mogadişu

Somali plajında artık cankurtaranlar var
MOGADİŞU - Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Lido plajı haftasonları dolup taşıyor. Belediyenin cankurtaran hizmeti sayesinde boğulma vakalarında azalma kaydedildi.
Somali Türk Okulu öğrencileri, karne sevinci yaşadı
MOGADİŞU - Nil Organizasyon’un Somali’de açtığı Türk okullarına giden öğrenciler, eğitim öğretim sezonunun ilk yarıyılını tamamlayarak karnelerini aldı.Somali ve Türk Milli marşlarının okunduğu törenin ardından sınıflarında ve genel ortalamada dereceye giren öğrencilere, okul müdürü ve sınıf öğretmenleri tarafından
Eş-Şebab’tan internet tehditi
Mogadişu’da telokom firmaları genişbantlı internet hizmeti öncesi 'uygun fiyatlı internet' reklamı vermeye başladı.2011’de Somali’nin başkenti Mogadişu’dan temizlenen örgüt, halen ülkenin Güney ve merkez bölgelerinde bir çok yerde etkili.
Somali'de bir otelde üç patlama meydana geldi
MOGADİŞU - Somali'nin başkenti Mogadişu'da bir otelde ardı ardına üç patlama meydana geldi.Havaalanı yakınındaki Cezire otelinde düzenlenen saldırıların ardından çatışma çıktı.
2013’te öne çıkan dış olaylar
Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk Büyükelçiliği'ne ait ek bina, bombalı saldırının hedefi oldu. Eş Şebab örgütü adına üstlenilen saldırıda Somali hükümetine desteği sebebiyle Türk diplomatları hedef aldığını duyurdu.
Mogadişu'da patlama: 11 asker öldü
MOGADİŞU - Somali'nin başkenti Mogadişu'da meydana gelen patlamada en az 11 askerin hayatını kaybettiği bildirildi. Görgü tanıklarının ifadelerine göre şiddetli patlamada onlarca güvenlik görevlisi de yaralandı.
Somali Türk Büyükelçiliği yakınında yangın
MOGADİŞU - Türkiye'nin Somali Büyükelçiliği'ne yakın bir cadde üzerinde büyük bir yangın çıktığı bildirildi.Elçiliğin yakınında bulunan, bidonlarla benzin satılan dükkanların olduğu caddede çıkan yangın kısa bir sürede büyüdü.
Somali'nin kuzeyi ve güneyini sel bastı
MOGADİŞU - Somali'nin kuzeyindeki Puntland bölgesini vuran sel felaketinden 300'den fazla insanın hayatını kaybetmiş olduğundan endişe ediliyor.Acil durum ilan eden Puntland hükümeti, uluslararası topluma yardım çağrısı yaptı.
Kenya, yarım milyon Somaliliyi geri gönderiyor
Ayrıca Nairobi varoşlarından Eastleigh’e, Somalili nüfusundan dolayı 'Küçük Mogadişu' deniyor.Öte yandan, Somali’deki güvenlik propleminin henüz çözülmemiş olması ve Mogadişu’nun dönen sıgınmacılara Kenya gibi sağlık ve gıda hizmeti veremeyecek olması, kamplarda yaşayanları düşündürüyor
Somali’de restorana bombalı saldırı: 13 ölü
MOGADİŞU - Somali’nin orta kesimindeki Baladweyne şehrinde Etiyopya ve Somali askerlerinin uğrak yerin olan bir restorana yönelik düzenlenen bombalı saldırıda 13 kişinin öldüğü bildirildi. Restoranın dışında yapılan saldırıda 10 kişinin de yaralandığı ifade ediliyor.
Yardım gemisini, haydutlara karşı Türk gemisi koruyacak
10'da Mersin’den Mogadişu-Somali’ye intikale başlamıştır. Başbakanlık Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetim Başkanlığının yazılı talebine istinaden, söz konusu gemiye, deniz haydutluğu tehdidinin bulunduğu bölgelerde bir Türk askeri gemisi refakat
ABD'den Libya ve Somali'de 'terör' operasyonu
El Kaide ile bağlantılı örgütün, Somali’nin başkenti Mogadişu’nun 180 kilometre güneyindeki kıyı şehri Barawe’deki merkezine yapılan baskında El-Şebab basın sözcüsü Abdiasis Ebu Musap, operasyonda helikopter ya da savaş uçağının kullanılmadığını vurguladı.
Somali'deki operasyona Türk askerlerinin katıldığı iddia edildi
MOGADİŞU - Somali'nin güneyndeki Berave kasabasında eş-Şebab örgütüne sabaha karşı operasyon düzenlendi.Örgütten yapılan açıklamaya göre operasyonu İngiliz ve Türk özel kuvvetleri düzenledi.
