kimyasal silah

Münih Güvenlik Konferansı'na Ukrayna damga vurdu
İnsanların 2013 yılını Suriye'de kimyasal silah kullanılan yıl olarak hatırlayacağını ifade eden Davutoğlu, insanlığa karşı suç işlendiğini, bölgede tehlikeli gelişmeler yaşandığını ve bundan en büyük zararı Türkiye'nin gördüğünü belirtti ve Birleşmiş Milletler'in
Primakov: Rusya 2013’de büyük güç pozisyonunu güçlendirdi
Şam’ın çevre bölgesinde kimyasal silah kullanılmasının ardından Beşşar Esed rejimine karşı askeri müdahaleye hazırlanan Washington, Moskova’nın “Suriye’yi kimyasal silahlardan arındırma” teklifi ile geri adım attı.
Suriye'deki kimyasal silahların ilk bölümü gemiye yüklendi
LAHEY - Suriye'nin kimyasal silahları imha edilmek üzere ülkeden çıkarılmaya başlandı.Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nden (OPCW) yapılan açıklamaya göre Lazkiye Limanı'na yanaşan Danimarka gemisine silahların ilk bölümü yükledi.
Lazkiye Limanı kimyasal silahları karşılamaya hazır
LAZKİYE - Suriye yönetimi kimyasal silahların taşınacağı Lazkiye Limanı’nda gerekli tüm önlemlerin alındığını söyledi. Şam yönetimi Lazkiye Limanı'nın kimyasal silahların taşınması için hazır olduğunu bildirdi.
Putin: Suriye ve İran sorununu Washington’la birlikte çözdük
MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye kimyasal silah sorunu ve İran nükleer programı ile ilgili konuları tek başlarına çözmediklerini, Amerikalı, Avrupalı ve Çinli dostların katkıları ile çözdüklerini söyledi
BM: Suriye'deki çatışmalar hayallerimizin ötesinde oldu
Bir gazetecinin "Suriye’deki kimyasal silah kullanıldığının belgelendiği ve sorumluları için nelerin yapılacağı" yönündeki sorusuna Genel Sekreter Ban, sorumluların cezasız kalmaması gerektiği yolunda kendisinin birçok defa açıklaması olduğunu anımsattı
BM'ye ulaşan rapor: Suriye'de 4 bölgede kimyasal silah kullanıldı
NEW YORK - Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştıran uluslararası ekibin hazırladığı nihai rapor, Birleşmiş Milletler (BM)'ye teslim edildi. Raporda, Suriye'de 7 farklı bölgede yapılan incelemeler sonunda 4 bölgede kimyasal silah kullanıldığının tespit edildiği belirtildi.
Suriye'de kimyasal silah kullanımı nihai raporu BM'ye teslim edildi
NEW YORK - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye’de kullanılan kimyasal silahlar ile ilgili araştırma yapan BM heyetinin hazırladığı raporu misyonun başkanı olan Prof. Dr. Ake Sellström’den teslim aldı.
Üzümcü: Barış Ödülü, örgütümüzün gelecekteki çabaları adına bir enerji oldu
OSLO - Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, Nobel Barış Ödülü'nün bunda sonraki çabalar için kendilerine enerji ve cesaret verdiğini söyledi.Norveç'in başkenti Oslo'da katıldığı bir program sırasında Cihan Haber Ajansı'na konuşan Ahmet Üzümcü, Nobel Komitesi'nin sadece OPCW'nin başarılarını takdir etmekle
Suriye'nin kimyasal silahlarını ABD denizde imha edecek
ŞAM - Amerika Birleşik Devletleri, hiçbir ülkenin topraklarında imha edilmesine gönüllü olmadığı Suriye menşeli hassas kimyasal silahları denizde imha edecek.Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nden (OPCW) yapılan açıklamaya göre Washington yönetimi; 31 Aralık'a kadar Suriye'den çıkarılacak kimyasal silahların imhası
Merkel: Suriye’nin kimyasal silahları Almanya’da imha edilmeyecek
BERLİN - Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye’nin kimyasal silahlarının ülkesinde imha edileceğine dair söylentileri net bir dille reddetti. Daha önce dış politika danışmanı Christoph Heusgen böyle bir ihtimalin mümkün olduğunu söylemişti.
