orhan gazi

Yahyalı'da soba zehirlenmesi: 1 ölü
Sabah saatlerinde bir komşusu tarafından fark edilen olayda Orhan Gazi Turaç (35) hayatının kaybederken anne Alime Turaç (68) hastaneye kaldırıldı. Anne Alime Turaç’ın hayati tehlikesi bulunduğu belirtildi.
Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili, Sakarya'da
İstanbul'dan karayoluyla Adapazarı'na gelen Saakaşvili, Orhan Gazi Kültür Merkezi'nde Gürcü asıllı Türk vatandaşına çifte vatandaşlık beratı verilmesiyle ilgili düzenlenen törene katıldı. Gürcü vatandaşlar Saakaşvili'ye yoğun ilgi gösterdi.
7 asırlık ahşap cami zamana meydan okuyor
DÜZCE - Akçakoca’nın Çayağzı köyünde Orhan Gazi döneminde 1323 yılında çivi kullanılmadan inşa edilen Orhangazi Cami, zamana meydan okuyor. 9 metre eninde 14 metre boyunda ve 12 metre yüksekliğindeki cami, mimarisi ve yapım tekniği yönünden ilgi görüyor.
Süleyman Çelebi, ölümünün 591. yılında kabri başında anıldı
1351 yılında Orhan Gazi zamanında Bursa'da dünyaya gelen Süleyman Çelebi, Emir Sultan Hazretleri'nin müridi olarak biliniyor. Ulu Cami'ye imam olarak tayin edilen Süleyman Çelebi, 1409 yılında 16 kısım ve 770 beyitten oluşan Mevlid-i Şerif'i kaleme aldı.
Bulgaristan'da Orhan Gazi döneminden akçeler bulundu
SOFYA - Bulgaristan'ın Kırcali şehri yakınlarındaki Trak Kaya Tapınağı'nda Orhan Gazi döneminden gümüş akçeler bulundu.Bulgaristan'ın İndiana Jones'u olarak tanımlanan arkeolog Nikolay Ovçarov, Perperikon bölgesinde keşfedilen gümüş akçeleri basına tanıttı.
‘Osmanlı'nın kurucuları aşiret reisleri değil, Selçuklu’nun devlet adamlarıydı’
kaynaklar üzerine yapılan tetkiklerde bunun açıkça görüldüğünü belirtiyor: “Osman Gazi’nin Şeyh Edebali’nin tekkesinde gördüğü rüya ve Kur’an'a duyduğu hürmet, Orhan Gazi ve 1. Murad’la beraber diğer hükümdarların şeyh, müderris, derviş, alim ve mutasavvıflara karşı gösterdikleri izzet ve ihtiram bir fikir veriyor.
Başkan Keskin, Orhan Gazi Mahallesi iftarında semt sakinleriyle buluştu
İSTANBUL - Sultanbeyli Belediyesi’nin düzenlediği sokak iftarları Orhan Gazi Mahallesi’nde devam etti. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, iftar programında yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajı verdi.
Galatasaray ve Beşiktaş Kocayayla'ya kamp merkezi yapmak istiyor
Başkan Kaynak, "Bir rivayete göre Orhan Gazi ile Nilüfer Hatun’un düğünleri de bu yaylada yapılmıştır." diyerek, şöyle devam etti:"Konar-göçer yörük aşiretleri her yıl yaz başlangıcında hayvanlarını otlatmak üzere yaylalara çıkmadan önce yazı karşılamak ve yaz mevsiminin gelişini kutlamak
Osmanlı'nın ilk parasının basıldığı darphane restore ediliyor
BURSA - Osmanlı'nın ilk parasının basıldığı darphane olarak kullanılan tarihi bina restore edilecek. Orhan Gazi döneminde 1300’lü yıllarda ilk paranın basıldığı ve zaman içinde ilgisizlikten harabe haline dönen tarihi yapının yeniden kente kazandırılması için
Musa Baba mezarı başında anıldı
Mefail Hızlı ise Bursa’nın fethinde Orhan Gazi ile omuz omuza çarpışan Musa Baba’nın hayatı ve Bursa açısından önemini anlattı. Etkinlik, Musa Baba’nın mezarı başında yapılan duanın ardından davetlilere pilav ikramıyla sona erdi.
