mustafa kemal atatürk

TÜSİAD Başkanı: Yeni HSYK kanun teklifinden büyük rahatsızlık duyduk
Geçenlerde yaptığı bir konuşmada, Sayın Başbakan’ın da Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e atıfta bulunarak çizdiği tablonun geçerliliğine yürekten inanıyoruz. Sayın Başbakan'ın kendi ifadesiyle, 'devletlerin ilişkileri, intikam, nefret, öfke hissiyle yürümez.
Büyük Atatürk Koşusu tamamlandı
ANKARA - Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 94. yıldönümü sebebiyle organize edilen 78. Büyük Atatürk Koşusu yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.
Atatürk için 10 kilometre koştular
ANKARA - Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 94. yıldönümünde Başkentte ilk karşılandığı nokta olan Keklikpınarı’nda tören düzenlendi. Ayrıca Atatürk için '78.
Kılıç: TFF, kulüpleri önceden bilgilendirmeli ve uyarmalıdır
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Fethiyesporlu futbolcuların davranışı üzerinden başka bir tartışma konusu haline dönüştürülmesi fevkalade yanlıştır. Cumhuriyetimizin temel değerleri vardır.
Kılıç: TFF'nin vereceği karar toplumda ayrışmalara neden olur
Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Fethiyespor konusunu gündeminden çıkarması gerektiğine vurgu yapan Suat Kılıç, "Net olarak söyleyebilirim ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusudur.
Fikret Orman'dan 'Öğretmenler Günü' mesajı
Siyah - beyazlı kulübün resmi internet sitesinden yayımlanan mesajda Başkan Orman, şu ifadeleri kullandı: "Bugün; Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Başöğretmen' unvanı almasının 85'inci yıl dönümü ve bugünün Öğretmenler Günü olarak kutlanmasının 32'inci yılı.
Ağrı’da Öğretmenler Arası Voleybol Turnuvası
Turnuvanın açılış karşılaşmasında ise Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu öğretmenleri, tüm çabalarına rağmen İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına 2-0 yenilmekten kurtulamadı. (CİHAN)
Bakan Çağlayan: Türk sanayisinin yeni bir anlayışa ihtiyacı var
Çağlayan, "Cumhuriyeti bize veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk üretmek ve onun arkadaşlarına yakışın nazır bir Türkiye bırakmamız gerekiyor. 2023 yılı için her birimize önemli görevler düşüyor.
Türk akademisyenden Rus Türkologlara bıyıklarla 'cumhuriyet' tablosu
Türkiye’nin mevcut dış politika yaklaşımlarını kavrayabilmek için Türkiye’nin kuruluş süreci, Mustafa Kemal Atatürk’ün rolü ve cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan reformları iyi kavramak gerektiğini belirten Günay, Türk siyasetini Batıcılık, İslamcılık, Milliyetçilik ve Kemalizm
Yanal: Oyuncularım şampiyon olmak isteyen bir takım gibi mücadele etti
Lig’de Galatasaray’ı 2 – 0 yenen Fenerbahçe’de teknik direktör Ersun Yanal, maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 75. yılını anarak konuşmaya başladı.
Washington Büyükelçiliği’nde Atatürk’ü anma töreni
WASHINGTON - ABD’nin başkenti Washington’daki Türk Büyükelçiliği Konutu’nda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 75. yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi.
Atatürk, Kıbrıs'ta da törenlerle anıldı
LEFKOŞA - Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 75’inci yılında Kıbrıs'ta da törenlerle anıldı. Atatürk’ün ölüm yıldönümü nedeniyle ilk tören Lefkoşa Atatürk Anıtı’nda düzenlendi.
10 Kasım, Romanya'da törenle anıldı
BÜKREŞ - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 75. yıl dönümü nedeniyle Romanya’nın başkenti Bükreş’te bulunan Atatürk anıtında tören yapıldı.
Atatürk, Kiev’de anıldı
KİEV - Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 75. yıl dönümünde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de anıldı.
