müslüman

Fransa'da saldırganlar camiyi tahrip etti
Lorrain Müslüman Dernekleri Başkanı Sait Derbani, saldırıyla ilgili gerekli mercilere şikayetde bulunduklarını belirterek, olayın üzerindeki tüm sır perdesinin aralanması gerektiğini kaydetti. Vandoeuvre camisinin Eylül 2012'de de yine saldırganların hedefi olduğu belirtildi.
Gandi ölüm yıldönümünde anılıyor
Hindistan olarak bağımsızlık kazanılmadan önce Pakistan’ın bağımsızlık lideri Cinnah’a ülkeyi bölmemesi için çok dil döken Gandi, aşırı Hindular tarafından Müslümanlara taviz vermekle suçlanıyordu. Pakistan’ın ve Doğu Pakistan’ın (Bangladeş) Hindistan’dan ayrılması ile özellikle Kuzey Hindistan’da Hindu ve Müslümanlar arasında çok büyük çatışmalar yaşanırken Gandi
Avrupa Konseyi, sünneti tartışmaya devam ediyor
Avrupa Konseyi’nde ilk defa tartışılan ve alınan karar, Yahudi ve Müslüman toplumlarda tepkiye yol açmıştı. Strasbourg’daki büyük Sinagog’dan din adamı, Yahudi dernekleri, Grand Mosqee Camii temsilcileri ve Müslümanların da yoğun ilgi gösterdiği toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.
Mursi'nin mahkemesi 22 Şubat’a ertelendi
Mursi ve Müslüman Kardeşler'in 22 lideri, 25 Ocak 2011 devriminden sonra Vedi El Natron hapishanesine baskını organize etmek ve mahkumları kaçmasına yardım etmekle suçlanıyor. Baskında Mursi de hapishaneden çıkarılmıştı.
Mursi, hapisten kaçma davasından hakim karşısında
Mursi ve Müslüman Kardeşler’in 22 lideri, 25 Ocak 2011 devriminden sonra Vedi El Natron hapishanesine baskını organize etmek ve mahkumları kaçmasına yardım etmek suçlamasıyla bugün hakim karşısına çıkarıldı.
Erdoğan'ın İran ziyaretinde yeni işbirliği alanları ele alınacak
/>Haftalık olağan basın toplantısında konuşan Efham, yarınki temaslarda Suriye meselesinin gündeme gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine, "İki komşu ve Müslüman ülke olarak, birçok ortak nokta ve işbirliği fırsatına sahibiz.
New York Times: Erdoğan komplocu ve kışkırtıcı söylem kullanıyor
Erdoğan için “Bir zamanların Müslüman demokrasi modeli lideri” ifadesini kullanan gazete, ancak Başbakan’ın şimdilerde ülkeyi sadece Türkiye için değil, NATO müttefiklerini de tehlikeye sokacak otoriter bir devlet haline dönüştürdüğünü iddia etti.
ABD,Orta Afrika’yı ambargo ile tehdit etti
Başkent Bangui’de Hristiyan Balaka militanları Müslüman mahallesini yağmalamış, Cuma günü de eski bir Müslüman bakanı öldürmüşlerdi. Eski Fransız kolonisi OAC’de karışıklıklar, Seleka örgütü eski lideri Michel Djotodia, komşu Çad’ın yardımıyla geçtiğimiz Mart ayında darbe yapması ile başladı
"Mevlid en Nebi" etkinliğine büyük ilgi
İsa’ya olan Müslümanların sevgisi anlatıldı. Etkinlikle ilgili Cihan Haber Ajansı'na(Cihan) açıklamalarda bulunan Moskova Müftüsü ve Merkez Camii İmamı İldar Alyautdinov, Rusya’da farklı din ve kültürdeki insanların bir ahenk
Alman Türk Toplumu, Müslüman bayramı istedi
BERLİN - Alman Türk Toplumu (ATT) teşkilatı, Almanya´da Müslümanlara ait bir bayramın da resmi olarak tanınmasını istedi. ATT Başkanı Kenan Kolat, böyle bir kabulün ülkenin Müslüman nüfusuna yönelik önemli bir sinyal olacağını söyledi.
