kanda

Dudaklarda ve parmaklarda morarma KOAH belirtisi olabilir
Kanda yeterli oksijen sağlanmadığı için siyanoz denilen, dudaklarda ve parmaklarda ortaya çıkan mor görünüm de hastalığın önemli belirtileri arasındadır. Memorial Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz.
"Trafik kazaları bilimsel yaklaşımlarla çözülmesi gereken en önemli sorun"
bilen, etik değerlere sahip, hizmetini toplumun taleplerine göre yönlendiren, sorunlar karşısında durmadan çözüm üreten, karayollarında akan her damla kanda sorumluluğunu hisseden, hukuka ve insan haklarına saygılı trafik personeli yetiştirme misyonunu üstlenen Trafik Polis Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz trafik alanında
Beyazıt’ta Mısır ve Suriye protestosu
‘Müslüman kardeşlerimizin yanındayız’, ‘Darbeci firavunlar döktükleri kanda boğulacak’ ve ‘Darbeciler halka hesap verecek’ yazılı dövizler taşıyan eylemciler, ‘Katil Esed Suriye’den defol’ ve ‘Katil İran Suriye’den defol’ şeklinde slogan attı.
İzinsiz gösteri sırasında hayatını kaybeden Atakan’ı andılar
Devrim marşları seslendiren gruptakilerin ellerinde ‘Bu pisliği devrim temizler’, ‘Diren Berkin seninleyiz’, ‘Faşizmi döktüğü kanda boğacağız’, ‘Bize ölüm yok’ yazılı pankartlar yer aldı. Grup, oturma eyleminin ardından olaysız bir şekilde dağılırken, ilerleyen günlerde daha kitlesel eylemler gerçekleştirileceği belirtildi.
Aferez yöntemi kalp yetmezliğinden pıhtılaşmaya birçok rahatsızlığa çare oluyor
Böylece kanda bulunan vücuda zararlı olabilecek her türlü maddenin uzaklaştırması mümkün hale gelmekte veya tek bir bağışçıdan istenen miktarda kan ürünü selektif olarak elde edilebilmekte. Ayrıca aferez kök hücre nakli ve hücresel tedaviler için gerekli kök hücrelerin veya hücresel ürünlerin toplanmasında da kullanılan bir yöntem.
Mars’a tek yön bilet isteyen Güler Ergun, hayatın anlamının peşinde (Özel)
İngiliz vatandaşı da olmasına rağmen projeye Türk kimliğiyle başvuran Türk akademisyen; Atatürk’ün, “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asıl kanda mevcuttur.” sözünden güç aldığını vurguluyor.
'Türkiye'de 15 bin fenilketonüri hastası beslenme zorluğu yaşıyor'
Aliye Özenoğlu, "Fenilketonürinin, zeka geriliğine, kanda artan maddelerin saç renginde açılmasına, vücut teninde açılma, açık renk saçlı, açık renk gözlü olmaları, egzama gibi bulgularının olmasına, ayrıca havale geçirmelerine neden olabildiğini söyledi.
Sinop'ta Mısır ve Suriye halkına destek mitingi
İnanıyoruz İnşallah en kısa zamanda akıttığınız kanda boğulacaksın. Platformumuza katılan sivil toplum örgütlerimiz ile birlikte, katilleri ve katillerin işbirlikçilerini bütün dünyaya ifşa etmeye devam edeceğiz.
'Tekrarlayan düşükler mutlaka araştırılmalı'
Nazan Aydoğdu Soy konuşmasına şöyle devam etti: ‘’Bu hastalıklara yönelik olarak bir sonraki hamilelik öncesinde ultrason muayenesi, kanda hormon tetkikleri, enfeksiyon araştırması, rahim filmi çekilmesi, histeroskopi gibi tetkikler yapılır.
Mısır'daki katliamlar Eminönü'nde protesto edildi
Gösteri sırasında Mısır'da yaşanan katliamı kınayan "Darbeci Firavunlar döktükleri kanda boğulacak" yazılı pankartlar açıldı. Meydanda toplanan kalabalık grubun, her gün tarihi bir cami önünde eylem yapacağı öğrenildi.
