mahya

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Polikliniği açıldı
Mahya Sultan Tosun, konu hakkında hakkında bilgi verdi. Dr. Tosun, 0-18 yaş grubunun her türlü beslenme hastalıklarının teşhis ve tedavilerini yaptıklarını belirterek, “Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme
Kırıkkale'de camilere dijital mahya takıldı
KIRIKKALE - Kırıkkale Belediyesi, Kırıkkale İl Müftülüğü'nün talebi doğrultusunda Atatepe ve Nokta camilerine dijital mahya taktı. Kırıkkale’ye farklı bir görünüm kazandıran LED mahyalar, beğeni topladı.
Minarelerin arasına dijital mahya asıldı
ANTALYA - Antalya'nın Serik ilçesinde Yeşilbahçe Camii minareleri arasına dijital mahya asıldı. Ramazan süresince asılı kalacak mahyada 'Ramazanınız Bereketli Kazancınız Helal Olsun', 'Helal Kazanç İbadettir' gibi özlü sözler yazılacak.
Bursa'da ilk teravihte camiler doldu taştı
Tarihi caminin minarelerine 'Helal kazan, helal ye' yazılı mahya asıldı. Bazı vatandaşlar da ilk teravih için Namazgah’taki ecdad yadigarı mescidi tercih etti. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun olarak yenilenen ve Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk dönemlerinde orduların sefere gidiş ve dönüşlerinde topluca namaz kılmak
İstanbul Müftüsü Yaran, Ramazan faaliyetleri hakkında bilgi verdi
İstanbul’daki 28 camide mahya asılacağını ifade eden Yaran, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun onayından geçmiş cümlelerin, tarihi camilerde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından diğer camilerde ise ilçe müftülüklerince mahyalar
Camilerin gerdanlığı mahyalar Ramazan’a hazır
İSTANBUL - Camilerin gerdanlığı olarak tarif edilen mahyalar Ramazan ayına sayılı günler kala camilere asılmaya başlandı. Mahya sanatının son ustası Ramazan Yıldız, Beyoğlu’ndaki atölyede yardımcıları ile hummalı bir çalışma yürütüyor.
Balıkesir Müftülüğü'nün Alo 190 Fetva Hattı hizmete girdi
Balıkesir merkezde bulunan camilerin mahya asmaya elverişli olmadığını dile getiren Açari, bunun yerine şehrin muhtelif yerlerinde bulanan elektronik panolara Ramazan boyunca çeşitli hadis ve mesajlar verileceğini kaydetti.
Ramazan’a sayılı günler kala hazırlıklar tamamlandı
Mahyalar asılırken, Ramazan sebebiyle çarşı pazarda da hareketlilik arttı. Bursa Müftülüğü, vatandaşların huzur içinde bir Ramazan geçirmesi için hazırlıklarını sürdürüyor.
Ramazan boyunca mahalle sofralarında binlerce Antalyalı iftar yapacak
Ramazan Şenliği’nde ünlü sanatçılar konser verecek, cuma akşamları şair-yazar Sunay Akın, ‘Mahya Işıkları’ adlı tek kişilik gösterisini sunacak. Karaalioğlu Park’ında bu yıl alışveriş ve gıda stantları kurulmayacak, sadece tanıtım stantları yer alacak.
Camilerin gerdanlığı mahyalar Ramazan’a hazırlanıyor
İSTANBUL - Büyük camilerin gerdanlığı olarak tarif edilen mahyalar Ramazan ayına hazırlanıyor. Günler öncesinden hazırlıklara başlayan mahya ustaları atölyede hummalı bir çalışma yürütüyor.
Diyanet: İlk sahur 19 Temmuz Perşembe gecesi
MAHYALARDA YER ALACAK İFADELER BELİRLENDİ Ramazan ayında camilerin mahyalarla süsleneceği hatırlatılan açıklamada, "Camilerde iki minare arasına gerilen ipler üzerine kandil veya elektrik ampulleriyle yazı
Sunay Akın Kayserililerle buluştu
KAYSERİ - Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan '100de100 Kayseri' etkinlikleri kapsamında Şair, Yazar ve Tiyatro Oyuncusu Sunay Akın 'Mahya Işıkları' söyleşisiyle Kayserililerle buluştu.
