kıyısı

Sovyet dışişleri, Türklere kötü davranan istihbaratı Lenin’e şikayet etmiş
Rus yazara göre, SSCB’nin Karadeniz kıyısı bölgelerinde istihbarat görevlilerinin Türk diplomatlarına kötü davrandığı gerekçesiyle Sovyet Dışişleri Komiseri Çiçerin, Lenin’e 23 Ekim 1923 tarihli acil koduyla yazı gönderir.
Putin: Ruslar Türkiye’ye giden turist sayısında ilk sırada
MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrinde Rus ve yabancı gazetecilere verdiği mülakatında Rusya vatandaşlarının Türkiye dahil başka ülkelere tatile gitmede şampiyon olduğunu kaydetti
Rusya 20 ton mandalinayı Türkiye’ye geri gönderdi
Rusya’nın Karadeniz kıyısı Novorossiysk limanında Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri, Türkiye’den ithal edilen 20 ton mandalinada Akdeniz sineği tespit ettiklerini duyurdu.
EPDK Başkanı Köktaş'tan pahalı benzin yorumu
Akdenize kıyısı olan maliyetleri takip ediyorum. İç maliyetlerden arındırıyorum. Aksi takdirde sorunun muhatabı ben değilim.
Obama, 2014 Kış Olimpiyatları’na katılmayacak
2014 Kış Olimpiyatları, 7-23 Şubat arasında Rusya’nın Karadeniz kıyısı Soçi kentinde yapılacak. (CİHAN)
Rusya’da atölyenin çatısı çöktü: 3 Türk işçi yaralandı
MOSKOVA - Rusya’nın Karadeniz kıyısı Soçi’de bir atölyenin çatısının çökmesi sonucunda ilk belirlemelere göre 3 Türk işçi yaralandı.Yerel basında yer alan bilgilere göre, Soçi’nin Adler bölgesindeki Veseloe köyünde bir atölyenin çatısının çökmesi sonucu, 3 Türk işçi yaralandı.
Hazar'ın statüsü için yoğun mesai
ve Devlet Başkanı'nın Hazar'dan sorumlu özel temsilcisi Halaf Halafov konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, "Önümüzdeki yıl Rusya'da yapılacak Hazar'a kıyısı olan ülke devlet başkanları zirvesinde Hazar'ın statüsüne ilişkin önemli anlaşmaların imzalanması yönünde ümitliyiz.
101 yaşındaki Kaptarenko, olimpiyat meşalesini taşıyan en yaşlı insan oldu
2014 Kış Olimpiyatları 7-23 Şubat arasında Rusya’nın Karadeniz kıyısı Soçi kentinde yapılacak. (CİHAN)
Rusya, olimpiyat bileti olanlara vize kolaylığı sağlayacak
2014 Kış Olimpiyatları 7-23 Şubat arasında Rusya’nın Karadeniz kıyısı Soçi kentinde yapılacak. (CİHAN)
Türkiye-Türkmenistan-Azerbaycan ilişkileri yeni boyuta taşınıyor
Hazar Denizi’ne kıyısı olan ve enerji bakımından zengin olan Türkmenistan ile Azerbaycan, Türkiye’nin önem verdiği ülkeler başında geliyor. Hazar’ın enerji kaynaklarının Avrupa’ya ulaşmasında da, bu üç ülke önemli görüşmelerde bulunuyor.
Yazıcı: İpek Yolu projesi ile Londra’yı Pekin’e bağlayacağız
Yine Hazar Denizi’ne kıyısı olan ülkeler dünya petrol yataklarının yüzde 12’sini, doğalgaz yataklarının 4’ünü elinde bulunduruyor. Temelinde bu bölgenin artan kaynaklarının Avrupa’ya taşınması adına Türkiye’nin konumu mühim.
AVRASYA FEED - Rusya, 23 ton mandalinayı geri gönderdi
MOSKOVA - Türkiye’den Rusya’ya getirilen 23 ton mandalina, Akdeniz sineği taşıdığı gerekçesiyle geri gönderildi.Rusya’nın Karadeniz kıyısı Tuapse kent limanında Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri, Türkiye’den ithal edilen toplam 23 ton
Rusya 24 ton üzümü Türkiye’ye geri gönderdi
Rusya’nın Karadeniz kıyısı Tuapse şehri limanında Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri Türkiye’den ithal edilen toplam 24 ton üzümde zirai karantina kontrolü yaptı.
Kraliçe'nin şekerden heykelini yaptılar
Sergideki diğer bir eserde ise farklı yiyeceklerle deniz kıyısı ve somon balığı ile deniz tasvir ediliyor. Sahildeki kayalara, patates ile şekil verilirken, çamurları çikolatalı pasta, kayaların arasındaki su yosunları da marul kullanılarak yapılmış.
