kıyılarında

Fethiye, Macera Yarışları Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak
Türkiye'de ilk kez yapılacak olan bu yarışlar Batı Toroslar ile Güney Ege kıyılarında gerçekleştirilecek ve dört gün sürecek.Güney Ege coğrafyası üzerinde yer alan 450 km’lik bir doğal bir parkurda 100’den fazla uluslararası sporcunun katılacağı, 4 gün sürecek olan bu yarışlarda sporcular
Avrupa'ya dev dalgalar vuruyor
Portekiz kıyılarında amatör kameralar tarafından çekilen çekilen görüntülerde dalgaların 5 metrelik duvarı geçtiği görülüyor. Dalgaları izlemek için kıyıya gelen bazı insanlar araçlarına binip kaçmaya çalıyor.
İtalyanların İzmir'e ilgisi artıyor
İzmirimiz, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerin yanısıra kıyılarında deniz, kum, güneş üçlüsüne sahip zengin kıyı ilçelerine evsahipliği yapıyor. Öte yandan fuarcılık ve kongre turizmi faaliyetleriyle bir büyüme içerisinde ancak henüz beklenen sıçramayı bir türlü gösterememiştir.
Greenpeace, Rusya kıta sahanlığında devriyeye çıkmayacak
Polonya’nın başkenti Varşova’da basın açıklaması düzenleyen Greenpeace yetkililerinden Robert Tsigelskiy, 2014 yılında ABD, Norveç ve Grönland kıyılarında devriyeye çıkacaklarını açıkladı. Ancak Tsigelskiy, Rusya kıta sahanlığında nöbet tutmayacaklarını söyledi.
Almanya’da kasırga uyarısı
Federal Denizcilik Dairesi’nden Sylvin Müller-Navarra, “Cuma sabahından itibaren Kuzey Denizi kıyılarında kasırga dalgası bekliyoruz.” dedi.Müller-Navarra, deniz dalgalarının yüksekliğinin 2,5 metreye kadar çıkacağı uyarısında bulundu ve denizcilerin ve halkın hazırlıklı olmasını önerdi.
‘Prestige’ çevre felaketinde sorumlu yok
A Coruna’nın 246 kilometre açıklarında 77 bin ton yüküyle batan ve ikiye bölünen tankerden yayılan petrol İspanya, Portekiz ve Fransa kıyılarında 2 bin 600 kilometrekarelik alanı etkilemişti.Geminin Yunan kaptanı Apostolos Manguras, başmakinist Nikolaos Argyropoulos ve ticari liman eski genel direktörü Jose Luis Lopez Sors’un yanısıra yeri tespit edilemeyen
Cihan Haber Ajansı Gündemi
- ABD'nin doğu kıyılarında Sandy kasırgası nedeniyle ölen 200'den fazla insan, afetin birinci yıldönümünde anılacak. (New Jersey)
İzmir'de bayram gezmesine çıkanlar yağmura yakalandı
Müdürlüğü'nün internet sitesindeki açıklamada, akşam saatlerinden itibaren görülecek yağışların zamanla etkisini arttıracağı, bu akşamdan itibaren Kuzey Ege kıyılarında, yarın Kuzey ve Kıyı Ege'de kuvvetli (20-50 kg/m2), Güney Ege kıyılarında yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olmasının beklendiği belirtildi.
Büyük Kanyon ile Özgürlük Heykeli yeniden açıldı
Geçtiğimiz yıl ABD’nin doğu kıyılarında büyük hasara yol açan Sandy kasırgasından sonra 8 ay kadar kapalı kalan Özgürlük Heykeli geçtiğimiz Temmuz ayından tadilattan geçtikten sonra yeniden açılmıştı.
Hava sıcaklığı hafta başında mevsim normallerine dönecek
Karadeniz kıyılarında yer yer kuvvetli yağışları da gördük. Bugün itibari ile kar yağışı da yer yer başladı. Bolu, yine Karadeniz'in iç kesimlerinde, doğuda da Erzurum ve Kars’ın yüksek kesimlerinde yer yer kar yağışını görmeye başladık.
Putin açık mikrofon kurbanı oldu
Norveç kıyılarında Amerikan nükleer denizaltılarının görev yaptığına dikkat çeken Putin, “Bölgeden fırlatılan Amerikan füzeleri Moskova’ya 16-17 dakikada ulaşır. Bu koşullarda bölgenin birilerin kontrolüne bırakılmasını önermek tam aptallık.
