makine mühendisi

Azerbaycan'da Bilişim Teknolojileri Konferansı başladı
Makine mühendisi makine, ama bilişim bunların hepsine alt yapı sağlıyor. İletişim ve bilişim teknolojileri olmasa diğer teknolojiler gelişemiyor o bakımdan çok önemli'' dedi.Cihan'a açıklamalarda bulunan Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof Dr Ahmet Saniç ise Türkiye ve Azerbaycan'da bilişim teknolojileri konusunda faaliyette bulunun çok
Dünya mirasları bu galeride
Makine Mühendisi ve Fotoğraf Sanatçısı Osman Merttopçuoğlu’nun fotoğraflarından oluşan sergi, gizemli bir tarihe sahip olan, uzun ve yorucu yolculuklarla ulaşılan Paskalya Adası’ndan, Kutuplardan sonra yeryüzünün en büyük buzullarının
Gurbete bayramlaşmaya gidiyorlar
Sevgi İnce, edebiyat öğretmeni, Abdurahman İnce ise makine mühendisi. Üç çocukları var. İkisinin de ailesi İstanbul’da. Abdurahman ilk kez 2003’de Kurban Bayramı için Moldovya’ya gitmiş, “Orada gurbette bayram geçiren bayanları görünce eşimi de getirmeliydim diye düşündüm.
Bakanlık, KPSS ile alınacak kadroları açıkladı
Çevre Mühendisi 79, Elektrik Elektronik Mühendisi 21, Harita Mühendisi 29, İnşaat Mühendisi 72, Makine Mühendisi 21, Jeofizik Mühendisi 8, Mimar 31, Şehir Plancısı 27, Memur 72 olmak üzere toplamda 9 branştan 360 tane personel alımı yapılacak.
Şehircilik Bakanlığı'nda 31 bin 448 personel görev yapıyor
Müdürlüğü’nde 17 bin 692 ve İlbank’ta 2 bin 211 personel bulunduğunu kaydeden Bayraktar, “Çalışan inşaat mühendisi bin 78, çevre mühendisi 695, mimar 628, makine mühendisi 479, elektrik-elektronik mühendisi 402, şehir plancısı 410, jeoloji mühendisi 375, harita mühendisi 283’tür.
Halk pazarını gezen Bakan Avcı'ya domates hediye edildi
Pazarcıların domates hediye ettiği Avcı, makine mühendisi işsiz oğlu için yardım isteyen esnafa da ilgileneceği sözü verdi.Bakan Avcı, Eskişehir ziyareti kapsamında, ilk önce Osmangazi Üniversitesi'nde düzenlenen 'Türk Dünyası Eğitim Bilimleri Kurultayı’na' katıldı.
Yangın olmadığı günlerde yangına hazırlanıyorlar
Orman Genel Müdürlüğü'nce görevlendirilen yangın konusunda uzman Orman Mühendisi İsmet Altun ve Bursa Orman Bölge Müdürlüğü Makine Mühendisi Ümit Özerol, arazöz su pompalarının kullanılması, yangın malzemelerinin tanıtılması ve kullanılması, arazözlerin birbirleri ile koordineli çalışmaları uygulamalı
Girişimci gençler iş adamlarıyla buluşuyor (Özel)
Proje hazırlamayı ve sunmayı derslerde öğrendiklerini belirten Makine Mühendisi Özlem Can, “Projem sokak lambaları ile alakalı. Türkiye çok fazla güneş alan bir ülke. Bu enerjiyi kullanmayı hedefliyorum.
Araçların LPG ikmalinde topraklama hayati önem taşıyor
Konuyla ilgili bilgi veren Kahramanmaraş Makine Mühendisleri Odası Üyesi Makine Mühendisi İrfan Atçıuşağı, bu konuda pompacıların büyük sorumluluk taşıdığını söylüyor. Oto gaz istasyonlarında en ufak bir kıvılcımın LPG’nin ateşlenmesi için yeterli olduğunu kaydeden Atçıuşağı, bu kıvılcım oluşumunu aracın egzozuna takılan topraklama kıskacının
Amerika'da bir öğrenci evinde sahur
Makine Mühendisi Serhat Yılmaz, Texas’ta yüksek lisans öğrencisi. Enerji politikaları üzerine staj yapmak için Washington’da. Ramazan'ın ‘Bizi hiç yalnız bırakmıyorlar’ dediği Türk aileler sayesinde çok güzel geçtiğini söylüyor.
