kızıl ordu

Rusya’da Leningrad’ın kurtuluşunun 70. yıldönümü kutlandı
Petersburg kentinde, Kızıl Ordu tarafından Leningrad’ın Nazi kuşatmasından kurtuluşunun 70.yıldönümü vesilesiyle askeri tören düzenlendi.Askeri tören, kuşatma sırasında hayatını kaybeden yaklaşık 500 bin kişinin toprağa verildiği Piskaryovski mezarlığına yakın Nepokorennıh caddesinde yapıldı.
20 Ocak Bakü katliamı yıl dönümünde anma programı
Kızıl Ordu ise sivil halkın kanını tökdü. Bu cinayettir! Bu cinayetin sorumlusu Gorbaçov’dur! Sorumluluların bugüne kadar cezalandırılmaması bizleri çok üzüyor.
Bakü'de Türk Komünist Mustafa Suphi sokağının ismi değiştirildi
Suphi, Kızıl Ordu’da Türk savaş esirlerinden oluşturulan birlik ile 1918-20 yıllarında iç savaşa katılır. Suphi, 1920’de Türkiye Komünist Partisi'ni oluşturuyor.
Kızıl Meydan’da 'bavul' krizi; 'kapitalist' sergi kalkıyor
Lenin’in mozolesinin yanı başına, Kızıl Ordu’nun gösteri yaptığı alana kapitalizmin simgesinin konulmasına tepki gösteren parti, bir an önce yanlıştan dönülmesini istedi. İktidar partisi Birleşik Rusya’dan bazı milletvekilleri ve bir kısım bloggerlar da sandığın kaldırılmasını istedi.
Moskova’da Polonya Büyükelçiliği’ne havai fişekli saldırı
Rusya Büyükelçiliği önünden geçerken “Komünistlere Hayır” ve “Baskıcı Kızıl Ordu” pankartları açan kalabalık büyükelçilik güvenlik kulübesi ve çöp konteynırını ateşe vermiş, taş, şişe, molotof kokteyl ve patlayıcı maddeleri Büyükelçiliğe doğru fırlatmıştı.
Polonya’da bağımsızlık gününde Rus Büyükelçiliği'ne saldırı
Rusya Büyükelçiliği önünden geçerken “Komünistlere Hayır” ve “Baskıcı Kızıl Ordu” pankartları açan kalabalık büyükelçilik güvenlik kulübesi ve çöp konteynırını ateşe verdi. Taş, şişe, molotof kokteyl ve patlayıcı maddeler Büyükelçiliğe doğru fırlatıldı.
Kızıl Meydan’da çocuklar Sovyet tanklarına çıktı
MOSKOVA - Rusya 7 Kasım 1941’de Nazi Almanya’sına karşı Kızıl Ordu’nun Kızıl Meydan’da toplanarak saldırıya geçmesinin 72’inci yıl dönümünü kutluyor. Sovyet üniformalı askerler, savaşa katılan tank, tüfek ve toplar geçit töreni için tarihi meydana indi.
Churchill’in Sovyetlere karşı kimyasal silah kullandığı iddia edildi
Savaş sırasında Kızıl Orduya karşı Chruchill’in Beyaz orduya destek verilmesi taraftarı olduğunu kaydeden tarihçi Milton, ancak dönem hükümetinin bu durumu desteklemediğini belirtti.Gazeteye yaptığı açıklamada Milton, o dönem İngiltere’nin, Wiltshire şehrinde bulunan Porton laboratuvarlarında “M Device” adı verilen ve ucunda gaz bölmesi bulunan
Moskova’da İkinci Dünya Savaşı' ndan kalma top mermisi bulundu
İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Moskova’yı ele geçirmeye çalışan Nazi birliklerine karşı Kızıl Ordu geniş güvenlik önlemleri almış, başkentte çok sayıda savaş karargahları oluşturulmuştu. (CİHAN)
Rus diplomat: Türkiye 2. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştirdi
Türkiye’nin Nazi Almanyası’nın yanında yer alarak SSCB’ye saldırmayacağını düşünen Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin'nin Türk sınırındaki Kızıl Ordu birliklerini Stalingrad cephesine sevk ettiği, Stalingrad çatışmasının ise savaşın dönüm noktası olduğu belirtiliyor.
