lanka

Reklam kampanyası için yardım kuruluşundaki görevinden istifa etti
Scarlett Johannson iyi niyet elçisi olarak Hindistan, Sri Lanka ve Kenya’daki açlığa dikkat çekmek için yürütülen projelerde görev alıyordu. (CİHAN)
Freedom House: Türkiye, 'kısmen özgür' ülke
Türkiye’nin olduğu kısmen özgür ülkeler listesinde Meksika, Pakistan, Nijer, Mali, Burkina Faso, Zambia, Kenya, Mozambik, Madagaskar, Sri Lanka, Malezya, Papua Yeni Gine, Tayland, Nepal, Bangladeş, Kırgızistan, Fas gibi ülkeler yer aldı.
Türkiye çay tiryakiliğinde dünya dördüncüsü
Çin, Hindistan, Kenya, Sri Lanka, Türkiye, Vietnam, İran, Endonezya, Arjantin, Japonya, Tayland, Bangladeş ve Malavi çay bitkisi üretiminde başta geliyorlar. 48 ülkede çay yetiştirilse de yıllık 10 bin tonun üzerinde kuru çay üretimi yapan ülke sayısı 22’de kalıyor.
Şangay İşbirliği Örgütü, küresel ekonomik nüfuzunu artırma kararı aldı
Üye 6 ülkeye ilaveten Afganistan, Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan gözlemci statüsündeyken, Beyaz Rusya, Türkiye ve Sri Lanka örgütün diyalog ortakları. (CİHAN)
ŞİÖ başbakanlar zirvesi Taşkent’e yapılacak
Afganistan, Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan’ın gözlemci ülke sıfatıyla temsil edildiği örgütte, Türkiye, Sri Lanka ve Beyaz Rusya diyalog panterleri ülkeler olarak yer alıyor. (CİHAN)
Rumların eski lideri Klerides, KKTC'nin kuruluş yıl dönümünde öldü
ANASTASİADİS SRİ LANKA ZİYARETİNİ YARIDA KESİP DÖNÜYOR.. “MANEVİ BABAM”Sri Lanka'da bazı temaslarda bulunan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, devlet televizyonu RİK'e yaptığı telefon bağlantısında, Klerides'i 'manevi
İngiltere Başbakanı David Cameron Hindistan’da
Cameron Hindistan’daki görüşmelerinin ardından Sri Lanka’nın başkenti Colombo’ya geçerek, Manmohan Singh’in boykot ettiği İngiliz Milletler Topluluğu toplantılarına katılacak.
ŞİÖ Hükümet Başkanları Zirvesi Taşkent'te yapılacak
Afganistan, İran, Moğolistan, Hindistan ve Pakistan gözlemci statüsünde, Türkiye, Sri Lanka ve Belarus ise diyalog ortağı konumunda. (CİHAN)
Hindistan’dan Milletler Topluluğu toplantılarına boykot
YENİ DELHİ - Hindistan Başbakanı Manmohan Singh bu hafta Sri Lanka’nın başkenti Colombo’da düzenlenecek İngiliz Milletler Topluluğu toplantılarına Sri Lanka’nın 2009 yılındaki Tamil halka uyguladığı şiddeti protesto
Sri Lanka’da nedime rekoru kırıldı
BANGKOK - Sri Lanka ilginç bir rekora imza attı. Bir düğünde bulunan 126 nedime ile dünya rekorlar kitabına girdi.Hakemlik görevini Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi ve Tescilli Hakemi Şeyda Subaşı Gemici yaptı.
TİKA, Sri Lanka’da iç savaştan zarar gören Müslümanlar için köy kuruyor
ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Sri Lanka’da 100 hanelik konutların inşasına başlandı.Sri Lanka Başbakanı Jayaratne, iç savaşta zarar gören Müslümanlar için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak yardım istedi.
