otomobil

TÜİK Başkanı: 2017 yılında TÜFE’yi toptan değiştireceğiz
İKİNCİ EL OTOMOBİL ENDEKTE KAPSAMA ALINDITÜFE ana grup ağırlıklarının dağılımı hakkında da bilgi veren Tanrıkulu, ayrıca şunları söyledi: “Temel olarak üzerinde durduğumuz şey; biz bu sene araştırma ana grubumuz için yeni bir çalışma yaptık.
Yemen açıklarında kargo gemisi battı: 12 ölü
Yemen İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; otomobil parçası ve lastiği taşıyan geminin dün gece battığı, sert rüzgar ve dalgalar sebebiyle kurtarma operasyonu düzenlenemediği belirtildi.Birleşik Arap Emirlikleri'nden demir alan geminin, Yemen'in Mukalla limanına gitmekte olduğu açıklandı.
Daimler’in üretim şefi Andreas Renschler istifa etti
STUTTGART - Alman otomobil devi Daimler’in son yıllardaki başarılı prodüksiyon şefi Andreas Renschler, süpriz bir karar alarak istifa etti. Şirket Renschler’in kararının tamamen kişisel olduğunu açıkladı.
BMW, 2013’de “yeni rekorlara” imza attı
BERLİN - BMW, MİNİ ve Rolls-Royce markalarını bünyesinde bulunduran BMW otomobil gurubu, 2013 yılında yeni rekorlara imza attı. BMW otomobil grubu, geçen yıl toplamında yaklaşık 1 milyon 964 bin araç satarak şirket tarihine 2013 yılını altın harflerle yazdı.
Enflasyon kısa vadede yüzde 5'in üzerinde seyredecek (2)
Dördüncü çeyrek genelinde otomobil satışları bir önceki çeyrek ortalamasına göre artış kaydetmiştir. Otomobil ve hafif ticari araç satışlarının toplamı incelendiğinde ise son çeyrekte araç satışlarının yataya yakın bir seyir izlediği görülmektedir.
Enflasyon kısa vadede yüzde 5'in üzerinde seyredecek (1)
Ancak, Aralık ayının ikinci yarısından itibaren Türk lirasının yeniden değer kaybı eğilimine girmesi ve Ocak ayındaki otomobillere yönelik vergi ayarlamaları temel mal grubunda enflasyon görünümünü olumsuz etkileyecektir.
Toyota Genel Müdürü Özer: Vergi oranlarının yüksek olmasında sakınca görmüyorum
Türkiye'de kullanılan otomobillerin yüzde 78'inin ithal modellerden oluşmasının dış ticaret açığının artmasına etken olduğunu vurgulayan Özer, şunları kaydetti: "Çok ciddi şekilde ihracat yapan bir otomobil sektörünün kendi pazarında yüzde 78'ini
Merkez, 2014 enflasyon hedefini 1,3 puan artırdı
Bunun yanısıra Ocak ayı otomobil ve tütün fiyatlarına yapılan vergi ayarlamalarının 2014 yıl sonu enflasyon tahminini yaklaşık 0,5 puan artırıcı yönde etkileyeceğini öngörüyoruz. Bu fiyatlarla yılın geri kalanında ek bir düzenleme olmayacağını ve elektrik ve doğalgaz fiyatlarında ise enflasyon hedefleriyle uyumlu artışların olacağını varsaydık.
Mısır'da muhalif gösterilerde 7 kişi hayatını kaybetti
Gençler ise göz yaşartıcı gazın etkisini azaltmak için otomobil lastikleri yakıyor. Şu ana kadar sadece Ayn Şems'te 3 kişi hayatını kaybetti.Öte yandan Tahrir Meydanı'nda toplanan grup, Mübarek'in devrilmesini kutlamak yerine Savunma Bakanı Abdülfettah el Sisi'nin cumhurbaşkanı adayı olması için sloganlar
'Yerli otomobil için Otomotiv Test Merkezi’ni hızlandırma kararı aldık'
BURSA - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık, Türkiye’nin ilk yerli otomobilinin üretilerek dünyaya ihraç edilmesini istediklerini söyledi. Bakan Işık, en büyük eksikliklerden olan Otomotiv Test Merkezi’nin de Yenişehir’e yapılması konusunda süreci hızlandırma kararı aldıklarını dile getirdi.
