lale soğanları

Türkiye'ye özgü iki yeni lale türünün ismi Atatürk ve Yavuz olarak belirlendi
Konya’da Çatalhöyük yakınlarında 5 bin dönümlük arazide üretilen lale soğanları, Türkiye’nin dört bir yanında şehirleri renklendiriyor. Yalnızca İstanbul’a bu tarlalardan 15 milyon lale satışı gerçekleşiyor.
Kocaeli'nde lale satışları başladı
Büyükşehir, lale soğanlarını piyasanın çok altında maliyetine veriyor. İçerisinde 5 adet soğan bulunan paketler tanesi 1,5 liradan satılıyor. Yapılan bu çalışmayla yol kenarlarında ve parklarda görmeye alıştığımız laleler artık bahçelerde, balkonlarda ve saksılarda da açacak.
Büyükşehir Belediyesi lale satışlarına başladı
Laleyi vatandaşa benimsetmeyi amaçlayan Büyükşehir, lale soğanlarını piyasanın çok altında maliyetine veriyor. İçerisinde 5 adet soğan bulunan paketler tanesi 1 liradan satılıyor. Yapılan bu çalışmayla yol kenarlarında ve parklarda görmeye alışılan laleler artık bahçelerde, balkonlarda ve saksılarda da açacak.
6. Uluslararası İstanbul Lale Festivali başlıyor
Tamamı yerli üretim olan lale soğanları, Konya’nın Çumra ilçesi ile İstanbul’un köylerinde yetiştirildi. Üreticiye ek gelir imkanı sağlanan projeler ile hem üreticiye destek hem de çiçek soğanlarının ıslahı sağlandı.
Yeşil Bursa lalelerle daha da renklendi
Tomurcuklanan ağaçları, rengarenk çiçekleriyle renklenen şehir, lale soğanlarının toprakla buluşmasıyla daha da şenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Şube Müdürlüğü'nce dikilen lale soğanları, ilkbaharı müjdelemelerinin yanı sıra, tarihi şehre doyumsuz güzellikler katıyor
Kepez’de lale soğanları ve sümbül fideleri çiçek açtı
Antalya Kepezüstü’ndeki 140 dönümlük Kent Parkı’na da dikilen lale soğanları ve sümbül fideleri çevreye görsel estetik kazandırdı. Kırmızı, mor, sarı renkteki laleler, pembe renkteki sümbüllerle Kent Parkı’na piknik yapmaya gelen anaokulu öğrencilerinin de ilgi odağı oldu.
Mardin, 40 bin lale ile renklenecek
Mardin ile kardeş belediye olan Zeytinburnu Belediyesi’nin yolladığı lale soğanları önümüzdeki günlerde dikilmeye başlanacak. Kardeşliğin anısına ekilecek lalelerin Mardin’i daha da güzelleştireceğini söyleyen Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu; “Mardin ilk defa lale ile tanışacak.
Yozgat 65 bin lale soğanı ile güzelleşecek
Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Cumhuriyet Meydanı'nda lale soğanları dikim çalışmasına katılarak lale soğanı dikimi yaptı. Başkan Başer burada yaptığı açıklamada, bahar aylarında şehrin daha güzel görünüm kazanması için şimdiden çalışmalara başladıklarını belirtti.
Sekapark'ı kadın çalışanlar güzelleştiriyor
Lale soğanları ekilerek oluşturulan figürler, baharda laleler açtığında renkli görüntüler oluşturacak.
Kocaelililer 100 bin adet lale soğanı aldı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından satışa çıkarılan 100 bin adet lale soğanı üç günde tükendi. Vatandaşlar, satılan lale soğanları ile 2011 Nisan ayında düzenlenecek 'En Güzel Lale' yarışmasına katılacak.
Kayseri'de 40 bin sümbül ve 500 bin lale soğanı dikilecek
Kayseri'de lale soğanları, yaya ve park alanlarıyla refüjlere ekilmeye başlandı. Çalışma kapsamında belediye ekipleri 40 bin sümbül soğanı dikimi yapacak.
Bursa'da lale devri
Bursa Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Şube Müdürlüğü'nce dikilen lale soğanları, ilkbaharı müjdelemelerinin yanı sıra, tarihi parka doyumsuz güzellikler katıyor. Rengârenk laleler, her yaştan insanın ilgisini çekiyor.
Ters lale yetiştiricileri birlik kuracak
Girişimcilerden Suat Kıran, kuracakları Lale Soğanları Yetiştiriciler Birliği'nin amacının ters laleleri koruma altına almak, üretimini sağlamak ve yurtdışı piyasasını oluşturmak olduğunu söyledi. GAP Uluslararası Havaalanı'nın da devreye girmesinin üreticiler açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Kıran, "Bu sayede artık yurtdışı satışlarımızda da sıkıntımız
Laleler bahara merhaba dedi
Belediyelerin kentin dört bir yanındaki park ve bahçelere diktirdiği lale soğanları bahara çiçek açarak merhaba dedi. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında toprağa gömülen milyonlarca lale, renk renk kendisini göstermeye başladı.
Kocaeli'de lale devri başladı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kasım, Aralık ve Ocak döneminde ekilen lale soğanları, bir bir kendini göstermeye başladı. Lalelerin açmasıyla Kocaeli'nin her köşesinde adeta renk cümbüşü yaşanıyor.