kürdoloji

Yıldırım: Önümüzdeki yüzyıl bir Kürt dili yüzyılı olacaktır
Kürdoloji Birimine yabancı uyrukluların ilgisinin had safhada olduğunu anlatan Yıldırım, “Bu dönem açtığımız Tezli Kürtçe Yüksek Lisans Programına Kürtçenin değişik lehçelerini konuşan 30 yabancı uyruklu başvurmuştur.
Artuklu Üniversitesi'ne Kürdoloji Kütüphanesi kurulacak
MARDİN - Mardin Artuklu Üniversitesi, bir 'ilk'e daha imza atıyor. 'Kürdoloji Kütüphanesi' kurmak için harekete geçen üniversite, dünyanın birçok ülkesindeki Kürtçe kitapları bir araya toplayacak. Bunun ilk adımını atan üniversite, 18.
Türkiye’de ilk defa üniversitede mezuniyet töreninde 'Kürtçe' plaket çakıldı
Türkiye' de Yaşayan Diller Enstitüsü'ne alınan 500 öğrenci enstitüde 3 profesör, 1 doçent, 6 yardımcı doçent ve 10 öğretim görevlisinden oluşan 20 kişilik 'Kürdoloji kadrosu' tarafından bir yıldır yüksek lisans düzeyinde eğitim verildi.
Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Arapça Sempozyumu başladı
İnşallah gelecek yıl da Kürdoloji ile ilgili uluslar arası bir sempozyum düzenleyeceğiz.”"ARAP DİLİ İLE DÜNYA DİLLERİ BİRBİRİNDEN KELİME ALIŞVERİŞİ YAPMIŞ"
Mete Tunçay: Artık huzur ümidi belirmiş durumda
İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü ile Kürdoloji Çalışmaları Grubu’nun birlikte organize ettiği toplantıda, Latin alfabesiyle yazılan Kürtçe dergi 'Roji Kurd'un 100.
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden Yaşayan Diller Enstitüsü’ne büyük ilgi
Kürt Dili ve Edebiyatı Tezli Yüksek Lisans Programı'na kayıt yaptıran öğrenciler ise Mardin Artuklu Üniversitesi Kürdoloji biriminin Irak'ın kuzeyinde çok yakından takip edildiğini ve önemsendiğini ifade ederek, kayıt yaptırmaktan dolayı kendilerini şanslı bulduklarını söyledi.
Türkiye’de ilk defa Zazaca tez hazırlandı
Kadri Yıldırım, Kürdoloji bölümü olarak özelde son derece mutlu olduğunu belirtti. Yıldırım, "Zazacaya Akademik ve eğitsel bir ilk kazandırdığımızdan dolayı üniversite olarak son derece mutluyuz. Türkiye tarihinde ilk Zazaca Yüksek Lisans Tezi büyük bir başarıyla savunmadan geçti.
Kürtçe öğretmen adaylarından oturma eylemi
MARDİN - Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Kürdoloji Bölümü'ndeki 500 kişilik kontenjanın 250'ye düşürülmesi protesto edildi. Oturma eylemi yaparak basın açıklaması okuyan öğrenciler, yaşadıkları sorunların çözülmesi için yetkililerden yardım istedi.
Omay: Kürtçe öğretmenliği kontenjanı için YÖK'ten destek istirham ediyorum
Kürdoloji bölümümüz gecesini gücüne katarak çalıştı. Şu anda gösterdiğim kitabın dünya çapında en güzel kitap olduğunu iddia ediyorum. İki lehçede hazırladığımız orijinal, hiçbir yeri kopya olmayan kitabı Talim Terbiye Kurulu'na takdim ettik.
Kürtçe dersi öğretmen adayları, YÖK'ün kontenjan düşürmesine tepkili
dersi öğretmenlerinin yokluğu, ana sorun olarak görülmüş ve haklı olarak hem nitelik hem de nicelik olarak bu alanda donanımlı Mardin Artuklu Üniversitesi Kürdoloji biriminin etkin bir rol üstlenebileceği fikrinin ortaya atıldı.