Lada'nın üreticisi AvtoVAZ 7 bin 500 kişiyi işten çıkarıyor
MOSKOVA - Rusya'nın otomobil markalarından Lada'nın üreticisi AvtoVAZ şirketi satışlarda yaşanan düşüş nedeni ile istihdamda kısıtlama kararı aldı. Firma 1 Mart 2014 tarihinden itibaren 7 bin 500 kişinin işine son verecek.
Muhtar Kent ve Klaus Schwab’tan 'genç istihdamı sorununa karşı girişim’ çağrısı
hazırlanma sürecini geliştirmek için kamu ve özel sektör işbirliğinin genç işsizliğini azaltmak için çok net bir fırsat olduğu vurgulanan yazıda, Amerika’daki otomobil üreticilerinin ve tedarikçilerinin 30’dan fazla bölge üniversiteleriyle işbirliği yaptığını ve yeni çalışanlara yönelik eğitim programları düzenledikleri belirtiliyor
İktidarın sıktığı su Kiev’deki ateşi söndürmüyor
Eylemcileri yaktıkları otomobil lastikleri ile kolluk kuvvetleri kendi aralarında bir ateş hattı oluşturdu. Ateş hatta devam gönüllüler tarafından getirilen çıkma lastiklerle destekleniyor.
Trafikteki araç sayısı 18 milyona yaklaştı
Belirtilen ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam taşıtın yüzde 51,6’sını otomobil, yüzde 16,4’ünü kamyonet, yüzde 15,2’sini motosiklet, yüzde 8,7’sini traktör, yüzde 4,2’sini kamyon, yüzde 2,3’ünü minibüs, yüzde 1,3’ünü otobüs, yüzde 0,2’sini ise özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
Otomobil sporlarında 2014 takvimi açıklandı
İSTANBUL - Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'nun (TOSFED) 2014 yarışma takvimi açıklandı. Takvimde; dünya rallikros şampiyonası, Avrupa kamyon yarışları şampiyonası, Avrupa ralli kupası ve bu sene yeni başlayan farklı disiplinlerdeki TOSFED Kupaları da dahil olmak
Azerbaycan'da kızgın boğa otomobil pazarına daldı
BAKÜ - Azerbaycan'ın Gence şehrinde otomobil pazarına giren kızgın boğa, etrafı birbirine kattı. Otomobil pazarında toplanan kalabalığa bir anda dalan boğa, insanlara korkulu anlar yaşattı.
Özbekistan’ın yıllık otomobil üretimi 250 bini geçti
TAŞKENT - Özbekistan’ın 2013’te yapılan binek otomobil üretimi son yılların en yüksek düzeyine çıkarak 250 bini geçti.Devlet İstatistik Komitesi verilerine göre 2013’te yapılan otomobil üretimi, bir önceki yıla oranla yüzde 4,8 oranında artarak 251 bin 342 adet olarak gerçekleşti.
Alman otomobil kulübünde oylama skandalı
MÜNİH - Alman halkının en çok sevdiği “yılın otomobili” oylamasında sahtekarlık yapıldığı ortayaçıktı.Almanya’da en çok güvenilen kurumların başında gelen otomobil kulübü ADAC’nin imajı skandalla birlikte yerler bir olurken, akıllara “daha başka manipülasyonlar
Otomotivcide kur kaygısı
Geçer sene 57 milyon Euro yatırımla 52 bin 262 adet ürün satışı yaptığını beyan eden Sülün, bunların 20 bin 23'ünün otomobil, 17 bin 3'ünün kamyon, 10 bin 421'inin hafif ticari ve bin 174'ünün de otobüs olduğu bilgsini verdi.