Somalili öğrenciler Türkçe-Somalice sözlük hazırladı
Sözlüğün, geçen aylarda Mogadişu'da şehit olan Türk polisi Sinan Yılmaz'a ithaf edileceği belirtildi. Öncülüğünü okulun Somalili Öğrenci Grubu Başkanı Süleyman İbrahim'in yaptığı sözlük çalışması fikrinin, daha önce Kastamonu TÖMER'deki 10 aylık Türkçe kursunda ortaya çıktığı
Şehit polis Sinan Yılmaz'ın ismi Somali'de yaşatılacak
Başbakanımızın 19 Ağustos 2011'deki tarihi Mogadişu ziyaretinin önemine dikkat çeken Shirdon yeni bir öneri getirdi. Başbakanımızın Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret tarihi olan 19 Ağustos gününün Türkiye-Somali günü ilan edilmesi konusunda mutabık kalındı.
Somali Başbakanı, şehit özel harekatçı için Ankara'da
Ayrıca geçtiğimiz Ramazan ayında başkent Mogadişu’da görevi sırasında şehit edilen özel harekatçı polis memuru için başsağlığı dilemek için Türkiye’deyiz.’’ diyerek Somali ile Türkiye arasında yeni bir sayfa açmak için geldiklerini anlattı.
Somalili öğrenciler ders başı yaptı
Somalilerin 7'den 70'e Türkiye'ye karşı sevgi duyduklarını ifade eden İbrahim, "Manavgat'ta okuyan Somalililer olarak bir araya gelip başta başkent Mogadişu olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının yardımlarına destek olduk.
CHP, İzmir'de 200 başkan aday adayını buluşturdu
Engin şunları söyledi: "İzmir’e çamur atanlar İzmir Mogadişu’ ya benziyor diyenler var. Onlar görmek istemese de bu şehrin belediye başkanı dünyada yılın belediye başkanı seçildi. İzmir dünyanın en yaşanılabilir ve en iyi gelişen ilk beş şehri arasına girdi.
"Somalililer,'Türkler gelmeden önce hastalandığımızda Azraili bekliyorduk' dedi"
Başbakan Erdoğan'ın Somali'yi dünyanın gündemine taşıdığını dile getiren Bozdağ, Başkent Mogadişu'nun 28 kilometre uzunluğundaki ana yollarının TİKA tarafından yenilenmeye başladığını kaydetti. Somali'nin en büyük ihtiyacının yetişmiş insan gücü olduğunu tespit ettiklerini ve bu ihtiyacın giderilmesine öncülük edecek adımlar attıklarını anlatan Bozdağ, bu çerçevede
Aydınlı gönüllü doktorlar Somali'ye gitti
Doktorları dernek binasından uğurlayan Yürekli, “Aydın’dan yedi sağlık çalışanı, çatışmaların ve patlayan bombaların eksik olmadığı Somali’nin başkenti Mogadişu'ya gitti. Mogadişu'da Somalili muhtaç insanlara sağlık hizmeti verecekler.
Somali’de restorana bombalı saldırı: 15 ölü (3)
MOGADİŞU - Somali'nin başkenti Mogadişu'da bomba yüklü araç ve intihar bombacısı tarafından bir restorana düzenlenen saldırıda 15 kişi öldü. Yetkililer, 23 kişinin de yaralandığını açıkladı.
Somali’de restorana bombalı saldırı: 15 ölü (2)
MOGADİŞU - Somali’nin başkenti Mogadişu’da bomba yüklü araç ve muhtemel intihar bombacısı tarafından bir restorana düzenlenen saldırıda en az 15 kişinin öldüğü bildirildi. Saldırının kim tarafından yapıldığı henüz netlik kazanmadı.
