kültürel

Oscar ödüllü oyuncu Hoffman evinde ölü bulundu
2005 yılında 'Capote' filmindeki performansı ile En İyi Erkek Oyuncu Oscarı'nı kazanan 46 yaşındaki Philip Seymour Hoffman, New York'un ticari, kültürel ve finansal merkezi olan Manhattan'daki dairesinde ölü olarak bulundu.
RUTİD, St. Petersburg’da şube açtı
İstanbul’da 1998 yılında kurulan ve yapmış olduğu faaliyetleri ile Rusya ve Türkiye arasındaki ticari ve kültürel gelişmelere önemli katkılar sunan RUTİD’in şubesinin açılışına, Türkiye'nin St. Petersburg Konsolosluğu yetkilileri, TUSKON temsilcileri, Rus ve Türk iş dünyasından birçok farklı isim katıldı.
Gül, Roma’da Yunus Emre Enstitüsü’nün açılışını yaptı
yapan Gül, enstitünün Roma gibi açık hava müzesi konumundaki bir kentte açılıyor olmasının ayrı bir sevinç kaynağı olduğunu, enstitünün iki ülke arasındaki kültürel yakınlaşmada önemli rol oynayacağını söyledi.
Azerbeycan’dan Güney Afrika’ya kickbox ekipmanı yardımı
Şampiyonu Eduard Mammadov’un bulunduğu 10 ünlü sporcuyu Afrika’ya getirerek bir ilke imza attıklarını söyleyen Polukhov, önümüzdeki dönemde sporun yanında kültürel, sosyal ve turizm gibi alanlarda da bir çok aktivite planladıklarını söyledi.
Rumi Forum’un “birlikte yaşama” konferansı, Karaçi’de barış havası estirdi
2006 yılında kurulan Rumi Forum, Pakistan’ın çeşitli şehirlerindeki dört akademik/kültürel merkezle faaliyetlerini sürdürüyor. Forum, yerli ve yabancı üniversiteler, düşünce kuruluşları ve araştırma merkezleriyle işbirliği yaparak seminer ve konferanslar tertip ediyor.
“Avrasya’nın güvenliğinden Rusya ve Türkiye sorumlu”
Türk-Rus kültürel ve insani ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini savunan Rusya dış politika akademisyeni, “İlişkilerimizde ikinci önemli olay ikili vize rejiminin kaldırılması ve turizm ilişkilerinin gelişmesini söyleyebilirim
İran'la kültür anlaşmasının imzalanması ertelendi
Türkiye ile kültürel alışveriş konusunda üç yıl süren ve geçtiğimiz yıl sona eren programa da değinen Cenneti, bu programın devam etmesini arzuladıklarını ifade etti. (CİHAN)
İran'la anlaşma bilmecesi
Bunun ardından kültürel alanda bir anlaşma metni masaya geldi.İran ve Türkiye haber ajansları arasındaki işbirliği anlaşması da Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk ile IRNA Genel Müdürü Muhammed
Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi 7 Şubat'ta yapılacak
ve yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi 2014’ün, Türkiye ve Balkanlar arasındaki ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilere önemli katkı sağlaması hedefleniyor.
İzmirli müteahhitler şehir dönüşümü için şirket kurdu
Kentsel dönüşümdeki en büyük etken, yerel yönetimlerin seçimden sonraki tutumları olacak, çünkü bir ilçenin sorunlarını, sosyal ve kültürel yapısını en iyi bilen kişiler yerel yöneticilerdir. Seçimlerden sonra kentsel dönüşüm konusunun da hızlanacağını düşünüyorum.
Ömer Çelik: Turizmde geçen yıl yüzde 10 büyüdük
"Medeniyetlerin beşiği" sıfatını güçlendiren, çok zengin kültürel ve tarihi bir mirasa sahip olan ülkemiz, eşsiz doğal güzellikleriyle birlikte değerlendirildiğinde, turizm potansiyeli bakımından dünyanın en önemli ülkelerinden biri durumundadır.
Türk işadamı aracıyla Sen Nehri'ne uçtu
özel güvenlik şirketinin yanı sıra ehliyet kursu sahibi de olan işadamı Selahattin İlkuçan, son yıllarda da Türk toplumunu bir araya getiren sosyal ve kültürel organizasyonlara da aktif katkı sağlamıştı.
Rusya'nın Sesi radyosu, 17 Aralık süreci ve Türk-Rus ilişkilerini irdeledi
iletişim kurulacağını, global medya kaynaklarını nasıl kullanacağını biliyor; “demokrasi”, “liberalizm”, “serbest ekonomi” gibi Batı’ya özgü geleneksel “kültürel genler”i kullanarak Batılı politikacıları nasıl etkileyebiliceğini biliyor.
