mesleğine

İş kurduklarında ciddiye alınmadılar, şimdi istihdam etmeye başladılar (ÖZEL)
Mesleğine evden başlayıp, şimdi kendi iş yerini açan üstelik istihdama katkı sağlayan annelerden bir diğeri Zeynep Yümlü. Mesleği ise şeker sanatı.
Marmaris’in kadın balıkçılarına plaket
Onlar 30 – 40 yıldan beri denizcilik mesleğine, balıkçılığa emek vermiş kadınlar. Onları bir nebze de olsa gülümsetmek, onların hal hatırını sormak. Biz onların dertlerine bir nebzede olsa derman olmaya çalışıyoruz.
Mali müşavirlik için staj sınavı başvurusunun son günü 31 Aralık
BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mali müşavirlik mesleğine giriş aşaması olan ve TÜRMOB tarafından Anadolu Üniversitesi aracılığıyla yapılan Staja Giriş Sınavı'nın 100 sorusu alan bilgisi, 20 sorusu genel kültür olmak üzere
TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi yeni üyelerini seçti
Sigorta Acenteleri İcra Komitesi; Sigorta Acenteliği mesleğine ilişkin olarak 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ile kendisine verilen, meslek kurallarını ve etik ilkeleri belirlemek, haksız rekabeti önlemek, disiplin işlemleri, eğitim gibi pek çok konudaki görevleri yerine getiriyor
Fikret Orman, Mircea Lucescu ve Bilic yemekte buluştu
Benim geleceğim için de çok önemli tabi bende antrenörlük mesleğine başlıyorum ve önemli bir insanın yanında başlıyorum. Beşiktaşa da dün akşamki maç için çok teşekkü ediyorum. Taraftarlar, bana buradaki anılarımı hatırlattı ve bundan çok büyük bir mutluluk duydum.
Gazeteci Hacı Hasdemir vefat etti
Meslek hayatına 1995 yılında Samanyolu Televizyonu'nda başlayan Hasdemir, daha sonra Zaman Gazetesi Spor Servisi'nde mesleğine devam etti. Hacı Hasdemir evli ve iki çocuk sahibiydi.
Başörtüsü mağdurları, 28 Şubat süreci sorumlularından özür bekliyor
15 yıl boyunca işsiz kalan Çınar, 2006’da getirilen afla mesleğine dönmeyi düşündüğünü ancak yine başörtüsü sorunu yaşayacağından dolayı bu düşüncesinden vazgeçtiğini dile getirdi. Ülkenin normalleşmeye başlamasıyla birlikte geçtiğimiz temmuz ayında geri dönüş dilekçesi veren Çınar, mesleğine başlayacağı günü dört gözle bekliyor.
Hasan Yılmaer vefat etti
İstanbul’da 1929 yılında doğan gazeteci Hasan Yılmaer, Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra 1945 yılında gazetecilik mesleğine Tasvir Gazetesi'nde başladı. Son Saat, Milliyet, Yeni İstanbul, THA ve Güneş gazetesinde çalıştı.
Başörtüsü yasağı nedeniyle gidemediği fakülteden 24 yıl sonra diploma aldı
Bunlardan birisi de Kayseri’de 47 yaşında avukatlık mesleğine başlayarak işyeri açan Emine Yılmaz. Avukat Emine Yılmaz, 1983 yılından beri dini inancından dolayı başörtülü olmasının bedelini ödemiş.
Engelli kuaförlerden bayram tıraşı
Kuaför eğitmen Murat Demir, 30’a yakın engelli öğrencisi olduğunu söyleyerek, "Berberlik mesleğine yatkın olan engelli öğrencilerimize burada kurs veriyoruz. Burada 7-8 ay içinde birebir eğitim yaparak öğretiyoruz.
Akdeniz Gazeteciler Federasyonu resmen kuruldu
OSMANİYE - Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun (TGF) gazetecilik mesleğine ve sorunlarına uzak bir yaklaşım sergilemesi Türkiye’deki cemiyetleri yeni bir oluşumun içine taşıdı. Türkiye’nin 7 Coğrafi Bölgesinde Bölgesel Federasyonlar kurma çalışması başlatan Gazeteciler Cemiyetleri, Akdeniz Bölgesi'nde de Akdeniz Gazeteciler Federasyonu'nu (AGF)
Gazeteci Abdülmecit Avşar vefat etti
1990’lı yıllarda gazetecilik mesleğine Zaman gazetesinde başlayan Avşar, gazetenin Kayseri bürosunda uzun yıllar görev yaptı. Daha sonra yerel gazetede mesleğini sürdürdü.
