lahitler

Yıkılan cami minaresinin temelinden tarihi eser çıktı
Lahitler bir tekne, bir de kapak kısmından oluşuyor. Bulunan tekne bölümünün kapağı yok." şeklinde bilgi verdi.
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü Zeugma ile Gaziantep kazandı
2 bin 248 metrekare mozaik, 140 metrekare fresk, 4 Roma Dönemi çeşmesi, 20 sütun, 4 kireç taşından yapılmış heykel, bronz Mars heykeli, mezar stelleri, lahitler ve mimari parçalar bulunuyor.”
Sinop'taki yol genişletme kazısından 2 bin 500 yıllık lahit bulundu
Çok lahitler çıktı, ancak üzeri tam kapalı bir lahit bulmadık. İlk kez böyle bir esere rastlıyoruz. İlimizin zenginliği açısından önemli bir eser.
Antik kent Anavarza'da kazılar başlıyor
Ayrıca bir tiyatro, stadyum, kiliseler, tapınaklar, sütün yolar, suyolları, muhteşem sur duvarları, kale, mezar yapıları, lahitler, kamu binaları, mozaikler içeren villalar gibi kentin zenginliğine işaret eden çok sayıda yapıyı şimdiden tanımlamak mümkündür.
Side açıklarında bulunan mezar stelleri ve lahitler incelemeye alındı
Lahitler Roma dönemine ait ama, bulunan eserleri inceledikten sonra kesin kararı vereceğiz." dedi. (CİHAN)
Mezarlıklara 'çağdaş model'
mezarlıkta çalışmalar kapsamında düzenli defin adaları oluşturulacak, her adada simetrik düzende mezar yerleri yapılacak ve mezarlar önceden kazılarak içlerine lahitler örülecek. Adalar arasına yollar yapılacak.
Yorgun Herakles heykeli ziyarete açıldı
Antalya Müzesi lahitler bölümünde sergilenmeye başlayan heykelin açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptı. Bugünün özel bir gün olduğunu belirten Bakan Ertuğrul Günay, son yıllarda Türkiye'den yasadışı yöntemlerle götürülmüş çok sayıda eseri geri getirdiklerini söyledi.
Dünyanın en büyük mozaik müzesi Hatay’da yapılıyor
merkezleri, kurs salonları, çocuk müzesi, eğitim alanı, kültür hayatımıza katkı sunacak merkezler, hediyelik eşya satış merkezi, kütüphane ve arşiv, bahçesinde lahitler, sütun başlıkları, büyük taş eserler, gezinti yolları, çok amaçlı yeşil alanlar, spor alanları, kafeterya, mutfak, dinlenme alanları, toplantı salonu ve otopark
Mersin’de 2 bin 500 yıllık oda mezar bulundu
Yaklaşık 50 metre çapındaki kaya mezardaki lahitler çıkarılarak incelenmek üzere Müze Müdürlüğü’ne götürüldü. Ekiplerin 2 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen oda mezardaki çalışması sürüyor. (CİHAN)
Büyükşehir'den Buca'ya '85 bin defin kapasiteli' yeni mezarlık
Düzenli defin adaları oluşturulacak, her adada simetrik düzende mezar yerleri yapılacak ve mezarlar önceden kazılarak içlerine lahitler örülecek. Adalar arasına yollar yapılacak.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gölbaşı Mezarlığı yetkisini yeniden aldı
Büyükşehir Belediyesi Gölbaşı Mezarlığı içine derhal bir şube binası yapacak, ayrıca mezarlığa hazır lahitler koyacaktır. Bu suretle defin işlemleri hem daha süratli, hem de daha sağlıklı olacaktır.
Bakan Günay: Antik mezardaki kaçakçılığı araştırıyoruz
"YENİ LAHİTLER OLABİLİR" Hekataios'a ait lahitin çevresinde başka lahitlerin olabileceğini de kaydeden Günay, "Bu lahitin yakınlarındaki diğer noktalarda da ekiplerimiz inceleme ve araştırma yapacak.
Okullar kapanmaya başlayınca Rus turistler soluğu Antalya'da alıyor
şeklinde gazetesinde yayınladığını belirten Belyakova; Selge, Perge, Kilyos, Patara, Letoon, Xanthos, Myra, Noel Baba, Tlos, Termessos, Likya kaza mezarları, lahitler ve Side Antik Kent'in tarih, kültür ve arkeoloji turizmi tutkunu Ruslar için birebir olduğunu söyledi.
Tarihi lahitler, malzeme kovası oldu
Roma döneminden kaldığı iddia edilen tarihi lahitler, malzeme kovası ya da başka amaçlarda kullanılıyor. Bostandere Belediyesi girişinde mazot bidonları, anti friz tenekeleri ile birlikte oldukça ilginç bir görüntü oluşturan bu eserlerin, yine beldede bulunan