koalisyon

Almanya'da çifte vatandaşlık kriterlerine yenileri ekleniyor
BERLİN - Hükümet ortaklarının koalisyon anlaşmasında, Almanya´da doğup büyüyen yabancı uyruklu ailelerin çocukları için kabul ettiği çifte vatandaşlığın uygulamaya nasıl yansıyacağı tartışma konusu olmaya devam ediyor
Hollanda'da iktidar partileri oy kaybetti
12 eylül 2012 seçimlerinde koalisyon ortaklarından Liberal Parti ve İşçi Partisi birlikte toplam 79 sandalye çıkarmıştı. Bu gün seçim olsa bu iki koalisyon ortağı PvdA ve VVD ancak 33 sandalye çıkarabiliyor.
Suriye Ulusal Koalisyonu çözüm için Moskova’ya geliyor
MOSKOVA - Suriye Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Amet Carba, Suriye krizinin çözümünü ele almak için 4 Şubat’ta Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirecek.Montrö’de yapılan Cenevre-2 görüşmelerinin 8 gün süren ilk raundunda Suriye hükümet temsilcilerinin yapıcı tutum sergilememeleri nedeni ile somut bir adım atılamadı
Alman Bakan: NSU Davası’nda sorulara cevap alamamak bizim için büyük bir yara
Büyük Koalisyon görüşmelerine de katılan bakan Aydan Özoğuz, kimseye bağlı olmadan tamamen serbest çalıştığını, bazı projeler konusunda Başbakan Merkel ile bizzat görüştüğünü dile getirdi. Özoğuz, kabinedeki her bakanla ayrı ayrı konuştuğunu ve projeler geliştirdiklerini sözlerine ekledi.
Sırbistan Mart ayında erken seçime gidiyor
Parti lideri ve Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuciç, koalisyon ortaklarıyla görüşerek erken seçim çağrısı yaptı.Önceden Rusya yanlısı olarak bilinen Vuciç, yolsuzluk karşıtı seçim kampanyası ile iktidara gelme başarısı göstermiş ve AB ile üyelik müzakerelerinin
Sırbistan'da ekonomi bakanı istifa etti, erken seçim kapıda
Parti lideri ve Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuciç, koalisyon ortaklarıyla görüşerek erken seçim çağrısı yapacağını belirtti.Partinin desteklediği Ekonomi Bakanı Saşa Raduloviç ise ekonomik reformların yapılması için siyasi iradenin bulunmadığını öne sürerek istifa etti.
Hollanda İşçi Partisi AP aday listesinde bir Türk'e yer verdi
AMSTERDAM - Hollanda'da 22 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine hazırlanan koalisyon ortağı İşçi Partisi (PvdA) aday listesini açıkladı.İşçi Partisi AP seçimlerine Paul Tang liderliğinde gidecek.
Erdoğan: 3. Köprü ve Kanalistanbul'u hazmedemiyorlar; Ananas devletine geçit yok
17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun altında bu yatırımların engellenmesi olduğunu savunan Başbakan Erdoğan, istikrar ve güvenin olmadığı koalisyon hükümetlerine dönülmesine izin vermeyeceklerini belirtti.
Suriyeli muhalifler, Cenevre-2 Konferansı'na katılacak
İSTANBUL - Suriye Milli Koalisyonu, gelecek hafta İsviçre'de yapılacak barış görüşmelerine katılma kararı aldı. Silivri'de bir otelde toplanan koalisyon üyeleri, konferansa katıla teklifini 58'e karşı 14 oyla kabul etti.
Muhaliflerin Cenevre 2 Konferansı tutumundaki belirsizlik sürüyor
İSTANBUL - Suriyeli muhaliflerin çatı kuruluşu olan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu’nun (SMDK), Cenevre Konferansı’na katılma konusunda henüz karar alamadığı öğrenildi. Muhaliflerin İstanbul’da gerçekleştirilen ve 2 gündür devam eden toplantılarında ortak tutum belirleme konusunda ciddi fikir ayrılıkları yaşadığı ifade edildi.
