kadınları

New York'ta darbe karşıtı gösteri
Eylem sırasında genç kızların, Mısır'daki hapishanelerde bulunan kadınları temsilen beyaz önlük giymesi dikkat çekti. Göstericiler ABD Başkanı Barack Obama'nın seslerine kulak vermediğini ifade ederek slogan attı.
Kimse Yok mu, Brundili yetimlere el uzattı
Brundi devlet başkanının eşi Denis Nkurunziza tarafından yaptırılan yetimhaneyi ziyaret eden Kimse Yok mu ve Dünya İş Kadınları Derneği heyeti, kurumun iç teşrifatı için yardım taahhüdünde bulundu. Dernek heyeti, yetimhane çocukları tarafından büyük bir neşe ile karşılandı.
Hayattaki siyasetçi için tapınak yaptılar
Her yıl dünyanın en güçlü kadınları arasında gösterilen Gandi bir çok kişiye göre Hindistan’da en büyük siyasi iradeye sahip kişi. (CİHAN)
ANKİSAD Kadın Komitesi üyeleri iş hukuk seminerine katıldı
Kadın komitesi üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği seminerde ANKİSAD üyesi iş kadınları iş davaları, iş sözleşmesinde cezai şart, iş hukukunda ibraname, fesih ihbar süresi, iş kazaları ve tazminatlar konularında bilgilendirildi.
Kılıçdaroğlu: Önümüzdeki süreçte Amerika’da daha güçlü bir CHP olacak
kadınlara önem veren bir parti, dünyayı daha iyi okumaya çalışan bir parti, gençleşmeyi ilke edinen bir parti, hem dünyayı iyi okumak hem gençleri iyi anlamak, kadınları iyi anlamak, daha sağlıklı ve yapıcı bir anlayışla yola çıkmak için çaba harcayan bir parti.
Suriye'deki iç savaşta 6 bini aşkın kadın tecavüze uğradı
Raporda ayrıca kimi kadınların ise toplu tecavüzlere maruz kaldığı belirtiliyor.İnsan Hakları Örgütü, raporlarını mağdurlarla yüz yüze görüşmeler ve tıbbi müdahale gerçekleştiren sağlık çalışanlarıyla yapılan görüşmelerle hazırlandığını
Rusya’da Türk gönüllülerden kimsesiz çocuklara yardım
Petersburg Başkonsolosluğu, Türk firmalar ve ev kadınları da aktif destek sağladı.St. Petersburg’daki Astoria Otel’de organize edilen yardım kermesine her ülke, kendi yöresine özgü yemek, pasta çeşitleri ve içeceklerle katıldı.
Tarihi ilçe Harran'daki defile göz kamaştırdı
medeniyet tarihinin renklerinin yansıtıldığı defilede dünyanın ilk tapınağı Göbekli Tepe’nin yanı sıra Harran Kümbet Evleri, Halepli Bahçe Mozaik, Amazon Kadınları ve Soğmatar motiflerinin yer aldığı eserler tanıtıldı.
Yakutiye'den hanımlara özel spor salonu
Korkut, belediye olarak kadınları önemsediklerini belirterek, "Esma Park yanında inşaatına başladığımız fitnes salonu, hanımlara özel sporların yapılabileceği çok amaçlı binamızın kaba inşaatı tamamlandı.
Alman mahkemesi, başörtülülere memurların yolunu açtı
Karardan sonra başörtüsü yasağının yeniden değerlendirilmesini isteyen Üçüncü şöyle dedi: “Çok sayıda araştırmada göstermektedir ki, Müslüman kadınların iş hayatına iştirak etmeleri sözde tarafsızlığı korumaya yönelik kanunlarla engellenmektedir.
Kadınları siyasette aktifleştirecek CHP, üye profilini de değiştirecek
AK Parti'nin iktidar başarısının altında kadınları doğru şekilde yönlendirmesi gerçeğinin yattığını ifade eden Keskin, "Kadınları toplum ve siyaset sahnesinde öne geçirmeyen siyasi partilerin iktidar beklentisi bir hayal olmaktan öteye geçmez.
Bağış: Dikiz kasetiyle göreve gelen Kılıçdaroğlu’ndan farklı bir yorum beklenmez
Bağış, Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Erdoğan için sarf ettiği, "Dolmabahçe’de oturup, Kadıköy’den gelen kadınları dikizliyor" sözlerin hatırlatılması üzerine şu karşılığı verdi: "Kişinin fikri ne ise zikri o olurmuş.
Arınç: Başörtüsünü tartışanların hepsi kaybetti
Esasen bizim düşüncemiz kadınları hiçbir zaman başı açık ya da örtülü olarak kategorize etmemektir. Bir bayan kendi kıyafetini kendi belirler.