‘Made in Baden Württemberg’ kalite damgası dünya yollarında
STUTTGART - Almanya'nın Baden-Württemberg (BW) Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Maliye ve Ekonomi Bakanı Nils Schmid, dünya otomobil devi Mercedes Benz’in Stuttgart-Untertürkheim’de bulunan üretim tesislerini ziyaret etti
ADAC iletişim şefi skandal sonrası istifa etti
MÜNİH - Almanya’nın en büyük otomobil kulübü ADAC’ın iletişim şefi Michael Ramstetter istifa etti. Şirket Ramstetter’in, 'Sarı Melek' ödülünün en sevilen araç kategorisi için yapılan oylamada oynama yaptığını kabul ettiğini bildirdi.
Toyota Türkiye'de hedef; 130 bin adet araç üretimi
50 bin adedi Corolla ve 36 bin adedi Verso olmak üzere toplam 86 bin adet otomobil ihracatı gerçekleştirdik. Bu da yüzde 85 oranında ihracat gerçekleştirdiğimizi gösteriyor ve toplamda 1,5 milyar dolarlık bir ihracat tutarına tekabül ediyor.
Batman Valisi Arslan: Olimpiyat şampiyonu ol arabayı al
Şampiyonası'na katılacak sporcuları kabul eden Vali Yılmaz Arslan, Batman’dan Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu bir sporcu çıkması halinde kendisine otomobil hediye edileceğini ifade etti.Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Yıldız Boks Takımı sporcuları Vali Yılmaz Arslan’ı makamında ziyaret etti.
Rusya’da otomobil satışları yüzde 1,6 azalacak
MOSKOVA - Rusya’da geçen yıl yüzde 5,5 azalan otomobil satışlarının 2014’de de yüzde 1,6 oranında düşmesi bekleniyor.Avrupa İşletmeler Birliği’nin (AEB) verilerine göre ekonomik büyüme rakamlarındaki küçülme nedeni ile 2013’te otomobil satışı yüzde 5,5 azalarak 2,94 milyona gerilemişti
Toyota Türkiye, yaklaşık 87 bin otomobil ihraç etti
SAKARYA - Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ, geçen yıl 102 bin 260 adet otomobil üretti. Bu üretimiyle Türkiye üretiminin yüzde 16'sını gerçekleştiren fabrika, 86 bin 908 adet otomobili ihraç etti.
'ÖTV otomotivi içeride vurur ama ihracatı etkilemez'
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre 2013 yılında otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 9,72 büyüyüp 853 bin 378 adet oldu. Binek otomobil satışları, 19,48 artarak 664 bin 655 adetle rekor kırdı.
İkinci el araç için 'Kaparo gönderin, atlayın gelin' sözüne kanmayın
BURSA - Sıfır otomobillerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarının artmasıyla ikinci el araç piyasası hareketlendi. Ancak dolandırıcılar her zaman olduğu gibi yine devrede.
Işık: Kurda stabilite yakalanacak, kaygılı olmaya gerek yok
Şu an Kapasite Kullanım Oranı artmış, otomobil satışları artmış, dayanıklı tüketim satışları ve üretimi artmış. Yani sanayi üretimi artıyor, daralmıyor.
Enerji Bakan Yardımcısı'ndan tüketiciye ‘tasarruf’ çağrısı
Öte yandan Enerji Fuarı'nda elektrikli otomobil, aydınlatma ürünleri, fırınlar sergileniyor.Fuarda yeni ürünlerini tanıtan Vestel LED Aydınlatma'nın Satış ve Pazarlama Müdürü Tunç Göz, LED armatürler ile yüzde 60-80 enerji tasarrufu vaat ettiklerini
Sıfır otomobile ÖTV zammı ikinci elde yüzleri güldürdü
BURSA - Yeni yılla birlikte sıfır otomobillere yapılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları artınca ikinci el otomobil piyasası hareketlendi. Geçtiğimiz yıl ülke genelinde yaklaşık 4,5 milyon ikinci el aracın el değiştirdiği Türkiye’de bu rakamın yeni yılda daha da artması bekleniyor.