Bekir Bozdağ: Bediüzzaman’ın sahip olduğu ilim karanlık duvarları yıkmıştır
Bu konuda enbiyaya varis olan ulemaya yakışan da enbiyanın mesleğine süluk etmektir. Her çağa ve döneme ait olmak üzere peygamberi mesaj verecek ve çağın lisanınca bu mesajı insanlığa tekrar iletecek toplum önderleri, bilginleri ve alimleri var olacaktır.
Muğla'da 57 tıp öğrencisi beyaz önlük giydi
Hekimlik mesleğine ilk adımın atılması, beyaz önlük giymekle olur. Aslında bu törenin, Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencilerimizi de kapsayacak şekilde düzenlenmesinden yanayım. İnşallah seneye Sağlık Yüksekokulu'nu Sağlık Bilimleri Fakültesi'ne dönüştürmüş olmayı amaçlamaktayız.
Mevlüt Çavuşoğlu: Büyükşehir’e aday adayı değilim
Özkan'ın mesleğine küsmemesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, "Kendisiyle konuşmadık ama kendisiyle görüşüp moral vereceğiz. Antalya olarak arkasında durduğumuz göstermemiz lazım.
TBB Başkanı Feyzioğlu'ndan, Adli Yıl açılışında sert eleştiriler
ve barolara yargı bölümünde yer verilmiş olmasını olumlu karşıladıklarını belirten Feyzioğlu, "Ne var ki, aynı düzenleme içerisinde Türkiye’de avukatlık mesleğine büyük zararlar verecek ve avukatların yakın çevreleriyle birlikte yaklaşık 800 bin kişiyi doğrudan etkileyecek, milyonlarca yurttaşımızın ise ekonomik güçlük sebebiyle
TGC, Gazeteci Şakir Süter'i andı
Şakir’in yoğun bakım sürecinde değilse yazılarının hiç aksatmama gibi bir özelliğe de sahip olduğunu, mesleğine duyduğu sevgi ve saygıyı her zaman koruduğunu sizin de tanıklığınızla tekrarlamak gerektiğini düşünüyorum.
HSYK: Ölen stajyer hakim Didem Yaylalı ile ilgili iddialar gerçek dışı
özlük dosyası incelenmiş ve 23 Temmuz 2012 tarih, 2012/330 karar numarası ile yukarıda yer alan açıklamalar gözetilerek ilgili adayın, hakimlik ve savcılık mesleğine atanabilmesi için 2802 Sayılı Kanun'da ve HSYK'ca da kabul edilen Bangolar Yargı Etiği İlkeleri’nde yer alan koşulları taşımadığı gerekçesi ile bir üyenin muhalefetine
Şırnak Valiliği’ne, Bayburt Valisi Hasan İpek atandı
Kaymakamlık mesleğine intisab ettikten sonra 1 yıl süreyle İngiltere’de eğitim gördü. Kastamonu-İnebolu ve Cide, Sivas-Koyulhisar, Iğdır-Aralık ilçelerinde kaymakamlık, İzmir, Kütahya ve Burdur illerinde vali yardımcılığı görevlerinde bulundu.
Artvin Valisi Kalkan, Hakkari'ye atandı
Fakültesinden 1985 yılında mezun olup, master eğitimini bitirdikten sonra 1988 yılında İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı sınavını kazanarak Mülki İdare Amirliği mesleğine girmiştir.Bitlis-Ahlat İlçesi Kaymakam Vekilliği yapan Ali İhsan SU, 76.
