kandahar

Afganistan’da patlamalar: 9 ölü, 2 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Khost, Nengarhar, Farah ve Kandahar vilayetlerinde meydana gelen mayın patlamalarında 7 polis ve 2 sivilin öldüğü, 2 sivilin de yaralandığı bildirildi. Yetkililer, Khost vilayetinde Taliban tarafından yerleştirilen mayının patlaması sonucu 4 polisin öldüğünü aktardı.
Afganistan’da patlamalar: 4 ölü
KABİL - Afganistan’ın Farah ve Kandahar vilayetlerinde meydana gelen mayın patlamaları sonucu 4 kişinin öldüğü bildirildi. Güvenlik makamları, Faraha vilayetinin Puşt-e-kuh ilçesinde gerçekleşen patlamada, bir özel inşaat firmasında çalışan 2 kişinin öldüğünü aktardı.
Afganistan’daki saldırıda 7 Taliban öldü
Ayrıca, Helmand ve Kandahar vilayetlerinde meydan gelen iki patlamada ise bir sivilin öldüğü ve 3 kişin yaralandığı belirtiliyor. (CİHAN)
Afganistan’da operasyon: 12 Taliban öldü
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde Afgan ve ABD güçlerinin ortak operasyonunda 12 Taliban’ın öldüğü bildirildi. Kandahar güvenlik makamları, vilayetin Pancvayi ilçesinde yürütülen operasyonda 12 Taliban'ın öldürüldüğünü ve bir üyesinin de sağ gözaltına alındığını açıkladı
Afganistan’da patlamada aynı aileden 4 kişi öldü
KABİL - Afganistan’ın güneyindeki Kandahar vilayetinde meydana gelen bir patlamada aynı aileden 4 kişinin öldüğü bildirildi. Kandahar yetkilileri, Pancvayi ilçesinde bir motosikletin mayına düşmesi sonucu aynı aileden 4 kişinin öldüğünü duyurdu.
Afganistan’da NATO konvoyuna saldırı: 21 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde NATO konvoyuna düzenlenen saldırı sonucu 17 sivil ve 4 NATO askerinin yaralandığı bildirildi. Kandahar güvenlik makamları, vilayetin Meyvand bölgesinde bir motosikletli kişinin NATO konvoyuna saldırdığını aktardı.
Afganistan'da polise pusu, 1 ölü
Öte yandan Kandahar vilayetinde bir devlet misafirhanesine saldırmak isteyen intihar eylemcisinin hedefine varmadan güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü duyuruldu. Misafirhanede, Kandahar vilayetinin Emniyet komutanı ve yerel yetkililerin olduğu belirtildi.
Afganistan’da patlama: 3 ölü, 4 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde 2 ayrı patlamada 3 kişinin öldüğü ve 4 kişinin de yaralandığı bildirildi. Kandahar'da bir traktörün mayına düşmesi sonucu bir babanın oğluyla öldüğü ve diğer oğlunun yaralandığını aktardı.
Afganistan'ın uyuşturucu ekimi bu yıl rekor kırdı
Afganistan’ın Helmand ve Kandahar vilayetleri uyuşturucu ekimi yapılan alanların birinci ve ikinci sıralarında yer alındığı belirtilirken, ülkenin yüzde 50 uyuşturucusu Helmad vilayetinde ekildiği ifade edildi.
Türkiye, Afganistan’ın Kandahar şehrinde konsolosluk açacak
KABİL - Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Basat Öztürk, Afganistan’ın Kandahar vilayetinin merkezi Kandahar şehrinde Türkiye'nin konsolosluk açılacağını bildirdi. Büyükelçi Öztürk, Kandahar vilayetine geçekleştirdiği bir ziyaret çerçevesinde, konsolosluğun açılması çalışmaları çerçevesinde yetkililerle görüştü.
