otizmli

Ertekin: Çok güzel bir İstanbul gününde, çok güzel bir maraton yaşadık
Otizmli bir birey olarak imkansızı başardı. Otizmle ilgili bir çok problemi spor ve üstün performansla aştı. Bu yüzden mutluluğumuz iki kat diyebilirim.
Otizmi erken tanılamada önemli adım
Bu çocuklardan 51 tanesi otizmli olma ihtimali düşük olan, geri kalan 59 tanesi de büyük kardeşi otizimli olan yani otizmli olma riski diğerlerine göre 20 kat fazla olan çocuklardan seçildi." diye konuştu.
Başbakan'dan otizmli sporcuya destek (Özel)
İSTANBUL - Otizmli yüzücü Ege Deniz, masraflar gerekçe gösterildiği için Dünya Şampiyonası'na gidememe riskiyle karşı karşıya kaldı. Hocaları devreye girip durumu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a bildirdi.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
-Otizmli yüzücü Ege Deniz, masraflar gerekçe gösterildiği için Dünya Şampiyonası'na gidememe riskiyle karşı karşıya kaldı. Hocaları devreye girip durumu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a bildirdi.
Bakan Şahin: Zihinsel engellilerin istihdamı teşvik edilecek
MANİSA - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, otizmli ve down sendromlu çocukların istihdamınında yeraldığı yasa tasarısını TBMM'ne gönderdiklerini ifade ederek, "Zihinsel engelli çocuğu bulunan ailelerin
Zihinsel engelli çocuklar kendilerine özel lise açılması için eylem yaptı
SAMSUN - Samsun Otizmli Çocuklar Derneği (SODER) tarafından Atatürk Anıtı önünde toplanan zihinsel engelli çocuklar ve aileler okul yapılması yönündeki isteklerini yetkililere duyurmak için eylem yaptı.
Otizmli çocuklara özel ilk korumalı işyeri Bursa'da açıldı
BURSA - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye'de ilk defa Bursa'da hayata geçirilen ve otizmli çocukların iş hayatına kazandırılmasını amaçlayan korumalı işyerinin açılışını yaptı.
Aydın'da eğitimin kalitesi daha da artacak
Ardından tekrar söz alan Pervin Töre, Aydın’da bir otizm köyü yapmak istediklerini ifade ederek, "Otizmli çocukları sık sık ziyaret ediyoruz. Anne ve babalara bu konuda yardımcı olmak amacıyla böyle bir çalışma yapmak istiyoruz.
AK Parti İl Sosyal İşler Başkanı Tozlu: Otizmli çocukların yanındayız
SAMSUN - AK Parti İl Sosyal İşler Başkanlığı yönetim kurulu üyeleri, Dünya Otizm Farkındalık Ayı nedeniyle otizmli çocuklar ve aileleri ile bir araya geldi. Öğretmenlerin de katıldığı toplantıda AK Parti Samsun İl Sosyal İşler Başkanı Orhan Tozlu, parti olarak otizmli çocukların her zaman yanında olduklarını söyledi.
Otizmli öğrenciler Gökhan Tepe'yle coştu
Otizmli öğrencilerin de sahneye çıkarak şarkıcıya eşlik etti. Öğrenciler, söyledikleri şarkının ardından sanatçıyla bol bol fotoğraf çektirdi. (CİHAN)
Polisler otizmli ve zihinsel engelli çocuklarla bowling oynadı
İZMİR - İzmir'de, Polis Haftası kapsamında otizmli ve zihinsel engelli çocuklarla bowling turnuvası düzenlendi. Motosikletli Yunus timleriyle oynayan çocuklar, eğlenceli saatler geçirdi.
Fenerbahçe'de Lazio maçı hazırlıkları sürüyor
Antrenmanı otizmli çocuklar da izledi.2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Can Bartu Tesisleri'ne gelen Boğaziçi Otizm Gençlik ve Spor Kulübü öğrencileri ve yetkilileri antrenman öncesinde teknik heyet ve futbolcularla
Otizm eylem planı açıklandı
2- Erken tanı, erken müdahale ve izleme: otizmli bireylerin erken yaşta tıbbi tanılamalarının yapılması ve izleme programlarının geliştirilmesi: 5 bölümden oluşuyor. Sağlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı.
