merasim

Osmanlı'da bayramlarda memurlara birer maaş ikramiye dağıtılırmış
Osmanlı sarayında cülus tebrikinden sonra en ehemmiyetli merasimin Ramazan ve Kurban bayramlarında yapılan tebrikler olduğu vurgulan kitapçıkta, “Bayram merasimleri, mahiyetine istinaden yapılmakla birlikte, Osmanlı hanedanının ihtişamını ortaya koyması açısından da önemliydi
520 milyonluk yatırımın temeli Japonların geleneksel 'güvenlik duası' ile atıldı
Abdülkadir Özcan Otomotiv Lastik AŞ tarafından yapılacak 520 milyon TL değerindeki oto lastik fabrikasının temeli, Japonların geleneksek güvenlik duası merasimiyle atıldı. Yapılan merasime yöre halkından küçük bir grup katıldı.
Kara Kuvvetleri Komutanı Akar Gaziantep'te
Polis merasim mangasını selamlayan Akar, şeref defterini imzaladıktan sonra valilik makamına geçti. Yaklaşık yarım saatlik görüşmenin ardından Kara Kuvvetleri Komutanı Akar Orduevi'ne geçti.
Kan davası barışla sonuçlandı
Boğaziye köyünde 2 kişinin ölümü ile başlayan kan davasının barışla sonuçlanması için merasim düzenlendi.Barış yemeğine Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, BDP Milletvekili Erol Dora, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, daire
2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Mendi, Şırnak Valisi'ni ziyaret etti
Vali İpek tarafından kapıda karşılanan Orgeneral Mendi, polis merasim mangasını selamladı. Şırnak Valisi Hasan İpek ile makamında basına kapalı olarak bir süre görüşen Orgeneral Mendi, daha sonra Şırnak 23.
Nikahlarını hastanedeki annelerinin yanında kıydılar
Kızı Neşe Kıyı'nın nikahına gidemeyince merasim de hastanedeki odasına taşındı. Hastane yönetimi, odayı buna göre düzenledi. Neşe Kıyı ile Okan Bahçe'nin nikah şahitliklerini ise Başhekim Doç.
Bostanoğlu'ndan Vali Topaca'ya veda ziyareti
Vali Topaca ve vali yardımcıları tarafından karşılanan Bostanoğlu, merasim bölüğünü selamladıktan sonra valilik makam odasında yaklaşık 45 dakika basına kapalı görüşme yaptı. Görüşmenin ardından Bostanoğlu valilikten ayrıldı.
Torbalı'ya Japonya'dan gelin geldi
İZMİR - Japonya'da tanıştığı Yayoi Omura (26) ile yuva kurmaya karar veren Torbalılı genç, sevdiği kız için Türk adetlerine uygun bir düğün merasimi yaptı. Soydan Selamet’in (31) Türk geleneklerine uygun tertiplediği düğün merasiminde, Türklere özgü müzikler çalındı ve adetler tek tek uygulandı.
Ramazan’dan etkilenen Gürcü, Müslüman oldu
Merasimde Uzman Vaiz Abdulkerim Çelik’in okuduğu Kur’an-ı Kerim’in ardından İl Müftüsü Doğan, imanın esaslarını anlatarak İslam dininin güzelliklerinden bahsetti. Levent ismini alan Gürcü genç, “Bizim ailemizde herkesin kendi dinini seçme özgürlüğü var.
Osmalı'dan günümüze kalan 'Baklava Alayı' vatandaşların ilgisini çekti
Başkan Yusuf Uzun Baklava Alayı’nın merasim töreninde sözlerini şöyle devam etti: "Bizler 4 yıldan beri Ramazan geleneğimizi bugünlere taşımak için uğraşıyoruz. Geçmişi ile bağlarını koparmış bir toplumun geleceğini şekillendirmesi gerçekten mümkün değil.
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu kız istedi
Bunun için Dilek Topal'ın Kaleiçi semtindeki baba evinde merasim yapıldı. Kız isteme merasimine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Valisi Hasan Duruer, Topal-Cankaloğlu aileleri, yakınları ve çok sayıda davetli katıldı.
Müslüman olan Romanyalı genç, sünnet öncesi paraşütle uçuruldu
Kendisinin ve ailesinin aşırı ısrarı ile burada dua edip Kelime-i Şahadet getirip merasim yaptıklarını söyleyen Karagöz, "18 yaşını doldurduktan sonra da bunun tekrarı yapılıp kendisine bir belge sunulacaktır.
Zonguldaklılar Türkçe'nin çocuklarını bağrına bastı
Merasim başladı. Özbekistan Milli marşı ve ardından İstiklal marşımız söylendi. 200 öğrenci Taşkent'te dile getirdiler.