Afganistan’da Taliban polisle çatıştı: 3 polis, 2 sivil ve 17 Taliban öldü
KABİL - Afganistan’ın Badğis ve Kandahar vilayetlerinde polis ve Taliban arasında çıkan 2 ayrı çatışmada toplam 3 polis, 2 sivil ve 17 Taliban’ın öldüğü bildirildi. Taliban ile güvenlik güçleri arasındaki birinci çatışma Badğis vilayetinin Balamurgab ilçesinde yaşandı.
Afganistan’da 2 polis 3 meslektaşını öldürdü
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde polis karargahlarında bir tartışmanın ardından 2 polisin 3 meslektaşını ateş ederek öldürdüğü bildirildi. Kandahar Valilik sözcüsü Cavid Faisal, olaydan sonra 2 polisin silahları ve araçlarıyla kaçtıklarını duyurdu.
Afganistan’da Taliban polise saldırdı: 3 ölü
Bu arada, Kandahar vilayetinin kuzeyindeki Ğurek ilçesinde Afgan güçleri ve koalisyon birlikleri tarafından yürütülen operasyonda biri komutan 11 Taliban’ın öldüğü kaydedildi. (CİHAN)
Afganistan'da patlamalar: 4 intihar eylemcisi öldü
KABİL - Afganistan'ın Kandahar, Uruzgan ve Helmand vilayetlerinde meydana gelen patlamalar sonucu 4 intihar eylemcisi öldü, 2 kişi de yaralandı. Yetkililer, Kandahar vilayetinde 2 intihar eylemcisinin üzerlerindeki bombaları patlaması sonucu öldükleri bildirildi Uruzgan vilayetinde bir motosiklete monte
Afganistan'da mayın patladı: 3 asker öldü
Bu arada Afganistan İçişlerin Bakanlığı, Kandahar vilayetinde Taliban'ın öldürüldüğünü duyurdu. (CİHAN)
Afganistan'da trafik kazası: 4 ölü, 13 yaralı
KABİL - Afganistan'ın Kandahar vilayetinde bir trafik kazası sonucu 2 çocuk ve 2 kadının öldüğü bildirildi. Yetkililer, Kandahar vilayetinin Tahtpul bölgesinde yolcu taşıyan minibüsün bir kamyonla çarpması sonucu çoğu çocuk 13 kişinin de yaralandığını aktardı.
Afganistan’da intihar saldırısı: 3 sivil öldü
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde düzenlen intihar saldırısında biri çocuk 3 sivil hayatını kaybetti. Yabancı ve Afgan askeri konvoyuna düzen intihar saldırısında 3 kişi de yaralandı.
Afganistan’da patlamalar: 8 sivil öldü, 23’ü yaralı
Afgan makamlar, Gazni vilayetinin Mukur ilçesinde Kandahar’a doğru yolculuk yapan bir otobüsünün mayına düşmesi sonucu 4’ü çocuk 7 kişinin öldüğünü ve 17 sivilin de de yaralandığını aktardı. Uruzgan vilayetinde ise medreseden evine giden 2 çocuğun mayına bağlı olan bir ipi çekmesi sonucu meydana gelen patlamada bir çocuğun öldüğü, diğerinin de yaralandığı
Afganistan'da saldırılar ve patlamada 24 kişi öldü
KABİL - Afganistan’ın Helmand, Kandahar ve Bağlan vilayetlerinde düzenlenen saldırılarda 24 kişi hayatını kaybetti.Helmand vilayetinin Sengin ilçesinde sivilleri taşıyan bir aracın mayına çarpması sonucu 12 sivil öldü.
Azizoğlu'na, Afganistan Cumhuriyeti Onur Takdirnamesi
bakanların katılımıyla yapılan törende Afganistan Kabil Üniversitesi, Kabil Politeknik Üniversitesi, Kabil Tıp Üniversitesi, Kabil Talim Terbiye Üniversitesi, Kandahar Üniversitesi, Khost Üniversitesi, Herat Üniversitesi, Paktia Üniversitesi, Sayed Jamaluddun Üniversitesi, Balchk Üniversitesi, Namgarhan Üniversitesi ve Özel Taj
Afganistan’da bir evde patlama: 2 ölü, 4 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde bir evde meydana gelen patlamada bir kadın ve bir çocuğun öldüğü bildirildi. Yetkililer, Kandahar vilayetinin Sepirvan ilçesinde meydana gelen patlamada bir kadın ve 3 çocuğun da yaralandığını aktardı.
