mobil

Burdur'da sanal düve borsası kurulacak
" Başar, mart ayında da mobil tescil aracını devreye katacaklarını ve Bucak’ın pilot ilçe olacağını duyurdu. BTB Meclis Başkanı Hikmet Çangır ve yönetim kurulunun da katıldığı toplantının sonunda Bucak’taki üyeler taleplerini iletti.
Çalışanlar tatilde de işlerinden kopamıyor
İSTANBUL - Mobil telefon ve internet kullanımı çalışma şekli ve zamanını da değiştiriyor. İnsan kaynakları danışmanlık şirketi Randstad’ın iş dünyası eğilimleri araştırması, dünyada çalışanların yarısının tatilde de iş hayatından koparmadığını ortaya koyuyor.
DENİB Başkanvekili Uzunoğlu: Merkez Bankası bütün kurşunlarını harcadı
Uzunoğlu, DENİB Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Memişoğlu ve Bekir Serdar Mutlubaş’la birlikte DENİB Mobil uygulamasının tanıtımını yaptı. Uzunoğlu, bir süredir üzerinde çalıştıkları DENİB mobil uygulamasını hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Artık, iPhone-iPad ve Android cihazlara indirilebilen DENİB mobil
Google, zarar ettiği Motorola’yı Lenovo’ya sattı
WASHINGTON - Mobil yazılım alanında Android işletim sistemi ile büyük başarı sağlayan Google, aynı başarıyı cep telefonunda yakalayamadı. ABD’li teknoloji devi, 2012 yılında 12,5 milyar dolara satın aldığı Motorola Mobility’i, 2,91 milyar dolara Lenovo’ya sattı.
İZTO Başkanı Demirtaş: Taksit kaldırılırsa iletişim sektörü yarı yolda kalır
sektörünün etkileneceğine dikkat çeken İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye genelinde 16 bin firma ve 60 bin çalışanı olan mobil iletişim sektörünün, söz konusu düzenlemenin mevcut şartlarda hayata geçmesi halinde ciddi zarar göreceğini söyledi.
Avea CEO'su Akdemir: Cep telefonuna taksit sınırı satışları aşağı çekebilir
İçerik olmazsa mobil internet tüketimi bu kadar yaygın olmayacaktı. Bu nedenle gazetecilik alanının giderek öneminin artıracağını düşünüyorum; yeter ki bu alanda öncülük yapılsın ve değişen trendlere ayak uydurulabilsin.
Ciliv: Sadece değerlerinizin değil zamanın da insanı olun
Turkcell’in, şirketlerin mobil ve sabit teknoloji çözümlerini kullanarak, daha hızlı ve karlı olmalarını sağlamak, büyümelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği 'İş’te Teknoloji Hamlesi' toplantılarının 2014’teki ilk durağı Kayseri oldu
2014’te globalde 375 milyar dolarlık akıllı telefon satışı yapılacak
Endüstri Lideri Tolga Yaveroğlu, “2014 TMT öngörülerimiz pek çok konuya değinse de tablet, phablet ve giyilebilir cihaz kullanımında beklenen büyüme ve mobilitenin önemi ön plana çıkıyor. Bu yeni cihaz ve teknolojilerin sunduğu imkanlardan yararlanan şirketlerin ve girişimlerin 2014 ve sonrasında minimum bir adım önde olacakları kanaatindeyiz.
TÜTED: Kredi kartına taksit uygulanmaması kayıt dışı ticarete yol açacak
Günümüzde iş ve sosyal yaşamımızın önemli ve vazgeçilmez ihtiyaçlarından olan mobil telekomünikasyon, Türkiye ekonomisinde tüm sektörlerde kaldıraç etkisi yaratan en etkin role sahip teknolojilerden biridir.
35 milyona online inovasyon ve girişimcilik eğitimi verecek
Turkcell’in internet yatırımlarına da değinen Ciliv, şirket olarak hem fiber hem mobil ağa önem verdiklerine; Türkiye’yi 3G ile buluşturduklarına temas etti. Yatırımları dahilinde ilave olarak Turkcell Akademi’yi devreye aldıklarına işaret eden Ciliv, “İlk etapta akademi Turkcell elemanlarına hitap ediyordu.