Alman muhafazakarlar, çifte vatandaşlık fikrine alışamadı
Seçim öncesi çifte vatandaşlık talep eden Sosyal Demokrat Parti (SPD) Büyük Koalisyon Anlaşması’na sadık kalarak yasa önerilerine karşı oy kullandı. Birlik Partililer tarafından ise Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yurtdışındaki Türklerle ilgili politikalarına dikkat çekildi ve çifte vatandaş olanların aidiyet ve sadakat
Suriye, Rusya’dan Halep’te kısmi ateşkes için yardım istedi
da Muallim’le Moskova’da yaptığı ortak basın toplantısında Suriye hükümetinin Cenevre 2’ye katılımla ilgili tam liste verdiklerini, ancak Suriye Ulusal Koalisyonu’nun Montrö’de 22 Ocak’ta tapılacak Cenevre 2 görüşmeleri ile ilgili tavrının kendilerini endişelendirdiğini aktardı.
Alman Meclisi, zayıf muhalefeti kayıracak
Böylelikle muhalefetin koalisyon hükümetine karşı daha güçlü hale getirilmesi isteniyor.Büyük Koalisyon hükümetinin Federal Meclis’teki milletvekillerinin büyük kısmını temsil etmesi muhalefette kalan küçük partilerin siyasete müdahalesini güçleştiriyor
Mısır halkı, anayasa referandumunda oy kullanıyor
Bu arada Müslüman Kardeşler liderliğindeki koalisyon ise halkı referandumu boykot ederek barışçı gösteriler yapmaya davet etti. (CİHAN)
AB Komiseri Malmström: AB’ye en büyük tehdit aşırı sağdan geliyor
sağ akımların son 10 yılda siyasi anlamda ciddi başarılar kazandığına, birçok AB ülkesinde seçimlerden ikinci, üçüncü büyük parti olarak çıktığına hatta koalisyon hükümetlerinde kilit rol oynadıklarına dikkat çekiliyor.
Bulgaristan'da eski cumhurbaşkanı, partisi içinde alternatif oluşum kurdu
Seçimlere bir koalisyon çatısı altında Pırvanov, şimdilik ortak hareket edecekleri partilerin isimlerini açıklamaktan çekindi.Basın toplantısında konuşan Pırvanov, BSP'yi bölmediğine ve ayrı bir parti kurmadığını vurguladı.
Mısır’da anayasa oylaması başladı
Müslüman Kardeşler liderliğindeki koalisyon ise halkı referandumu boykot ederek barışçı gösteriler yapmaya davet etti.Öte yandan, sandıklar açılmadan iki saat önce Kahire’de bir mahkemenin önünde patlama meydana geldi.
Almanya'da iktidar muhalefete daha fazla hak verecek
BERLİN - Almanya'da Büyük Koalisyon’u oluşturan Birlik Partileri (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD), mecliste muhalefete daha fazla hak vermek için harekete geçiyor. İktidar, parlamentoda yeterli çoğunluğu olmamasına rağmen muhalefet partilerinin araştırma komisyonları kurma teklifinde bulunma, özel oturuma çağırma ve açıklama talep etme
Adalet Bakanı Maas, özel bilgilerin kaydı için mahkeme kararını bekliyor
Koalisyon sözleşmesinde yer almasına rağmen Adalet Bakanı Maas, "Avrupa Adalet Divanı, bu yönetmeliğin AB hukukana uygun olup olmadığı konusunda son kararını vermeden herhangi bir yasa tasarısı hazırlamayacağım.
Kiliseler eşcinselliğin okullarda müfredata alınmasına karşı
Koalisyon hükümetinin, yeni bir eğitim planı çerçevesinde sosyal etkileşimi teşvik etmek amacıyla uygulamaya koymak isteği ders planının bu kadar tepki toplamasının ardından geri adım atıp atmayacağı ise merak konusu.