İsrail Başbakanı’ndan Putin’e ilginç İran teklifi
Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan İsrail Başbakanı, Suriye’nin kimyasal silahlardan temizlendiği gibi İran nükleer sorununun da çözülmesi gerektiğini söyledi.İran nükleer sorununun çözümü konusunda uluslar arası toplumun, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin uranyum zenginleştirme ve diğer ekipmanların imhası ve
Davutoğlu: Esed rejimi aç bırakma politikası izliyor
Görüşmede Suriye’deki sivil savaş, İsrail-Filistin barış süreci ve İran ile yürütülen kimyasal silah müzakereleri gündeme geldi. İkili, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşme sonrası basın açıklaması yaptı.
Kimyasal silahlar Suriye dışında imha edilecek
LAHEY - Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Suriye'deki kimyasal silahların ülke dışında imha edileceğini açıkladı. Arnavutluk'un reddettiği imha planının hangi ülkede gerçekleştirileceği henüz netleşmedi.
Arnavutluk’ta kimyasal silah kararı bekleniyor
TİRAN - Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Suriye’deki kimyasal silahların ülkesinde imha edilmesi ile ilgili talebe bu akşam cevap verecek.Edi Rama’nın açıklaması öncesinde dün gece yüzlerce genç başbakanlık binası önünde kamp kurdu.
Üniversite öğrencilerinden kimyasal silah eylemi
TİRAN - Suriye'nin kimyasal silahlarının Arnavutluk'ta imha edilmesine karşı başlatılan gösteriler kapsamında bugün üniversite öğrencileri meclis önündeydi.Öğrenciler, yarın mecliste görüşülecek tasarının geçmesi halinde direniş başlatacakları uyarısı yaptı.
Davutoğlu: Suriye’deki her türlü şiddet yanlısı grup Türkiye için tehdittir
Davutoğlu, “Bugün Suriye’den kimyasal silahtan kaçan, füzelerden kaçan uçak hava bombardımanından kaçan kardeşlerimize ev sahipliği yapıyoruz. 700 bin Suriyeli Türkiye’de bunuyor.
El Salih: Radikal grupların ajandalarından derin endişe duyuyoruz (Özel)
SMDK Basın Sözcüsü Halid El Salih, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) verdiği özel mülakatta Suriye’deki süreç, kimyasal silahlar ve radikal gruplar ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.ABD TARAFINDAN TERÖRİST ÖRGÜT KABUL EDİLEN HİZBULLAH ESED’İN YANINDA SAVAŞIYOR
Denetçiler, Suriye'de bir tesisi uzaktan 'ziyaret etti'
LAHEY - Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) ve BM'ye bağlı kimyasal silah denetçileri, Suriye'de daha önce ziyaret edemedikleri bir tesisin kullanılmaz hale geldiğini onayladı. Güvenlik endişeleri sebebiyle gidilemeyen Halep'teki tesisle birlikte 23 bölgeden 22'sinde incelemeler tamamlanmış oldu.
"Esed'in tüm kimyasal silahları yok edeceğine inanmak saflık"
WASHINGTON - İsimleri açıklanmayan ABD'li üst düzey yetkililer, CNN'e verdikleri demeçte, Esed rejiminin elinde büyük miktarda kimyasal silah tutacağına inandıklarını ifade etti. Bölgeden çelişkili bilgiler geldiğini belirten yetkililer, Esed’in kimyasal silahların hepsinden vazgeçmeye hazır olduğuna inanmanın ‘saflığın sınırlarını zorlamak’ olacağını
ABD: İran, Cenevre mutabakatını kabul ederse süreçte yer alır
NEW YORK - Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) Suriye’nin kimyasal silahlarının imhası konusunda yürüttüğü çalışma hakkında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) bilgilendirdi.
