kültür

Çalıkuşu, ABD'de sahne alacak
Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosluğu, Kültür ve Tanıtma Ataşeliği ve Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu'nun (TADF) desteklediği oyun, New York gösterilerinin ardından Philadelphia, Washington DC, Los Angeles ve Boston şehirlerine turneye çıkarak Amerika'nın
Orman: Atılım yapmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır
Beşiktaş'ı üstün kılan en büyük özelliğin, sahip oldukları kültür ve yaşattıkları değerler olduğunu dile getiren Fikret Orman, "Bizler emeğe saygı duyan, dürüstlüğü ve hak etmeyi öne çıkaran bir geleneğe sahibiz.
İstanbul'da en büyük fiyat artışı perakendede
Perakende fiyatları içinde Ocak ayında sağlık ve kişisel bakım harcamalarında yüzde 4,90, gıdada yüzde 2,70, ev eşyasında yüzde 1, kültür-eğitim ve eğlencede yüzde 0,69, ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubunda yüzde 0,48, konut harcamalarında yüzde 0,37 artış kaydedildi.
Arınç, Vakıfbank Spor Sarayı'nın imza törenine katıldı
Vakıfbank tarafından Üsküdar Belediyesi’nin katkılarıyla Üsküdar Bağlarbaşı’nda inşa edilecek Vakıfbank Spor Sarayı protokolü, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. İmza törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vakıflar Genel Müdürü Dr.
Fransa'da bölgesel diller ve azınlık dillerine devlet güvencesi geliyor
Fransa Kültür Bakanı Aurelie Filippetti, bölgesel dillerin, Fransa'nın yaşayan kültür mirası olduğunu söyledi. Fransa'nın uzun yıllar bölgesel dillere karşı savaş verdiğini kaydeden bakan, "Biz bölgesel dillerin zenginliğimize katkıda bulunacağına inanıyoruz.
Cumhurbaşkanı Gül, Roma’da iş forumuna katılacak
Akabinde Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi’nin açılışına katılacak olan Gül, Roma’nın sembolü tarihi Kolezyum’u ziyarete edecek. Gül, aynı gün akşam, Roma’da İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano ve eşi Clio Maria’nın onuruna vereceği konsere iştirak edecek.
Otelciden ‘günlük daire‘ şikayeti
Kültür ve Turizm Bakanlığı istatistiğine göre ülkemizde turist artışı var, ama otellerde kalan turist sayısında iniş var. ‘Nerede kaldı, bu kadar adam’ diye sormadan edemiyoruz.
Malililerden 'Kutsal Emanetler' sergisine yoğun ilgi
BAMAKO - Batı Afrika ülkesi Mali’de Kutsal Emanetler resim sergisi açıldı. Mali Yavuz Selim Eğitim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen sergiye Mali halkı yoğun ilgi gösterdi.
İran'la kültür anlaşmasının imzalanması ertelendi
TAHRAN - İran Kültür Bakanı Ali Cenneti, Türkiye ile kültür ve sinema alanında işbirliğini öngören anlaşmanın imzalanmasının son anda ertelendiğini açıkladı.Ali Cenneti, söz konusu anlaşmanın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin yakın zamanda Ankara'ya yapacağı ziyaret sırasında imzalanmasını planladıklarını söyledi.
TZOB: Kuraklığın önlemi sulama yatırımları
Kuraklığa dayanıklı kültür bitkileri tarımı teşvik edilmeli, üretimini yaptığı en fazla gelir getiren ürün ile olan fark, ürün bazlı destek olarak üreticiye ödenmelidir. Üreticilerimizin suyu bilinçli kullanması için çiftçilerimize gerekli eğitimler verilmeli ve dekarda kullanılacak su miktarı belirlenerek gereğinden fazla su kullanımının
Başbakan Erdoğan İran'da
ziyaretinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan eşlik edecek.
Cumhurbaşkanı Gül, İtalya’ya geldi
İş Forumu’na iştirak edecek Gül, akabinde Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi’nin açılışına katılacak. Gül, Roma’nın sembolü tarihi Kolezyum’u da ziyarete edecek. Gül, aynı gün akşam, Roma’da İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano ve eşi Clio Maria’nın onuruna vereceği konsere iştirak edecek.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İtalya’da
Akabinde Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi’nin açılışına iştirak edecek olan Gül, Roma’nın sembolü tarihi Kolezyum’u ziyarete edecek. Gül, aynı gün akşam, Roma’da İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano ve eşi Clio Maria’nın onuruna vereceği konsere iştirak edecek.