Hüseyin Çelik: Kılıçdaroğlu'nun sözlerini sokak serserileri bile söylemez
ANKARA - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için kullandığı "Kadınları dikizliyor" şeklindeki sözlerine tepki gösterdi.
Arınç: Kılıçdaroğlu’nun ağzına biber sürülse caizdir
İSTANBUL - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Erdoğan ile ilgili “Dolmabahçe’de oturup Kadıköy’den gelen kadınları dikizliyor.” sözlerine sert tepki gösterdi.
Kılıçdaroğlu: Her ODTÜ’lü bir Yörük Ali Efe'dir
Kadınların kaç doğum yapacağına o karar veriyor. Ne zaman doğum yapacaklarına o karar veriyor. Nasıl doğum yapacaklarına o karar veriyor.
Mersin halinde çalışan kadınlar eylem yaptı, zammı kaptı
Eylemci kadınların, çalışan kadınları iş yerinden çıkartmaya çalıştığı sırada çalışanlarla işverenler arasında arbede çıktı. Yapılan görüşmeler sonucu yevmiyeler 50'den 55 liraya çıkarıldı.
Stres ve düzensiz uyku kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor
Yapılan bir araştırmada; iş yerindeki stresin en fazla 50 yaş altı kadınları etkilediği, 50-64 arası kadınlarda ise diğer risk faktörlerinin kalp hastalıkları gelişimi için daha fazla riskli olduğu görülmüştür.
Cumhuriyet yürüyüşüne çok sayıda kişi katıldı
Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Nurten Yanalak programa katılan herkese teşekkür etti. Yürüyüşe CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, AK Parti İl Başkanı Burhanettin Kuru, CHP İl Başkanı Ulaş Karasu, Cem Vakfı Başkanı Ali Akyıldız ile kadın
Ücretlerini az bulan kadın işçilerin eyleminde arbede
Otomobilinden inen şahıs ise aynı terliği kadınların üzerine atıp elindeki sopa ile üzerlerine yürüdü. Çıkan arbede şahsın uzaklaştırılması ile güçlükle yatıştırıldı.Mersin Büyükşehir Belediyesi Hal Kompleksi sevkiyatçılar bölümünde çalışan kadınlar 50 lira olan yevmiyelerinin 60 liraya çıkarılması için eylem yaptı.
Yaşlı kadının kefen parasını çaldılar
İSTANBUL - Kağıthane’de, yaşlı kadınları hedef alıp, dolandırıcılık ve hırsızlık yapan, 22 bin liralık para ve ziynet eşyası çalan 3 kişi yakalandı. Çetenin mağduru olan bir kadının gelini olan Sultan Soy, “Annemin bizden bile sakladığı kefen parasını hırsızlar çaldı.
Kılıçdaroğlu, Sarıgül ve TDH'yi CHP'ye çağırdı
Doğum izninin uzatılmasının kadınları eve hapsetmek amacıyla yapıldığını savunan Kılıçdaroğlu, “Bazen de kadınlara daha fazla hak getiriyoruz diye yola çıkıp kadınları eve kapatmanın yolları aranıyor.
Erdoğan: Bu ülkede diktatör varsa buyursunlar sandık yoluyla indirsinler
Köylüler özellikle de köyün kadınları seçimlerin kurallara uygun şekilde yapıldığını söylüyor ve sandığı vermiyorlar. Köylü kadınlar sandığın önünde siper oluyorlar.
Rus iş kadını: Bavul ticaretini medeni ticarete dönüştürdük
MOSKOVA - Rusya İş Kadınları Birliği Yöneticilerinden Galina Roketskaya, Rus iş kadınlarının Türkiye’ye yönelik bavul ticaretini artık medeni ticarete dönüştürdüğünü söyledi.Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu’nun (TUSKON), Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlediği Türkiye-Rusya İş Kadınları Zirvesi’nin programı çerçevesinde
TUSKON, Türk ve Rus iş kadınlarını Moskova’da buluşturdu
MOSKOVA - Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON), Rusya’nın başkenti Moskova’da Türk ve Rus iş kadınlarını buluşturdu. Türk ve Rus iş kadınları, Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından ortaya konulan 100 milyar dolarlık ikili ticaret hedefine ulaşmak
Med Yapım 20. yılını özel bir partiyle kutladı
Aralarında Dadı, Tatlı Hayat, Aslı ile Kerem, Doktorlar, Adını Feriha Koydum, Umutsuz Ev Kadınları, Eve Düşen Yıldırım ve Fatih'in bulunduğu dizilerin yapımcılığını yapan Med Yapım, 20. yılını özel bir parti ile kutladı.
