kürdün

Suriyeli ünlü Kürt yazar Jan Dost: PYD, Esed’in sopası oldu, Kürtleri dövüyor
DİYARBAKIR - Ünlü Suriyeli Kürt yazar ve şair Jan Dost, ülkesinde büyük bir dram yaşandığını söyledi. On binlerce Kürdün göç ettiğini belirten Dost, “PYD, Şam rejiminin sopasıdır.
Bakan Suat Kılıç: Malazgirt 1071, kaderimiz bir
Bakan Kılıç, “O gün bu ovada Türkün-Kürdün-Arabın ortak kaderi yazıldı. O nedenle o gün bugündür diyoruz ki 'Malazgirt 1071, kaderimiz bir.' Allah bu birliğimizi bozmasın.
Kürt siyasetçi ve yazar Güçlü: PYD, Kürtleri Suriye’den bilinçli çıkartıyor
Bir haftalık gibi kısa sürede 40 bine yakın Kürdün kamplara sığındığını anlatan Güçlü, daha binlerce kişinin yollarda olduğunu hatırlattı. Güçlü, “Kamplarda yaptığımız görüşmelerde binlerce insanın geleceğiyle ilgili endişeli olduklarını gördük.
CHP heyeti BDP’ye bayram ziyaretinde bulundu
Türkün, Kürdün, Alevinin, bu ülkede yaşayan bütün farklı unsurların mücadelesidir. Bizim barış ve çözüm sürecine yönelik hükümete bir paket önerimiz oldu.
Şanlıurfa Valisi, Viranşehir’de vatandaşlar ile birlikte iftar açtı
Arabın kanı da bizim, Kürdün kanı da bizim, Türkün kanıda bizim. Yeter artık. Hıdi bese diyoruz. Birbirimize düşmeyeceğiz.
Bakan Çağlayan: Türkiye’de son günlerde yaşanan gelişmeler iyi analiz edilmeli
Bu ülke ne kadar Kürdün ise o kadar da Yörüğün, Türkün, Alevinin ve Sünninindir. Bizde ayrımcılık olamaz. Tam 8 aydır artık Türkiye'de şehit haberi gelmiyor, analar ağlamıyor.
Kerküklüler, çayhanelerin kapatılmasına tepkili
Cihan Haber Ajansı’na konuşan bir çayhane sahibi Ilmaz Ali, Ramazan’da Kürdün, Türkmenin ve Arabın hep birlikte toplanarak kardeş gibi sohbet ettiğini söyledi. Polisin güvenliği sağlamak yerine iş yerlerini kapatma kararından dolayı şikayetini dile getiriyor.
BDP Milletvekili Ayna: Çözüm sürecinden beklentilerimiz var
Kendi çocuklarına ana dilde eğitimi hak görürken, kürdün çocuğuna ‘Ana dilde eğitim olmaz’ demek reva mıdır” diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katıldığı sünnet düğününde “Bir tören 10’ncu Yıl Marşı ile başladı.
Ahmet Türk: Kılıçdaroğlu gibi bir Kürdün sürece karşı çıkması bizi incitiyor
Ama Kılıçdaroğlu gibi bir Kürdün bu sürece karşı çıkması inanılmaz ve anlaşılmazdır. Bizi bu incitiyor." dedi.Çözüm sürecini anlatmak için Van'a gelen DTK eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk programlarını sürdürüyor.
Akil İnsan Cemal Uşşak: Barış sürecine kuşkuyla bakanların kuşkuları azaldı
özgürlük ortamının Kürt vatandaşlar tarafından 30-40 yıl önce idrak edilmiş olsaydı böyle bir örgütten söz etmiyor olabilirdik” diyen Uşşak, terör sorununun Kürdün Kürtlüğünün inkar edilmesi, dilinin yasak edilmesi ve Kürtçenin eğitilip öğretilmesine imkan verilmediğinden ortaya çıktığını savundu.
“Çözüm için devlette uzlaşma var, siyasette yok”
Türkiye’de yaşayan Alevinin, Kürdün ve başka insanların da göğüslerine gererek ‘Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım’ diyebilmesidir. İkincisi ise PKK’nın silahsızlaştırılması; ülkemizin terör belasından kurtarılmasıdır.