Pala Genelkurmay'a seslendi: Bey Sarayı dünya mirasıdır ortaya çıkarılmalı
Bursa Kent Konseyi Başkanı olarak Genelkurmay Başkanlığı’na ve ilgili idarelere bir çağrıda bulunan Pala, “687 yıl önce Orhan Gazi ve diğer 5 padişah tarafından kullanılan, 130 yıl başkentlik yapmış Bursa’da devletin yönetildiği Bey Sarayı hala ortada yok.
Ballıkaya Barajı'nın temeli Bakan Eroğlu'nun katılımıyla atıldı
Adapazarı ilçesindeki Orhan Gazi Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplu açılış ve temel atma törenine katılan Bakan Eroğlu, Sakarya'ya 25 müjde ve 122 milyon TL'lik bir yatırımla geldiklerini ifade etti.
MHP'li Büyükataman'ın Başbakan'a 'gazilik' tepkisi
Kemal'in Gazi' sıfatının derin manalarını sezemeyenlerin elbette ki Osmanlı'yı kuran Gazi'lik düşüncesini velhasıl, Ertuğrul Gazi'yi, Osman Gazi'yi ve Orhan Gazi'yi anlamaları beklemek abesle iştigaldir.
Tarihçi yazar Armağan: Bey Sarayı ortaya çıkarılmalı
Orhan Gazi 1337’de sur dışına ilk camiyi yaptı, Osmanlı mimarisi de bu şehirde hayat buldu.” diye konuştu.
"Bursa Ulu Cami'nin ilk imamı Süleyman Çelebi'dir"
Araştırmacı-Tarihçi Erhan Yıldızalp, Mevlid nazımı Süleyman Çelebi’nin, Orhan Gazi’nin ikinci Vezir-i Azam’ı olan Nizameddin Ahmed Paşa’nın oğlu olduğunu söyledi. Süleyman Çelebi’nin 1359 yılında Bursa’da doğduğunun tahmin edildiğini belirten Yıldızalp, “Süleyman Çelebi, Murad Hüdavendigar devrinde yetişmiştir.
Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi'nin yanına 'Osmanlı Bahçesi' kurulacak
BURSA - Osmanlı Devleti'ne 130 yıl başkentlik yapan Bursa'da, devletin 2 kurucusu Osman Gazi ve Orhan Gazi'nin türbelerinin bulunduğu Tophane Mevkii, turizm açısından cazibe merkezi haline getiriliyor.
Hosta Piknik'in acı günü
4 Ocak'ta yaşamını yitiren Hosta için bugün Eryaman Orhan Gazi Camii'nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Ankara iş dünyasının ünlü isimlerinin yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı cenaze namazında, merhume Hosta için sevenleri son görevini yerine getirdi.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Sağlık Turizm Derneği yönetimiyle bir araya gelecek, daha sonra Orhan Gazi Üniversitesi'ni ziyaret ederek üniversite yönetiminden brifing alacak.(14.00-19.30)
KSÜ'lü öğrenciler ODTÜ’de yaşanan olayları kınadı
Öğrenci Topluluğu, Doğa ve Çevreyi Koruma Topluluğu, Genç Tema Topluluğu ve Girişimci Öğrenci Topluluğu adına konuşan İşletme Bölümü birinci sınıf öğrencisi Orhan Gazi Arıkan, uzay teknolojisinin gelişmesi adına atılan büyük adımın, bir grup öğrencinin çirkin davranışlarının gölgesinde kaldığını belirtti.
Ochirbat: Moğol Kongresi, Türkiye ile Moğolistan işbirliğini geliştirecek (2)
" diyen Harput, "Orhun Anıtları'ndan, Orhan Gazi'nin memleketine. Osmanlı'yı 6 asır dünyanın en büyük imparatorluğu yapan Bursa ve asırlar öncesinden dünyaya nam salmış bir Moğol İmparatorluğu, bir Cengiz Han.
