okul öncesi eğitim

Türk veliler Alman eğitim sistemini ‘Akademi’de öğrenecek
Veliler akademide iki dillilik, okul öncesi eğitim, Alman eğitim sisteminde velinin rolü ve meslek eğitimi hakkında da bilgilendirilecek. Akademide eğitim verecek öğretmen ve pedagoglar eğitime tabi tutulacak.
5 yıl sonra hedef, 1,3 trilyon dolar milli gelir
Eğitimde de ilerleyen 5 yıl içinde okul öncesi eğitim oranının yüzde 47’den yüzde 70’lere çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Yılmaz, yükseköğretimde örgün okullaşma oranının yüzde 47’den yüzde 55’e çıkarmayı amaçladıklarını kaydetti.
Tayland, eğitim fuarına ev sahipliği yapıyor
Özellikle akıllı tahta sistemlerinin gelişmiş versiyonlarının dikkat çektiği fuarda ayrıca okul öncesi eğitim için tasarlanmış oyuncak ve gereçler de ön plana çıkıyor.Fuarda bu sene Tayland ile birlikte Asya bölgesinde eğitimde kullanılacak 70 yeni teknoloji ürünü görücüye çıktı.
Cezaevindeki çocuklar ‘Toplum Hizmet Gönüllüleri Merkezleri’nde eğitilecek
ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için çalışmalarına hız verdi. Bakanlık, okul öncesi eğitim kapsamında 10 yeni model geliştirdi.
Gülben Ergen'in başkanı olduğu dernek Tekirdağ’da anaokulu açtı
Okul öncesi eğitim bu anlamda, çok daha önemli. Bu güzel anaokulumuzdan 16. kez açıyoruz. Okullarımızı, çocuklarımızın annelerine emanet ediyor, emeği geçen, destek olan herkese teşekkür ediyorum.
TOGEMDER, Başakşehir’e anaokulu açtı
Başakşehir Güvercintepe’deki Tepe İlköğretim Okulu bahçesinde TOGEMDER öncülüğünde, hayırseverlerin desteği ile açılan TOGEMDER Okul Öncesi Eğitim Birimi Okulu bir ay gibi kısa sürede tamamlandı. 250 metrekare alana kurulu anasınıfı, 3 derslikten oluşuyor.
Bakan Avcı: 23 bin kurumda 953 bin çocuk erken çocukluk eğitimi alıyor
Altındağlı çocukların okul öncesi eğitimine büyük destek veren Altındağ Belediyesi, Ankara Valiliği ile imzaladığı protokol çerçevesinde yapımını gerçekleştirdiği 11 anaokulunu tamamlayarak 2013-2014 eğitim-öğretim yılına yetiştirdi.
CE belgesi olamayan kırtasiye malzemelerine dikkat
Ertan Kocuk konuşmasında "Eğitim öğretim okul öncesi eğitim ve birinci sınıf olarak geçen hafta açıldı. Kırtasiye malzemeleri haricinde el becerilerini arttırma yönünde ki diğer sağlık konusunda ki daha hassas malzemeler geçen hafta içerisinde satıldı bu hafta da devam ediyor
Minimini birler okula ‘uyum programı’ ile alışacak
Okul müdürleri velilere bu uygulamanın amaçlarını, yararlarını ve okul öncesi eğitim programını özetleyen açıklamalarda bulunacak. Daha sonra tüm okul personeli velilere ve çocuklara tanıtılacak. Velilere ve çocuklara sınıfın basit kuralları gerekçeleriyle anlatılacak.
Okul öncesi çocuklar akıllı tahta ile elektronik yayınlara kolay alışacak
Şirketin hazırladığı Hücreleme Yöntemine Göre Okul Öncesi Eğitim Seti, okul öncesi çocukların elektronik yayınlara kolay alışmasını sağlayacak. Set sayesinde okul öncesi öğrencileri ilk kez akıllı tahta ile tanışacak.
İlkokula adım atmanın maliyeti 575 lira
Eğitim Bir Sen'in araştırmasına göre, bir öğrenci için, okul öncesi eğitimden ortaokulun sonuna kadarki eğitimi boyunca sadece okul ihtiyaçları için ortalama 13 bin 342 TL harcama yapılıyor. İlkokula başlayan bir öğrenci için 575 lira harcama yapılması gerekiyor.