Hagel: Türkiye müttefiklerinden daha bağımsız hale geliyor
Başkan Obama’nın Esed rejimine yönelik askeri müdahale kararlılığının Rusya ile diplomasi yolunu açtığına dikkat çeken Hagel, Birleşmiş Milletler ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün Suriye’deki silahların yok edilmesi konusunda birlikte çalıştığını belirtti.
Suriye’nin kimyasal silahları Arnavutluk’ta imha edilecek
MOSKOVA - Suriye’nin kimyasal silahlarının nerede imha edileceği ile ilgili müzakerelerin sürdüğü, büyük bir ihtimalle Arnavutluk’a uçaklarla taşınarak orada imha edileceği açıklandı.Rus diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiyi aktaran Kommersant gazetesi, “Önümüzdeki günlerde Suriye’nin kimyasal silahlarının nerede imha edileceği değerlendirilecek
'Suriye kimyasal silah kapasitesini imha etti'
LAHEY - Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Suriye'nin kimyasal silah üretme gereçlerini imha ettiğini açıkladı.OPCW'nin konuyla ilgili raporunda, Suriye'nin deklare ettiği 23 tesisten 21'indeki tüm gereçlerin imha edildiği doğrulandı.
'Suriye kimyasal silah kapasitesini imha etti'
BEYRUT - Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Suriye'nin kimyasal silah üretme gereçlerini imha ettiğini açıkladı.Reuters'in haberine göre, OPCW'nin konuyla ilgili raporunda, Suriye'nin deklare ettiği 23 tesisten 21'indeki tüm gereçlerin imha edildiği doğrulandı.
'Sarin gazı' davasına CHP ilgisi
ADANA - Suriye'deki El Kaide örgütüne bağlı Ahrar-ı Şam ve El Nusra Cephesi'ne kimyasal silah yapımında kullanılan malzeme temin etmeye çalıştığı iddia edilen Suriyeli Hytham Qassap (35) ile ona yardım ettiği ileri sürülen
Suriye'de iki kimyasal tesis ziyaret edilemedi
LAHEY - Birleşmiş Milletler ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) uzmanları, Esed rejiminin açıkladığı 23 kimyasal silah tesisten 21'indeki incelemelerini tamamladı. Güvenlik endişesi sebebiyle ulaşılamayan iki tesiste inceleme yapılabilmesi için çalışmaların sürdüğü belirtildi.
İçişleri Bakan Güler, Midyat’ta Suriyelilerle bayramlaştı
yönetime kavuşması dileklerinde bulunan Güler, “Yönetim, maalesef kendi vatandaşlarını zalimane bir davranışla öldürüyor, yakıyor, yıkıyor ve maalesef kimyasal silah bile kullanmaktan geri kalmıyor. Bu bir insanlık utancıdır, ayıbı değildir artık, bir insanlık utancıdır, bir mezalimdir.
BM Genel Sekreteri Ban, Nobel kazanan OPCW ile Üzümcü'yü kutladı
NEW YORK - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, 2013 Nobel Barış Ödülü’nü alan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nü (OPCW) ve kurumun Genel Müdürü Ahmet Üzümcü'yü kutladı.‘‘2013 Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nü bu başarısından dolayı tebrik ediyorum.
Üzümcü: Uluslararası toplum da örgütün başarısını kabul etmiş oldu
AMSTERDAM - Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Genel Müdürü Ahmet Üzümcü, Nobel Barış Ödülü'nü tüm ekiple birlikte kutlayacaklarını söyledi. Üzümcü, "Bu ödülü mümkün kılan onların çabası olmuştur.
Nobel Barış Ödülü, OPCW'ye
OSLO - Nobel Barış Ödülü, Genel Müdürlüğü'nü Türk diplomat Ahmet Üzümcü'nün yaptığı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) verildi. OPCW, Suriye'deki kimyasal silahların imhası sürecini üstlenerek gündeme gelmişti.