Alman milletvekilinin konuşması böyle engellendi
Avukat olarak 'Kızıl Ordu Fraksiyonu' adlı sol terör örgütü üyelerin savunan, Yeşiller’de siyaset yapan, sonra da SPD’ye geçen Otto Schily, içişleri bakanlığı döneminde sertliği ile de dikkat çekmişti.
Putin'den Truva hazineleriyle ilgili açıklama
Dünya Savaşı'ndan sonra eserlerin bazısına Kızıl Ordu el koyarak Moskova'ya getirmişti. Truva Hazineleri, Çanakkale’ye 30 kilometre uzaktaki Truva Antik Kenti’nde 1873 yılında bulunmuştu.Geçen yıl Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Mehmet Gücük, hazinelerin iadesini istemişti.
Sovyet liderlerinin ölüm maskeleri görücüye çıktı
Sovyetler Birliğinin tartışmalı lideri Josef Stalin, Kızıl Ordu'nun kurucusu Lev Troçki, ünlü şair ve yazarlar SergeyYesenin ve Vladimir Mayakovski gibi geçtiğimiz yüzyıla damgasını vurmuş 13 politikacıya ait ölüm maskeleri 16 Haziran’a kadar ziyaretçilere açık olacak.
33 yıl sonra bulunan asker, kayıp askerleri arayan komiteyi umutlandırdı
Kızıl Ordu, Afganistan işgalini 600 bin askerle gerçekleştirdi, bunlardan 15 bini yaşamını yitirdi. ABD’nin 2001’den bu yana bölgede 74 bin askeri bulunuyor ve 2 binin üzerinde askeri öldü.
Türk-Rus Kültür Merkezi’nden kadınlar gününe özel Kızıl Ordu konseri
MOSKOVA - Rusya’da faaliyet gösteren Türk-Rus Kültür Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle özel bir program düzenledi. Konserde Kızıl Ordu korosu, dünyaca ünlü İtalyan opera ve pop sanatçısı Alessandro Safina, SSCB halk sanatçısı İosif Kobzon ve Rusya’nın önde gelen sanatçıları sahne aldı
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Konserde Kızıl Ordu korosu, dünyaca ünlü İtalyan opera ve pop sanatçısı Alessandro Safina, Rusya’nın ünlü sanat duayeni, SSCB Halk Sanatçısı Iosif Kobzon ve başka Rus sanatçılar sahne aldı. -Suriye ile ilgili gelişmeler izleniyor.
Peres, Putin’le Ortadoğu’yu görüşmek için Rusya’ya geliyor
Putin, İsrail ziyaretinde Kızıl Ordu anısına inşa edilen anıtın açılışını gerçekleştirmiş, Nazi Almanya’sına karşı kazanılan zaferin Yahudileri tam bir soykırımdan kurtardığını ifade etmişti.
Rusya'da ormanlık alanda askeri mühimmat ve cesetler bulundu
Kızıl Ordu'ya karşı gizli faaliyetler için Alman casuslara çeşitli patlayıcı maddeler de aktarılmıştı. (CİHAN)
Putin, Peres’le Kızıl Ordu anıtını açtı;"Yahudileri soykırımdan kurtardık"
MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail’de gerçekleştirdiği ziyarette Nazi Almanyası’na karşı zafer kazanan Kızıl Ordu’nun anısına inşa edilen anıtın açılışını yaptı. Rus mimar ve mühendisler tarafından inşa edilen anıtın açılış törenine İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu katıldı.
Peres’ten Putin’e Suriye mesajı: Rusya Nazizm’in tekrarına izin vermez
Kızıl Ordu’nun Nazi Almanya’sına karşı kazandığı zaferin anısına yapılan anıtın açılış seremonisine katıldığı için memnuniyetini ifade eden İsrail Cumhurbaşkanı, “Şimdi siz çok doğru zamanda buradasınız.
Putin, tansiyonun yükseldiği Ortadoğu’ya sefer düzenliyor
7 yıl aradan sonra Rusya liderinin ilk kez gerçekleştireceği ziyarette Nazi Almanya’sına karşı Kızıl Ordu’nun kazandığı zaferin anısına Netanya bölgesinde inşa edilen anıtın açılışı ile başlayacak.Rusya Devlet Başkanı Putin, 25 Haziran’da İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile ikili görüşmeler yapacak.
