kızıl meydan

“Lenin bir gün toprağa gömülecek”
Lukin, “Kızıl Meydan, mezarlık değil. Rusya’da Lenin ve Bolşevik anıtları, onların tarihi rolü için bağdaşmıyor. Rol büyük, ama çok zor ve çelişkili.
Moskova’da eski Sovyet liderlerinin anıtları yeniden dikilecek
Onun zaten Kızıl Meydan’da mezarında anıtı var.” dedi.Daha önce, SSCB ve Rus Halk Sanatçısı İosif Kobzon da Stalin’in Moskova’da anıtının yapılması önermişti. Kobzon ayrıca iç istihbarat kurumu FSB’in önündeki Lubyanka Meydanı’na Sovyet gizli servisi KGB’in kurucusu Feliks Dzerjinski’nin anıtının yeniden dikilmesini önermişti.
THY’den yeni slogan: Dünya daha büyük, keşfet!
Kobe ve Messi bu kez, Moskova’nın Kızıl Meydan’ı, Çin Seddi, Maldiv Adaları gibi THY’nin uçuş sağladığı birçok egzotik lokasyonda fotoğraflarını çekerek birbiriyle rekabet ediyor. Aralarındaki yarış İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda son buluyor.
Kızıl meydanda Noel fuarı renkli görüntüler oluşturdu
MOSKOVA - Rusya'nın başkenti Moskova’daki Kızıl Meydan’ında açılan Noel fuarına şehir sakinleri yoğun ilgi gösterdi.Rusya’da Aralık ayının gelmesiyle Noel ve yılbaşı kutlama hazırlıkların heyecanı başlıyor.
Kızıl Meydan’da 'bavul' krizi; 'kapitalist' sergi kalkıyor
MOSKOVA - Rusya’nın başkenti Moskova’da ünlü Louis Vuitton markasının, GUM alış veriş merkezinin 120. yılı anısına tarihi Kızıl Meydan’a kurduğu stant şeklindeki bavul, tepkilere neden oldu.
Kızıl Meydan’daki ilginç protestoya 33 dolar ceza talebi
MOSKOVA - Rusya’da Kızıl Meydan'da, testislerinden kendini yere çivileyen sanatçı Pyotr Pavlenski için mahkeme tarafından 33 dolar ceza talebinde bulunulduğu iddia edildi.Rusya'da, polis gününde yönetimi eleştiren performans sanatçısı Pyotr Pavlenski Kızıl Meydan’da testislerinden kendini yere çiviledi.
Kızıl Meydan’da çocuklar Sovyet tanklarına çıktı
MOSKOVA - Rusya 7 Kasım 1941’de Nazi Almanya’sına karşı Kızıl Ordu’nun Kızıl Meydan’da toplanarak saldırıya geçmesinin 72’inci yıl dönümünü kutluyor. Sovyet üniformalı askerler, savaşa katılan tank, tüfek ve toplar geçit töreni için tarihi meydana indi.
Kızıl Meydan’ın bahçesinde Çar Romanovlar’ın anıtı açıldı
MOSKOVA - Moskova’da Kızıl Meydan’ın Aleksandrovski Bahçesi’nde Rusya’yı 300 yıl yöneten Romanovlar Hanedanı’nın (1613-1917) anıtı açıldı. 95 yıl aradan sonra resmi törenle açılan anıt, Romanovlar'dan özür dileme şeklinde algılandı.
Dünya Rus Halkları Konseyi’nden Putin’e ödül
MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “Ulusal Birlik Günü’nde” Kızıl Meydan’da bulunan Rusya’yı 1612’de Polonya işgalinden kurtaran Kuzma Minin ve Dmitri Pojarski anıtlarına çelenk bıraktı.
Binlerce ırkçı Rusya’da göçmenlere karşı yürüdü
Kızıl Meydan’da heykelleri bulunan Kuzma Minin ve Dmitri Pojarskiy liderliğindeki halk milisleri 4 Kasım 1612'de Rusya'yı Polonya'nın işgalinden kurtarmıştı. Kızıl Meydan başta olmak üzere büyük kentlerde resmi olarak da “Ulusal Birlik Günü” kutlanıyor.
