okul öncesi

Kırtasiye alışverişinde sepet başı harcama yüzde 10 artarak 30 TL'ye yükseldi
Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencileri küçük boy defterleri tercih ederken lise ve üniversite öğrencilerinde büyük boy defterlere ilgi daha çok görülmekte. Okul öncesinde boyama defterlerine, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinde ise tek ortalı defterlere ilgi görülürken özellikle lise ve üniversite öğrencilerinde tüm derslerin
Türk veliler Alman eğitim sistemini ‘Akademi’de öğrenecek
Veliler akademide iki dillilik, okul öncesi eğitim, Alman eğitim sisteminde velinin rolü ve meslek eğitimi hakkında da bilgilendirilecek. Akademide eğitim verecek öğretmen ve pedagoglar eğitime tabi tutulacak.
Bakan Bağış: AB fonlarını son kuruşuna kadar değerlendiriyoruz
paydaşları kutlayan Bağış, ‘‘Bu sayede altyapı projelerinden çevre yatırımlarına, enerji verimliliğinden kayıt dışı ekonomiye, kadın girişimciliğinden okul öncesi eğitimin güçlendirilmesine, kırsal kalkınmadan yurtdışı eğitimin desteklenmesine kadar sayısız proje uygulandı ve uygulanmaya devam ediyor.
5 yıl sonra hedef, 1,3 trilyon dolar milli gelir
Eğitimde de ilerleyen 5 yıl içinde okul öncesi eğitim oranının yüzde 47’den yüzde 70’lere çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Yılmaz, yükseköğretimde örgün okullaşma oranının yüzde 47’den yüzde 55’e çıkarmayı amaçladıklarını kaydetti.
Bakan Yılmaz: Tüm inançlara ve yaşam tarzlarına saygıyı esas aldıkça büyürüz
Önümüzdeki dönemde özellikle okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Bu alanda okullaşma oranımızı yüzde 47'den yüzde 70'e çıkarmayı öngörüyoruz. Yükseköğretimde ise brüt okullaşma oranımızı yüzde 87'ye ulaşmış durumda, bunu 2018 yılı sonunda yüzde 94'e çıkarmayı öngörüyoruz.
Washington'da 'Hizmet Hareketi ve Barışın İnşaası' sempozyumu
Hizmet Hareketi’ne bağlı okulların müdürleri ve öğretmenlerinin okul öncesi ve okul sonrası her zaman öğrencileri için hazır olduklarını belirten Soltes, “Birçok ülkede ve kıtada okul öncesinden üniversite seviyesine kadar yüzlerce eğitim kurumu hizmet hareketinin ideallerinden besleniyor
Elmadağ Anaokulu'nda uluslararası proje
Elmadağ Anaokulu'ndaki toplantıya, projeye Türkiye ile birlikte İspanya, Romanya, Polanya gibi ülkelerin okul öncesi eğitimde görev alan öğretmenleri katılıyor. Amacı AB ülkeleri arasında kültür, sanat paylaşımı gerçekleştirerek karşılıklı ülkelerle kültürlerin gelişimini ve uyumunu sağlamak olan çalışma ile birleşik bir Avrupa da
Rize, işitme tarama programında referans merkez oldu
yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nca 2007 yılında yenidoğan işitme taraması ile ulusal bazda başlanan işitme tarama programının, 2013 yılından itibaren okul öncesi ve okul dönemi çocukların taranmaya başlaması üzerine Ulusal İşitme Tarama Programı haline dönüştürüldüğünü belirtti.
Kadına şiddet konusunda 160 bin kamu görevlisi eğitildi
-MEB verilerine göre, okul öncesi eğitimde 2009-2010 eğitim öğretim yılında 4 -5 yaş grubundaki kız çocuklarının okullaşma oranı yüzde 37.91 olarak belirlendi.