Artuklu Üniversitesi: Seçmeli Kürtçe ders sürecinden çekiliriz
Mardin Artuklu Üniversitesi Kürdoloji birimi olarak bu adımı destekleme kararı aldık ve ardındaki niyetleri sorgulamak yerine nitelik ve nicelik olarak içini doldurmayı yeğledik. Bu bağlamda Kürdoloji birimimizi Kürt dili, edebiyatı ve kültürü alanlarında ihtisasları ve en az on yıllık çalışmaları olan 10 kişilik kadrolu öğretim elemanıyla güçlendirdik;
Mardin Artuklu Üniversitesi, 2 bin öğrenciye hizmet verecek
MARDİN - Mardin Artuklu Üniversitesi, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılına 2 bin öğrenci ile giriyor. Türkiye’de ilk defa; Kürdoloji, Arapça, Süryanice, Aramice Zazaca gibi dillerde eğitim izni alarak tarihe geçen Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.
Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Sınavı yapıldı
Bu da Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü'nün Kürdoloji oluşumuna duyulan güveni gösteriyor.“ dedi. "ÖSYM AYARINDA SINAV YAPIYORUZ" Türkiye’de ilk defa ÖSYM ayarında bir sınav yaptıklarını belirten Yıldırım, şöyle dedi: ”Bu yılki sınav sistemi çok farklı oldu.
Artuklu Üniversitesi'nde Kürtçe kursu açılıyor
Kürdoloji bölümü açıldı. Arapça ,Süryanice ve Aramice bölümleri de açılıyor. Dünyanın önemli üniversitesi haline getireceğiz. 2 bin yıl once bilimin merkezi olan Mardin yeni üniversite ile birlikte dünyanın sayılı üniversiteleri arasına girecek.
Mardin'de 2 bin yıl sonra Aramice eğitim başlıyor
/>Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi bir üniversitesinde kadim bir geleneğin tekrar canlandığını belirten Omay, "Aynı üniversitede daha önce de bir ilke imza atarak Kürdoloji Bölümü'nü kurmuştuk. Bu her halde dünya tarihinin, belki çok küçük bir noktası ama bence çok önemli bir nokta.
Akademisyenler, Kürt kültürünü konuşuyor
Bugüne kadar Türkiye’de, resmi ideolojinin baskısından dolayı Kürtlerle ilgili yeterli düzeyde çalışma yapılmamış olması Kürdoloji çalışmalarının gelişmesini engellemiştir. Bu açıdan düşünüldüğünde Ortadoğu’nun en kadim halklarından biri olan Kürtlerin Düşünce ve kültürlerinin Duhok Üniversitenin ev sahipliğinde, akademik bir platformda son
"KCK despotik bir vesayet sistemidir, kesinlikle son verilmeli"
açılımının hem Türkiye'de çok büyük zihinsel değişime yol açtığını hem de fiili olarak bazı kazanımlar getirdiğini anlatan Ciwan, TRT 6, üniversitelerde Kürdoloji bölümleri, Kürtçe yayın serbestliği, tv radyo kanalları ve diğer yayınlar konusundaki değişiklik ve kazanımların büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.
Artuklu Üniversitesi'nde Kirmanci’den sonra Zazakice için de çalışma başladı
Her şeye rağmen yaşayan dinler enstitümüzde, Kürdoloji bölümü ile yakın ilişkiler içerisinde güzel ürünler ortaya çıkarılmasını heyecanla bekliyoruz." Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof.
Belenli: Herkesin bildiği sorunlar üniversitenin gelişimini yavaşlatıyor
Kürdoloji Konferansı'nı düzenledik. Oldukça başarılı geçti ve bu çalışmalarımız çabalarımız devam edecek. Bunlar normalleşmenin adımlarıdır.