Rusya’da orman yolunda görülen kanguru herkesi şaşırttı
MOSKOVA - Rusya’nın Volgo nehri kıyısı Saratov bölgesinde orman yolunda bir kangurunun ortaya çıkması her kesi şaşırttı.Saratov’un Yagodnaya Polyana semtinde orman yolu üzerinde siyah bir kanguru aniden ortaya çıkınca sürücü aracı durdurmak zorunda kaldı.
Çilek, Ukrayna’da 30. mağazasını açtı
Dünyanın 66 ülkesinde 444'ü aşkın satış noktasıyla bebek, çocuk ve gençlere yönelik ürünler tasarlayan Çilek Mobilya, Ukrayna’nın Karadeniz’e kıyısı olan denizcilik şehri Odessa’da şehrinin en büyük mobilya alışveriş merkezi Megadom’da yeni bir mağaza daha mağaza açtı.
Türk konsolos Soçi olimpiyat inşaat tesislerini ziyaret etti
Rusya’nın Karadeniz kıyısı Soçi’de olimpiyat tesisleri yapan Türk firmalarının şantiyelerini gezen Türk diplomatlar, çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkonsolos Sun, “Ziyaretimizde Türk firma temsilcileriyle biraraya gelerek görüşmeler yapıldı.
Türkmenistan deniz ticaret filosunu güçlendiriyor
AŞKABAT - Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan ve Orta Asya’nın enerji zengini ülkesi Türkmenistan, deniz ticaret filosunu güçlendiriyor. Ülkenin deniz ticaret filosundaki mevcut 5 petrol tankerine bir yenisi daha eklendi.
Rusya’da Cumhuriyet Bayram’ı coşkusu
Rusya’nın İL-20 tipi gözlem uçaklarının Karadeniz kıyısı boyunca uçuşu ile ilgili soruya cevap veren Sezgin, “Tespitlerimize göre uçak konusunda her şey uluslar arası hukuka göre cereyan etti.” dedi.
Kocasinan'dan Kızılırmak üstüne alternatif Ankara yolu
KAYSERİ - Kayseri Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, Yamula Barajı Kıyısı’ndaki Mahallelerden Erkilet, Kemer, Dadağı, Ebiç ve Mahzemin’i Kayseri-Ankara Yolu’na bağlayan yeni bir alternatif yol çalışmasına başladıklarını
Rus balistik füze parçasını hurda diye Türkiye’ye satacaklardı
Rusya’nın Volga kıyısı Saratov kentinde Federal Gümrük Servisi (FTS) Saratov Bölge Başkanı General Sergey Ovsyannikov, 15 tonluk füze sistemi parçasının bir askeri kışladan kaçırıldığına dikkat çekti.
Rusya 170 ton mandalinayı Türkiye’ye geri gönderdi
Rusya’nın Karadeniz kıyısı Novorossiysk ve Tuapse kent limanlarında Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri, Türkiye’den ithal edilen 170 ton mandalinada Akdeniz sineği çıktığını ifade etti.
Yelken Federasyonu Başkanı Gençtürk: Bursa'dan da şampiyon çıkmalı
Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Başkanı Ahmet Gençtürk, "Bodrum, Turgutreis gibi yerlerden dünya şampiyonu çıkıyor da denize kilometrelerce uzunlukta kıyısı bulunan Bursa´dan çıkmıyor. Anlamak çok zor." dedi
Türkmenistan'ın en büyük oteli hizmete açıldı
TÜRKMENBAŞI - Türkmenistan'ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza Bölgesi'nin en büyük oteli, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un katıldığı tören ile hizmete açıldı.Antalya benzeri turizm bölgesi Avaza’nın en büyük otelini, Türk Belda şirketi inşa etti.
Afrika’nın gülen kıyısı Gambiya’da turizm sezonu başladı
BANJUL - Afrika'nın en küçük ülkesi olan ve kıtanın gülen kıyısı (The Smiling Coast of Africa) olarak anılan Gambiya'da turizm sezonu başladı.Her yıl Ekim ayında başlayan turizm sezonu Nisan ayına kadar sürüyor.
Bakan Yazıcı: Dünya tüketilecek nesne gibi görüldü
Pavlova, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Danışmanı Vyacheslav Berezhnyı, AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Rize Valisi Nurullah Çakır ve Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin temsilcileri katıldı.Bakan Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrasya’nın ticaret merkezi haline gelebilmesi adına yürüttüğü en önemli projelerden birinin İpek Yolu Projesi
Rusya, 24 ton üzümü Türkiye’ye geri gönderdi
MOSKOVA - Türkiye’den Rusya’ya getirilen 24 ton üzüm batı çiçek güvesi bulunduğu gerekçesiyle geri gönderildi.Rusya’nın Karadeniz kıyısı Tuapse kent limanında Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri Türkiye’den ithal edilen toplam 24 ton
Rus vali: Sebze ve meyve üretiminde Türkiye'yi yenmemiz lazım!
