karagöz ve hacivat

Bursa'yı yabancı turistler akıllı telefonlar ve kiosklar rehberliğinde gezecek
Ercoşkun, proje kapsamında ebru ve çini sanatı ile Karagöz ve Hacivat gölge oyunu konusunda 16 ülkeden gelecek 18 katılımcıya kısa süreli eğitim verileceğini ve kültür, kültürler arası farklılıklar, kültürler arası iletişimde yeteneklerin geliştirilmesi gibi konularda da workshoplar
Türkçe öğrenmek için dünyanın dört bir yanından Bursa'ya geldiler
Bursa’da tarihi yerleri çok sevdim, özellikle Karagöz ve Hacivat ilgimi çekti." dedi. Mısır’ın başkenti Kahire’den programa katılan Yehia Mohamed de Mısırlıların Türkiye’yi çok sevdiğini, kendisinin de Bursa’yı da çok beğendiğini belirtti.
Chicago'da çocuklara özel iftar programı
Çocuklara hediye olarak Karagöz ve Hacivat verildi. Program, dondurma ikramı ile sona erdi. (CİHAN)
Mahalle iftarları, komşuluk ilişkilerini güçlendiriyor
İftar sonrasında ise ebeveynler camiye veya evlerdeki seccadelerine koşarken, çocuklar ise illüzyonist gösterileri, Karagöz ve Hacivat tiyatrosu ile Ramazan akşamlarını eğlenerek değerlendiriyor. (CİHAN)
Sultanbeyli‘de Ramazan coşkusu
Minikler Karagöz ve Hacivat ile eğlencenin tadına varırken, muhtelif oyunlara iştirak etti. İftarın ardından da Kent Meydanı'nda etkinlikler organize edildi.
700 yıldır bitmeyen gölge oyunu: Hacivat ile Karagöz
Günümüzde çocuklara hitap eden çizgi film sayısı ne kadar fazla olsa da Karagöz ve Hacivat’ın hala miniklerin ilgisini çektiğini belirten Bursa Karagöz Müzesi Sorumlusu, tasvir ustası Ercan Aksakal, oyuna dair bilinmeyenleri anlattı.
Bakan Müezzinoğlu: Gezi ile milletin ümüğünü sıkmak istediler
Artık Karagöz ve Hacivat gibi oynayacakları Türkiye yok.”ALMAN LİDERE DE TEPKİ GÖSTERDİAlman Yeşiller Partisi Lideri Claudia Roth’un Gezi Parkı eylemlerine destek vermesini de sert dille eleştiren Bakan Müezzinoğlu, “Arkadaşlar söylüyorum; Almanya’da
Kaybolmuş oyuncakları üretip Avrupa'ya ihraç ediyor
Firma olarak topaç, fırıldak, keloğlan, Karagöz ve Hacivat gibi 100'den fazla geleneksel figürü ahşap malzemeden ürettik. Anne babalardan gelen yoğun istek üzerine de ahşap atlar serisini hazırladık.
Karnaval ülkesinde Türkiye günleri başlıyor
Yaklaşık iki hafta boyunca Türk sanatlarını tanıma imkanı bulacak Brezilyalılar, Karagöz ve Hacivat'la da ilk kez tanışacaklar. Etkinlik kapsamında ayrıca Fatih Akın, Semih Kaplanoğlu ve Nuri Bilge Ceylan'e ait ödüllü filmler gösterilecek.
Soyut kültürün yok olmasını önlemek için yarıştılar
Yarışmada Bursa Bilim Sanat Merkezi’nden Eda Zehra Cin ile Müge Bozatlı’nın ‘Karagöz ve Hacivat’ adlı projesi ikinci, Ankara Bilim Sanat Merkezi’nden Ayşesu Bolat’ın ‘Geleneksel Keçe Sanatı’ adlı projesi de üçüncü oldu.
