lale soğanı

Ters lale türleri Erzincan’da ıslah ediliyor
Proje kapsamında, 19 ilden 32 tür olmak üzere yaklaşık 350 lale soğanı toplandı. Toplam 37 tür lale soğanından şimdiye kadar 40 bin civarında ters lale soğanı elde edildi. Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Ziraat Mühendisi Meral Aslay, ters lalelerin gen havuzunda ıslahının yapıldığını vurgulayarak, “Mevcut türler arasında melezleme ve seleksiyon
Türkiye'ye özgü iki yeni lale türünün ismi Atatürk ve Yavuz olarak belirlendi
İlk yıllarda 4-5 farklı türde üretim yapıldığını ancak şu anda 100’ün üzerinde lale çeşidinin yetiştirildiğini aktaran Gürses, yılda 50 milyon lale soğanı üretimi yapan bir kapasiteye ulaştıklarını dile getirdi.
Laleler, Mart ayında açacak
Hollanda yılda ortalama 4 milyar adet lale soğanı ihraç ediyor. (CİHAN)
Ters lale türleri Erzincan’da ıslah ediliyor
Üretilen ‘Fritillaria Michailovskyi’ adlı 500 adet ters lale soğanı sonbaharda Karayazı ilçesindeki doğal alana dikilecek. Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu, Türkiye’de ilk defa ‘Türkiye Fritillaria L.
Lalelerle süslenen İstanbul’a 600 dönümlük botanik bahçesi (Özel)
İlk sene altı yüz bin civarında lale soğanını tabi ki Türkiye’de üretimi olmadığında dolayı dışarıdan getirdik. Ama daha sonra başta Konya Çumra’daki ana üreticimiz olmak üzere İstanbul’un Seymen köyünde de ve İstanbul’un çevre köylerinde de bu lale üretimi konusuna girmiş vaziyetteyiz
İstanbul’da 'lale devri' İstanbul'da lale devri
İstanbul’da lale geleneğini devam ettirmeye karalı olan belediye, son 5 yılda 38 milyon lale soğanı diktirdi. (CİHAN)
Bağcılar lalelerle renk renk...
Bağcılar Belediyesi’nin, mevsime uygun olarak, sarı, kırmızı, beyaz, sarı kırmızı alacalı, pembe beyaz alacalı ve mor olmak üzere ektiği altı farklı lale soğanı havaların ısınmasıyla birlikte açmaya başladı.
Süs bitkileri, 20 milyar dolarlık Almanya pazarını zorluyor
Mezat ziyaretinin ardından Hollanda’ya geçen heyet, burada lale ve lale soğanı üretimi yapan bir firma yetkilileriyle görüşme gerçekleştirdi. Firmanın lale üretim süreci heyet katılımcıları tarafından birebir görülerek, Türkiye’de bu üretimin gerçekleştirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.
Belediye mehterli törenle 15 bin lale soğanı dağıttı
SAKARYA - Sakarya Büyükşehir Belediyesi mehter takımının da katıldığı törenle 15 bin adet ücretsiz lale soğanı dağıttı. Adapazarı Kültür Merkezi önünde düzenlenen törene Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Fevzi Kılıç, belediye yetkilileri de katıldı.
Düzce’nin güzelleşmesi için 900 bin lale soğanı dikiliyor
- Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından, D-100 Karayolu üzerinde bulunan kavşaklarla Yeni Kent bağlantı yolu orta refüjlerine 900 bin lale soğanı dikiliyor. Yaz aylarında Düzce’nin göze hoş görünen bir yapıya kavuşması için Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar devam ediyor.
Gaziantep’e 1 milyon 100 bin çiçek dikildi
Büyükşehir Belediyesi Bitki Üretim Şube Müdürlüğü yetkilileri, kasım ayı içerisinde kış mevsimine uygun 520 bin hercai menekşe, çuha çiçeği ile 300 bin lale soğanı diktiklerini, ayrıca şehrin muhtelif yerlerinde bulunan yaklaşık bin çiçek saksısını yenileriyle değiştirildiğini açıkladı.
Yozgat 120 bin lale soğanı ile güzelleşecek
YOZGAT - Yozgat Belediyesi tarafından ilde park, bahçe ve refüjlere dikilecek 100 bin lale soğanının yanı sıra vatandaşlara dağıtılan 20 bin lale soğanıyla şehir merkezi çiçek bahçesine dönüştürülecek.
Kepez Belediyesi, ilçeye 210 bin çiçek soğanı dikecek
Geçtiğimiz yıl ilçeye dikilen 110 bin lale soğanı ve 30 bin sümbül soğanı ile baharın gelmesiyle Kepez’de görsel şölen yaşanmıştı. Kepez Belediyesi, bu yıl da 150 bin lale soğanını, 30 bin sümbül soğanını ve 30 bin nergis soğanını yeşil alanlara dikerek, Antalya’yı 2012 baharında çiçek bahçesine dönüştürecek
Samsun, baharı rengarenk lale ve sümbülle karşılayacak
Değişik renkte 400 bin adet lale soğanı ile 100 bin sümbül park, bahçe ve orta refüjlere mevsimlik şirket elemanları tarafından toprağa kavuşturuluyor. Samsun, Atatürk Bulvarı ve Cumhuriyet Meydanı'ndaki orta refüjlerde yapılan çiçeklendirmenin sonucu ilkbahara, rengarenk lale ve sümbüllerle girecek.