Avea’dan esnaf tarifesi
İSTANBUL - Mobil operatör Avea’nın yeni tarifesi ‘Kontrollü Esnaf 1200’; 12 ay süreyle ayda 25 liraya, her yöne bin 200 dakika arama yapmaya olanak tanıyor. Esnafa hitap eden tarifeden yararlananlar, limitleri dolduğunda kendilerine önerilen paketlerden dilediğini tercih ediyor.
Eş-Şebab’tan internet tehditi
El-Kaide bağlantılı örgüt, internet sağlayıcılarına, mobil internet ve yakında hizmete girecek olan fiber optik servislerini durdurmaları için 15 gün süre tanıdı. Eş-Şebab'a bağlı Al-Andalus Radyosu’nun Facebook sayfasından yayımladığı genelgede, internet yasağına uymayanların düşmanlarla işbirliği yaptığı gerekçesi ile
Sağlık hizmetlerine 'cep'ten ulaştıran paketini tanıttı
İSTANBUL - Mobil iletişim şirketi Vodafone Türkiye, cep telefonundan sağlık hizmetleri de almaya imkan tanıyor. Operatörün Cep Sağlık Paketi’ne üye olanlara yer yer rutin kontrolleri hatırlatılıyor, SMS yolu ile sağlık bilgileri aktarılıyor.
Yerli akıllı telefonunu satışa sunuyor
Yine OKSİJEN’in Kızılay uygulaması ile kullanıcılar, sabit ve mobil Kızılay kan merkezlerinin konumunu görüyor. Kan bağışında bulunduğu tarihleri kaydediyor. Bağış dönemi geçtiğinde otomatik uyarı alıyor.
‘Ekonomiye Kadın Gücü’ne ödül
Ekim 2013’te mobil iletişim dünyasının en önemli ödülleri arasında yer alan Mobile Excellence Awards’ta yine ‘Ekonomiye Kadın Gücü’ projesiyle ‘Sosyal Farkındalık’ dalında birinci olmuştuk. Şimdi de Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği-IPRA, projemizi 2013’ün en başarılı kurumsal sosyal sorumluluk projesi seçti.
Yılbaşında 327 milyon dakika konuşturdu
İSTANBUL - Vodafone Türkiye aboneleri, yılbaşında 327 milyon dakika konuşup 333 milyon SMS gönderdi; 213 terabayt mobil internet kullandı.31 Aralık 2013 ve 1 Ocak 2014 arasında en çok konuşan iller İstanbul, Ankara ve Şanlıurfa; en çok SMS gönderen iller İstanbul, Ankara ve Samsun; en
Yılbaşında 560 milyon dakika konuşturdu
Turkcelliler, 31 Aralık 2013 ile 1 Ocak 2014 tarihlerinde toplam 523 Terabayt mobil internet kullandı. Mobil internet kullanımının yoğunlaştığı 10 il İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Hatay, Mersin, Kocaeli, Konya olarak sıralandı.
Emekliye ‘cep’ indirimi
İSTANBUL - Mobil operatör Avea, S.E.Ç Faturalı ve Faturasız‘a abone olan emeklilere tarife ve paket indirimi sunuyor.S.E.Ç Faturalı’da her yöne 500 dakika içeren S.
Müşterileri 2013'te 102 milyar SMS çekti
İSTANBUL - İletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 2013 yılına ilişkin mobil hizmet verilerini açıkladı. 35 milyon müşterisi bulunan şirket üzerinden internet kullanımı 3G’nin hayata geçtiği 2009 yılına göre yüzde 3.
Google ve Audi işbirliğine gidiyor
FRANKFURT - Almanya’nın önde gelen otomobil üreticilerinden Audi, ABD’li teknoloji devi Google ile işbirliği için masaya oturdu.Wall Street Journal’ın haberine göre, Alman şirket otomobillerinde Google’un mobil işletim sistemi Adroid’i kullanacak.