Medvedev: Nükleer silah bize lazım
Medvedev, tarihi madalyayı kadın rahibe Lyudmila İlyina, Lipetsk Bölge Hastanesi doktoru Nina Perehojih, Çek Cumhuriyeti’ndeki Kızıl Ordu derneği Başkan Yardımcısı Sonya Goleşkova, Belgorod Hastanesi hekimi Natalya Kunitsina ve Vera Hayırsever Derneği Başkanı Anna Federmesser’e sundu.
Kızıl Ordu’dan kadınlara özel mehterli konser (Özel)
MOSKOVA - Rusya’da Türk-Rus Kültür Merkezi ve Moskova Belediyesi Kamu Organizasyonlar Müdürlüğü’nün birlikte organize ettiği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kızıl Ordu konser verdi. Salonu dolduran Türk ve Rus bayanlar, Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu ve Dans Akademik Topluluğu’nun Ceddin Dede marşı ile coştu, Rusların savaş şarkıları ‘Smuglyanka’ ve
Rusya ordusu için 88 yıldır özel köpekler burada eğitiliyor
MOSKOVA - Rusya’da başken Moskova yakınlarındaki Dmitrov şehrinde, 88 yıldır ordu için özel köpekler yetiştiriliyor. 1924 yılında Kızıl Ordu'ya bağlı olarak kurulan birlik, bugün Rus ordusunun özel eğitilmiş köpek ihtiyacını gideriyor.
Bombalı mektubun altından İtalyan anarşistler çıktı
Bir dönem Almanya'yı kana bulayan solcu terör grubu Kızıl Ordu Fraksiyonu RAF, Kasım 1989'da Deutsche Bank'ın eski patronu Alfred Herrhausen'ı Bad Homburg'daki evinin önünde düzenlediği bir silahlı saldırıyla öldürmüştü.
Rusya’da Kızıl Ordu konser verdi, Van için yardım toplandı (Özel)
MOSKOVA - Rusya’nın başkenti Moskova’da Türk-Rus Kültür Merkezi’nin düzenlediği Kurban Bayramı kutlamasında, Kızıl Ordu konser verdi. Kızıl Ordu Korosu’nun mehter marşları ile coşan Türk ve Rus 500’ün üzerinde katılımcı Vanlı depremzedeleri unutmadı.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Türk-Rus Kültür Merkezi’nin Moskova’da düzenlediği programda Kızıl Ordu, Mehter konseri verdi.SPORBursaspor Samsunspor maçı hazırlıklarını Özlüce Tesisleri’nde Teknik Direktör Ertuğrul sağlam nezaretinde sürdürecek.
“Askeri töreni izleyen Türk Büyükelçisi, Ankara'nın SSCB'ye saldırmasını önledi”
Rusya, 7 Kasım 1941’de Nazi Almanya’sına karşı Kızıl Ordu’nun Kızıl Meydan’da toplanarak saldırıya geçmesinin 70’inci yıl dönümünü kutlarken, benzer törenler Moskova’nın yanısıra Samara kentinde de düzenlendi.
Sovyet askerleri ve tankları Kızıl Meydan’a indi
MOSKOVA - Rusya 7 Kasım 1941’de Nazi Almanya’sına karşı Kızıl Ordu’nun Kızıl Meydan’da toplanarak saldırıya geçmesinin 70’inci yıl dönümünü kutluyor. Törenlere hazırlık yapan askerler Sovyet üniformaları ile tarihi meydanı doldururken, savaşa katılan tank, tüfek ve toplar da geçit töreni hazırlıkları için meydana indi
Rusya Kalaşnikof'a veda ediyor
Eski Kızıl Ordu askerlerinden Mihail Kalaşnikof ilk olarak 1947’da otomatik silahı üretmişti. Seri üretimine 1949’da başlanan Kalaşnikof, Türkiye dahil 55 ülkenin silahlı kuvvetlerinde kullanılıyor.
Finlandiya'da askerler şehir meydanında yardım topluyor
Finlandiya'nın Kızıl Ordu ile 1940 yılındaki mücadelesine katılan 10 bin kadar gazi hala hayatta. Cumhurbaşkanı Tarja Halonen'in de destek verdiği kampanyada 2,5 milyon Euro toplanması hedefleniyor.
