özgürlük

Moskova’da binlerce kişi tutuklu göstericilerin salıverilmesi için yürüdü
Göstericiler tutukluların resimleri ve “Putin’in esiri Bolotnaya kahramanlarına özgürlük” yazılı döviz taşıdı.Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı yürüyüş olaysız bir şekilde sona erdi.
Kerry'den Ukraynalı muhaliflere destek
ve Avrupa’nın geleceği mücadelesinin hiçbir yerde olmadığı kadar Ukrayna’da önemli olduğunun altını çizen Kerry, Ukraynalıların büyük kısmının ülkesinde özgürlük ve refah içinde yaşamak istediklerini söyledi.
Erman Kılıç: Mücadeleyi asla bırakmam
Sivasspor’da Rıza Hocanın saha içinde bana verdiği bir özgürlük vardı. Tabii ki top rakipteyken de defansa yardım etmeye çalışıyordum ama top bizdeyken daha çok iş yapma eğilimdeydim bu özgürlükten dolayı.
TÜSİAD: Merkez Bankası faiz kararı ile önemli bir adım attı
Toplumun her kesiminden gelen katılımcı ve çoğulcu demokrasi talepleri karşısında özgürlük alanlarını genişletmek, adalete güveni temin etmek bakımından AB normlarında siyasi reformlarımıza da yeniden önem vermemiz gerekmektedir.
New York'ta darbe karşıtı gösteri
Eyleme katılan Mısırlı Tarık Rammah, ülkelerinde askeri rejim istemediklerini, özgürlük ve adalet istediklerini söyledi. Halkın oyu ile seçilen bir cumhurbaşkanının cezaevine gönderildiğini hatırlatan Rammah, "Demokrasi istiyoruz, özgürlük istiyoruz.
Muhalif Lider Kliçko: Yanukoviç ile müzakerelere devam edeceğiz
Anavatan Bloğu (cezaevindeki eski Başbakan Yuliya Timoşenko’nun siyasi hareketi) liderleri Arseniy Yatsenük, Vitaliy Kliçko ve aşırı milliyetçi olarak bilinen Özgürlük (Svoboda) Hareketi lideri Oleg Tyagnıbok ile bir araya geldi.
Ukrayna’da iktidar ve muhalefet uzlaştı; Sokaklar boşalacak
siyasi hareketi) liderleri Arseniy Yatsenük, Reform için Ukrayna Demokratik Birliği (UDAR-‘darbe’) lideri Vitaliy Kliçko ve aşırı milliyetçi olarak bilinen Özgürlük (Svoboda) Hareketi lideri Oleg Tyagnıbok ile bir araya geldi.
Freedom House: Türkiye, 'kısmen özgür' ülke
NEW YORK - Dünya genelindeki demokratik gelişimleri yakından takip eden Washington merkezli sivil toplum kuruluşu Freedom House’un (Özgürlük Evi) 2014 raporuna göre Türkiye ‘kısmen özgür’ ülkeler arasında yer aldı.
TÜSİAD Başkanı: Yeni HSYK kanun teklifinden büyük rahatsızlık duyduk
Diğer yandan birbiri ardına hazırlanan bir takım kanunların kendilerini tereddüte düşürdüğünü aktaran dernek başkanı, "İnternette özgürlük sınırlarını düzenleyen kanun tasarısının, iletişim özgürlüğü üzerine, kara bir bulut gibi çökeceği görüşü hayli yaygın.
