kürde

Bakan İsmet Yılmaz: Kürde hak vermek, Türkün hakkını daraltmaz
SİVAS - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Türkiye, özgüven sorununu aşarsa ve neler yapabileceğini düşünerek hareket etmesi halinde büyür. Kürde hak vermenin Türkün hakkını daraltmayacağını bilse güçlenir.
KCK davasından tahliye olan Akengin: Kurşun sıkma dönemi bitmiştir
Akengin, “Türkün Kürde, Kürdün Türk’e kurşun sıkma dönemi bitmiştir.” dedi.Terör örgütü PKK’nın silahlı unsurlarının sınır dışına çekilmesi ile ilgili KCK’lı yöneticilerin ciddi kaygılarının olduğunu belirten Akengin, “Kandil
Erdoğan: Bizler aynı kıbleye dönen insanlarız, safları sık tutalım
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kızıltepe’de miting yapacağı alanda ‘Biji Aşiti, Biji Erdoğan’ ve ‘Türk’ün Kürde, Kürdün Türk’e üstünlüğü yoktur’ şeklinde asılan pankartlar dikkat çekti. Erdoğan, Midyat’taki mitinginin ardından Kızıltepe’ye geçti.
Baydemir: Kürt'ün Türk'e, Türk'ün Kürt'e kurşun sıkması haramdır
KÜRDÜN TÜRK'E, TÜRK'ÜN KÜRDE KURŞUN SIKMASI HARAMDIRKim, hangi dili kullanmak istiyorsa ya da kim hangi inancı yüreğinde hissetmek istiyorsa kamunun bunlara eşit mesafede yaklaşması gerektiğini ifade eden Baydemir, kamu kaynağı
BDP'li Sırrı Sakık: Kürt sorunu biterse derin devlet tarihin çöplüğüne gömülür
Çıkıp bunları söylüyor; işte görüşmeler sürer ama diyor ben Kürde değilde PKK'ya bomba yağdırıyorum diyor. Sayın Başbakan şimdi sen o PKK'ya yağdırdığın bombalar, ben Kürt kardeşime değil, o Kürt kardeşinin çocukları yani bunlar uzaydan gelmedi ki.
BDP Eşbaşkanı Demirtaş: Fransa'daki cinayetler aydınlatılsın
Dünyanın her yerinde Kürde sadece ölümü reva görenler bilmelidir ki halkımızın özgürlüğünün bedeli ne olursa olsun bunu ödemekten çekinmeyeceğiz. Hayatını halkının geleceğine adamış bu üç değerli Kürt kadın siyasetçinin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.
Şemdin Sakık: Şartlar uygun olduğu için kimliğimi açıkladım
Biz kürde sırtımızı dönmedik. Amerika geliyor diye alet olmamaları için uyarmaya çalıştık." dedi. Sakık'a sorduğu soruların ardından sık sık açıklamalar yapması üzerine Perinçek mahkeme başkanı Özese tarafından sık sık uyarıldı.
"PKK Suriye'de değil Almanya'da da muhalefet edenleri tek tek öldürdü" (Özel)
" diyen Akçam, devletin Kürt hareketini, demokratikleşme ile değil Kürdü Kürde kırdırarak kontrol altına alma mantığını yürüttüğünü söyledi. İlk defa AK Parti ile birlikte devletin Kürt siyasetinde hafif bir değişiklik gözlemeye başladığını anlatan Akçam, silahlı olmayan biçimlerde de Kürt probleminin
"PKK'nın infazları karşısında Diyarbakırlı STÖ'ler ideolojik davranıyor" (Özel)
da sahneye çıkarıldığını ileri sürerek, "Devlet hem kendi açık JİTEM, Kontr-Gerilla gibi kan dökücü örgütleriyle, hem de PKK ve Hizbullah eliyle kürdü kürde öldürterek, büyük bir katliama yol açtı. 50 bin insanımız katledildi.
Demirtaş: Başbakan, Dersim’den sonra KCK operasyonlarından da özür dilesin
Geçmişle ilgili arşivlerin ortaya konmasını isteyen Demirtaş, "Gerçekler ortaya çıktıkça Türkün Kürde, Kürdün Türk'e olan güveni daha da artacaktır.’’ şeklinde konuştu.
Yozgatlı şehidin babası: Türk-Kürt ayrımı yok, bu vatanı birlikte kazandık
Türk’ü Kürde, Kürdü Türk’e kırdırıyorlar. Hepimiz kardeşiz. Sağduyulu olmak lazım, ama nereye kadar sağduyulu olacağız? Bundan sonra şehit olmasın artık.
Baydemir: Ölüm sorunu çözecekse ben hazırım
yüzyılda bir Türkün Kürde, Kürdün Türke, gerillanın askere, askerin gerillaya kurşun sıkması haramdır. Kimden gelirse gelsin şiddete ve savaşa karşı çıkılması gerekiyor.
BDP'li Demirbaş’a Ermeni krallığı nişanı verildi
Bir papazın yanındaki Kürde söylediği çok önemli bir söz vardır. ‘Biz sabah kahvaltısıyız, siz öğle yemeğisiniz’ demiş. O gün o Kürt bunu anlamamıştı.
