öğretmenlik

Ali Palabıyık: Korkulan değil sevilen hakem olmak istiyorum
Hayattaki bir diğer hedefini de öğretmenlik yaparak çocuklara küçük yaştan itibaren insan haklarını öğretmek ve demokratik bir ortamda yaşayabilmeleri için zemin hazırlamak olarak belirten Palabıyık, yumuşak yüzlü bir mizacı olduğu için bazen sıkıntı yaşasa
Hediyeleri beğenmeyen öğretmen, velileri azarlayıp para istedi
Ancak "Maria Rossetti 10 Numaralı Ortaokulu'nda öğretmenlik yapan Dana Blandu kendisine verilen hediyeleri beğenmedi ve velileri azarlayıp para istedi. Dana Blandu'nun sözleri bir veli tarafından kaydedildi.
Almanya'da okuldan atılan sahte öğretmen başka bir eyalette göreve başladı
Holstein eyaletinin Thomas-Mann-Gymnasium Lübeck ve Marion-Dönhoff-Gymnasium Mölln şehirlerinde 6 yıl boyunca lisede ders veren öğretmenin diplomasının ve öğretmenlik sınav sonuçlarının sahte olduğu ortaya çıkması üzerine görevine son verilmişti.
Almanya'dan kısa kısa..
ÖĞRETMENLİK EĞİTİM SÜRESİ UZATILIYOR Baden-Württemberg Eyaleti’nde üniversitelerdeki öğretmenlik eğitimine köklü değişikler getiriliyor. Bakanlar Kurulu’nunu bu hafta aldığı bir kararla 2015/16 eğitim yılından itibaren geleceğin öğretmen adayları eğitimlerini bachelor ve master seviyesinde alacaklar.
Türk ailelere, ‘koruyucu aile’ olun çağrısı
Türk aileler çocuklarını sosyal pedagoji, öğretmenlik gibi bölümlere yönlendirebilirler." dedi.Gençlik daireleri ile ilgili olarak mutlak bir önyargıdan kaçınılmasını isteyen Aykut, mağdur olanların kendilerine başvurabileceğini söyledi.
'Dershaneleri kapatma girişimi iş dünyasını tedirgin ediyor'
Bunun yanısıra zamanında kılık kıyafetlerinden, yani başörtülerinden dolayı istifaya zorlanarak kutsal bildiğimiz öğretmenlik mesleğini bırakmamak için biraraya gelmiş kişilerin, tüm birikimlerini ortaya koyarak binbir zorlukla açmış oldukları işletmeler olarak da görmek gerekir.
Borç alarak Sydney’e gelmiş Türk işadamından, 30 milyon dolarlık tesis
yıllar da belli bir süre, aynı zamanda gönüllü olarak Türk çocuklarına tarihlerini, kültürlerini gelenek ve göreneklerini öğrensinler, unutmasınlar diye öğretmenlik yaptım. 1980 senesinde Sydney’de Ermeni terör örgütünün saldırısına uğrayan Sydney Başkonsolosu Şarık Arıyak ile bazı çalışmalarımız oldu.
Büyükelçi Samsar: Eğitime ve öğretmene önem verilmeli
Samsar konuşmasının devamında, Öğretmenler Günü'nün tarihçesi ve öğretmenlik mesleğinin önemini anlattı. Büyükelçi Samsar'a daveti için teşekkür eden Uluslararası Meridyen Okulu Müdürü İsmail Ersözoğlu ise yaptığı konuşmada, "Biz burada sadece öğretmen değil ayı zamanda da yöneticiler
Dershaneler sayesinde ünversite kazanan yeni nesil iş dünyası kaygılı
Dersle alakası olmayan bir insanı aldılar ve Türkiye'nin en saygın öğretmenlik fakültesine girmemize vesile oldular. Aynı zamanda bizim buradaki dostluklarımız, sosyal çevrelerimizin gelişmesinde, Türk ekonomisine nasıl katkıda bulunmamız gerektiğinin hepsini dershane rehberlik hocamızdan öğrendik
Görme Engelli öğrencilerden tırmanış başarısı
BESYO Öğretmenlik Bölümü son sınıf öğrencileri Abdullah Yüzer ve Kenan Yılmaz, Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte görme engellilere yönelik yapay duvar tırmanışı gerçekleştirildi.
