karay

İsveç'te Türk dünyası çalışmaları forumu kuruldu
Litvanya’nın Stockholm Büyükelçisi Eitvydas Bajarunas ise "Bugün ülkemde yaşayan Karay Türklerini temsil etmek için bulunuyorum. Burada olmaktan dolayı mutluyum ve üniversitenin bu girişimini destekliyorum.
Kiev'de Türk halk müziği ve batı klasikleri buluştu
KONSERİN ESKİ KARAY İBADETHANESİNDE VERİLDİ Berat Yıldız ise Cihan Haber Ajansı’na(Cihan) yaptığı özel açıklamada; “Bugün yine Ukrayna’da çok güzel bir konserle seyircilere merhaba dedik. Türkiye’den çok değerli iki sanatçımız dünya klasiklerinden Türk klasiklerinden ve Türk halk müziğine değin geniş bir yelpazede konser verdi.
Pervin Buldan: Faili meçhullerin açığa çıkması sürece katkı sağlayacaktır (Özel)
İSTANBUL - Sakarya ve Bolu’da 1994 yılında ölü olarak bulunan Savaş Buldan, Hacı Karay ve Adnan Yıldırım, ölümlerinin 19. yılında Avcılar Mezarlığı'nda anıldı.
Yüksekova'da KCK davasında 7 tahliye
görülen duruşmada tutuklu bulunan Esendere Belediye Başkanı Hurşit Altekin, Sıracettin Fırat, Mehmet Çapraz, Abdurrahman Gemicioğlu, Sabri Tümen, Arif Karay ve Cemil Bor, avukat Uğur Yaşar ve Serdar Balcı alınan ifadeleri ardından sanık avukatları tahliyelerini talep etti.
Gizli tanıktan, Veli Küçük ve Hasan Atilla Uğur'a ağır suçlamalar
iş adamları Hacı Karay, Adnan Yıldırım ve Savaş Buldan'ın Sapanca üçgeninde öldürüldüğünü de anlatan Aydos'un, "O dönemde oraların paşası Veli Küçük'tü. Küçük, kaçakçıların getirdiği uyuşturucudan pay alıyordu.
Ukrayna’daki Türkçe Konuşan Halklar sempozyumda buluştu
Sempozyumda, Ukrayna’nın yerli halklarından; Kırım Tatarları, Gagauz, Karay (Karaim) ve Urum Türkleri ile birlikte, tarihin çeşitli dönemlerinde Ukrayna topraklarına yerleşmiş; Türkmen, Özbek, Kazak, Kırgız, Tatar, Başkurt, Çuvaş, Meshet Türkleri ve Azerbaycan Türkleri hakkında bildiriler
Ukrayna’da Türkçe Konuşan Halklar Sempozyumu Kiev’de başlıyor
Sempozyumda, Ukrayna’nın yerli halklarından; Kırım Tatarları, Gagauz, Karay (Karaim) ve Urum Türkleri ile birlikte, tarihin çeşitli dönemlerinde Ukrayna topraklarına yerleşmiş; Türkmen, Özbek, Kazak, Kırgız, Tatar, Başkurt, Çuvaş, Meshet Türkleri ve Azerbaycan Türkleri hakkında bildiriler
Nezih Uzel, Mevlevi geleneklerine göre son yolculuğuna uğurlandı
Meslekte, Refik Halit Karay, Falih Rıfkı Atay, Reşat Ekrem Koçu, Yaşar Kemal, Haldun Taner'le tanışan Uzel, Fransız Match Dergisi başyazarı Raymond Cartier, Roger Garaudy, Mme.Carrere d'Encausse, oryantalist Edward Said, Anna Marie Schimmel gibi isimlerin kitaplarını çevirdi.
Pervin Buldan: Ağar ve Çiller sorgulanıp yargılanmalı (Özel)
Savaş Buldan, Hacı Karay, Adnan Yıldırım cinayetlerinde bizzat görev aldığını kendisinden öğrendim. Savaş Buldan'ın üzerinde çıkan paraları almışlar.