Avrasya Kalkınma Belediyeler Birliği, Kırgızistan Cumhurbaşkanı'nı ziyaret etti
Yine Orhan Gazi’nin İznik’i fethinde yardıma gelen binlerce Kırgızın şehit olduğunu hatırlatan Erdoğan, İznik’in bu şekilde feth edildiğini anlatarak, Orhan Gazi’nin binlerce şehit içinde sadece Kırgızlar için İznik’te anıt diktiğini
Bey Sarayı için Genelkurmay'a müracat edildi
Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbelerinin bulunduğu Tophane bölgesinde binlerce yıllık geçmişi olan Bitinya Sarayı, Bursa Surları ve Bey Sarayı bulunuyor. Bu bölge müthiş bir dünya mirasını barındırmaktadır.
Bursa Muradiye Külliyesi, 4,8 milyon liraya restore ediliyor
Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin Orhan Gazi, Çekirge’nin 1. Murat, Yıldırım’ın Yıldırım Beyazıt, Yeşil’in Çelebi Mehmet, Muradiye’nin 2. Murat tarafından oluşturulan semtler olduğunu kaydeden Başkan Altepe şunları kaydetti: “Bu nedenle Bursa’nın her köşesi ecdadımız ilk eserleriyle dolu.
Bakan Günay: Avrupa’dan gelen turist sayısında 4. sıradayız
Orhan Gazi diyoruz. Sultan Murat diyoruz. Bir devlet başkanı sıfatı Murad Hüdevandigar 1. beylikten devlete geçmişimizin merkezi ilk başkentimiz aslında Bursa’dır.
Bursa'da Osmanlı'nın ilk sarayı orduevi engeli nedeniyle ortaya çıkarılamıyor
Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbelerinin bulunduğu Tophane bölgesinde binlerce yıllık geçmişi olan bir Bitinya Sarayı var. Ayrıca Bursa Surları ve Bey Sarayı var.
Tarihi Hanlar Bölgesi, kış saati uygulamasına giriyor
Osmanlı Sultanı Orhan Gazi’nin 1326’da Bursa’nın fethinden hemen sonra şehrin ticari hayatının gelişmesi amacıyla temelini attığı Hanlar Bölgesi, 685 yıllık bir tarihi mirasa sahip. UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’ne girmeye aday gösterilen Hanlar Bölgesi, günümüzde de hem ilin gelecek projeksiyonu, hem turizm, hem de perakendecilik ve hizmet sektörü
Mimar Sinan'a ilham veren mekan; Ulu Cami
Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği gezide, Tarihi Belediye Binası, Orhan Gazi Camisi, Ulu Cami ve Kozahan ziyaret edildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Rehberi Faruk Kurt ve Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Kültür ve Turizm Çalışma Grubu Temsilcisi Arkeolog Fikret Alkan tarafından geziye
Recep Altepe: Kamulaştırmada 20 yılda yapılanı 4 senede yaptık
Bursa’nın da birçok medeniyeti barındıran ecdadın emaneti bir kent olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Orhan Gazi’nin tam 23 yıl almak için etrafında döndüğü bir kente hizmet ediyoruz. Bu hepimiz için büyük bir onur.
Bu yardımlaşmada ne veren ne de alan birbirini görüyor
Önce belediyenin yaptırdığı Orhan Gazi Kültür Merkezi’ni basına gösteren Dişli, 4 dönüme yakın merkezin sosyal faaliyetler için yoğun bir şekilde kullanıldığını söyledi. Kültür merkezinin yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olduğunu ifade eden Dişli, “Burası bizim için çok önemli.
BBP'den şehitler için mehterli yürüyüş
BBP Bursa İl Teşkilatı ve Alperen Ocakları’nın düzenlediği yürüyüş, mehteran eşliğinde Tophane Saat Kulesi önünden başladı, Orhan Gazi Parkı'na kadar devam etti. Yürüyüşe BBP Bursa İl Başkanı Ömer Ünsal, Alperen Ocakları Bursa İl Başkanı Hasan Fehmi Altun, teşkilat mensupları, partililer ile vatandaşlar katıldı.
Tunceli'de şehit olan komanda er Mustafa Akar, Samsun'da toprağa verildi
Şehidin cenazesi ilk olarak 'helallik' alınması için Ayvacık'ta Orhan Gazi Mahallesi Mevlana Sokak üzerindeki evine getirildi. Burada okunan duaların ardından şehidin annesi Semiha Sarıoğlu, 'oğlunun yüzünü görmek' için komutanlara yalvardı.