Bakan Şahin: 10 bin canlı doğumdan, 30’u işitme engelli
0-6 yaş arası işitme engelli çocuklara okul öncesi eğitim merkezi açılacağını belirten Bakan Şahin, şunları söyledi. “Doğuştan gelen hak yaşam hakkı, eğitim hakkı, sağlık hakkı, barınma hakkı bu haklara baktığınız zaman eşrefi mahlukat olarak doğan bir çocuğun sağlıklı
Okul öncesi eğitime 'Avrupa' modeli (Özel)
ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı, 36-66 aylık çocukların erken çocukluk hizmetlerine tam erişimini sağlamak amacıyla 2010 yılında 'Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi'ni hayata geçirdi. Pilot olarak 10 ilde uygulanan ve bu yıldan itibaren 81 ilde yaygınlaştırılacak proje kapsamında, uzman bir ekip, İngiltere, İtalya, İrlanda, İspanya ve Portekiz'e ziyarette
Yabancı dil öğrenme milli sorun, konuşma ise fobi oldu
Yabancı dil meselesinin okul öncesi eğitim döneminde halledilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Karakaya, “Yabancı dile büyük emek veriyoruz, çok para harcıyoruz ama başarılı oluyoruz. Bu nedenle yabancı dil, milli bir sorundur.
Erken Çocukluk Eğitimi Konferansı başladı
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği, Altyapı, Sosyal ve Bölgesel Projeler Bölüm Başkanı Javier Menendez Bonilla, Avrupa Birliği’nin okul öncesi eğitimdeki hedefinin yüzde 95 olduğunun altını çizdi ve Türkiye’de son yıllarda okul öncesi eğitim oranlarının yükselişinden memnuniyet duyduklarını kaydetti.
Miniklerden büyükleri şaşırtan maharetler
Yaklaşık 1 yıllık birikimin ardından 1,5 ayda hazırlanan ürünlerin sergilendiği 'Okul Öncesi Eğitim Şenliği'nde tamamı öğrencilerin maharetleriyle ortaya konulan birbirinden güzel binlerce eser sergilendi.
Kamu kurumunun bahçesindeki özel kreşin tahliyesi velileri üzdü
yetkilileri konu hakkında açıklama yapmazken Yeşil Balon Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin sahibi Nalan Yaycıoğlu, 22 yıldır bu işi yaptığını, 13 senedir de Antalya’da okul öncesi eğitim sektöründe hizmet veren bir pedagog olduğunu anlattı.
Ümraniye’de okul öncesine taze kan
İSTANBUL - Ümraniye’de hayırseverlerin katkısı ile yaptırılan okul öncesi eğitim birimlerine bir yenisi daha eklendi. Kazımkarabekir İlkokulu’nun bahçesine inşa edilen yeni ana okulunun resmi açılışı üst düzey yetkililerin katılımı ile gerçekleştirildi.
Okul öncesi eğitimde miniklere saygı, sevgi ve empati eğitimi veriliyor
ANKARA - Okul öncesi eğitimde öğrencilere öğrenmeye istek uyandırmayı ve öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesi amacıyla ‘Biz Değeriz Projesi’ hayata geçirildi. Turgut Özal Üniversitesi ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak projesi ile Ankara’nın 25 ilçesinden 200 öğretmen yaklaşık 4 bin öğrenciye sevgi, saygı, empati, sorumluluk
Kaymakam ilçe dışına ilk defa çıkan öğrencilere rehberlik yaptı
Çağlayancerit ilçesinin yapılan projelerle hayat bulduğunu belirten Öner, "Çağlayancerit kırsal kesimlerde yaşayan dezavantajlı konumdaki birçok çocuğun nitelikli okul öncesi eğitim hizmetlerine erişimi düşüktür.
Çocuklar gülsün diye 14'üncü okulu Kars'ta açtı
Okul öncesi eğitimin tüm köylerimizde daha da fazla olması, bir çocuğun geleceğinin temelini oluşturuyor. Bu gibi bilgiler ve araştırma verileri oldukça fazla.
Otobüs anaokuluna yoğun ilgi
ANKARA - Ankara'da Mamak Belediyesi ilçenin en ücra noktalarına otobüsle eğitim taşıyor. Maddi imkansızlıklar nedeniyle okul öncesi eğitime katılamayan ve 3–6 yaş gurubunda bulunan miniklere yönelik özel bir otobüsü, anaokulu şeklinde dizayn eden Mamak Belediyesi
Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi, bilgilendirme toplantısı
AĞRI - Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Avrupa Birliği’nin mali, UNICEF’in teknik desteği ile 2010 yılından bu yana sürdürülen 'Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi' bilgilendirme toplantısı Ağrı Genç İşadamları Derneği’nin
Kazalardaki çocuk ölümleri Avrupa ülkelerinden 2,5 kat fazla
Okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin trafik güvenliği konusunda bilgilendirilmesi sağlanmalıdır.” (CİHAN)
Erzurum'da kar nedeniyle eğitime bir gün ara verildi
Gece saatlerinde başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle valilik, okul öncesi eğitim ile orta ve lise dereceli okullarda bir günlüğüne eğitime ara verdi. Sabah saatlerinde okullarına giden öğrenci ve öğretmenler tatil haberini alınca evlerine döndü.