Halk büyük koalisyonun ilk günlerinden memnun değil
BERLİN - Almanya'da Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti‘nin (SPD) oluşturduğu büyük koalisyon hükümeti dört haftayı geride bıraktı. İlk bir aylık dönemde koalisyon ortaları arasındaki fikir ayrılıkları vatandaşları memnun etmedi.
Genç anne-babaların 32 saat çalışma fikri Merkel’den döndü
Böylece Aile Bakanı’nın Büyük Koalisyon’un ilk dört haftasındaki ilk adımı başarısızlıkla sonuçlandı. Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert yaptığı açıklamada, “Bakan şahsi bir fikir ortaya attı.
Almanların büyük çoğunluğu göç alımını onaylıyor
Büyük Koalisyon'un küçük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik Parti'nin (CSU) fakir Bulgar ve Rumenlerin sosyal sisteme göçlerini engellenmesini talep ederek, ‘Kim kandırırsa atılacak' diye slogan atarak başlattığı bu konu Federal
Almanya'da koalisyon hükümeti icraat yerine tartışmalara başladı
BERLİN - Almanya'da üyük Koalisyon ortakları Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasındaki tartışmalar henüz dinmedi. CDU Genel Sekreteri Peter Tauber, SPD’yi “Hakkımızda değil, bizimle konuşmalılar.
Muhalifler, Cenevre-2 Konferansı’nın ertelenmesini isteyecek
İSTANBUL - Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmet Carba'nın, Cenevre-2 Konferansı’nın ertelenmesi talebinde bulunacağı öğrenildi.Suriye yönetimi ile muhaliflerin masaya oturacakları Cenevre-2 Konferansı hazırlıkları sürerken, kendi içinde sorunlar yaşayan muhalif koalisyonun, konferansın
Yunanistan'da yolsuzlukla mücadele kamu bankalarına uzandı
Başbakan Antonis Samaras ve koalisyon ortağı PASOK lideri Evangelos Venizelos, krize sebep olan unsurlardan biri olarak gördükleri yolsuzlukla mücadeleye tam destek veriyor. (CİHAN)
Delhi eyaleti, rüşvetçi memurlara 'kumpas' kuracak!
başkenti Yeni Delhi’nin de içinde olduğu Delhi eyaletinde Kasım ayında yapılan seçimlerde büyük başarı göstererek ikinci olan Avam Halk Partisi (AAP), koalisyon hükümeti kurmayı başarmıştı. Arvind Kejriwal, 2011 yılında başladığı yolsuzluk ve rüşvetle mücadele eylemleriyle kısa sürede halkın desteğini kazanmış ve 2012 yılında AAP’yi kurarak siyasete girmişti
Yeşiller, muhalefetin hakları korunmazsa mahkemeye gidecek
BERLİN - Almanya'da Büyük Koalisyon ortakları Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD), 504 sandalye ile 631 üyesi olan Federal Meclis’te ezici çoğunluğa sahip. Azınlık durumunda kalan Sol Parti ve Yeşiller ise muhalefet haklarının korunmasını talep ediyor.
Başbakanın berberine Kraliyet Nişanı
stilist direktörü olan ve son üç yıldan beri Başbakan Cameron’un berberliğini yapan Lino Carbosiero’nun bu yıl Kraliçe’nin Onur Listesi’nde yer alması, koalisyon hükümetinin ortağı Liberal Demokrat Parti ile muhalefetteki İşçi Partili parlamenterlerin sert tepkisiyle karşılaştı.
Yeşiller, küskünleri ve yeni kitleleri kazanmak istiyor
Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) oluşan Büyük Koalisyon hükümetini eleştiren parti başkanları, Yeşiller’in Federal Meclis’te fikir üreten muhalefet olmayı, ayrıca yedi eyalette hükümet ortaklığını Eyalet Temsilcileri
Merkel’in kayak kazası hükümetin planlarını alt üst etti
Kaza, yeni koalisyon hükümetinin çalışmalarını da frenledi.Almanya'da Noel tatilinden sonra çalışmalarına başlamak isteyen koalisyon hükümetinin planları, Merkel’in leğen kemiğinin kırılması nedeniyle alt üst oldı.