Dünyaca ünlü kuklalar Eskişehirlilerle buluştu
Tacettin Diker Gölge Kukla Tiyatrosu’nun sunduğu ‘Kayık’ adlı oyun, Karagöz ve Hacivat’ın birlikte kayıkçılık yapmaya karar vermeleri ile yaşanan eğlenceli hikayeyi anlatıyor. Açıkgöz Kukla Tiyatrosunun oyununda da, İbiş evine gelen misafirlerle bazı sorunlar yaşar.
Topaç ve fırıldak, bilgisayar oyunlarına karşı
Nasrettin Hoca'dan Fatih Sultan Mehmet'e, Keloğlan’dan Karagöz ve Hacivat’a kadar 100'e yakın figürü oyuncak haline getiren şirket, kaybolmaya yüz tutmuş topaç, fırıldak gibi geleneksel oyuncakları da yeniden çocuklarla buluşturuyor.
Trafik kurallarını öğreten Hacivat ve Karagöz olunca, çocuklar keyiflendi
Çocuklara yönelttikleri sorularla, programı daha renkli hale getiren Karagöz ve Hacivat, büyük beğeni topladı. Tiyatrocu Cemal Gür tarafından yapılan etkinliğin bitiminde çocuklar toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.
İhracata, Nasrettin Hoca ve Keloğlan desteği
İSTANBUL - Ahşaptan ürettiği organik oyuncaklarla sektörde bir ilki gerçekleştiren Neva Toys, Nasrettin Hoca, Keloğlan, Karagöz ve Hacivat, Ramazan Davulcusu gibi Anadolu kültürüne has karakterlerin oyuncaklarını da üreterek, Avrupa’dan
Şehir tiyatrosu rekor kırdı
Karagöz ve Hacivat ile Kavuklu, Pişekar, Zenneler, Tosun, İbiş, Hokkabaz, Leyla ile Mecnun’un da modern bir yorumla sunulduğu oyunla, Bursalılar da yaz akşamlarında neşeli anların tadını çıkardı.
Bursa Şehir Tiyatrosu yaz turnesinde
Karagöz ve Hacivat ile Kavuklu, Pişekar, Zenneler, Tosun, İbiş, Hokkabaz, Leyla ile Mecnun’un da modern bir yorumla sunulduğu oyun, Bursalılara neşeli anlar yaşatacak. Kanto ve şarkılarla renklenen gösteri; Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun gölge oyunu, ortaoyunu, İbiş ve Tuluat oyunlarından sahnelerle, Yeşilçam filmlerine gönderme yapan bir
Altıparmak Meydanı projesi BTSO hizmet binasıyla başladı
Altıparmak Meydanı´nda Karagöz ve Hacivat’ı simgeleyen ve suyun kinetik gücünden yararlanılarak hareket eden ‘Yüzen Taşlar Heykeli’nin yanındaki alanda gerçekleştirilen temel atma törenine; Bursa Valisi Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep
Yüzen taşlar heykeli Avrupa'da da tanıtılıyor
Haberi yapan programcı, Bursa’nın güzelliklerinden, Karagöz ve Hacivat’tan ve Yüzen Taşlar Heykeli’ne ilişkin yorumlarını şu cümlelerle ifade etti: "Bu programda bir Alman heykeltıraş Christian Tobin tarafından yapılıp Bursa´ya yeni bir sembol kazandıran heykelleri size tanıtacağız
Hacivat ve Karagöz Optimum’da
Optimum, Ramazan etkinlikleri kapsamında, Karagöz ve Hacivat’ı da sevenleriyle buluşturdu.Kökü Orta Asya’ya kadar dayanan, Osmanlıya gelişi 16. yüzyılı bulan Hacivat ve Karagöz, hem küçükleri hem büyükleri eğlendirdi.