Okul yöneticileri 20 bin diyabetli öğrenciyi yakından takip edecek
Okul öncesi eğitim, temel eğitim ve ortaöğretim çağında hekim tarafından Tip 1 diyabet tanısı konulan çocuklara taburcu olurken öğretmenlerine ulaştırılmak üzere bir mektup verilmekte. Bu mektubu alan öğretmen okul idaresi, diyabetli çocuğun ailesi ve hekimle işbirliği içinde okuldaki bakımını desteklemeli.
Kızı vefat eden eski dekanı meslektaşları ve öğrencileri yalnız bırakmadı
Okul Öncesi Eğitim Bölümü'nde okuyan ve bu sene mezun olacak olan Ünal, tedavi gördüğü Medikal Park Hastanesi’nde sabaha karşı hayatını kaybetti. Vefat haberi başta ailesi olmak üzere Betül Ünal’ın okul arkadaşları ve babasının mesai arkadaşlarıyla öğrencilerini üzdü.
Vodafone Vakfı Antalya'da öğretmenlerle buluştu
İSTANBUL - Türkiye Vodafone Vakfı’nın okul öncesi eğitimi desteklemek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliğiyle yürüttüğü ‘Geleceğe İlk Adım’ projesinde eğitim veren öğretmenler, Antalya’da
Obama, ekonomide atılacak adımlar için birlik çağrısı yaptı
televizyonları başında milyonlarca insanın seyrettiği ‘Birliğin Durumu’ konuşmasında Eğitim konusuna da değinen Obama 4 yaşındaki bütün çocuklar için okul öncesi eğitim imkanı vermeyi hedeflediklerini bu proje için Avrupa Birliği’ne (AB) 50 milyar dolarlık acil altyapı teklifinde bulunduğunu söyledi.
Kampüs okul projesi Kayseri’den başlıyor
Okul öncesi eğitim verilen bir sınıfı da ziyaret eden heyet, sınıftaki çocuklarla tek tek ilgilendi. (CİHAN)
"Okul öncesine harcanan emek ve yatırım, 7 katıyla geri dönüyor"
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Cem Gülan, okul öncesi eğitimin en az bir yıl zorunlu olması gerektiğini belirtti. Tüm çocukların kademeli olarak okul öncesi eğitim imkanına kavuşturulmasının önemine değinen Gülan, zamanla bu zorunluluğun 36 aylık çocuklara kadar indirgenmesi
Bayburtlu öğrencilerin karne hediyesi: Atkı ve bere
Okulun bütün öğrencilerine yarıyıl tatil kitabı, atkı ve bere dağıtılırken, ana sınıfı öğrencilerine de okul öncesi eğitim seti armağan edildi. Hediye dağıtımına Vali Yardımcısı Ali Gökay, Emniyet Müdürü Celal Aydoğan, Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan da katıldı.
Gülben Ergen 12. anaokulunu Manisa’da açtı
Ergen’in okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasına katkı amacıyla kurduğu dernek, bundan önce Trabzon, İstanbul, Mardin, Tokat, Erzurum, Van, Sinop, Hatay, Sivas, Zonguldak ve Aydın’da anaokulu kurmuştu.
Milli Eğitim Müdürü Selamet, hayırseverlerden anaokulu arsası istedi
Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Adana’da seferberlik başlatıldı. Bu kapsamda ilk olarak yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, üniversiteler, meslek odaları, sendikalar ve ilgili paydaşların katılımıyla Adana Eylem
Minik semazenlerin gösterisi büyük beğeni aldı
Develi ilçesinde okul öncesi eğitim kurumlarından olan Asiye Birdal Çocuk Akademisi öğrencileri, Mevlana Celaleddin-i Rumi için Şeb-i Arus töreni yaptı. Develi Belediyesi Mustafa Aksu Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa İlçe Müftüsü Cafer Kılınç da katıldı.
Bulgaristan'da 4 yaşını dolduran çocuğa okul yolu göründü
SOFYA - Bulgaristan'da okul öncesi eğitim zorunlu hale getirildi. Velilerin protestoları ve muhalefetin karşı çıkmasına rağmen meclis, 4 yaşını dolduran çocukların anaokuluna gitmesi önerisini kabul etti.
"Çocukların zararlı alışkanlıklara bulaşması ailenin korunması ile engellenir"
önüne geçmek için uygulamaya koyduğu Aile Bilgilendirme ve Danışmanlığı Projesi(ABDAB), Toplumda Şiddeti Önleme Projesi, Yoksullukla Mücadele Projesi, Okul Öncesi Eğitim Projesi ve Evlilik Okulu Projesi'ni (EVOP) desteklediklerini söyledi.