“Soçi-2014 Olimpiyat meşalesi 13 yaşında kızın elinde patladı”
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 6 Ekim’de Kızıl Meydan’da düzenlenen törenle 2014 Soçi Kış Olimpiyatları için olimpiyat meşalesinin Rusya koşusunu başlatmıştı. Törenin ardından Kremlin Sarayı avlusunda koşu sırasında meşaleyi taşıyan sporcu Şavarş Karapetyan’ın elinde meşale sönünce Kremlin koruma görevlisi elindeki çakmakla meşaleyi
Bolşoy Tiyatro’da ışıklı şov izleyicileri büyüledi
Festival çerçevesinde Kızıl Meydan dahil Moskova’nın çeşitli tarihi mekanlarında da ışıklı şov yapıldı. (CİHAN)
Sönen olimpiyat meşalesini Kremlin görevlisi çakmakla yaktı
MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Kızıl Meydan’da düzenlenen törenle 2014 Soçi Kış Olimpiyatları için olimpiyat meşalesinin Rusya koşusunu başlattıktan sonra ilginç bir kaza yaşandı.
Putin, olimpiyat meşalesi koşusunu Kızıl Meydan’dan başlattı
Putin, Kızıl Meydan’da düzenlenen törenle uçakla Vnukova havalimanına gelen meşaleyi eline alarak dev meşaleyi tutuşturdu. Meşale, Soçi’ye ulaşana kadar Rusya genelinde 65 bin kilometre yol katedecek.
Kremlin'de asfalt ağladı
Bu yıl altıncısı düzenlenen Moscow City Racing Auto Show'da Vasıliy Kilisesi ve Kızıl Meydan manzaralı gösteriler izleyicilerden tam not aldı. (CİHAN)
Kızıl Meydan çiçek açtı
MOSKOVA - Rusya’nın başkenti Moskova’daki Kızıl Meydan’ın yanı başında bulunan alışveriş merkezi GUM’un açılışının 120. yıl kutlamaları çerçevesinde çiçek festivali düzenleniyor.
RUTİD, Moskova nehrinde iftar sofrasında iş dünyasını buluşturdu
Moskova nehri boyunca kentin Kızıl Meydan, Frunzenskaya, Paveletskaya dahil merkez semtlerinden geçen gemide Rusya’da faaliyette bulunan Türk ve Rus iş dünyası birlikte iftar sofrasına oturdu. 300’den fazla iş adamının katıldığı gecede gemide yer bulamayan iş adamları bir başka restoranda iftar etti.
Avcı; ‘‘İnşaallah Şanzelize‘den Kızıl Meydan’a dünyada Türkçe konuşulacak’’
ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, inşallah önümüzdeki yıllarda Şanzelize’de New York’ta Kızıl Meydan’da Türkçe konuşulacağına inandığını söyledi. Türk dilini dünyanın farklı coğrafyalarında yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen, her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce çocuğu Türkiye'de bir araya getiren
210 yıllık plan hayata geçti, Kremlin’in bahçesine patriğin anıtı dikildi
Rus tarihçilerine göre, Kızıl Meydan’da Minin ve Pojarski’nin anıtı dikilirken, patriğin anıtının neden yapılamadığı halen bir muamma. 1900’lı yıllarda konu tekrar gündeme getirildi.
Kızıl Meydan’daki Lenin mozolesi ziyarete açıldı
MOSKOVA - Rusya’nın başkenti Moskova’daki Kızıl Meydan’da bulunan SSCB’nin kurucusu Vladimir Lenin’in mozolesi, 9 aylık tamiratın ardından halkın ziyaretine açıldı.Rusya Federal Koruma Servisi (FSO) Sözcüsü Sergey Devyatov,“Mozolenin restorasyon çalışmaları Nisan ayının sonunda bitti.
Türk komutandan Kızıl Meydan'daki 9 Mayıs kutlamalarına tam not
yıldönümü vesilesiyle Moskova'daki Kızıl Meydan'da düzenlenen askeri törenle ilgili duygularını İzvestia gazetesine aktardı. Yaycı, "Dünyanın çeşitli ülkelerinde çok sayıda askeri törenlerde bulundum.