Doç.Dr. Aytaç: Aydınlık Türkiye için 12 Haziran'da herkes sandığa sahip çıkmalı
Bize, Anadolu insanına yani Türke ve Kürde bu toprakları zindan ettiler. Darbelerle, cuntalarla, post modern darbelerle hep aynı zihniyetle halkı ezdiler. Bunun için 12 Haziran'da bir kişi yanında ez az 25 kişiyi sandık başına götürmeli.
BDP, ölen her teröriste karşılık bir oy istedi
Koçali'nin, ölen her terörist başına bir oy istemesi ise dikkat çekti: “Kürde sıkılan her kurşuna karşı, bağımsız adaylara bir oy.” (CİHAN)
Numan Kurtulmuş: Türkiye'de demokrasinin sadece adı var
Bu memlekette hiç kimsenin ikinci sınıf vatandaş olmadığı, kimsenin dilinden dininden yaşayışından inançlarından dolayın aşağılanmadığı, Türkün Kürde Kürdün Araba üstün ya da aşağı olmadığı, inancını yaşamak isteyenlerin istediği gibi dilediği gibi bir Türkiye kuracağız.
Başbakan Erdoğan: Tartışmalar terör örgütü ve onun uzantılarının kirli tezgahı
Mehmet Akif'in kavimciliği reddettiğini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi: "Akif, 'Arabın Türke; Lazın Çerkeze yahut Kürde. Acemin Çinliye üstünlüğü mü varmış? Nerde!' diyerek kavimciliği reddetmişti.
Batman Barosu Başkanı Tanrıseven: Uzlaşı kültürüyle bütünleşerek sorunların takipçisi olacağız
Son dönemde gündemde olan Kürt sorunu ve başörtüsü sorununa da değinen Tanrıseven, sistemin dindara kör, kürde ise sağır olduğunu savundu. Türkiye'nin temel sorunları olan din ve inanç hürriyeti ve Kürt sorunu konusunda geçmişe nazaran her ne kadar bir takım iyileştirmeler yaşanmış olsa da yaşanan gelişmelerde
BDP'li Sabahat Tuncel'den Kürtçe eğitim için boykot çağrısı
kültürü ve kimliği olduğunu öne süren Tuncel, "Ama ne yazık ki Türkiye 80 yıldır asimilasyon politikalarını bir devlet politikası haline getirmiş, bir çok Kürde dilini bile unutturmuştur. Ben asimilasyon politikaları nedeniyle dilini unutan yurttaşlardan biriyim.
USAK Genel Koordinatörü Laçiner: PKK, Ergenekon'un müttefiki gibi çalışıyor
"BUGÜN KONUŞMAYAN KÜRDE TÜRKİYE'NİN İHTİYACI YOK" Demokratik, özgür ve güçlü Türkiye'nin oluşmasına terör ve terör sempatizanlarının engel olmaya çalıştığının altını çizen Laçiner, PKK'nın Ergenekon'un müttefiki gibi çalıştığını
Türk'e atılan yumruk Doğubayazıt'ta protesto edildi
Konuşmasında, koruculuk sistemini eleştiren BDP İlçe Başkanı Zeki Çamlıbel, "Koruculuk bu ülkede Kürdü Kürde kırdırmanın bir aracı olarak 1984'ten beri bu coğrafyadaki insanların başına büyük bir bela olarak yaşatılmaktadır.
Siyasi yasaklı Tuğluk, Öcalan ve PKK'yı muhatap gösterdi
Türk'e de Kürde de kazandıracaktır." Kürtlerin ortak vatanda eşit ve özgür vatandaş olarak yaşamak istediklerini kaydeden Tuğluk, "Siyasi irademize, değerlerimize dilimize, kimliğimize saygı istiyoruz.
Baydemir: Kürdün Türk'e Türk'ün Kürde kurşun sıkması haramdır
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, artık Kürdün Türke, Türkün Kürde kurşun sıkmasının haram olduğunu söyledi. Nevruz Park'taki kutlama alanına öğle saatlerine doğru yaklaşık 200 bin kişi toplandı.
Balyozcular, camileri bombalama suçunu Alevilere yıkıp kaos çıkaracaktı (Özel)
Halkı idare etmek için de Alevi'yi Sünni'ye karşı kullanmış, Türkü Kürde karşı kullanmış, milliyetçi kesimlerle solcuları birbirine karşı kullanmış. Bu baskı rejimi, iktidarını sürdürebilmek için halkı kullanmış.
DÜZELTME: Eski MHP Ağrı Milletvekili Seven: Muhalefet sadece tespitde bulunuyor ama çözüm yollarını ortaya koymuyor
"KÜRDE RAĞMEN KÜRTLERİ İDARE EDENLER NOKTASINDAN MESELEYE BAKMIYORUM" MHP Genel Başkanının tespitler konusundaki tespitlerinin hepsine imza atabileceğini belirten Seven, ama çözüm konusunda, bölge halkını kazanması noktasında hiçbir çalışma olmadığını da söyleyebileceğini kaydetti
Eski MHP Ağrı Milletvekili Seven: Muhalefet tespitte bulunuyor ama çözüm yollarını ortaya koymuyor (Özel)
"KÜRDE RAĞMEN KÜRTLERİ İDARE EDENLER NOKTASINDAN MESELEYE BAKMIYORUM" MHP Genel Başkanının tespitler konusundaki tespitlerinin hepsine imza atabileceğini belirten Seven, ama çözüm konusunda, bölge halkını kazanması noktasında hiçbir çalışma olmadığını da söyleyebileceğini kaydetti.