Dünyanın en büyük cezvesiyle Bosnalı yetimlere yardım toplandı
Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) tarafından ''Bir fincan kahve, unutulmaz dostluk'' sloganıyla başlatılan yardım kampanyasında, Orhan Gazi Meydanı'nda vatandaşlara dünyanın en büyük cezvesinde yapılan Türk kahvesi ikram edildi.
Köle: Ahilik, ahlak temellerine oturmuş bir esnaf teşkilatıdır
Osman Gazi, kılıcını ahi usulüne göre kuşanmış, Orhan Gazi ise ahiliğin önemli bir savunucusu olmuştur. Ahilik, uzun bir süreç olarak devam eden ahlaki ve tasavvufi eğitimin sonucunda gerçekleşmektedir.
Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşuna çok uluslu kutlama
Kurtuluş programı; Tophane'deki Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin önünden kortej yürüyüşüyle başladı. Bando, kılıç kalkan ve mehter takımı eşliğinde vatandaşlarla beraber yürüyen protokol mensupları, yol boyuna dizilen halkı selamladı.
Aydın: 'Bahçeli 15 yıldır genel başkan, artık yol gösterici olarak katkı yapsın'
Öğle namazı için Orhan Gazi Camisi'ne geçen Aydın, burada cenazesi bulunan aileye başsağlığı diledi. Namazın ardından partisinin Sakarya İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Aydın, parti binası önünde partililere ve vatandaşlara hitap etti.
İznik'te bin 200 yaşındaki çınar Vali Harput’u kendine hayran bıraktı
Orhan Gazi zamanında yaşayan çok büyük bir alim. Davud-i Kayseri ile alakalı önümüzdeki sene büyük bir anma programı yapacağız. Onun da bu toprakların manevi fatihleri olarak çok iyi anlaşılması ve insanlarımız tarafından bilinmesi lazım.
Tarihi camileri halkla bütünleştirmek için avlu duvarları kaldırılıyor
Projede ilk uygulama ise 1323 yılında Orhan Gazi'nin sefere giderken konakladığı ve namaz kıldığı yere yapılan ve bugün aynı adla anılan Orhan Camii’nden başlandı. Türk Milli Basketbol Takımı'nın ve NBA'in başarılı oyuncusu Mehmet Okur'un adını aldığı dedesi Mehmet Efendi’nin 40 yıl imalık yaptığı Orhan Cami’nin sonradan yapılan ve
Bursa Orhangazi Üniversitesi, ilk yılında kontenjanını yüzde 100 doldurdu
Bursa'nın ilk vakıf üniversitesi adını, Bursa'yı fetheden Osmanlı sultanlarından Orhan Gazi'den alıyor. Bursa'da 130 dönüm arazi üzerine hayırseverlerin bağışlarıyla kurulan Bursa Orhangazi Üniversitesi, önümüzdeki yıllarda kurucu vakfa ait Hasanağa ve Mudanya'daki
Konak Müftülüğü, İzmirli Romanları ramazanda İstanbul’la buluşturdu
Bursa’nın hakim tepesi Tophane’den şehir manzarası seyredildikten sonra Orhan Gazi ve Osman Gazi türbelerinde dua edildi. Ardından eller, Aziz Mahmut Hüdai Hazretleri'nin hocası olan Hüdai Hazretleri'nin kabrinde bir defa daha semaya kalktı.