Kürt dili yüksek lisans sınavı yapıldı
Üniversite bünyesinde açılan Kürdoloji Bölümü'nde yüksek lisans yapmak için alınacak olan öğrencilerin iki ayrı mülakata tabi olacaklarını kaydeden Yıldırım, ”Sınavda başarılı olan öğrenciler iki yılık bir eğitim süresine tabi tutulduktan sonra tezlerini
Kürt Dili ve Kültür Programı için 20 kişilik kontenjana 200 kişi başvurdu
Kadri Yıldırım, üniversite bünyesinde açılan Kürdoloji bölümünde yüksek lisans yapmak için alınacak olan öğrencilerin son başvuru tarihinin bugün mesai satine kadar devam edeceğini belirtti. Kadri Yıldırım, "Kayıt işleminin ardından 2 mülakat yapılacak.
Hakkari Üniversitesi'nde akademisyenler Kürtçe öğreniyor
Birkaç hafta önce de yine üniversitemizin bünyesinde düzenlemiş olduğumuz Uluslararası Kürdoloji Konferansları da bunlara örnek verilebilir. Yani akademisyenlerimiz, Kürtçe'yi bir yabancı dil olarak görmüyor; çünkü içinde bulunduğumuz toplumda konuşulan dil yabancı olamaz.
Artuklu Üniversitesi'nden Süryanice açılımı
Kürdoloji Bölümü'nü açan üniversite şimdi de Süryanice eğitimin verileceği Süryoloji Bölümü'nü açmaya hazırlanıyor. Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Yaşayan Diller Enstitüsü'ne bağlı olarak açılacak olan Süryani Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı başkanlığını yürütecek olan Prof.
Malmisanij: Kürtleri asimile etmeye çalışan ittihat ve terakkidir
HAKKARİ - Araştırmacı-Yazar Mehmet Malmisanij, İttihad ve Terakki Partisi Lideri Talat Paşa’nın emriyle 'Anti-Kürdoloji' adı altında, Kürtlerin yok sayıldığını, asimile edildiğini, Kürtçe diye bir dilin olmadığı gibi konularda
1. Kürdoloji Konferansı başladı
HAKKARİ - Hakkari Üniversitesi tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve beş gün sürecek olan '1. Kürdoloji Konferansı' başladı.
Hakkari Üniversitesi, '1. Kürdoloji Konferansı'na hazır
HAKKARİ - Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Belenli, 25–31 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek ‘1. Kürdoloji Konferansı’nın hazırlıklarının tamamlandığını söyledi.
Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne onay çıktı
YÖK, 2010 yılında Mardin Artuklu Üniversitesi, Kürdoloji Enstitüsü bünyesinde 4yıllık lisans düzeyinde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü açmak için başvurdu. YÖK, Kürdoloji Enstitüsü'nün ismini kullanmaktan çekindiği için enstitünün ismini Yaşayan Diller olarak değiştirmiş ve 4 yıllık lisans düzeyi yerine ise 2 yıllık yüksek lisans
Rektör Omay: Kürtçe'nin üzerindeki 150 yıllık tortuyu sileceğiz
MARDİN - Demokratik açılımla birlikte Kürdoloji eğitimi vermeye başlayan Mardin Artuklu Üniversitesi, bir ilke daha imza atarak İngiltere’nin Exeter Üniversitesi ile birlikte “Kürtçe’de Akademik Deneyim ve Kürdoloji Çalışmaları”
İçişleri Bakanı Atalay: 'İki dil' tartışmalarını şansızlık olarak görüyorum
Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Kürdoloji Enstitüsü açıldı. İşte bu. Kürdoloji Enstitüsü, yıllarca kurulmamış, ihmal edilmiş. Rusya kurmuş, Amerika kurmuş ama, Türkiye bunu kurmamış.