Cumhurbaşkanı Gül’ü İtalya’da yoğun program bekliyor
Akabinde Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi’nin açılışına iştirak edecek olan Gül, Roma’nın sembolü tarihi Kolezyum arenasını ziyarete edecek. Gül, aynı gün akşam İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano’nun onuruna vereceği konsere iştirak edecek.
TZOB: Yeraltı sularına sayaç takma zorunluluğu ertelenmeli
Bayraktar, su sıkıntısı çeken, çölleşme riski olan bölgelerde, yöreye uygun, kuraklığa dayanıklı kültür bitkilerine verilen ürün bazlı desteklerin artırılması ve su ihtiyacı az kültür bitkilerinin teşvik edilmesi gerektiğini de vurguladı.
Başbakan Erdoğan İran'a geliyor
ziyaretinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik eşlik edecek.
Cumhurbaşkanı Gül, yarın İtalya’ya gelecek
Akabinde Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi’nin açılışına iştirak edecek olan Gül, Roma’nın sembölü tarihi Kolezyum Stadyumunu ziyarete edecek. Gül, aynı gün akşam, Roma’da İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve eşi Clio Maria Bittoni Napolitano’nun onuruna vereceği konsere iştirak edecek.
Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi 7 Şubat'ta yapılacak
partnerliğinde, Başbakanlık ve Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı tarafından desteklenen ve 7 Şubat tarihinde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan dev zirve öncesinde, RUMELİSİAD hazırlıklılarını büyük bir titizlikle sürdürüyor.
Fethullah Gülen Hocaefendi, BBC röportajında net mesajlar verdi
Bizim orada Kürt vatandaşlara karsı yaptığımız şeylerden dolayı Öcalan'ın rahatsızlığı vardı yani okuma salonlarından kültür lokallerinden dağa gitmenin önünü kesme adına, oradaki o fakir insanlara çıkma adına rahatsızlıkları vardı.
"Mevlid en Nebi" etkinliğine büyük ilgi
Etkinlikle ilgili Cihan Haber Ajansı'na(Cihan) açıklamalarda bulunan Moskova Müftüsü ve Merkez Camii İmamı İldar Alyautdinov, Rusya’da farklı din ve kültürdeki insanların bir ahenk içinde yaşadıklarını belirtti.
Alman Türk Toplumu, Müslüman bayramı istedi
İçişleri Bakanı ile bir araya gelecek teşkilatlar arasında DİTİB ve İslam Kültür Merkezleri yanında dini bir teşkilat olmayan Almanya Türk Toplumu, Almanya Alevi Cemaati ve önceki bakan Hans-Peter Friedrich döneminde İslam Konferansı’na katılmayı reddeden Müslümanlar Merkez Konseyi (Zentralrat)
Türkiye'nin en büyük bilim müzesi eğitimin hizmetinde
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ve Bursa Kültür A.Ş.’nin çalışmaları sonucunda Türkiye’de ilk kez Bursa’ya getirilen Bilimin Sultanları sergisi, Altın Çağ’da yaşamış bilim alimleri ve onların icatlarını geleceğin mucitleri ile buluşturuyor.
" Türkiye ile Azerbaycan arasındaki turizm potansiyeli yansıtılamıyor"
BAKÜ - Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Seyit Ahmet Arslan, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki turizmin potansiyelini yansıtılamadığını söyledi. Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin ev sahipliğinde Azerbaycan’da faaliyet gösteren turizm şirketi temsilcileri ile yapılan kahvaltılı toplantıdan sonra basına açıklamada Arslan
Libya’da Mısır’lı Diplomatlar kaçırıldı
Kimliği tespit edilemeyen silahlı bir grup tarafından kaçırılan elçilik görevlilerin arasında Kültür Ataşesi’nin de bulunduğu bildiriliyor. Libya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed el -Asswad, Dört Mısır’lı diplomatın cumartesi günü kaçırıldığını Dün’de Mısır Büyükelçiliğinde görevli İdari Ataşe’nin
Ahmet Ciğer: Türkiye iç çekişmelerden kurtulmalı, ekonomik yarışa girmeli
Üretim, kültür ve fedakarlıktır onun için evlatlarımızı bu şuurla yetiştirmeliyiz. Evlatlarımız sanayi, rekabet ve istihdamdan korkmamalı, üretimi her yerde yapmayı aklından geçirmeli.