Eskişehir Valisi Tuna görevine başladı
Daha sonra merasim taburunu selamlan Tuna, valilik makamına geçerek basın mensuplarıyla tanıştı. Eskişehir’de yapacakları hakkında bilgi veren Tuna, Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Eskişehir’in halkıyla bütünleşerek, Türk dünyasının bir lokomotifi olmayı hedeflediklerini
Koreliler, ‘Buda’nın Doğum Günü’ festivalini kutladı
Güney Kore’de geçen hafta başlayan Buda’nın Doğum Haftası bugün yapılan merasimlerle sona erdi. Başkent Seul’deki Jogye Budist Tapınağı’nda sabah saatlerinde iktidar ve muhalefetin inanç ayrımı göstermeksizin yüksek katılım gösterdiği bir dini merasim yapıldı.
Bakan Çelik ve Eroğlu, Suruç'ta açılışlara katıldı
Suruç Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen açılış merasimi ile 1,47 milyar TL’ye mal olacak 42 yatırım, 1 tesis açılışı ve temel atma töreni gerçekleştirildi. Merasim törenine; Bakan Çelik ve Eroğlu’nun yanı sıra Şanlıurfa AK Parti milletvekilleri Halil Özcan, Seydi Eyüpoğlu, Abdülkerim Gök, Mahmut Kaçar, Şanlıurfa Belediye Başkanı
Türkler azmettiler, Kuran-ı Kerim'i öğrenip sertifikalarını aldılar
İsmail Hilmi Bilgi’nin katılımıyla Hacı Bayram Camii konferans salonunda bir merasim düzenleyerek Kur'an eğitimini tamamlayan vatandaşlara sertifikaları verildi. Yaş ortalaması 35 ila 65 olan toplam 30 kişi Kuran eğitimini başarıyla bitirdiler.
AK Partili vekiller Suruç'ta kan davalı aileleri barıştırdı
Barışımız güzel bir merasim, bayram havası içinde yapıldı. Ve bizi en çok sevindiren bu oldu. Bu üzücü olaylar yaşanmadan önce önlemini alıp barışı sağlayalım.
Avustralya ve Yeni Zelanda anıtlarında anma tören düzenlendi
Avustralya Anıtı (Lone Pine)'ndaki tören, Avustralya Ordu Bandosu ve Korosu’nun konseri ve Avustralya Muhafız Birlikleri tarafından oluşturulan merasim kıtasının yerini almasıyla başladı. Bir konuşma yapan Gazi İşleri Bakanı Warren Snowdon, küçük bir harp alanında bulunduklarını belirterek, 98 yıl önce Avustralyalıların Gelibolu muharebesinin en kanlı çarpışmalarından
Binlerce Anzak, şafak ayininde buluştu
Avustralya Muhafız Birliği ve Yeni Zelanda Silahlı Kuvvetleri üyelerinden oluşan merasim kıtasının saat 05.30'da alana gelmesiyle Şafak Ayini başladı. "BU SAVAŞ ULUSUMUZUN TARİHİNİN MERKEZİNDE YER ALMAKTADIR"
Düğün sezonu başlıyor, ekonomiye 13,2 milyar liralık doping (Özel)
Düğün ruhsatı olmayan restoran ve teknelerde merasim yapılıyor. Düğünlerin yüzde 50’si, salonların dışında kayıtdışı ve kaçak olarak yapılıyor. Bu da haksız rekabete yol açıyor.
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Uşak’ta
Protokol tarafından karşılanan Eroğlu, polis merasim mangasını selamladı. Valilik anı defterine, Uşak’a müjdelerle geldiğini yazdı.Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Bakan Eroğlu, çözüm süreci hakkında, “Akil İnsanlar'ın gerçekten bu konuda katkı vereceklerine yürekten inanıyorum.
1 milyonu aşkın insan Vatikan'a geliyor
ROMA - İtalyan'nın başkenti Roma ve buradaki Vatikan şehir devleti yeni Papa 1.Francesco'nun tahta çıkma merasimi için hazırlanıyor.
Bakan Ergin: Şehitlerimizin ödemiş oldukları bedelin karşılığı olmaz
Çok anlamlı bir merasim için toplandıklarını belirten Ergin, “Kıbrıs ve Kore gazilerimizin oluşturmuş olduğu platform, gazilerimize bir madalya takdim edecek. Elbette ki bunun maddi bir değeri yok.
Fatih Camii'nde eller Suriye için açıldı
Hizmet Vakfı, İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF ) ve Yavus Sultan Selim Gençlik Derneği tarafından düzenlenen 'Suriye İçin Duada Buluşalım' merasimine büyük bir kalabalık katıldı. Merasimde eller Suriye'de devam eden kanın ve gözyaşlarının durması için açıldı.