Mısır'daki katliamlar Eyüp Sultan'da protesto edildi
Gösteri sırasında Mısır'da yaşanan katliamı kınayan "Darbeci Firavunlar döktükleri kanda boğulacak" yazılı pankartlar açtı. (CİHAN)
Mısır'da cuntanın yaptığı katliamlar lanetlendi
Akıttıkları kanda boğulmaları çok yakındır." dedi. Başından itibaren darbe süreci karşısında Batı'nın ikiyüzlülüğü ve çifte standartçılığının gün gibi aşikar olduğunu belirten Gayretli, sözlerine şöyle devam etti: "Biz
Mısır'daki katliam Edirne'de protesto edildi
Akıttıkları kanda boğulmaları yakındır. Mısır'daki onurlu direnişe ve Adeviyye'nin şehitlerine selam olsun." dedi. (CİHAN)
Mazlum Der Kayseri Şube Başkanı: Darbeciler döktükleri kanda boğulacaklardır
KAYSERİ - Mazlumder Kayseri Şubesi Başkanı Ahmet Taş, Mısır’daki cuntacıların masum ve haklı sivil halka saldırarak döktükleri kanda boğulacaklarını söyledi. Kayseri Gönüllü Kültür Teşekkülleri adına açıklama yapan Ahmet Taş, Ortadoğu’nun kadim ülkesi Mısır'da 70 yıldır devam eden ve 2 yıl önce cunta idaresinin son
Mısır'daki kanlı müdahaleye dualı protesto
"Ülkeler farklı Sisi'ler hep aynı, darbeci firavunlar döktükleri kanda boğulacak, diren Mursi, diren Mısır" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler tekbir getirerek darbecileri protesto etti. Gösteriye sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra vatandaşlar da katıldı.
'Gün gelecek kazanan Firavunlar değil, Musalar olacaktır'
Hiç kimsenin şüphesi olmasın, cuntacılar akıttıkları kanda boğulacaktır.” dedi. Demir, Adeviye Meydanı'nda toplanan Mısırlıların haklı ve demokratik taleplerine kanla ve kurşunla karşılık veren darbecilerin sadece tarih önünde değil, insanlığın vicdanı karşısında
Mısır’da ordu katliamında ölenler için gıyabi cenaze namazı
Bu mübarek günlerde Müslüman kanı dökenler, döktükleri kanda boğulacaklardır. General Sisi ve yandaşlarının sonu, Firavun’un sonu gibi olacaktır. Hakk’ın ve halkın taraftarları mutlaka galip gelecektir.
Babasını zorla ikna etti, böbreğini verdi
Kanda üre oranı yükselen Karaimer için doktorlar ilaç tedavisi başlattı ve ciddi perhiz yapmasını istedi. İlaçlarla ve diyetle idare eden Karaimer’in böbrekleri, 11 yıl sonra iflas etti.
Dr.Polat: Ortak kullanılan diş fırçası hepatit virüsü bulaştırabilir
KAYSERİ - Hepatit C virüsünün bulaşıcı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bulaşmanın kandan kana olduğunu belirtti. Ortak kullanılan diş fırçasının da bulaştırabileceğine dikkat çeken dahiliye uzmanı Dr.
Avusturyalı profesör prostat kanserini anlattı
Prostat kanseri tanısında ilk adım, doktor muayenesi ve kanda PSA testi yapılmasıdır. Bu testlerde şüphe uyandıran bulguların varlığında, prostattan biyopsi alınarak patoloji bölümünün incelemesi ile tanı koyulur.
Uluslararası Tarihi Kent Koşusu büyük ilgi gördü
Bizinueh, Dibaba Merdasa Ararso, Wabi Goştabi Teftiye, Chala, Lelisa Debele, Kefyalew Deja, Burise, Kenya’dan Moses Too, Justine Kipchumba, Jascar Jemutai Kanda mücadele etti. Erkeklerde ise Kenya’dan Jascar Hayile Tola, Etiyopya’dan Chulta Tafa Waka, Zinash Hayiule Tomla, Seilomie Getnet Kassa yarıştı.
Besin alerjileri en çok çocukları etkiliyor
Bunun yanında besin ile yapılacak deri testleri ve kanda besine özgül IgE’nin kantitatif ölçümü yardımcıdır. Esas tanı yükleme testi olarak adlandırılan besinin diyetten çıkarılması ile bulguların düzelmesi ve besinin diyete tekrar eklenmesi ile bulguların yeniden oluşması
Zirve sanığı: Özal, polonyum-210 verilerek öldürüldü
verildiğini, Özal'a verildiğini, eski Cumhurbaşkanı'nın bu ilaçlar nedeniyle kalp krizi sonucu vefat ettiğini, özellikle bu ilaçların verilmesinin nedeninin ise kanda yapılan kontrollerde tespitinin zor olduğunun bilinmesi olduğunu belirtmiştim.
Opr. Dr. Ilgın: Doğum yapan annelerin diyabet riski yüzde 50
Ilgın, bu durumun pankreastan salınan insülinin yetersiz kalmasına bağlı olarak kanda glikoz seviyesini yükseltebileceğini kaydetti. Ilgın, gebelik diyabetin tedavi edilerek kontrol altına alınmadığında, anne kanında şeker seviyesinin yükselmesine bağlı olarak bebeğin de kan şekerinin yükselmesine
BM'de köle ticaretinin mağdurları anıldı
Genel Kurul Başkan Yardımcısı ve Gana Daimi Temsilcisi Ken Kanda ise köleliğin modern formlarının hala sürdüğüne dikkat çekerek, "Tarihin bu karanlık dönemini ortaya koyarken 21. yüzyıldaki modern köleliğin de farkında olmalıyız.