Yaptığı resimlerle otistik çocukları eğitiyor
Uluslararası Kültür ve Sanat Birliği Amasya Temsilcisi Hökelek, yaptığı resimlerde en çok ilhamı otizmli hastalardan aldığını ve bunu yapmış olduğu modern resimlere de yansıttığını belirtiyor. Otizm rahatsızlığı olan çocukların kendilerini renklerle nasıl ifade ettiklerini de merak ettiğini belirten Hökelek, çocukların resim yaptıktan sonraki duydukları mutluluklarından
Dr. Hamzaoğlu: Otizm erken ve uygun müdahaleyle aşılabilecek bir rahatsızlıktır
Yeni doğan her 110 çocuktan birinin otizmli olma riskini taşıdığı günümüzde, ailelerle ve sosyal çevreleriyle birlikte pek çok kişi ekonomik ve sosyal açıdan olumsuz olarak etkilenmektedir.” dedi. Otizm erken ve uygun müdahale yapılması halinde aşılabilecek bir rahatsızlık olduğunu vurgulayan Hamzaoğlu, "Otizmli çocukların 5–6 yaş öncesi dönemde
Engelli öğrenciler 500 çam fidanı dikti
İSEM Müdür Yardımcısı Nurullah Yücel, "Down sendromlu, otizmli, zihinsel engelli öğrencilerimizle fidan dikimi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Diktiğimiz fidanlardan oluşan koruda inşallah yine bir araya geleceğiz.
Otizmli çocuklar su terapisi ile tedavi edilecek
SAMSUN - Samsun İl Özel İdaresi Ar-Ge Daire Başkanlığı, ildeki otizmli çocukların su terapisi yoluyla özel eğitimlerine katkı vermek için çalışma başlattı. Samsun İl Genel Meclisi, mart ayı dördüncü birleşim toplantısı, Mustafa Karakurt’un meclis başkanlığında gerçekleştirildi.
Otistik gençler, mehter takımıyla hayata tutunacak
BALIKESİR - Balıkesir'de otizm hastası gençlerin aileleri tarafından kurulan Otizmli Bireyleri Destekleme Derneği, yeni projesiyle Türkiye'ye örnek olacak. Dernek, 33 otistik gencin sosyal faaliyetlere katılabilmesi için Balıkesir Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ve Sakatlar Derneği Balıkesir Şubesi desteğiyle mehter kursu düzenledi
Otistik çocuklar at binerek sakinleşiyor, aileler rahat nefes alıyor
Aysu İlman ise şunları dile getirdi: “Sadece otizmli çocuklarımızla ilgili değil bizim at biniş alanımızla ilgili projelerimiz var. Yaz ve bahar dönemimizde projelerimizi başarılı bir şekilde tamamladık.
‘Engelsiz Bilişim 2012 Sempozyumu’nun sonuç bildirgesi açıklandı
MANİSA - Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Öğretim Görevlisi Mustafa Özhan Kalaç, başta otizmli ve işitme engelli bireyler olmak üzere bütün engelli grupları için
Sokak hayvanlarına 'VIP' hizmeti
Tay Park'ta engelli ve otizmli çocuklara da atlarla terapi yapılıyor. Tay Park'ta ayrıca, sahipsiz hayvanlar için de sahiplendirme alanı bulunuyor. Burada kedi veya köpek bakımı üstlenmek isteyen vatandaşlar istedikleri hayvanı ücretsiz olarak seçebiliyor.
MKÜ Spor Kulübü'nden otizme pankartlı destek
Üniversite yönetimi olarak otizmli bireylere yönelik her türlü sosyal, kültürel, bilimsel ve sportif etkinlik taleplerine imkanlar dahilinde destek verdiklerini söyleyen Gözübenli, şunları söyledi: "Otizm, doğuştan gelen, beynin ve sinir sisteminin farklı yapısından ya da işleyişinden kaynaklandığı kabul edilen karmaşık, nörolojik tabanlı bir bozukluktur
İzmir Üniversitesi Bostanlıspor Otizm Spor Okulu açıldı
İzmir Üniversitesi Bostanlıspor Otizm Spor Kampı yöneticisi ve antrenörü Ersin Ergin, otizmli çocukları sporla eğiteceklerini, onların sporda nasıl başarı kazanacaklarını ve toplumun bir ferdi olduklarını kanıtlayacaklarını belirterek, “Karşıyaka’daki çalışmalarımız
Akdağ: Üniversiteler yaptıkları güzel işlerin fil dişi kulesine hapsolmamalı
Bu noktada sağlık insan gücü ihtiyacına dikkat çeken Akdağ, "Otizmli bir çocuğu hayatının erken döneminde tespit etmek, tanımak ve onun eğitimine erken başlamak son derece önemli. Bunu kiminle yapacaksınız?
İlköğretim öğrencileri, otizmli arkadaşlarıyla sıralarını paylaştı
SAMSUN - Samsun Gazi Paşa İlköğretim Okulu öğrencileri, hazırladıkları ‘Seni Anlıyorum’ projesi kapsamında otizmli öğrencilerle bir araya geldi. Üç ay önce uygulamaya geçirdikleri proje kapsamında otistik arkadaşlarıyla iletişim kurup aynı sırayı paylaşan, birlikte resim yapıp oyun oynayan 4/D sınıfı öğrencileri,
Otizmli çocuklar “Seni Anlıyorum” projesi ile akranlarıyla kaynaştı
SAMSUN - Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge bölümü tarafından hazırlanan “Seni Anlıyorum” projesi kapsamında otizmli çocuklar diğer sınıflardaki akranlarıyla bir araya gelerek bir birlerini anlamaya çalıştı.