Tatil yolunda kaza: İkisi çocuk 6 yaralı
otoyolunun Yolçatı mevkisinde meydana gelen kazada Murat Günay idaresindeki 34 DS 2021 plakalı otomobil, iddiaya göre şerit değiştirirken aynı şeritte seyreden makine mühendisi Özgür Adıyaman'ın (34) kullandığı 34 HU 0645 plakalı otomobile çarptı.
Fransa'daki Mısırlılardan Erdoğan'a çağrı: Darbecileri tanıma (Özel)
Gösteriyi düzenleyenlerden makine mühendisi Muhammed Sadiki, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, amaçlarının, Mısır'ın seçilmiş cumhurbaşkanı Muahmmed Mursi'ye destek vermek olduğunu söyledi. Darbenin 'dindar' cumhurbaşkanına karşı yapıldığını savunan Sadiki, Türk halkının darbe karşısındaki onurlu duruşunu selamladıklarını kaydetti.
"Türkiye'yi yurt dışında hakkıyla tanıtmak istiyorum"
Bir yandan Amerika’nın önde gelen mühendislik danışman şirketlerinden TYLIN International Grup’ta çalışan genç makine mühendisi, diğer yandan Miami Belediyesi tarafından kurulan Asya-Amerika Danışma Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.
Raf ömrünü uzatan 9 çeşit hazır kahvaltı dolum ve paketleme makinesi tasarladı
SAKARYA - Sakarya'da bir makine mühendisi, ultraviyole ile sterilize edilmiş tabldotlara 9 çeşit hazır kahvaltı dolum ve paketleme yapabilecek makine tasarladı. TÜBİTAK tarafından yürütülen ‘Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Projeleri Yarışması’na da katılan tasarım için patent başvurusunda bulunuldu.
'Çocuğunuzun güvenliği için otomobilinize koltuk şart'
Makine Mühendisi Barış Ballıkaya, bu konuda ailelerin bilinçli olmasını tavsiye ediyor. Ballıkaya, çocuklu ailelerin güvenli bir seyahat için çocuk güvenlik koltuğu kullanılmasını öneriyor.
AB projesiyle tarihi yapıların restorasyonu yerinde incelenecek
Bu noktada restorasyon uzmanı, inşaat mühendisi, mimar, makine mühendisi, elektrik mühendisi, şehir plancısı teknik personellerin birlikte titiz bir çalışma yapmaları gerekmektedir.” diye konuştu.
'Otel binasında gözleme dayalı inceleme yaptık'
Raporun da gözleme dayalı hazırlandığını ve hiçbir teknik bilgi içermediği için geçerli olmadığını savuna Gündüz, binayı inceleyen görevlinin de makine mühendisi olduğuna dikkat çekerek, Tevfik Bayram'ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.
Omurilik ameliyatı geçiren köpek yeniden yürümeye başladı
İzmir'de yaşayan makine mühendisi Kağan Çırpan, bundan 2 ay önce köpeği Fabio’nun sol ön ve arka bacağında his kaybı olduğunu gördü, köpeğini veterinere götürdü. Çekilen MR, köpeğin omuriliğinde tümör olduğunu ortaya koydu.
Çocuk parklarında güvenliğe dikkat
Bu konuda belediyelere önemli görevler düştüğünü belirten makine mühendisi Umut Barış Ballıkaya, çocukların büyük tehlikelerle karşı karşıya kalmaması için alınacak tedbirler konusunda önemli uyarılarda bulundu.
Katip Çelebi Üniversitesi'nde 3 mühendislik bölümü daha açılıyor
Salih Okur, “Makine mühendisi, bilgisayar mühendisi ve elektronik mühendisi programlarının beraber çok iyi bir şekilde harmanlanması ile mekatronik mühendisliği oluşturulmuştur. İşletmelerde bu üçünü bir arada tutmak ekonomik olmuyor.