Yıllar sonra gelen özgürlüğe seviniyorlar
Başörtüsü mağdurlarından öğretmen Handan Kırılmazkaya, 1998 yılında çocukluk ideali olan öğretmenlik görevine başladığını, başörtüsü nedeniyle çalışmaya başladığı ilk günden itibaren sıkıntı yaşamaya başladığını söyledi.
Erkeklerin hemşireliğe ilgisi artıyor
Lisans programı tamamlandıktan sonra sağlık meslek liselerinde öğretmenlik yapabilmek için gerekli sertifika alınıyor. Bu süreçten sonra mezunlarımız sağlık meslek liselerinde öğretmen olarak görev de yapabiliyorlar.
Almanya'da üniversiteler açıldı, öğrenciler ev bulmakta güçlük çekiyor
Tıp, işletme, hukuk, öğretmenlik bölümleri, matematik, fizik, elektroteknik gibi bölümler öğrencilerin gözdeleri arasında yer alıyor.Almanya’da öğrencilerin sorunsuz bir şekilde eğitim almaları için öğrencilere burslar veriliyor.
Filmden etkilendi, kuyu açtırdı
ÇANKIRI - Çankırı'da yaşayan ve öğretmenlik yapan Elif Genç, geçtiğimiz aylarda yayınlanan Selam filminden etkilenerek Pakistan'a kuyu açtırdı. Filmde konu edinilen Afganistan ve Afrika ülkelerinde yaşayan insanların içinde bulunduğu zor koşullara üzüldüğünü belirten Genç, kuyu açtırarak yardım etmeyi
28 Şubat'ta baskı gören başörtülü öğrenciler şimdi çalışırken özgürlüğü tadıyor
DİYARBAKIR - Diyarbakır Ali İhsan Arslan Görme Engelliler İlkokulu'nda öğretmenlik yapan Derya Memiş, başörtülü olarak okula girebildiği için buruk bir sevinç yaşadığını söyledi. Başörtüsü yasağı yüzünden yıllarca özgürlüklerinin kısıtlandığını ifade eden Memiş, “O dönemde ruhen çok kötü günler geçirdik.
CBÜ İlahiyat'ta diğer fakülte öğrencileri seçmeli ders alabilecek
CBÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen yeni akademik yıl açılış töreninde konuşan Pakdemirli, İlahiyat Fakültesi’nin bu sene öğretmenlik bölümü olarak öğretime başladığını bildirdi. Buraya ayrıca öğrenci almaları gerektiğini belirterek, “Akademik kadromuzda bazı eksiklikler var.
Almanlar öğretmene saygıdan sınıfta kaldı
Ankete katılanlar, “Öğretmenlik mesleğini diğer mesleklere göre nasıl değerlendiriyorsunuz? Öğretmen gelirinin adil olup olmadığıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Öğrenciler öğretmenlerine saygı duyuyorlar mı?
Başarılı iş kadınları, ilköğretim ve lise öğrencileri ile buluşacak
Doktor, mühendis, avukat ve öğretmenlik dışındaki değişik meslek gruplarında da çok başarılı, kazancı işler olduğunun farkına vardırmak istiyoruz.” dedi. Projede üniversiteye hazırlanan lise öğrencilerine ise gelecekte seçecekleri mesleklerle ilgili iş başarılı hayat hikayelerini paylaşacaklarını ifade
Merhum Yananlı, son röportajını Cihan'a vermişti
Bir süre öğretmenlik, avukatlık, gazetecilik yaptı. 1950-1962 arasında Necip Fazıl Kısakürek'in Büyük Doğu Dergisi ile Günlük Gazetesi'nde çeşitli görevler yaptı. Babıali'de Sabah, Yeni İstiklal, Yeni İstanbul, Bizim Anadolu, Güneş gazetelerinde yazıları yayınlandı.
