesi, 48 kaçak binayı yıktı
Bağlaraltı, Ortabağlar, Kazımkarabekir, Çınarönü, Değirmenönü, İsabey, Millet ve Vakıf mahallelerinde gerçekleştirilen yıkımlara, kaçak yapı sahipleri tepki gösterdi. Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, vatandaşları, kaçak yapıyla ilgili her fırsatta uyardıklarını belirterek, insanları kaçak yapı yapmamaları konusunda uyardı
Seçimkondular yerle bir edildi
Bursa merkez Osmangazi Belediyesi, genel seçimleri fırsat bilerek kaçak yapıya yönelen fırsatçılara izin vermiyor. Belediye Yapı Kontrol Bürosu, Soğanlı Mahallesi’nde tespit edilen 12 ruhsatsız inşaatın yıkımını gerçekleştirdi.
Türkiye, 8,5 yılda yurtdışından 146 milyar dolar müteahhitlik geliri elde etti
Bu haldeyken halen bu şehirde gecekondulaşma ve kaçak yapı yok ise demek ki doğru bir planlama var ortada. Dönüşüm projeleriyle bunun önünü açtık, buradan herkese ekmek, ev ve huzur çıktı. Doğru adımlar attığımız sürece ben inanıyorum ki bu şehrin nüfusu planlı olarak artacak.
İnşaat sezonu açıldı, demir fiyatları yükseldi
Ayrıca, yaz mevsiminde inşaat artışı ile birlikte özellikle seçimler öncesi artan kaçak yapılaşma da bunda etkili." şeklinde konuştu.
Polatlı'da yıkım gerginliği, önce evini yaktı sonra eşyalarını parçaladı
Mehmet Saçıkara’nın yaktığı ateş belediye ekipleri tarafından söndürüldükten sonra kaçak yapı yıkıldı. Beyceğiz köyü yolunda köylülerden alınan 40’ar dönümlük iki parsel tarlada 80’in üzerinde vatandaşa hisseli olarak satılan tarlalardaki kaçak bina ve barakalar yıkıldı