kürdistan

Barzani: Bağdat'ın petrol hamallığını yapmayacağız
Irak bütçesine göndeririz ve zamanı gelince Kürdistan'a karşı kırmızı kart niteliğinde kullanırız.” diyor ifadesini kullanan Barzani bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığının altını çizdi. (CİHAN)
Davos'a katılan Barzani, dünya ile enerji üzerinden entegre olmak istiyor
Irak’ta faaliyet gösteren Selahattin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Emin Faraj, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı değerlendirmede , ”Kürdistan’ın dış politikası daha önce Irak ile paralel bir şekilde yürütülüyordu.
Sefin Dizayi : Bağdat bizimle uzlaşmaktan yana (Özel)
BAĞDAT PETROLÜ BİZİM ŞİRKET SATSIN DİYOR Kürdistan Oil Marketing Company (KOMO) şirketinin bölge petrolünü dışarıya pazarladığını belirten Kürt yetkili, Bağdat’ın bunu istemediğini iddia etti. Dizayi’ne göre Bağdat yönetimi bölge petrolünün Irak merkezi yönetiminin bünyesindeki şirketler tarafından pazarlanmasını istiyor.
Cemil Bayık, Rus televizyonuna konuştu: Kürdistan, Ortadoğu'nun omurgası olacak
MOSKOVA - Rusya’nın resmi televizyonu 1. Kanal, bu haftaki “Haberler” programında ABD’nin “Büyük Ortadoğu Planı” çerçevesinde bölgede Kürdistan haritasının oluşmaya başladığını iddia etti. Irak’ta terör örgütü PKK kamplarına giren televizyon muhabiri Yevgeni Baranov, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık ile de röportaj yaptı.
BM Genel Sekreteri Kuzey Irak'ta Suriyeli mültecileri ziyaret etti
Kampı gezdikten sonra basın toplantısı düzenleyen Ban, binlerce mülteciye kapısını açan Irak Kürdistan bölgesine teşekkür etti. Kamptaki izlenimlerini de aktaran BM Genel Sekreteri; " Kampta bir aile ile konuştum.
Kuzey Irak’ta Bayrak Günü coşkusu
Daha sonra askeri merasimle Kürdistan bayrağı milli marşlar eşliğinde göndere çekildi. Bu arada basına konuyla ilgili açıklamada bulunan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Sözcüsü Sefin Dizayi ise herkesin zorluklarla elde edilen bayrağın önemini
BM, Suriye'ye ilk gıda yardımını Erbil'den yolladı
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Dış ilişkiler Daire Başkan Yardımcısı Dindar Zebari, "Biz, Kürdistan Bölgesi olarak ilk günden beri bu sürecin içindeyiz. İster bölgemize sığınan Suriyeli vatandaşlara yönelik yaptığımız yardım ve destek olsun, ister yeni başlayan bu süreç için yaklaşık bir yıldır yapılan çalışmalarda olsun
ABD'den Kuzey Irak'taki Suriyeli sığınmacılara üst düzey ziyaret
Vali Hadi,” Kürdistan bölgesi olarak Suriye’den gelen sığınmacılara en iyi şekilde destek olmaya çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.
Barzani, Zana ve Baydemir'i kabul etti
11 Aralık'ta Erbil'e gelen Zana ve Baydemir'in PYD ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) arasındaki anlaşmazlıklara arabuluculuk yapmak istedikleri açıklandı. Görüşmede PYD lideri Salih Müslim'in de olması bekleniyordu ancak, Avrupa'da olan Müslim'in yetişmediği ve bugün Erbil'e geleceği bildirildi.
"Kuzey Irak'tan Türkiye'ye petrol akmaya başladı"
Bölgesel Kürt Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami katıldığı bir televizyon programında, "Kürdistan bölgesinden gönderilen petrol Irak'tan bağımsız olacaktır." dedi.
Talabani yılbaşında dönecek
ERBİL - Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreterlik Merkez Yüksek Kurulu Birinci Yardımcısı Zubeyir Osman, Talabani'nin sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Osman, “Talabani’nin sağlık durumunun çok iyi olduğunu ve akıcı bir şekilde konuşabildiğine dair günler önce haber almıştım.
Talabani'nin yeni görüntüleri yayınlandı
ERBİL - Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin yeni görüntüleri, Kürdsat ulusal kanalında yayınlandı.Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Partisi'ne yakınlığı ile bilinen ulusal kanal Kürdsat, görüntülerin aralık ayının 6'sı ve 8'inde, Talabani'nin eşi Hero İbrahim'in
Başbakan Erdoğan, Irak Türkmen Cephesi ile görüştü
türlü hak ve menfaatlerinin korunmasının, Türkiye'nin Irak politikasının vazgeçilmez bir unsuru olduğuna değinerek, hem Irak merkezi hükümeti, hem de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile yapılan görüşmelerde bu hususu net bir şekilde ifade ettiğini vurguladığı bildirildi.