Otizmli çocuklar sporla sağlık kazanacak
İZMİR - Bugüne kadar bedensel ve görme engelliler için yaptığı projelerle dikkat çeken İzmir Üniversitesi (İZÜ), otizmli çocukları sporla sağlıklarına kavuşturmak için yeni bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor
Sakarya’da 'Eğitim Araştırmaları Çalıştayı' düzenlendi
Esra Macaroğlu Akgül’ün ‘Otizmli Bir Çocuğa Sahip Olmak’ konulu çalışması, Vali Mustafa Büyük başta olmak üzere herkesi duygulandırdı. Aslı adında otizmli bir çocuğu olan SAÜ Öğretim Üyesi Doç.
Üsküdar, Engelliler Yaz Spor Okulu’nda eğitim başladı
20 Haziran ile 28 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Yaz Spor Okulu’na otizmli, zihinsel, görme ve bedensel engelli çocuk ve gençlerden oluşan 138 engelli öğrenci katılıyor. Üsküdar Cumhuriyet Ticaret ve Meslek Lisesi Spor Salonu’nda başlayan 2.
Üsküdar Belediyesi 2. Geleneksel Engelliler Yaz Spor Okulu başlıyor
Otizmli çocuklar dışında zihinsel, görme ve bedensel engelli çocuk ve gençlere yönelik açılacak Yaz Spor Okulu’na toplam 135 engelli katılacak. Üsküdar Cumhuriyet Ticaret ve Meslek Lisesi Spor Salonu’nda 20 Haziran Pazartesi günü saat 11.
İş Planı Yarışması’nda derece elde edenler ödüllendirildi
Yarışmada birinciliği, otizmli insanların istihdama katılımlarını ve yazılım üreten firmalara deney ile kalite kontrolü hizmetleri sunmayı öngören projesiyle Uzmanlar Danışmanlık ekibi elde etti. İlk senesinde 3 bin 202 proje başvurusuyla rekor sayıda katılımın olduğu yarışmada, ikincilik bireye özel tatil önerileri getirmeyi hedefleyen Gezdir Beni Turizm ekibinin
Otistik çocukların tedavisinde sporun yeri tartışıldı
Serkan Çınarlı ile Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği (ODER) üyesi Ali Sapmaz, otizmli çocukların eğitiminde yeni terapi yöntemleri eğitiminin verilmesi için imkan sağlayan üniversite yönetimine teşekkür belgesi sundu.
Altınoluk’ta engellilerin sıkıntılarını anlatan tiyatro oyunu sahnelendi
Oyundan önce bir konuşma yapan Balıkesir OÇEM Müdürü Yasemin Oflaz, “Otizmli bireylerin erken yaşta eğitim almaya başlaması çok önemlidir. Eğitim, toplumsal yaşama uyumlarını kolaylaştırmaktadır.
DÜZELTME
Bu ifadenin doğrusu "hareket eğitimi ve otizmli çocuk" olacaktır. Haberde geçen İsmail Yaşar isminin doğrusu ise İsmail Avşar olacaktır. Düzeltir, özür dileriz.
Otizmli çocuklar, eğlence ile ‘bizi fark edin’ dedi
ANKARA - Ankara Mehmet Ulucan Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi, otizmli çocuklar için eğlence düzenledi. Birleşmiş Milletler'in, nisan ayını ‘Dünya Otizm Farkındalık Ayı’ olarak ilan etmesiyle; otizmli çocuklara dikkat çekmek için birbirinden farklı etkinlikler düzenleniyor
DOMDER, otizmli hastaların sorunlarına çözüm aradı
DİYARBAKIR - Diyarbakır Otizmle Mücadele Derneği (DOMDER), 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizmli hastaların sosyal ve eğitim sorunlarını masaya yatırdı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya Eğitim Bilimleri Doktoru ve Otizm Uzmanı Armelle Darcel Thomas, Psikiyatr
Otizm hastaları için geliştirdikleri proje ile finale kaldılar
Bilgisayar öğretmenleri Nurdan Ersin – Erdoğan Erden’in danışmanlığıyla yapılan projede ana konu otizmli bireylere kavram eğitimi vermek olarak belirlendi. Projenin, ekipte görev alan Sevde Nur Yıldırım’ın 8 yaşındaki kardeşi Emir Yıldırım’ın otizmli olması nedeniyle ortaya çıktığı vurgulandı.