Apple’dan Çin’de dev hamle
için vazgeçilmez bir pazar olan Çin’e dev atılım yapan ABD’nin teknoloji devi Apple, 760 milyon abonesiyle dünyanın en büyük cep telefonu operatörü China Mobile ile iPhone satışı konusunda anlaştı.China Mobile, 1,2 milyar kullanıcı sayısı ile dünyanın en büyük akıllı telefon pazarına sahip Çin'de bu ay China Telecom ve China Unicom ile birlikte 4G teknolojisi
Yeni müşteri programı 'Prime'ı tanıttı
İSTANBUL - Mobil operatör Avea, yeni müşteri programı Prime’ı kullanıma sundu. Şu an 100 bin müşterisi bulunan program; bir yandan arama ve internet, bir yandan restoran ve otel indirimlerinden yararlanmaya imkan tanıyor.
Çin, dünyanın en büyük 4G ağını kurmak için kolları sıvadı
PEKİN - Çin’in, gelecek yıl dünyanın en büyük 4G ağını ülkede kuracağı bildirildi.Çin medyasına göre, China Mobile Grubu Genel Müdürü Xi Guohua, gelecek yıl sonuna kadar 340'tan fazla şehirde 4G hizmetine başlanacağını ve ülke genelinde 500
BTK Başkanı, Japon yatırımcıya çağrı yaptı: Cihazları birlikte üretelim
Acarer, evlerde kullanılan mobil internet hızının her geçen gün arttığını belirtti. 4K'nın ticari olarak kullanılmaya başladığını, 16K'nın çalışmaları yapıldığını ifade eden Acarer, akıllı cihazlar çoğaldıkça, akıllı evlere ihtiyacın da arttığını
"Türkiye'ye 41 bin ATM az, en az 70-75 bin olmalı"
Reneissance Barbaros Otel’de devam eden Mobey Forum’da mobil ödeme ürünleri ve akılllı aygıtlardan para gönderiminin ele alındığını aktardı. Türkiye’de kredi kartı sayısının 56,7 milyonu, banka kartı sayısının 98,3 milyonu gördüğünü vurgulayan Canko, “Bunların toplamı 155 milyonu geçiyor.
BTK'dan Japonlara Türkiye daveti: Gelin cihazlarınızı burada üretin
"MOBİLİTE ARTTI HER ALANDA İNTERNET KULLANILIYOR"Acarer, evlerde kullanılan mobil internet hızının her geçen gün arttığını belirtti. 4K'nın ticari olarak kulanılmaya başladığını, 16K'nın çalışmaları yapıldığını ifade eden Acarer, akıllı cihazlar çoğaldıkça, akıllı evlere ihtiyacın da arttığını dile getirdi
Kazak Petrollerinde Çin’in payı yüzde 24’e çıktı
Kaşagan yatakları, Kazakistan ulusal petrol ve doğalgaz şirketleri Kazmunaygaz, İtalyan petrol devi Eni, ABD merkezli Exxon Mobil ve Hollanda-İngiliz ortaklığı Shell tarafından ortak işletiliyor. (CİHAN)
Dijital oyunda merdiven altı kaygısı
İSTANBUL - Toplam 22 milyon aktörü, 200 milyon dolar büyüklüğü bulunan dijital oyun sektörü ile ilgili merdiven altı kaygısı arttı. Mobil Servis Sağlayıcı İşadamları Derneği (MOBİLSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof.
Şirketlere ‘dünyaya ayak uydurun’ tavsiyesi
Bu ortamda biz mobil operatörler, faaliyetlerimizi yeniden ele almalıyız. Çünkü rekabet hem oyun alanımızdan hem diğer alanlardan geliyor. Temkinli olmadığımız, çareler üretmediğimiz takdirde bu rekabet bizi yok edebilir.