Akil İnsanlar Karadeniz Bölgesi Heyeti Düzce'de (2)
Bu topraklarda yaşayanların Çerkezin, Gürcünün, Kürdün, Türkün tek bir millet olarak ayrımcılık yapan fitne ve fesadı yok ederek, huzur ve refah içerisinde burada olduğumuzu söyleyebilirim." Heyette yer alan Bendevi Palandöken de ülkede acı çekmiş insanların acılarının dindirilmesi, ülkedeki huzur ve barışın sağlanması için birlik ve beraberliğe
Baydemir'in akil insanlar heyetini güllerle karşıladı
Tüm hassasiyetleri göz önünde bulundurarak, Türkün de Kürdün de, ortak bir yol haritasını ortaya çıkartmak gerekiyor. Bugün vicdanlarda bu çabanın bu çalışmanın karşılığı var. Bu büyük bir şans" diye konuştu.
Solhan teşkilatı, barış sürecine destek vermediği için CHP'den istifa etti
Turğut, "Barış ve kardeşlik içerisinde hiç kimseyi ötekileştirmeden, demokrasinin tam manasıyla hakim olacağı, Türkün ve Kürdün kardeşçe yaşadığı bir ülke hayalini destekliyoruz.’’ dedi.CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in 'Türk ulusu ile Kürt milliyetini eşit gördüremezsiniz' sözlerinden sonra genel merkezin tepki göstermesini
KCK davasından tahliye olan Akengin: Kurşun sıkma dönemi bitmiştir
Akengin, “Türkün Kürde, Kürdün Türk’e kurşun sıkma dönemi bitmiştir.” dedi.Terör örgütü PKK’nın silahlı unsurlarının sınır dışına çekilmesi ile ilgili KCK’lı yöneticilerin ciddi kaygılarının olduğunu belirten Akengin, “Kandil Öcalan’ın
Yalçın Topçu: Ülkücüler ne vuracak ne öldürecek; ülkeyi abat edecek (Özel)
Çünkü PKK hiçbir zaman zaten Kürdün temsilcisi olmadı. Onlar bir terör örgütünün temsilcisi. Onun için ona göre biz bir et tırnak değiliz ama Kürt kardeşlerimizin yüzde 95'ine göre biz et tırnağız. Çünkü üçün ikisi birbiriyle evlenmiş.
Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşları gözyaşlarıyla anıldı
Gündemle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Destici, Türk ile Kürdün her zaman kardeş olduğunu belirterek, "Kürtler her zaman kardeşimiz ama PKK her zaman için bizim düşmanımızdır, bunun da böyle bilinmesi lazımdır.
Bahadıroğlu: Çanakkale orantısız güce, imanın ve hayatın meydan okuduğu bölgedir
Türkün, Kürdün, Lazın, Çerkezin, Abazanın, kısacası 20 milyon kilometrekarelik Osmanlı coğrafyasında yüzyıllar boyu ruh ve beden gibi birlikte yaşamış, aynı amaca hizmet etmiş, Çanakkale’de de ezan ve bayrak için canlarını hiçe
BBP’li Döngel: Çanakkale ruhuna bugünlerde daha çok ihtiyacımız var
Çanakkale Türk tarihinin bir şeref levhası olmasının ötesinde bu mübarek topraklarda yaşayan herkesin; Türkün, Kürdün; Alevinin, Sünni’nin ve doğulunun batılının al bayrak altında bir ve beraber yaşama iradesinin tarihe düşen bir vesikasıdır.
Demirtaş: Başbakan dağdakine in çağrısı yapıyor kucaklaşanı terörist yapıyor
Sadece senin yanındaki bir kaç tane Kürdün mü sorunu var yoksa bir halkın mı bunu yakından takip ederek göreceğiz. Arzumuz isteğimiz akan kanın durmasıdır.
Erdoğan: Bizler aynı kıbleye dönen insanlarız, safları sık tutalım
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kızıltepe’de miting yapacağı alanda ‘Biji Aşiti, Biji Erdoğan’ ve ‘Türk’ün Kürde, Kürdün Türk’e üstünlüğü yoktur’ şeklinde asılan pankartlar dikkat çekti. Erdoğan, Midyat’taki mitinginin ardından Kızıltepe’ye geçti.