Müvekkilinin işlemlerini yürüten avukat darp edildi
Saldırının avukatlık mesleğine, meslek faaliyetine ve bireyin hak ve özgürlüğüne yapıldığını belirten Elçi, avukatların mesleki faaliyetlerini yerine getirirken, hukuk bilincinden yoksun ve saldırgan kişiler tarafından müvekkilleriyle özdeşleştirildiğini
Hüseyin Karakullukcu: Adalet mefhumu karışık, olanı yeterli bulmuyorum
Diğer kardeşleri gibi dükkana gidip gelse de kimse heves etmemiş baba mesleğine. Ailenin teşviki sayesinde bütün çocuklar okumuş. Ancak berberliğe babadan kalma göz aşinalığının olduğunu söylüyor: "Dükkana uğrardım arada ama hiç saç kesmedim, yapmak istesem yaparım.
Bakırcı Mustafa Efendi'nin torunu Adriyatik'ten Çin Seddi'ne alem satıyor
30 yaşına geldiğinde baba mesleğine merak salar ve alem yapmayı öğrenir. İlkokul çağında babasının yanına gidip gelen torun Ayhan Savut ise zamanla alemciliğe başlar. Ürettiği muhteşem eserler dünyanın değişik bölgelerindeki camileri süsleyen Ayhan Usta, şimdiye kadar Suudi Arabistan, Suriye, Libya gibi İslam ülkelerinin yanı sıra ABD
Petek: Yüksek yargıya getirilen 20 yıl şartı anayasaya aykırı
Türkiye’de Cumhurbaşkanı seçilmek için 40 yaşını doldurmanın yeterli olduğunu hatırlatan Petek şunları söyledi: “İnsanları hakimlik savcılık mesleğine motive eden başarısını artıran nedenlerden birisi de çalıştığı oranda onun mükafatını almak ve terfisinin ona göre iyi olmasıdır.
Mühendislerden YÖK önünde protesto
YÖK binası önünde toplanan grup üyeleri, ‘Mühendis, haklarına sakip çık’ dövizleri açıp, ‘Diplomayı yaktık geri dönüş yok’, ‘Diren mühendis mesleğine sahip çık’ sloganları attı. Grup temsilcileri konuyla ilgili YÖK’e bir dilekçe verdi.
Emniyet-Sen: Açığa alınan polisler görevlerine dönsün
Polisi, sinirli, mesleğine küstüren, zaman zaman gereksiz yere güç kullanmaya iten, olaylar karşısında tahammülsüz kılan ağır çalışma koşulları, insan haklarına, yasalara ve uluslararası sözleşmelerin ön gördüğü kurallara göre yeniden düzenlenirse
Bitlis'in minik çobanları karnelerini alır almaz sürülerinin başına geçti
Bu yüzden de başarı belgemi alıp hemen vakit kaybetmeden çobanlık mesleğine başladık. Burada 3 ay boyunca zorunlu olarak çobanlık yapacağız.” diye konuştu.
Elektrik Teknisyenleri Vali Coş’u ziyaret etti
Çırak, derneğin faaliyete geçmesiyle birlikte, elektrik teknisyenliği mesleğine katkıda bulunmayı, üyelerinin yaşadıkları sıkıntıları ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde çözümlemeyi amaçladıklarını söyledi.
TBB Başkanı Feyizoğlu: Laik devlet düzeninde dini referansla hareket edilemez
Danıştay’ın mesleğe kabulü etik açıdan mümkün olmayan kişilerin ahlakı davranış bozukluğu sebebi ile veya daha önceki faaliyetlerinde avukatlık mesleğine yakışmayan uygulamalar yapması sebebi ile mesleğe kabulü mümkün olmayan kişilerin levhaya yazılmasını reddetme imkanı veren 5C maddesini iptaline ilişkin karara
Pilot gazeteci Öztürk son yolcuğuna uğurlandı
Basın mensuplarının ısrarlı sorularına kısa cevaplar veren Nilgün Öztürk, "Sevdiği işi yapıyordu" diyerek eşinin mesleğine olan sevgisini dile getirdi. Uğur Cebeci de aileye taziye dileklerini sundu.
Anadolu’yu ABD’ye taşıyan festivalde farklı milletlerden gönüllüler çalışıyor
Yani alanda kimsenin mesleğine ya da konumuna bakılmadan vazife dağıtımı yapılıyor.’’ diye anlattı.Yıldız, gönüllülerin işlerinin yalnızca festivalin kurulması ve olduğu süreler ile sınırlı olmadığını da dile getiriyor.