Öğrenciler kupa, İlçe Milli Eğitim Müdürü kitap verdi
Onların bu başarısı diğer arkadaşlarına sosyal-kültürel ve sportif motivasyon sağlamaktadır. Öğrencilerimizi,öğretmenlerini ve okul idarecilerini tebrik ederim." dedi.Bafra İMKB Şehit Erol Haspulat Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürü Muhammed Şahin, "Okulumuz Bafra'da turnuvaya katılan 7 takım arasında ilçe birincisi olarak
Kutlu Doğum programında salonlar doldu taştı
Nida Vakfı Koordinatörü İbrahim Ünal , 2007 yılında kurulan vakfın, hem sosyal hem de dini ve kültürel programlar organize ettiğini söyledi. Ünal, "Vakıf olarak entegrasyon ve benzeri konularda topluma faydalı olmaya çalışıyoruz.
Bulgar istihbaratı Süleymanoğlu'na psikolojik operasyona kararı almış
Kitapların tanıtımında konuşan editör Rositsa Markova, "yerli Müslümanların gelişmiş sosyalist topluma kültürel olarak entegre edilmeleri" adı verilen projenin 1940'lı yıllarda başladığını vurguladı. 1950'li yıllarda pasaportlardaki isimlerin değiştirilmek için girişimde bulunulduğunu ifade eden Markova, 60'lı yıllarda içişleri bakanın "Türklük unsurlarının kaldırılması"emriyle
Aliya İzzetbegoviç'in doğduğu ev hizmete açıldı
ise bu projeye verdiği destek için Türk hükümetine, Türk halkına ve TİKA'ya teşekkür etti ve kurumun son 3 yılda Bosna-Hersek’te 150’den fazla sosyal ve kültürel projeyi hayata geçirdiğini kaydetti. (CİHAN)
Emlak Konut GYO’dan 4 milyar liralık ihale
/>Projenin ticaret+konut olarak belirlenen arsa alanında iş ve alışveriş merkezleri, toptan ve perakende ticaret, ofis, büro, konut, rezidans, özel sosyal ve kültürel tesisler yer alabilecek. Turizm+ticaret alanında otel, motel, apart otel, iş ve alışveriş merkezleri, toptan ve perakende ticaret, ofis, büro, sosyal ve kültürel tesisler, sinema, özel eğitim tesis
BALKANSİAD’dan Romanya’ya ekonomik çıkarma
Ortak tarihe sahip ülkelerimiz arasında bu zirveler sonrası kurulacak ticari ilişkiler, ekonomik açıdan bir dinamizm kazandırırken diğer yandan kültürel bağımızın da güçlenmesini sağlayacak.” ifadelerini kullandı.
İTT Genel Sekreteri Medeni: Kültürel çatışmanın kazananı olmaz
ANKARA - İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Emin Medeni, dünya ölçekli kültürel çatışmaların ‘kazananının’ olmayacağını belirterek ‘‘Çatışmaların uzun vadede hepimiz kurbanıyız’’ şeklinde konuştu.
Çeçenistan Başbakan Yardımcısı, işadamlarını ülkesine yatırıma davet etti
Tüm bunları desteklediğimizi, ticaretin geliştirilmesine, kardeşliğin pekişmesine, karşılıklı kültürel ilişkilerin güçlenmesine bu ziyaretin hizmet edeceğine olan inancımı bir kez daha belirtiyorum."Konuşmaların ardından Khakimov Güzeloğlu'na 'Çeçen Kalpağı' takdim ederken, Güzeloğlu'da Khakimov’a zeytin ürünlerinden oluşan bir hediye paketi verdi.
Pakistan’dan Mevlid Kandili kutlamaları renkli geçti
Ülke genelinde çeşitli dini, kültürel ve sosyal derneklerin düzenlediği toplantılarla Peygamber Efendimiz'in (s.a.s) sünneti ve hayatı sokaklara kurulan hoparlörlerden anlatıldı.
Die Welt, 16 sayfalık ek ile Türkiye’yi tanıttı
GC, ekonomik veriler ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yanı sıra, Türkiye’nin tanımına katkı sağlayacak kültürel ve turistik bilgi ve haberlere de yer verdi. (CİHAN)
Çin’de tarihi Tibet kasabasında büyük yangın
Yangında evlerin yanında dükkanlar, altyapı tesisleri, kültürel kalıntılar, Tibet kültürüne ait değerli eserlerin de yandığı ifade edildi.Eyalet yönetimi, tahliye ve yeniden yapılanma çalışmaları için bölgeye yaklaşık 1 milyon dolar gönderdi.
