organ nakli

Düşen ambulans uçağa geç ulaşılması sebebiyle iki yetkili görevden alındı
Britten Norman 2 tipi uçak Bükreş'te gerçekleştirilecek organ nakli için gittiği Oradea şehrine inişe yüz kilometre kala motor arızası sonucu düşmüş ve uçakta bulunan 7 kişi kurtulmuştu. Ancak yardımın geç ulaşması nedeniyle ağır yaralı 1'inci pilot ve görevli hemşire hayatını kaybetmişti.
Organ nakli için havalanan ambulans uçak düştü: 2 ölü
BÜKREŞ - Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleştirilecek organ nakli için batıdaki Oradea şehrine karaciğer almaya giden ambulans uçak, inişe yüz kilometre kala motor arızası sonucu Apuseni dağında ormanlık alana düştü
Almanya’da organ bağışı en düşük seviyesine geriledi
Almanya Organ Nakli kurumundan aktarılan bilgilere göre, söz konusu düşüş yüzde 14 olarak belirlendi.Organ bağışındaki düşüşün en büyük nedeni olarak ise Almanya’daki hastanelerde yaşanan organ skandalları gösterildi.
“Gaziantep’te fark ücretlerini artırmadan mevcut uygulamayı devam ettireceğiz”
Yıldırım, “Açık kalp ameliyat ı, diyaliz, yoğun bakım, organ nakli gibi hizmetlerde vatandaştan fark ücreti zaten alınmamaktadır.” diye konuştu.
Prof. Dr. Laçiner: Ülkelerin anayasaları yazılı değildir
ABD Anayasası'nı bugün itibarıyla organ nakli gibi nakletsek, Türkiye'de çok az şey değişir. Bu anlamda Türkiye'de anayasa yapımına abartılı düzeyde bel bağlanmasını doğru bulmadığımı ifade etmek isterim.
Dokuz yıldır çektiği böbrek yemezliği ‘çifte nakille’ son buldu
Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan ve ekibi tarafından gerçekleştirilen ameliyatla başarılı bir şekilde nakledildi. Bayramdan önce gerçekleştirilen nakille çifte bayram yaşayan Çakmak, “Dokuz yıl sonra nakledilen iki böbrekle çifte bayram yaşadım.
Geçen yıl 5 bin 519 kişiye organ nakli yapıldı
İZMİR - Türkiye’de, Sağlık Bakanlığı sistemine kayıtlı 28 bin 392 kişi, organ nakli için sıra bekliyor. 2013 yılında bugüne kadar Türkiye genelinde 5 bin 519 nakil gerçekleştirildi, ancak nakil için bekleyen hastalardan bir çoğu sıra kendine gelmeden hayat mücadelesini kaybetti
Bakan Çelik: Şeker hastası herkes malulen emekli olamayacak
Örneğin vatandaşımız organ nakli oluyor, hayati öneme haiz bir organ nakli. Karaciğer, böbrek nakli oluyor. Bu alanlarda ciddi teknoloji anlamında, tedavi ve sağlık anlamında önemli gelişmeler var.
Mali polisten organ nakli operasyonu
İSTANBUL - İstanbul mali polisi, yasa dışı yollardan organ nakli yapan şebekeye 7 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonlarda 26 kişi gözaltına alındı.
Kazakistan ve Belarus stratejik ortaklığı güçlendirecek
Basının toplantısından sonra iki ülke arasında tarım alanında uzman ve mühendis yetiştirecek merkez, organ nakli ve cerrahi müdahale merkezi açılmasını öngören anlaşmalar imzalandı.
Güneydoğu’ya 65 milyon dolar hastane yatırımı yaptı
Memorial Dicle ile de dünyada referans merkezi olarak kabul edilen Tüp Bebek, Organ Nakli ve Kemik İliği Nakli bölümlerimizi Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne getirmek için çalışıyoruz.”
Organ nakli zanlıları adliyeye sevk edildi
ANKARA - Ankara merkezli 17 ilde eşzamanlı düzenlenen 'organ nakli' operasyonunda gözaltına alınan 16 zanlı adliyeye sevk edildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde işlemleri tamamlanan zanlılar, sağlık kontrolü için Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi’ne getirildi.
Ankara'da organ nakli operasyonu: 16 gözaltı
ANKARA - Ankara merkezli 17 ilde eşzamanlı düzenlenen ‘organ nakli’ operasyonunda aralarında doktorların da bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. Ankara, Antalya, Adana, Eskişehir, İstanbul ve İzmir'in de aralarında bulunduğu 17 ilde, 80 farklı noktaya eşzamanlı operasyon düzenlendi.