Putin: Kimsenin savaşa kalkışmasına müsaade etmeyeceğiz!
yıldönümü vesilesiyle Moskova'daki Kızıl Meydan'da düzenlenen askeri törende konuşan Putin, "Savaş faciasının ne olduğunu unutmadık. Kimsenin hiç bir zaman savaş başlatmaya, çocuklarımızı, evimizin ve toprağımızı tehdit etmeye cesaret etmemesi için Rusya elinden gelen her şeyi yapacak.
Rusya Zafer Bayramı’nı kutluyor, nükleer füzeler Kızıl Meydan’da
Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı Kızıl Meydan’daki törenlerde nükleer füzeler güç gösteriri yaparken, savaş uçakları da Kremlin’in üzerinden geçti.İkinci Dünya Savaşı gazileri ve vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Kızıl Meydan’daki törenlere 11 bin asker ve 100’ün üzerinde ağır askeri araç katıldı.
Nükleer füzeler 9 Mayıs provası için Kızıl Meydan’da
MOSKOVA - Rusya, 9 Mayıs İkinci Dünya Savaşı Zaferi’nin 68. yıldönümü kutlamalarına hazırlanıyor. Kutlamalar öncesi nükleer füzeler, Kızıl Meydan’a inerken, Kremlin üzerinden uçan savaş uçakları ise Rusya bayrağını çizdi.
Tedaviye olumlu cevap veren felçli Rus genci gülmeye ve anne demeye başladı
Rusya’ya gittiği dönemde Noel olduğunu ve Rusya’yı iklimsel olarak çok soğuk bulduğunu kaydeden Kabadayı, “Kızıl Meydan’a gittim, orası çok güzeldi. Ama bir şey dikkatimi çekti; orada insanlar devamlı çalışıyorlar.
Putin de elektrikleri söndürdü; kazanç 5 megawatt
MOSKOVA - Rusya’nın başkenti Moskova’da Kızıl Meydan ve Kremlin 23 Mart Cumartesi günü yerel saatle 20.30’da bir saatliğine karanlığa büründü.
Kızıl Meydan’da havai fişekli eylem
MOSKOVA - Rusya’nın başkenti Moskova’nın merkezindeki Kızıl Meydan’da 15 kişi, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Propiska” (oturum) yasasına tepki vermek amacıyla havai fişekli eylem düzenledi.Propiske.net (Oturuma Hayır) isimli hareketin üyelerinin açtığı pankartta küfürlü ifadeler yer aldı.
Komünistler Stalin için Kızıl Meydan’da
MOSKOVA - Rusya Komünist Partisi Başkanı Gennadi Zyuganov ve taraftarları eski Sovyet lideri Jozef Stalin’in ölümünün 60’ıncı yılı vesilesi ile Kızıl Meydan’da toplandı. Kremlin duvarları dibinde bulunan Stalin anıtına karanfil bırakan partililer, Sovyet dönemine ait semboller ve kızıl bayrak açtı.
Babacan: Türkiye’nin ekonomik başarısı dünyada örnek gösteriliyor
Moskova’nın merkezindeki Kızıl Meydan’ın karşısında Ritz-Carlton Oteli’nde düzenlenen toplantıda, açılış konuşmasını yapan Babacan, küresel mali krizlerin çözümü açısından G-20 toplantılarının faydalı olacağını belirtti.
2014 Soçi Kış Olimpiyatları için geri sayım heyecanı başladı
Olimpiyat tarihinin başlayacağıı güne doğru geri sayan 6 metre boyundaki dev saat, Kızıl Meydan ve Kremlin Sarayı’nın yanı başındaki Manejnaya Meydanı’na kuruldu.Olimpiyatlar tam bir yıl sonra 7 Şubat 2014’te başlayacak .
Moskova’nın ilk sleepbox oteli açıldı, geceliği 50 dolar
Kremlin ve Kızıl Meydan’a yürüme mesafesinde açılan otelden bisiklet kiralama imkanı da var. Otel Şeremetova Havalimanı’na ulaşım sağlayan Belaruskaya tren istasyonuna da yakın.