Hava sıcaklığı ülke genelinde 10 derece azalacak
Yağışların; Batı Karadeniz kıyılarında çok kuvvetli ve yer yer şiddetli, Doğu Karadeniz kıyıları ve Ağrı çevrelerinde kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, Marmara'nın doğusunun yüksekleri, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Kütahya ve Afyonkarahisar
Göçmenleri taşıyan tekne yandı: 94 ölü
Papa Francesco mesajında "Lampedusa kıyılarında meydana gelen facianın kurbanları için dua ediyoruz. Olay tam manasıyla utanç verici." diyerek yaşanan trajediyle ilgili üzüntülerini kaydetti.
Güney Akım’dan doğalgaz sevkiyatı 2015’te başlıyor
Güney Akım Boru Hattının açık denizden ilerleyecek kesimi, Rusya kıyılarında yer alan Russkaya kompresör istasyonundan Bulgaristan kıyısına dek Karadeniz’in altından ilerleyecek. Karadeniz kesiminin toplam uzunluğu 900 kilometrenin üzerinde olacak.
Göçmenleri taşıyan tekne yandı: 82 ölü
Papa Francesco mesajında "Lampedusa kıyılarında meydana gelen facianın kurbanları için dua ediyoruz. Olay tam manasıyla utanç verici." diyerek yaşanan trajediyle ilgili üzüntülerini kaydetti.
ABD'de devletin kepenk kapatması doğal afetlerden daha maliyetli
ABD’nin doğu kıyılarında alt yapıya büyük zarar vermişti. Uzmanlar yaptıkları araştırmada Sandy’in ülkeye maliyetini 41 milyar dolar olarak açıklamıştı.ABD’de en büyük çevre felaketlerinden bir diğeri de 2010 yılında Meksika Körfezi’nde yaşanmıştı.
Turizmciler 43 bin yatak için 2,6 milyar lira teşvik aldı
Butik otellerin yarısı Ege kıyılarında bulunurken bunun da yüzde 40’ı Muğla’da yer alıyor. Yatak sayısı açısından en büyük payı yüzde 27,5 ile Antalya alırken onu yüzde 17,6 ile İstanbul izliyor. Oluşturulacak iş imkanları açısından da ilk sırayı yüzde 29 ile Antalya alırken İstanbul, yüzde 19 istihdamla ikinci sırada bulunuyor.
Pakistan’da deprem sonrası denizde bir ada daha doğdu
Deprem sonrası Gwadar bölgesi kıyılarında doğan ilk adaya, "Zalzala Cezire" (deprem adası) adı verilmişti. (CİHAN)
Turizmciler İzmir'e turizmci belediye başkanı istiyor
İzmirimi, sahip olduğu tarihi, kültürel değerlerin yanısıra kıyılarında deniz, kum, güneş üçlüsüne sahip zengin kıyı ilçelerine evsahipliği yapıyor. Bu kıyı ilçelerinin, Cote d’Azur’dan bir eksiği yok.
Pakistan'da deprem sonrası yeni bir ada doğdu
Yetkililer, deprem sebebiyle ülkenin güney kıyılarında yeni bir adanın ortaya çıkmış olabileceğini belirtti.Pakistan Meteoroloji Kurumu Müdür Arif Mahmud, Gvadar limanı yakınlarında yeni bir adanın ortaya çıktığına dair bilgiler ulaştığını söyledi.
Hava sıcaklığı doğuda azalmaya devam ediyor
Akdeniz kıyıları ve güneydoğu bölgelerde güney ve güneybatı yönlerden orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında, Orta ve Doğu Karadeniz ile Ege kıyılarında kuzey ve batı yönlerden yer yer kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.
Hitlerin batık denizaltısına dalan rekortmen Ercümen: Bir tarih yok oluyor
Denizaltıların Sovyetler'in eline geçmeden Karadeniz'den çıkışlarının mümkün olmaması üzerine U19, U20 ve U23'ün kaptanlarına denizaltıları Türk kıyılarında batırma emri verildi. (CİHAN)
Meteoroloji'den yerel su hortumu uyarısı
Yağışların İskenderun Körfezi ve Hatay kıyılarında çok kuvvetli (51-70 kg/metrekare) Antalya'nın doğusu, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Mersin'in iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli (20-50 kg/metrekare) olacağı tahmin ediliyor.