Mısır'da bugünkü olaylarda ölenlerin sayısı 25'e yükseldi
Polisin, Müslüman Kardeşler'i destekleyen gruplara gerçek mermilerle de müdahale ettikleri belirtiliyor. (CİHAN)
Türkiye'nin en büyük bilim müzesi eğitimin hizmetinde
Sergi ile gençlerin Türk ve Müslüman kökenli bilim insanlarının çalışmalarından ilham almalarını sağlayabilmek hedefleniyor. ABD, Kanada, Güney Afrika, Dubai, Malezya ve Norveç’te yer alan dünyaca ünlü bilim merkezlerinde sergilenerek Türkiye’de ilk kez Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne
Mısır'da muhalif gösterilerde 7 kişi hayatını kaybetti
KAHİRE - Mısır, Mübarek rejiminin sona ermesinin üçüncü yılını kutlarken Müslüman Kardeşler'in gösterilerine polis müdahale etti.Başkent Kahire'de Ramses Meydanı yakınındaki Ayn Şems bölgesinde yürüyüş yapan gençleri dağıtmak isteyen polis, gaz bombalarının yanı sıra saçma ve gerçek mermiler
Mısır devrimin yıldönümünde gergin
Dün Müslüman Kardeşler ile polis arasında çıkan çatışmada ise 15 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Müslüman Kardeşler, bombalı saldırıları ise kınadı.
Müslüman Kardeşler’den 25 Ocak devriminin yıl dönümünde gösteri çağrısı
KAHİRE - Mısır’da Müslüman Kardeşler, 25 Ocak devriminin 3. yıl dönümü için yarın başta Kahire ve İskenderiye şehri olmak üzere gösteri çağrısı yaptı.Mısır’da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları bugün de Cuma namazı sonrası yürüyüş yaptı.
Mısır’ın başkentinde peş peşe patlamalar meydana geldi
kuzeyinde bir polis merkezi önünde bomba yüklü bir araçla gerçekleştirilen saldırıda 15 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine terörist grup listesine alınan Müslüman Kardeşler, bugünkü saldırıyla bir ilgilerinin olmadığını ilan etti.
Pentagon’dan ‘baş örtüsü’ açılımı
ABD ordusunda yaklaşık 6 bin 500 Budist, 3 bin 700 Müslüman ve 4 bin 500 Yahudi kökenli askerin olduğu ifade ediliyor. (CİHAN)
CNN: İstikrar göstergesi Türk gökdelenleri, şimdi yolsuzlukla ilişkilendiriliyor
Bir dönem Müslüman, muhafazakar bir siyasetçi ve Türk modern tarihinin en demokratik liderlerinden biri kabul edilen Erdoğan’ın imajının lekelediği savunulan haberde Başbakan’ın Gezi olaylarındaki tavrına dikkat çekildi.
AP’nin ağır topu Erdoğan’la dalga geçti: Yolsuzluğu sorduk, icraatlarını anlattı
Ben de ona Mısır'da yaşananın darbe olduğu konusunda hak verdiğimi; ancak kendisinin de Müslüman Kardeşler’in hatalarını hiç eleştirmediğini söyledim.” dedi. TANSİYON YÜKSELİNCE ERDOĞAN, “ULUSLARARASI KOMPLO” DEMİŞ
Rusya'nın Sesi radyosu, 17 Aralık süreci ve Türk-Rus ilişkilerini irdeledi
Erdoğan’ın aksine Gülen cemaati Suriye muhalefetini ya da Mısır’daki Müslüman Kardeşler’i etkin bir biçimde desteklemedi.“AK PARTİ’DE İÇ MUHALEFET AÇIĞA ÇIKTI”Türkiye’yi sarsan Gezi Parkı eylemlerinde de Gülen grubunun yaklaşımı hükümetten farklı oldu.
"Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda Müslümanların da temsil hakkı olmalı"
BERLİN - Berlin Türk Cemaati (TGB), Berlin Brandenburg Radyo ve Televizyon Yayın Denetleme Üst Kurulu’nda (RBB) Müslümanların da temsil edilmesi için yayın kurumuna başvurdu. Yayın üst kurulunda göçmenleri temsilen sekiz yıl görev yapmış olan, şimdi de RBB’nin mali işlerinden sorumlu idare kurulunda yer alan Suat Bakır, talebi haklı ve doğru buldu
İslam Konferansı’nda eski hatalar tekrarlanmayacak
Friedrich döneminin hatalarını tekrarlamak istemeyen De Maziere, Müslümanların isteklerine daha fazla yer vereceğini söyledi.Almanya´nın yeni Federal İçişleri bakanı Thomas de Maziere (CDU), İslami teşkilatlar istediği takdirde İslam Konferansı´nın devam edeceğini söyledi.
İsveç'te cami ve mescitlere saldırılar korkutuyor
Giderek artan saldırılar karşısında ülkede yaşayan Müslüman STK'ların endişeye kapıldığı kaydedilen araştırmada, güvenlik önlemlerinin artırılabilmesi için hükumetin İslami müesseselere daha fazla yardım etmesi gerektiğinin altı çizildi.
Türkiye'nin ilk TSE Helal Uygunluk Belgesi'ni Bera Otel aldı
Türkiye'nin 81 ilinden müşteri alan ve otel, aynı zamanda Müslüman ülkelerden ve Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslümanların da tercihleri arasında yer alıyor. Bera Otel yaklaşık 1 yıl önce TSE'ye helal uygunluk belgesini almak için başvurdu.