Çin’de tarih yandı
Yangında evlerin yanında dükkanlar, altyapı tesisleri, kültürel kalıntılar, Tibet kültürüne ait değerli eserlerin de yandığı ifade edildi.Eyalet yönetimi, tahliye ve yeniden yapılanma çalışmaları için bölgeye yaklaşık 1 milyon dolar gönderdi.
Sultani üzümde fungal hastalık alarmı
ilgili durum tespiti yapılmış, hastalıklar farklı oranlarda tüm üretim bölgelerinde gözlenmiş ve üreticiler tarafından bu hastalıklara karşı özellikle kültürel mücadelenin yapılması gerektiği ortaya konmuştur.
İtalyanların İzmir'e ilgisi artıyor
İzmirimiz, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerin yanısıra kıyılarında deniz, kum, güneş üçlüsüne sahip zengin kıyı ilçelerine evsahipliği yapıyor. Öte yandan fuarcılık ve kongre turizmi faaliyetleriyle bir büyüme içerisinde ancak henüz beklenen sıçramayı bir türlü gösterememiştir.
Çin’de özel bankacılık dönemi başlıyor
Devlet medyasındaki haberlere göre söz konusu konsollar hükümetin kültürel konulardan sorumlu birimince denetlendikten sonra piyasaya sürülmesine müsaade edilecek. (CİHAN)
'Türkiye’de Zaman' sergisine, son durak New York’ta görkemli gece
yılını kutlayan tarihi tren istasyonu Grand Central Terminal’de 5 gündür sergilenen 'Türkiye’de Zaman Sergisi' Türkiye’nin tarihi, kültürel ve güncel yüzünü gösteriyor. Katılımcılar konuşmaların ardından sergilenen eserleri inceleyerek bilgi aldı.
Erdoğan, Japon işadamlarına seslendi: Türkiye, muazzam coğrafyanın anahtarıdır
Bu projenin, önümüzdeki yıllarda, ülkelerimiz arasında ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yeni işbirliği imkanlarının da kapısını aralayacağına inanıyorum. Japon iş dünyasının ve özellikle Keidanren’in de bu önemli projeye sahip çıkmasını ve desteklemesini bekliyorum.
Bloomberg, belediye başkanlığı süresince servetinden 650 milyon dolar harcadı
Michael Bloomberg, belediyenin yanı sıra New York’taki sanat, kültürel ve sağlık kuruluşlarına toplamda 263 milyon dolar bağışta bulundu. Bloomberg, ülke geneline yayılan silahsızlandırma yasa teklifine destek kampanyalarına 7 milyon, göçmenlik reformu için 5.
Yenişehir Projesi'nin master planları tamamlandı
İstanbul’un doğal, tarihi ve kültürel özelliklerini öne çıkaracak projede son noktaya gelen bakanlık, kurulacak yeni şehrin master plan çalışmalarını tamamladı. Rezerv alan olarak ayrılan bölgede, yaklaşık 800 bin konutta 2 milyon 400 bin kişi yaşayabilecek.
İngiltere'deki Türkler arasında da çeyrek altın revaçta
işaret eden Bozyiğit, "Çok farklı etnik kökenlerden oluşan farklı toplumların yaşadığı Londra’da insanların altın ve mücevher tercihi de etnik kökenleri ve kültürel farklılıklarına paralel olarak değişiyor.
2013 yılında Türk-Çin ilişkileri böyle geçti
Türkiye ile Çin arasında ekonomik, ticari, askeri, kültür, turizm ilişkileri gelişme ivmesini korurken, özellikle kültürel ilişkiler zirve yaptı. 2013 yılı Çin’de 'Türk Kültür Yılı' olarak kutlandı.
"Mısır'daki askeri yönetim İhvan hareketini yer altına indirdi"
Dede, “Umudumuz tarihsel ve kültürel bağlarımızın olduğu Mısır’da kanın durması ve ülkenin en kısa zamanda istikrar ve huzura kavuşmasıdır.” temennisinde bulundu.
Erdoğan, Pakistanlı mevkidaşı Şerif ile ortak basın toplantısı düzenledi
Bunu siyasi, askeri, ekonomik, ticari kültürel, turistik, bütün alanlara yayalım istiyoruz. Bugün bunun ilk adımlarını, önemli adımları attık diyebilirim.” ifadelerini kullandı.
Lahor’da Erdoğan'ın onuruna renkli kültürel etkinlik
LAHOR - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Lahor ziyaretindeki bir kültürel etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Lahor’un tarihi kalesinde düzenlenen törende sahne alan Pakistanlı sanatçılar göz kamaştıran görüntülere imza attı.
Pakistan başbakanından Türk okullarına övgü
Başbakan Şerif, "23 Pak-Türk okulunun, Pakistan ve Türk gençleri arasında kültürel değişim ve gönül birliğinin yüceltilmesinde oynadığı mükemmel rolden bahsetmek istiyorum." ifadelerini kullandı.