Meteoroloji Batı Ege'yi kuvvetli yağışlar konusunda uyardı
kıyıları ile zamanla batı bölgelerde güney ve batı, Marmara'da gece ve sabah saatlerinde güney ve doğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege kıyılarında yer yer kuvvetli olarak (30-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.
Hava sıcaklığı iç ve kuzeydoğu kesimlerde azalacak
Rüzgar, kuzey ve batı, yurdun güneydoğu kesimleri ile Akdeniz kıyılarında güney ve batı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege kıyılarında yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esecek.Bazı illerin hava sıcaklık dereceleri ise şöyle: İstanbul 28; İzmir 28; Adana 33; Antalya 31; Ankara 25; Konya 26; Bolu 22; Samsun 23; Trabzon 24; Erzurum 27;
Muğla'da yapılacak dördüncü termik santrala karşı forum düzenlendi
Baca gazı arıtma tesisleri kurulmadan önce Marmaris Datça kıyılarında havada kükürtdioksit gazı belirledik. Bunların yağışlı havalarda sülfürik aside dönüşmesi sonucu ormanlarda kuruma başgöstermişti.
Hava sıcaklığı ülke genelinde artacak
kuzey ve kuzeybatı, Akdeniz Kıyıları, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güneyinde batı ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Güney Ege kıyılarında zaman zaman kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.
Suudiler, Avrupalıların iki katı kadar su tüketiyor
El Hüseyin, ülkedeki suyun yüzde 60’ının Kızıldeniz ve Arap Körfezi kıyılarında yer alan arıtma tesislerinden geldiğini ve kalanının da su kuyularından çekildiğini söyledi.İstatistiklere göre tüm bölgelerde rekor oranda su tüketimi kaydedildi.
Ruslar, süt ve su ürünleri ithalatı için İzmir’deki tesisleri gezdi
Türkiye’nin balık üretiminin yüzde 93’ü Ege kıyılarında gerçekleşiyor. Bu üretimin yüzde 22'si ise İzmir’de. İl sınırlarımız içinde 2012 yılında 28 bin 835 ton üretim gerçekleşti ve bu üretimin parasal değeri yaklaşık 278 milyon lira.
Depreme karşı kapsül evler ve çekirdek konut tavsiyesi
Kaliforniya Üniversitesi bünyesinde Pasifik Okyanusu kıyılarında dünyanın en büyük deprem laboratuarında söz konusu aygıtın deneylerini takip ettik. Bu laboratuarda koca binalar incelenebiliyordu.
Doğu kesimlerde sıcaklık azalacak
Rüzgar, Marmara, Kıyı Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun batısı ile Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden, Doğu Karadeniz'in doğusunda güneybatıdan kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.
Diyanet'ten hutbe açıklaması
Bağdat’ın sokaklarında, Şam’ın çıkmazlarında, Nil Nehri'nin kıyılarında kardeşin kardeşi öldürürken Allah-u Ekber demesi ne hazindir.” cümleleri yer aldı. Bu ifadeler, bazı kimseler tarafından tepkiyle karşılandı.
Diyanet'in cuma hutbesinde 'Allah-u Ekber’ vurgusu
Bağdat’ın sokaklarında, Şam’ın çıkmazlarında, Nil Nehri'nin kıyılarında kardeşin kardeşi öldürürken Allah-u Ekber demesi ne hazindir.” ifadeleri yer aldı.Hutbenin başlangıcında, bütün Müslümanların Allah-u Ekber ile doğduğuna işaret edilerek, “Her doğan Müslüman çocuğun kulağına önce tekbir okunur.
Sahillerin incisi, Akdeniz'de yüzünü gösterdi
MERSİN - Akdeniz kumsallarının nadide bitkisi olan kum zambakları açmaya başladı. Türkiye kıyılarında kumul alanlarda yayılım gösteren, ve Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesi Göksu deltasında yetişen kum zambakları çiçeklerini açmaya
Gökçek: Sol örgütler Alevi-Sünni ayrımıyla halkı takıştırmak istiyor
Bu konuda elinde yeni belgeler olduğunu aktaran Başkan Gökçek, “Bu adamlar işi bırakmadılar, şu anda ‘yaz kampları’ adı altında deniz kıyılarında kamplar kuruyorlar. Üniversiteler açılır açılmaz ülkeyi karıştırmak için yeniden seferber olacaklar.
Filipinler’de 200 kiloluk ay balığı sahile vurdu
MANİLA - Filipinler’in güneyindeki Cagayan de Oro şehri kıyılarında bu sabah 200 kiloluk dev ay balığı karaya vurmuş halde bulundu. Bölgedeki balıkçılar, balığın şafak vakti kıyıya vurduğunu, birkaç saat sonra da öldüğünü söyledi.