AP Milletvekili Bildt’ten ‘endişe’ açıklaması: Yargı bağımsız olmalı
Gerek yazılı basında gerekse internette bu özgürlük esas olmalı.” dedi TBMM’deki görüşülmekte olan internet yasa teklifinin de bu özgürlüğü kısıtlamaması gerektiğine değindi.Avrupa’dan Suriye’ye savaşa giden göçmen çocukları konusunda soruları da cevaplandıran Bildt, “İsveç vatandaşı olan herkesin seyahat özgürlüğü var, dolayısıyla
Ukrayna İçişleri Bakanlığı'dan muhalefeti zora sokan görüntü
İdaresi’nde; Anavatan Bloğu (cezaevindeki eski Başbakan Yuliya Timoşenko’nun siyasi hareketi) liderleri Arseniy Yatsenük, aşırı milliyetçi olarak bilinen Özgürlük (Svoboda) Hareketi lideri Oleg Tyagnıbok ve Reform için Ukrayna Demokratik Birliği (UDAR-‘darbe’) lideri Vitaliy Kliçko ile bir araya geldi.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç, muhalefet liderleriyle bir araya geldi
İdaresi’nde; Anavatan Bloğu (cezaevindeki eski Başbakan Yuliya Timoşenko’nun siyasi hareketi) liderleri Arseniy Yatsenük, aşırı milliyetçi olarak bilinen Özgürlük (Svoboda) Hareketi lideri Oleg Tyagnıbok ve Reform için Ukrayna Demokratik Birliği (UDAR-‘darbe’) lideri Vitaliy Kliçko ile bir araya geldi.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç ülkesinin birliği için mum yaktı
KİEV - Ukrayna’da geçmiş yıllarda coşkuyla ülke genelinde kutlanan, Birlik ve Özgürlük Günü’nü, devam eden çatışmalar ve sokaklarda yanan lastikler nedeniyle siyah dumanlar altında kutlanıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Birlik ve Özgürlük Günü münasebetiyle başkent Kiev’deki Peçersk Lavra’da (Manastır) düzenlenen ayine katıldı.
Kanlı Ocak şehitleri Lahey'de anıldı
Azerbaycan Türklerinin özgürlük mücadelesini hunharca katliamları ile bastırmaya çalışan Sovyet zulmünü şiddetle lanetliyor, bir daha böyle bir insanlık sucunun yaşanmamasını, arzuluyoruz." dedi.Programa katılan davetlilere dernek yönetimi tarafından hüzün ve katliamı simgeleyen karanfiller verildi.
Tayland'da göstericilere patlayıcı madde atıldı: 28 yaralı
Bangkok'ta Özgürlük Anıtı (Victory Monument) bölgesinde kurulan sahne önündeki göstericilere atılan patlayıcı madde sonucu 28 kişinin yaralandığı belirtildi. Yaralılardan 7 kişinin durumunun ağır olduğu açıklandı.
Burgos’taki ‘yol projesi’ karşıtı gösterilerde 14 gözaltı
“Hepimiz Gamonalıyız”, “Yaşasın işçi sınıfının mücadelesi” ve “Gözaltındakilere özgürlük” sloganları atan göstericilerden bazılarının arabaları ve çöp bidonlarını ateşe vererek polisle çatıştığı bildirildi.
Ekonomik özgürlükte Rusya 140, Türkiye 64’üncü
MOSKOVA - Dünya Ekonomik Özgürlük endeksi 2014 raporunda Türkiye 69. sıradan 64. sıraya yükseldi. Geçtiğimiz yıl 139. sırada bulunan Rusya ise bu yıl bir basamak gerileyerek 140’uncu oldu.
Tunus devrimin üçüncü yılında yeni anayasaya kavuşuyor
Tunus’da devrimden sonra özgürlük atmosferinin yaşandığını söyleyen anayasa hukukçusu Prof. Dr. Kays Said, bu süreçte yol haritasının ise çok net olmadığını belirtti. Said, “ Geçiş süreciyle ilgili bazı zamanlama sorunları yaşanıyor.
Memurlar, yapılan zammı bordro yakarak protesto etti
Herkese özgürlük, herkese eşit muamele." dedi. (CİHAN)
Dışişleri Bakanlığı, Rauf Denktaş’ı andı
Rauf Raif Denktaş’ı saygı ve rahmetle anan açıklamada, “Kıbrıs Türkü'nün var olma ve özgürlük mücadelesinin önderi merhum Denktaş, tüm hayatını adadığı bu mücadeleyi büyük bir özveri ve dirayetle savunmuştur.
Tayland büyük gösteriye hazırlanıyor
Eylemlerin merkezi olarak gösterilen Özgürlük Meydanı ve bakanlıkların önünde 2 bine yakın kişi çadırda yaşayarak protestolarına devam ediyor. Çadır şehirde banyo, tuvalet, revir, eczane ve berber bulunuyor.
Fransız komisyon başkanı: Atamalar, kafalarda soru işareti bırakıyor
Fransa'nın Türkiye'ye uluslararası değerler olan özgürlük, eşitlik ve kardeşliği elbette hatırlatacağının da altını çizen Danielle Auroi, ''Biz Türkiye'nin üzerine düşen yükümlükükleri yerine getirebileceğine ikna olduk.
