obama

FED’in ilk kadın patronu, göreve başladı
Yakın zamana kadar Başkan Barack Obama’nın danışmanlığını yapan Janet Yellen, piyasalarla iyi iletişim kuran bir ekonomist olarak kabul görüyor.Piyasa dostu "Güvercin" olarak bilinen Yellen, hem akademik kariyeri hem de para politikasındaki tecrübeleri nedeniyle Wall Street çevresi ile yakın ilişkilere
"Snowden sonrası gazetecilik" masaya yatırıldı
ABD Başkanı Obama’nın İstihbarat ve İletişim Teknolojileri İnceleme Grubu üyesi ve Harvard Üniversitesi profesörlerinden Cass Sunstein, ne olursa olsun insanların dini inanışları, politik görüşleri ve ırklarından dolayı takip edilemeyeceğini
ABD’den Snowden’a ‘dökümanları geri gönder’ çağrısı
Büyük tepkilere yol açan dinleme skandalları sonrası ABD Başkanı Barack Obama, NSA’in dinleme faaliyetlerine yönelik uygulamaların değiştirileceği sözünü vermişti. (CİHAN)
Alman Hükümeti, telekulağa kapalı telefonlara geçti
ABD Başkanı Barack Obama’nın Angela Merkel’e kendisini dinlemeyeceklerine dair söz vermesinin ardından NSA’nın akıllı telefon oyunu olan 'Angry Bird’s' üzerinden sıradan vatandaşı dahi dinlediği ortaya çıkmıştı.
Çin artık dünyanın en büyük yatırım ülkesi değil
PEKİN - ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin Çin’i geçerek dünyanın en büyük yatırım ülkesi olduğunu ve bu yılın Amerika için ‘’atılım yılı’’ olacağını söyledi.Hong Kong medyasına göre, ABD Kongresi'nde iç ve dış politik gelişmelerle ilgili yıllık konuşmasını yapan Obama, bazı ekonomik başarılarından söz etti.
Obama,saatlik ücretlere zam yapılmasını istedi
NEW YORK - ABD Başkanı Barack Obama, 'Birliğin Durumu' konuşmasında zenginlerle yoksullar arasındaki gelir uçurumunun azaltılması için ücretlerin yükseltilmesi ve istihdamın artırılması gerektiğini söyledi.
Obama: İran müzakereleri güvene değil, doğruluğu kanıtlanabilir eylemlere dayalı
WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama merakla beklenen ‘Birliğin Durumu’ konuşmasında İran ile sürdürülen nükleer müzakerelere geniş yer ayırdı. Müzakerelerin güvene değil doğruluğu kanıtlanabilir eylemlere dayandığına dikkat çeken Obama, Kongre’den gelebilecek yeni yaptırımları veto edeceğini bir kez daha vurguladı
New York Times: Erdoğan komplocu ve kışkırtıcı söylem kullanıyor
New York Times, Erdoğan’ın izlediği yanlış yol konusunda Obama yönetiminin de Ankara’ya güçlü bir mesaj göndermesi gerektiğini vurguladı. (CİHAN)
Çin: Uygur profesör Tohti, ‘’ayrılıkçı’’ faaliyetlere girişti
Uygur profesör, bu eleştirinin ardından ‘’bölücülük’’ suçlamasıyla gözaltına alınmış, ABD Başkanı Barack Obama’nın Çin’e baskıları sonucu diğer iki Çinli muhalifle birlikte 23 Ağustos 2009’da serbest kalmıştı.
New York'ta darbe karşıtı gösteri
Göstericiler ABD Başkanı Barack Obama'nın seslerine kulak vermediğini ifade ederek slogan attı. Eyleme katılanlar, Mursi'ye özgürlük, Askeri kuralları istemiyoruz yazılı dövizler taşıdı. Taşınan dövizlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Mursi'nin birlikte olduğu fotoğraf dikkat çekti.