Neçirvan Barzani: PYD, Esed yönetiminden destek alıyor
Neçirvan Barzani, hükümet kurma çalışmaları kapsamında Kürdistan Emekçiler Partisi ve Kürdistan Sosyalist Partisi'ni ziyaret etti. Görüşmeler sonrası açıklamalarda bulunan Neçirvan Barzani, Suriye'de PYD'nin geçici yönetim ilan etmesiyle ilgili bir soruya cevap verdi.
Yıldız: Merkezi Irak ve Kuzey Irak arasındaki görüşme Aralık’ta(2)
Onun için Irak Kürdistan bölgesi yönetiminden Irak merkezi hükümetinin de rızasını almayı ve bütün tarafların yararına olacak güçlü bir işbirliği başlatmaya projesi başlatmayı arzuluyoruz. Bunu bazı arkadaşlar, onay olarak söylediler.
Yıldız: Irak Kürdistanı ifadesini biz değil Irak halkı seçti
ERBİL - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, hem 'Kuzey Irak' hem de 'Irak Kürdistan Bölgesi' ifadelerini kullanmakta sorun görmediklerini söyledi.Irak'ın Erbil şehrinde düzenlenen '3.
Yıldız: Türkiye’ye petrol ihracatı için üçlü işbirliği planı başlatmak istiyoruz
Kürdistan-Irak Petrol ve Gaz Konferansı düzenlendi. Konferansa Türkiye'den Enerji Bakanı Taner Yıldız, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak merkezi hükümet adına ise Irak Başbakan Yardımcısı Roj Nuri Shawes, IKYB Doğal Kaynaklar
Neçirvan Barzani: Türkiye ile yapılan anlaşmadan kimse endişe etmesin
Kürdistan-Irak Petrol ve Gaz Konferansı düzenleniyor. Konferansa Türkiye'den Enerji Bakanı Taner Yıldız, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak merkezi hükümet adına ise Irak Başbakan Yardımcısı Roj Nuri Shawes, IKYB Doğal
Bakan Yıldız Erbil'de Petrol konferansına iştirak etti
ERBİL - Enerji Bakanı Taner Yıldız, Irak'ın kuzeyinde bulunan Erbil şehrinde yapılan olan 3. Kürdistan-Irak Petrol ve Gaz Konferansı'na katıldı.
Kürt aydınlar: Petrol anlaşması, kurulacak Kürt devletinin ilk adımı
devletleşmeye yakınlaştırdığını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: "Osmanlı devletinin yıkılmasından sonra İngilizler ve Fransızlar Sykes Picot Anlaşması ile Kürdistan’ın bir parçasını Irak'a bağladı.
Türkiye ve Irak Kürdistan Bölgesi, tarihi enerji anlaşmasını imzaladı
ANKARA - Türkiye ve özerk Irak Kürdistan Bölgesi, Kuzey Irak’ta çıkarılan petrol ve doğalgazı Türkiye’deki boru hatları aracılığıyla dünya pazarlarına ulaştıracak tarihi bir anlaşmayı, Reuters haber ajansına göre bu hafta
Hito: PYD’nin özerkliği Suriye’de ayrılıkları körükler (Özel)
TÜRKİYE TOPRAKLARINI DA İÇİNE ALAN BÜYÜK KÜRDİSTAN HARİTASI Toplantıda dağıtılan broşürde, Türkiye’nin doğu ve güneydoğusun ile Irak, İran ve Suriye’nin bir bölümünün turuncu ile gösterildiği harita dikkat çekiyor.
Mesut Barzani, Goran hareketi ile bir araya geldi
Görüşmede, kurulması planlanan yeni hükümet ve kabinenin Kürdistan halkına nasıl daha aktif hizmet edeceği konusunda fikir alışverişinde bulunulduğu ifade edildi. İki parti yöneticilerinin bir araya gelmesi ile siyasi atmosferde olumlu dönüşlerin olacağı belirtildi.
Kuzey Irak'ta koalisyon görüşmeleri sürüyor
Barzani, geçmiş hattalardan ders alacaklarını ve Irak Kürdistan Bölgesi'nin istikrarı için çaba serf edeceklerini vurguladı. (CİHAN)
KYB Millettekileri ilk ziyaretini Kerkük'e gerçekleştirdi
KERKÜK - Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin başkanlık ettiği Irak Kürdistan Yurtseverler Biriliğinin (KYB) yeni seçilen milletvekilleri ilk ziyaretlerini Kerkük'e yaptı.Kerkük Valiliğine gelen KYB Milletvekillerini Vali Necmettin Kerim karşıladı.