Bakanlık araştırması: Gençler, Facebook’u Twitter’dan fazla kullanıyor
SOSYAL MEDYADA EN ÖNEMLİ KONU ‘ÖZGÜRLÜK’Araştırma sonunda gençler için sosyal medyada en önemli olan konunun yüzde 37 oranla özgürlük olduğu tespit edildi. Özgürlük konusu özellikle öğrenciler, bekarlar ve Twitter kullanıcıları için daha da önemli.
Kiev’in merkezinde muhalif milletvekili dövüldü
KİEV - Ukrayna’nın başkenti Kiev’in merkezinde muhalif Svoboda (Özgürlük) Partisi Milletvekili Andrey İlyenko ve avukatı Sıdir Kizin kimliği belirsiz şahısların saldırısına uğradı.Polise şikayetçi olduğunu ifade eden Milletvekili Andrey İlyenko, kendisini feci şekilde döven kişilerin profesyonel olduklarını belirtti.
Senegal’in şehirleri bir günde boşaldı
Dakar’ın merkezinde bulunan ve şehrin en işlek yeri olan Özgürlük Meydanı sadece turistlere kaldı. Aynı gün aynı yöne hareket eden insanlar, kilometrelerce uzunlukta araç kuyruğu oluşturdu. Tek varış noktasının Touba şehri olduğu ülkede, şehirler arası otobüslerde boş yer kalmadı.
Alman basını: Erdoğan, "yakalayın hırsızı" diyen hırsız gibi
Bu yaz tüm ülke çapında görülen protestolarda göstericiler demokrasi ve bireysel özgürlük istemişti. Ancak Erdoğan onların üzerine şiddetle gitti, ülkenin gençliğini yabancı bir komplonun parçası olmakla karaladı.
Sultangazi’de tutuklu milletvekilleri için eylem
‘Tutuklu vekiller onurumuzdur’ şeklinde slogan atana BDP’liler, ‘Roboski katliamı aydınlansın’, ‘Harama el sürmediler makineyle saydılar’, ‘Tutuklu vekillere özgürlük’ ve ‘İrademizi sömürge hukukuna teslim etmeyeceğiz’ yazılı dövizler taşıdı.
Tayland’da yılbaşı öncesi protestolardan esnaf rahatsız‏
Eylemlerin merkezi olan Özgürlük Meydanı’ndan seslenen konuşmacılar, bu noktalarda kurulan büyük ekranlardan canlı olarak gösteriliyor. Bu arada esnafın büyük umut bağladığı yılbaşı satışlarını gösterilerin etkilemesi endişesi hakim.
MÜSİAD: Yolsuzluk iddiaları sonuna kadar araştırılmalı
Türkiye, son 10 senede hak ve özgürlük alanında büyük yol kat etti. Reformlar ile, siyasi tablo ile büyüyen bir ülke olarak bölgesinde önder oldu. Türkiye, dünyanın ve bilhassa Avrupa’nın ekonomilerini menfi etkileyen bunalıma rağmen büyüdü, büyüyor da.
Rusya, Ukrayna’yı iflastan kurtardı, yıllık katkı 7 milyar dolar
Kiev Özgürlük Meydanı’nda toplanan muhaliflere seslenen Azarov, “İmzalanan anlaşma Ukrayna ekonomisi açısından olumlu bir perspektif sağlıyor. Bugün hiç kimse Ukrayna ekonomisini ve istikrarı tehdit edemez.
AİHM: Ermeni soykırımı iddiasını reddetmek ifade özgürlüğü kapsamındadır
AİHM ise ‘şok edici ya da rahatsızlık verici’ ifadelerin dahi özgürlük kapsamında olduğunu hatırlattı. Perinçek’in 1915’de tehcir ve katliam yapıldığını hiçbir zaman inkar etmediğini fakat bu olayların ‘soykırım’ olarak nitelendirilemeyeceğini söylediğini belirten mahkeme, bu yaklaşım
Ukrayna, Rusya ve AB’nin kıskacında
Yanukoviç’in Rusya ziyareti öncesi ABD’li senator John McCain ve Chris Murphy’i ağırlayan Kiev Özgürlük Meydanı’nda toplanan muhalifler gösterilerini yoğunlaştırıyor. Muhalifler, Yanukoviç’ten Rusya ile Gümrük Birliği anlaşmasını imzalamamasını talep ediyor.