Avcı: Öğretmenlerimiz kendilerine ne yakıştırıyorsa onu giysin
“Başörtülü öğretmenlik şuan için serbest mi? Değilse demokratikleşme paketinde serbest hale gelecek mi?” sorusuna Avcı şu cevabı verdi; “Kıyafet konusunda son günlerde bu konuda bazı örnekler üzerinden çok yakışıksız benzetmelerle polemikler yapılıyor bunlar doğru değil.
Ayrımcılığa uğrayan başörtülü Türk kökenli kıza meclis üyeleri sahip çıktı
ROTTERDAM - Hollanda'nın Rotterdam şehrinde öğretmenlik eğitimi alan Türk asıllı bir Hollandalı öğrencinin stajı başörtülü olduğu için iptal edildi. Adı açıklanmayan öğrencinin staj yaptığı ilköğretim okulu, başörtülü çalışan kabul etmediklerini daha önce kendisine tebliğ ettiklerini belirtti.
Hababam Sınıfı Sergisi, filmdeki oyuncularıyla açıldı
Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Aldırmaz, Hababam Sınıfı'nın öğretmenlik mesleğini canlandıran önemli bir film olduğunu kaydetti. Filmin nasıl çekildiği konusunda bilgi veren Aldırmaz, Tepebağ Mahallesi'ndeki Sinema Müzesi'nin yanındaki tarihi binanın restore edilip, Hababam Sınıfı Müzesi
Valilikten 'derneği ve okuluyla cihatçılar Hatay'da' haberine yalanlama
c-Burada Suriye'de iken devlet okullarında öğretmenlik yapmış gönüllü kişilerin danışmanlık yaptıkları,d-Bu yerde Suriyeli çocukların Türkiye'ye uyumlarını sağlamak için pratik bilgilerin verildiği, çocukların yaşadıkları savaş ortamı korkusundan uzaklaşmaları
Emekli öğretmenin yaptırdığı Fatma Kutlu Köksal Ayvacı Anaokulu açıldı
Başka illerde öğretmenlik yapmama rağmen Kadirli’den hiç kopmadım. Bütün arzum Kadirli’ye bir okul yaptırmaktı. Bugün bunun mutluluğunu yaşıyorum.
Eğitim Bir Sen: SBS yerine getirilen yeni sistem son değişiklik olmalı
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 40 bin yeni atama gerçekleştirdiğini, eğitimde ücretli öğretmenlik uygulamasının tarih olması, sınıfların kadrolu öğretmenlerle buluşması için yeni öğretmen ataması gereklilik değil, zorunluluk olduğun hatırlatan Özer, şunları kaydetti:
Zirve öğrencisi, Amerika’daki 2 milyon dolarlık projede görev aldı
Aynı zamanda öğrencimiz, New York’ta bulunan Rush Henrietta Lisesi’nde yaz okulu döneminde matematik dersleri anlatarak stajyer öğretmenlik de yaptı. Öğrencimizin başarılarının devamını diliyorum.” diye konuştu.
Pedagojik formasyon yerleştirmeleri ÖSYM tarafından yapılacak
8 maddede, "Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacak. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur.
Veli ve öğretmenlerin de rehbere ihtiyacı var (Özel)
Acizane öğretmenlik deneyimlerimi ekledim, böylece böyle bir eser çıktı.” diyor. Güneş, kitabın hiç 1. sınıf okutmamış bir sınıf öğretmenine adım adım rehberlik etmenin yanında, velileri de 1.
Öğretmen atamalarında esas alınacak kriterler gözden geçiriliyor
İSTANBUL - Ataşehir’de başlatılan çalıştayda öğretmenlik alanlarına yapılacak atamada esas alınacak kriterler masaya yatırılıyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmenlerin yetiştirilmesinde ve istihdamında söz konusu çalıştayın önemine vurgu yaptı.