Hapishanede anneleriyle kalan 447 çocuk kreşle tanıştı
Milli Eğitim Bakanlığı da (MEB) okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için 10 yeni model geliştirdi. Toplum temelli ve ücretsiz olarak planlanan mobil oyun otobüsü, oyun odaları, topluma hizmet gönüllüleri merkezleri, erken eğitim merkezleri, çocuk evleri,
Sosyal ve ekonomik destek yardımı ilk 6 ayda 250 milyona ulaştı
-Okul öncesi çocuk: 350,73 TL -İlköğretime devam eden çocuk: 526,9 TL-Ortaöğretime devam eden çocuk: 561,16 TL-Ortaöğretim seviyesinde olup okula devam etmeyen çocuk: 350,73 TL
Çocuk Psikoloğu Uluyol: Kurban kesim sahnelerinden çocukları korumalıyız
Uluyol, okul öncesi dönemdeki çocuklarda soyut düşünme yeteneğinin gelişmediği ve düşünce sistemlerinin görsel olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: “Bu yüzden kurban kesiminin dini boyutunu ve ölümü anlamaları zordur.
Denizli’de hemsball sporu tanıtıldı
Hemsball’ın okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin psikomotor gelişimlerini desteklediğini belirten Çağatay, "Denge, odaklanma ve konsantrasyon gelişimi sağlar. Refleksleri geliştirir.
Tayland, eğitim fuarına ev sahipliği yapıyor
Katılımcı firmalar okul öncesinden yüksek öğretime kadar öğrencilerin eğitim seviyelerini geliştirmek için geliştirdikleri ürünleri tanıtıyor. Özellikle akıllı tahta sistemlerinin gelişmiş versiyonlarının dikkat çektiği fuarda ayrıca okul öncesi eğitim için tasarlanmış oyuncak ve gereçler de ön plana çıkıyor.
Mevsimlik işçilerin çocukları için tarlaya mobil anaokulu
Çadır kentte kalan okul öncesi yüzlerce çocuğun faydalanacağı okulun yanı sıra bölgedeki 500 öğrenciye okul malzemeleri hediye edildi. Turkcell çalışanlarından oluşan Turkcell Gönüllüleri, Adana’da çalışan mevsimlik işçi çocuklarının yaşadığı eğitim soruna çözüm buldu.
Cezaevindeki çocuklar ‘Toplum Hizmet Gönüllüleri Merkezleri’nde eğitilecek
ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için çalışmalarına hız verdi. Bakanlık, okul öncesi eğitim kapsamında 10 yeni model geliştirdi.
Gülben Ergen'in başkanı olduğu dernek Tekirdağ’da anaokulu açtı
Okul öncesi eğitim bu anlamda, çok daha önemli. Bu güzel anaokulumuzdan 16. kez açıyoruz. Okullarımızı, çocuklarımızın annelerine emanet ediyor, emeği geçen, destek olan herkese teşekkür ediyorum.
Türkiye'de 6 milyonu aşkın öğrenciye hijyen eğitimi verildi
ZONGULDAK - Milli Eğitim Bakanlığı’nın, okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik hijyen ve kişisel bakım eğitim projesi Zonguldak’tan başladı. 10 yıldır çeşitli illerde devam eden hijyen eğitim projesi kapsamında, 62 ildeki 8 bin 229 okulda 6 milyonu aşkın öğrenciye hijyen eğitimi verildi.
Bolu’da hayır işlerinde yarışılıyor
Konuşmasının devamında Gerede’deki devam eden eğitim çalışmalarına değinen Vali Özçimen, “Gerede ilçemizde toplam 6 bin 506 öğrenci ile 2 okul öncesi, 12 ilkokul ve ortaokul 9 lise olmak üzere toplam 23 okulda 415 öğretmenle eğitim-öğretim faaliyeti sürdürülmektedir.
Mardin’den Amasya’ya gönül köprüsü kuruldu
Gazetecinin okul öncesi öğretmeni olmak isteyen Mardinli Ayşe Şimşek’e Vali İbrahim Halil Çomaktekin’nin Mardinli olduğunu hatırlatarak neler hissettiğini sorması üzerine, “Mutlu oldum. Bizimde buralara gelebileceğimizi düşündüm.