Putin davet etti, Erdoğan Soçi Kış Olimpiyatları açılışına katılabilir
Rusya’nın prestij olarak gördüğü açılış merasimine ABD Başkanı Barack Obama katılmıyor. Putin’in açılışta bir konuşma yapması planlanıyor.Putin, Soçi Kış Olimpiyatları’nın inşaat çalışmalarına yaptıkları katkı nedeni ile Türk müteahhitlere teşekkür etmişti.
Kerry Davos’ta ABD’nin dış politikasını savundu
WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Başkan Barack Obama’nın çatışmalı bölgelere müdahaleye isteksiz olmasını ABD’nin dünya sahnesinden çekilmesi şeklinde yorumlanmasına karşı çıktı. Kerry, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuştu.
Washington Post’tan sert makale: Erdoğan’ın taktikleri yeni değil
Makalede son olarak Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’nin ABD ile olan dostluğunu ve Başkan Obama ile yakın kişisel ilişkisini "meşruiyetini temize çıkarmak adına istismar ettiği" iddia ediliyor. Erdoğan’ın Türkiye demokrasisine büyük zarar veridine dikkat çekilerek, "ABD (alenen ve özelde) şu konuda açık olmalı: Erdoğan’ın radikal eylemleri ve demagoji metotları
Rus gazeteci: Erdoğan’ın sert üslubu endişelendiriyor
Amerika’daki seçimlerden önce de Obama hakkında toplumun düşmanı olduğu gibi birçok iddia ortaya atıldı. Seçimler bitti ve her şey normale döndü.
Jirinovski’den Obama’ya: Karını boşa, yüzün kırışmış, kötü görünüyorsun
MOSKOVA - Rusya aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski, ABD Başkanı Barack Obama’ya seslenerek karısı Michelle Obama’yı bir an önce boşamasını önerdi. Rus politikacının iddiasına göre, Obama’nın ülkeyi yönetmesine karısı engel oluyor.
Barzani, Davos sonrası ABD yolcusu
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Divan Başkanı Fuad Hüseyin, Barzani'nin Davos temaslarının ardından Washington'a gideceği ve ABD Başkanı Barack Obama ile görüşeceğini söyledi. Hüseyin, Barzani'nin 28 Ocak'ta ABD'ye uçacağı ve 30 Ocak'ta ise Obama ile görüşmesinin planlandığını dile getirdi.
Cenevre 2 Konferansı başladı
Rusya Devlet Başkanı Putin de Cenevre 2’de başarı için ABD Başkanı Obama ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. (CİHAN)
Cenevre 2 başladı; Putin, Obama ile telefonda görüştü
Rusya Devlet Başkanı Putin de Cenevre 2’de başarı için ABD Başkanı Obama ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. BM’nin inisiyatifi ile gerçekleşen görüşmede Montrö’de başlayacak konferans gündemini iki lider müzakere etti.
Obama: Müttefiklerimizi artık dinlemeyeceğiz
WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) yakın müttefik ve dost ülke liderlerini dinlenmesini yasakladı. ABD anayasasına olan sorumluluklarını hatırlatan Obama, “Dost ve müttefik ülke liderleri herhangi bir konuda ne düşündüklerini öğrenmek istediğimde gözetleme yerine kendilerine
3D yazıcılar Rusya’da satışa sunuldu
ABD Başkanı Barack Obama'nın “geleceğin sanayi devrimini yapacağız” dediği 3D yazıcıların bazı çeşitleri, muhtevasında un, şeker ve suyun olduğu her türlü gıda ürününü yapabiliyor.Dijital teknolojinin en son örneklerinden olan 3D yazıcılar, dijital ortamda tasarlanan 3 boyutlu nesneleri, fiziksel olarak son ürüne çeviriyor.