Afganistan’da saldırı ve patlamalar: 7 asker ve 4 polis öldü
KABİL - Afganistan’ın Kandahar, Logar, Paktiya ve Gazni vilayetlerinde meydana gelen saldırı ve patlamalarda 7 askerin ve 4 polisin öldürüldüğü bildirildi. Afganistan’ın Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kandahar vilayetinde meydana gelen patlamada 2 askerin öldüğü ve 2’sinin de yaralandığı aktarıldı.
Afganistan’da yabancı askerlere intihar saldırısı: 8 yaralı
KABİL - Afganistan’ın güneyindeki Kandahar vilayetinde meydana gelen intihar saldırısında 5 asker ve 3 sivil yaralandı. Yetkililer, saldırının Kandahar vilayetinin havaalanın yakınlarında koğuşlu bulunan yabancı askeri güçler ve Afgan askerlerinin bir araya geldiği anda gerçekleştiğini
Afganistan'da kadın senatöre saldırı
KABİL - Afganistan'da Nimruz vilayetinin kadın senatörü Ruhgül Hirzad, aracını hedef alan saldırıda ağır yaralandı. Kabil-Kandahar yolundaki saldırıda senatörün 8 yaşındaki kızı ve şoförü öldü; eşi, oğlu ve diğer kızı yaralandı.
Afganistan’da bombalı saldırı: 4 ölü, 22 yaralı
KABİL - Afganistan’ın güneyindeki Kandahar vilayetinde meydana gelen bombalı saldırı sonucu 4 sivilin öldüğü ve 22 kişinin de yaralandığı bildirildi. Kandahar güvenlik makamları, bombanın bir el arabasına konulduğunu aktardı.
Afganistan’da 5 bin aileye Ramazan yardımı dağıtıldı
Bu yıl da Kabil, Nengarhar, Belh, Cevizcan, Herat ve Kandahar vilayetleri olmak üzere bu kampanyalar düzenlendi. Kabil’de 2 bin 750 aileye ve toplam 5 bin aileye yardım edildi. Bu yardımların mali desteği Türk işadamları, Kimse Yok Mu Derneği ve Afgan işadamları tarafından verildi.
Afganistan’da saldırılarda14 asker öldü
Açıklamada, Taliban’ın Kabil, Meydan Vardak, Kandahar ve Lagar vilayetlerinde yaptığı saldırılarda 7 askerin öldüğü ve birçok askerin yaraladığını belirtildi. Helmand vilayetinde ise 7 askerin öldüğü ve 3’ünün de yaralandığı kaydedildi.
Afganistan’da 2 intihar saldırısı: 14 ölü
KABİL - Afganistan’ın Uruzgan ve Kandahar vilayetlerinde meydana gelen 2 ayrı intihar saldırısında 14 kişinin öldüğü ve 13 kişinin de yaralandığı bildirildi.Güvenlik makamları, Uruzgan vilayetinin Trinkut ilçesinde bir intihar saldırganının polis karargahın önünde bombayı patlatması sonucu 12 kişinin öldüğünü ve 5
Afganistan’da intihar saldırısı: 2 ölü, 8 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde meydana gelen intihar saldırısında 2 kişinin öldüğü, biri polis 8 kişinin yaralandığı bildirildi. Yetkililer, 2 intihar saldırganın Pakistan’dan Afganistan’a geçmek için geldikleri sınır bölgesinde, üzerlerindeki bombayı patlattıklarını duyurdu.