2014 Soçi Kış Olimpiyatları’nın meşalesi tanıtıldı
MOSKOVA - Rusya’da düzenlenecek 2014 Soçi Kış Olimpiyatları için tasarlanan meşale bugün düzenlenen törenle tanıtıldı.Kızıl Meydan’daki GUM alışveriş merkezinde düzenlenen törenle tanıtılan ve Vladimir Pirojkov ve Andrey Vodyanik’in başkanlık yaptığı ekibin tasarladığı meşale
Ruslar yeni yılı sevinçle karşıladı
MOSKOVA - Rusya'nın başkenti Moskova'da vatandaşlar Kızıl Meydan'da bir araya gelerek yeni yılı karşıladı. Ruslar yeni yılda "arkadaşlık, sevgi ve çocuk" diledi.
Kızıl Meydan’dan Türkiye’ye yılbaşı kutlaması (Özel)
Kızıl Meydan’a kurulan hediyelik eşya standı ise yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği mekanlardan biri. Cihan Haber Ajansı’na(Cihan) yılbaşını değerlendiren Rusya halkı, Türkiye halkının yeni yılını kutladı.
Lenin mozolesi bakıma alındı, 4 ay kapalı
MOSKOVA - Rusya’nın tarihi Kızıl Meydan’ında yer alan Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir Lenin’e ait mozole bakım nedeni ile 4 aylığına ziyarete kapatıldı. Beyaz bir çadırla örtülen mozolenin çevresi de tarihi dokuya uygun olarak kırmızı brandalarla çevrildi.
Jelyu Jelev: Komünizm ve faşizm aynı rahimde doğan çift yumurtalı ikizdir
Jelyu Jelev, Totaliter İkizler kitabıyla ilgili şu hikayeyi anlattı: "Bir gün sarhoş biri Kızıl Meydan'da bağırıp çağrırken, ‘Bıyıklı diktatöre ölüm” naraları atarmış. Bunu duyan güvenlik görevlileri hemen Stalin’i arayarak kendisine karşı olan bir duşmanı yakaladıklarını haber vermiş.
Ruslar kıyamet için sakinleştirici stokluyor
Kıyamet senaryolarını kendini kaptıran Çuvaşya bölgesinden bir bayan ise Kızıl Meydan’da dua etmeye başladı. Lenin mozalesinin önüne gelerek başını mozaleye koyup yalvarmaya başlayan kadın, güvenlik görevlilerince hastaneye kaldırıldı.
Putin: Rusya devrim değil, değişim istiyor
Sovyetler Birliği kurucusu Vladimir Lenin’in Kızıl Meydan’da bulunan mozolesine yönelik eleştirilere de cevap veren Putin, “Rusya’nın tarihi ve dini geleneklerine uygun olmadığını söylüyorlar. Neden? Kievski Peçerskaya Lavra Manastırındaki ve diğer yerlerdeki mozolelere bakın.
Kızıl Meydan’da Türkiye anketinden dostluk çıktı (Özel)
Başkent Moskova’nın tarihi mekanı Kızıl Meydan’da konuştuğumuz Rus vatandaşların tamamının Türkiye ile ilgili olumlu düşüncelere sahip olması dikkat çekti.Cihan Haber Ajansı (Cihan) kamerasına konuşan üniversite öğrencisi Mariya Soboleva, “Putin’in yapacağı ziyareti olumlu buluyorum, genellikle Rusya herkesle samimi
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Başkent Moskova’nın tarihi mekanı Kızıl Meydan’da konuştuğumuz Rusların tamamının Türkiye ile ilgili olumlu düşüncelere sahip olması dikkat çekti. Bakü'de ucuz metro yolcu çekti (Özel)
Bolşevik Devrimi Rus halkını böldü, yeni devrime çoğunluk karşı
MOSKOVA - Rusya 7 Kasım 1917’de gerçekleşen Bolşevik Devrimi’in yıl dönümünü kutluyor. Komünist Parti taraftarları her yıl olduğu gibi Kızıl Meydan’da bulunan ilk Sovyet lider Vladimir Lenin anıtına karanfil bırakarak kutlamalara başladı.