Motosikletçiler organ bağışı için yola devam ediyor
Uçar, "Organ nakli ve EXPO 2020 İzmir’e destek için rotamızın üzerinde bulunan illerde basın toplantıları düzenleyeceğiz. Dilerim başarılı, kazasız ve hedeflerine ulaşan bir tur olur.
Beyin ölümü gerçekleşen 79 yaşındaki hastanın organı bağışlandı
Giresun'da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 79 yaşındaki Mustafa Kemal Karpuz’ un karaciğeri bugün Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Cerrahi ekipleri tarafından alınarak bir hastaya nakledilmek üzere Malatya'ya götürüldü.
Yedinci yüz nakline ten rengi uyumsuzluğu engeli
Tekstil fabrikasında işçi olarak çalışan Kaya, dün Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü tarafından arandı. Kaya’ya yüz nakli için donör bulunduğu ve acil olarak Antalya’ya gelmesi gerektiği bildirildi.
Organları beş kişiye umut olacak
Ailenin kararı, Çanakkale Organ Nakli Koordinatörü Dr. Azem Ülkü’ye iletildi. Ülkü de durumu, Türkiye Organ Nakli Koordinatörlüğü'ne bildirdi. Organların Bursa’ya nakline karar verildi.
Bakan Çelik: Doğum izni ve taşeron düzenlemesi Ekim ayında Meclis'te
10 yıl çalışan bir vatandaşımız malulen emeklilik konusunda; organ nakli olmuşsa malulen emekli olabilecek. Bazı hastalıklarında kapsamı genişletildi. Şeker hastalıklarında 3 organın işlevinin bozulması yada 3 organında meydana gelebilecek sıkıntıları dikkate alarak malulen emekli olabilecek.
Organları beş hastaya nakledilecek
Konu hakkında açıklama yapan Çanakkale İl Organ Nakli Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, böbrek yetmezliği sebebiyle diyalizle yaşama tutunmaya çalışan iki ve karaciğer yetmezliğinden yaşamını kaybetmek üzere olan bir kişinin, Kumru’nun bağışlanan organları sayesinde yaşama
Kalbi dışındaki organları bağışlanan genç Çorum'da toprağa verildi
Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Koordinatörü Ayşe Özkan Kumru, yaptığı görüşmede gencin ailesini organlarını bağışlamaları konusunda ikna etti. Burada gencin böbrekleri, karaciğeri ve pankreası, dokusu uyan hastalara nakledilmek üzere alındı.
Minik Nazar'ın organları umut oldu
Organ nakli için hastanede çalışmalara başlanırken Küçük Nazar'ın organları işlemlerin ardından dokusu uyan ve Türkiye'nin çeşitli hastanelerinde nakil bekleyen hastalara gönderilecek. Hastane önünde bekleyen acılı baba Hüseyin Yıldız, "Başka hayatlar kurtulsun.
Kız arkadaşı 'O kalp bana ait' dedi, gencin kalbi bağışlanmadı
Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü koordinatörü Ayşe Özkan Kumru, aileyle görüşerek organ bağışı bulunmaları konusunda teklifte bulundu. Ailenin ikna olması üzerine Berger'in annesi Fatma Berger ile baba Bayram Berger çocuklarının böbrek, karaciğer ve pankreasını bağışladı.
Baydemir organlarını bağışladı
Baydemir, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Mansur İnalcan ile Uzman Doktor Vahaç Alp’in hazırladığı organ bağışı formunu imzaladı. Diyarbakır halkına organ bağışı çağrısında bulunan Baydemir, “Ben bugün bir sevap kazandığımı düşünüyorum.
Organ bağışı sayesinde babasının kaderini yaşamadı
Babasını da aynı hastalık nedeniyle kaybeden Doğdu, hemen Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu. Sirozun yanı sıra karaciğerinde 2,5 santimlik tümör tespit edilen Mahmut Doğdu’ya zaman kazanmak amacıyla tümör küçültme işlemi yapıldı.
76 yaşında kornea nakli ile yeniden gören Nahide nine artık torununu ezmeyecek
Yardımlaşma ve dayanışmaya önem veren ve 'Bir kişinin hayatını kurtaranın tüm insanların hayatını kurtarmış gibi sevap kazanacağına' inanan halkımıza, organ naklinin gerekliliğini elbirliği ile anlatmamız gerekiyor.
Salih Üslün yoğun bakımdan çıkarıldı, oğlu görünce göz yaşlarını tutamadı
Türkiye’de organ nakli olması çok iyi bir şey. Bize veren aile gibi örnek olmasını diliyorum. Organlarını bağışlasınlar herkes bizim gibi mutlu olsun.