MOSKOVA - Rusya’nın Karadeniz kıyısı Krasnodar Bölgesi Valisi Aleksandr Tkaçev, bölgede sadece tahıl değil, aynı zamanda sebze üretimine de ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti. Tarım sektöründe Türklerin çalışkanlığını örnek gösteren Tkaçev, "Sebze ve meyve üretiminde Türkiye'yi yenmemiz lazım!
Rusya’nın Stalingrad filmi Oscar’a aday gösterildi
1942 yılında Nazi lideri Adolf Hitler, başta Azerbaycan olmak üzere Kafkasya petrol kaynaklarını ve SSCB’nin Volga nehri kıyısı sanayisini kontrol altına almak için 6. Ordusu’nu Stalingrad bölgesine sevk etti.
Türkmenistan, Rusya ile birlikte denize açılıyor
AŞKABAT - Hazar Denizi’ne kıyısı olan Rusya ile Türkmenistan deniz taşımacılığı alanında işbirliği yapacak. Konuyla ilgili işbirliği anlaşması, başkent Aşkabat’ta imzalandı.
Pakistan’da NATO’ ya ait petrol tankerlerine saldırı
NATO için Pakistan, denize kıyısı olmayan Afganistan’a ulaşmak için kilit bölge konumunda bulunuyor.Pakistan, ABD’nin 24 askerini hava saldırılarıyla öldürmesini sebep göstererek 2011 Kasım ayında Afganistan sınırını NATO trafiğine kapatmıştı.
Bakan Yıldız: Petrol fiyatları, dövizin inmesiyle normalleşir
Yıldız, Akdenize kıyısı olan 4 ülkenin oluşucak fiyatları değerlendirdiğini ifade ederek, "Ham petrol fiyatlarının düşmesini beklediğimizi, özellikle döviz fiyatlarının, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın söylediği rakamları bulması
İskele merdivenlerini boyamak isteyen grupla zabıta ile tartıştı
Ümit Kutlu ise gençlerin elinde kardeş kanı değil boya olmasını istedikleri için bu etkinliği gerçekleştirdikleri ve etkinliği yaptıkları yerin Asi Nehri kıyısı olmasındaki ana amacın Asi Nehri'nin yüzyılardır kentte hakim olan kardeşlik atmosferine tanıklık etmesi olduğunu söyledi.
Blackseafor üyesi gemiler Sinop Limanı'nda
Karadeniz'de kıyısı bulunan devletler arasında kurulmuş olan Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu (Blackseafor), biraraya geldikleri 22. tatbikat kapsamında TCG Turgut Reis, UPS Slavutych (Ukrayna), Ros Eustatıu Sebastan (Romanya), Rfs Bora (Rusya Federasyonu) Bgs Prıboy (Bulgaristan) savaş gemileri, 30 Ağustos-3
Kurtarma timi, 5 yılda 2 bin 100 kişiyi boğulmaktan kurtardı
Sakarya’nın Karadeniz’e kıyısı olan Karasu ilçesinde boğulmaların önüne geçmek için 5 yıl önce belediye tarafından Karasu Cankurtaran Timi kuruldu. Tim sayesinde son 5 yılda 2 bin 100 kişi boğulmaktan kurtarıldı.
Türk savaş gemisi Rusya’nın Karadeniz kıyısına demir attı
Görev Gücü” (BLACKSEAFOR) 2013 Ağustos askeri aktivasyonu bağlamında Türk TCG Turgutreis Fırkateyni 23-27 Ağustos 2013 tarihlerinde Rusya’nın Karadeniz kıyısı Novorossiysk limanını ziyaret etti. Novorossiysk limanında Türk askeri gemisi Türkiye’nin Novorossiysk Başkonsolosu Beste Pehlivan Sun ve Moskova Büyükelçiliği Silahlı Kuvvetler ve Deniz Ataşesi
Çin ile Kenya arasında 5 milyar dolarlık anlaşma
25,5 milyar dolarlık Lamu projesi, büyük oto yol ve bir demir yolu ve bir petrol boru hattının yapımıyla denize kıyısı olmayan Güney Sudan ve Etiyopya’yı Hint Okyanusu’ndaki Lamu limanına bağlayacak.
Rusya’da sele kapılan araçtan sürücü ve ailesi son anda çıkarıldı
MOSKOVA - Rusya’nın Karadeniz kıyısı Soçi’de taşan nehre yuvarlanan bir aracın sürücüsü ve ailesinin olası faciayı son anda atlatması kameraya yansıdı.Sağanak yağmur sonucunda taşan Bzıç nehrini geçmeye çalışan bir araç, son saniyelerde selin gücüne dayanamadı.