Mısır'da referanduma katılım oranı yüzde 38
Müslüman Kardeşler, referandumu boykot etmişti.Bu arada, sonuçların açıklanmasının ardından bazı gazeteciler sevinç gösterisinde bulundu. (CİHAN)
Mısır'da referanduma katılım oranı yüzde 38
Yüksek Seçim Komisyonu'nun açıklamasına göre Müslüman Kardeşler'in boykot ettiği referanduma katılanların yüzde 98,1'i anayasaya 'evet' oyu verdi. (CİHAN)
Rusya Müslüman Topluluğu, Soçi Olimpiyatı için 6 imam görevlendirdi
MOSKOVA - Rusya’nın Kuzey Kafkasya Müslüman Koordinasyon Merkezi Şubat ayında başlayacak 2014 Kış Olimpiyat Oyunları’nda Müslüman sporcular için 6 imam ve 6 gönüllü görevlendirdi.
Mısır’da Müslüman Kardeşler bugün de yürüyüş yaptı
KAHİRE - Mısır'da Müslüman Kardeşler, Cuma yürüyüşlerine bugün de devam etti.Yürüyüşler, başta başkent Kahire olmak üzere ülkenin bütün önemli şehirlerinde devam ediyor.
İslam Kalkınma Bankası Almatı’da toplandı
geliştirilmesi ve daha iyi anlatılması için gerekli çalışmaların sürekli anlatılması gerektiği konusu üzerinde duran uzmanlar, İslami Finans Sektörünün bazı Müslüman ülkelerde yeteri kadar bilinmediğine dikkat çektiler.
Mısır halkı, anayasa referandumunda oy kullanıyor
Bu arada Müslüman Kardeşler liderliğindeki koalisyon ise halkı referandumu boykot ederek barışçı gösteriler yapmaya davet etti. (CİHAN)
Der Standard: Halk, krizden korktuğu için hükümetin komplo teorilerine inanıyor
Bernath, “Erdoğan'ın gidişi sonrası oluşacak muhtemel kriz" ve "Müslüman bir dev güce olan inançtan" dolayı "olanlara gözlerini kapatan yeterli sayıda insan olduğu" vurgusunu yapıyor. (CİHAN)
Mısır’da anayasa oylaması başladı
Müslüman Kardeşler liderliğindeki koalisyon ise halkı referandumu boykot ederek barışçı gösteriler yapmaya davet etti.Öte yandan, sandıklar açılmadan iki saat önce Kahire’de bir mahkemenin önünde patlama meydana geldi.
Çeçen liderden kandilde doğan çocuklara 1000’er dolar
Mevlit Kandili Rusya Müslüman topluluklarında ve özellikle de Çeçenistan’da büyük etkinliklerle kutlanıyor. Başkent Grozni’de inşa edilen yeni cami kandil münasebeti ile ibadete açılırken, vatandaşlar kutsal emanetler ve camileri ziyaret ediyor.
Orta Afrika’da askerler kışlaya dönüyor
Nguendet ayrıca, Mart darbesinde sorumlu tutulan Müslüman Seleka grubu üyeleri ve Hristiyan Balaka çetelerini çatışmaları durdurmaya davet etti. 100 bine yakın insanın sığındığı başkent havaalanını ziyaret eden Nguendet halka evine dönmesi için çağrı yaptı.
Taiwo: Ulucami beni çok etkiledi
BURSA - Bursaspor’un Nijeryalı sol bek oyuncusu Taye Taiwo, ilk kez Müslüman bir ülkede futbol oynadığını ve çok mutlu olduğunu söyledi. Taiwo, Bursa’da özellikle Ulucami’nin kendisini çok etkilediğini dile getirdi.
Orta Afrika'da darbeyle gelen devlet başkanı istifa etti
Çad’ın yardımı ve Seleka isyancıları ile geçtiğimiz Mart ayında Devlet Başkanı Francois Bozize’yi deviren Djotodia, ülkenin ilk Müslüman lideri olmuştu. Djotodia’nın yönetimi ele geçirmesinin ardından Hristiyan Balaka (palalı) çeteleri, Müslümanlara saldırmaya başladı.