Fabrikalar bu kazanla yılda 2,5 milyon TL tasarruf sağlayacak
KAHRAMANMARAŞ - Kahramanmaraşlı Makine Mühendisi Safa Tokay’ın, yerli linyit rezervlerini yakmaya yönelik geliştirdiği akışkan yataklı buhar kazanı teknolojisi, sanayi alanında faaliyet gösteren firmalara yılda 2.
TÜTEV, öğrencileri hem gezdirdi hem de bilgilendirdi
Hidro Elektrik Santrali'nin (HES) çalışması konusunda öğrencilere bilgiler veren Makine Mühendisi Emre Cömert, suyun türbinlere çarpmasıyla elde edilen mekanik enerjinin serüvenini de anlattı. Elektrik Mühendisi Ahmet Çağrı Yürür ise türbindeki mekanik enerjinin elektrik enerjisine çevrilişi ve yükseltici trafolar vasıtasıyla 380 kW’ta yükseltilerek
Devasa demir yolu makinesi kara yoluyla taşınacak
Makinenin taşıyıcıya yüklenmesini koordine eden makine mühendisi Orhan Tüylü, Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) yaptığı açıklamada, Almanya'dan getirtilen makinenin hızlı tren inşaatı çalışmalarında kullanıldığını söyledi.
Klima bakımı için kavurucu sıcakları beklemeyin
İZMİR - Makine mühendisi ve enerji uzmanı Umut Barış Ballıkaya, ev ve işyerleriyle arabaların vazgeçilmez ihtiyaçları haline gelen klimaların bakımının zamanında yapılmasını önerdi. Özellikle yaz sıcakları bastırmadan temizlenmesini tavsiye eden Ballıkaya, "Vatandaşlarımız, kavurucu sıcakların en rahatlatıcı çaresi olarak görülen ve neredeyse tüm yaşam
Oltanın ucundan evlilik teklifi çıktı
ANKARA - Ankara'da makine mühendisi Süleyman Kahraman, beş ay önce tanıştığı kız arkadaşına alışılmamış bir evlilik teklifi yaptı. Balık tutmayı seven arkadaşını Göksu Parkı'na götüren Kahraman’ın oltanın ucuna bağladığı pırlanta yüzüğü çeken gelin adayı, neye uğradığını şaşırdı.
Konut kredisinde haksız kazanç elde eden bankaya yargı 'dur' dedi (Özel)
Zonguldak'ta ikamet eden Türkiye Taş Kömürü Kurumu(TTK) Üzülmez Müessesesi'nde görevli Makine Mühendisi Kemal Yusuf Tosun(34), 2007 yılında özel bir bankadan 53 bin TL'lik konut kredisi aldı. Banka, 2010 yılının sonunda faizler düşüşe geçtiği için Tosun'a borç yapılandırması teklifinde bulundu.
Kayıp mühendis 15 gün sonra bulundu
Elazığ- Tatvan yeni demir yolu yapımını üstlenen şirket çalışanlarından makine mühendisi Ali Yaşar Hekimoğlu ve makine teknikeri Faruk Koç, 21 Mart'ta kullandıkları araç ile Elazığ'ın Palu-Arındık bölgesinde demir yolu köprüsünden Murat Nehri'ne düşerek kaybolmuşlardı.
Kayıp mühendis ve teknikerden haber alınamıyor
Elazığ-Tatvan yeni demir yolu yapımını yürüten şirket çalışanlarından makine mühendisi Ali Yaşar Hekimoğlu ve makine teknikeri Faruk Koç, 21 Mart'ta kullandıkları araç ile Elazığ'ın Palu-Arındık bölgesinde demir yolu köprüsünden Murat Nehri'ne düşerek kaybolmuşlardı.
SGK 40 sözleşmeli personel alacak
ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK); elektrik mühendisi, harita mühendisi, inşaat mühendisi, makine mühendisi, mimar ve şehir plancısı olmak üzere 40 sözleşmeli personel alacak.SGK Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İnşaat ve Emlak Daire Başkanlığında 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi, 06/06/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu
Murat Nehri'nde kaybolan mühendis ve teknikere hala ulaşılamadı
Cengiz, Özaltın, Mapa şirketleri ortaklığıyla yapımı devam eden demiryolunun şantiyesinde görevli makine teknikeri Faruk Koç ile makine mühendisi Ali Yaşar Hekimoğlu'nun içinde bulunduğu araç, Palu’ya bağlı Arındık köyü yakınlarında Murat Nehri'ne uçmuştu.