Bakan Zeybekçi: Yetim hakkına el uzatanın elini kırmak görevimiz
Türkiye kültür coğrafyasında enerji ve hammadde kazanımları elde etmeye başladı. Tüketim alışkanlıklarını belirlemede çok avantajlıyız.
BUGİAD’dan Faik Çelik Holding’e teknik gezi
Sanayisinin yanı sıra bir tarih, kültür ve doğa kenti olan Bursa, sahip olduğu bu özellikler ile Türkiye'de örnek bir kent konumunda." diye konuştu.
Ömer Çelik: Turizmde geçen yıl yüzde 10 büyüdük
ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 2013 turizm istatistiklerini yazılı açıklama ile değerlendirdi. Bakan Çelik, "Turizm potansiyeli bakımından dünyanın en önemli ülkelerinden biri durumundayız.
CNN: İstikrar göstergesi Türk gökdelenleri, şimdi yolsuzlukla ilişkilendiriliyor
AK Parti’den istifa eden eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile röportaj yapan CNN muhabiri Ivan Watson, Günay’ın “hükümetin desteklediği inşaat projelerindeki fikir ayrılığı dolayısıyla” Erdoğan ile yollarını ayırdığını söyledi.
Kadir İnanır: Kazakistan ile ortak film çekelim
İnanır, “Bu kültür dik tutulacak yaşatılacak, tarihsel gelişimi içerisinde tartışılacak. Ama bunun pazarlanması sunulmasının tek gerçeği var o da sinema.
Büyükelçiler Palandöken'de rafting yaptı
Türkye'nin Polonya Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan da tarihte Türklerle Polonyalıların derin dostluk ve kültür bağlarına sahip olduğunu kaydetti. (CİHAN)
Kazakistan, Türkiye'ye ‘Dostluk Onur Madalyaları’ verdi
“Ülkelerimizin bağımsızlığı, laik toplum ve yüksek maneviyat, sanayileşme ve inovasyon temelinde ekonomik büyüme, sanayi ve üretime önem verilmesi, tarih, kültür ve dil birliği.” olduğunu kaydetti.
NT’de 3 al 2 öde kampanyası başladı
Kampanya, kültür kitapları, sınavlara hazırlık kitapları, yardımcı ders kitapları ve yabancı dil öğrenim kitaplarını kapsıyor. Kampanya ile ilgili açıklama yapan NT Genel Müdürü Murat Kara, "3 al 2 öde kampanyası özellikle tatillerinde daha çok kitap okumak isteyen öğrenciler için güzel bir fırsat
60. Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu
Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ve Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, gecede ödül takdim ettiler. 60. Milliyet Yılın Sporcusu ödüllerine damgasını vuran bir diğer olay da geçtiğimiz yıl ödülünü alamayan Aslı Çakır Alptekin’in geçtiğimiz yılın sporcusu ödülünü almaya gelmesiydi
Rusya'nın Sesi radyosu, 17 Aralık süreci ve Türk-Rus ilişkilerini irdeledi
iletişim kurulacağını, global medya kaynaklarını nasıl kullanacağını biliyor; “demokrasi”, “liberalizm”, “serbest ekonomi” gibi Batı’ya özgü geleneksel “kültürel genler”i kullanarak Batılı politikacıları nasıl etkileyebiliceğini biliyor.
Sinemalarda 505 milyon lira harcadık
İSTANBUL - Türkiye’de sinemaya rağbet artıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü verilerine göre 2013’te 50 milyon 405 bin 2 sinema bileti satıldı. Filmlerden elde edilen hasılat ise 2012’ye oranla yüzde 20 artarak 505 milyon lirayı buldu.
Düsseldorf Bot Fuarı göz kamaştırıyor
Türkiye`nin turizm potansiyelini tanıtmak amacıyla iştirak ettiği fuarda, Frankfurt Kültür Ateşeliği, Deniz Ticaret Odası işbirliği ile 13 nolu salonu Türk Sokağına çevirdi. Türkiye Denizcilik Ticaret Odası Antalya Yönetim Kurulu Başkanı Bekir İnanç Kendiroğlu, iki yıl aradan sonra fuara yeniden katılmanın heyecanını yaşadıklarını
Kutlu Doğum programında salonlar doldu taştı
ROTTERDAM - Nida Eğitim Kültür Sanat Vakfı tarafından Hollanda'nın Rotterdam şehrinde tertip edilen 'Peygamberler Yolu' isimli Kutlu Doğum programında 750 kişilik salon doldu taştı. Sunuculuğunu Ayhan Güleç'in yaptığı Kutlu Doğum programı İlahiyatçı Adem Eliaçık’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
Kanlı Ocak şehitleri Lahey'de anıldı
AMSTERDAM - 20 Ocak Bakü Katliamı’nın 24. yıldönümünde şehitler, Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği öncülüğünde düzenlenen programla anıldı.Lahey'deki Azerbaycan Türk Kültür Derneği'nde düzenlenen programda şehitlerin anısına Lahey On Dört Masumlar Camii imamı Mehmet Olgun Kur’an-ı Kerim okudu.