Ortadoğu’da vizesiz seyahatte Kuveyt önde
Benzer şekilde en çok vize uygulamasına tabi bırakılan ülkeler Pakistan, Somali, Eritre, Filistin, Nepal, Kosova, Lübnan, Sri Lanka ve Sudan oldu. (CİHAN)
Dünyanın gözü Kırgızistan'da
Afganistan, İran, Moğolistan, Hindistan ve Pakistan gözlemci statüsünde, Türkiye, Sri Lanka ve Belarus ise diyalog ortağı konumunda. (CİHAN)
ŞİÖ liderleri bugün Bişkek’e geliyor
Zirvede, Türkiye, Sri Lanka ve Belarus diyalog ortağı olarak temsil edilecek.Yarın yapılacak zirve ile ilgili açıklamada bulunan Kırgızistan Dışişleri Basın Sözcüsü Turdakun Sıdıkov, zirvenin an gündem maddesini bölgesel ve uluslar
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'ne 90 yabancı öğrenci kayıt yaptırdı
AĞRI - Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'ne Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kenya, Burundi, Sri Lanka, Çin Halk Cumhuriyeti, Avusturya ve Bulgaristan’ın da aralarında bulunduğu toplam 9 ülkeden 90 öğrenci kayıt
82. İEF sona erdi, gelecek yılın hazırlıkları şimdiden başladı
Partner ülkenin Sri Lanka, onur konuğu ilin Sinop, temanın "Sağlık" olduğu 82. İEF, 29 Ağustos–8 Eylül 2013 tarihleri arasında devam etti.Fuarı değerlendiren İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs, daha iyi ve daha güzel fuarlara ulaşabilmek adına arayışları sürdüreceklerini söyledi.
Bişkek, ŞİÖ zirvesine hazırlanıyor
Zirvede, Türkiye, Sri Lanka ve Belarus diyalog ortağı olarak temsil edilecek. Afganistan, Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan ise zirvede gözlemci ülke olarak yer alacak.Bu arada yeni seçilen Çin Devlet Başkanı Şi Cinping (Xi Jinping) ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ilk defa bir ŞİÖ zirvesine iştirak etmiş olacak.
Sri Lankalı Bakan Türk işadamlarını ülkesinde yatırım yapmaya davet etti
MERSİN - Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Yatırımlar Teşvik ve Destekleme Bakanı Faizer Mustapha, Türk işadamlarını ülkesinde yatırıma davet etti. Sri Lankalı Bakan Mustapha ile Ankara Büyükelçisi Bharathi Wijeratne beraberindeki heyet Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu ziyaret etti.
Sri Lanka’dan İzmirli sanayicilere: Hammaddeyi kaynağından alın
İZMİR - 82. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF)’nın onur konuğu ülkesi Sri Lanka, İzmirli sanayicilere, hammaddeyi kaynağından alma çağrısı yaptı. Sri Lanka Ticareti Geliştirme Kurulu Genel Müdürü Sydtha Weerakoon ile işadamı ve bürokratlardan oluşan bir heyet, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)’nı ziyaret etti.
Sri Lanka Türkiye’deki ilk resmi anlaşmasını İzmir Ticaret Odası ile imzaladı
İZMİR - İzmir Ticaret Odası (İZTO) ile Sri Lanka’nın Kolombo Ticaret Odası arasında kardeş oda anlaşması, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçisi Bharathi Wijerante arasında
Tarihi muhafız alayının devir teslim törenine turistlerden yoğun ilgi (Özel)
görevi dışında seçkin askerlerinden dolayı birçok başarıya imza atan alay, 1962, 1965 ve 1988’de Hindistan ordusunun Çin ve Pakistan ile savaşlarında ve Sri Lanka çıkarmasında önemli görevler yaptı. Muhafız Alayı ayrıca Birleşmiş Milletler tarafından Somali, Angola, Sierra Leone ve Sudan’da görevlendirildi.