Ahmet Özhan şarkı ve ilahileriyle, Sunay Akın sohbetiyle mest edecek
KAYSERİ - Kayseri'de ses sanatçısı Ahmet Özhan şarkı ve ilahileriyle, şair, yazar ve tiyatro oyuncusu Sunay Akın da 'mahya ışıkları' söyleşisi ile Ramazan akşamlarına renk katacak. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve Kayseri'de sosyal hayatı renklendiren 100'de 100 Kayseri etkinlikleri tüm hızıyla sürüyor.
Bursa'da Ramazan Mahallesi oluşturuldu
Osmanlı’da mahya geleneğinin ilk olarak Bursa’da başlaması sebebiyle Kestel, Gürsu, Gemlik ve Mudanya’daki birer camide mahyalar kurulacak. Ayrıca Ulu Cami, Yeşil Cami, Emirsultan Camii, Murat Hüdavendigar Camii, Muradiye Camii, Yıldırım Camii ve FSM Edebali Camii’nin mahyalarla süslenecek.
Ramazan’da camiler, mahyalarla süslenecek
ANKARA - Camilerin Ramazan'da ışıklı mahyalarla süslenmesi için çalışmalar yoğunlaştı. Mahya asılacak camiler, önümüzdeki hafta Diyanet İşleri Başkanlığı’nın web sitesinden duyurulacak.
Yıldırım Camii'nin minaresi 156 yıl sonra eski yerine konuldu
Yıllar sonra iki minare arasında yeniden mahya uygulaması yapılacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 7 merkez ilçede sürdürdüğü tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma projeleri kapsamında ele alınan Yıldırım Camii orijinal minareleriyle ilgili çalışmada
HAS Parti'den Kılıçdaroğlu'na: Üslubuna dikkat et, ağzına biber süreriz
Daha önce Eskişehir’de bir camiye mahya olarak ‘ucube’ yazısının asıldığını hatırlatan Şahin, CHP’nin bu zihniyetini kınadıklarını belirtti. Parka “Kel Ali” isminin verilmesinin millete hakaret olduğunu ifade eden Şahin, bu ismin bir an önce kaldırılması gerektiğini kaydetti.
Ressam kendini savundu: Bu resmi ucubeye benzetenler asıl ucubedir
Söz konusu resimde caminin ucube yapılmadığını, bir ilan yeri olan mahyadan ucube kelimesi ile ucube olan heykellerin ilan edildiğini kaydeden Samancı, “Bu resmi ucubeye benzetenler asıl ucubedir. Bu çalışma dini, sanatı, iktidarı ve politikayı kendi çıkarlarına alet eden zihniyete bir eleştiridir.
Bakan Günay: Türkiye'nin artık çılgın projeleri yapabilecek gücü var
benzetmesi yapması ve sonra heykelin sökülmesine tepki amaçlı, bir caminin minarelerine heykellerin fotoğraf karesi olarak yerleştirilmesi ve iki minare arasına mahya ile "Ucube" yazılarak islami değerlere hakaret edilmesi de Bakan Günay'a soruldu.
Tek minareye mahya yaptı
Ramazan'ın simgesi haline gelen ve minarelerin arasına yağ kandilleri asılmasıyla başlayan mahya geleneği, günümüzde de devam ettirilmeye çalışılıyor. 400 yıllık bir gelenek olan mahyaya, Niğde'nin Çamardı ilçesindeki küçük bir camide, bu kez tek minarede yer verilmiş.
Moral FM'den Ramazan'a özel programlar
Kocaaslan bu programının haricinde Ramazan ayına özel olarak Perşembe ve Cuma günleri Mahya isminde bir özel program daha sunacak. İftar saatinde ise Fethi Çağıl her gün saat 18:30 da İftara Doğru programıyla yayın akışında yer alacak.