Çin, ünlü Uygur akademisyeni ‘’kanunu ihlalinden’’ tutukladı
Uygur profesör, bu eleştirinin ardından ‘’bölücülük’’ suçlamasıyla gözaltına alınmış, ABD Başkanı Barack Obama’nın Çin’e baskıları sonucu diğer iki Çinli muhalifle birlikte 23 Ağustos 2009’da serbest kalmıştı.
Obama, son şampiyon Miami Heat’i Beyaz Saray’da ağırladı
WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi NBA’in son şampiyonu Miami Heat’i Beyaz Saray’da ağırladı. Törene, Obama’nın yaptığı espriler damga vurdu.
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Türkmenistan’da
ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı John Kerry’nin selamını ileten Biswal, Obama yönetiminin Türkmenistan ile tesis edilen işbirliğini sürdürmek istediğini aktardı. Berdimuhamedov’un özellikle Orta Asya bölgesinde barışın, istikrarın sağlanması yönündeki uluslararası inisiyatiflerini desteklediklerini kaydeden Bakan Yardımcısı Biswal
Obama’dan eski bakanı Gates’e Afganistan cevabı
WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan konusunda kendisine ağır eleştirilerde bulunan eski Savunma Bakanı Robert Gates’e cevap verdi. Afganistan’daki misyonlarına olan inancının sürdüğünü ifade eden Obama, hayatını kaybeden askerler ve savaşın maliyetine dikkat çekerek çekilme stratejisinin arkasında durdu
Beyaz Saray: İran ile nükleer anlaşma 20 Ocak’ta yürürlüğe giriyor
ABD Başkanı Barack Obama, konuya ilişkin yaptığı yaptığı yazılı açıklamada gelişmeyi memnuniyetle karşıladığını ifade etti.İran ile P5+1 ülkeleri arasında Cenevre’de sürdürülen müzakereler olumlu sonuçlandı.
Putin en çok hayranlık duyulan üçüncü kişi
13 ülkeden 14 bin kişinin katıldığı araştırmada Microsoft’un kurucusu Bill Gates birinci olurken, ABD Başkanı Barack Obama ikinci oldu.Gazetenin çalışmasına göre Putin’in Rusya’da elde ettiği popülarite dünya sıralamasında öne çıkmasına sebep oldu.
Barguti: Şaron, Filistinlilere iyi hatıralar bırakmadı
Ariel Şaron'un hayatını İsrail Devleti'ne adadığını söyleyen ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in güvenliğine dair 'sarsılmaz' taahhütlerini yeniledi. Obama, İsrail halkının kalıcı barış ve güvenlik içinde yaşaması için çabaları sürdüreceklerini belirtirken, bu kapsamda Ortadoğu'da iki devletli çözüm hedefine dikkat çekti
Suudi Arabistan Kralı, ABD Dışişleri Bakanı Kerry'yi kabul etti
Görüşmenin başında Kerry'nin, Suudi Arabistan Kralı'na ABD Başkanı Barack Obama'nın selam ve takdirlerini ilettiği belirtildi.Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, görüşmede bölgedeki durum ve Filistin konusunun yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmelerin
ABD Dışişleri sözcüsü: Erdoğan'a karşı komplo iddiaları temelsiz
Harf, Washington Post gazetesinin Türkiye'deki yolsuzluk soruşturmasının engellendiği iddiaları üzerine Başkan Barack Obama'ya Erdoğan'a baskı yapmasını tavsiye eden başyazısıyla ilgili olarak da, “Türkiye'de yürütülen soruşturmaları yakından takip ettiklerini, Türkiye'de basın özgürlüğü
Obama, partilerin anlaştığı bütçeyi imzaladı
NEW YORK - ABD Başkanı Barack Obama, her iki siyasi parti üyeleri tarafından kabul edilen bütçeyi imzaladı. Yeni plana göre otomatik harcama kesintilerinin önümüzdeki 2 yılda 63 milyar dolar azaltılması kararı verildi.