Afganistan’daki patlamada 8 kadın öldü
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde bir minibüsün mayına çarpması sonucu meydana gelen patlamada 8 sivil kadın hayatını kaybetti. Afganistan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kandahar vilayetinin Hakriz ilçesinde meydana gelen patlamada ölenlerin tamamının kadınlar olduğu belirtildi
Afganistan, Pakistan'dan atılan roketlere benzer karşılık verecek
Pakistan'ın yeni Başbakanı Nevaz Şerif'in yakınlarda Kabil’e geleceğini aktaran Musazai, “Afganistan, Cuma günü Pakistan'ın Loyband bölgesinden Afganistan'ın Kandahar vilayetinin Maruf ilçesine roket atılmasını kınıyor.
Afganistan’da patlama ve intihar saldırısı: 3 ölü, 9 yaralı
Ayrıca, Kandahar vilayetinde bir motosiklete monte edilen bombanın patlaması sonucu bir polisin yaralandığı belirtildi. (CİHAN)
Afganistan İçişleri Bakanlığı, Kandahar’da yaşanan patlamayı kınadı
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde meydana gelen patlama sonucu 4’ü polis 10 kişinin ölüğü ve 10’u polis 57 kişinin yaralandığı bildirildi. Afganistan İçişleri Bakanlığı olayı kınarken, Kandahar vilayetinin Eynumine bölgesinde meydana gelen patlamanın iki ayrı araçta yerleştirilen patlayıcının patlaması
Afganistan’da 4 ABD askeri öldü
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde yol kenarındaki mayının patlaması sonucu 4 Amerikalı askerin öldüğü bildirildi. Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) ve Kandahar güvenlik makamları olayı doğrularken, koalisyon birliklerinin aracının Kandahar vilayetinin Jira ilçesinde
Afganistan’da patlama: 11 ölü, 11 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde meydana gelen patlama sonucu 11 sivilin öldüğü ve 11 kişinin de yaralandığı bildirildi. Ölenler arasından 4 kadın, 4 çocuğun olduğu belirtildi.
Afganistan'da iki ayrı saldırıda 10 kişi öldü
Güneydeki Herat vilayetinden Kandahar vilayetine doğru yolculuk yapan polis araçlarına yapılan saldırıyı Taliban üstlendi.Aynı bölgedeki Helmand vilayetinde ise yol kenarındaki mayın patlaması sonucu 3 sivilin ödüğü ve 2’si kadın 5 kişinin yaralandığı bildirildi.
Afganistan’da 7 NATO askeri öldü
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde dün 8 NATO askerinin öldüğü bildirildi. Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) ve Afgan yetkililer, Kadahar vilayetinin Meyvand ilçesinde 2 NATO askerin bir saldırıda ve 5 Amerikalı askerin ise araçlarının
Afganistan’da trafik kazası: 35 ölü, 20 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde bir TIR'la çarpıştıktan sonra alev alan otobüsteki 35 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı.Valilik Sözcüsü Cavid Feysel, Sedabahar firmasına ait otobüsün Helmand-Kandahar seferini yapmakta olduğunu açıkladı.
Afganistan’da 4 çocuk mayın patlamasında öldü
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde meydana gelen mayın patlamasında kardeş 4 çocuğun öldüğü bildirildi. Yetkililer, Kandahar’ın Maruf ilçesinde çocukların buldukları mayın ile oynarken patladığını söyledi.
Taliban: ISAF’ın 2 tankını yok ettik, 6 asker kayıp verdiler
KABİL - Taliban, Afganistan’ın Kandahar ve Gazni vilayetlerinde Uluslar arası Destek Gücü (ISAF)’e ait 2 tankı etkisiz hale getirdiklerini ve saldırılarda 6 askeri de öldürdüklerini iddia etti. Taliban’a yakın kaynakların açıklamasına göre roketlerle değişik bölgelerde yapılan iki saldırıda 3 yabancı asker de yaralandı.