Putin din adamları ile Kızıl Meydan’da “Birlik” mesajı verdi
MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, din adamları ile birlikte 4 Kasım “Birlik Günü” kutlamaları vesilesi ile Kızıl Meydan’a geldi.Putin ve beraberindeki heyet Vasiliy Kilisesi’nin önünde yer alan ve 1612’de Polonya’nın işgalinden kurtuluşu sembolize eden Dmitri Pajarski ve Kozma Minin’in
Moskova ve St. Petersburg beyaza büründü
Bayram sabahı hafif atıştıran karın ardından gelen beyaz örtü Kızıl Meydan’ı beyazla kapladı.İlk kar'ın, okulların ilk çeyrek tatiline girdiğinde ve gece gelmesi sayesinde trafik yoğunluğu yaşanmadı.
Moskova, 865. yıldönümünü 3 milyon kişiyle kutladı
Kızıl Meydan'da yapılan bayram töreninde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Moskova her zaman ülkeyle oldu, Rusya da her zaman Moskova ile birlikte oldu" diyerek Moskova'nın ülke tarihindeki önemini hatırlattı.
Putin televizyondan judo izledi, hakemin kararını beğenmedi
Öğrenci ve öğretmenlere yeni dönemde başarılar dileyen Putin, Kızıl Meydan’da düzenlenen Moskova Günü törenlerine katıldı. Putin akşam saatlerini ise televizyon izleyerek geçirdi. Kara kuşak judo derecesi olan Putin’in tercihi Londra’da düzenlenen Paralimpik oyunları oldu.
Kızıl Meydan’a inen uçak sebebiyle görevinden alınan eski Bakan 101yaşında öldü
MOSKOVA - Alman pilot Mathias Rust’un 1987 yılında uçağını Kızıl Meydan’a indirmesinin ardından, Başkan Mihail Gorbaçov tarafından görevinden alınan eski Sovyet Savunma Bakanı Mareşal Sergey Sokolov, 101 yaşında hayatını kaybetti
Rusya’da iktidara Suriye uyarısı: Son dostumuzu kaybediyoruz!
Komunist Parti lideri Zyuganov, Kızıl Meydan’da yer alan mozalede mumya olarak tutulan ilk Sovyet lideri Vladimir Lenin’in gömülmesine karşı çıktı. Lenin’in mozalede mumyalı olarak tutulmasının da Ortodoks geleneklerine uygun olduğunu savunan Zyuganov, “Sakin olun ve karıştırmayın.
İngiltere’nin çift katlı kırmızı otobüsleri Moskova’da turistlere hizmet verecek
Tur sırasında turistler Kremlin Sarayı, Kızıl Meydan, Bolşoy Teatr, Kurtarıcı İsa Kilisesi ve başka ünlü tarihi eserlerle tanışma fırsatı bulunacak. (CİHAN)
Rus bakan: Lenin’in cesedinin teşhiri saçma, gömelim
MOSKOVA - Rusya’da yeni göreve başlayan Kültür Bakanı Vladimir Medinski, eski Sovyet lideri Vladimir Lenin’in Kızıl Meydan’da mumyalanmış vaziyette mozalede tutulan cesedinin gömülmesini istedi.Ekho Moskvı radyosuna yaptığı açıklamada mozalenin de müzeye dönüştürülebileceğini ifade eden bakan, bunun kişisel düşüncesi olduğunu vurguladı.
Uçağını Kızıl Meydan’a Gorbaçov’un elini sıkmak için indirmiş
MOSKOVA - Cessna tipi uçağıyla 28 Mayıs 1987’de Rusya’nın başkenti Moskova'nın Kızıl Meydanı’na inen Alman amatör pilot Mathias Rust, yıllar sonra macerasının nedenini açıkladı. Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan Rust, dönemin SSCB lideri Mihail Gorbaçov’un barışçı politikalarından etkilendiğini iddia ederek “Gorbaçov’un elini sıkmak için uçağı