Ankara'da hediyelik eşya fuarı açıldı
Organizasyon Koordinatörü Remzi Çayır, yılbaşı öncesi açılan fuara tüm Ankaralıları beklediklerini ifade ederek "Hem ülkemizin hem de başka ülkelerin zengin kültürel birikimini burada görmek mümkün. Ziyaretçilerimiz yılbaşı hediyesi almak için AVM dolaşmak yerine bu fuarda her istediğini bulabilirler.
Prof. Weller: Hizmet, toplumdaki çatışmalı grupları bir araya getirmeyi başardı
Kersten, Hizmet Hareketi'nde, insanların dini görüşleri ve kültürel geçmişlerine bakılmaksızın, evrensel insan hakları standartları ve demokratik prensiplerin yeterli geldiğine dair güçlü bir görüş olduğunu sözlerine ekledi.
Fındık Çalıştayı başladı
Birincisi ürün geliştirilmesi, kültürel tedbirler ve birim alandan verimin arttırılması, ikincisi destekleme politikaları, üçüncüsü de pazarlama ve bunun çeşitli şekillerde değerlendirilmesiyle ilgili süreç.
Rus turistler 4,3 milyonla tarihi rekor kırıyor, hedef alternatif turizm
Ruslar kültürel olarak termal turizmine de alışık. Sağlık turizmini öne çıkarıyoruz. Avrupa’dan çok daha kaliteli ve teknik donanıma sahip hastanelerde tedavi imkanları sunuluyor.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç, Moskova’ya gidiyor
Yanukoviç'in, Rusya ile Ukrayna arasında, iktisadi, sanayi, kültürel ve insani işbirliği alanlarında bir dizi anlaşma imzalaması bekleniyor.Basında yer alan haberlere göre, Ukrayna'nın istemesi halinde Rusya'dan 5 milyar dolar tutarında kredi alabileceği ifade edildi.
"Avrasya kaplanı" genç Kazakistan 22 yaşında (Haber - Analiz)
Kazakistan ile Türkiye arasındaki ortak tarihi, kültürel ve manevi bağlar iki ülke arasındaki ilişkilerin süratle gelişmesinde temel teşkil etmiştir. Gelişen ilişkiler ile birlikte Kazakistan Türkiye’nin bölgedeki en önemli siyasi ve ekonomik ortaklarından biri haline geldi.
Yıllar sonra bulunduğu sanılan tarihi tablo sahte çıktı
Venedik Jandarma Teşkilatı Kültürel Mirası Koruma Bürosu tarafından, 1400 yılında ressam Filippo Lippi tarafından yapılan "Çocuk İsa'ya Hürmet" isimli tablonun Piacenza'da sergilendiği Collegiata di Santa Maria Assunta di Castell’Arquato müzesinden
Avrasya Parsı Kazakistan
İnşallah bundan sonra daha iyi işler yaparak, Türk dünyasının sportif, tarihi ve kültürel değerlerini yaşatacağız." dedi.TRT AVAZ'ın Kazakistan’ın Taraz şehrinden yaptığı canlı yayına yorumcu olarak katılan Avrasya Kültür ve Spor Birliği Başkanı Ahmet Tüzün de, "Kazak kardeşlerimizin
Nikos Uzunoğlu: Türkiye'de epey yol alındı, ancak sorunlar bitmedi
Federasyon olarak çok sayıda kültürel faaliyete imza attıklarını anlatan Uzunoğlu, derneklerinde Türkçe ve Osmanlıca dersleri de verdiklerini söylüyor: “Türkçe dersleri devam ediyor. 3 yıldır ise Rumların Yeni Çevresi Derneği’nde Dr.
Fazlı Bayram Hadi: Hedefimiz Adana’yı sporda çekim merkezi yapmak
Merkezdeki başarı, kentimizin sporun yanı sıra sosyal ve kültürel gelişimine, ekonomisine de önemli katkı kazandıracak.” ifadelerini kullandı. (CİHAN)
Fransız milletvekilleri: AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı var, Fransa artık yanınızda
Her iki ülkenin yakınlaşması politik ve kültürel manada da iki ülke için yararlı olacaktır.1 ifadelerini kullandı.CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk de 21 yıldır Fransa'dan Türkiye'ye devlet başkanı düzeyinde resmi ziyaret yapılmadığını hatırlatarak, "İki memleketin
TZOB zirai don uyarısı yaptı
Don olayına hassas bitkilerin yetiştirildiği yerlerde, don tehlikesi başlamadan önce yabancı otlar temizlenmeli, ancak toprak işleme de dahil hiçbir kültürel işlem yapılmamalıdır. Isı yalıtımı ile ürünlerin üstü toksik olmayan protein köpükleri ile kaplanır.