Kırk bin öğretmen ataması yapıldı
ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), belirlenen branşlar için KPSS'de ilk kez düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne göre ilk öğretmen ataması yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın İstanbul’dan telekonferansla katıldığı atama, MEB Başöğretmen Salonu'nda 40 bin öğretmenin ataması bilgisayar kurasıyla gerçekleştirildi
Ali: İzmir’deki Suriyeli sayısı 100 bini geçti
Dernek saymanı olan ve Suriye’de yaşadığı dönemde öğretmenlik yapan Najma Sarraj ise İzmir’e gelen Suriyeli kadın, çocuk ve bebeklerin aşı olamadığını söyledi. Kronik hastalar, şeker ve tansiyonu bulunanlar olduğunu belirten Sarraj, “Yaşlı amca ve teyzeler var, hamileler var, hiçbiri tedavi göremiyor.
Başkasının yerine sınava giren 'joker'ler: Pişmanız
Öğretmenlik yapan ve aynı zamanda Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencisi olan tutuklu sanıklardan İbrahim Halil Demir ise ilk olarak kardeşini iyi bir okula yerleştirmek için jokerlik yaptığını, daha sonra toplam beş sınava girdiğini, altıncıya da başvurduğunu ancak girmeden tutuklandığını
Almanya'da milletvekili adayları başörtülü öğretmenlere söz veremedi
KREFELD - Almanya'da federal milletvekili adayları başörtüsünden dolayı öğretmenlik yapamayan akademisyenlerin sorularını cevaplamakta zorlandı. Krefeld’deki bir programda siyasetçilerle bir araya gelen öğretmen adayları, başörtüsüz eğitim uygulaması yüzünden mesleklerini icra edememekten yakındı.
Adana'da okullara önemli şahsiyetlerin isimleri verildi
Tanzimat döneminden sonra devam ettirdiği eski klasik şiirleriyle tanınan, gerçek adı Mehmet Bahaeddin olan, ancak aldığı mahlas olan 'Hayret' ile anılan, öğretmenlik ve müfettişlik görevlerinde bulunan hiciv ustası ‘Hayret Efendi’nin adının uygun görüldüğünü belirtti.
Rektör İnanç’tan 28 Şubat mağduru öğretmenlere destek
Nihat İnanç, 28 Şubat döneminde başörtülü oldukları için meslekten ihraç edilen öğretmenlere yeniden öğretmenlik yolunun açılmasını olumlu bulduğunu söyledi. İnanç, "Verilen bu haklar, ulufe veya bir lütuf değil; bu analarının sütü gibi hakları ve bu hakların iadesidir.
Hafıza türü başarılı olunacak mesleğin işaretçisi
getiren Orhan, “Örneğin pek çok kişiyi rahatsız edebilen bir makina sesi, işitsel bir insana bir şarkı gibi gelebilir, iletişimle ilgili konular, avukatlık, öğretmenlik, halkla ilişkiler, radyo, siyaset bilimi, uluslar arası ilişkiler, tercümanlık ve yöneticilik bu meslekler arasındadır.
Genç öğretmen, boğularak hayatını kaybetti
KOCAELİ - Darıca Anafen Dershanesi'nde uzun yıllar öğretmenlik yapan İshak Balıkçı, tatile gittiği Tekirdağ'ın Saray ilçesinde denizde boğularak hayatını kaybetti. İshak Balıkçı, arkadaşları ile birlikte Katro Plajı'nda denize girmek için Saray'a geldi.
Ezan sesinden etkilenip Müslüman oldu
Almanya'da öğretmenlik yapan Arianne Plangger (38) tatil için Fethiye'ye geldi. Daha önce görev yaptığı Endonezya'da ezan sesine aşina olan Alman turist, Fethiye'de kaldığı otelde yeniden ezan sesi duydu.
Torbalı'ya Japonya'dan gelin geldi
Torbalılı Soydan Selamet, Japonya’nın Osaka şehrine yaklaşık 9 yıl önce Japonca öğrenmek için gittiğini ve orada bir anaokulunda öğretmenlik yapmaya başlayınca, bu ülkede yaşamaya karar verdiğini söyledi.