Stürk su ürünleri ABD pazarında üç koldan atağa geçti
Kültür balığının kontrollü üretimden dolayı daha sağlıklı oluşu nedeniyle Forbes dergisi tarafından ABD’nin en etkileyici ltıncı ismi seçilen dünyaca ünlü Türk kalp doktoru Mehmet Öz’ün Amerikalılara levrek balığını tavsiye
Başbakan Erdoğan beş yıl sonra Brüksel’e geldi
/>Başbakan Erdoğan’ın Brüksel temaslarına Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Emrullah İşer, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de eşlik ediyor.
Baas rejimi kurbanı Türkmenler İstanbul’da anıldı
Gün dolayısıyla Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Tütüncü başkanlığında düzenlenen panelde yapılan konuşmalarda ise Türkmen halkı için birlik ve beraberlik çağrısı yapıldı. Konuşmacılar Türkmen halkının karşı karşıya kaldığı zorlu süreçten, kenetlenerek birlik ve beraberlik içerisinde kolay çıkabileceğine dikkat çekildi.
Çöl kumlarını şekillendiren Araplar, masallara hayat veriyor (Özel)
Bu yıl bilim – kültür köyü kurmaya karar verdiklerini ifade eden Daur, bu köyün kendi alanında dünyanın en büyük bilim köyü olduğunu kaydetti. Bu köyün 30 bin metrekarelik bir alanda 35 bin ton kum kullanılarak oluşturulduğunu dile getiren Daur, “Kendi Arap mirasımızı korumak için bu yıl Binbir Gece
Aliya İzzetbegoviç'in doğduğu ev hizmete açıldı
Törende konuşan Başbakan Yardımcısı İşler, “Durup soluk almak için, durup anlamak için kültür durakları oluşturmak zorundayız. Medeniyet ancak tefekkürle mümkün.
ETİK’ten Hollanda’da Ege tanıtımı
turizm destinasyonlarını tanıtmak üzere fuarda temaslarda bulunan ETİK Yönetim Kurulu üyeleri Sadun Alp ve Gökhan Angın, Denetim Kurulu Üyesi Haluk Alay, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ile Egeli tur operatörleri, stant çalışmalarıyla dikkatleri Ege’ye çekmeye çalışıyor.
Korkuteli'nde mantarın katkısı 90 milyon lira
ANTALYA - Türkiye'de kültür mantarı üretimin yüzde 45'i Antalya'nın Korkuteli ilçesinde gerçekleştiriliyor. İrili ufaklı 2 bin işletmenin bulunduğu ilçede 6-7 bin kişi geçimini mantardan karşılıyor.
'Üretimde gelenek dışına çıkarsak tarım ihracatımız ikiye katlanabilir'
Önsözü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye ait olan kitap, Kültür ve Turizm Bakanlığı yayını olarak da kabul edildi.Kitabında tarım ürünlerinin ihracatının artması için öncelikle Türkiye ve dünya gerçekleri gözönüne alınarak, dinamik bir arazi ve üretim planlaması yaklaşımına
Yıldızlarda potanın birincisi İstikbal Koleji oldu
Koleji’nin Boydak ailesi tarafından eğitim hizmetine kazandırıldığını da hatırlatarak, "Okul idarecileri ve öğretmenleri olarak bu güzel eğitim kurumunu, bilim, kültür, sanat ve spor gibi her alandaki başarılarla daha ileriye götürmeye çalışıyoruz.
Erciyes’in Avrupa ülkelerinde geniş tanıtımı yapılacak
Kayak sporu yapanların önüne Kayseri'nin barındırdığı kültürü de koyacağız. Ayrıca, buranın çileği Kapadokya. Kapadokya'yı da üzerine koyunca çok ciddi bir paket oluyor. Hollanda'nın en büyük turizm fuarında çok ciddi bir tanıtım yapacağız.
Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı başladı
Fuarda düzenlenen resepsiyona katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, "2013 yılında 1 milyon 280 bin Hollandalı ülkemize turist geldi. 2012 yılına göre yüzde 5 oranında bir artış oldu.