'Sağlıklı böbrek için, sigara ve tuz'dan uzak durun, bol su için'
Ülkem Çakır, kandan atık ürünlerin süzülüp temizlenmesi, sıvı fazlasının idrar şeklinde atılmasından sorumlu olan böbreklerin aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesi, yeni kırmızı kan hücrelerinin yapılması ve kemiklerin sağlıklı
'Türk insanı, günlük ihtiyacından 3 kat fazla tuz tüketiyor'
Ülkem Çakır, kandan atık ürünlerin süzülüp temizlenmesinden ve sıvı fazlasının idrar şeklinde atılmasından böbreklerin sorumlu olduğunu hatırlattı. Aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesi, yeni kırmızı kan hücrelerinin yapılması ve kemiklerin sağlıklı olmasına da yardımcı olduğunu dile getirdi.
"Böbreklerinizi korumak suyu ne az ne de çok için"
Kandan atık ürünlerin süzülüp temizlenmesinden ve sıvı fazlasının idrar şeklinde atılmasından sorumlu olan böbrekler, aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesi, yeni kırmızı kan hücrelerinin yapılması ve kemiklerin sağlıklı
BDP’li Buldan: AK Parti bu kez oy değil, barış hesabı yapıyor
Barıştan yana olanlar tarihe altın harflerle yazılacak, ama savaştan yana olanlar akıttıkları kanda boğulacaklar. Bu yüzden hiç kimse savaştan yana olmasın.
'Televizyon çocukların bütün vücut dengesini alt üst ediyor'
olmamasına ebeveynler ve bakıcılar tarafından dikkat edilmesi gerekiyor" diyen Yaramış, “Yapılan çalışmalar; aşırı televizyon izleyen çocukların daha göbekli, kanda trigliserit (doğal yağ) seviyelerinin daha yüksek olduğu ve kalp hastalıkları ile birlikte diyabet (şeker hastalığı) risklerinin daha fazla olduğunu göstermiştir
Büyük Anadolu Hastanesi'nde 'Diyabet ve Diyabette Beslenme' semineri verildi
vücudun başlıca yakıtı olan glukoza (şeker) dönüşmek üzere bağırsaklarda parçalandığını hatırlatan Kaya, daha sonra bu glukozun bağırsaklardan kana geçerek kandaki şeker düzeyini yükseltmeye başladığını belirtti.
Gençlerin 'Suat Ağabeyi' Bakan Kılıç, üniversitede
Bu Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın dediği gibi bu kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur. Bu kudret ezanınızda ve manevi değerlerinizde de mevcuttur." ifadelerini kullandı.
“Askeri okullardaki Kur’an dersi ordu ile milleti kaynaştıracak”
Ancak şımarık İsrail bir gün döktüğü kanda boğulacak. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Bu zalimlik, bu gaddarlık, bu vahşilik, bu insafsızlık, bu insanlıktan nasipsizlik çok sürmez. Zalim İsrail elbette bir gün bu zalimliğinin hesabını verecek.
Anadolu Gençlik, İsrail’in Gazze'ye saldırısını protesto etti
Şımarık İsrail’in en kısa zamanda döktüğü kanda boğulacağını ifade etti. Daha sonra Filistin’den gelen öğrenciler tarafından ezgiler seslendirildi. Protesto eyleminin sonunda İsrail bayrağı ve İsrail Başbakanı Netenyahu posteri yakıldı.
Diyabet kontrol altına alınmazsa, organ hasarına yol açıyor
Aktaran, özellikle ailede diyabet öyküsü olması, şişmanlık, bel çevresi genişliği, kanda yağ oranının yüksek olması, kalp damar hastalığının varlığı, stres altında yaşamanın diyabet gelişimi için risk oluşturduğuna dikkat çekti.
'Diyabetle sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün'
Aktaran, "Özellikle ailede diyabet öyküsü olması, bel çevresi genişliği, kanda yağ oranının yüksek olması, kalp damar hastalığının varlığı, stres altında yaşamak ve pankreas hastalıklarının varlığı diyabet gelişim için risk oluşturuyor.
Her derde deva üzüm suyu
Kanda oksijen taşıyan hemoglobin hücrelerinin oluşumunda gerekli olan demir ve potasyum açısından zengin olan üzüm suyu, toksit maddelerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca bu özellikleri vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
'40 yaş üstünün bayramda aşırı et tüketmesi riskli'
Damar tıkanıklığı, kanda trigliseritlerin artması ve kalp sağlığının tehlikeye girmesi an meselesidir. Kurban kesildikten sonra 5-6 saat güneş görmeyen yerde dinlendirildikten sonra buzdolabına konulmalıdır.