Doğu bölgelerinde yerel yağışlar bekleniyor
Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyılarında batı ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Kıyı Ege'de kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. Yağışların öğle saatlerinde Ardahan çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ani sel, su baskını, yıldırım
Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzeydoğusuna yağış uyarısı
Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyılarında batı ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Hatay çevreleri ile İç Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Doğu Anadolu'nun batısında yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor
Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor
Rüzgarın, genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyılarında batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey Ege ile İç Anadolu'nun doğusunda kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.
Hava sıcaklığı kuzey, iç ve batı kesimlerinde 4 derece artacak
Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta kuvvette, Marmara, Batı Karadeniz ve Kıyı Ege'de kuvvetli kuvvetli (30-60 km/s), Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yer yer fırtına (40-80 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.
Hava sıcaklığı 10 derece düşecek, etkili yağış var
Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeybatı, Doğu Akdeniz kıyılarında batı ve güneybatı yönlerden orta kuvvette, Marmara'nın kuzeydoğusu, Karadeniz kıyıları, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyı kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında kuvvetli (30-60 km/s), Batı ve Orta Karadeniz
Meteoroloji'den kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı
Karadeniz kıyıları (Zonguldak, Bartın, Sinop, Düzce, Karabük, Kastamonu'nun kıyı ilçeleri, Samsun, Ordu) ile akşam saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz kıyılarında (Rize, Artvin'in Hopa ve Arhavi ilçeleri, Trabzon, Giresun) yerel olarak kuvvetli olması, aynı zamanda yağışla birlikte kuzeyli rüzgarların kuvvetli ve yer yer fırtına
Batıda sıcaklık azalıyor, kuvvetli yağış bekleniyor
güneybatı, Marmara'da batı ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege kıyıları ile gece saatlerinde Marmara'nın kuzeyi ve Batı Karadeniz kıyılarında yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) esecek.
Hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyredecek
Rüzgarın; genellikle kuzey, Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Kuzey Ege kıyılarında yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor. Bazı illerin hava sıcaklığı işe şöyle olacak: İstanbul 30, İzmir 35, Antalya 36, Ankara 32, Bolu 32, Samsun 28, Trabzon 26, Erzurum 25, Van 24, Diyarbakır 37
Bakan Yıldız: Karadeniz’de petrol aramak için 2,5 milyar dolar harcadık
Ukrayna kıyılarında ve Türkiye’nin ekonomik münhasır sahasında petrol olduğuna inandıkları için aramalara devam ettiklerini kaydeden Yıldız, “Uygun bir projeye uygun bir rezerve rastlayacağımız inancındayız.
Bakanlık, nesli tükenen bitki ve hayvan türlerini korumaya aldı
Türkiye’de en iyi korunmuş deltalarından biri olan Göksu Deltası, Avrupa Kıyı Koruma Birliği (EUCC) tarafından, doğa koruma açısından Doğu Akdeniz kıyılarında bulunan en önemli alanlardan biri. (CİHAN)
Andrea, New York’a doğru ilerliyor
NEW YORK - Tropikal Fırtına Andrea ABD’nin doğu kıyalarına ilerliyor. Florida taraflarından gelen fırtına doğu kıyılarında yağmur olarak etkisini gösterecek. New York ve New Jersey eyaletlerine doğru ilerleyen fırtınanın sabaha doğru etkisini artırması bekleniyor.
Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı
hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney ve İç Ege, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Göller Yöresi ve Çanakkale çevreleri ile zamanla Marmara ve Batı Karadeniz kıyılarında yer yer kuvvetli olarak (30-60 km/s) esmesi bekleniyor.
Kolomb, Macellan ve İbn-i Batuta’nın serüvenleri bir kitapta
Afrika’nın güney uçlarında bilinmez bir hastalığa tutulan gemicileri; Amerika kıyılarında bulunan yerlileri anlatıyor.Asal, Marko Polo ile Kubilay Han’ı ele aldığı gibi Kaptan Scott’un hüzünlü kutup yolculuğuna değiniyor.
Meteoroloji'den toz taşınımı uyarısı: Hava kalitesi ve görüş mesafesi düşebilir
Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, iç ve batı bölgeler ile zamanla Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli olarak (30-60 km/s), İç Anadolu'nun güney ve doğusunda yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.