Asgari ücret ve veri kaydı tartışmasında uzlaşma sağlanamadı
BERLİN - Almanya'da Büyük Koalisyon ortakları arasındaki tartışmalara yol açan konulara vatandaşların verilerinin tedbir olarak kaydedilmesi konusu da eklendi. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Adalet Bakanı Heiko Maas, Avrupa Adalet Divanı’nın veri kaydetmeyle ilgili kararını verinceye kadar yasa çalışmasını durdurduğunu duyurdu.
Merkel'in sırdaşı Pofalla, milletvekilliğini bırakmaya hazır
Bu arada Hıristiyan Demokrat politikacı Pofalla’ya koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) tepki gelmeye devam ediyor. SPD Genel Başkan Yardımcısı Ralf Stegner, hükümet üyelerinden birisinin özel sektöre geçişinin kurala bağlanması ve bekleme süresinin ön görülmesini talep etti.
Rumen ve Bulgar göçü, Almanya'da eyaletleri korkutuyor
Konunun koalisyon görüşmelerinde yoğun bir şekilde görüşüldüğünü ve CSU'nun somut kararlar alınmasını engellediğini savunan Özoğuz, CSU'nun konuyu çarpıttığını, her göçmenin dolandırıcı olmadığını söyledi.
Hollanda'da vatandaşlığa geçiş için 7 yıl ikamet şartı getiriliyor
İşçi Partisi'nin Rotterdam Charlois bölgesi için yerel seçimlerde liste başından aday gösterdiği Zeki Baran ise, partisinin koalisyon hükümeti için bu konuda taviz verdiğini ifade etti. Baran, "Böyle sembolik politikalar Hollanda'nın imajını dışarı da kötü etkilemektedir.
Afganistan’da operasyonlar: 40 Taliban öldü
KABİL - Afganistan’ın birçok vilayetinde bir haftada Afgan güçleri ve koalisyon birlikleri tarafından yürütülen operasyonlarda 40 Taliban’ın öldürüldüğü bildirildi. Afganistan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamalarda, operasyonlarda ayrıca 8 Taliban’ın yaralandığı ve 26 üyesinin de sağ gözaltına alındığı aktarıldı
Suriyeli muhalifler Cenevre 2 Konferansı’ndan umutsuz (özel)
İSTANBUL - Suriye Muhalefeti ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu (SMDK) Basın Sözcüsü Halid El Salih, Cenevre 2 Konferansı öncesi uluslar arası kamuoyunun , Esed’i yönetimi halka teslim etmesi konusunda ikna etmesinin
Ruanda eski istihbarat şefi, Johannesburg’taki otelde ölü bulundu
Cinayetin hemen ardından açıklama yapan koalisyon partisi Ruanda Ulusal Kongresi, Karegeya’nın ölüm emrini Devlet Başkanı Paul Kagame’nin verdiğini iddia etti. Ruanda iç savaşında uzun yıllar beraber savaşan Kagame ile Karegeya’nın yolları barıştan sonra ayrılmıştı.
Romen ve Bulgar göçmenler, Alman siyasetçileri birbirine düşürdü
MÜNİH - Almanya’da büyük koalisyon ortakları arasında soğuk rüzgarlar esiyor. 1 Ocak itibariyle Romanya ve Bulgaristan’dan gelen göçmenlere iş piyasasının kapılarının açılması koalisyon ortaklarını gerdi.