Yüzen taşlar heykeli, Bursalıların yeni buluşma noktası olacak
8 ve 7 tondan oluşan üst kısımları suyun gücüyle hareket eden taşlar, Karagöz ve Hacivat’ın diyaloğunu temsil ediyor. Özel bir aydınlatma sistemiyle ışıklandırılacak olan taşların arkasına düşen gölgesi, Karagöz ile Hacivat’ın yüzyıllar süren gölge oyununu yeniden bugüne taşıyor.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Dünyaca ünlü heykeltraş Christian Tobin’in Karagöz ve Hacivat anısına yaptığı ‘Yüzen Taşlar Heykeli’nin açılış töreni, Bursa Altıparmak Meydanı’nda gerçekleştirilecek. (18.00)
Bursa'da tiyatro keyfi Ramazan ayında da devam edecek
Karagöz ve Hacivat ile Kavuklu, Pişekar, Zenneler, Tosun, İbiş, Hokkabaz, Leyla ile Mecnun’un da modern bir yorumla sunulduğu oyun, Bursalılara neşeli anlar yaşatacak. Kanto ve şarkılarla da renklenecek gösteri; Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun gölge oyunu, ortaoyunu, İbiş ve Tuluat oyunlarından sahnelerle, Yeşilçam filmlerine gönderme yapan
Şehir tiyatrosu yaza damga vuruyor
Karagöz ve Hacivat ile Kavuklu, Pişekar, Zenneler, Tosun, İbiş, Hokkabaz, Leyla ile Mecnun’un da modern bir yorumla sunulduğu oyun, Bursalılara neşeli anlar yaşatacak. Kanto ve şarkılarla renklenen gösteri; Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun gölge oyunu, ortaoyunu, İbiş ve Tuluat oyunlarından sahnelerle, Yeşilçam filmlerine gönderme yapan bir
Hıdrellez kutlamalarından renkli görüntüler
Karagöz ve Hacivat oyunları izleyenlerden alkış aldı. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ve beraberindekiler ateş üzerinden atladı. Mesire alanına kurulan oyun parkurlarında çocuklar gönüllerince eğlendi.
Bursa’da Tarihi Kent Koşusu yapıldı
Mustafa Dündar’ın Karagöz ve Hacivat eşliğinde startını verdiği yarışlarda, renkli görüntüler ortaya çıktı. Yarışlara, çocukları ile birlikte katılan hanımlar ve yaşlılar damgasını vurdu.
Karagöz ile Hacivat atışmasını simgeleyen heykeller hareket edecek
BURSA - Bursa’da, Altıparmak Meydanı'na montajı yapılan taş heykeller, hidrolik sistemle hareket edip, Karagöz ve Hacivat’ın atışmasını sembolize edecek. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye’de ilk kez uygulanan özel çalışmanın Bursa’ya değer katacağını belirtti.
Kullanılmış mobilyalardan şehzade oyuncakları yapıyor
Nuh'un gemisi, Nasrettin Hoca fıkralarının canlandırıldığı oyuncak, Karagöz ve Hacivat ile Keloğlan gibi geleneksel kültürü anlatan oyuncaklar da üretiyor. Yaşayan Müze'de bulunan Karagöz ve Hacivat Perdesi'ni de eski bir askılıktan yaptığını aktaran Akbey, “İsraf Türk kültüründe yok.
'Elif Ana' tiyatro severlerden tam not aldı
komedi türü bir oyun, Çanakkale Şehitleri anısına “Çanakkale’de Yankılanan Türkü”, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy anısına “Bir İstiklal Uğruna”, ve “Karagöz ve Hacivat” oyunlarını sergileyecek. (CİHAN)
Soğuk heykeller caddeleri süsledi
kazandığı yer’ sloganıyla çalışmalarına devam eden ve sanat tarihine adını yazdırmış karakterleri farklı bir sunumla bugüne taşıyan sanatçılar, Bursa’da Karagöz ve Hacivat’ı canlandırdı. Festival süresince Heykel, Nalbantoğlu ve Cumhuriyet Caddesi’nde sanatseverlerle buluşan sanatçılar, vatandaşları hem eğlendirdi hem de heyecanlandırdı.
14. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali başladı
Festivalin açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Karagöz ve Hacivat'ın gölge oyunlarında bir dünya markası olduğunu söyledi. Altepe, ''Kukla ve gölge oyunları açısından da Bursa önemli bir merkez.
Uluslararası Bursa FotoFest, ünlü fotoğrafçıların katılımıyla başladı
Karagöz ve Hacivat karakterlerinin de eşlik ettiği yürüyüş büyük ilgi gördü. Bursalıların da yoğun ilgi gösterdiği yürüyüş sırasında vatandaşlar da alkışlarla katılımcılara eşlik etti. Bol bol fotoğraf çektiren vatandaşlar, özellikle yürüyüşe katılan mehter takımına büyük ilgi gösterdi.
Roman mahallesine bilgi evi açıldı
Ardından Karagöz ve Hacivat çocuklarla interaktif bir gösteri sergiledi. Bu sırada tören alanına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu geldi. Roman vatandaşlar ve çocuklar Başkan Karaosmanoğlu’nu alkışlarla karşıladı.
Ramazan neşesi sınırları aştı
Gölge oyununun iki ana karakteri Karagöz ve Hacivat’ın başından geçen komik olaylar, ortaoyununun başlıca figürleri Kavuklu ve Pişekar’ın güldürürken düşündüren maceraları, meddah, tasavvuf müziği ve şiir dinletileri, Bulgaristan’da yaşayan vatandaşları eğlenceye
Kültürpark'ta panayır havasında Ramazan
Buz pateni, su topu, su motoru, şişme oyun parkı, atıcılık ve dart ile eğlenen vatandaşlar, Karagöz ve Hacivat’ın ilginç diyaloglarını ve animasyonları da keyifle izliyor. Atlas Sirki’nin gecede 4 gösteriyle konuklarını ağırladığı ‘Cambazhane Şenliği’ zaman zaman Bursalıları heyecanlandırıyor.
Balıkesir Kadıköy’de ilk kez Ramazan programı düzenlendi
R turun organize ettiği Kadıköy Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen Ramazan etkinliklerinde semazenler vatandaşları mest ederken Karagöz ve Hacivat gösterisi vatandaşları eğlendirdi. (CİHAN)
Fethiye’de eski Ramazanlar yaşatılıyor
Fasıl grupları, ateşbaz, sihirbaz, Karagöz ve Hacivat, ortaoyunları, kukla gösterilerinin yer aldığı eğlence programında vatandaşlara pamuk şeker, Ramazan şerbeti gibi geleneksel ikramlarımız olacak.
Çocuklar Karagöz-Hacivat izledi
SAKARYA - Ada Alışveriş Merkezi (Ada AVM) ‘Karagöz ve Hacivat’ı çocuklarda buluşturdu. İstanbul Üniversitesi’nin (İTÜ) İlker Girgin, Durmuş Çetin, Elifnur Özdemir, Mücahit Demir ve Yaren Çetin’den oluşan tiyatro ekibi oyuncuları, çocuklar için ‘Karagöz
Gurbetçi Türk gençleri tarihini öğreniyor
Karagöz ve Hacivat’ı çok beğenen misafir gençler, yine Bursa İskender kebabı başta olmak üzere yeni tanıştıkları Türk yemeklerine hayran kaldı. Geceyi Bursa’da geçiren misafir öğrenciler, adından geçtikleri ‘Kuruluş ve kurtuluşun’ şehri Bilecik’i görme imkanı buldu.