Ulu Camii'nin mahyaları dernek soruşturmasına takıldı
Adı Bursa ile özdeşleşen tarihi Ulu Camii'yi süsleyen mahyalar, dernek soruşturması sebebiyle bu yıl asılmadı. Geçtiğimiz yıl Ramazan ayında asılan 17 metre uzunluğunda, 8 metre yüksekliğindeki mahya büyük ilgi görmüştü.
Genç Siviller'den yeni mahya önerisi: Darbe yap, sıhhat bul
İstanbul'un kurtuluşunun yıldönümü nedeniyle büyük camilere asılan bazı mahyaları eleştiren Genç Siviller, İstanbul Valiliği'ne yeni mahya önerilerinde bulundu. Genç Siviller, 29 Ekim'de "Tehlikenin farkında mısınız?
"İbadethaneler, resmi ikonların ilan tahtasına dönüşmemeli"
Halk arasında mahya olarak bilinen mahiyye geleneğinin geçmişi hakkında bilgi veren Çelik, şöyle konuştu: "Farsça'da ay anlamında 'mah' ile Arapça iyelik bildiren 'iyye' nin birleşik kullanımıyla aylık, Ramazanlık manasında 1719'dan
Vali Güler: Polisin sert davrandığına katılmıyorum
Vali Güler, tarihi camilere asılan mahyalarla ilgili de, camiler üzerinden tartışma yapılmasını kabullenemeyeceğini, bununla ilgili her türlü değerlendirmeyi kişilerin kendi yorumları olarak kabul ettiğini vurguladı.
Camilerde 'mahya' krizi
İstanbul'un kurtuluşunun 86. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde tarihi camilere asılan ve bugüne kadar pek görülmeyen mahyalar dikkat çekti. Bazı vatandaşlar mahyalarda yer alan ifadelerin sakıncalı olmadığını, bazıları ise demokratik açılım tartışmalarını yaşandığı bir zamanda buna benzer eylemlerin ayrımcılığı
Ulu Cami'deki dev mahya ilgi çekiyor
Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından İstanbul'dan özel bir ekip getirilerek tarihi Ulu Cami'ye yaptırdığı dev mahya Ramazanda Bursa semalarını süslemeye devam ediyor. 17 metre uzunluğundaki mahyada Ramazanın ilk 15 gününde gökyüzünde görülen "Muhtaç olana el uzat" sözüyle Ramazan'ın özü olan yardımlaşmaya dikkat çekiliyordu.
Mahyaların yerini dijital ekranlar aldı (Özel)
On bir ayın sultanı Ramazan'ın en güzel sembollerinden olan mahyalar, baş döndürücü bir hızla gelişen teknolojiye yenildi. Türkiye'nin birkaç camiinde kurulan mahyaların yerini cami girişlerine konulan dijital ekranlar aldı.
Mahyalar teknolojiye ayak uydurdu (Özel)
Osmanlı döneminde yağ kandilleri, günümüzde elektrik ampulleriyle yapılan mahyalar, yerini değiştirilebilir yazılı elektronik mahyalara bırakmaya başladı. Denizli'deki Akgün Elektrik Mühendislik, mahya yerinden sökülmeden, yazıları otomatik olarak değiştirilen bir sistem geliştirdi.
Ulu Cami'deki 17 metrelik mahya büyülüyor
Bursa Ulu Cami'ye takılan 17 metrelik dev mahyadaki, 'Muhtaç olana el uzat' sözü hem Ramazan'da yardımlaşmaya vurgu yapıyor, hem de yaz gecelerinde tarihi camide görsel bir şölen oluşturuyor. Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün İstanbul'dan özel bir ekip getirterek tarihi Ulu Cami'ye dev bir mahya yaptırdı.
İzmir'de hatimle teravih kılınacak camiler belirlendi
İzmir'deki 28 camisinde mahya süslemesi olacağını belirten Acar, "Mahya, Ramazanda iki minare arasına yazı yazma geleneğidir. İki minare arasına gerilen halatlara, 'Hoşgeldin Ramazan', 'On bir ayın sultanı', 'Bismillah', 'Elhamdülillah' gibi yazılar yazılır.