Hint Okyanusu’nun incisi Sri Lanka, Ege’nin incisi İzmir’le buluştu
İZMİR - Dün açılan 82. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF)’nın partner ülkesi Sri Lanka ziyaretçilerini bekliyor. Ülkenin standının açılışına Sri Lanka Sanayi ve Ticaret Bakanı (Heyet Başkanı) Rishad Bathiudeen, Yatırım Destekleme Bakanı Faizer Mustapha, Büyükelçi Bharathi Davina Wijeratne
82 yıllık İzmir Fuarı'na kavga ve yuhalamalar gölge düşürdü (2)
Türkiye’nin uluslar arası nitelikteki ilk fuarı olan İEF’de bu yıl Sinop onur konuğu il, Sri Lanka'nın ise partner ülke oldu. Fuarda 286'sı yabancı toplam bin 125 firmada yerini aldı.
İEF heyecan başlıyor, 60 ülke İzmir’e gelecek
Partner ülkenin ‘Sri Lanka’, onur konuğu ilin ‘Sinop’, temasının ‘Sağlık’ olduğu İEF’ye 20 farklı ürün grubunda 286’sı yabancı toplam 1.125 firma katılıyor.
Sri Lanka'da fanatik Budistler akşam namazında camiyi taşladı
COLOMBO - Sri Lanka’da bir grup aşırı Budist, önceki gün camide akşam namazı kılan Müslümanları taşladı. Başkent Colombo’da Müslümanların yoğunlukta olduğu Grandpass bölgesinde gerçekleşen saldırıda ibadet eden en az 5 kişinin yaralandığı bildirildi.
82’nci İEF’nin partner ülkesi 'Sri Lanka'
‘Hint Okyanusu’nun İncisi’ olarak adlandırılan Sri Lanka, 82’nci İzmir Enternasyonal Fuarı’nın partner ülkesi olacak. Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde yer alan Sri Lanka’da yaklaşık 21 milyon kişi yaşıyor.
82. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın onur konuğu ili Sinop
Bu yılın partner ülkesi Sri Lanka olacak İEF’nin teması ise “Sağlık” olarak belirlendi. (CİHAN)
Amasya Üniversitesi yabancı öğrencilerin gözdesi oldu
Söz konusu kontenjanlara Fransa, Almanya, Yunanistan, Türkmenistan, Sırbistan, Azerbaycan, Gürcistan, Çin, Kenya, Somali, Özbekistan, Kırgızistan, Sri Lanka, Afganistan gibi toplam 23 ülkeden 566 yabancı uyruklu öğrenci adayı müracaat etti.
İzmir Enternasyonal Fuarı bu yıl 11 gün olacak
Bu yılın partner ülkesi Sri Lanka ve onur konuğu il Sinop'un açılışa özel gösterileri fuara renk katacak. 82 İEF’nin teması ise “Sağlık” olarak belirlendi.
Sri Lanka, 3 Türk işadamını fahri konsolosu olarak atadı
ANKARA - Türkiye’ye bir yıl kadar önce Ankara’da büyükelçilik açan Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti devleti 3 Türk işadamını fahri konsolos olarak atadı. Sri Lanka'nın Türkiye Büyükelçisi Bharathi Wijeratne, büyükelçilikte düzenlediği törenle İzmirli İşadamı Oğuz Akcura, Adanalı işadamı Beşir Uğur ile Gaziantep
Yurtdışında 3 yeni havayolu şirketi kurdu, 2 yılda 2 kat büyüyecek
havayolumuz ile de başkent Astana ve en büyük şehri Almatı’dan Dubai’ye, Mısır’da Sharm El Sheikh, Tayland’da Rayong’a ve Puket’e, Çin’de Sanya’ya, Sri Lanka’da Colombo’ya seferler düzenlemeyi planlıyoruz.