‘Bizimkisi gökyüzünde demir kafeste ekmek kavgası’
Günde 3 kere bu merasim tekrarlanıyor. Fizyolojik ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorsun? sorusuna cevabı “ön hazırlık yapıyorum” oluyor.
Kerbela hüznünü yaşayan Caferiler Halkalı’da toplandı
gününe denk gelen Aşure Günü’nde Caferiler tarafından düzenlenen ‘Aşura Matem Merasimi’ne binlerce vatandaş katıldı. Siyah giyinen Caferiler, başlarına Kerbela olayında şehit düşen 72 kişinin adının yazılı olduğu siyah bant taktı.
Halkalı'da 'aşura matemi' başladı
Caferilik İnancını Tanıtma Araştırma ve Eğitim Derneği (Caferider) tarafından Halkalı'da düzenlenen ''2012 Evrensel Aşura Matem Merasimi''ne katılım başladı. Hz. Hüseyin ve 71 kişinin Kerbela da şehit edilmesinin 1373.
İdil'de Müslüman olan İngiliz vatandaşı, Amine ismini aldı
Müslüman olmak için müracaatta bulunan Ammy Jane Leeming için İlçe Müftüsü Hasan Yardak, Kur’an Kursu Öğreticisi Mehmet Zeki Ocak ve müftülük personeli İhtida merasimi düzenledi. Merkez Selahaddin-i Eyyubi Yatılı Kur’an Kursu Öğreticisi Mehmet Zeki Ocak’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan merasim İlçe Müftüsü Hasan Yardak’ın duası ve konuşmasıyla
Ağrı'da 25 öğrenci hafızlık icazeti aldı
AĞRI - Ağrı İl Müftülüğü tarafından hafızlık eğitimini tamamlayan 15'i kız olmak üzere 25 öğrenci için hafızlık icazet merasim töreni düzenlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof.
Keskin, Meclis’teki yeni polis kıyafetini yorumladı: İnşallah iktidar ders alır
Merasim şekli korunuyor. Güzel olmuş. Meclise inşallah güzellikler getirir. Yalnız şekli güzellik olmaz bu güzellik içerdeki çalışmalara da yansır.
Balıkesir'in yeni Emniyet Müdürü Karataş göreve başladı
Karataş, müdürlük binasına gelişinde Emniyet Müdür yardımcıları ve merasim takımı tarafından törenle karşılandı.Önce merkezde görevli şube müdürleri ve birim amirleriyle tanışma toplantısı yapan İl Emniyet Müdürü Karataş, ardından geçen günlerde göreve başlayan Balıkesir Valisi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gaziantep’te
Vali Erdal Ata tarafından karşılanan Gül, polis merasim mangasını selamladıktan sonra Valilik binasına girdi. (CİHAN)
Körez Mahallesi kabristanlığında bayram ziyareti
Ancak halk arasında yanlış ve mesnetsiz bir uygulamayla, üçüncü, yedinci, kırkıncı veya elli ikinci gecelerde merasim düzenlemek Kur’an ve sünnette de yeri olmayan davranışlardır. Ölenlerimize göndereceğimiz birer Fatiha’mız varsa, bunu kırkıncı veya elli ikinci gecelerin tekelinden kurtarmalıyız.
Vali Tapsız, Burdur'a veda etti
Teker teker herkesle helalleşen Tapsız, son kez merasim kıtasını selamladı. Son olarak kendisini görüntüleyen basın mensuplarıyla vedalaşan Vali Tapsız, “Hakkınızı helal edin, hepiniz Allah’a emanet olun.
Devrek’te Kur’an bülbülleri icazet aldı
Ayrıca merasimde AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Devrek Kaymakamı Hüseyin Öner, Devrek Müftüsü Mustafa Nurgün ile çok sayıda vatandaş hazır bulundu. 10 hafızın mezun olduğu törende konuşma yapan Devrek Müftüsü Mustafa Nurgün, 1986 yılında Gürbüzler köyünde açılan kursun Türkiye’de örnek bir yere sahip olduğunu
Keçeciler: Mesut Yılmaz, güvenoyu almasaydı darbe olacaktı
Turgut Özal’ın vefat ettiği gün kendilerinin daha çok Özal’a yarışır bir merasimle uğraştıklarını anlatan Keçeciler, şöyle konuştu: "Biz teşkilatları aradık haber verdik. Rahmetli Özal’ın hayatında yaptıkları ile mütenasip bir merasim olsun istedik.