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde 72 saatte 13 hayat değişti
Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, Türkiye’nin ve dünyanın başarılı yüz nakilleri ile tanıdığı hastanelerinin gözlerden uzak çalışma temposu hakkında bilgi verdi.
Ünlüler 'Hayat Ver' projesi için bir araya geldi
Yalçın Polat başkanlığındaki Organ Nakli Bilinçlendirme Platformu tarafından gerçekleştirilen ve 'Her Bağış, Yeni Bir Hayattır' sloganından yola çıkılan 'Hayat Ver' sosyal sorumluluk projesi, Türkiye’nin ünlü isimlerini bir araya getirdi.
Dünyaya geldiği gün annesine karaciğerini verdi
Çünkü ilk defa 19 yaşındaki bir gençten organ nakli yapılmıştı. 20 gün daha hastanede müşahade altında tutulan anne ve oğlu, belirli bir iyileşme aşamasından sonra taburcu edildi. Hem annenin hem de oğlunun sağlık durumları iyi.
Faruk Çelik: İslam alemindeki hadiseler bayram lezzetini hissetmemizi engelliyor
ayında 1965 yılından beri değişmeyen ‘Malüliyet yönetmeliği’ diye bir yönetmeliğin değişimini yaptık ve günün şartlarına göre malul olan vatandaşlarımızın, organ nakli yapılan vatandaşlarımızın, tedavide güçlük çekilen, bulaşıcı rahatsızlık dediğimiz hastalıklarla ilgili çok önemli bir yönetmelik değişimi ile vatandaşlarımızın
Kızına böbreğini veren fedakar anne: Canıma canımdan bir parça verdim
Teşhisin ardından diyaliz makinesine bağımlı yaşayan genç kadın, organ nakli için adını ulusal organ bekleme listesine yazdırdı. 3 yıl beklemesine karşılık uygun bir böbrek bulunamaması nedeniyle haftanın 3 gününü diyaliz merkezinde geçiren Ağlamaz, annesinin gönüllü bağış kararıyla hayat
Kanseri, hepatit-B ve C’yi yendi, annesinin böbreğiyle hayata tutundu
Alper Demirbaş, Oktay Özden’in hem kendileri için hem de organ nakli için son derece önemli bir hasta olduğunu ifade etti. Organ nakli yapılan hastalar arasında Özden’in nadir görülen bir hasta olduğunu belirten Demirbaş, “Oktay yaklaşık 20 yıldır diyalize giriyordu.
Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’dan gelerek kız kardeşine böbreğini verdi
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinde ilk kez bir yabancı hastaya organ nakli yapıldı. Batı Afrika ülkelerinden Burkina Faso'dan gelen ve 6 yıldır diyalizle yaşamını sürdüren 44 yaşındaki böbrek hastası 4 çocuk annesi Kadısso Guiro Gassambe'ye
Tam Gün Yasası ekimde Meclis'te
Ankara’da bir organ nakli yapan hocaya Afyon’da ihtiyaç vardır. Üniversite yönetimi belirli bir sözleşme kapsamında bir yılı aşmayacak şekilde onlara sözleşmeli eğitim ve uygulama hakkı veriyoruz. Tam gün nedeniyle dışarıda kalan hocalarımız var.
İstanbul Sağlık Müdürü Dokucu: Donörlerin ruhlarını rahmetle andık
Organ nakli işleminin organizasyonundan bahseden İstanbul Organ Nakli Bölge Koordinatörü Ali Demirel, sistemin temel dayanağının kadavra organları olduğunu söyledi. Demirel sistemin içeriği hakkında şunları söyledi: "Sistemimizin temel dayanağı kadavra organlarıdır.
ERÜ Tıp Fakültesi’nde ilk kez yabancı hastaya organ nakli yapıldı
KAYSERİ - Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi hastanelerinde ilk kez bir yabancı hastaya organ nakli yapıldı. Batı Afrika ülkelerinden Burkina Faso’dan gelen ve 3 yıldır diyalizle yaşamını sürdüren 44 yaşındaki böbrek hastası Kadısso Guiro Gassambe’ye, 42 yaşındaki erkek
Kızılay Başkanı: Kan vermek orucu bozmuyor
Kan vermenin orucu bozmadığını belirten Akar, “Kan insandan insana organ nakli mahiyetinde bir ilaçtır. Kan vermek orucu bozmuyor. Bu mübarek günlerde sevap bir iştir.” dedi.Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı’nı ziyaret eden Kızılay Başkanı Ahmet Lütfi Akar, kan bağışlarıyla ilgili basın mensuplarının sorularını
İlk çocuğu böbrek yetmezliğinden öldü, ikincisine böbreğini verdi
Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi'ne başvuran ailenin gerekli tetkikleri yapılarak olumsuz bir durum olmadığı tespit edildi. Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç.