Kürt İslami Partisi lideri Ali Bapir: Silahlı çözüm geri kalmışlıktır
ERBİL - Irak Kürdistan İslam Topluluğu Partisi lideri Ali Bapir, silahla çözüm aramanın geride kaldığını belirterek Türkiye'deki Kürt sorununun ancak diyalog yoluyla çözülebileceğine dikkat çekti. Cihan Haber Ajansı'na konuşan Ali Bapir, "Mevcut sorunlar diyalog yolu ile çözülebilirken başka yöntemlere başvurmamak lazım.
Bahçeli: Barzani’nin ziyareti ‘ikinci Habur rezaleti’
'KUZEY KÜRDİSTAN PROVASI'PYD’nin Suriye’deki geçici yönetim ilanına da değinen Bahçeli, hükümetin bu ülkede yeni bir canavar yarattığını söyledi. Bahçeli, Irak’ın kuzeyinden sonra Suriye’nin kuzeyinde de yeni bir fitne yönetiminin oluşmasının Türkiye’nin milli bekasına tamiri imkansız hasarlar vereceğini öne sürdü
Kürt Temsilci: Türkiye, Suriye’de Özerk Kürt yönetimine karşı değil
İbrahim, “Kürdistan bölgesinde en güçlü olan PKK ve Barzani arasında Kürtleri kimin yöneteceği savaşı var. Sonuç olarak Suriye’deki Kürtleri kim yönetimi altına alırsa tüm Kürtleri o yönetecektir.
Ulusal Kürt Kongresi bir başka bahara
Doğu Kürdistan (Suriye) partileri arasında anlaşmazlıklar var. Ayrıca Doğu’daki anlaşmazlıklar ve sıkıntılar Kuzey Kürdistan (Türkiye) ve Güney Kürdistan (Irak) arasında da anlaşmazlıkları doğuruyor.
KDP'nin başbakan adayı Neçirvan Barzani
ERBİL - Kürdistan Demokrat Partisi(KDP), Neçirvan Barzani’yi, kurulması planlanan 8. hükümetin başbakan adayı olarak açıkladı.
Demirtaş: Ahmet Kaya’ya verilen ödül, değerli bir yaklaşım
Yardımcısı Victoria Nuland ile de görüşme imkanı bulduklarını ifade eden Demirtaş, “Özellikle Türkiye’deki çözüm süreci ve Suriye’de yaşanan gelişmeler, Rojawa Kürdistan’ında yaşanan gelişmelere ilişkin partimizin politikalarını bire bir aktarmış olduk.
Kuzey Irak'ta ele geçirilen 1 ton uyuşturucu imha edildi
Kürdistan Uyuşturucu ile Mücadele Müdürü Adil Botani, burada düzenlediği basın toplantısında, güvenlik güçlerinin 3 yıl içinde ele geçirdikleri uyuşturucuyu imha ettiklerini ifade etti. Botani, uyuşturucu ticareti yapan 350 kişinin yakalandığını ifade etti.
PYD Eş Başkanı Müslim’in Kuzey Irak’a girişi yasaklandı
PYD’nin Twitter’inda Kürtçe yapılan açıklamada, Kuzey Irak yetkililerinin PYD Başkanı Salih Müslim’in Kürdistan şehirlerine girişine izin vermediği aktarıldı. (CİHAN)
Kürt siyasetçi ve yazar Bilek: İran’ın Kandil üzerindeki etkisi arttı
Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği’nin Diyarbakır’da düzenlediği ‘Kürtler ve Siyasal Süreç’ seminer toplantısına katılan Dara Bilek, Suriye'deki Kürtlerin durumu, çözüm süreci ve demokratikleşme paketini değerlendirdi.
Şandır: Bu gidiş bir iç savaştır
Artık federasyon, artık Kürt özerkliğini konuşuyorlar, Kürdistan konuşuluyor. Artık yeter demeliyiz. Bu gidiş bir iç savaştır, artık MHP’nin iktidarı bir mecburiyet haline geldi. Türkiye’nin en önemli değerli varlığı TSK idi.
Barzani, Suriye'deki 4 Kürt partisini birleştirdi
El Parti, Suriye Özgür Kürtler Partisi, Kürdistan Birliği Partisi ve Kürt Özgürlüğü Partisi'ni tek çatı altında birleştiren Barzani, yeni oluşumun adını da Kürdistan Demokrat Partisi Suriye (KDPS) olarak belirledi.
‘Apo bahane, maksat bayramı boykot etmek’
Artık alnı açık başı dik bir şekilde Doğu - Güneydoğu'da yani Kürdistan coğrafyasında biz laikliğin teminatıyız. Sistemin sigortasıyız diyebilecek kadar değerlerinden uzaklaşan ve Kürt halkına ihanet eden bir taşeron örgütdür.