Bulgar ve Rumen göçmenler çocuk parası alabilecek
Seehofer, savundukları fikirlerin koalisyon antlaşmasında yer aldığını ve bu konuda bir fikir birliğine varılması gerektiğini kaydetti.Bu konuda basın bildirisi yayınlayan Bavyera Sosyal İşler Bakanı Emilia Müller is, AB serbest dolaşım hakkının Alman ekonomisi için bir kazanç olmakla birlikte sosyal sisteme
Alman hükümeti, 2014'te daha fazla borçlanacak
BERLİN - Almanya'da federal hükümet, Büyük Koalisyon Anlaşması’ndaki vaatleri yerine getirmek için 2014’de planlanandan daha fazla borçlanacak. Hükümetteki Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) hedefleri gerçekleştirmek için 6 milyar yerine 8 milyar Euro tutarında yeni borca gireceği belirtiliyor
Alman hükümeti, 2014’te planlanandan fazla borçlanacak
BERLİN - Alman Federal Hükümeti, Büyük Koalisyon Anlaşması’ndaki vaatleri yerine getirmek için 2014’de planlanandan daha fazla borçlanacak. Hükümetteki Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) hedefleri gerçekleştirmek için 6 milyar yerine 8 milyar euro tutarında yeni borca gireceği belirtildi
Kırgızistan meclisinde kavga
Mecliste Ekonomi Bakanı Temir Sariyev konuşurken koalisyon hükümeti ortağı Kırgızistan Sosyal Demokrat Partisi (KDSP) milletvekili Muradıl Mademinov ve muhalif parti Ata Meken (AMP) Başkanı Ömürbek Tekebayev kavga etti.
Yasama dönemi beş yıl olabilir
BERLİN - Almanya'da Federal Meclis seçimlerinin dört yerine beş yılda bir yapılması tartışmaya açıldı. Federal Meclis Başkanı ve büyük koalisyon ortakları, yasama dönemi süresinin beş yıla çıkarılmasını isterken, muhalefet partileri ise buna sıcak bakmıyor.
Muhaliflerden, Cenevre 2 Konferansı öncesi gizli toplantı
İSTANBUL - Suriye muhalefetinin çatı kuruluşu olan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyon’u (SMDK), Cenevre 2 Konferansı öncesi, genel kurul toplantısı yapacağı belirtildi. İstanbul dışında yapılacağı ifade edilen toplantının yeri ise gizli tutuluyor.
Almanya'da otoyol vergisine tepki
FRANKFURT - Almanya’da Birlik Partileri (CDU/CDU) ve Sosyal Demokratlar (SPD) tarafından koalisyon sözleşmesinde karara bağlanan “yabancı otomobillerden otoyol geçiş ücreti alma” konusu tartışılmaya devam ediyor.
Almanya'da zayıf muhalefete meclis başkanı sahip çıktı
Federal Meclis’te Büyük Koalisyon hükümetinin ortakları 633 koltuğun 504’üne sahip. Son meclis oturumunda bu ezici çoğunluktan dolayı hükümetteki partilerden 7 vekil söz aldıktan sonra sıra muhalefete gelmişti.
Almanya'da asgari ücret tartışması
FRANKFURT - Almanya’da Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokratlar (SPD) tarafından kurulan koalisyon sözleşmesinde karara bağlanan asgari ücret konusunda bu kez de işçi sendikaları ile işverenler arasında sert
Tunus’ta yeni anayasa için son tarih 14 Ocak
Seçimlerin ardından Hammadi Cibali başbakanlığında kurulan Geçici Koalisyon Hükümeti, muhalif siyasetçi Şükri Belıyd’in suikastle öldürülmesinin ardından istifa etmiş, ardından Cibali döneminde İçişleri Bakanlığını yürüten Ali el Arayz başkanlığında hükümet kurulmuştu.
Suriyeli muhalifler: Halep bombardımanı durmadan Cenevre’ye gitmeyeceğiz
İSTANBUL - Suriyeli muhaliflerin çatış kuruluşu olan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu (SMDK), Esed yönetiminin Halep’e yönelik bombardımanın bir an önce durdurulmasını istedi. SMDK, bombardımanın sürmesi durumunda Cenevre-2 Konferansı’na gitmeyeceklerini bildirdi.