Pakistan’da kaçırılan Amerikalıdan Obama’ya "beni kurtarın" mesajı
İSLAMABAD - Pakistan’da çalışırken iki yıl önce kaçırılan Amerikalı Warren Weinstein, yayınlanan bir videoda, ABD Başkanı Barack Obama’dan kendisinin kurtarılması için yardım istedi.13 dakikalık videoda Weinstein, Obama’ya kendisinin kurtarılması için görüşmelerde bulunulmasını talep ederken, sağlığının çok kötü durumda olduğunu kaydediyor
Genç Türk bilim adamı ABD’nin en iyileri arasında
Yıldız, ocak ayında Washington’da gerçekleştirilecek özel programda ödülünü Başkan Barack Obama’nın elinden alacak.Türkiye, ‘hücrelerdeki yürüyen proteinler’ çalışmasıyla 2006 yılında da Science Dergisi tarafından ‘Dünyada yılın genç bilim adamı’ seçilen Ahmet Yıldız’ı FEM
Obama, 2014 Kış Olimpiyatları’na katılmayacak
MOSKOVA - ABD Başkanı Barack Obama’nın, Rusya’da yapılacak 2014 Kış Olimpiyatları’na katılmayacağı açıklandı. Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mary Harf, ABD Başkanı Barack Obama’nın yoğun programı nedeniyle Soçi’de yapılacak 2014 Kış Olimpiyatları’na katılamayacağını
Putin: Obama’yı kıskanıyorum, istihbaratın iştahına sınır koymalı
Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in ABD Başkanı Barack Obama ile arasının bozulduğu yönündeki değerlendirmelere cevap veren Putin, “Merkel’i merak etmeyin. O kendisini iyi hissediyor… Ben Obama’yı kıskanıyorum.
ABD'de Federal Mahkeme: Dinleme anayasa'ya aykırı
Ancak Federal Mahkeme’nin aldığı karara Obama hükümetinin itiraz etmesi bekleniyor. Hükümetin, mahkeme kararına NSA dinlemelerini ‘ulusal güvenlik gerekçesi’ ile itiraz edeceği tahmin ediliyor. Hakim Leon, kararını 68 sayfalık yorumu ile açıkladı.
ABD Enerji Bakanı Moniz: Yurtiçi benzin üretimini artırmayı planlıyoruz
NEW YORK - ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz, Başkan Barack Obama’nın, yurtiçi benzin ve gaz üretiminin artırılmasına olumlu baktığını, bunun yanında iklim değişikliği ve sera düşürücü gazların azaltılmasını da dikkate
Wall Street Journal, Kılıçdaroğlu röportajını yayınladı
Gazete, Kılıçdaroğlu’nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Obama yönetimiyle arasının açılmasını fırsat bilerek Washington’a 'sıradışı bir ziyaret' yaptığını yazdı. Makalede, Başbakan Erdoğan’ın son dönemde giderek artan otoriter ve İslamcı politikalarının Türkiye’de bir çok kesimin tepkisini çekmesine rağmen CHP’nin, seçimler öncesi
Obama'nın yanında duran sahte tercüman, şizofreni hastası çıktı
ABD Başkanı Barack Obama, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun gibi dünya liderlerinin yanında durarak konuşmaları işaret diline çeviren şahsın sahte olması, Güney Afrika’da 'güvenlik açığı' sorularını beraberinde getirdi.
Beyaz Saray: Muhaliflere yapılan yardımlar askıya alındı
Gelişme ile ilgili Obama yönetiminin kaygı duyduğunu dile getiren Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, “ABD, Kuzey Suriye’ye yönelik öldürücü nitelik taşımayan malzeme yardımlarının bundan sonraki teslimatını askıya almıştır.
Mandela'nın anma törenindeki işaret dili tercümanı sahte çıktı
Güney Afrika Sağırlar Federasyonu Ulusal Direktörü Bruno Druchen yaptığı, "Obama’nın konuşmasını da tercüme eden tanımadığımız şahıs, dünya medyasının önünde ellerini anlamsız şekilde sağa sola oynatıyordu.