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nden Otizm Vakfı'na destek
Okunan Başkanlık Yazısı’nın ardından tüm meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edilen kararla, engellilere büyük destek sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Otizmli vatandaşların da yanında olduğunu gösterdi.
Otistik öğrenci, hastalığını müzikle yeniyor
Onun öyküsü, diğer otizmli çocuk ve gençlerle onların ailelerine de örnek olacak nitelikte. Doktorların teşhis edemediği hastalığı, eczacı olan anneannesi tarafından erken yaşta anlaşılan Cem için başta annesi Gülçin Vardarcı olmak üzere bütün aile fertleri seferber
Yaşar Üniversitesi'nin özel öğrencisi Cem, otizmi müzikle yeniyor
Onun öyküsü, diğer otizmli çocuk ve gençler ile onların ailelerine de örnek olacak nitelikte. Doktorların teşhis edemediği hastalığı, erken yaşta, eczacı olan anneannesi tarafından anlaşılan Cem Vardarcı için başta annesi Gülçin Vardarcı olmak üzere bütün aile bireyleri
Bornova Milli Eğitim Müdürü Çakıral: Otizmli çocukların eğitimine katkıda bulunabiliriz
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde Almanya, Avusturya ve İspanya'daki çeşitli kurumların ortaklığıyla yürütülen "Türkiye ve AB ülkelerindeki Otizmli Çocukların Eğitim Süreci ve Mesleki Eğitimde Yeni Yaklaşımlar" konulu konferans düzenlendi.
Kimse Yok mu Derneği ilköğretim okuluna bilgisayar ve projeksiyon cihazı bağışladı
” dedi.Otizmli bir erkek çocuğu bulunan Zeynep Bozkurt, “Taleplerimizi çevirmeyerek yardımda bulunan dernek yetkilileri ve gönüllülerine teşekkür ediyorum. Osmaniye’de Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Süleyman İmrence'nin sayesinde tanıştığımız dernek yetkililerine okulumuzda eğitim gören çocuklarımız için bilgisayar ve projeksiyon
Rize'de otizmli çocuklar fidan dikti
Rize'de otizmli çocuklar, ÇAYKUR Salarha Çay Fabrikası bahçesine 50 adet çam fidanı dikti. Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneği tarafından gerçekleştirilen ağaç dikim etkinliklerinde çocukların hayli neşeli oldukları gözlendi.
Otizmli çocukların 23 Nisan sevinci
Beden Eğitimi öğretmeni Selma Güney ve OÇEM sınıfı gönüllüsü Psikolog Niyazi Tokem'in hazırladığı otizmli çocukların eğitiminde kullanılan tekniklerden biri olan "duygusal entegrasyon" terapisine yönelik 23 Nisan gösterisi, öğrenciler ve aileleri tarafından heyecanla
Yunus polisleri, otistik çocuklarla bovling oynadı
Çünkü ülkemizde yaklaşık 500 bin otizmli olduğu düşünülüyor." dedi. Polis amcalarıyla birlikte uzun süre bowling oynayan minik ve genç çocuklar dolu dolu bir saat geçirdi. Bowling karşılaşmaları sonunda polis amcaları miniklere madalya takarak ödüllendirdi.
Başkan Akaydın: Antalya, engellerin kalktığı bir kent olacak
Antalya Otistik Bireyler Spor Kulübü Derneği (ANTOBDER) Başkanı Perihan Bal ve Antalya Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi (OÇEM) Müdürü Mehmet Yıldız, otizmli çocuklarla birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'a nezaket ziyaretinde bulundu.
Otistik çocuklardan yöneticilere ziyaret
2 Nisan Dünya Otizm Günü etkinlikleri kapsamında, Rize'de yaşayan Otizmli çocuklar, Rize AK Parti Sosyal İşler Başkanı İsmail Kosif ve beraberindeki bir heyetle, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ve Rize Belediye
Fenerbahçeli oyunculardan Otistik sporculara moral ziyareti...
Dragos'taki merkezin bir tedavi merkezi olmadığını ifade eden Direktör Bener Erkorur, "Otizmli bireylerin hepsi tekrarlayıcı ve stereotipik davranışlarla buraya gelirler. Vücudu döndürme, anlamsız sıçrama, sallanma, el sallama, nesnelere vurma, çevirme, sürekli aynı şeyleri tekrar etme, bu davranışlar bireyin kendi kendini uyarması davranışlarını
Otistik Buğra, yurt dışında bile piyano konserleri için davet alıyor
Otistik Buğra'nın otizmli çocuklar yararına düzenlenen dünyanın değişik ülkelerindeki konserlere bile davet aldığı bildirildi. Buğra, en son geçtiğimiz yıl İngiltere'de 12 otistik müzisyenin en küçüğü olarak West Road Concert Hall'de sahneye çıkmış.