organ bağışı

Almanya’da organ bağışı en düşük seviyesine geriledi
FRANKFURT - Almanya’da geçen yıl yaşanan organ skandalları nedeniyle halk organ bağışına ilgi göstermedi.Frankfurter Allgemeine Zeitung’da yer alan habere göre, organ bağışına ilişkin kanunun 1997 yılında yürürlüğe girmesinden bu yana en az organ bağışı geçen yıl
Manisaspor'dan organ bağışına destek
Özdeş ile bir grup futbolcu, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencilerinin hazırladığı kamu spotu filminde rol alarak organ bağışı davetinde bulundu.Dördüncü sınıf öğrencileri Kevser Yılmaz, Emrah Ulakçı, Cengiz Kortaç, Sümeyra Badalı, Yakup Korkut ve Mithat Koç'un Topluma Hizmet Uygulamaları dersinde organ
Geçen yıl 5 bin 519 kişiye organ nakli yapıldı
Yetkililer, organ bağışının yanı sıra yüz gibi dokuların da bağışı konusunda her zamankinden daha fazla ilgi gördüklerini kaydetti. Bornova İlçe Sağlık Müdürü Dr.
Diyarbakır Çocuk Hastanesi'nde 4 dilde hizmet dönemi
Hastane yönetimi tarafından hazırlanan bilboardlarda "Çiçek su ile çocuk sevgi ile büyür", "Aşıyla hastalıkları aşıyoruz" , "Organ bağışı", "Anne sütü", "Sağlık çalışanları şiddete hayır", "Ekmeği israf etmeyiniz" ve "Sigarayı bırakın hayat sizi bırakmadan" yazılı bilboardlar hastane binasına asıldı.
Organ bağışına motosikletli destek turu
MUĞLA - Türkiye Motosiklet Federasyonu'nun (TMF), Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın desteğiyle organ bağışının önemine dikkati çekmek için düzenlediği tur kapsamında Ankara'dan yola çıkan motosikletçiler, Bodrum’a
Camiler Din Görevlileri Haftası'nın teması 'Cami- Kadın ve Aile'
Ayrıca, elektrik ve su kullanımında tasarrufa gidilmesi, kan ve organ bağışı teşvik edilecek; hastane, huzurevi, cezaevi, sevgi evleri ve esnaf ziyaretleri yapılacak. Camilerimize ve Kur’ an kurslarımıza maddi ve manevi yardımda bulunup da ahirete intikal edenlerin ruhlarına ithaf edilmek üzere hatim ve mevlit programları düzenlenecektir”
Motosikletliler organ bağışı için yollarda
İZMİR - Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF)'nun, hem organ bağışına dikkat çekmek hem de İzmir'in EXPO 2020 adaylığını desteklemek amacıyla başlattığı yol kampanyasının İzmir ayağında, onlarca motosikletli organ bağışı için
Motosikletçiler organ bağışı için yola devam ediyor
ÇANAKKALE - Organ bağışı bilincini arttırmak için dün Ankara’dan yola çıkan motosiklet tutkunları, bugün Çanakkale’yi geçerek İzmir’e yöneldi. Türkiye Motosiklet Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın organ bağışı konusunda toplumdaki farkındalığı arttırmaya yönelik düzenlediği sembolik
Beyin ölümü gerçekleşen 79 yaşındaki hastanın organı bağışlandı
Karpuz'un yakınları ile temasa geçerek, organ bağışında bulunmaları yönünde isteklerini ilettiklerini anlatan Bal, "Ailesi tarafından organlarının bağışlanması üzerine Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ Nakli Koordinatörlüğü'nü haberdar ettik.
Kenan Sofuoğlu, bu kez organ bağşı için gaza bastı
İSTANBUL - Dünya şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu, organ bağışına dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen sembolik yarışa katıldı. Organizasyonda yer aldığı için mutlu olduğunu dile getiren Sofuoğlu, kendisinin de seve seve organ bağışında bulunabileceğini söyledi.
Organları beş kişiye umut olacak
Bir yandan da mutluyuz, çünkü aldığımız organ bağışı kararıyla annem beş kişiyi hayata bağlayacak." diye konuştu. Muazzez Işıktaş'ın, Gelibolu Devlet Hastanesi gasilhanesinde üzüntüden tansiyonunun yükselmesi sonucu beyin kanaması geçirdiğini belirten Dr.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
- Kenan Sofuoğlu, organ bağışı kapsamında Sultanahmet’te gösteri yapacak (11.00-İstanbul)- Bursaspor, Akhisar Belediyespor maçı hazırlıklarını Özlüce Tesisleri’nde yapacağı antrenmanla sürdürecek.