Selanik Yeni Cami'de 90 yıl sonraki ilk bayram namazı üç kişi ile kılındı (Özel)
Cihan Haber Ajansı’na Gümülcine Medrese-i Hayriye Lisesi’nde öğretmenlik yaptığını belirten imam Fahri Rahmi, “Yeni Cami’de bayram kıldırma görevini yapma fırsatını bulunca hemen buraya geldik. İnşallah hayırlara vesile olsun.
Engelsiz Dershane, 7 engelliyi üniversiteli yaptı
Ankara’daki çeşitli üniversitelerden öğrencilerin gönüllü öğretmenlik yaparak birebir sınava hazırladığı görme engelli 7 öğrenci üniversite hayalini gerçekleştirdi. Eylül ayında başlayan sınava hazırlık maratonunda kendilerini yürekten destekleyen gönüllü öğretmenlerin ve destekleyen kuruluşların yüzlerini güldüren 'Engelsiz
Balıkesir Üniversitesi KPSS'de Türkiye ikincisi çıkardı
Aynı zamanda kendi bölümlerinden de birincilikle mezun olan iki öğrenciden Bayezit, 141 bin 562 adayın bulunduğu Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı (KPSS P121)'nda 96.83 puanla Türkiye ikincisi, Özen ise 93.
Kilis Mehmet Döğme Koleji'nde vefa iftarı düzenlendi
İftara, Kazakistan ve Kenya'da öğretmenlik yapan Hüseyin Çepik ve Murat Dabanıuzun da katıldı. Çepik, “Kazakistan'daki okulumuzda çeşitli ülkelerden öğrenciler var. Biz bu öğrencilerin birarada kardeşçe yaşamalarına ve iyi bir eğitim almalarına yardımcı oluyoruz.
Mustafa Miyasoğlu vefat etti
On yıl liselerde öğretmenlik, 12 yıl da üniversitede okutmanlık yaptı. Bu arada, 1988-92 yılları arasında Pakistan'ın İslamabad şehrindeki yabancı diller enstitüsünde yardımcı profesör ünvanıyla görevlendirildi.
KPSS sonuçları açıklandı
ANKARA - Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2013 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik ile Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınav sonuçlarını açıkladı. 6-7 Temmuz 2013 tarihlerinde yapılan 2013-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı ile 14 Temmuz 2013 tarihinde yapılan 2013-Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Sınavı'nın
Demokrat Eğitimciler Sendikası taleplerini açıkladı
Asker öğretmenlik yapanların süre mağduriyetleri giderilmelidir. Emeklilik yaşı düşürülmelidir. Öğretmen ve eğitim çalışanlarından alınan yüksek vergi oranları düşürülmelidir.
Öğretmene Facebook yasağında gözler diğer eyaletlerde
HAMBURG - Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin öğretmenlere sosyal medya üzerinden öğretmenlik mesleği ile ilgili bilgileri paylaşmasını yasaklanmasının ardından gözler diğer eyaletlerine çevrildi.
Eğitim-Bir-Sen’den öğretmenlere ek 328 lira zam talebi
-Toplu sözleşmeye müteakip 1 yıl içerisinde Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı yapılmalı. En az beş yıl süreyle fiilen öğretmenlik yapmış olan yüksek lisans mezunlarına uzman öğretmen, doktora mezunlarına ise başöğretmen unvanı doğrudan verilmesi.
Gır Gır’ın babası vefat etti
Mithatpaşa Sanat Enstitüsü'nü bitiren ve bir süre bu okulda öğretmenlik de yapan Hiçyılmaz, mütevazi atölyesinde Türkiye'nin yabancı patentli ilk çamaşır makinesini imal etti. Daha sonra adıyla özdeşleşen, "Gır Gır" adını verdiği mekanik halı süpürgesinin seri üretimine başlayan Hiçyılmaz, bu küçük aleti milyonlarca eve sokmayı başardı.
Alman televizyonunun yayın kuruluna Müslüman bilirkişi geliyor
Öğretmenlik okuyan Hamza B., “WDR gibi önemli kanallarda bugüne dek istediğimizi tabloyu bulamadık. İslamiyet bu kanallarda ve yayın organlarında genelde kötü gösterildi.