karayemiş

Yabani meyveler Erzincan’dan dünyanın birçok noktasına ihraç ediliyor
bölgelerinde 30’un üzerinde ilde toplanılan yabani kuşburnu, kızılcık, cennet hurması, gilaboru, yaban mersini, böğürtlen, yabani elma, yabani armut ve yabani karayemiş işleyen tek tesis olma özelliğini elinde bulunduran Tunay Gıda, bebek maması için kontrollü uygulaması ile bölge üreticileri ile sözleşmeli üretim yapıyor.
Geniş yapraklı orman çalışması işe yaradı yangınlar azaldı
Marmara bölgelerinde ağaçlandırma çalışmalarında defne, alıç, meşe, ahlat, incir, ıhlamur, dişbudak, taflan, kestane, gürgen, yabani erik, yabani fındık, karayemiş, şimşir, mürver gibi ibreli ve yaprakları geniş, yangına karşı dirençli fidanlara ağırlık verildi.
Geniş yapraklı orman işe yaradı yangınlar azaldı
Marmara bölgelerinde ağaçlandırma çalışmalarında defne, alıç, meşe, ahlat, incir, ıhlamur, dişbudak, taflan, kestane, gürgen, yabani erik, yabani fındık, karayemiş, şimşir, mürver gibi ibreli ve yaprakları geniş, yangına karşı dirençli fidanlara ağırlık verildi.
Organları 4 kişiye hayat verecek
İlçenin Bahar Mahallesi'nde önceki gün karayemiş ağacından düşen Kemal Metin Tekin'in ağır yaralı olarak kaldırıldığı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşmesi üzerine ailesi organlarını bağışladı
Ağaçtan düşerek öldü
RİZE - Rize'nin Ardeşen ilçesinde ağaçtan düşen bir kişi hayatını kaybetti. Bahar Mahallesi'nde karayemiş ağacına çıkan Kemal Metin Tekin (55), meyve topladığı sırada dengesini kaybederek yaklaşık dört metre yükseklikten düşerek ağır yaralandı.
Üniversiteliler Kaşkaldere’de fidan dikti
Buraya dikilen fidanlar dişbudak, çınar, karayemiş, ıhlamur, getrider, erguvan, Toros sediri, Himalaya sediri ve fıstık çamından oluşuyor. Mevcut alanda toplam 25 adet kamelya, 24 adet fitness grubu, 7 adet çocuk oyun grubu, 1.
Giresun Valisi Şahin'den orman yetkililerine fidan talimatı
fidanı dikimi amacıyla 2 traktör alındığını kaydeden Vali Şahin, “Ana yol kenarları başta olmak üzere müsait tüm boş alanları, yörenin şartlarına uygun karayemiş, kiraz, dut, ceviz ve benzeri fidanlarla süslemenizi istiyorum.
Yangın riski yüksek olan kesimlere kalkan ağacı tedbiri
Ağaçlandırma çalışmalarında defne, alıç, meşe, ahlat, incir, ıhlamur, dişbudak, taflan, kestane, gürgen, yabani erik, yabani fındık, karayemiş, şimşir, mürver gibi ibreli ve yaprakları geniş, yangına karşı dirençli fidanlar toprakla buluşturuluyor.
Engelliler paintball oynayarak eğlendi
Epilepsi hastası olan Fikret Karayemiş ise böyle bir organizasyona katıldığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Fikret Karayemiş, “Çok güzel bir programdı.
Amasya Elması’nın her yıl meyve veren türü geliştirildi
Trabzon Hurması, Karayemiş, Amasya Elması, Kocayemiş, Kiraz ve Vişne birçok meyve ve türlerinin yerli ırklarını korumaya çalışıyor. Araştırmalarına devam eden enstitü bilim adamları, gelen ihbarları ise değerlendiriyor.
YİBO öğrencileri fidan dikti
Zonguldak İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından temin edilen 2 bin adet çit mazısı, 5 yüz adet şimşir, gül, karayemiş, ağaç hatmi, orman sarmaşığı, taflan, defne fidanları olmak üzere toplam 2 bin 5 yüz fidan YİBO bahçesine dikildi.
Yuvacık Barajı’na 41 bininci ağaç dikildi
Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri, Yuvacık Barajı çevresinde himalaya sediri, toros sediri, ceviz, ıhlamur, çınar, karayemiş, defne, hurma, kiraz, ayva ve şeftali ağaçlarının dikiminin gerçekleştirildiğini ifade etti.
Mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklar meyve ağaçlarını coşturdu
Yörede ismi karayemiş (laz kirazı) olarak bilinen meyve ise ilkbaharı beklemeye sabrı olmayan meyvelerin başında geliyor. Normal şartlarda ilkbaharda çiçek açan ve yaz mevsiminin ortalarında meyvesini veren bu ağaçlar, şimdiden çiçeğe bürünmüş durumda.
Samsun'da meyveler çiçek açtı, yaşlılar denize akın etti
Türkiye genelinde mevsim normallerinin üzerinde yaşanan hava sıcaklığı meyve ağaçlarını da etkiledi. Çiçek açan armut ve karayemiş ağaçları görenleri hayrete düşürdü.
TEM'de 2 ayrı kaza: 1'i ağır 5 yaralı
Ankara'dan İstanbul istikametine gitmekte olan Cemil Yılmaz idaresindeki 08 K 6003 plakalı TIR, önünde seyretmekte olan Hamit Karayemiş idaresindeki 57 DH 360 plakalı kamyona çarptı. Kazada TIR sürücüsü Cemil Yılmaz araç içinde sıkıştı.
100 milyon geniş yapraklı fidan toprakla buluştu, orman yangınları azaldı
2008, 2009 ve 2010'un fidan dikim mevsiminde defne, alıç, meşe, ahlat, incir, ıhlamur, dişbudak, taflan, kestane, gürgen, yabani erik, yabani fındık, karayemiş, şimşir, mürver gibi ibreli ve yaprakları geniş, yangına karşı dirençli 100 milyon fidan toprakla buluştu.
2. Acı Bal Festivali yoğun katılım ile gerçekleşti
Yayla çevresindeki, kayın, gürgen, porsuk ve köknar ağaçları ile karaçam, meşe, Anadolu kestanesi, çınar, defne, ısırgan, ökse otu, karayemiş, orman gülü gibi odunsu ve otsu bitki türlerinin yanı sıra yaban hayatı açısından da geyik, karaca, ayı, yaban domuzu, kurt, tilki, tavşan, baykuş ve kartal gibi
Sahibine yüksek gelir sağlayacak örnek bahçe kurmak için arazi arıyor
Bu meyveler maviyemiş, turnayemişi, frenküzümü, bektaşiüzümü, kokulu kara üzüm, kivi, ahududu, böğürtlen, karayemiş, çilek ve Trabzon hurması çeşitlerini içermektedir." diyen Dr. İslam, "Projemiz Trabzon'da oldukça başarılı ve verimli hale geldi.
Karadeniz Bölgesi'nde 32 cins kara yemiş tespit edildi
Ali İslam, "Karayemiş Karadeniz Bölgesi'ne has bir meyve. Biz bu meyveyi iyi tiplerini belirlemek için bir çalışma yaptık. Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin'de hemen hemen 10 bin ağaç üzerinde çalışma yaptık.
Yangına karşı kalkan görevi yapacak 85 milyon geniş yapraklı fidan toprakla buluştu
2009 ve 2010'nun fidan dikim mevsiminde defne, alıç, meşe, ahlat, incir, ıhlamur, dışbudak, taflan, kestane, gürgen, yabani erik, yabani fındık, karayemiş, şimşir, mürver gibi ibreli ve yaprakları geniş, yangına karşı dirençli 85 milyon fidan toprakla buluştu.
Öğrenciler, okul bahçesine çiçek ve fidan dikti
Öğretmenler ise 40 defne, ıhlamur, taflan, fıstık çamı ve karayemiş fidanları dikti. Okul Müdürü Celal Köse, çevre duyarlılığı oluşturmak, öğrencilerin çevreyi sevmesi, tanıması ve korumaları için kampanya düzenlediklerini söyledi.
Rize'deki kız Kur'an kursları, İstiklal Marşı'nı ezbere ve güzel okumada yarıştı
Camidağı Köyü Kız Kur'an Kursu, Felenksu Kur'an Kursu, Fener Çaykur Camii Kız Kur'an Kursu, Güzelsırt Kız Kur'an Kursu, Karasu Köyü Kız Kur'an Kursu, Karayemiş Kur'an Kursu, Kasarcılar Kız Kur'an Kursu, Mehmet Mataracı Kız Kur'an Kursu ve Pınarbaşı Köyü Kız Kur'an kurslarının katıldığı, yarışmada öğrenciler İstiklal Marşı'nın
Ormanı yangından korumak için 3 milyon geniş yapraklı fidan dikildi
Kayın, kavak ve dışbudakın yanı sıra yine zor alev alan gürgen, ıhlamur, meşe, ahlat, alıç, yabani erik, üvez, şimşir, orman gülü, yabani fındık, mürver, karayemiş gibi ibreli ve iğneli ağaçlarda dikildi.