Bursa'nın tarihi mekanları UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girecek
Bakanlığı tarafından onaylanan Cumalıkızık ve Hanlar Bölgesi yönetim alanı sınırlarının revize edilmesi ve bu kapsamda Hanlar Bölgesi’nin nüvesini oluşturan Orhan Gazi Külliyesi’ne ek olarak diğer dört Sultan Külliyesi’nin de (Hüdavendigar, Yıldırım, Yeşil ve Muradiye) Dünya Miras Alanı sınırlarına eklenmesi kararlaştırılmıştı
'Gönül kazanı' Ramazan ayında da kaynıyor
Proje ile Orhan Gazi’nin 1336 yılında başlattığı imarethane geleneğinde olduğu gibi muhtaçların yüzünün gülmesi sağlanıyor. Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen projede sebzeli kebaptan dönere, dolmadan
İznik Ayasofya Camii'nde 91 yıl sonra ilk teravih kılındı
Bizans kaynaklarında adına ilk kez 787'de rastlanan Ayasofya Kilisesi, 1331 yılında şehrin Orhan Gazi tarafından fethedilmesinin ardından camiye dönüştürüldü. Orhan Gazi Vakfı'na tescil edilerek 1920 yılına kadar cami olarak kullanılan tarihi bina, 1920 yılında Yunanlıların işgal ettikleri İznik'i terk ederken yakıp, yıkmalarının
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başladı
Rumeli’nin fethedilmesi için Orhan Gazi’nin kardeşi Süleyman Paşa 40 askerle birlikte Bizanslılara ait Domuzhisar’ın üzerine yürür. Hisarların ele geçirilmesinden sonra öncü birlik dönüş yoluna geçer.
Çocuk işçiliğe karşı yürüdüler
Sunay Özkul ile ‘Çocuk işçiliğine hayır’ sloganları eşliğinde Orhan Gazi Parkı'na kadar sürdü. Özkul, burada bir basın açıklaması yaptı. Çocuk işçiliğiyle mücadelede temel hedefin, 2016 yılına kadar çocuk işçiliğinin en kötü biçimleri olarak belirlenen sokakta çalışma, küçük ve orta ölçekli işletmelerde ağır
Engelli vatandaşlar için 6 yeni park
Turgut Reis, Orhan Gazi, Battal Gazi, Mehmet Akif, Hamidiye ve Hasanpaşa Mahallelerinde yapılacak olan parklar engelli vatandaşların ihtiyaçlarına göre tasarlanacak. Proje kapsamında park alanı içi ve dışı özel teknikler kullanılarak hazırlanacak.
Bitlis Eren Üniversitesi'nde Sevgi Bahçesi
İbrahim'in mezarından, Bursa'dan Orhan Gazi ve Osman Gazi'nin mezarlarından, Konya'dan Mevlana Celaleddini Rumi, Bitlis'ten Feyzullah Ensari, Ahlat'tan Abdurrahman Gazi, Şırnak'ın Cizre İlçesi'nden Mem-u Zin, Elzem Hatun ve Çanakkale Şehitliği olmak üzere
'Şehirler mimari yönden olduğu kadar manevi yönden de imara muhtaç'
Toplantının açılış konuşmasını yapan Hulusi Efendi Vakfı Eğitim ve İlmi Araştırmalar Müdürü Resul Kesenceli de Anadolu’nun İslamlaşma sürecinde Orhan Gazi’yi şahlandıranın, Fatih’in, Yavuz’un adını tarihe altın harflerle yazdıranın Şeyh Edebali, Akşemseddin, Şeyh Hamid-i Veli ve Hacı Bayramı Veli’ler olduğunu söyledi
Edremit’te de 5 cami yıkılmış
Bıçakçılar Camii, Bodur Cami, Camivasat, Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi tarafından yaptırıldığı söylenen Ulu Camii, Faruk Serpil Parkı içersinde bulunan Tepe gazinosunun olduğu yerdeki Tabaklar Camii, Edremit'in yıkılan camileri arasında bulunuyor.
'Batı ile işbirliği içindeki Türkiye sırtını asla Doğu’ya ve Güney’e dönmeyecek'
Bursa’nın fethedilmesini isteyen Osman Gazi, oğlu Orhan Gazi'ye son derce önemli bir nasihat bırakmıştır. Orhan Gazi'ye adaletli olmasını nasihat etmiştir. Ey oğul; Yaradan'dan korkmayan yaradılandan hiç korkmaz.
Hessen Başbakanı Bouffier, tarihi mekanları gezdi
Sümbüllü Bahçe Konağı’ndaki programın ardından, Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerini ziyaret eden konuk başbakan ve beraberindeki heyete, Mehter Takımı’nın çaldığı Alman Milli Marşı ile sürpriz yapıldı.