Cumhurbaşkanı Gül, BM’de Obama’dan sonra konuşacak
oturumunda Gül’ün hitabından sonra sırasıyla Nijerya, Şili, Azerbaycan, Mozambik, Fransa, Fas, Slovakya, Kolombiya, Monako, Güney Afrika, Ukrayna ile Sri Lanka devlet başkanları söz alacak. Genel Kurul çalışmalarına bu yıl 70 ülkenin devlet başkanının katılması öngörülüyor.
Cumhurbaşkanı Gül, BM’de Obama’dan sonra konuşacak
oturumunda Gül’ün hitabından sonra sırasıyla Nijerya, Şili, Azerbaycan, Mozambik, Fransa, Fas, Slovakya, Kolombiya, Monoko, Güney Afrika, Ukrayna ile Sri Lanka devlet başkanları söz alacak. Genel Kurul çalışmalarına bu yıl 70 ülkenin devlet başkanının katılması öngörülüyor.
İngiltere, silah satışında ülke ayrımı yapmamış
Çin, İran, Rusya, Sri Lanka, Zimbabve, Suudi Arabistan gibi ülkelere yeni ihracat ruhsatı verildiği belirtilen raporda, özellikle Sri Lanka’ya yapılacak olan silah satışının çok ciddi soru işaretleri oluşturduğuna dikkat çekiliyor.
ŞİÖ dışişleri bakanları toplantısı sona erdi
Belarus, Türkiye ve Sri Lanka ise örgütün diyalog ortağı konumunda yer alıyor. (CİHAN)
ŞİÖ Dışişleri Bakanları, Kırgızistan'da toplanacak
Belarus, Türkiye ve Sri Lanka ise örgütün diyalog ortağı konumunda. (CİHAN)
Dünya 82. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda buluşacak
İEF'ye başta Sri Lanka ve Lüksemburg olmak üzere birçok ülkeden bakanlık düzeyinde katılım olacağına dikkat çeken Genel Müdür Örs, "Her yıl yaklaşık 60 dolayında ülkenin yer aldığı İEF’ye bu yıl katılımı kesinleşen Almanya, Gana, Irak
Çanakkale Şehitliği'nde dünyaya barış mesajı verdiler
Kafkasya, İsveç, Bulgaristan, Uganda, Almanya, Azerbaycan, Endonezya, Güney Afrika, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Meksika, Mısır, Moğolistan, Nepal, Sri Lanka, Sırbistan, Tacikistan, Tunus ve Kosovalı 70 öğrenci Şehitlik Abidesi'ni gezdi.
Olimpiyat çocukları Çanakkale'yi fethetti
Kafkasya, İsveç, Bulgaristan, Uganda, Almanya, Azerbaycan, Endonezya, Güney Afrika, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Meksika, Mısır, Moğolistan, Nepal, Sri Lanka, Sırbistan, Tacikistan, Tunus ve Kosova'dan gelen 70 öğrenci, sunuculuğunu Ertem Şener'in yaptığı Çanakkale'nin Türkçe Olimpiyatları Şöleni'nde sahne aldı.
Balıkesir'de Türkçe şölenine 40 bin kişi ortak oldu
Kafkasya, İsveç, Bulgaristan, Uganda, Almanya, Azerbaycan, Endonezya, Güney Afrika, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Meksika, Mısır, Moğolistan, Nepal, Sri Lanka, Sırbistan, Tacikistan, Tunus ve Kosova'dan gelen 80 öğrenci, Balıkesir'deki Türkçe Olimpiyatları Şöleni'nde sahne aldı.
Türkçe sevdalısı çocuklar Kütahyalılarla buluştu
Moldova, Arnavutluk, Nepal, Sırbistan, İsveç, Makedonya, Kırgızistan, Uganda, Bulgaristan, Tunus, Endonezya, Güney Afrika, Azerbaycan, Tacikistan, Sri Lanka ve Almanya’dan öğrenciler sahne aldı. Program sonrasında sponsor firmalara plaketleri İl Emniyet Müdürü Kadir Akbıyık, Belediye Başkanı Mustafa İça, Milletvekilleri Prof.