İZKA'dan okul öncesine 20 milyon liralık destek
İZMİR - İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), 19 Eylül 2013 tarihi itibariyle “Okul Öncesi ve Mesleki Eğitim” mali destek programını başlattı. Program kapsamında toplam 20 milyon TL'lik kaynağın, projeleri başarılı bulunan başvuru sahiplerine kullandırılması planlanıyor.
Baba şiddetiyle engelli doğan Eftal, tedavisi için yardım bekliyor
Okul öncesi dönemde biteceğini söylediler. Yıllar geçti, ‘Ergenlik çağı geçsin, gelişimi olsun, öyle yapılır’ dediler. Gelişim çağı geldiğinde ameliyat gerektiğini fakat bunu SGK’nın karşılamadığını belirttiler.
TOGEMDER, Başakşehir’e anaokulu açtı
Başakşehir Güvercintepe’deki Tepe İlköğretim Okulu bahçesinde TOGEMDER öncülüğünde, hayırseverlerin desteği ile açılan TOGEMDER Okul Öncesi Eğitim Birimi Okulu bir ay gibi kısa sürede tamamlandı. 250 metrekare alana kurulu anasınıfı, 3 derslikten oluşuyor.
Bakan Avcı: 23 bin kurumda 953 bin çocuk erken çocukluk eğitimi alıyor
Altındağlı çocukların okul öncesi eğitimine büyük destek veren Altındağ Belediyesi, Ankara Valiliği ile imzaladığı protokol çerçevesinde yapımını gerçekleştirdiği 11 anaokulunu tamamlayarak 2013-2014 eğitim-öğretim yılına yetiştirdi.
CE belgesi olamayan kırtasiye malzemelerine dikkat
Ertan Kocuk konuşmasında "Eğitim öğretim okul öncesi eğitim ve birinci sınıf olarak geçen hafta açıldı. Kırtasiye malzemeleri haricinde el becerilerini arttırma yönünde ki diğer sağlık konusunda ki daha hassas malzemeler geçen hafta içerisinde satıldı bu hafta da
Konya’da 37 trafik ekibi denetleme yapıyor
Eğitim öğretim yılı boyunca Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddelerine göre taşımalı eğitim dışındaki okul öncesi, ilk ve orta öğretimdeki öğrencilerinin taşınmasında kullanılan okul servis araçlarında aranacak şartlar, bunların çalışma esasları ve taşımacıların yükümlülükleriyle
Öğrenciler eğitime final maçına çıkan sporcular gibi başladı
Birinci sınıf ve okul öncesi öğrenciler oryantasyon eğitimi nedeniyle her sene olduğu gibi bu yıl da okula bir hafta erken başlamıştı. Öğretim yılının birinci dönemi 24 Ocak 2014 Cuma günü sona erecek.
Almanya seçimleri - Partilerin eğitim politikaları
Liberaller de okul öncesi eğitime önem veriyor. Bu anlamda çocuklardaki potansiyeli desteklemek için yuvaların kalitesinin yükseltileceği belirtiliyor. Kaliteyi ise FDP, anaokulu öğretmenlerini daha iyi eğitip, meslek içi eğitim imkanını sağlayarak yükseltmek istiyor.
Bakan Yılmaz: Eğitime ayrılan kaynak savunmadan fazla
Okul öncesi eğitimi mecburi hale getireceklerini kaydeden Bakan Yılmaz, 81 ilde okul öncesi eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınacağını ifade etti. Yabancı dil eğitiminin okul öncesinden başlatılacağını belirten Yılmaz, "Böylece öğrencilerimiz dünya ile yarışır hale gelecek.