Merkel'in sırdaşı, Alman Demiryolları'na geçiyor
Daha önce de Devlet Bakanı Eckart von Klaeden (CDU) Almanya’nın en büyük otomobil şirketlerinden biri olan Daimler’in yönetim kuruluna geçiş yapmıştı. Bu transfer de tepkiyle karşılanmıştı.
Hyundai i10, Hindistan'da da yılın otomobili ödülünü kazandı
KOCAELİ - Hyundai i10, Grand i10 modeliyle de Hindistan’da Yılın Otomobili (ICOTY) ödülünü kazandı. Artırılmış kalitesiyle Hyundai Grand i10, Avrupa’daki kardeşi i10'a göre biraz daha geniş ve yüksek.
TÜDEF: Zamlar tüketicinin bütçesini deldi
Hükümetin yeni yıla zamlarla girdiğini ifade eden Yılmaz, şunları dile getirdi: “Hükümet yeni yılla birlikte Bakanlar Kurulu kararıyla yeni binek otomobil, alkollü içkiler, tütün ürünleri ve cep telefonlarına uygulanan ÖTV'yi artırdı.
Alkol ve tütün ürünlerine ÖTV zammı geldi
Bakanlar Kurulu kararına göre, yeni binek otomobil, alkollü içkiler, tütün ürünleri ve cep telefonlarında uygulanan ÖTV'de artışa gidildi.Değişikliğe ilişkin karar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
İzmir’de 2014 yılında 30 fuar düzenlenecek
İZFAŞ ayrıca PLASTECH–Plastik, Ambalaj ve Teknolojileri Fuarı, MINEX-Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı ve İZMİR AUTOSHOW–Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuarı’nı iki yılda bir düzenliyor.
Prof. Dr. Doğan: İktidarın tutumu ekonomideki görünümü negatife çevirmiştir
İhracatta ilk sırada yer alan otomobil sektörü incelendiğinde net otomobil ihracatımızın çok düşük olduğu görülmektedir. Çünkü otomobil üretiminde yüzde 75 ithal girdi kullanılırken bu sektörde katma değerimiz sadece yüzde 25 civarındadır.
Google ve Audi işbirliğine gidiyor
FRANKFURT - Almanya’nın önde gelen otomobil üreticilerinden Audi, ABD’li teknoloji devi Google ile işbirliği için masaya oturdu.Wall Street Journal’ın haberine göre, Alman şirket otomobillerinde Google’un mobil işletim sistemi Adroid’i kullanacak.
Yunan bakana sahte plakadan 4 yıl hapis cezası
Liapis, ayrıca, sigortasız otomobil kullanmaktan ve diğer trafik kurallarını ihlalden de para cezasına çarptırıldı.İki gün sonra Avrupa Birliği dönem başkanlığını devralacak olan Yunanistan’da Atina suçüstü mahkemesi, örnek olacak bir cezalandırmaya imza attı.
Olimpiyat meşalesini foto muhabiri taşıdı
Rusya’nın başkenti Moskova’dan Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 7 Ekim’de başlattığı meşale uçak, tren, otomobil, at arabası, devenin üzerinde ve geyiklerin çektiği kızaklarla 136 ayrı kent ve kasabaya ulaşacak.
Yeşiller ve ADAC paralı otobana karşı birleşti
MÜNİH - Milyonlarca üyesi bulunan Almanya’nın en büyük otomobil ilk yardım kulübü ADAC ile çevreci Yeşiller Partisi’nin paralı otobana (PKW Maut) karşı birlikte hareket etme kararı aldıkları bildirildi.
Almanya'da otoyol vergisine tepki
FRANKFURT - Almanya’da Birlik Partileri (CDU/CDU) ve Sosyal Demokratlar (SPD) tarafından koalisyon sözleşmesinde karara bağlanan “yabancı otomobillerden otoyol geçiş ücreti alma” konusu tartışılmaya devam ediyor.