Kocasakal, yargılanacağı dava için avukatlara çağrı yaptı
İstanbul Barosu'nun resmi internet sitesinde tüm avukatların, avukatlık mesleğine ve adil yargılama hakkına sahip çıkmak amacıyla 17 Mayıs 2013 Cuma günü Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek davanın ilk duruşmasına katılmaları yönünde çağrı yapıldı.
Adalet Bakanlığı: 'Militan'la itham etmek haksız ve sorumsuz bir davranıştır
mesleğe kabul usulü ile yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin 14 Aralık 1995 tarihli iptal kararıyla avukatlık mesleğinden hakimlik mesleğine geçiş hükümlerinde kanun boşluğu meydana geldiğinden, avukatlıktan hakimliğe geçiş olanağı kalmadığı vurgulandı.
Sancak Kaplan: Futbol saygı ister
Kasımpaşa'nın bu sezon yaptığı çıkışın temel aktörlerinden biri olarak da gösterilen Sancak Kaplan, sol kanattaki bitmek bilmeyen dinamizmini, mesleğine duyduğu saygıyla açıklıyor. Türkiye'ye geldiği ilk yıllarda formasını giydiği Malatyaspor'da kendisine abilik yapan Mert Korkmaz'ı ve öğütlerini minnetle anan Sancak Kaplan, "9 yaşında bir yerel turnuvada
Acemoğlu: Veteriner fakültelerinin sayısı değil, eğitim kalitesi artırılmalı
Abdurrahman İçyer, Erzurum Aziziye İlçe Belediye Başkanı Fatih Cengiz ve Atatürk Üniversitesi'nden (AÜ) çok sayıda davetlinin katıldığı program veteriner mesleğine emek veren dernek ve oda başkanlarına teşekkür plaketi verildi.
Sendikacılar ebeler için yasa istiyor
“Sağlığın gelişmişlik göstergelerinin en önemlilerinden ikisi ‘anne ve bebek ölüm oranı’ iken bu göstergelerin iyileştirilmesinde lokomotif görevi alan ebelik mesleğine gereken önem verilmemektedir.” diyen Özsoy, ebelerin, vekil ebe hemşirelik gibi uygulamalarla düşük ücret ve sosyal haklardan mahrum bir şekilde kamuda istihdam edildiğine değindi.
'Ebeler 168 yıllık geçmişine rağmen hakettiği değeri görmüyor'
Sağlık-Sen Şube Başkanı İrğat, kendi mesleğine ek olarak hemşirelik görevi de icra eden ebelerin, Sağlık Bakanlığı'nın en önemli hizmet kadrolarından birisi olmasına rağmen çağın gerekleriyle donatılmış bir kanuna sahip olmadığını kaydetti.
Bir meslek daha teknolojiye yenik düşüyor
Yetkililerden yıllarını mesleğine vermiş her kesimden, her meslekten bitme aşamasındaki zanaatkarlara sahip çıkmalarını istiyoruz.” şeklinde konuştu.
Almanya'da iki öğretmenden biri yakında emekli olacak
Eğitim Sendikası GEW ülkede 2020 yılına kadar yılda 30 bin civarında öğretmenin mesleğine veda edeceğini bildiriyor. Çoğu eyalette öğretmenler 65 yaşına kadar çalışmak zorunda olsa da, iş görmemezlik gerekçesi başta olmak üzere çeşitli nedenlerle emeklilik yaş ortalaması 62,9’da kalıyor
Dünyanın en uzun ve en ince kilimi Hatay’da dokundu
Abdulla Akar’ın yok olmaya yüz tutan kilimcilik mesleğine dikkat çekmek, Antakya ve Hatay’ın kültürel değerlerini dünyaya tanıtmak, Guiness Rekorlar Kitabı’na girmek amacıyla 39 günde 35 metre olarak yaptığı dünyanın en uzun, en ince ve en kısa sürede dokunan kilimin tanıtımı
Vali Aksoy, Cihan Haber Ajansı'nın kuruluş yıldönümünü kutladı
Cihan Haber Ajansı’nın gerek yazılı gerekse görsel basında önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatan Aksoy, aynı zamanda gazetecilik mesleğine sayısız kişilerin yetişmesine de vesile olduğunu vurguladı.