KKTC'de meme kanserinde farkındalık oluşturmak için gönüllüler pembeye büründü
Siber, etkinliğin, meme kanserine dikkat çekmek için önemli olduğunu vurguladı ve tüm kadınları kontrollerini düzenli yapmaya çağırdı. (CİHAN)
Tasarı yasalaşırsa kadın istihdamı sekteye uğrar
oranı yüzde 65’ler seviyesinde bulunurken 2023’e hazırlanan Türkiye’nin yüzde 30’ları yeni yakalayabildiğine dikkat çeken Özden, bu tasarıya öncelikle kadınların karşı çıkması gerektiğini söyledi. Özden, “Biz bir taraftan kadın girişimci sayısının artması ve kadın çalışanların çoğalmasına yönelik projelere kafa yorarken, diğer taraftan kadın istihdam paketiyle kaş
İntihar eylemcisinin bombasını kocası hazırlamış
Rusya’nın Kuzey Kafkas bölgesinde militan gruplar intihar eylemlerinde sıklıkla kadınları kullanıyor. 2010’da Moskova metrosuna yönelik gerçekleştirilen iki saldırı ya kadın eylemciler gerçekleştirmiş, 40 kişi ölürken yüzden fazla kişi de yaralanmıştı.
"PKK, Öcalan'ın söylediklerini sadece yapar gibi görünüyor"
PKK, kendi Alevileri, kendi İslamcıları, kendi hukukçuları, kendi mühendisleri, kendi kadınları, kendi gençleriyle ilgili konferans yapmaları, örgüt yapılarını oluşturmaları bunun sonucudur." diye konuştu.
Yaşlıların yalnızlığı '100 Yaş Kulübü'yle son buluyor
Merkezde çalışan görevli kadınları zamanla kendi çocukları kadar çok sevdiğini belirten Kadriye Yörükoğlu, bir gün işi olduğu için kulübe gelemediğini, merkezdeki görevlilerin evini telefonla arayarak kendisini merak ettiklerini ve bu olayın da kendisini
Balıkçı kadınlar, gelin geldikleri denizde huzur buluyor (Özel)
Denize gelin gelip çocuklarını teknede büyüten bu kadınların nasırlı ellerinde, makarayla değil de elleriyle ağ çektikleri zamanlardan kalma kesikler yer etmiş. Ağ dokumadan atmaya, çekmeye, temizlemeye kadar aslında teknede erkeklere mahsus hiçbir iş bırakmamışlar.
Tokyo Kültür Merkezi'nden Türk – Japon dostluğuna katkı
Kültür merkezinde kadınları, özellikle iğne ve tığ oyası talebine cevap verilemiyor. Öyle ki, şimdiden sınıfların tüm yıl kontenjanı dolmuş durumda. El işi ürünlerin günlük hayatta takı olarak kullanılıyor olması, Japonların ilgisini daha da arttırıyor.
İlkadım Belediyesi’nde bayramlaşma
İlkadım Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Gazeteci Yazar Osman Kara, MHP İl Genel Meclis Üyesi Muhammet Bektaş, İlkadım Eski Belediye Başkanı Ahmet Okuyucu, Kadınları Güçlendirme ve Destekleme Derneği Başkanı Sefa Öz ve yönetim kurulu üyeleri, Samsun’un yerel ses sanatcısı İlyas Çavdaroğlu, İlkadım Belediyespor Kulübü Sporcuları
Emniyet, trafik ihlallerini tespit için 2 bin bölüm dizi izledi
izleyiciyle buluşan Zengin Kız Fakir Oğlan, Fox TV’de Karagül, ATV’de Doksanlar, Fox TV’de Babam Sınıfta Kaldı, TRT-1’de Osmanlı Tokadı, Fox TV’de Umutsuz Ev Kadınları ve TRT-1’de Böyle Bitmesin dizilerinde emniyet kemeri takma kuralına yüzde 100'lük oranla uyuldu.
TZOB, bir milyon kadın çiftçiyi eğitmeyi planlıyor
Kadınların ekonomik ve sosyal alanda güçlendirildiğinde, ekonomik büyümeyi, sosyal gelişmeyi ve sürdürebilir kalkınmayı sağlayacağını, liderlik ve değişimin temsilcisi olacaklarını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:
Trabzon Müftüsü Demir: Kadınları bayram namazına bekliyoruz
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı organizasyonla bu bayramda kadınları bayram namazına davet ettiklerini ifade eden Müftü Demir, "Başkanlığımız, artık kadını camide görmek istiyor. Bunun için de Türkiye genelinde her il ve ilçede bir cami, Trabzon'da ise 5 cami kadınlarımızın da bayram namazına iştiraki için hazırlandı.