Baydemir: Kürt'ün Türk'e, Türk'ün Kürt'e kurşun sıkması haramdır
KÜRDÜN TÜRK'E, TÜRK'ÜN KÜRDE KURŞUN SIKMASI HARAMDIRKim, hangi dili kullanmak istiyorsa ya da kim hangi inancı yüreğinde hissetmek istiyorsa kamunun bunlara eşit mesafede yaklaşması gerektiğini ifade eden Baydemir
Kışanak: BDP'nin İmralı'ya gitmesi önemli, bir ay heba edildi
Türkiye'de yaşayan 20 milyona yakın Kürdün kendisini bir Kürt olarak tanımlanmasını istediğini anlatan Kışanak, bunun politikasını yürüttüğünü ve Kürt halkı olarak haklara sahip olmasını istediklerini ve buna da saygı duyulması gerektiğini ifade etti.
Kışanak: CHP'li vekil ırkçılık hastalığından kurtulmak için yardım istemeli
" diyen Kışanak, bir Türk, çocuğunu sabah Türkçe eğitim veren okula gönderebilme hakkına sahipse, bir Kürdün de sabah çocuğunu Kürtçe eğitim veren okula gönderme hakkına sahip olması gerektiğini ifade etti.
'Türkler kadar Kürtler de hassas; acıları yarıştırarak sonuca varamayız'
"Bu görüşmeler açık yapıldığı zaman eğer bu barış sürecine PKK engel oluyorsa; yani bir yol haritası varya Kürtlerin bir halk olarak kabul edilebilecek Kürdün üzerindeki baskıları kaldırabilecek, yasalar, anayasa güvencesi altına alınacaksa böyle bir proje varsa ve buna engel PKK oluyorsa hepimiz PKK'nın yakasına yapışmalıyız
Demirtaş: Paris'teki infazlar barış sürecini durdurmak için yapıldı
Nasıl Türkün yaşamaya hakkı varsa Kürdün de vardır, bunu kimse engelleyemez. Kürtler hiçbir zaman terörist değildir." dedi.Konuşmaların ardından güvercinlerin uçurulduğu cenaze törenine, BDP'li yöneticiler ve milletvekilleri katıldı.
Terör örgütü PKK'nın iç infazlarının listesi Meclis'te
/>Çetin Güngör (Semir): PKK merkez komitesi üyesi ve teröristbaşı Öcalan'a muhalefet yaptığı için 2 Kasım 1985 günü, İsveç'in Başkenti Stockholm'da yüzlerce Kürdün gözleri önünde infaz edildi ve katili olay yerinde yakalandı, teröristbaşı Öcalan'ın verdiği görevi yerine getirmiş olmaktan mutlu olduğunu mahkemede açıkladı.
Şivan Perwer: Uludere olayı Kürt halkına kasten yapıldı
Çünkü Kürdün başına gelenler dünyada hiç kimsenin başına gelmemiştir. Türkiye'de 30 milyon halkın bir kültürel hakkı bile yok. Dilim resmileşsin diyen insanları hapishanelere dolduruyorlar.
"Terörün çözümü, dağa çıkmayı gerektirmeyecek ortam sağlanırsa mümkün olur"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, terör sorunun çözümünde esas meselenin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Kürdün dağa çıkmasını gerektirmeyecek bir ortamın temin edilmesi olduğunu ifade etti.
Milletvekili Işık: Anneme, 'Müslüman bir adam, Erdoğan başbakan oldu' dedim
Ne Kürdün ne Türk’ün böyle bir sıkıntısı kalmadı." dedi. (CİHAN)
Oğlu ölüm orucunda olan babaya destek yağıyor (Özel)
O Öcalan soyu varya onlarca Kürdün namusuna tecavüz etmiştir." diyor. Keko, Öcalan'la ilgili de dikkat çekici bilgiler veriyor. Kürtlerin ihanetçi ve ajan ilan edildiğini anlatan Keko, onlarca insanın bu şekilde öldürüldüğünü belirtiyor.