Atatürk Çin’de anıldı
PEKİN - Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen 10 Kasım etkinliğiyle anıldı. Türk Büyükelçiliği’nde yapılan anma törenine elçilik mensupları ve Pekin’de yaşayan Türkler katıldı.
Atatürk, Selanik'te doğduğu evin önünde anıldı
SELANİK - Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 75'üncü yıl dönümünde, doğduğu evinin önünde düzenlenen törenle anıldı. Yunanistan’ın Selanik şehrindeki anma programına Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile beraberindeki heyet katıldı.
Atatürk, Türkmenistan'da anıldı
AŞKABAT - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 75.yıl dönümünde Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta törenle anıldı.
Atatürk, Azerbaycan’da da anıldı
BAKÜ - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 75'inci yıl dönümünde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de törenle anıldı.Türkiye’nin Bakü Büyükelçilik Müsteşarı Meral Barlas'ın da hazır bulunduğu anma törenine, elçilik mensupları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Bakü’de görevli askeri
Rus gazetesi: Doğum günün kutlu olsun Türkiye!
” başlıklı yazıda MK Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Ayder Mujdabayev 90 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduklarını belirtti. Türkiye’nin eski tarihiyle hızlı şekilde vedalaştığını kaydeden Rus gazeteci, SSCB'nin kurucusu Vladimir Lenin’den farklı olarak Atatürk’ün sosyalizmi kurmadığına dikkat
Devletin zirvesi İzmir 5. İktisat Kongresi'ne katıldı
İZMİR - Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifleri doğrultusunda ilki 1923 yılında düzenlenen İktisat Kongresi'nden 90 yıl sonra, cumhuriyetin 90. yılında İzmir, 5. İktisat Kongresi'ne evsahipliği yaptı.
Müezzinoğlu: Bir yılda 480 bin yabancı Türkiye’de sağlık hizmeti aldı
Bakan Müezzinoğlu, "Ülkenin dinamiklerini Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği ‘Muasır Medeniyetler Seviyesi’ yükseltebilseydik, milli birlik ve beraberliğimizi güçlü temeller üzerine koyabilseydik, ‘Egemenlik, Kayıtsız, Şartsız Milletindir’ anlayışını güçlü bir şekilde devam
Kırıkkale'de Cumhuriyet coşkusu
Vali Kolat, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri olan Cumhuriyet'in kuruluş yıl dönümünü kutladığını, bugünlere gelinmesinde en büyük emekleri olanların şehitler, malul ve gaziler olduğunu söyledi.
Adıyaman’da Cumhuriyet coşkusu
edilen bu büyük zaferi, sürekli hale getirmek isteyen ve hedefi, en baştan tam bağımsızlık ve de muasır medeniyetler seviyesini aşma olarak belirleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu hedeflere ancak cumhuriyet ve demokrasi ile varılabileceğini öngörmüştür.
Cumhuriyet Bayramı Romanya'da kutlandı
Bükreş Camii imamı Osman Aziz, cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için dua etti. Duanın ardından büyükelçi şehitlikte bulunan şeref defterine şöyle yazdı: “Ulu önder Atatürk’ün çizdiği yolda kısa sürede ulaşmış olan devletimizin önümüzdeki dönemde de her
Diyarbakır'da bayram ilk kez bariyersiz kutlandı, halk büyük ilgi gösterdi
Selamlamadan sonra bir konuşma yapan Vali Kıraç, “‘Milleti yaşat ki devlet yaşasın’ diyen Şeyh Edebali'den cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e kadar devam eden bu silsile, cumhuriyetin aslında bizim milletimizin karakterine en uygun yönetim sistemi olduğunu göstermektedir.
Cumhuriyet Bayramı Acıpayam'da da büyük coşkuyla kutlandı
Törende konuşan Kaymakam Kalkar, Türk milleti olarak Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamanın onur ve kıvancını yaşadıklarını belirterek, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadeleriyle cumhuriyet, Türk milletinin tabiatına ve geleneklerine en uygun yönetim şeklidir.