Kaybolan mühendis ve teknikerden üç gündür haber alınamıyor
Cengiz, Özaltın, Mapa şirketleri ortaklığıyla yapımı devam eden demiryolunun şantiyesinde görevli makine teknikeri Faruk Koç ile makine mühendisi Ali Yaşar Hekimoğlu'nun kullandığı firmaya ait araba, Arındık köyü yakınlarında Murat Nehri'ne uçtu.
Kaybolan mühendis ve teknikerden iki gündür haber alınamıyor
bağlı Beyhan beldesinde, Cengiz, Özaltın, Mapa şirketleri ortaklığı ile yapımı süren Demiryolu yapım şantiyesinde görevli Makine Teknikeri Faruk Koç ile Makine Mühendisi Ali Yaşar Hekimoğlu’nun kullandığı firmaya ait araç, Palu’ya bağlı Arındık köyü yakınlarında Murat Nehri'ne uçtu.
Üniversite-sanayi işbirliği ile otobüs ve otomobillerde engelleri kaldırdılar
Teknova Mühendislik Yöneticisi Makine Mühendisi Fahrettin Kurtuldu, protokol üyelerine projesini tanıttıktan sonra Cihan Haber Ajansı muhabirine açıklamalarda bulundu. ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde, Teknova Mühendislik olarak faaliyet gösterdiklerini anlatan Kurtuldu, “2009’dan beri araç seri tadilat ve dönüşümü konusunda çalışıyoruz
Genç mühendis, yerli otomobil için su soğutmalı akü geliştirdi
BURSA - Bursa’da Uludağ Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (ULUTEK) çalışmalarını yürüten Makine Mühendisi Kemal Furkan Sökmen'in geliştirilen "Elektrikli araçlar için su soğutmalı akü modülü", Bilim, Sanayi ve Teknoloji
Gümrükten kumar makinelerine geçit yok
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, makinelerin Yargıtay Yedinci Ceza Dairesi’nin hukukçu, makine mühendisi ve emniyet ahlak bürosu görevlilerinden oluşan bir komisyonun onayından geçeceğini bildirdi. Buna göre artık ülkeye oyun amaçlı olduğu söylense bile içinde kumar riski barındıran makineler sınırdan geçemeyecek.
Dalgıçın açtığı pankart eşliğinde yüzüğü taktı
BURSA - Bursa'da, makine mühendisi bir genç, evlenmeyi planladığı kız arkadaşına ilginç bir sürpriz yaptı. Akvaryumda ‘benimle evlenir misin?
Göçükte ölen 11 işçi için mevlit okutuldu
Çöllolar Kömür Sahası´nda meydana gelen göçük altında kalan işçiler Yaşar Alkaya ile Ruşen Demir´in cesedi bulunurken, jeoloji mühendisi Halil Tatlı, makine mühendisi Cuma Yıldırım, maden mühendisi Nail Yılmaz, makine operatörleri Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, dozer operatörü Adnan Demir, drenaj işçisi Aydoğan Polat
İki yıldır toprak altındalar
Toprak altında kalan işçiler Yaşar Alkaya ile Ruşen Demir, jeoloji mühendisi Halil Tatlı, makine mühendisi Cuma Yıldırım, maden mühendisi Nail Yılmaz, makine operatörleri Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, dozer operatörü Adnan Demir, drenaj işçisi Aydoğan Polat
Side'de deniz dalgalanması, turistleri tarihi taş üstünde uyuttu
Alman makine mühendisi David Lint, eşiyle birlikte Apollon Tapınağı'nda taşlar üzerine oturarak güneşli havanın keyfini çıkardıklarını söyledi. (CİHAN)
Avrupa'ya Erzincan'dan makine ihraç ediyorlar
Baba-oğul makine mühendisi olan firma yetkilileri özellikle hurda malzemelerinin geri dönüşüme kazandırılması için yaptığı pres makinelerini son 3 yıldır başta Almanya olmak üzere 5 Avrupa ülkesine satıyor.