İbrahim Güçlü: 12 Eylül darbesi PKK'nın tek varlık nedeni
gelindiği zaman katledilen binlerce Kürt, gözaltına alınan ve işkencelerden geçirilen on binlerce Kürt, binlerce tutuklu Kürt, on binlerle ifade edilecek Kürdün göçü bilanço olarak karşımızdaydı." diyen Güçlü, 12 darbesinden sonra ki bilançoya bakıldığı zaman karşımıza bir dehşet tablosu çıktığını ifade etti.
Hüseyin Çelik: PKK, Kürtlerin cahil olanını sever
BURSA - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, PKK'nın Kürtlerin cahil olanını sevdiğini söyledi. Çelik, “Daha önce PKK Kürdün Kürtçü olanını, ırkçı olanını, maraza çıkaranını sever demiştim.
İçişleri Komisyonu’nda Atatürk tartışması yaşandı
Kürdün bu ülkede Hereke halısı kadar kıymeti yok mu?” diye sordu. Salondan yükselen sesler üzerine Önder, herkesi sabırla dinlediğini belirterek, sözünün kesilmemesini istedi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in, sakin konuşmaya davet etmesi üzerine Önder, “Sen o kadar kabadayı isen, yüreğin yetiyorsa git Başbakan’a 'bu kadar öfkeli
Kışanak: Ortak vatan için Öcalan’ın talepleri görmezden gelinemez
Son 3 yıldır binlerce kürdün tutuklayıp cezaevine konduğunu savunan Kışanak, “Partimizin yöneticilerini, milletvekillerini, sivil toplum örgütü üyelerini, öğrencileri her kesimi tutukladılar. Savunma haklarını ellerinden aldılar.
"PKK sosyal, psikolojik bir cinnet ve çılgınlık yaşıyor"
Bundan dolayı, binlerce kürdün ölümüne yol açana; devletle işbirliği içinde bir Kürt katliamına ortaklık yapma gibi bir günahın sahibidir." "OKUL YAKMA KARARI KANDİLDE ALINDI"
Mesud Barzani, Kürtleri açılım sürecini desteklemeye çağırdı: Şiddet çözüm olmaz
Bizim için gerçekten çok büyük bir acıdır; Türk veya Kürdün kanının dökülmesi bizi gerçekten acıtıyor. Bu bölgede yaşayan halklar olarak birbirimize el uzatmalıyız." dedi. Erdoğan'a, Diyarbakır'da açıkladığı Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nden ve çözüm beklediklerini ifade etmesinden dolayı teşekkür eden Barzani, "Bu politikaya
Mardin'de terör örgütüne ortak tepki
Şunu bilmek gerekir ki gerçek bir kürdün terörist eylemlere hak vermesi düşünülemez. Kürt kardeşlerimi bu teröre dur demeye davet ediyorum." Bölgenin önemli aşireti olan Kikan aşireti liderlerinden ve kanaat önderi HAS Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Timurağaoğlu ise bu saldırının özgürlüklere, demokrasiye
'Kürtler özerklik isteseydi, 115 PKK'lının ölümüne sessiz kalmazdı' (Özel)
ifadelerine dikkat çeken Toptancı, “20 milyonluk Anadolu Kürdü Osman Baydemir’in gördüğü rüyaya aldanmış olsaydı, 15 gün süren bir çatışmada ölen, 115 sözde Kürdün ölümüne sessiz kalmazdı.” dedi. Cemal Toptancı, Cihan Haber Ajansı (Cihan)'na yaptığı açıklamada, 23 Temmuz’da başlayan ve devam eden Şemdinli’nin Goman Dağları kırsalındaki çatışmaların
STK'lar ve kanaat önderlerinden ortak tepki: Kürt halkı teröre prim vermeyecek
Şunu bilmek gerekir ki gerçek bir Kürdün terörist eylemlere hak vermesi düşünülemez. Kürt kardeşlerimi bu teröre dur demeye davet ediyorum.” şeklinde konuştu.