Ankara’da iki ayrı kaza: 3 ölü
1998 yılında öğretmenlik mesleğine başlayan Kaya’nın 2010 yılından beri Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde Osmanlıca okutmanı olarak görev yaptığı, Osmanlıca’yla ilgili çeşitli araştırma projelerinin bulunduğu, Çamkerten’in ise
Vergi müfettiş yardımcısı olma şartlarında değişiklik
Bilimler ile Hukuk Fakültelerinden mezun olma koşulu aranmayacak, üniversitelerimizin mühendislik programlarından mezun olanlar da Vergi Müfettiş Yardımcılığı mesleğine kabul edileceklerdir. Eğitim, Fen ve Edebiyat Fakültelerinin; matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, fen bilimleri ile fen ve teknoloji bölümlerinden mezun olanlar da mühendislik programlarına
Kanseri hat sevgisiyle yendi
Ömrünü hat sanatına adayan Sadettin Çapacıoğlu, yakalandığı akciğer kanserini de mesleğine duyduğu aşkla yendiğini söyledi. 2001 yılında akciğerinin beşte ikisinin alındığını anlatan Çapacıoğlu, “Yaptığım iş nedeniyle Allah ömrümü bana iade etti.
Demokrat Eğitimciler Sendikası: Hükümet öğretmenlere borçlu
İzlenen yazboz eğitim politikalarıyla ve öğretmen onuruna yakışmayacak düzeydeki ücretlerle mesleğine küstürülmeye çalışılan öğretmenler kırgın ve umutsuzdur. Öğrencisi mağdur olmasın diye diyaliz makinesine bağlandığını söylemeyen, kucağında bebeğiyle ders veren, kendi cebinden kütüphane kurup okula bağışlayan, dağ köylerindeki
Hataylı usta dünyanın en uzun ve ince kiliminde yolu yarıladı
HATAY - Hataylı kilim ustası Abdulla Akar yok olmaya yüz tutan kilimcilik mesleğine dikkat çekmek için başladığı ‘Dünyanın en uzun ve ince kilimini dokuma’ hedefinde yolu yarıladı. 20 gün önce kilimi dokumaya başlayan Abdulla Akar, günde 18 saat çalışarak kilimi dokumaya devam ettiğini amacının rekoru belirlenenden daha önce bitirmek olduğunu söyledi
Bursa Barosu'ndan İstanbul Barosu’na destek
Avukatlar adına açıklamayı yapan Bursa Barosu Başkanı Ekrem Demiröz, yargı bağımsızlığının yok edildiğini, ardından savunma mesleğine yönelik itibarsızlaştırma kampanyası başlatıldığını öne sürdü. Özel görevli mahkemeler ve terör mahkemelerinin yargılamalarda avukatları hiçe saydığını anlatan Demiröz, “Avukatların savunma görevleri engelleniyor.
Belçika’da suçlamalara dayanamayan maliye bakanı istifa etti
Bakan, her zaman mesleğine saygılı davrandığını ve mesleğini en iyi şekilde icra etmeye çalıştığını savunuyor. Ancak ACW dosyasından dolayı kendisine yapılan haksız suçlamaları artık kaldıramadığını bildiren Vanackere, "Siyasi görüşümden kaynaklanan mesleki etik kurallara sadakatim
Bakırdan sağlıklısı yok
Fakat bakırcı esnafı, çarşısına ve mesleğine sahip çıkmaya devam ediyor. Birçok sıkıntı yaşayan esnaf, bakırcılığın yaşatılması ve çarşının ayakta kalması gerektiğini ifade ederek, çarşının Kastamonu’nun eskiden önemli ekonomi merkezlerinden biri olduğunu
Polise eşya benzetmesi yapan CHP’li Aygün’e tazminat davası açtı
Davalı vekil, polis mesleğine mensup kişiler hakkında basına açık komisyon toplantısında tüm polislere ağır bir şekilde hakaret etmiştir. Davalı vekil, polis mesleğine mensup kişiler hakkında basına açık komisyon toplantısında 'Hayır, eşek demedim.