Başbakan Erdoğan: Üniversiteler, zenginlikleri bilime tahvil etmeli
Erdoğan, İslam tarihi, edebiyat, doğu dilleri, Türkiye araştırmaları, Kürdoloji dendiğinde Türkiye'nin üniversitelerini öne çıkması gerektiğini vurguladı. Terörün 30 yıldır Türkiye'de on binlerce cana ve milyarlarca liraya mal olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, "Terör saldırıları, yanlış analizler ve yanlış politikalar
Zinciriye Medresesi'nde Kürtçe eğitim resmen başladı
Daha sonra Avrupa'daki Kürdoloji bölümleri olan üniversitelere göndermeyi hedefliyoruz. Böylece bu tezlerden diğer eğitim ve öğretim kurumlarımızın da yararlanmasını sağlamaya çalışacağız." Derslere devam eden öğrenciler ilk defa resmi bir kurumda Kürtçe eğitim görmenin kendilerini heyecanlandırdığını belirtti.
Zinciriye Medresesi'nde Kürtçe eğitim başlıyor
Daha sonra Avrupa'daki Kürdoloji bölümleri olan üniversitelere göndermeyi hedefliyoruz. Böylece bu tezlerden diğer eğitim ve öğretim kurumlarımızın da yararlanmasını sağlamaya çalışacağız."
Mardin'de Kürdoloji eğitimi başladı
Serdar Bedii Omay, Kürdoloji bölümünde eğitim veren akademisyenler, Kürtçe okutmanlık kursunu bitiren kursiyerler ile Kürtçe Dili Yüksek Lisansı'nı hak kazanan öğrenciler katıldı. Törende açılış konuşmasını yapan Rektör Prof.
İlk defa akademik dergide Kürtçe makale yayınlandı
Bünyesinde Arapça, Süryanice ve Kürdoloji bölümü açan Mardin Artuklu Üniversitesi şimdi de akademik anlamda kitap çıkarmaya başladı. YÖK tarafından daha önce Kürtçe eğitim vermesine izin verilen Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde Türkiye'de ilk defa akademik bir dergide Kürtçe makale yayınlandı.
Kürdoloji bölümüne yoğun ilgi: 20 kişilik kontenjana 235 kişi başvurdu
Resmi kurumda memur olarak çalışan ve mülakata Sakarya'dan gelerek katılan Zekeriya Yılmaz ise "Mardin Artuklu Üniversitesinde açılan Kürdoloji bölümünün başka üniversitelerde devam etmesi gerekir. Bu kadar yoğun başvuru belki Türkiye'de ilk defa yaşandı.
Mardin Artuklu Üniversitesi 'Kürtçe Okutman Adayı Yetiştirme Kursu' açıyor
Kürdoloji yapmak isteyen bir kişi tarafından başvuru oldu. Enstitünün Kürtçe ile ilgili programına bu yıldan itibaren yüksek lisans öğrencisi alınmaya başlanacak. Enstitüde Kürtçe'in yanı sıra Süryanice ve Arapça ile ilgili bölümler var.
Diyarbakır Kitap Fuarı'nda son günler heyecanı
Viyana Üniversitesi Kürdoloji Bölümü Başkanı Celile Celil, Cumartesi günü panele katılmak üzere Diyarbakır'da olacak. Girişin ücretsiz olduğu Kitap Fuarı 23 Mayıs'a kadar açık olacak.
Diyarbakır Kitap Fuarı yarın açılıyor
Fuara, ayrıca, Viyana Üniversitesi Kürdoloji Bölüm Başkanı Celile Celil, Venezüelalı gazeteci-yazar Carol Prunhuber de katılacak. Fuar kapsamında açılacak 'Kitabın Yolculuğu- Osmanlı Coğrafyasında Çok Dilli ve Çok Kültürlü Yayıncılığın 500 Yılı' sergisi Diyarbakır için ayrı bir öneme sahip.
Diyarbakır'ı kitap fuarı heyecanı sardı
Fuara, ayrıca, Viyana Üniversitesi Kürdoloji Bölümü Başkanı Celile Celil, Venezüelalı gazeteci-yazar Carol Prunhuber de katılacak. Fuar, 18-22 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.
