mehmet karababa

Mahkeme başkanı muhalefet gerekçesini anlattı
Bu heyette mahkeme başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, ile üye hakimler Mehmet Karababa ve Mehmet Erdoğan yer aldı. 22 Kasım 2012’de görülen duruşmada ise hakim Mehmet Hamzaçebi’nin başkanlık ettiği heyet beraat kararında direnilmesine ilişkin kararı usule aykırı bularak oy birliği ile
Mısır Çarşısı davasında Pınar Selek'e ağırlaştırılmış müebbet
Ataması yapılan Necat Ede’nin yerine Mehmet Karababa atandı. Bu heyet ile yapılan yargılamada yine patlamanın nedeninin belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme, 23 Mayıs 2008 tarihinde Selek’in yine beraatına karar vermişti.
12. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi hakim Karababa, Adalet Komisyonu'na atandı
İSTANBUL - Poyrazköy davasının görüldüğü İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin üye hakimi Mehmet Karababa, Adalet Komisyonu’na atandı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1.
Başbuğ'un tutukluluk ve yüce divan itirazları reddedildi
Mahkeme başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, üye hakimler Mehmet Karababa ve Mehmet Hamzaçebi’nin olduğu heyet, avukat Sezer’in Yüce Divan talebiyle ilgili de karar verdi. Başbuğ’a isnat edilen suçun “Anayasal Düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar”dan olduğunu belirten mahkeme, suçun “terör suçu” olarak nitelendirildiği ve Terörle Mücadele
Şile kazısı davasının Ergenekon ile birleştirilmesi istendi
Mahkeme başkanı Mehmet Karababa, ilk duruşmada alınan karar gereğince 1. ve 2. Ergenekon davalarına ilişkin dijital kayıtların incelendiğini bildirdi. Sanıklardan Okan İşgör’ün avukatı Kaan Coşkunses, müvekkilinin iddia edildiği gibi zengin olmadığını belirterek, “Müvekkilim tutuklandıktan sonra eşinin hiçbir geliri kalmamıştır
Koramiral Cora'ya yakalama emri çıkarıldı
Mahkeme başkanı Mehmet Karababa ile üye hakimler Hikmet Şen ve Mehmet Erdoğan’dan oluşan heyet, Koramiral Cora’nın üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunduğu ve devam ettiğini belirtti.
Şile kazısı davasında tutuksuz iki sanık tutuklandı
Mahkeme Başkanı Mehmet Karababa, Özel’e, devletin hangi birimiyle çalıştığını, maaş ve kimlik verilip verilmediğini sordu? JİTEM olarak bilinen istihbarat grup komutanlığında çalıştığını kaydeden Özel, operasyonlardan sonra başarıları nedeniyle para verildiğini, harcamalarının jandarma istihbarat
ÇYDD ve ÇEV davası başladı
Bu tartışmanın ardından üye hakim Mehmet Karababa, İstanbul Barosu’nun gözlemci olarak salonda olduğunu ve seyircilerin bulunduğu bölümde duruşmayı izleyeceğini bildirdi. Ancak izleyiciler arasından bir kişi “Seyirci ne?
Odatv haber müdürü Terkoğlu, 'emniyet ve savcı iftarı' haberiyle ilgili hakim karşısına çıktı
soruşturması kapsamında 18 Şubat’ta mahkemede bulunan üye hakim Mehmet Erdoğan tarafından tutuklandığını belirten Terkoğlu’nun bu sözleri üzerine mahkeme başkanı Mehmet Karababa, “Burayı propaganda yerine çevirme.
Poyrazköy davasında 'hitap' tartışması
Zaman zaman tartışmaların yaşandığı duruşmada üye hakim Mehmet Karababa, duruşmada sakız çiğnenmemesi uyarısında bulundu. Karababa, ''Burası Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil eden bir mahkeme.'' diye konuştu. Bu sırada tutuklu sanık Ergin Geldikaya takma dişini çıkararak, ''Bana bakarak konuşuyorsunuz.
Poyrazköy davasında gerginlik üzerine duruşmaya ara verildi
Avukatlar ile üye hakim Mehmet Karababa ve savcı Nuri Ahmet Saraç arasında tartışma çıkması üzerine başkan Yılmazabdurrahmanoğlu, duruşmaya 10 dakika ara verdi. (CİHAN)
Poyrazköy sanığı da hakimlerden tazminat istedi
İlk dilekçede mahkeme başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu ile üye hakimler Mehmet Erdoğan ve Mehmet Karababa'nın "Yasaya ve yasanın düzenlediği tutukluluk kavramının işlevine aykırı olarak 15 Ekim'deki duruşmada Bektaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verdikleri" belirtildi
Poyrazköy sanığı Tuğamiral Yürekli: Hakkımdaki iddialar terfimi engellemek için
Duruşmada, hakim Mehmet Karababa, Yürekli'ye, ''Kafes eylem planında, fuhuş çetesinden bahsediliyor. Kamuoyuna da çok yansıdı.