Dinmeyen acı Başbağlar'da teröre lanet okundu
Bu bayrağın altında bir ve beraber yaşama iradesi gösteren, Türkünden Kürdün de, Alevinin de, Boşnağın da, Lazın da, Çerkezin de milliyetçisiyiz. Yeter ki bu bayrağın altında bir ve beraber yaşama iradesini göstersin, aynı kararlılığı ortaya koysun.
İbrahim Güçlü: Başbakan-Leyla Zana görüşmesi fiyasko
sadece Kürt olduğunu bunun ciddi bir handikap olduğunu, AK Parti milletvekillerinin duyguda Kürt olduklarını ancak düşüncede Kürt olmadıklarını yani asıl Kürdün onların olduğunu ifade ediyordu. Kamuoyunda buradan yola çıkarak PKK ile Leyla Zana'nın düşüncelerinde bir farklılaşma algılama oldu.
'Çanakkale, albayrak altında yaşamanın canlı bir kaydıdır"
KAYSERİ - Büyük Birlik Partisi (BBP) Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyesi Hüseyin Döngel, Çanakkale’nin; mübarek topraklarda yaşayan herkesin, Türkün, Kürdün, Alevinin, Sünninin, al bayrak altında bir ve beraber yaşama iradesinin tarihe düşen canlı bir kaydı olduğunu açıkladı.
TRT Şeş Halepçe katliamını ekrana taşıyacak
1986–1988 yılları arasında 5 binden fazla Kürdün katledildiği Halepçe katliamıyla ilgili hazırlanan belgesel gelecek hafta pazartesi günü yayınlanacak. TRT Şeş Genel Koordinatörü Fethullah Kırşan, Halepçe katliamının 24 yıl dönümü nedeniyle yaşanan acıları bir bütünlük içinde ekrana getireceklerini söyledi.
Baydemir, Yeni Anayasa’da ana dilde eğitim hakkı istedi
Türkiye'de Türkün Kürt'e, Kürdün Türk'e, insanın insana kurşun sıkmasının haram olduğunu söyleyen Baydemir, “Kürt halkının iki temel talebine yanıt vermemiz lazım. Birisi dildir, diğeri de kimliktir.
Türk: Gönül ister ki çatışmalara zemin çıkarmayacak bir ortak akıl çıkaralım
Bu topraklarda Türk’ün kaybetmesi Kürdün kaybetmesi anlamına geliyor. Gelin birlikte kazanalım ve ölümlerin önüne geçelim. Bunu başarabiliriz.
"Şerafettin Elçi, çıkarları gereği PKK hakkındaki gerçekleri saklıyor"
Kürt aydınları ve PKK yöneticilerinin değişik yerlerde yüzlerce kanaat önderi ve sıradan Kürdün öldürülmüş olmasının Elçi'ye anlatmamış ve kendisiyle konuşmamış olmalarına ihtimal vermediğini ifade eden güçlü, PKK'nın İran, Irak ve Suriye'nin desteğiyle Irak
Barzani’den Suriye’deki Kürtlere ‘tek ses olun’ çağrısı
Daha sonra kürsüye gelen Mesut Barzani, Suriye'de 2 milyondan fazla Kürdün yaşadığını belirterek, bu ülkedeki gelişmelerin kendileri için önem taşıdığını dile getirdi. Birlik olmaları durumunda Suriye'deki Kürtlere destek vereceğini taahhüt eden Barzani, bu ülkedeki muhtemel değişikliklere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.
Barzani’den Suriye’deki Kürtlere ‘tek ses olun’ çağrısı
Daha sonra kürsüye gelen Mesut Barzani, Suriye’de 2 milyondan fazla Kürdün yaşadığını belirterek, bu ülkedeki gelişmelerin kendileri için önem taşıdığını dile getirdi. Birlik olmaları durumunda Suriye’deki Kürtlere destek vereceğini taahhüt eden Barzani, bu ülkedeki muhtemel değişikliklere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.
Saltık, ‘soykırım’ haberlerine tepki gösterdi
Kürdün Türk’ten, Laz’ın Çerkez’den üstünlüğü yoktur. Bu sorunları beraber çözmeye kalkarsak ancak yol kat ederiz. El insaf. Uludere’de 35 insan öldürüldü, bunu vicdanı olan kimse kabul edemez, taraf olamaz.