Kadir Topbaş Macarların ‘Szekely Kapı’ açılışını yaptı
Topbaş, geçtiğimiz yıl İstanbul'a 12 milyon lale soğanı diktiklerini, İstanbul'luları lale ile kucaklaştırdıklarını vurguladı. Bu yıl içerisinde Budapeşte ile kardeş şehir olduklarını da hatırlatan Topbaş, geçtiğimiz aylarda da Budapeşte Büyükşehir Belediye Başkanı Tarlos Istvan'ın daveti üzerine
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden “ters lale” yetiştiricilerine destek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir Bayındır, Silivri, Şile’nin köyleri, Yalova, Van’ın köylerin lale soğanı ve çiçek yetiştiricilerine destek vererek istihdam sağlıyor. (CİHAN)
Topbaş: Kılıçdaroğlu'nun vaatlerinde tutarsızlık var
Hollanda'dan örnek alıp lale soğanı üreticiliğine başlamış. Bu vasıtayla 14 bin kişiye istihdam sağladı, yani sektör gelişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise 3 milyon liralık çiçek aldı, Türkiye'de şov yaptılar.
Laleyi iş gezisinde keşfetti, şimdi dünyaya ihraç ediyor
Bu aylarda toprakla buluşan yüz binlerce lale soğanı soğuk ve ılıman havayı seviyor. Kışın toprak altında kalan soğanlar, İlkbaharla birlikte çiçek açıyor. Ortalama 30 ile 45 gün arasında açık kalan çiçekleriyle hem eşsiz güzellikler oluşturuyor hem de çeşit çeşit koku yayıyor.
Ters laleyle ekonomilerini düzeltecekler
Büyümelerinde bir sıkıntı olmazsa belediyenin her yıl diktiği 50 bin lale soğanı, Hayrettinli üreticilerden satın alınacak.Beşparmak Dağı’nın zirvesinde bin 450 metre yükseklikte kurulu, 100 haneli ve 300 nüfuslu köyde Belediye Park ve Bahçeler Müdürü Lale Gönüllü, Hayrettin Köyü Muhtarı
Topbaş: Dünyada ilk kez lale taçlarından gıda boyası ürettik
Programda konuşan Topbaş, bu yıl 20 milyon lale soğanı ve diğer soğanlı bitkileri toprakla buluşturduklarını söyledi. Bu rakamın geçen sene 12 milyon olduğunu hatırlatan Topbaş, “Ege ve Erciyes Üniversiteleriyle çok güzel çalışmalar yapıyoruz.
Bahar geldi, Bursa çiçek açtı
yapılan çalışmalar kapsamında Merinos Kültürparkı, Reşat Oyal Kültürparkı, Botanik Park, Hayvanat Bahçesi, Nilüfer Vadisi ve ana arterlere 680 bin adedi lale soğanı olmak üzere aralarında sümbül, nergis ve muscari de bulunan toplam 1 milyon 110 bin adet çiçek soğanının dikimi yapıldı.
Aşkabat’ın sokaklarını Hollanda lalesi süsleyecek
Topraklarının dörtte birinde lale yetiştiren ülke, yılda 6 milyar adet lale soğanı üreterek bütün dünyaya satıyor. Hollanda'da en önemli ihraç ürünü olan bu güzel çiçek, ülkenin ekonomik gelişmesine büyük katkı sağlıyor.
Kepez’de lale soğanları ve sümbül fideleri çiçek açtı
ANTALYA - Antalya Kepez’de 110 bin lale soğanı ve 30 bin sümbül fidesi çiçek açtı. Kepez Belediyesi tarafından ilçeye estetik kazandırmak amacıyla toprakla buluşturulan çiçekler, temalı parkların güzelleşmesini sağladı.
Büyükşehir Belediyesi 5 bin lale soğanı dağıtacak
SAKARYA - Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Kent Konseyi, lale soğanı dağıtacak. Yarın saat 13.30’da gerçekleştirilecek dağıtım Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) önünde gerçekleştirilecek.
Mardin, 40 bin lale ile renklenecek
MARDİN - Mardin Belediyesi orta refüj, parklar ve boş alanlara 40 bin lale soğanı dikecek. Mardin ile kardeş belediye olan Zeytinburnu Belediyesi’nin yolladığı lale soğanları önümüzdeki günlerde dikilmeye başlanacak.