Güney Kore’de okullar, kaybettikleri cep telefonlarının zararını ödeyecek
Dünye cep telefonu kullanımının yüksek olduğu ülkelerden biri olan Güney Kore’de, okullara mobil cihazların getirilmesi idareyi sıkıntıya sokuyor. Bazı okul yönetimleri, cep telefonlarındaki uygulamaların derslerde kullanılabilmesi sebebiyle, cihazların okula getirilmesine izin verirken, bir çok okul telefonları toplattırıyor
Avea, 3 bin 201 engelliyi istihdama kattı
İSTANBUL - Mobil operatör Avea, Fiziksel Engelliler Vakfı (FEV) ile 8 senedir yürüttüğü ‘Özümüzle Üretiyoruz Projesi’ kapsamında 3 bin 201 engelliyi istihdama kattı. Projenin bulgularına göre 3 bin 201 engelli adayın yüzde 45’i Türkiye’nin en büyük 500 şirketinde görev aldı.
Engellilerin faturasına Özel İşlem Vergisi'ni yansıtmayacak
Operatör, yeni mobil uygulaması ile de engellilerin yakınında bulunan yerleri haritadan görüntülemelerini, sosyal ortamda aktarmalarını da mümkün kılacak. Vodafone’un Düşler Kulübü platformundan yararlanan engellilere yönelik indirim ve uygulamalar basın toplantısı ile açıklandı.
Filipinli afetzedelerin imdadına Türk jeneratörleri yetişti
PEKİN - Filipinleri vuran Haiyan tayfununda yaralar sarılmaya çalışılırken, acil enerji ihtiyacı olan bölgelere sevk edilen Türk malı mobil jeneratörler, afetzedelerin imdadına yetişti.Türkiye’nin en büyük jeneratör üreticisi olan Aksa Jeneratör Genel Müdürü Alper Peker, 10 bine yakın kişinin ölümüne ya da kaybolmasına neden olan Haiyan tayfunu
Avea’dan yeni gençlik platformu: Woops
İSTANBUL - Mobil operatör Avea, gençler için Woops platformunu hayata geçirdi. Platforma üye olanlar, akıllı telefonları indirimli fiyatlardan alıyor.
PayPal'da yüz tanıma metoduyla ödeme sistemi
“Check-In” adı verilen ödeme sistemiyle ilgili bir açıklama yapan PayPal’an Almanya sorumlusu Arnulf Keese, “Akıllı telefonlar üzerinden yapılan mobil ödemelerde öncü olmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.
E-ticaret sektörü büyüdü, sanal alemde yüzde 100 stokla pırlanta satıyorlar
Bu yolla Topaz Pırlanta’ nın koleksiyonuna, sadece büyük şehirlerde değil, Türkiye’nin her noktasından üstelik evlerinden ve işyerlerinden ya da mobil olarak ulaşılabilir olmayı hedefledik. Uyguladığımız fiyat ve satış politikasıyla da pırlantanın zor ulaşılabilir olduğu imajını değiştirmek istiyoruz.
Vodafone Arena logosunu taraftar seçiyor
Avrupa ve Amerika’nın birçok yeni stadyumunda hayata geçirilen “StadiumVision” çözümü ve geniş bant mobil ve Wi-Fi ağıyla donatılacak Vodafone Arena, taraftarlara ve ziyaretçilere maç günleri unutulmaz bir dijital deneyim yaşatacak.
BTK açıkladı: 9 yaşından büyük herkeste cep telefonu var
İletişim Kurumu (BTK), Eylül 2013 itibarıyla Türkiye’de yaklaşık yüzde 91,1 penetrasyon (nüfusa yaygınlık) oranına karşılık gelen toplam 68 milyon 911 bin 173 mobil abone bulunduğunu, 0-9 yaş nüfus hariç olmak üzere mobil penetrasyon oranının yüzde 100’ün üzerine çıktığını açıkladı.
Şeker ihracatı e-imza ile yapılacak
Mobil imza hizmeti veren E-GÜVEN’in Genel Müdürü Can Orhun, konuyla ilgili şunları ifade etti: “Tekniğin katkıları ile eskiden onlarca zahmete katlandığımız faaliyetler artık tek bir butona dokunarak yürütülebiliyor.