Somali’de restorana bombalı saldırı: 10 ölü
MOGADİŞU - Somali’nin başkenti Mogadişu’da bomba yüklü araçla bir restorana düzenlenen saldırıda en az 10 kişinin öldüğü ifade ediliyor. (CİHAN)
Bozdağ: Türklerin Somali'de olmasını sorgulayan fikrin olduğunu biliyoruz
Türkiye’nin çalışmalarının Somali’yi dünyanın gündemine taşıdığını kaydeden Bozdağ, Mogadişu’ya gittiklerinde yüz binlerce insanın açlıktan, susuzluktan, tedavisizlikten, ölümü beklediğini belirterek, "Biz Mogadişu’ya gittiğimizde açlıktan tedavisizlikten
Türkiye'den gönderilen Ramazan yardımı Somali’de ihtiyaç sahiplerine ulaştı
MOGADİŞU - Hayırsever Türk insanının gönderdiği Ramazan yardımları, Kimse Yok Mu derneği aracılığıyla savaş, açlık, yoksulluk ve kıtlık pençesinde kıvranan Somalililere ulaştı. Dernek, fakir halkın Ramazanı rahat geçirmesi için ihtiyaç sahibi bin aileye, 25 kiloluk pirinç, makarna, şeker, un, yağ gibi temel ihtiyaçların bulunduğu gıda paketi dağıttı
"Türkler ayrım yapmadan her bölgeye uçuyor"
THY, Mogadişu’ya sefer düzenleyen tek uluslararası hava yolu şirketi. Türk vatandaşları için birçok ülkeye vize uygulamasının kalkması bu seferlerin dolmasını sağlıyor."Haberde, THY’nin tercih edilmesinin sebeplerinden bir diğerini de Avrupa’daki diğer hava yollarına göre daha uygun fiyatlarla hizmet sunması olduğu vurgulandı
Mogadişu'da şehit polis için hatim indirildi
MOGADİŞU - Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk Büyükelçiliğinin ek binasına düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan özel harekat polisi Sinan Yılmaz için Mogadişu'daki Türk okulundaki öğretmenler tarafından hatim indirildi
Erdoğan, Somali Başbakanı ile görüştü
ANKARA - Basbakan Recep Tayyip Erdogan Somali Başbakanı Abdi Farah Shirdon ile telefonda görüştü. Somali Başbakanı telefonla aradığı Erdoğan'a Mogadişu'da elçiliğe ait binayı hedef alan terör saldırısından duyduğu üzüntüyü belirterek, hayatını kaybeden polis memuru için
Somali heyetinden Türkiye’ye başsağlığı
LONDRA - İngiltere’deki Somali diasporasından bir heyet, Mogadişu’daki terör saldırısı dolayısıyla taziyelerini Türk Büyükelçiliği’ne iletti.Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Türk Büyükelçiliği ek hizmet binasını hedef alan bombalı saldırı İngiltere’deki Somalilileri de üzdü.
Türkiye'nin Somali hizmetleri belgesel oluyor
Erdoğan’ın ziyareti sonrasında, batılı hiçbir ülkenin büyükelçiliğinin bulunmadığı Mogadişu’ya ilk büyükelçiliği açan ülkenin Türkiye olduğuna işaret edilecek. Türkiye’nin Somali’ye yaptıklarının bir bir yer alacağı kısa filmde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA), Mogadişu’ya koordinasyon merkezi kurması, Mogadişu’nun
ORSAM: El-Şebab örgütü, Türkiye’yi Twitter’dan tehdit ediyor
kabileler, El-Şebab örgütü, diğer terör örgütleri ve korsanlık olarak sıralanabileceğine dikkat çeken rapor, “27 Temmuz 2013 tarihinde, Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan Türk Büyükelçiliği’ne bombalı bir araçla intihar saldırısı gerçekleşmiştir.
Amerika'daki Alevilerden 'üçüncü köprüye isim' talebi
ayının dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberlik gibi önemli kavramları hatırlattığını vurgulayan Başkonsolos Yardımcısı Ayten Eler ise Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Türk Büyükelçiliği’ne yapılan bombalı saldırıyı kınadı.
Bombalı saldırıya hedef olan elçilik binası (Özel)
MOGADİŞU - Somali'nin başkenti Mogadişu'daki Türk Büyükelçiliği ek binası, Cumartesi günkü saldırının ardından kullanılmaz hale geldi. Binayı korumakla görevli özel harekatlerinden birinin şehit olduğu, 4'ünün de yaralandı saldırının ardından bina yerel güvenlik güçlerinin korumasına terk edilmiş
BM Genel Sekreteri Mogadişu’da Türkleri hedef alan saldırıyı kınadı
NEW YORK - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki mun, Mogadişu’da Türkleri hedef alan saldırıyı kınadı. Somali’de geçtiğimiz cumartesi Eş-Şahab örgütünün üstlendiği saldırıda bir Türk polisi şehit olmuş ve olayda toplam 6 kişi yaşamını yitirmişti.
Somali'de şehit olan polis toprağa verildi
TOKAT - Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk büyükelçiliğine yapılan saldırıda şehit olan Özel Harekat polisi Sinan Yılmaz(42) memleketi Tokat’ın Erbaa ilçesi Çamdibi köyünde toprağa verildi. Amasya’ya getirilen şehidin naaşı Amasya Emniyet Müdürlüğü önünde yapılan törenin ardından Erbaa ilçesine getirildi.
Güler: Somali’deki saldırı, Türkiye'nin küresel güç olmasını istemeyenlerin işi
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk büyükelçiliğine ait ek binaya düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Özel Harekat Polisi Sinan Yılmaz’ın (42) cenaze törenine katılmak üzere Amasya’ya geldi.