Afganistan'da ölen mühendis İzmir'de defnedildi
Bir Türk inşaat şirketinde görevli olan 56 yaşındaki Berberoğlu, geçen hafta Kandahar'dan Spin Buldek bölgesindeki şantiyeyi kontrole gitti. Dönüşte arabasının mayına çarpması sonucu yaşamını yitirdi.
Mayınları çocuklar yerleştiriyor, patlamada çocuklar ölüyor
KABİL - Afganistan’ın güneyindeki Kandahar vilayetinde yol kenarına yerleştirilen mayının patlaması sonucu 4 çocuğun öldüğü ve 2’sinin de yaralandığı bildirildi. Yetkililer, Kandahar vilayetinin Meyanşin ilçesinde meydana gelen patlamada ölen çocukların aynı aileden olduğunu açıkladı.
Afganistan'da ölen mühendisin cenazesi İzmir'e getirilecek
Bir Türk inşaat şirketinde görevli olan 56 yaşındaki Berberoğlu, üç gün önce Kandahar'dan Spin Buldek bölgesindeki şantiyeyi kontrole gitti. Dönüşte arabasının mayına çarpması sonucu yaşamını yitirdi.
Başbakan Erdoğan: Çanakkale'yi anlamayan Türkiye'yi asla anlayamaz
Kabil'in, Kandahar'ın, Behlin İslamabad, Bakü ve Tebriz'in minberlerinden 1915 yılında Mehmetçik için hep birlikte dualar edilirdi."Çanakkale Zaferi'nin bir etnik kökenin, bir ırkın, bir kavmin zaferi olmadığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Çanakkale Zaferi Türkiye'nin, Anadolu'nun ve Trakya'nın
Afganistan’da ISAF helikopteri düştü: Bir ölü
Güvenlik makamları, Kandahar vilayetinin Daman ilçesinde düşen helikoptere karşı bir saldırı izine rastlanmadığı, teknik arıza sebebiyle düşmüş olabileceğini aktardı. ISAF’tan yapılan açıklamada, 2 kişilik helikopterin düşmesi sonucu bir kişinin öldüğü ve birisinin ise yaralandığı duyuruldu.
Afganistan’da ISAF helikopteri düştü: 5 ölü
Helikopterin Kandahar kenti yakınlarında düştüğü, 5 Amerikan askerinin yaşamını yitirdiği kaydedildi. Bu arada, Helmand vilayetinde bir traktörün yol kenarındaki mayına çarpması sonucu biri kadın 5 kişi öldü.
İran, Amerikan İHA’sının şifresini çözdüğünü iddia etti
Yayınlanan görüntülerin Kandahar’dan kalkan insansız uçağın İran’ın doğusunda bir üsse inmesini gösterdiği belirtiliyor. İran, söz konusu uçağın kontrolünü havadayken ele geçirdiğini iddia etmişti.
BM Afganistan için yardım istedi
” diye konuşan Bowden, Kandahar, Helmand, Nangarhar, Kunar ve Gazne’nin acil insani yardıma ihtiyaç duyan eyaletlerin başında geldiğini kaydetti. Bowden, geçiş dönemi ve olumsuz hava şartları nedeniyle Afgan halkının sorunlarının derinleştiğini ifade ederek, bu ülkenin halkına yardım etmeyi sürdüreceklerini
Afganistan’da güvenlik güçleri mayına düştü: 11 polis öldü
Afganistan’ın Kandahar vilayetinde yol kenarındaki mayının patlaması sonucu 8 polis öldü. Kandahar vilayetinin Pirukalaçi bölgesinde meydana gelen olayda 6 polis de yaralandı.
Afganistan’da yabancı askerler kaza yaptı: 1 ölü, 3 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde yabancı askerlerin aracının bir motosikletle çarpışması sonucu oluşan trafik kazasında bir sivil öldü ve 3'ü de yaralandı. Basına konuşan Kandahar vilayetin trafik müdürü Muhamadullah Han, "Kandahar vilayetin Hocababa bölgesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi öldü, 3 kişi