Arap kıyafetli hırsızlar, güven timinden kaçamadı
Bir alışveriş merkezinde bebek arabasındaki çantayı alıp ayrılmak isyen kadınları kapıda güven timleri yakaladı.Giyimleriyle kendilerini Arap turistlere benzeten hırsızlar güven timlerinden kaçamadı.
'Hakim, savcı ve askeri personel için başörtüsüne özgürlük mücadelesi sürecek'
Yasağın yargı, Silahlı Kuvvetler ve Emniyet hizmetlerinde görev yapan hakim, savcı ve askeri personel ile Emniyet hizmetleri sınıfındaki kadınların başörtüsü özgürlüğünün kapsamı dışında tutulmasını makul ve doğru bulmadıklarını belirtti.
Taksim'de restorasyonu yapılan binalar, fuhuş yuvasına döndü
Emniyet müdürlüğüne yaklaşık 100 metre mesafede pazarlık yapan hayat kadınları, brandaların arkasında fuhuş yapıyor. Taksim Meydanı’na çıkan Tarlabaşı Bulvarı ve Halaskargazi Caddesi, gece boyunca hayat kadınlarının mekanı haline geliyor.
Türk asıllı hukuk öğrencisi, BM’de Hollanda adına kadın haklarını anlattı
Karar alma mekanizmalarında kadınlara ve gençlere yer vermek, kadınları şiddetten korumak, cinsiyet eşitsizliğine son vermek ve gençlere hak ettikleri şekilde seslerini duyurma imkanı sağlamak için hayati öneme haizdir.
Taksim'de Suriyeli dilenci operasyonu (Özel)
Seyyar satıcı ve dilencilere yönelik operasyon düzenleyen zabıta ekipleri, dilenen çocukları ve kadınları tek tek topladı. Bazı kişiler ise zabıta aracına binmek istemedi.
Ani hava değişimi vücudu strese sokuyor
Depresif duygu durumu, çökkünlük, kaygı ve endişe genellikle kadınlarda daha sık görüldüğünden, sonbahar depresyonu da kadınları daha çok etkilemektedir. Bu nedenle depresyona girmemek için enerjimizi artırmanız çok önemlidir.
Afganistan’da kadınlar artık hayatın içinde (Özel)
Husn Banu Gazanfer 12 yıl önce kadınları toplumda çalışma oranını sıfıra yakın olduğunu dile getirerek, "Kadınlar yavaş yavaş önceki görevlerine döndü, kız öğrenciler de okullara gitmeye başladılar. Şimdi ise çalışma hayatı içinde bulunan kadın sayısı memnuniyet verici.
DGAP Eşbaşkanı Mecid: Doğu ve Güneydoğu'da bölgesel asgari ücret uygulanmalı
Bölge kadınları iş bulamamakta. İş adamları da iş gücü ucuz olan yerlere yatırım yapıyor. Muş’un veya Şırnak’ın kişi başına gelirinin Çin’den hiçbir farkı yok.
Kadın garson çalıştırılmasını bahane eden örgüt yandaşları, markete zarar verdi
Yaşanan olaylar nedeniyle kadın garson çalıştıran birahane sahipleri kadınları göndermiş; tepkilerin dinmesi üzerine bazı birahane sahipleri yeniden kadın garson çalıştırmaya başlamıştı. Tunceli'de kadın garson çalıştıran birahanelerde kadınların amacına uygun çalıştırılmadığı; fuhuş yaptırıldığı gerekçesiyle daha önce de eylemler düzenlenmişti
"Demokratikleşme paketi sosyal politikalar değiştirilerek taçlandırılmalı"
GAZİANTEP - Zirve Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Umut Özkaleli, demokratikleşme paketiyle kadınların her alanda başarılı olacağını belirtti.
Mehmet Görmez: Camilerde algı ve mimari yönünden eksiklikler var
Görmez, camileri, ailenin ve kadınların aktif olarak kullanmasının önündeki engellerin kaldırılması konusunda çalıştıklarını ancak bu konuda hem algı hem de mimari eksiklikler bulunduğunu belirtti. Süleymaniye Camii'nde düzenlenen etkinliğin açılışında Kuran-ı Kerim tilaveti yer aldı.
Malatya'da fuhuş çetesi çökertildi
MALATYA - Malatya merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonda suç örgütü kurarak kadınları fuhşa sürükleyen 19 şüpheli gözaltına alındı. Malatya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ekipleri tarafından 1 yıl önce başlatılan çalışma kapsamında sürdürülen teknik ve fiziki takip sonucu Malatya merkezli
Başbakan Erdoğan: İslam ve terör, Müslüman ve terörist yan yana gelemez (2)
Çocukları, kadınları katleden alçakça saldıran hiçbir örgüte müsamahamız yoktur. Her türlü terör eylemini, şiddetle kınıyoruz.” diye konuştu.