11 yaşındaki Hakim'in organlarıyla 3 çocuk hayata tutunacak
Side Özel Anadolu Hastanesi, küçük Hakim'in beyin ölümünün gerçekleşmesi ile birlikte ailenin ikna edilmesiyle Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Koordinatörülüğü ile irtibata geçildiği belirtildi. Doku uyumu için küçük Hakim'den alınan kan numunelerinin Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gönderildiği kaydedildi.
Antalya'dan yüz nakli için ekip geldi
Ömer Özkan ile birlikte Özel Yücelen Hastanesi'ne Diş Hekimi İsmail Avşar, Uzman Doktor Organ Nakli Koordinatörü Nilgün Geçecioğlu, Hemşire Ayşe Kapalı ve iki asistan doktor giriş yaptı. Yücelen Hastanesi Başhekim Yardımcısı Operatör Doktor Nasır Ordubatlı, "Hastanın beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine aile din, dil, ırk farkı gözetmeden organları
11 yaşındaki Tuğba’nın böbreği 8 yaşındaki Büşra’ya nakledildi
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde doğuştan kronik böbrek yetmezliği hastası olan Büşra Demir’e nakli gerçekleştiren Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, operasyonun 1.
Bağışlanan organları iki kişiye umut oldu
Organ Nakli Koordinatörü Mithat Yağlı, yaptığı açıklamada, "Acılı babanın böyle bir durumda tek umudu olan kızının organlarını bağışladıkları için hekimler olarak teşekkür ediyoruz" dedi. Yağlı, şunları söyledi: "Ahmet Temüz kazada iki çocuğunu, eşini ve kardeşini kaybetmişti.
Trabzonlu Hasan'ın organları 5 hastaya umut oldu
Organ bağışı konusunda herkesin duyarlı olması gerektiğini ifade eden enişte Kotan, “Organ nakli bekleyenler gibi bir gün biz de bekleyebiliriz. Aynı iş yarın bizim başımıza da gelebilir.
Annesinin böbreği ve kardeşinin karaciğer ile hayata tutundu
Tuncer Karpuzoğlu ile Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, 20 yaşından önce böbreklerde görülen taşlara dikkat edilmesini istedi. Oksalozis hastalığının 20 yaşından önce görüldüğünü belirten Dinçkan, nakil yapılan Murat Ot’da da aynı hastalığın görüldüğünü ifade etti.
Beyin ölümü gerçekleşen yaşlı adamın organları 2 kişiye hayat oldu
Konuyla ilgili açıklama yapan Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Uzm. Dr. Kamuran Koçyiğit, hasta Naci Çağlak'ın hipertansiyona bağlı beyin kanaması sonrası bilinç kaybıyla hastanede tedavi altına alındığını söyledi.
Genç annenin 4 organı bağışlandı
Genç kadının iki böbreği, karaciğeri ve kalbi uzman ekiplerce Aydın Atatürk Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen ameliyatla alınarak organ nakli için İzmir’e götürüldü.Geçtiğimiz perşembe günü, Milas’ın Sakarkaya köyünden gündelik pamuk çapası için Aydın’ın Söke ilçesine gelen iki çocuk annesi Arzu Arıcı, burada fenalaşarak bayıldı
TEKRAR - Aynı hastaya ikinci kalp nakli yapıldı, üçüncü kalbini taşıyor
Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Ömer Bayezid, Ayla Kıray'ın, şimdi 13 yaşında olan oğlunun doğumunun ardında kalp yetmezliği çekmeye başladığını söyledi.
Aynı hastaya ikinci kalp nakli yapıldı, üçüncü kalbini taşıyor
Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Ömer Bayezid, Ayla Kıray’ın, şimdi 13 yaşında olan oğlunun doğumunun ardında kalp yetmezliği çekmeye başladığını söyledi.
Yurt dışından kadavra ithal edilebilecek
ORGAN NAKLİ Organ ve doku alınması, taşınması, saklanması, aşılanması ve nakli ile yurt dışından temin edilmesi Sağlık Bakanlığı'nca yetkilendirilmiş gerekli uzman personel ve donanıma sahip kurumlarca yapılacak
Böbreği ile eşini hayata bağladı
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören Rafet Demirkapı, böbrek nakli için Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne başvurdu. Normal hayatına dönmek için böbrek bekleyen Rafet Demirkapı'ya müjdeli haber eşinden geldi.