kuzu göbeği

Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali başladı
3 gün devam edecek festivalde kuzu göbeği mantarı ile ilgili bilimsel paneller yanı sıra bölgenin kültürel değerlerini ön plana çıkaracak sergi, söyleşi ve konserler gerçekleştirilecek.Kuzugöbeği mantarının önemi ve geleceğinin korunması amacıyla Fethiye'nin Yeşilüzümlü beldesinde yapılan festivalin açılışı sağanak yağış nedeniyle sönük geçti
Kilosu 100 TL'yi bulan kuzugöbeği mantarı köylülerin geçim kaynağı oldu
Kuzugöbeği mantarı toplamanın tadı kadar ayrı bir lezzeti olduğunu anlatan Ülgen, bazı köylülerin kuzu göbeği mantarını kendilerine gelir kapısı yaptığını ifade ediyor. Kuzugöbeği mantarının kilosunun 75 ile 100 TL arasında değiştiğini anlatan köylülerden Memiş Keleş ilkbahar ayında köylülere ek kazanç kapısı olduğunu açıklıyor
Kuzugöbeği Festivali ile bölge halkı evleriyle turizme hizmet ediyor
MUĞLA - Muğla'nın Fethiye ilçesinde, bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan '5. Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali' 13 Nisan'da başlayacak.
Türkiye’nin en büyük mantarları Aliveren köyünde (Özel)
Çayır mantarı, kuzu göbeği gibi türleri toplarken dikkatli toplamak lazım. Özellikle kuzugöbeği mantarının sporları çukurundadır. Bunlar olgunlaşmadığı zaman sporunu bırakmıyor.
Mantar toplamak isterken uçuruma yuvarlanan kadın ağır yaralandı
Çanakkale merkeze bağlı Kayadere Köyü'nde oturan Eker, bu zamanlarda çıkan 'kuzu göbeği' olarak bilinen mantardan toplamak için tek başına köyün yakınındaki dağa çıktı. Vadi kenarından geçmek isteyen kadın, zeminin kaygan olması nedeniyle dengesini kaybedince 30 metrelik vadiye yuvarlandı.
Kestane meyvesinin dış kabuğunda yetişen yeni bir mantar keşfedildi (Özel)
Üç ay önce de Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Elmalı köyünde, halk arasında 'kuzu göbeği' olarak bilinen ve ihraç potansiyeli olan 'morchella' mantarının Anadolu'ya ait olduğu, tespit edilen 'morchella Anatolica' adlı yeni bir türü daha bulunmuştu.
Muğla İl Sağlık Müdürlüğü bahçesindeki 6 mantar koruma altında
Muğla İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde bulunan, ormanlık alanlarda yetişen ve kilosu 80 lira olan 'kuzu göbeği' türünde 6 adet mantar koruma altına alındı. Her gün çevresindeki zararlı otları temizleyen personel, mantarı sevgiyle büyütüyor.
Kilosu 210 TL'ye satılan kuzugöbeği mantarı yok satıyor
Şaban İş, ihraç edilen mantarın Avrupa'da ve Uzak Doğu ülkelerinde lüks otellerde yemek yapıldığını vurgulayarak bu yıl yaklaşık 1,5 ton kuzu göbeği rekoltesinin gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.
Kuzu göbeği mantarı köylü kadınların gelir kapısı oldu
Antalya'nın Manavgat, Gündoğmuş, İbradı ve Akseki ilçelerinde kuzu göbeği (morchella conika) mantarı toplama mevsimi başladı. Nisan yağmurlarıyla çam, meşe, gürgen, dişbudak, elma ve ceviz ağaçları dibinde yetişen kuzu göbeği köylü kadınların gelir kapısı oldu.
Gülnar'ın yanan ormanlarında kuzu mantarı bereketi yaşanıyor
Türkiye her yıl ilkbahar aylarında tonlarca (400-500 ton) kuzu göbeği mantarını özellikle Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. İhracatçı firmalar tarafından alınan mantarlar, boyutlarına göre tasnif edilerek paketlenip taze olarak Fransa, İsviçre, Almanya, Ingiltere, Belçika, Hollanda,