Artuklu Üniversitesi 5 dilde dergi çıkarıyor
Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde önümüzdeki eğitim sezonunda Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde Kürdoloji ve Süryanice bölümlerine 30 kişilik öğrenci alacağız." dedi
YÖK Başkanı Özcan: Kürdoloji önümüzdeki yıl eğitim vermeye başlayacak
Özcan, Kürdoloji'nin önümüzdeki yıl eğitim vermeye başlayacağını söyledi. YÖK Başkanı Özcan, hastane çıkışında Kürdoloji konusunda şunları söyledi: "Üniversite zaten çözüm bulmuş durumda.
Irak'taki üniversitelerin rektörleri akademik işbirliği için Mardin'e gelecek
Omay, "Türkoloji, Kürdoloji, tarih ile geleneksel İslam sanatları ve mimarlık gibi alanlarda işbirliği geliştirilmesi yönünde görüşme yapılacak. 2007 yılında kurulan Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal Bilimler Üniversitesi vizyonu ve Yaşayan Diller Enstitüsü kurulma kararı gereği, komşu ülkeler İran ve Suriye ile
Dicle Üniversitesi'nde hedef 30 bin öğrenci
KÜRDOLOJİ İÇİN ALTYAPI LAZIM Öğrenci sayısını artırmak amacıyla kapalı bulunan bazı bölümlerini yeniden açtıklarına anlatan Saraç, "Mesela Tarih ve Doğu Dilleri bölümlerini açtık. Burada Arap Dili ve Fars Dili'ne öğrenci aldık.
DP'li Celal Doğan: Irak ve Türkiye arasındaki vize kaldırılmalı
Kürdoloji enstitüsü kurulmasında bir sakınca yoktur. Kürtlere tüm bu haklar verilse dahi terör bitmez. Irak ve Türkiye arasındaki vize kaldırılmalıdır.
Fırat, Barzani'ye 'demokratik açılımı' anlattı
Bu yönde atılan adımları da tek tek aktaran Fırat, Kürtçe TV ve radyo, Mardin'de Kürdoloji bölümünün açıldığını aktardı. Fırat, Barzani'ye İstanbul ve Ankara'da da Kürdoloji bölümlerinin açılacağını ve açılım için yapılanların adım adım ilerleyeceğini ifade etti.
İstanbul Üniversitesi Rektörü Söylet: 'Statükoculuk' çıkmaz yoldur
Söylet, kuracakları Kürdoloji Araştırma Merkezi ile demokratik açılım sürecinde sorunun değil çözümün parçası olmak için gayret edeceklerini belirtti. İstanbul Üniversitesi'nin 2009-2010 akademik yıl açılış töreninde konuşan Prof.
Artuklu Üniversitesi Rektörü Omay: 'Yaşayan dil' ifadesinin kullanılması Kürt vatandaşları rencide eder
Serdar Bedii Omay, Kürdoloji Enstitüsü yerine "yaşayan dil" ifadesinin kullanılmasının Kürt vatandaşları rencide edeceğini söyledi. Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde yer alması planlanan Arapça ve Farsça dillerinin halen üniversitelerde Doğu Dilleri kapsamında okutulduğunu belirten
YÖK Başkanı Özcan: Kürtçe bölüm hassas ve önemli bir konu
Özcan, İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurulan Kürdoloji Araştırma Merkezi'nin faaliyetine başlamadığı yönündeki hatırlatma üzerine ise, "İstanbul'da kuruldu. Yakında işler herhalde.
Demokratik Açılım Paketi Kırıkkale'de masaya yatırıldı
Türkiye Cumhuriyetinde bir Kürdoloji Enstitüsü kurulmasını istedim. Dünya'daki birçok ülkede bu var. Gerçekten Kürt kimdir, bunun ne olduğunu bilen yok.
HAK PAR Genel Başkanı Bozyel: Hükümet, Kürt sorunu çözüm paketini bir an önce açıklamalı
Kürdoloji bölümü açılması, cezaevlerinde Kürtçenin kullanılması, Kürtçe isimlerin köylere ilave edilmesi gibi. Bunlar olumlu şeyler.