Cihan Haber Ajansı Ön Gündem
Kenan Sofuoğlu, organ bağışı kapsamında Sultanahmet’te gösteri yapacak (11.00- İstanbul)Takımların hafta sonuna yönelik çalışmaları takip ediliyor (CİHAN)
Kenan Sofuoğlu organ bağışı için yarışacak
İSTANBUL - İstanbul Sağlık Müdürlüğü, Türkiye Motosiklet Federasyonu ile birlikte organ bağışı için yarış düzenleyecek. Vali Mutlu’nun başlama işaretini vereceği yarışta, Kenan Sofuoğlu ve birçok motosikletçi yarışacak.
Minik Nazar'ın organları umut oldu
kalan ve kaldırıldığı Mersin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde 13 gün sonra beyin ölümü gerçekleşen 9 yaşındaki kız çocuğunun organları, organ bağışı için bekleyen hastalar için umut oldu.
Kız arkadaşı 'O kalp bana ait' dedi, gencin kalbi bağışlanmadı
Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü koordinatörü Ayşe Özkan Kumru, aileyle görüşerek organ bağışı bulunmaları konusunda teklifte bulundu. Ailenin ikna olması üzerine Berger'in annesi Fatma Berger ile baba Bayram Berger çocuklarının böbrek, karaciğer ve pankreasını bağışladı.
Baydemir organlarını bağışladı
Baydemir, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Mansur İnalcan ile Uzman Doktor Vahaç Alp’in hazırladığı organ bağışı formunu imzaladı. Diyarbakır halkına organ bağışı çağrısında bulunan Baydemir, “Ben bugün bir sevap kazandığımı düşünüyorum.
Organ bağışı sayesinde babasının kaderini yaşamadı
BURSA - Mahmut Doğdu(57), yaklaşık 5 ay önce ayağındaki şişlik nedeniyle gittiği hastanede Hepatit B’ye bağlı siroz hastası olduğunu öğrendi. Babasını da aynı hastalık nedeniyle kaybeden Doğdu, hemen Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu.
Genç kızın organları altı kişiye şifa olacak
Organ bağışı ve nakli konusunun ne kadar önemli olduğuna dair tekrar bir farkındalık oluştuğunu ifade eden Ülkü, "Aile, çok önemli bir karar verdi. Kızları henüz 21 yaşında hayata veda etti ancak Gizem'in organları, hasta yataklarında tedavi bekleyen hastalara umut oldu.
Vali Toprak: İzmir Fuarı, EXPO 2020 adaylığıyla örtüştü
Bilgilendirme bölümünde Sağlık Bakanlığı, Kızılay, Medikal Park ve Şifa hastaneleri kan bağışı, vücut kitle endeksi ölçümü, organ bağışı ve diş bakımı hizmetleri veriyor. (CİHAN)
Yaşlı adamı gasp eden zanlıyı vatandaşlar yakaladı
Organ bağışı belgelerim ve param onun içindeydi.” dedi. Polisin kendisini şikayetçi olması için karakola davet ettiğini anlatan Özkan, “Dün burada Dünya Barış Günü’ydü. Beni bırakmadılar. Sitem ettim.
Kardeşinin tedavisi için gittikleri hastanede kendisine ‘karaciğer’ bulundu
Geçtiğimiz yıl, mide kanaması geçiren Sema’nın, Türkiye Organ Bağışı ve Doku Bilgi Sistemi’ndeki kaydı ‘acil’ kayıtlı olarak sıralamaya alındı. Ancak, aradan geçen bir yılı aşkın sürede gerekli karaciğer bulunamadı.
Ünlüler 'Hayat Ver' projesi için bir araya geldi
İZMİR - Organ bağışının önemine dikkat çekmeyi amaçlayan 'Hayat Ver' isimli sosyal sorumluluk projesi Türkiye’nin ünlü isimlerini bir araya getirdi. 82’nci İzmir Enternasyonal Fuarı etkinlikleri kapsamında Kültürpark içindeki İzmir Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek sergi, fuar süresince ziyaret saatleri içinde ücretsiz
Kocaoğlu, organlarını bağışladı
KESİAD’ın düzenlediği toplantıda sanayicilerin sorunlarını dinleyen Kocaoğlu, İl Sağlık Müdürlüğü’nün 'Hayat İçinde Hayat Var' sloganıyla düzenlediği organ bağışı kampanyasına da katılarak organ bağışında bulundu.
Hepatit B ve Hepatit C karaciğeri vuruyor
Karaciğer tümörü nedeniyle de nakil gerekebileceğine işaret eden Emiroğlu, organ bağışının yetersizliğinden yakındı. Ülkemizde ihtiyaç duyulacak oranda organ bağışı yapılmadığını belirten Emiroğlu, halen karaciğer bekleme listelerinde 2 bin civarında hasta olduğunu belirterek.