Medvedev, Soçi’de turist göremeyince şaşırdı
MOSKOVA - Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Karadeniz kıyısı Soçi’de turistleri göremeyince şaşırdı. Ziyaret ettiği Soçi kentinde düzenlediği toplantıda Medvedev bölgede yapılacak 2014 Kış Olimpiyat Oyunları’na hazırlık çalışmalarını masaya yatırdı.
Türkmenistan, uluslararası turizme adını yazdıracak
Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza bölgesinde 30’un üzerinde turistik tesis hizmet veriyor. En çok yaz sezonunda rağbet gören turizm bölgesi 7 bin yatak kapasitesine ulaştı.
Rusya, kırmızı bültenle aranan Türk vatandaşını iade etti
O’nun Karadeniz kıyısı Novorossiysk kentinde bir inşaatta çalıştığını tespit etti ve yakaladı.İşlemleri tamamlanan A.
Van Gölü kenarındaki Tatvan'da sahil güvenlik ve cankurtaran yok
Özelikle Van Gölü’ne kıyısı bulunan Tatvan ilçesinde son günlerde meydana gelen boğulma vakaları hadisenin ne denli önemli ve üzerinde durulması gereken bir hadise olduğunu gözler önüne sererken, halen önlem alınmaması dikkat çekiyor.
Turizmcilerden ecrimisil uyarısı
Denize kıyısı olan bölgelerde makul bedelin çok üzerinde uygulanan ecrimisil oranlarının düşürülmesi için uzun süredir mücadele verdiklerini dile getiren ETİK Başkan Yardımcısı Tercan, “Emlak birim metrekare değerlerinin makul
Mısır’da askeri araç kaza yaptı: 15 asker öldü
KAHİRE - Mısır’da askeri otobüsün bir kamyonla çarpışması sonucu yaşanan kazada 15 askerin öldüğü bildirildi. Ülkenin Akdeniz kıyısı yolda yaşanan kazada 40 kişinin de yaralandığı belirtildi.
Rusya 6 ton kayısıyı Türkiye’ye geri gönderdi
MOSKOVA - Türkiye’den Rusya’ya getirilen 6 ton kayısı batı çiçek güvesi bulunduğu gerekçesiyle geri gönderildi.Rusya’nın Karadeniz kıyısı Novorossiysk kent limanında Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri Türkiye’den getirilen 6 ton kayısı
Muğla’dan Hisarcıklıoğlu’na destek
burada yapılması için karar aldıklarını ifade ederek, "Fethiye, Marmaris, Bodrum, Datça, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz, Ula ve Milas ilçelerimizin tamamı denize kıyısı bululan ilçelerimiz. Türkiye’ye önemli döviz girdisi sağlayan kentimizde önümüzdeki günlerde TOBB Turizm Komisyonunun Muğla’da yapılmasını sağlamak için karar aldık.
Rusya, Türkiye’den getirilen"sahte UEFA ambalajlı" 25 ton kayısıya el koydu
Rusya Federal Gümrük Dairesi (FTS), Türkiye’den Rusya’nın Karadeniz kıyısı Novorossiysk limanına getirilen 25 ton kayısıya üzerindeki ambalajın sahte olduğu gerekçesiyle el konulduğunu duyurdu. FTS görevlileri, kasaların üzerinde United Europe Football Association kurumuna ait UEFA EURO 2012 ambalajının bulunduğunu belirtti.
Adana Akdeniz Oyunları'na hazır
Oyunlarla ilgili de bilgi veren Vedat Kahyalar, Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler arasında, dört yılda bir düzenlenen spor yarışmalarına Akdeniz Oyunları dendiğini hatırlattı. Bu yarışmaların Akdeniz ülkeleri arasında toplumsal ve kültürel yakınlaşmayı sağlamak amacıyla düzenlendiğini dile getiren Kahyalar, “Akdeniz Oyunları'nda olimpiyat kuralları
Eyüp açıkhava sinemasında ‘Taş Mektep’ gösterildi
Haliç kıyısı etkinlik alanında yapılan şölende 2012-2013 döneminin ses getiren yerli yapımları gösteriliyor.Bu çerçevede son olarak Altan Dönmez’in yönettiği; Orhan Kılıç, Ayça Varlıer ve Feride Çetin’in rol aldığı Taş Mektep Eyüplülerle buluştu.
Kruvaziyer turizmi rakamları denizcileri sevindiriyor
kaftan olduğunu vurgulayan Yusuf Öztürk, ayrıca Avrupa, Asya ve Afrika arasında bir geçiş noktası olmakla birlikte Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’e kıyısı bulunduğuna dikkat çekti. (CİHAN)