Güneşi gören turistler, denize girdi
Hollanda Utrecht'te bir firmada makine mühendisi olarak çalıştığını belirten Albert Robert, eşi ile birlikte Side'ye 10 günlüğüne Noel Bayramı tatile geldiklerini güneşli havayı görünce denize girdiklerini söyledi.
Bisikletle Asya'da 3 bin kilometre yol katettiler
Ekonomist, makine mühendisi ve tarihçi olan 3 Türk, 3 ay zarfında bisikletle 3 bin kilometre yol aldı. Bulut, Öznur ve Menexiadis, hobi olarak başladıkları bisiklet sevdasının son mutluluğunu Tayland, Laos ve Kamboçya turu ile yaşadı.
Havalar soğudu, arabaya bakım zamanı
Alınması gereken tedbirler hakkında bilgi veren makine mühendisi Umut Barış Balıklaya, "Araç bakımlarının yanısıra motor soğutma suyuna eksi 40 dereceye kadar koruma özelliği bulunan antifriz koyulmalı.
Kömür havzasındaki göçük davasında ikinci duruşma yapıldı
Toprak altında kalan işçiler Yaşar Alkaya ile Ruşen Demir, jeoloji mühendisi Halil Tatlı, makine mühendisi Cuma Yıldırım, maden mühendisi Nail Yılmaz, makine operatörleri Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, dozer operatörü Adnan Demir, drenaj işçisi Aydoğan Polat
Doğu Karadeniz’de suyun kalite kontrolünü RTEÜ yapacak
Fedai İnanır ve Makine Mühendisi Uzmanı Soner Tokçalar tarafından 10 gün sürecek bir eğitim projesi oluşturuldu. Osman Nuri Pilgir ve Taylan Çoruh tarafından verilecek eğitimlerle, alanında en az yüksek lisans derecesine sahip olan 20 personelin, içme suyu ve atık su akreditasyonu konusunda
'Isınmada tasarrufun yolu bina yalıtımından geçer'
Makine mühendisi Fikri Düşünceli, oda çalışmalarını, oda bünyesinde bulunan meslekleri ve bağlı oldukları etik kuralları değerlendirdi. Kamu yararına işbirliği aksi durumda da yerel ve merkezi yönetimlerle ters düşebilme pahasına önemli çalışmalar yaptıklarını savunan Düşünceli, hedeflerinin her zaman olduğu
Dengesini kaybedip aşağı düşen mühendis öldü
Bir Mühendislik firmasının sahiplerinden makine mühendisi Cemal Necdet Orundaş (66), mülkü kendisine ait binanın en üst katında bulunan spot ışıkların demirlerini söküyordu. Tadilat yaptığı sırada dengesini kaybederek pencereden zemine düştü.
'İş kazaları artıyor, acil önlem alınmalı'
İZMİR - Makine mühendisi Umut Barış Ballıkaya, son yıllarda yaşanan ve ölümcül sonuçlar veren iş kazalarındaki artışa dikkat çekti. Türkiye'de iş kazalarının her geçen yıl arttığını belirten Ballıkaya, "Gerekli tedbirlerin alınmaması ve denetlemelerin yeterli düzeyde yapılmaması nedeniyle meydana gelen
'Türkiye'deki 300 binden fazla asansörün çoğu risk altında'
İZMİR - Makine mühendisi ve enerji uzmanı Güngör Kaya, ülke genelinde asansör kullanımı her geçen gün artmasına rağmen denetimlerin yeterli seviyede olmadığını ifade etti. Son bir yılda asansör kazalarında büyük bir artışın söz konusu olduğunu vurgulayarak, "Ülkemizde 300 binin üzerinde asansörün büyük bölümü risk altındadır.
Yüksek gelire sahip yaşlı Rus turistler kışı geçirmek için Antalya'ya geliyor
İki yıldır 2 aylığına tatillerini Türkiye'de Alanya'da bir otelde yaptıklarını belirten Rus emekli makine mühendisi Olen Vasin, 2 aylık konaklama masraflarının 4 bin 200 lira olduğunu söyledi. Ayaklarında kireçlenme olan eşinin kışı Alanya'da geçirince rahatladığını belirten Vasin, soğuk havada eşinin ayak ağrılarının çok arttığını kaydetti.