24 yaşındaki gencin organları, 3 kişiye umut oldu
2011 yılında hastanemizde bir donörden organ bağışı olmuştur. 2012 yılında ise 5 beyin ölümü gerçekleşen vaka olmasına rağmen hiç organ bağışı olmamıştır. Bugün gerçekleşen beyin ölümü ise altıncı vakadır.
Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’dan gelerek kız kardeşine böbreğini verdi
Türkiye’deki organ bağışının sorulması üzerine açıklama yapan Prof. Dr. Zeki Yılmaz, 3 yıldır Kayseri’de beyin ölümü gerçekleşen hastalardan organ bağışı yapılmadığını anlatarak, “Maalesef ülkemizde nüfusa oranla yaptığımız değerlendirmede
Organları 3 kişiye umut oldu
Ailesinin organ bağışında bulunması ile birlikte yoğun bir koşuşturma başladı. Hastane yönetimi ve Organ Nakil Koordinatörlüğü, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Bursa Acıbadem Hastanesi Organ Nakil Koordinatörlüğü ile
Trabzonlu Hasan'ın organları 5 hastaya umut oldu
Organ bağışı konusunda herkesin duyarlı olması gerektiğini ifade eden enişte Kotan, “Organ nakli bekleyenler gibi bir gün biz de bekleyebiliriz. Aynı iş yarın bizim başımıza da gelebilir.
Beyin ölümü gerçekleşen yaşlı adamın organları 2 kişiye hayat oldu
Burada konuşan Musa Zorlu, ailenin organ bağışı konusunda tüm vatandaşlara örnek olduğunu belirterek, aileye örnek davranışları için teşekkür etti. Türkiye'de yapılan organ bağışının azlığı konusuna değinen Zorlu, organ bağışının hayat kurtardırdığını kaydetti.
Babasını zorla ikna etti, böbreğini verdi
İZMİR - Yaşamını kadavradan organ bağışı bekleyerek, makineye bağlı geçiren Nevzat Karaimer’e (55) canlı böbrek donörü olabilmek için günlerce uğraşan oğlu Ahmet Karaimer (26), sonunda ikna etmeyi başardı.
Prof. Dr. Yalçın Polat: 10 kat daha fazla organ bağışına ihtiyaç var
KAYSERİ - Organ Nakli Bilinçlendirme Platformu Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, Türkiye’de organ bağışının istenilen düzeye ulaşmaması ve toplumda yeterli duyarlılığın oluşmamasında bilgi eksikliği ile önyargıların önemli rol
Atalay Demirci ve Ertuğrul Sağlam'dan organ bağışı çağrısı
Herkes bir an önce organ bağışı için kararını vermeli. Hayata gözlerimizi yummadan kendimizin bu kararı vermiş olması lazım." diye konuştu.
Fazla tuz tüketimi böbrek yetmezliğini tetikliyor
Türkiye’de organ bağışı az olduğundan hastaların büyük çoğunluğunun yaşamlarını diyaliz tedavisi ile sürdürdüklerini söyleyen Ok, “Aslında diyaliz de insanlara sunulmuş mükemmel bir tedavi bir organ hiç çalışmıyor ama ona rağmen siz hastayı
Kurtoğlu: Organ bağışı konusunda duyarlı olmamız gerekiyor
DİYARBAKIR - Kamu Hastaneler Birliği Diyarbakır Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu, vatandaşların organ bağışı konusunda duyarlı olması gerektiğini söyledi. Kurtoğlu, "Yurdumuzun her yerinde organları işlevini yitirmiş, makinelere bağlı olarak hayatlarını sürdüren çok sayıda hasta olduğunu her yaştan binlerce hastanın organ bağışı
Görme engelliler organlarını bağışladı.
OSMANİYE - Osmaniye Altı Nokta Körler Derneği üyesi 16 engelli organlarını bağışladı.Organ bağışı nedeniyle Osmaniye Engelliler Platformu, Tabip Odası ve Mimarlar Odası ile birlikte bir program düzenledi.
Beyin kanamasından hayatını kaybeden kadının organları 3 kişiye umut oldu
Organ bağışı yapan aileye teşekkür ediyorum.” (CİHAN)
Giresun'da kan ve organ bağışında kurumlardan ortak hareket
GİRESUN - Giresun İl Sağlık Müdürlüğü, Kızılay ve AKUT işbirliğiyle kan ve organ bağışı kampanyası düzenlendi. Atapark Meydanı'nda, vatandaşların kan ve organ bağışı konusunda teşvik edildiği stantlarda AKUT gönüllüleri de bağış yaptı.