Balıkesir Türkçe sevdalılarını bekliyor
Kafkasya, İsveç, Bulgaristan, Uganda, Almanya, Azerbaycan, Endonezya, Güney Afrika, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Meksika, Mısır, Moğolistan, Nepal, Sri Lanka, Sırbistan, Tacikistan, Tunus ve Kosova'dan öğrenciler katılacak.
Dünya çocukları Süleyman Demirel’i unutmadı
ANKARA - 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 11. Türkçe Olimpiyatları'na katılan ABD, Ürdün, Bangladeş, Hindistan, Kamboçya, Maldiv ve Sri Lanka'dan gelen öğrencileri Güniz Sokak’taki konutunda ağırladı.
Türkçenin Çocukları dördüncü kez Balıkesirlilerle buluşuyor
Kafkas, İsveç, Bulgaristan, Uganda, Almanya, Azerbaycan, Endonezya, Güney Afrika, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Meksika, Mısır, Moğolistan, Nepal, Sri Lanka, Sırbistan, Tacikistan, Tunus ve Kosova'dan öğrenciler katılacak.
Denizli’de Türkçe sevgisi stada sığmadı
Uganda, Almanya, Azerbaycan, Endonezya, Güney Afrika, İsveç, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Meksika, Mısır, Moğolistan, Moldova, Nepal, Sırbistan, Sri Lanka, Tacikistan, Tunus, Tacikistan ve Kosova’dan 65 öğrenci katıldı.
82. İEF'nin partner ülkesi Sri Lanka heyeti İZFAŞ’ı ziyaret etti
İZMİR - İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF)’nın bu yılki partner ülkesi Sri Lanka, hazırlıklarına devam ediyor. Büyükelçi Bayan Bharathi Davina Wijeratne, İzmir Fahri Konsolosu Oğuz Akçura ve beraberindeki heyet, İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs’ü ziyaret etti.
Güney Afrika - Türk İşadamları Derneği ödülleri sahiplerini buldu
Tshabalala, ünlü aktörler Sophie Ndaba, Katlego Danke, Jafta Mamabolo, Türkiye’nin Pretoria Büyükelçisi Kaan Esener ile Azerbeycan, Filistin, Zambiya, Sri Lanka büyükelçileri hazır bulundu. Radebe, Cihan’a yaptığı açıklamada, “Bu akşamki program Güney Afrika ve Türkiye ilişkilerinin düzeyini göstermesi açısından çok güzel bir programdı.
Türkçe Olimpiyatları'na katılan öğrencilere 'star' ilgisi
Beş yıldır Türk okulunda eğitim gördüğünü söyleyen Sri Lanka'lı dokuzuncu sınıf öğrencisi Pavith Hemachandra, farklı insanları ve farklı kültürleri gördüğü için mutlu olduğunu aktardı. Hemachandra, "Burada olmak çok güzel bir duygu.
Sri Lanka'dan gelen öğrencilere coşkulu karşılama
Necmettin Şeyoğlu Stadı'nda yapılanacak il etkinliği öncesinde Sri Lanka'dan gelen öğrenciler coşkuyla karşılandı. Sri Lanka'dan gelen öğrenciler Karabük Belediyesi önünde ülkelerinin hediyelik eşya ürünleri ve Sri Lanka çayının tanıtımını yaptı.
Genelkurmay: Teröristlerin çekilme görüntü ve bilgisi yok
35'te lastik bir bot içerisinde Burma uyruklu olduğunu beyan eden 29, Afgan uyruklu olduğunu beyan eden 16, İran uyruklu olduğunu beyan eden 2 ve Sri Lanka uyruklu olduğunu beyan eden 1 olmak üzere toplam 48 yasa dışı göçmen kurtarılmıştır.