Gorbaçov, darbe günlerinde gelişmeleri Türk medyasından izliyormuş
19 Ağustos’ta Komünist Parti, KGB ve Kızıl Ordu üst düzey yetkilileri bir araya gelerek “GKÇP” adlı devlet yönetim komitesi oluşturdu. Komite darbe girişiminde bulunarak Kırım’da tatil yapan Gorbaçov’u görevden uzaklaştırdı ve ülkede olağanüstü hal ilan edildi.
Bağımsızlık gününde Belarus karıştı; onlarca kişi gözaltına alındı
3 Temmuz 1944’de Kızıl Ordu’nun Minsk’i Nazi birliklerinin elinden kurtarmasını 'bağımsızlık günü' olarak kutlayan Belarus, 27 Temmuz 1991’de de Sovyetler Birlği’nden ayrılmıştı. Gövde gösterisine dönüşen kutlamalara 160 ağır askeri araç ve 4 binin üzerinde asker katıldı.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
AVRASYA FEEDKızıl Ordu’nun kadrolu atları halen görev başında. Çağdaş teknoloji ve nükleer silahlara rağmen Rus Ordusu, Kuzey Kafkasya’nın ulaşılmaz dağlarında atlardan yaralanıyor.SPORTürkiye Futbol Federsayonu Seçimli Olağan Genel Kurulu Ankara’da yapılacak.
Rusya’nın Obama’sı Putin’in partisinden ayrıldı
Adını Kızıl Ordu'da görev yapan ünlü Rus komutan Vasiliy İvanoviç Çapayev'den alan Crima'ya, Rus medyası "Volgograd'ın Obama'sı" lakabını takmıştı. Crima’nın seçimi kazanması halinde “kasabanın refahı için gece gündüz zenci gibi çalışacağı” ifadeleri basına yansımıştı.
Avustralya’nın Viktorya eyaletinin yeni valisi de göçmen
Çareyi Litvanya’ya kaçmakta bulan Chernow ailesi, Kızıl Ordu’nun burayı da işgal etmesiyle 9 yaşındaki Alex Chernow ve ailesi, Sri Lanka üzerinden Avustralya’ya göç etmek zorunda kalmış. Enerjik ve esprili bir insan olarak tanınan Chernow'un, tecrübeli bir avukatlık ve Yüksek Mahkeme Hakimliği geçmişi bulunuyor.
Rusya'da erkekler bayram kutlanıyor
MOSKOVA - Rusya, Kızıl Ordu’nun Alman güçlerini Narva ve Pskov bölgelerinden püskürttüğü 23 Şubat gününü “Vatanın Savunucuları Günü” ya da “Erkekler Günü” olarak kutluyor. Ülkede bu kapsamda çeşitli etkinlikler düzenleniyor.
Ruslar 15 ayrı uluslararası çatışmada yer aldı; 17 bin asker yaşamını yitirdi
25 Aralık 1979'da Afganistan'ı işgal eden Kızıl Ordu, yaklaşık on yıl kaldıktan sonra 15 Şubat 1989'da Afganistan'dan çıkmak zorunda kaldı. Sovyet ordusunun kaybı resmi rakamlara göre 15 bin 51.
Azerbaycan’ın 20 Ocak şehitleri Kiev’de anıldı
1990 yılı, Ocak ayının 19'unu 20'sine bağlayan gecede Sovyet Kızıl Ordu birlikleri, tank ve zırhlı araçlarla başkent Bakü'ye girmiş ve şehri işgal etmişti. Rus birlikleri çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek, silahsız çok sayıda sivili katletmişti.
Ukrayna’daki Azeriler 20 Ocak şehitlerini andı
1990 yılı, Ocak ayının 19'unu 20'sine bağlayan gecede Sovyet Kızıl Ordu birlikleri, tank ve zırhlı araçlarla başkent Bakü'ye girmiş ve şehri işgal etmişti. Rus birlikleri çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek, silahsız binlerce sivili katletmişti.