Rousseff: Mandela'nın kavgası tüm halklara ilham verdi
SAO PAULO - Güney Afrika eski lideri Nelson Mandela'nın cenaze törenine katılan Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, ABD Devlet Başkanı Obama'nın ardından yaptığı konuşmada, Mandela'nın mücalesinin tüm halklara
Mandela'nın cenazesi, Amerika ile Küba'yı barıştırdı
91 ülkenin liderinin Mandela için Johannesburg’da buluşmasına "Alternatif Birleşmiş Milletler Zirvesi" tanımı yapılırken, Barack Obama ile Raul Castro’nun el sıkışması dünya medyasında geniş yer aldı.
Mandela'nın cenaze töreninde Obama’ya alkış, Zuma’ya protesto
JOHANNESBURG - Güney Afrikalılar, geçen hafta hayata gözlerini yuman Nelson Mandela'nın cenaze törenine katılmak üzere ülkelerine gelen gelen ABD Başkanı Barack Obama'yı alkışladı; Devlet Başkanı Jacop Zuma'yı yuhaladı.
Dünya liderlerine, Mandela’nın cenaze törenine katılmayın tavsiyesi
Bush hariç, ABD’ye başkanlık yapan tüm liderler ve birbirini hiç sevmeyen Sarkozy ve Hollande’ı biraraya getiren son yüzyılın en büyük anma töreninde, Obama’nın ardından, Brezilya lideri, Çin Devlet Başkan Yardımcısı, Namibya, Hindistan ve Küba liderleri birer konuşma yaptılar.
Obama: Mandela'dan çok şey öğrendik
JOHANNESBURG - Geçen hafta hayata gözlerini yuman Nelson Mandela'nın cenaze törenine katılmak üzere Güney Afrika'nın Soweto kentine gelen ABD Başkanı Barack Obama, Güney Afrika'nın sembol ismi için "Ondan çok şey öğrendik.
Obama, Küba lideriyle el sıkıştı
JOHANNESBURG - Geçen hafta yaşama gözlerin yuman Nelson Mandela'nın cenaze törenine katılmak üzere Güney Afrika'nın Soweto kentine gelen ABD Başkanı Barack Obama, soğuk savaş yıllarından beri ülkesiyle düşman Küba Lideri Raul Castro ile el sıkıştı.
Mandela'nın cenaze töreninde Obama’ya alkış, Zuma’ya protesto
JOHANNESBURG - Nelson Mandela’nın yağmur altında devam eden anma töreninde onbinlerce Güney Afrikalı, konuşmak için sahneye çıkan ABD Başkanı Barack Obama’yı alkışladı. İsminin anons edilmesiyle Devlet Başkanı Jacop Zuma’yı protesto eden seyirciler, ev sahibi devlet başkanını onlarca misafir lider yanında mahcub etti.
Dünya liderleri, Mandela için Güney Afrika'da
Yoğun yağmura rağmen stadyuma gelen onbinlerce Güney Afrikalı, ABD Başkanı Barack Obama’nın konuşmasını bekliyor.Liderlerin ülkeye gelmesi törene olan ilgiyi artırırken, stadyumun hemen yanında bulunan Soweto bölgesinden gelen her yaştan siyah, yağmura ve çamura aldırmadan özgürlüklerini
"Yüzyılın en büyük anma töreni başladı"
Aralarında Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee, Çin Devlet Başkan Yardımcısı Li Yuanchao, Brezilya lideri Dilma Rousseff, ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Başkanı François Hollande, eski lider Nicolas Sarkozy, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, İngiltere Başbakanı David Cameroon, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon
Rusya’da bürokraside iPhone’a yasak gündemde
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın güvenlik gerekçesiyle iPhone kullanmadığını açıklamasının ardından, Rus milletvekilleri ve güvenlik kaynakları yabancı telefonların bürokratlar tarafından kullanımın yasaklanması için harekete geçti.