Çocuklar, okullar açılmadan aileleriyle denize girerek serinledi
Turizm şehri Manavgat'a tatile gelen turistler ile yarın çocuklarını okula gönderecek aileler, okul öncesi ailecek denize girmenin keyfini yaşadı. Dünyaca ünlü Side Plajı'nda denize giren Hüseyin-Rabia Öztürk çifti, mevsim olarak sonbahara girilmesine rağmen Manavgat'ta sıcak ve nemli havanın varlığını sürdürdüğünü
"Çocuğunuzun beslenme çantasına kuru meyveler koyun"
Okul öncesi dönemdeki çocukların obez olmasında, anne-babanın beslenme tarzı, öğün sayısı, günlük aktivite şekli yanı sıra okul çağı ve ergen dönemde bireyin gününün büyük bir kısmını geçirdiği okullardaki kantin ve yemekhanelerde
Emniyet üniversitelerde stant açtı, 550 bin öğrenciye ulaştı
Öğrencilerin, örgütlere ilk katılım yerlerinin okul öncesi kayıtlar olduğunu belirten uzmanlar, sonraki süreçte gençlerin örgüt propagandası yapılan derneklere üye edildiğini, buradan da sokaklara yönlendirildiğini ifade ediyor.
Okullar açıldı, çocukların hastalıkları başladı
Öncelikle çocukların kreş ya da ilkokul öncesi döneme kadar aşılarının yapılması gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Sabahat Karakaşlılar, şunları kaydetti: “Kreşe ya da okula başlayacak çocukların, öncelikle ayrıntılı bir fizik muayeneden geçmelerinde yarar var.
Velilere alış verişi kırtasiyeden yapın tavsiyesi
Okul öncesi yapılan kırtasiye malzemeleri alışverişinde dikkat edilmesi gerekenleri sıralayan Bulut, ürünlerin mutlaka kırtasiyelerden alınmasının önemini vurguladı. Kırtasiye malzemesi satan ama asıl işi kırtasiye olmayan yerlerden yapılan alışverişin sağlıklı olmayacağını ileri süren Bulut, kırtasiyelerin denetimlerinin daha sık yapıldığını
Opr. Dr. Şanlı: Çocuklara okul öncesi göz muayenesi yaptırılmalı
İsmail Özgür Şanlı, okul öncesi göz muayenesinin önemine dikkat çekerek, ebeveynlere önemli uyarılarda bulundu. Opr. Dr.
Okul öncesi sağlık kontrolü öğrenme başarısını artırıyor
Okula yeni başlayan çocukların sağlıklı bir yaşam sürdürmesi, okul derslerindeki başarısı ve ailelerin fark edemeyeceği hastalıkların ortaya çıkması için okul öncesi sağlık kontrolünün büyük önem taşıdığı bildirildi.
Fatih Projesi'nde 62 bin tablet dağıtıldı, bu yıl rakam 11 milyona ulaşacak
Teknolojileri (BT) araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde planlanan projede, derslerde etkin kullanımı için okul öncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki tüm okullarda 570 bin dersliğe LCD Panel Etkileşimli Tahta ve internet ağ altyapısı sağlanacak.
Minimini birler okula ‘uyum programı’ ile alışacak
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2013-2014 eğitim-öğretim yılında, okul öncesi ve ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için hazırlanan uyum programı çerçevesinde ilk gün okullarda açılış törenleri düzenlenecek.
Bakan Avcı, miniklerin heyecanını paylaştı
İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ataşehir’de okul öncesi ve ilkokul birinci sınıfa başlayan öğrencileri sınıflarda ziyaret etti. Miniklerin halk oyunları gösterileri ile karşılanan Avcı, daha sonra sınıflara girerek öğrencilere hediye verdi.
Okul öncesi çocuklar akıllı tahta ile elektronik yayınlara kolay alışacak
İSTANBUL - Zambak Yayınları okul öncesi çağındaki çocukların da elektronik eğitimine uyum sağlaması için akıllı tahta ile uyumlu set hazırladı. Şirketin hazırladığı Hücreleme Yöntemine Göre Okul Öncesi Eğitim Seti, okul öncesi çocukların elektronik yayınlara kolay alışmasını sağlayacak.