Kimyasal silah uzamanı 14 kişilik ikinci grup Lübnan’a geldi
BEYRUT - Suriye’de Esed yönetiminin elindeki kimyasal silahları imha edecek uluslararası kimyasal silah uzmanı 14 kişilik ikinci grubun Lübnan’a geldiği belirtildi. Beyrut’a özel bir uçakla gelen uzman ekibin karayoluyla Suriye’ye gelerek diğer heyetin çalışmalarına eşlik edeceği kaydedildi.
BM, Suriye'deki kimyasal silahların imhası için komiteye Kıbrıs'ı önerdi
LEFKOŞA - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Mun’un, BM Güvenlik Konseyi’ne mektup göndererek, Kimyasal Silahların Önlenmesi Örgütü (OPCW) ile BM arasında ortak bir komite kurulması talebinde bulunduğu iddia edildi
Danimarka Türk işadamlarını 'kırmızı halı' ile karşılayacak
Sovndal, dünyada son 20 yıldır kimyasal silah kullanılmadığını ancak Suriye rejiminin buna uymadığını hatırlatarak, bu durumun herkes tarafından kınanması gerektiğini sözlerine ekledi.
Kimyasal silah denetçileri Suriye'de çalışmalarını devam ediyor
ŞAM - Rusya ve ABD’nin vardığı anlaşma çerçevesinde Birleşmiş Milletler (BM) kimyasal silah denetçileri, Esed yönetiminin elindeki kimyasal silahları imha etmek için çalışmalarını sürdürüyor.Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nden (OPCW) uzmanlar, Suriye’de farklı yerlerdeki kimyasal silahların tespiti ve imhası konusundaki çalışmalarına devam
BM Silah denetçileri Şam'da bilinmeyen bir bölgeye gitti
ŞAM - Suriye'de kimyasal silahları imha etme ile görevli uluslararası kimyasal silah uzmanlarının bu sabah kaldıkları otelden ayrılarak bilinmeyen bir yere gittikleri belirtildi.Suriye'de Esed yönetiminin elindeki kimyasal silahlar ve üretildiği tesisleri imha etmek için ülkede bulunan uzmanların çalışmaları sürüyor.
Davutoğlu: BM İnsanlık Zirvesi 2016'da İstanbul'da yapılacak
Davutoğlu, "Acı çeken, bazen kimyasal silah saldırısı altında bazen tabii afetler karşısında, bazen açlık karşısında olan insanların geleceği İstanbul'da tartışılacak." dedi.İstanbul Karamanlılar Eğitim Evi'nin açılışı, geniş katılım ile Bakırköy Osmaniye'de gerçekleşti.
Esed: Rusya, Suriye’de yaşananları ABD’den daha iyi anlıyor
MOSKOVA - Suriye lideri Beşşar Esed, Der Spiegel’e verdiği özel röportajda, Batı'nın hükümetin kimyasal silah kullandığı yönündeki açıklamaları ile yalan söylediğini, Rusya’nın ülkesinde yaşanan iç savaşı ABD’ye göre çok daha
Gül: Kimyasal silahlardan arınmak, Ortadoğu’da kalıcı barışı sağlar
İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ortadoğu’da barışın kalıcı olarak sağlanması için kimyasal silahların tasfiye edilmesi gerektiğini söyledi. Gül, “Ortadoğu’nun tamamen kimyasal silahlardan arındırılması, Ortadoğu’da kalıcı bir barışı gerçekleştirecek tek yoldur.
Suriye kaynaklı saldırılarda 71 kişi öldü
uluslararası hukuku hiçe sayarak halka yönelik balistik füzeler dahil, ağır silahlar ve ayrım gözetmeksizin havadan yaptığı bombardımanlara ilaveten, kimyasal silah da kullanmaya başlamış; son olarak 21 Ağustos 2013 günü Şam’da kimyasal silahlarla yaptığı saldırıda önemli bir çoğunluğunu çocukların oluşturduğu 1400’ü aşkın
'Esed'in yanında durursanız, kimin kimyasal silah kullandığını göremezsiniz'
Eğer Beşşar Esed’in yanında durursanız, kimin kimyasal silah kullandığını görmezsiniz.” dedi. Yılmaz, Türkiye’nin savaş istemediğini, mevcut savaşı durdurmak istediğini kaydetti. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Başbakanlık Tezkeresi ile ilgili hükümet adına söz aldı.