500 gurbetçi Türk genci Bursa'ya misafir oldu
Ayrıca Bursa’da Karagöz ve Hacivat’tan oldukça etkilenen misafir gençler, Osmanlı’nın Kurucusu Osmangazi ve Orhangazi Türbelerini ziyaret sırasında da anlatılanlardan oldukça etkilendi.BOSNALI GENÇLERİN HÜZNÜ
Nasreddin Hoca Londra'da kahkahaya boğdu
Geleneksel Türk Gölge Oyunu Karagöz ve Hacivat tasvirlerinin ustası Suat Veral de çocuklara ve daha önce izlememiş olanları gölge oyunu ile eğlendirdi. Atlı karınca, bocuncy castle, güreş ve benzeri eğlenceler çocukların doyasıya eğlendiği festivalde, konuklara şark köşesinde Türk kahvesi ve çayı ikram edildi
Cumhuriyet Caddesi, mehter ve Hacivat-Karagöz gösterisiyle renklendi
Bursa Büyükşehir Belediye Bandosu’nun, birbirinden popüler şarkılarla eğlenceli bir konser verdiği caddede, Bursa’nın simgelerinden olan Karagöz ve Hacivat’ın canlandırıldığı gösteride vatandaşları adeta kahkahaya boğdu.
Karagöz, Kılıçdaroğlu’nun sözlerini hicvetti
Adı ‘Karagözoğlu’ olarak değiştirilen Karagöz ve Hacivat, alanı dolduran vatandaşların ilgisini çekti. Kılıçdaroğlu'nun referandumda oy kullanamamasından, sağlıktaki reformları da kapsayan gaf ve sözlerinden uyarlanan tiyatro gösterisi partililerin alkışını topladı.
Bursa’da Tarihi Kent Koşusu yapıldı
Karagöz ve Hacivat’ın startını verdiği yarışlarda, renkli görüntüler ortaya çıktı. Yarışlara, çocukları ile birlikte katılan hanımlar ve yaşlılar damgasını vurdu.
El ele tutuşan 40 ülkenin çocukları barış çağrısı yaptı
Karagöz ve Hacivat’ın da renk kattığı 23 Nisan kutlamaları, öğrencilerin sunduğu gösterilerle sona erdi. Gösterilerin sonunda Vali Harput ve beraberindeki protokol sahaya inerek öğrenciler ve kutlama heyetini tebrik etti.
Ünlüler karması ile dünya çocuklarının dostluk maçı 3-3 berabere bitti
Karagöz ve Hacivat takımları olarak sahada mücadele eden takımlar 3-3 berabere kaldı. Maçta Karagöz takımının teknik direktörlüğünü yapan Bursaspor'un sevilen hocası Ertuğrul Sağlam, maçın gidişatına göre Sercan Yıldırım'ı ikinci yarıda oyuna aldı.
40 ülke çocuğuyla kesilen 5 tonluk pasta,Guinness'i kategori farkıyla kaçırdı
Bursa'da 23 Nisan kutlamaları kapsamında hazırlanan ve 38 ülkeden yaklaşık 1000 çocuğun katılımı ile kesilip, 10 bir kişi tarafından yenilen 5 tonluk pasta, Karagöz ve Hacivat ile şenliklerin sembolü haline geldi.
Dünya çocukları Funda Arar ile coştu
Karagöz ve Hacivat tiplemelerinin de eşlik ettiği konser sırasında çocukları zaman zaman sahneye alan Funda Arar, onlarla şarkılar söyleyip dans etti. Ayrıca misafir çocuklar tarafından sahnelenen dans gösterileri büyük alkış aldı.
23 Nisan kutlamaları şenlik yürüyüşü ve dev pasta ile devam etti
Karagöz ve Hacivat figürlerinin de eşlik ettiği yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu."DÜNYA ÇOCUKLARI 5 TONLUK PASTA İLE REKOR DENEDİ"
23 Nisan Çocuk Şenliği coşkusu başladı
KARAGÖZ VE HACİVAT LOGOSU Dünya çocukları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı 91. yılı kutlamaları kapsamında bu yıl ilk kez Bursa'da Hacivat ve Karagöz sevgisi etrafından bir araya geldi.
Dünya çocukları kör ebe, sek-sek ve ip atlama oyunu öğrenecek
Konuk öğrenciler için Karagöz ve Hacivat montu, şapkası ve tişörtleri hazırladıklarını belirten Vali Harput, şunları söyledi: “Misafirlerimiz için çok sayıda Karagöz-Hacivat anahtarlığı ve nazarlık da hazırladık.