Ankara’da göçük: Toprak altında kalan işçi hayatını kaybetti
Göçük, Çankaya ilçesi Dikmen Caddesi Merasim Sokak'ta meydana gelmişti. Toprak altında kalan Nadir Kekilli’yi kurtarma çalışmaları sonuç vermedi. Arama kurtarma ekipleri, işçinin cansız bedenini uzun uğraşların ardından göçük altından çıkardı.
Ankara'da göçük: Milletvekilleri olay yerinde incelemelerde bulundu
Meclis’in yakınında yer alan, olayın yaşandığı Merasim Sokak’a önce MHP Milletvekili Oktay Vural geldi. Göçük alanını inceleyen Vural emniyet ve sağlık görevlilerinden bilgi aldı. Vural, ölen işçinin arkadaşlarını teskin etmeye çalıştı.
Ankara’daki göçükte işçiye ulaşılmaya çalışılıyor
Göçük, Çankaya ilçesi, Dikmen caddesi Merasim Sokak'ta meydana geldi. İddiaya göre, 3 işçi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin atık su gideri çalışmalarını yaptıkları sırada kepçenin kazdığı yerde göçük oluştu.
Bursa’da 'Aşere, Takrib ve Tayyibe İcazet Merasimi' düzenlendi
BURSA - Emekli İl Müftüsü Hafız Sadık Uysal’ın 2008 yılında başlatıp mezun ettiği kursiyerler için Bursa'da 'Aşere, Takrib ve Tayyibe İcazet Merasimi' düzenlendi. Ulucami’de gerçekleştirilen merasime Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de katıldı.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği, 63 hafız için merasim düzenleyecek. (10.00)KKTC Tabipler Birliği Başkanı Hüdaoğlu: Kürtajdda Türkiye’nin arka bahçesi olmak istemiyoruz (Özel) KKTC Tabipler Birliği Başkanı Süphi Hüdaoğlu, Türkiye’nin gündemini meşgul eden kürtaj konusunda Cihan Haber Ajansı (Cihan)’na konuştu.
Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi
Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği, 63 hafız için merasim düzenleyecek. (10.00) (CİHAN)
Çukurova Üniversitesi'nde mezuniyet heyecanı
ADANA - Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) 2011- 2012 akademik yılı mezunları için diploma töreni düzenlendi. ÇÜ Stad’ında gerçekleşen merasimde 3 bin 806 öğrenci mezuniyet sevincini aileleri, öğretim üyeleri ve arkadaşlarıyla paylaştı.
Güney Kore’de ‘Buda’nın Doğum Günü’ festival havasında kutlandı
Güney Kore’de geçen hafta başlayan Buda’nın Doğum Haftası bugün ‘Buda’nın Doğum Günü’ merasimleri ile sona erdi. Başkent Seul’deki Jogye Budist Tapınağı’nda sabah saatlerinde iktidar ve muhalefetin inanç ayrımı göstermeksizin yüksek katılım gösterdiği bir dini merasim yapıldı.
Eski Güreşci Merhum Fevzi Şeker adına Turnuva düzenleniyor.
Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, “Bugün buraya farklı bir merasim düzenlemek için geldik. Rahmetli eski güreşçi Fevzi Şeker anısına düzenlediğimiz turnuva için buradayız. Turnuvanın hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Yağmur duası bitti, yağmur başladı
Dileriz ki bu merasim, Allah’ın sayısız nimetlerine, hususen yağmur yağdırma nimetine şükür ifadesi olsun. Birlik ve beraberliğimize, sevgi ve kardeşliğimizin devamına, bolluk ve berekete vesile olsun.
Bakan Yazıcı: Sınır kapılarını son teknolojiyle donatacağız
Valilik önünde bekleyen polis merasim mangasını selamlayan Yazıcı, ardından Vali Karaloğlu'nun makamına geçti. Yazıcı, Van ilinin maruz kaldığı depremlerden sonra ekonominin patronları ile tekrar bir araya geldiklerini kaydetti.
Abdullah Gül, Çanakkale gezisini twitter’da paylaştı
Silahlı Kuvvetlerimizin sancak merasimlerinin çok ayrı bir değeri ve önemi vardır. Alaylara sancağı Cumhurbaşkanları verir ve sancak askerin şerefi ve namusudur. İkinci Kolordu İstihkam Alayı'na tevdi ettiğim sancak merasiminde Genelkurmay Başkanımız ve Kara Kuvvetleri Komutanımız da vardı.
Binlerce Anzak Gelibolu’da atalarını andı
Avustralya Muhafız Birliği ve Yeni Zelanda Silahlı Kuvvetleri üyelerinden oluşan merasim kıtasının saat 05.30’da alana gelmesiyle Şafak Ayini başladı."TÜRKİYE’YE GÖNÜL BORCUMUZ VAR"