Faili meçhul yakınları: Ergenekon yargılamaları Türkiye’nin önünü açacak
1994 yılında Kürt işadamı Adnan Yıldırım, Savaş Buldan ve Hacı Karay iddiaya göre gözaltına alındıktan sonra işkenceye edilerek öldürülmüştü. Bolu’nun Yığlıca ilçesinde köylüler tarafından cesetleri bulunan üç Kürt işadamanın öldürülmesinin üzerinden tam 17 yıl geçmesine rağmen, cinayetin üzerindeki sis perdesi
Yüksekova'da KCK operasyonu: 13 gözaltı
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İlçe Başkanı Hüsnü Bulgan ve eski ilçe başkanı Arif Karay da gözaltına alınanlar arasında bulunuyor. (CİHAN)
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik: CHP'de artık muhalefet kronik oldu
Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan, Halit Refik Karay'ın 'Tam Bir Muhalif' adlı kitabını okumasını istedi. AK Parti Kayseri İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenleyen Hüseyin Çelik, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun partisinin meclis toplantısında yaptığı konuşmalara
Tarihi Sinop Cezaevi günübirlik turların gözdesi oldu
Sinop Kalesi surları içinde yer alan ve aralarında Sebahattin Ali, Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Burhan Felek ve Kerim Korcan gibi isimlerin de yer aldığı ünlü mahkûmları ile hatırlanan tarihi Sinop Cezaevi, ziyarete açıldığı 2000 yılından bu yana turistler tarafından ilgiyle geziliyor.
Bakan Aydın: Cezaevlerimiz artık günümüzde ıslah merkezlerine dönüşüyor
Aralarında Kırım Hanı Devlet Giray, Nazım Hikmet, Refik Halit Karay, Sabahattin Ali, Zekeriya Sertel, Mustafa Suphi, Burhan Felek'in de bulunduğu birçok ünlü mahkuma ev sahipliği yapan tarihi yapı, 2000 yılında ziyarete açıldı.
Ağar'ın yargılandığı davada mahkeme, eski DTP'li Buldan'a belgeleri hazırlaması için süre verdi
Daha önce mahkemeye verdiği dilekçede Buldan, Ağar'ın Emniyet Genel Müdürü olduğu 3 Haziran 1994'te eşi Savaş Buldan ile arkadaşları Hacı Karay ve Adnan Yıldırım'ın İstanbul'un orta yerinde kaçırıldığını ve Bolu-Yığılca'da Melen Çayı kenarında öldürüldüğünü belirtmişti.
BDP, Yüksekova İlçe Başkanlığı'na Şahinoğlu getirildi
Yeni yönetimde İlçe başkanlığına Vahit Şahinoğlu getirilirken, Nurcan Yaşar, Arif Karay, Metin Yaşar ve Cemil Bor da BDP'nin geçici yönetiminde yer aldı. Kısa bir açıklama yapan, kapatılan DTP Yüksekova ilçe başkanı Nazif Ataman, partilerin kapatılabileceğini, ancak beyinleri kapatmanın mümkün olmadığını belirterek
Sinop Cezaevi'nde kullanılmayan bölümlerin yıkımına başlandı
Tarihî Sinop Cezaevi, Refik Halit Karay, Mustafa Ahmet Bedevi, Kuran Refii Cevat Hüseyin Hilmi, Burhan Felek, Osman Cemal Kaygılı, Celal Zühtü Benneci ve Sebahattin Ali gibi ünlülere de ev sahipliği yaptı.
Eşi öldürülen DTP'li Buldan, Mehmet Ağar hakkında açılan davaya müdahil olmak istedi
Mahkemeye verdiği dilekçede Buldan, Ağar'ın Emniyet Genel Müdürü olduğu 3 Haziran 1994'te eşi Savaş Buldan ile arkadaşları Hacı Karay ve Adnan Yıldırım'ın İstanbul'un orta yerinde kaçırıldığını ve Bolu-Yığılca'da Melen Çayı kenarında öldürüldüğünü belirtti.
DTP'li vekillerin Öcalan ısrarı
3 Haziran 1994'te kaçırıldıktan sonra cesetleri Düzce'nin Yığılca ilçesi yakınlarında bulunan Savaş Buldan ile arkadaşları Adnan Yıldırım ve Hacı Karay için Avcılar'daki mezarları başında anma töreni düzenlendi.
Agos'a e-malli tehdide 3 yıl hapis cezası
Şişli 1. Asliye Ceza Mahkemesi, Agos Gazetesi çalışanları ve Ermenilere tehdit içeren mail gönderen Mehmet Karay'a temyiz yolu açık olmak üzere 3 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Şişli 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davaya Agos Gazetesi çalışanı ve imtiyaz sahibi Serkis Seropyan ve vekil avukatı katıldı.
Yüksekova'daki 1 Mayıs kutlamaları büyük ilgi gördü
Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, Esendere Belediye Başkanı Hurşit Altekin, Hakkari eski milletvekillerinden Esat Canan, DTP Yüksekova İlçe Başkanı Arif Karay, Yüksekova, Şemdinli, Esendere DTP yönetimi, Şemdinli eski Belediye Başkanı Hurşit Tekin, İl Genel Meclis Üyeleri, DİSK, Genel-İş, Yol İş Sendikası, KESK, Eğitim-Sen