Kepez'de park ve bahçelere 140 bin çiçek toprakla buluşturuluyor
Bu kapsamda 140 bin çiçeği toprakla buluşturacaklarını belirte Tütüncü, "110 bin lale soğanı ve 30 bin de sümbül fidesini dikmeye başladık. Bahar aylarında parklarımız çiçek bahçesi gibi olacak.
Yozgat 65 bin lale soğanı ile güzelleşecek
Yozgat Belediyesi şehrin daha güzel bir görünüme kavuşması için 65 bin adet lale soğanı dikti. Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Cumhuriyet Meydanı'nda lale soğanları dikim çalışmasına katılarak lale soğanı dikimi yaptı.
Rize'de 50 bin lale soğanı dikilecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından Rize Belediyesi'ne hibe edilen 50 bin adet lale soğanı kentin çeşitli bölgelerine dikilmesine başlandı. Rize Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Rize şehir merkezinin nisan ayında lale bahçesine döneceği belirtildi.
Kocaelililer 100 bin adet lale soğanı aldı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından satışa çıkarılan 100 bin adet lale soğanı üç günde tükendi. Vatandaşlar, satılan lale soğanları ile 2011 Nisan ayında düzenlenecek 'En Güzel Lale' yarışmasına katılacak.
Kayseri'de 40 bin sümbül ve 500 bin lale soğanı dikilecek
Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Karaman'dan getirttiği 500 bin lale soğanı, Cumhuriyet Meydanı'ndaki yaya ve park alanlarıyla refüjlere dikilmeye başlandı. Toprak altında filizlenecek laleler, nisan ayında farklı renklerde çiçek açıp, kent estetiğini süsleyecek.
Anadolu' dan kaçırılan lale, Çumra'da yeniden doğdu
'Bu çiçeği ülkemde yetiştirmeliyim' düşüncesine kapılan harita mühendisi Ali Yetgin, ülkesine dönerken yanına çok sayıda lale soğanı alır. Türkiye'ye döndükten sonra, beraberinde getirdiği lale soğanlarını diker.
Laleler açtı, Kocaeli renk cümbüşüne döndü
Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ekipleri ile geçici işçiler kent geneline toplamda 3 milyon lale soğanı ve 30 bin sümbül dikti. Geçen yıldan kalma 2 milyon lale soğanı ile birlikte 30 bin metrekare alana lale soğanı dikildi.
Niğde Belediyesi, ağaç dikim çalışmalarına hız verdi
Mevcut ağaç ve bitkilerin de bakımını kapsayan çalışmalar dahilinde iki ay içinde 8 bine yakın ağaç, 50 bin lale soğanı, 62 binin üzerinde mevsimlik çiçek toprakla buluşturuldu. 15 ay süre ile 96 adet Park, refüjler ve mezarlıkların bitkisel bakımı işini özel bir firmaya devreden ancak denetim ve kontrol mekanizmasını elinde bulunduran Niğde
Engelliler Dünya Özürlüler Günü'nde kendi yetiştirdikleri çiçekleri sattı
'ye bağlı Gülen Yüzler Rehabilitasyon Merkezi'nin düzenlediği etkinlikte, kendi yetiştirdikleri lale soğanı ve çiçekleri sattı. Dünya Özürlüler Günü nedeniyle engelliler yararına yapılan satışa, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Şehit İbrahim Koparır adına Bahçelievler'de yaptırılan park açıldı
muhtarları, semt sakinleri ve çocuklar katıldığı Şehit İbrahim Koparır Parkının açılışında ayrıca vatandaşlara Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından lale soğanı dağıtıldı.
Kayseri'de 210 bin adet lale soğanı dikilecek
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler ve Ağaçlandırma Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında toplam 210 bin adet lale soğanı toprakla buluşacak. Lale soğanlarının ekimine başlanırken, 25 bin adet de sümbül soğanının da yine şehrin değişik bölgelerini süslemek amacıyla şimdiden ekimi yapıldığı bildirildi.
Konya, lalelerle rengarenk oldu
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl şehir geneline 2 milyon 700 bin adet lale dikildi, 300 bin adet lale soğanı da ücretsiz olarak dağıtıldı. Laleler, başta Mevlana Müzesi olmak üzere şehir genelindeki tarihi mekanların çevresinde ve Alaaddin Tepesi'nde peyzaj mimarlarının tematik tasarımlarına göre ayyıldız, Selçuklu
Kayseri caddeleri lalelerle renklendi
Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Halit Taşyapan, Cumhuriyet Meydanı, Belediye, Erciyes Üniversitesi önü, Kartal, Fuar ve Fuzuli kavşaklarına 100 bin adet lale soğanı, 200 bin menekşe dikildiğini söyledi.
Laleler bahara merhaba dedi
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, kentin önemli noktalarına binlerce lale soğanı ekildiğini ve bu günlerde açan lalelerin şehri bambaşka bir görüntüye bürüdüğünü belirtti. Bu yıl şehir genelini belirli aralıklarla 3 milyon lale açacağını ifade eden Tahir Akyürek, "Çevrecilikte en önde gelen şehir olmak için çalışıyoruz.