ABD araştırmasına göre Türkler seküler demokrasiyi destekliyor
NEW YORK - ABD'de 7 Müslüman ülkeyi konu alan bir araştırmada İslam ülkelerinin laiklik, demokrasi ve yaşam tarzlarına bakışı konusunda ilginç veriler elde edildi. Michigan Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (Michigan Institute for Social Research) tarafından Tunus, Mısır, Irak, Lübnan, Pakistan, Suudi Arabistan ve Türkiye'de yapılan araştırmaya
Mursi, kötü hava koşulları sebebiyle mahkemeye getirilemedi
Ordu, Müslüman Kardeşler mensubu lideri, 3 Temmuz’da meydana gelen darbeyle görevden almıştı. (CİHAN)
Mursi, ikinci kez mahkemeye çıktı
Ordu, Müslüman Kardeşler mensubu lideri 3 Temmuz’da meydana gelen darbeyle görevden almıştı. (CİHAN)
Nijerya’da saldırı: 30 ölü
Nijerya’da çatışmaların bir çoğu yarı göçebe olan Müslüman Fulani kabilesi ile Hristiyan Berom çiftçileri arasında meydana geliyor. Plateatu eyaleti kuzeyde yaşayan Müslümanlar ile Güney’in sakinleri Hristiyanların buluşma noktası olarak devamlı çatışmalara açık bir bölge olarak biliniyor.
Hajrovic: Galatasaray'da oynayacağım için gurur duyuyorum
Müslüman olduğu için müslüman bir ülkede futbol oynamanın çok rahatlatıcı birşey olduğunu ifade eden genç oyuncu, "Bazı Türkçe kelimelerde biliyorum. Bosnalı olduğum için.
Erdoğan, Japonya'da 3 dönemi savundu: Ölene kadar bu makamlarda kalamazsınız
Halkının yüzde 99’u Müslüman bir ülke olarak bölgede çok önemli bir deneyimi gerçekleştiriyor, çok önemli bir sınavı başarıyla geçiyoruz. Dış politikanın da çok önemli olduğunu biliyoruz.
Çin’de camide yemek izdihamı: 14 ölü
Mehmet Görmez’in de ziyaret ettiği bölgede 2 milyondan fazla Hui Müslüman yaşıyor. (CİHAN)
Pakistan’da birlik kongresi farklı dinler bir araya geldi
Miting alanında düzenlenen konferansa bini aşkın Şii ve Sünni Müslüman katıldı.'Ulusal Barış Kongresi' isimli kongreye birçok Şii ve Sünni liderlerinin yanı sıra geçtiğimiz aylarda Peşaver'de 80 kişinin öldüğü bombalı saldırıya hedef olan kilisenin papazı, Sikh dini lideri
Pakistan’da birlik kongresi
Miting alanında düzenlenen konferansa bini aşkın Şii ve Sünni Müslüman katıldı. ‘Ulusal Barış Kongresi’ isimli kongreye birçok Şii ve Sünni liderlerinin yanı sıra geçtiğimiz aylarda Peşaver’de 80 kişinin öldüğü bombalı saldırıya hedef olan kilisenin papazı, Sikh dini lideri
10 senelik iktidarı döneminde 3 basın açıklaması yapan başbakan
Singh, Modi’yi 2002 yılında Gujarat eyaletinde Müslüman karşıtı toplumsal ayaklanmalarda 2 binden fazla Müslüman’ın ölümüne göz yummakla suçlarken, BJP suçlamaları reddetti. 10 yıllık başbakanlığı süresinin özellikle son 2 yılında yolsuzluklar ve ekonominin kötü gitmesi ile büyük sıkıntılar yaşayan Manmohan Singh, gerekli açıklamaları
Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çatışmalar şiddetleniyor
JOHANNESBURG - Orta Afrika Cumhuriyeti’nde (OAC) Hristiyan Balaka çetelerinin, darbe yapan Seleka grubuna yardım etmekle suçladıkları Müslümanlara yönelik saldırıları devam ediyor. Çad, Senegal ve Fildişi gibi ülkeler vatandaşlarını tahliye ederken, 2 bin Nijeryalı başkent Bangui’deki büyükelçiliklerine sığınmış durumda.
Mısır'da dün gece çıkan olaylarda 2 kişi öldü
İSKENDERİYE - Mısır'da Müslüman Kardeşler destekçiler ile güvenlik güçleri arasında dün gece çıkan çatışmalarda 2 kişi hayatını kaybetti.Akdeniz kıyısındaki İskenderiye şehrinde yürüyüş düzenleyen gruba polis göz yaşartıcı gazla müdahale etti.
Orta Afrika’da 100 bin kişi havaalanına sığındı
Aralık başında komşu Çad'ın desteği ile darbe yaparak iktidara gelen Diotodia'yı koltuğundan indirmek isteyen Hristiyan Balaka çetelerinin, Müslüman halka saldırmaları ve evlerini yağmalamaları ile OAC’de şiddet olayları kontrolden çıkmıştı.
Müslüman kardeşler, yeni yılı sloganlar eşliğinde kutladı
KAHİRE - Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhamed Mursi destekçileri ve Müslüman Kardeşler yanlısı halk, yeni yılı gösteri yürüşü ile kutladı.Caddeye çıkan yüzlerce Mısırlı, asker karşıtı ve Mursi’yi destekleyen sloganlar attı.