Samsung'dan 718 öğrenciye teknoloji eğitimi
Samsung Electronics, tüketici elektroniğinin dört ana ürün grubu olan mobil cihazlar, beyaz eşya, ses ve görüntüleme cihazları, bilgisayar ve yan ürünleriyle ilgili uygulamalı eğitim verilmesini amaçlayan Samsung Akademi projesini, teknik meslek lisesi öğrencilerine yönelik olarak geliştirdi
Vodafone'dan en yüksek yarıyıl geliri
Böylece şirketin toplam mobil gelir pazar payı, mali yılının ikinci çeyreğinde tüm zamanların en yüksek oranı olan yüzde 30,6’ya yükseldi. Şirketin, 2013-14 mali yılının ilk yarısında Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar’ı (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artışla bugüne kadarki en
Süreyya Ciliv’den mobil işadamına Muhtar Kent örneği
İSTANBUL - Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, şirketleri ve elemanlarını inovasyona önem vermeye, hem karar hem eylemlerde mobil olmaya davet etti. Coca-Cola Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent ile bir diyaloğunu anlatan Ciliv, “Bir araya geldiğimizde bana ‘elemanlarımız yeni dünyada müşteri yanında olmak varken niye büroda
Baz istasyonlarının ölçüm değerleri internetten canlı izlenecek
Mobil haberleşmenin olmazsa olmazı olan baz istasyonlarının, hizmet kalitesi ve sürdürülebilirliği açısından insanların yoğun olduğu şehir merkezlerinde daha fazla olması gerektiğini dile getiren Beydoğan, bununla birlikte
Azerbaycan'da 'Asan Hizmet' ile devlet halkın ayağına gidiyor
Uygulama sayesinde ülkenin en ücra köşelerine dahi hizmet mobil olarak taşınıyor. İşlemlerini yaptırmak amacıyla şehre gidemeyen halk, seyyar uygulama ile 9 devlet kurumunun 25 farklı işlemini kısa sürede rahatlıkla yapıyor
Erdoğan, Finlandiya'da Angry Birds'i ziyaret edecek
Erdoğan, "dünyanın bugüne kadar gördüğü en büyük mobil uygulama başarısı" olarak bilinen ünlü Angry Birds'i geliştiren Rovio Şirketi'ni ziyaret edecek. Başbakan Erdoğan'a burada şirket yetkilileri tarafından Angry Birds ile ilgili bir sunum yapılacak.
Android Rusya’da iOs işletim sistemini ikiye katladı
MOSKOVA - Popüler mobil işletim sistemi Android’in Rusya’da en çok kullanılan işletim sistemi olduğu ortaya çıktı. Rusların yüzde 49’u Android tabanlı cihaz kullanırken, yüzde 26’lık bir kesim ise iOs işletim sistemi destekli telefon ve tablet sahibi.
Obama, Merkel’den özür dilemeli
"Merkel hükümetinin üyesi iken benim de mobil iletişim araçlarını belki de biraz dikkatsiz bir şekilde kullandığım olmuştur. Tabii ki başka bir ülkenin dinleme girişimini hesaba katmak durumundasınız.
Başkasına ait hattı kulanan vatandaşlara 1 yıl daha süre tanındı
uzatıldığının vurgulandığı açıklamada, "Kullanıcılar, kullanmakta oldukları hatlar için bir kereye mahsus olmak üzere 01 Ekim 2014 tarihine kadar, ilgili mobil telefon hizmeti sunan işletmeci ile abonelik sözleşmesi akdedebilir.
Mersin'de çiftçilerin araç muayeneleri köylerinde yapılıyor
Bu yıl üç etap olarak planlanan mobil araçla 25 ve 26 Temmuz tarihlerinde Güzelyayla beldesi, 22 ve 23 Ağustos'ta Kuzucubelen köyü, 24-26 Ekim arasında ise Tepeköy köyünde muayene yapıldığını kaydetti.
Üniversitelerarası Kurul Toplantısı'na Bakan Nabi Avcı'nın esprileri damga vurdu
“İnsan kaynaklarının mobil hale gelmesi, teknolojinin değişmesi, her halde içinde bulunduğumuz dinamikleri açıklamaya yeter." diyen İbicioğlu konuşmasına şöyle devam etti: "Türkiye üniversitelere belirli alanda faaliyet yürütürken, tüm dünyada rekabet alanları geliştirmeleri gerektiği ortada.