Poyrazköy sanığı Levent Bektaş, hakimlerden tazminat istedi
Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, mahkemenin üye hakimleri Mehmet Karababa ve Mehmet Erdoğan, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimleri Davut Bedir ve Ali Efendi Peksak ile İstanbul 11.
Poyrazköy davasında tahliye vermeyen hakimlere salonda hakaret edildi
Bir süre Kuban'ı alkışlayan izleyiciler daha sonra tutukluluğun devamına karar veren üye hakimler Mehmet Karababa ve Mehmet Erdoğan'a tepki göstermeye başladı. Üye hakimleri yuhalayan sanık yakınlarını avukatlar susturmaya çalıştı.
Poyrazköy sanığı Ecevit: Mühimmat bulunan bölgede sürekli eğitim yaparız
Hakim Mehmet Karababa da, "Bilirkişi raporuna göre, Poyrazköy'de ele geçen cephanelik İbrahim Şahin grubunda ele geçenle aynı menşeili. Neden SAT Komutanlığı'na ait cephane değil de başka komutanlıklara ait mühimmat gömülmüş olabilir?
Poyrazköy davası başladı
Heyette üye hakimler Mehmet Karababa ve Mehmet Erdoğan yer alıyor. Davaya müdahil olan Agos gazetesi avukatları da duruşmada hazır bulundu. Birleşen üç davada sanık isimleri şunlar: Tutuklu sanıklar, emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş, Deniz Yarbay Ercan Kireçtepe, Deniz Binbaşı Erme Onat, Deniz Binbaşı
Kafes sanığı: Donanma komutanlığının işçisi, Kuvvet Komutanlığının haber elemanıydım
Üye hakim Mehmet Karababa, ''Sizi kim görevlendirdi? Bir görevlendirme yazılı mı, yoksa şifahi mi yapıldı, emrini kim verdi?'' diye sordu. 1993'te işçi olarak atamasının yapıldığını, istihbaratta da gayri resmi olarak çalıştığını anlatan Aydın, kendisine Donanma Kuvvet Komutanlığı'ndan gayri resmi
Koramiral Sağdıç: Eruygur'un beyin kanaması geçirdi denildiği günlerde gazinoya geldiği bana rapor edildi
Savunmasını tamamlayan Sağdıç'a üye hakim Mehmet Karababa, "Savunmanızda belgelerin komplo ve terfi sistemini etkilemek için olduğunu söylediniz doğru mu?" diye sordu. Sağdıç, "Suçlanan isimlere baktığımızda muhtemeldir" karşılığını verdi.
Poyrazköy davasında avukatlar, imzaların makine ile taklit edilebileceğini savundu
Bunun üzerine söz alan üye hakim Mehmet Karababa, "Gerçek imza ile imza makinesi tarafından yapılan imzaların eğim, kağıda uyguladığı basınç ve el hareketleri bakımından benzerlik taşıyor mu? Elinizde varsa buna örnek gösterebileceğiniz bir belge var mı?
Poyrazköy davası tartışmalı başladı
Bu sırada üye hakim Mehmet Karababa'nın avukat Ülgen'e söz vereceklerini söylemesi üzerine Ülgen, "Duruşmayı sadece başkan yönetir" şeklinde tepki gösterdi. Hakim Karababa'nın, "Gerginlik yaratıyorsunuz" ifadeleri üzerine Ülgen, "Gerginliği siz yaratıyorsunuz" diye bağırdı.
Poyrazköy davası yarına ertelendi
Üye Hakim Mehmet Karababa, "Operasyon planlaması yapıldığında bütün personel birbirini tanıması gerekir mi?" diye sordu. Bektaş, bu soruya "Eğer SAT'ların yaptığı bir görevse birbirlerini tanırlar ve sadece bunlar yaparlar.
Heyette Hakim Oktay Kuban bulunmuyor
Poyrazköy davasına bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin heyeti, başkan Vedat Yılmazabdurrahmaoğlu ve üyeler Mehmet Karababa ile Mehmet Erdoğan'dan oluştu. Mahkeme üyelerinden olan hakim Oktay Kuban duruşma heyetinde yer almadı.
Mahkeme başkanı, Karadenizli olduğu için sanığın ismini telaffuz edememiş
Başkanın bu şekildeki telaffuzu üzerine üye hakim Mehmet Karababa, heyet başkanı Yılmazabdurrahmanoğlu'nu uyardı ve sanığın soyisminin Kireçtepe olduğunu söyledi. Bu düzeltme üzerine başkan Yılmazabdurrahmanoğlu'nun, "Karadenizli olduğum için.
Güngören davasında tahliye çıkmadı
Bunun üzerine mahkeme başkanı, Mehmet Karababa, "Burada bağırıp çağırmayın. Mahkemeye hakaret sayarız. Burası intikam yeri değil. Devlet yargılama yapar, adalet dağıtır.