Şeker içeriği yüksek gıdalar diş çürütüyor, ölçülü flor dişleri koruyor
Kanda 100 ml’de 0.3 mg kadar flor vardır.İçme sularında 0.3-0.6 ppm’den az flor bulunmasının diş çürüklerine yol açtığı iddia edilmiştir. Türkiye’nin bütün illerinde su flor haritasına bakıldığında içme sularının büyük bir bölümünde flor düzeyleri belirtilen rakamlardan (0.
Emniyet: Güvenli alkol limiti yok, en doğrusu hiç alkol almadan araç kullanmak
sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları tümüyle yasaklanmış, diğer sürücüler içinse yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan 0.50 promil belirlenmiştir.
Teröre 'sarı' öfke
Taksiciler adına konuşan bir sözcü, “Bu vatan uğruna canını veren vatan evlatlarımıza uzanan hain eller, akıttıkları kanda boğulacaklarını unutmamalılar. Taksiciler esnafı olarak bu olayların son bulmasını, anne ve babaların döktüğü gözyaşların son bulmasını diliyoruz.
Belediye Başkanı Genç: Birlik ve beraberliğimizi bozmayacağız
dik durarak, birlik ve beraberliğin bozulmayacağını kaydeden Canik Belediye Başkanı Osman Genç, bu vahşi eylemleri gerçekleştiren canilerin, akıttıkları kanda boğulacaklarını söyledi. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından meclis toplantısında konuşan Başkan Osman Genç, "Bir taraftan mayınlı tuzaklarıyla Mehmetçiklerimizi şehit eden caniler, diğer
Canik Belediye Başkanı Genç, terörü lanetledi
İnanıyoruz ki; bu vahşi eylemleri gerçekleştiren caniler, akıttıkları kanda boğulacaktır." dedi. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından terör saldırıyla ilgili meclis toplantısında konuşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, teröristlerin amaçların ülke bütünlüğünü bozmak
Türkiye Kamu–Sen üyeleri terörü lanetledi
saldırılarını sürdürerek gerçek yüzünü bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Köse, “İnanıyoruz ki, bu vahşi eylemleri gerçekleştiren caniler, akıttıkları kanda boğulacaktır. Acımızı anlatmaya kelimeler yetmiyor.
Kamu-Sen Temsilcisi Dilber: Terörü kullanan dış güçlerin oyununa gelmemeliyiz
hain saldırı başta olmak üzere son günlerde artan terör olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamada, bu vahşi eylemleri gerçekleştiren canilerin akıttıkları kanda boğulacaklarını belirtti. ‘Çünkü biz, dik duracağız.
İzmir'de teröre tepki
adına basın açıklamasını yapan Türkiye Kamu-Sen İzmir Temsilcisi Merih Eyyup Demir, son günlerde artan terör olaylarını gerçekleştirenlerin akıttıkları kanda boğulacağını söyledi. Türk milletinin sabrının sonuna geldiğini belirten Demir, ülkeyi bölmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini ifade etti.
STK’lardan teröre lanet, millete sağduyu ve idam geri getirilsin çağrısı
basın açıklamasını okuyan Türkiye Kamu-Sen Bursa İl Temsilcisi Vekili Hilmi Şanlı, “İnanıyoruz ki bu vahşi eylemleri gerçekleştiren caniler akıttıkları bu kanda boğulacaklardır. Acımızı anlatmaya kelimeler yetmiyor.
Samsun’da teröre ortak tepki
Terör örgütünün er ya da geç döktüğü kanda boğulacağına dikkat çekilen açıklamada, “Ülkemizdeki her türlü olumlu gelişmeye rağmen bazı kesimlerin hep terör istediği yine bir kez daha ortaya çıkmıştır.
Salih Kapusuz: Demokrasi ve şiddetin bir arada olmayacağını herkes bilmeli
Kendi döktükleri kanda boğulacaklarına inancımız tamdır. Son günlerde oynanan ucuz komediler hem bizleri hem de milletimizi, maalesef üzücü olarak ibretle takip etmek noktasında bırakmışlardır. Milletimiz ve bizler, bu oynanan kötü oyunları ibretle takip ediyoruz ve bir yerlere de kaydediyoruz.
Eşinin böbreğiyle yaşama tekrar tutundu
Kanda bakılan kreatin, üre değerleri oldukça bozuk çıkan Taner, ardından yapılan yeni tetkiklerle 'Kronik böbrek yetmezliği' hastası olduğunu öğrendi. Süreç hızlı gelişti, bir süre diyalize bağlanan Taner, böbrek nakli kararı alınması üzerine İzmir Kent Hastanesi'ne başvurdu.