Çin'deki Türk öğrenciler, 'ekran yıldızı' oluyor
Uludağ, filmde Rus Kızıl Ordu'daki bir generalin yardımcısını canlandırırken, film çekimlerinde çok eğlendiklerini söylüyor. Okulunda Türk öğrenci temsilciliği yapan Engin Uludağ, kültür festivallerinde okulun en aktif öğrencilerinden biri.
Atalarının yürüdüğü 9 bin kilometre sürgün yolunu canlandırdılar
Kızıl Ordu'nun bir çok ünlü subayı ve generali buradaki askeri akademilerden mezun olmuş. Sibiryanın ilk Askeri okulunun burada kurulduğunu belirten Askeri Okulu Müdür Yardımcısı Yarbay Viktor Pronkin, "Okul bölgeyi korumak için subayların yetişmesi
Rusya parlamentosu Stalin katliamını resmen kabul etti
Böylece parlamento ilk kez Stalin'in emri ile Sovyet gizli servisi KGB'nin selefi NKVD'nin Kızıl Ordu tarafından esir alınan 22 bin Polonyalı savaş esirini öldürdüğünü resmen kabul etmiş oldu. Moskova Mayıs ayında 5 Mart 1940'ta çoğunluğu asker, avukat, doktor ve sivillerden oluşan 20 bin kişinin kafalarından kurşunlanarak öldürülmesi ile ilgili 67 dosyalık
Rusya savunma harcamalarını yüzde 20 artırdı; 62 milyar dolar
Kızıl Ordu'da reform çalışmalarını hızlandıran Rusya, 2011'de savunma bütçesini de artırıyor. Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, 2011 bütçesinde savunma harcamalarının bir önceki yıla göre yüzde 19 artarak 1,9 trilyon rubleye (61,75 milyar dolar) ulaştığını açıkladı
Gorbaçov: NATO yeni bir Vietnam yaşamadan Afganistan'dan çıkmalı
Kızıl Ordu'nun 1980'li yılların sonunda Afganistan'dan çekilmesi sırasında görevde bulunan Gorbaçov, ABD Başkanı Barack Obama'nın gelecek yıldan itibaren Afganistan'dan çekilmenin başlayacağı yönündeki açıklamalarının memnuniyet
Ukrayna'da demir perde komünist ve ulusalcıları ayırdı
Sovyetler Birliği döneminde Kızıl Ordu'ya karşı silahlı direnişte bulunan Ukrayna Direniş Ordusu'nun (UPA) kuruluşunun 68'inci yılında ulusalcılar ve komünistler başkent Kiev'de eylem yaptı. Polis karşı gurupların bir araya gelmemesi için meydana demir perde çekti.
Balkarlar 2,5 aydır Kızıl Meydan'da açlık grevinde
Ama Kızıl Ordu'da 16 bin Balkar Nazilere karşı savaştı. Sürgünden önce ise halkımızın toplam sayısı 52 bin idi. Stalin'in ölümünden sonra halkımız kendi topraklarına geri döndü, fakat Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'ndeki tarihi Balkar bölgeleri tekrar oluşturulmadı.
Altın Koza 'Piyanosu Olmayan Kadın' ile açılıyor
2004 Avrupa Film Ödülleri, FIPRESCI Ödülü'ne layık görülen Ağlayan Çayır / Trilogy I: The Weeping Meadow (2003) isimli film, Kızıl Ordu'nun Odessa'ya girmesi ve Yunan toplumunun kaçmasıyla başlıyor ve Yunan iç savaşının 1949'da bitmesiyle son buluyor.
Rusya Çar'ın kaybolan altınlarını Baykal Gölü'nde arıyor
Araştırmacılar uzun zamandan beri Bolşevik Devrimi sonrasında Kızıl Ordu'ya karşı savaşan Amiral Aleksandr Kolçak'ın yolculuk ettiği trende taşıdığı iddia edilen bin 600 ton Çar altınını arıyor. Kaybolan altınlar ile ilgili bir çok efsane uyduruldu ve iddialar öne sürüldü.
Rahman, Moskova'daki Zafer Bayramı etkinliklerine katılacak
Rusya, 1945 yılında Kızıl Ordu'un Nazi Almanya'sını yenilgiye uğratmasının yıldönümü olan 9 Mayıs Zaferi'nin 65. yılını görkemli törenlerle kutlamaya hazırlanıyor.