Kırk bin öğretmen ataması yapıldı
736, rehber öğretmenliğine 2 bin 628, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliğine 2 bin 470, matematik öğretmenliğine bin 979, sınıf öğretmenliğine bin 835, okul öncesi öğretmenliğine ise bin 809 öğretmen atandı.
Trafik polisi okul serivslerini yakın takibe alıyor
yer verildi: "Yönetmelikte belirtildiği şekilde 'OKUL TAŞITI' yazısının ve 'DUR' kırmızı ışık veren lambanın araç üzerinde ve çalışır vaziyette olması, okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinin taşınması sırasında araçlarda rehber personel bulundurulması, şoför ve rehber personelin yönetmelikte belirtilen şartları taşıması konularında
Çocuklar okula gitmeden önce kahvaltı etmeli
Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmenin özellikle çocuklar için çok önemli olduğunu vurgulayarak, hızlı büyüme ve gelişme sebebiyle okul öncesi çocukların birçok besin öğesine olan ihtiyacının hayatın diğer dönemlerine oranla daha fazla olduğunu, bu dönemde kazanılacak beslenme alışkanlıklarının yaşam boyu
Okul öncesi çocuğunuzun göz muayenesini yaptırdınız mı?
Cüneyt Karaarslan, ailelere okul öncesinde çocuklarını muhakkak göz muayenesinden geçirmeleri gerektiği uyarısında bulundu. Dr. Cüneyt Karaarslan, “Çünkü uzak veya yakın görme sorunları okul başarısını etkiliyor.
İlkokula adım atmanın maliyeti 575 lira
ANKARA - Hafta başında okul öncesi ve ilköğretim birinci sınıf öğrencilerinin ders başı yapması ile başlayacak yeni eğitim-öğretim yılı velileri kara kara düşündürüyor. Eğitim Bir Sen'in araştırmasına göre, bir öğrenci için, okul öncesi eğitimden ortaokulun sonuna kadarki eğitimi boyunca sadece okul ihtiyaçları için ortalama 13 bin 342 TL
Okul kıyafetlerinin kumaşını seçecek velilere kanserojen madde uyarısı
Okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerin eğitime başlamasının arifesinde uyarılarını artıran uzmanlar, iç piyasada satılan bazı tekstil ürünlerinin üretiminde kullanılan boya ve kimyasalların çocuklarının sağlığını etkilediğine
Çocukların başarısına göz bozukluğu engeli
İSTANBUL - Göz Doktoru Op. Dr. Elvan Yalçın, ailelere okul öncesinde çocuklarını muhakkak göz muayenesinden geçirmeleri gerektiği uyarısı bulundu Yalçın, “Uzak veya yakın görme sorunları, çocukların okul başarısını etkiliyor
Bakan Şahin: 10 bin canlı doğumdan, 30’u işitme engelli
0-6 yaş arası işitme engelli çocuklara okul öncesi eğitim merkezi açılacağını belirten Bakan Şahin, şunları söyledi. “Doğuştan gelen hak yaşam hakkı, eğitim hakkı, sağlık hakkı, barınma hakkı bu haklara baktığınız zaman eşrefi mahlukat olarak doğan bir çocuğun sağlıklı bir şekilde eğitim
Coşkun Koleji'den 'Önce Okul Öncesi' sempozyumu
İSTANBUL - Coşkun Koleji, Marmara Özel Okullar Derneği ile bu sene beşincisini düzenlediği ‘Önce Okul Öncesi’ Sempozyumu’nu Alaattin Zenginer Coşkun Koleji’nde gerçekleştirdi. Marmara Özel Okullar Derneği’ne bağlı ‘Okul Öncesi Eğitimi’ veren kurumların öğretmenlerine ve idarecilerine yönelik 2 gün süren seminer düzenlendi.
İstanbul’da gıda denetimine 100 araçlık destek
Çocukların sağlıklı beslenmesi ve buna alıştırılmasının okul öncesi çağda başladığına dikkat çeken Bakan Eker, şu açıklamalarda bulundu: “Obezite ile mücadele ve çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi amacıyla ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmalar var.