BDP’den, PYD Eş Başkanı Salih Müslim’e başsağlığı
Rojava halklarının özgürlüğü ve yeni bir yaşamın kurulması yolunda şehit olan, tüm Kürdistan halklarını onurlandıran oğlunuz Şervan'a Allah'tan rahmet ve dört parçada yaşayan Kürtlere başsağlığı diliyoruz.
Karayılan: İçinde bulunduğumuz günler süreç açısından önemli
Kürdistan'da anadilde eğitim hakkı olmazsa ve devlet iki dilli olmazsa nasıl çözüm olacak? Eğer Kürt dili üzerindeki yasaklar devam ederse nasıl çözüm olur ki?
El Kaide : Erbil saldırısı Barzani'ye mesajdı
Patlama Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'ye bir mesajdı. Suriye’deki mücahitlere karşı savaşmasın mesajıydı.” denildi. El Kaide, Barzani'nin Suriye’nin kuzeyindeki “İslam devletine” karşı savaşan PKK'yı desteklediğini iddia ediyor.
Mandela'dan genç liderlere tavsiye: Paraların nereye harcandığını araştırın
Kürdistan’da, Irak’ta, Türkiye’deki sığınmacı kamplarınında yaşayanların acil yardıma ihtiyacı olduğundan bahsettim. Sorunlarımızı kendimize saklamaktansa dünya ile paylaşmalıyız.
Bu seçim KDP için de endişe vericidir (Özel)
Bir tarafta bir partinin zaferi ki o parti Kürdistan Demokrat Partisi (KDP)'dir. Bu parti diğer partilere göre siyasi ve toplumsal olarak merkeze oturmuş ve iyi bir istikrar sağlamıştır. Ancak diğer taraftan KDP'nin bu zaferi endişe dolu bir zaferdir.
Kuzey Irak'taki seçimde Barzani'nin partisi KDP birinci çıktı
Açıklanan resmi sonuçlara göre; Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 38 sandalye ile seçimde birinci parti çıktı. Muhalefetteki Değişim Hareketi (Goran) ise 24 sandalye ile ikinci büyük parti oldu.
Akademisyenler demokratikleşme paketini yetersiz ama umut verici buldu
"Kürtçe eğitimi engellersen gençler Kürdistan bölgesine gidip burslu eğitim alırlar. Türkiye’de partiler ana dilde eğitime hala direniyor. Klavyeye özgürlük getirdik derken Başbakan mizah yapıyordu bence.
Bahçeli: Başbakan aklını Kandil’de, zekasını İmralı’da kaybetmiş
Paket ile birlikte bülücülüğün bir adım daha mesafe aldığını, özerklik, federasyon, konfederasyon ve bağımsız Kürdistan amacına biraz daha yaklaşıldığını ileri süren Bahçeli, "Gürültüyle açıklanan ve demokrasinin yüz karası olan paketin muhtevası PKK’nın vesayeti, İmralı canisinin
Bahçeli: Paket, PKK’ya verilen tavizlerde yeni bir eşik olacak
Kürdistan diyerek bas bas bağıran müzakere ortaklarına, siyasi bölücülere; ‘merak etmeyin o da olacak, ustanıza güvenin’ diyerek garanti verdin mi?”“BU PAKET SERİSİ NE İLK NE DE SON OLACAK”
KDP seçim galibiyetini kutladı
ERBİL - Kuzey Irak'ta Mesud Barzani önderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), 21 Eylül 2013 tarihinde yapılan Parlamento seçimlerinde en çok oy alarak birincilik koltuğuna oturdu. KDP'nin çoğunluk oy alması, siyasilerle birlikte seçmenlerini de sevindirdi.
Düzeltme - Kuzey Irak'taki seçimin sonuçları açıklandı
Irak Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre Bölge Başkanı Mesut Barzani'nin Kürdistan Demokrat partisi (KDP) 719 bin oyla seçimin galibi oldu. İkinci sırayı ise muhalif Goran (Değişim) Hareketi 446 bin oyla alarak sürpriz bir başarıya imza attı.
Kuzey Irak'taki seçimin sonuçları açıklandı
Irak Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre Bölge Başkanı Mesut Barzani'nin Kürdistan Demokrat partisi (KDP) 719 bin oyla seçimin galibi oldu. İkinci sırayı ise muhalif Goran (Değişim) Hareketi 446 bin oyla alarak sürpriz bir başarıya imza attı.
Türkmenler, Peşmerge'nin Türkmen partisine oy vermesine tepkili (Özel)
ERBİL - Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nde 21 Eylül’de yapılan parlamento seçimlerinde Türkmenler hayal kırıklığı yaşadı. İddiaya göre Kürtler, Kürdistan Demokratik Partisi’ne (KDP) yakınlığıyla bilinen Kürdistan Türkmen Demokrat Partisi’ni (KTDP) destekledi.