Manisa'da aile hekimleri organ bağışında bulundu
MANİSA - Manisa'da aile hekimleri, Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün düzenlediği toplantıda organ bağışında bulundu. İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakil Koordinatörü Dr.
Dr. Akoğlan: Türkiye'de 60 binden fazla hasta organ yetmezliği çekiyor
İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Sekreterliği tarafından, 2012 yılının organ bağışı değerlendirme toplantısı yapıldı. Atatürk Devlet Hastanesi konferans salonunda, Bursa Organ Koordinasyon Merkezi'nin de katkı yaptığı toplantıya doktorlar, sağlık çalışanları ve organ nakli yapılan hastalar
Skandaldan sonra bağışlar azaldı, Almanya'da 12 bin kişi organ bekliyor
DSO organ bağışını artırmak, federal ve eyaletlerin daha fazla işin içine çekilmesi için çalışma başlattı.Vakıf Konsey Başkanı Profesör Dr.
1 Nisan şakası zannettiği rahatsızlığını babasının böbreği ile aştı
verebilmek ve duyarlı vatandaşlara çağrıda bulunmak için Acıbadem Bursa Hastanesi’nde düzenlenen toplantıya katılan Tuğba Çelik ve babası Harun Çelik, organ bağışı çağrısı yaptı. Yer yer duygulu anlar yaşayan Tuğba Çelik, “1 Nisan’da öğrendim böbrek hastası olduğumu ve o gün hayatımın en kötü şakası başladı.
14 yaşındaki genç kızın organları 4 kişiye umut oldu
kızının organlarıyla başkalarında yaşayacak olmasıyla teselli bulduğunu belirterek, "Benim çocuğum öldü, başka çocuklar ölmesin, başka anneler yanmasın diye organ bağışında bulunduk" dedi.Baba Murat Aydın ise duygularını şöyle dile getirdi; "Bizim ciğerimiz yandı, başkalarının ciğeri yanmasın diye organ bağışı yaptık.
Mobilya ustası ‘organlarım toprak değil can’ olsun dedi, 3 kişiyi hayata bağladı
Hasan Göldağı’nın çocuklarından Hakan Göldağı, babasın organ bağışı konusundan hayatını kaybetmeden önce konuştuklarını söyledi. Babasının kendisine organlarının bağışlaması konusunda vasiyeti bulunduğunu belirten Göldağı, “Bana babam, ‘Bir gün ölürsem organlarım toprak değil başkalarına
Beyin ölümü gerçekleşen İlhan Ankara'nın organları bağışlandı
Tüm insanların öncelikli görevi organ bağışı olmalı.” şeklinde konuştu. Organ bağışı konusunda herkesin duyarlı olması gerektiğini dile getiren Güneş Ankara Soylu ise babasının organlarının başka bedenlerde yaşayacağını söyledi.
Türkiye’deki her 4 kornea naklinden biri Kartal’da yapılıyor
Yusuf Özertürk, ülkemizde organ nakli ve organ bağışı konusunda önemli atılımlar olduğunu ancak bağışlanan organ miktarının nakil bekleyen hastalar için yetersiz kaldığını belirtti. Nakil için gözün tamamının alınmadığını yalnızca gözden doku alındığını belirten Profesör Özertürk, Bağışların büyük çoğunluğunun adli vakalardan geldiğini sözlerine ekledi
AÜ’de organ naklinin dini ve tıbbi yönleri anlatıldı
İnsanların organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet eden Fennur Sarı ise yaşadığı zorlukları paylaştı. Salonda bulunanlara “Siz hiç sıvı içerken, çay içerken ölçtünüz mü?
Çapraz organ nakliyle hayata tutundular
Baş, şunları kaydetti: “Organ bağışı konusunda hepimizin duyarlı olması gerekiyor, hiç kimsenin benim başıma gelmez diye düşünmemesi lazım. İnsanları bu konuda duyarlı olmaya davet etmek de sağlıklı olsun olmasın hepimizin görevidir.
Beyin ölümü gerçekleşen hasta 4 kişiye hayat verecek
Organ bağışını yapan aileye çok teşekkür ediyorum. Diğer vatandaşlarımızı da organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum." dedi. Ahmet Çiçek'in sol böbreğinin Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi, sağ böbreği ile karaciğerinin Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Organ ve doku dağıtımları 1 Nisan'dan itibaren elektronik ortamda yapılacak
Organ bağışı alınmasıyla ilgili olarak il sağlık müdürlüklerinde, organ ve doku nakli bölge koordinasyon merkezlerine, üniversiteler ile devlet ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli organ ve doku nakli koordinatörlerine