Muğla'da cumhuriyet coşkusu
Halkın ve öğrencileri selamlanmasıyla başlayan törende konuşan Vali Güvençer, Mustafa Kemal Atatürk'ün, istikbaldeki evlatlarına çağdaş medeniyetin üstünde hedef gösterdiğini belirterek, "Bu bayram, cumhuriyet sevdası uğuruna toprağa düşen nice canlar, çekilen
Tunceli’de Cumhuriyet coşkusu
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Vali Güner, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk milletinin kenetlenmesi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının tarihin kaydettiği ender başarılardan biri olduğunu vurguladı.
Azerbaycan'da Cumhuriyet Bayramı coşkusu
Basına açıklamalarda bulunan Büyükelçi, cumhuriyetin kuruluşunda en büyük fedakarlığı yapan ve cumhuriyeti emanet eden başta Mustafa Kemal Atatürk ve o dönem mücadeleye katılan bütün gazi ve şehitlere büyük bir minnet borcu içerisinde olunması gerektiğini söyledi.
Bahçeli:Ahmet Kaya'nın ödüllendirilmesi Türk milletine saygısızlık ve nankörlük
Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde ilan edilen Cumhuriyet’imiz, vatan ve millet sevdasının ölmez eseri olarak vücut bulmuş ve kutsal vatanımızın geleceğini şekillendirerek milletin gücünü tescillemiştir.
Milletvekili Başer: Cumhuriyette egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
kuruluş yıldönümünü kutluyor, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum." (CİHAN)
Kılıçdaroğlu: 90. yılı salt bir bayram kutlaması olarak görmemek gerekir
gençlerle, dün olduğu gibi bugün de cumhuriyet savunucularının ellerinde, omuzlarında yücelmeye devam edeceğine inanıyor, başta Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, cumhuriyetin kuruluşuna giden süreçte seve seve canlarını veren şehitlerimizle, o mücadelenin haklı ve onurlu nişanını benliklerinde
Çiçek: Milletimiz birlik içinde geleceği inşa edecektir
Bu anlamlı günde öncelikle, TBMM'nin ilk Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyor, bayram olarak kutladığımız Cumhuriyetin ilan edilişinin
Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında CHP'lilerin tepkisi
Gençlik Kolları Başkanı Özgen Elmasay'ın kağıttan okuduğu 'Andımız'ı okuyan partililer, ofis yolu üzerine bulunan araçlarına parti tarafından dağıtılan Mustafa Kemal Atatürk imzalı etiketleri yapıştırdıktan sonra olaysız şekilde dağıldı.
Acıpayam Kaymakamı Kalkar'dan Cumhuriyet Bayramı mesajı
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da yaktığı kurtuluş ve istiklal ateşiyle başlayan mücadele, cumhuriyetin ilanıyla nihai hedefine ulaşmıştır. Yaşanan tüm zorluk ve sıkıntılara rağmen büyük bir inanç ve kararlılık örneği olarak kazanılan bu zafer, milletimize kayıtsız ve şartsız egemenliği sağlayan cumhuriyetin
AK Parti İl Başkanı Köktaş: Aydınlık yarınlarımızı birlikte kuracağız
Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçen bütün istiklal kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyor, cumhuriyetimizin 90. yılını, aziz milletimizin bu büyük bayramını yürekten kutluyorum.
Necdet Özel: TSK mensupları üniformalarının onurunu korumaya devam edecek
bir olup verdiği bağımsızlık mücadelesinin birbirinden parlak zaferlerle neticelendiğini belirten Özel, "Büyük Devlet Adamı ve Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan ve bir medeniyet projesi olan Cumhuriyetimizin ilanının 90'ıncı yıl dönümünü kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.