Bozdağ: Türkiye Somali'deki insani yardımlarını sürdürecek
Bozdağ, Somali’de Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçiliği’ne yapılan terör saldırısında yararlanan 4 polisi Ankara Atatürk Eğitim ve Araştıra Hastanesi’nde ziyaret etti. Ziyarette Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay da Bozdağ’a eşlik etti.
Azerbaycan, Somali'deki terör saldırısına kınadı
BAKÜ - Azerbaycan, Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türkiye Büyükelçiliği ek binasına yapılan bombalı saldırıyı kınadı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, bir Türk polisin şehit olduğu 4 polisin ise yaralandığı olayı kınadıklarını duyurdu.
Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi
-Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıda hayatını kaybeden özel harekat polisi Sinan Yılmaz toprağa verilecek.-Bakan Suat Kılıç, İstanbul’da iftara katılacak.
Bakan Güler, Midyatlılarla iftarda bir araya geldi
İftarın ardından konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan İçişleri Bakanı Muammer Güler, konuşmasına Somali’nin başkenti Mogadişu Türk Büyük Elçiliği ek binasında bombalı saldırı sonucu şehit olan özel harekat polisi Sinan Yılmaz’ı rahmetle andığını belirtirken, yarın düzenlenecek cenaze törenine
Bakan Yılmaz: Türkiye Afrika'ya umut olmuş bir ülkedir
Somali'nin başkenti olan Mogadişu'ya bizzat gittiğini ifade eden Bakan Yılmaz, ''Orada çalışmaları yerinde görmüş bir kardeşiniz olarak söylüyoruz. Diğer ülkelerin yaptığı yardımlar kağıt üzerinde, Türkiye’nin yaptığı yardımlar samimi yardımlar ve gerçekten oradaki insanın hayatını değiştiren yardımlardır.
Şehit polis memuru Yılmaz, Somali'ye bir ay önce gönüllü gitmiş
AMASYA - Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıda hayatını kaybeden özel harekat polisi Sinan Yılmaz’ın (42) evinde taziye ziyaretleri devam ediyor. Amasya Emniyet Müdürlüğü’nde özel harekat polisi olarak görev yapan 18 yıllık polis memuru Sinan Yılmaz, yaklaşık 1 ay önce Somali’ye gitmişti.
Somali Başbakanı Türk Büyükelçiliğini ziyaret etti
MOGADİŞU - Somali Başbakanı Abdi Farah Shirdon, Türkiye’nin Somali Büyükelçisi Cemalettin Kani Torun ile birlikte başkent Mogadişu'da Cumartesi günü saldırıya uğrayan Türk Büyükelçiliği çalışanlarının kaldığı ek binayı
Cumhurbaşkanı Gül, Somali'deki saldırıyı nefretle kınadı
Abdullah Gül, yaşanan saldırı nedeniyle yayınladığı mesajda "Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk Büyükelçiliği ek binasına düzenlenen intihar saldırısında bir polisimizin şehit olması, 3 polisimizin de yaralanmasından büyük üzüntü duydum.
Biri ağır 4 yaralı polis hastaneye getirildi
ANKARA - Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıda yaralanın biri ağır yaralı 4 polis memuru tedavi için hastaneye getirildi. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi önündeki kalabalık arasında bulunan bir kadın, yaralı polisleri görünce ağladı.
Bozdağ: Türkleri Somali’den kaçırmak için uğraşıyorlar
Bekir Bozdağ, Somali’nin başkenti Mogadişu'da bir polisin şehit, biri ağır 4 polisin de yaralandığı Türk Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıya ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. "Somali'de şehit ve yaralı polislerimiz uçakla Ankara'ya biraz önce getirildi.
Somali’deki şehit ve yaralı polisler Türkiye’de (2)
ANKARA - Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıda hayatını kaybeden özel harekat polisi Sinan Yılmaz ve yaralanan 3 polis memuru, ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi.
Somali'deki polisler ambulans uçakla Türkiye'ye getirildi
ANKARA - Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıda hayatını kaybeden özel harekat polisi Sinan Yılmaz ve yaralanan 3 polis memuru, ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
- Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Türk büyükelçiliğine düzenlenen intihar saldırısında hayatını kaybeden Türk polis memurunun cenazesi ile yaralanan 3 polis memuru Sağlık Bakanlığı’nın ambulans uçağıyla Türkiye’ye getirilecek.
BM, Mogadişu’daki saldırıyı kınadı
NEW YORK - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Somali Özel Temsilcisi Nicholas Kay, Somali’nin başkenti Mogadişu’da dün Türkleri hedef alan saldırıyı şiddetli bir şekilde kınadı. Türk hükümeti ve olaydan etkilenenlerin ailelerine geçmiş olsun dileklerini sunan Kay şöyel konuştu; ‘‘Türkiye son bir kaç yıldır Somali halkına yardım etmek