Singapur meclisine başörtülü başkan seçildi
İşçi hareketleri, sosyal hizmetler ve okul öncesi eğitim konularında tecrübe sahibi olan Yacop’un yeni görevine başlayabilmesi için kabinedeki görevinden istifa etmesi gerekecek. Halimah Yacob, geçen ay adı bir skandala karışmasının ardından meclis başkanlığı görevinden istifa eden Michael Palmer’in yerini alacak.
Sigarayı hatırlatan oyuncak ve şeker üretenlere 135 bin lira ceza yazılacak
Özel hukuk kişilerine ait karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında, kamuya ait okul öncesi eğitim kurumlarının, eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında sigara
Azerbaycan, eğitimdeki KDV’yi kaldırdı
Ülkede söz konusu kanun değişikliğine kadar okul öncesi eğitim de vergiden muaf tutuldu. (CİHAN)
'Doç. Dr. Koç: Atanamayan öğretmen sorununun kaynağı eğitim fakülteleri
İlköğretim, okul öncesi eğitim ve özürlüler için verilecek eğitimlerde eğitim fakültelerine bağlı ilgili bölümlerin mutlaka öğretmen yetiştirmesi gerektiğini vurgulayan Koç, “Ancak bunu tüm alanlara genişletmek yanlıştı ve sonuçta büyük bir yara
Merkel: Yaşlanıyoruz, geleceğimiz göçmenlerle bir arada yaşamaya bağlı
Okul öncesi eğitim ve Almancaya önem verilmeli. Herkes Almanca öğrenmeli, eğitim uyumun anahtarıdır. Topluma katılım ancak eğitim ve kalifikasyon ile olur.
Türkiye genç nüfus dinamiğini 2040 yılında kaybedecek
Kadınların çalışma hayatına katılımını kolaylaştıran okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilmeli. Devlet, kadınların iş ve aile yaşamını dengelemelerini sağlayacak çocuk ve yaşlı bakım mekanizmaları yaygınlaştırmalı.
İpekyolu Kalkınma Ajansı, yeni yılda da mali destekle bölgeyi kalkındıracak
sağlayacak sektörlerde Ar-Ge, inovasyon ve markalaşma çalışmalarının geliştirilmesi, turizmin çeşitlendirilmesi ve alternatif turizm olanaklarının artırılması, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması konularında destek verilecek.
Yılmaz: PKK, GAP’a yaptığı saldırılarla bölgenin gelişmesini istemiyor
Okul öncesi eğitimde açılan derslik sayısı bakımından hem bölge genelinde hem de iller düzeyinde hedef aşılmıştır. 2008-2012 döneminde okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretimde toplam 10 bin 352 derslik yapılmıştır.
İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına ücretsiz okul öncesi eğitim
BURSA - Bursa Yıldırım Belediyesi'nin ihtiyaç sahibi ailelerin okul öncesi eğitimden yararlanamayan çocukları için başlattığı 'Mahalle Konaklarında Okul Öncesi Eğitim Sınıfları' ilçede önemli bir ihtiyacı karşılıyor.
Manisa'da gelişim bozukluğu olan öğrencinin okula kaydedilmediği iddiası
Çocuklarının üç yıldır, haftanın iki günü rehabilitasyon merkezinde eğitim aldığını aktaran baba Aldemir, “Okul öncesi eğitim için eğitim öğretim sezonu başında Mesir İlköğretim Okulu anasınıfına kayıt yaptırdık.
Tarım çocukları, SODES projesiyle okulla tanıştı
Proje kapsamında, mevsimlik tarım işlerinde çalışmak üzere Karataş bölgesine gelen ailelerin 6 yaşlarındaki çocuklarına okul öncesi eğitim veriliyor. Karataş Milli Eğitim Müdürü Mustafa Buğrul, ilçeye yılın her mevsimi tarım işçisi geldiğini söyledi.
Bursalı hayırseverlerden TOGEM’e anasınıfı desteği
BURSA - Hayırsever Öner ailesi tarafından yaptırılan 3 derslikli okul öncesi eğitim birimi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından kurulan Toplumsal Gelişim Merkezi (TOGEM)'nin 'Anasınıfsız Okul Kalmasın' projesi kapsamında yaptırılan
62 aylık üçüzler okulun maskotu oldu
Dursunali - Havva Topcan çiftinin çocukları olan Berra, Ebrar ve Berk Topcan kardeşler de okul öncesi eğitim kapsamında ana sınıfında eğitim görüyor. (CİHAN)