Milli Savunma Bakanı Yılmaz: Geçen yıldan bu yana risk ve tehditler artmıştır
Esed rejiminin gerçekleştirdiği eylemlerin insanlık onurunu yaralayan bir mahiyet kazandığını söyleyen Yılmaz, kimyasal silah saldırısının BM’nin görevlendirildiği heyet tarafından incelendiğini hatırlattı.
Suriye tezkeresi Genel Kurul’da görüşülüyor
Tezkerede kimyasal silah kullanımına dikkat çekiliyor. TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında saat 15:00 da toplandı. Tezkere görüşmeleri saat 16:00'da başladı.
Churchill’in Sovyetlere karşı kimyasal silah kullandığı iddia edildi
MOSKOVA - İngiltere'nin eski Başbakanı Winston Churchill’in Savaş Bakanlığı yaptığı dönemde Sovyetler Birliğine karşı kimyasal silah kullandığı iddia edildi.İngiliz Daily Telegraph gazetesine açıklama yapan ünlü tarihçi Giles Milton, Rus iç savaşının yaşandığı dönemde, Churchill’in Bolşeviklere karşı zor kullanma konusunda
Amerikalı uzmanlardan Şam’da savaş suçları mahkemesi kurulması teklifi
Kurulacak özel mahkemenin, Suriye’de savaşan tarafları 21 Ağustos’ta yaşanan kimyasal silah saldırısı benzeri acımasız eylemlerden uzak tutacağını umut eden uzmanlar Suriye konusunda uluslararası platformda süren tartışmalara savaş suçu işleyenlerin hesap
Af Örgütü Genel Sekreteri Shetty: Gezi olaylarını duyunca şoke oldum (Özel)
SURİYE'DE 100 BİNDEN FAZLA İNSANIN KİMYASAL SİLAHLA MI ÖLDÜRÜLMESİ GEREKİYORDU?Suriye’de Beşşar Esed ile rejimin önde gelenlerinin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasını ilk dile getiren Af Örgütü olmuştu.
Rusya, İslam İşbirliği Teşkilatı ile işbirliği anlaşması imzaladı
Ortak basın toplantısında gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Lavrov, Mart ayında Halep kentine yakın alanda kimyasal silahların kullanan suçluları tespit etmeye çalışacaklarını kaydetti. Lavrov, “21 Ağustos olayının tek olmadığına inanıyoruz.
Eylül ayı siyaset gündeminde Suriye ilk sırada
Kimyasal silah kullanıldığına ilişkin tepkiler güncelliğini korurken, G20 Liderler Zirvesi’nde ana gündem maddesi Suriye oldu. Zirve’de, Suriye’ye olası müdahale senaryoları görüşülürken; Türkiye, uluslararası toplumun bir an önce harekete geçmesi gerektiği konusunda ABD ve Fransa gibi ülkelerle
Suriye Tezkeresi Meclis'te
Rejimin, uluslarası hukuku hiçe sayarak halka yönelik balistik füzeler dahil, ağır silahlar ve ayrım gözetmeksizin havadan yaptığı bombardımanlara ilaveten, kimyasal silahda kullanmaya başladığı, son olarak 21 Ağustos 2013’te Şam’da kimyasal silahlarla yaptığı saldırıda önemli bir çoğunluğunu çocukların oluşturduğu bin 400’ü aşkın
Davutoğlu: Suriyelilere kendi ülkelerinde yardım edilmeli
yüzyılın belki en büyük insani trajedinin yaşandığını söyleyen Davutoğlu kimyasal silah saldırısının da Suriye halkının derinden etkilendiğini kaydetti."Özellikle uluslararası toplum Suriye’de üzerine düşen görevi yapmamıştır, yapamamıştır.