Olimpiyat meşalesini 34 çocuk annesi taşıdı
Rusya’nın başkenti Moskova’dan Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 7 Ekim’de başlattığı meşale turu, uçak, tren, otomobil, at arabası, devenin üzerinde ve geyiklerin çektiği kızaklarla 136 ayrı şehir ve kasabaya ulaşacak.
Bakırköy'de 1 kişinin öldüğü kaza güvenlik kamerasında (Özel)
Kadir Polatoğlu idaresindeki 34 FJ 8793 plakalı otomobil, park halinde bulunan 34TC 5340 plakalı bir kamyona çarptı. Kaza sonucu aynı araçta bulunan Uğur Civelek olay yerinde hayatını kaybederken, sürücü Polatoğlu ise yaralı olarak Samatya Devlet Hastanesi'ne götürüldü.
Ufa’da olimpiyat meşalesini 800 tane Noel Baba karşıladı
Rusya’nın başkenti Moskova’dan Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 7 Ekim’de başlattığı meşale uçak, tren, otomobil, at arabası, devenin üzerinde ve geyiklerin çektiği kızaklarla 136 ayrı kent ve kasabaya ulaşacak.
Dağıstan Başbakan Yardımcısı Mahaçev kazada hayatını kaybetti
Moskova Trafik Müdürlüğü’nde yapılan açıklamaya göre Mahaçev yönetimindeki otomobil şerit bariyerlerine çarparak ters yöne girdi ve karşıdan gelen araçlarla çarpıştı. Çarpışma sonucu minibüs alev alarak yandı.
Lego'dan gerçek araba yaptı
BÜKREŞ - Romen genç Raul Oaida, Avustralyalı bir girişimcinin desteğiyle, Lego parçalarıyla otomobil yaptı.Twitter'dan attığı kriptolu mesajları çözen insanlara projeleri için destek vereceğini vaat eden Steve Sammartino, Romen Raul Oaida'nın fikrini gerçeğe çevirdi
Ekim'de trafiğe en çok Volkswagen kaydedildi
Trafiğe kayıtlı 9 milyon 171 bin 181 otomobilin yüzde 41,5’i LPG’li olarak kaydedilirken, en çok kaydı yapılan marka Volkswagen oldu.Trafiğe kayıtlı taşıtın yüzde 51,5’ini otomobil, yüzde 16,4’ünü kamyonet, yüzde 15,3’ünü motosiklet, yüzde 8,7’sini traktör, yüzde 4,3’ünü kamyon, yüzde 2,3’ünü minibüs
Bakan Çelik: Keşke kırmızı plakaları Türk yapımı otomobile takabilsek
ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hükümetin yerli otomobil konusundaki girişimlerine şu ana kadar Türk sanayicisinden cevap gelmemesine sitem etti. TOBB’un düzenlediği Sanayi Odaları Konseyi’ne katılan Bakan Çelik, teknoloji çağında dünyanın artık ordularla değil uydularla rekabet ettiğini ve dünyada yaşanan değişimlere
Opar Olio 34. İstanbul Rallisi ile yarın sona eriyor
İstanbul Otomobil Sporları Kulübü tarafından düzenlenen organizasyon, 47 ekibin katılımı ile nefes kesen mücadelelere sahne olacak. Saat 09.00’da Pendik Pazar Yeri’nden başlayacak olan yarış, Göçbeyli, Ulupelit, Oruçoğlu etaplarının ikişer kez geçilmesinin ardından 15.
Kaza anı araç kamerasına yansıdı
PEKİN - Çin'de, otoyolda sollama yaparken kontrolden çıkan bir otomobil yol kenarındaki bariyerlere çarpınca ortaya aksiyon filmlerini aratmayan görüntüler çıktı. Otomobile ok gibi saplanan çelik bariyerin, aracın ön tarafından girdi bagajdan çıktı.