'Yunan doktorlara yapılan davetle kamuda yabancı doktora yer açılıyor'
Kahveci, yabancı doktor isteyenlere son söz olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz’ sözünü hatırlattıklarını kaydetti. (CİHAN)
Muş Valisi Vedat Büyükersoy’un Cumhuriyetimizin 90. Yıldönümü Mesajı
Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde halkın vermiş olduğu insanüstü mücadele sonucunda kazanılan Kuruluş Savaşı sonrası, Milletimizin karakterine en uygun yönetim biçimi olan Cumhuriyetin temeli atılmıştır.
Türkiye, 3,5 milyar dolarlık rekor yardım yaptı
Makedonya; Yukarı Banisa köyünde 260 öğrencinin eğitim göreceği Gostivar Yukarı Banisa Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu inşası ve donanımı,Ruanda; “D.A.W.
NG 90. Yıl Cumhuriyet Rallisi Sapanca'da başladı
Yarış kapsamında Mustafa Kemal Atatürk'ün orduları yönettiği Kocatepe'ye gideceğiz. Çok güzel bir parkur gerçekten. Bunu bitirdikten sonra Pazar günü Afyon’da ödül töreni düzenleyeceğiz" dedi.
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Yozgat'ta konser verdi
Gökmen, senfoninin Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalan en değerli miras olduğunu vurgulayarak, Mustafa Kemal Atatürk ile hayat bulduğunu kaydetti. Konser sonrasında Vali Abdulkadir Yazıcı, dünyaca ünlü piyanist İdil Biret'e çiçek, Rektör Uçar da plaket takdim etti.
İskenderun'da Gadir Hum ve İslam konferansı düzenlendi
Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, Rönesans yaşadık. Demokrasimiz olgunlaştı, güçlendi. Bu nedenle bir aradayız ve güçlüyüz.
Sağlık Bakanlığı dopingle ölüme soruşturma başlattı
Biz sporu daha çok tabana yayarak bilimsel yaparak sporcu sağlığı ve sağlıklı sporculara destek vererek büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi ‘Ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklı olanını severim’ zeki olması önemli, çevik olması önemli ama diğer taraftan ahlaklı olması da en az o kadar
Milletvekili Haberal, partisinin bayramlaşma törenine katıldı
Alemdar Müze Gemisi hatıra defterini imzalayan Haberal, deftere, "Bu şanlı tarihin yaşanmasında emeği olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyoruz." şeklinde yazdı.
Ankara’nın Başkent oluşu Ulus'ta kutlandı
ANKARA - Ankara’nın Başkent oluşunun 90. Yıldönümü Ankara’da gerçekleşen çeşitli törenlerle kutlandı. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim gönlümde bambaşka yeri vardır” dediği ve Kurtuluş Savaşını yönetebileceği güvenli bir merkez olarak seçtiği Ankara’nın
Kılıçdaroğlu, Ahmet Üzümcü'yü kutladı
Kılıçdaroğlu mesajında şu görüşlere yer verdi: "Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Yurtta Sulh, Cihan'da sulh sözünün, ilkesinin kararlı savunucusuyuz. Bu nedenle bölgemizde de, komşularımızla da barış istiyor ve Nobel Barış Ödülü’nün bu yılki sahibinin Suriye’yi kimyasal silahlardan arındırmak görevini üstlenen ve genel
Çiçek: Ankara milli mücadelenin başarıya ulaşmasında tarihi bir rol oynadı
ANKARA - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ankara'nın bağımsızlık mücadelesinin zor dönemlerinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına karargah olduğunu ve milli mücadelenin başarıya ulaşmasında tarihi bir rol oynadığını belirtti.
Genelkurmay Başkanı Özel'in Kurban Bayramı mesajı
Özel, Kurban Bayramı günü vesilesiyle; başta ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile yüce milletin birlik ve beraberliği, halkın huzur ve güvenliği ve vatanın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitleri ve ebediyete intikal eden kahraman gazileri saygı, rahmet
Atatürk’ün Manisa’ya gelişinin 88. yıldönümü kutlandı
MANİSA - Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Manisa’ya gelişinin 88. yıldönümü törenlerle kutlandı. Önce temsili olarak Atatürk garda karşılandı.