Yanukoviç, ABD'li senatörleri kabul etti
Ülke temasları çerçevesinde McCain; Anavatan partisi (cezaevindeki Yuliya Timoşenko’nun partisi) liderlerinden Arseniy Yatsenük, Özgürlük (Svoboda) Hareketi lideri Oleg Tyagnıbok ve Reform için Ukrayna Demokratik Birliği (UDAR-‘darbe’) lideri Vitaliy Kliçko ile akşam yemeğinde bir araya gelmiş ve ülkedeki
ABD'li senatör, Euro Meydan eylemlerine destek için Ukrayna'da
McCain, Ukrayna’daki siyasi durumu değerlendirmek üzere Anavatan partisi (cezaevindeki Yuliya Timoşenko’nun partisi) liderlerinden Arseniy Yatsenük, Özgürlük (Svoboda) Hareketi lideri Oleg Tyagnıbok ve Reform için Ukrayna Demokratik Birliği (UDAR-‘darbe’) lideri Vitaliy Kliçko ile akşam yemeğinde bir araya geldi.
Davutoğlu: Lefkoşa'ya yol Atina'dan değil Ankara'dan gider
Bunun bir halkın özgürlük ve bağımsızlığının yansıması olduğunu kaydeden Davutoğlu, KKTC’nin 30 yılını geride bıraktığını, Kıbrıs sorununun ise 60 yıla yakın bir geçmişi olduğunu belirtti.Davutoğlu, çok konuşulması ve irdelenmesi nedeniyle Kıbrıs konusunda çok kapsamlı bir müktesebat oluştuğunu vurgulayarak, 2004 yılında bir planın referanduma sunulduğunu
Nelson Mandela’nın naaşı Qunu’ya ulaştı
Güney Afrika’nın özgürlük mücadelesinde adı Nelson Mandela ile beraber anılan Başrahip Desmond Tutu’nun cenazeye katılmayacağını bildirmesi ile ülkede şok yaşandı. Tutu yaptığı açıklamada, “Çok sevdiğim ve değer verdiğim birisine son görevimi yapmak isterdim.
Davutoğlu, İmrozlular Derneği'ni ziyaret etti
Türkiye vatandaşlığını kaybedenleri eskiden olduğu yine Türkiye vatandaşlığını almaya davet eden Davutoğlu, Türkiye’nin demokratikleşme ve özgürlük alanında büyük mesafeler katettiğini söyledi. "Biz korkuları ve tabuları yıktık.
Ukrayna’da taraflar 'yuvarlak masa 'toplantısında buluştu
Aleksander Efremov, Ukrayna Komünist Partisi (UKP) Başkanı Petr Simenenko, Anavatan Hareketi liderleri Arseniy Yatsenük, aşırı milliyetçi olarak bilinen Özgürlük (Svoboda) Hareketi lideri Oleg Tyagnıbok, Reform için Ukrayna Demokratik Birliği (UDAR-‘darbe’) lideri Vitaliy Kliçko, din adamları ve kanaat önderleri katıldı.
Rumlar, uzlaşı çağrısı yapan AP ilerleme rapor taslağından memnun kalmadı
Rum siyasetçiler Gazimağusa Limanı’nın açılmasının ve Türkiye ile 15 (enerji), 23 (yargı ve temel haklar) ve 24 (adalet, özgürlük ve güvenlik) numaralı başlıklarının müzakerelere açılması için çağrı yapılmasını eleştirdi.
Ashton, Ukrayna’da temaslarda bulunuyor
Arseniy Yatsenük ile birlikte meydanı gezen Ashton, daha sonra aşırı milliyetçi olarak bilinen Özgürlük (Svoboda) Hareketi lideri Oleg Tyagnıbok ve Reform için Ukrayna Demokratik Birliği (UDAR-‘darbe’) lideri Vitaliy Kliçko ile akşam yemeğinde bir araya geldi.
Rousseff: Mandela'nın kavgası tüm halklara ilham verdi
sosyal adaleti tesis etmede Brezilya ve Güney Amerika'ya ilham verdiğini belirten Rousseff, 'Mandela'nın kavgası, yalnızca Güney Afrika ve bu kıtada değil özgürlük ve eşitlik için mücadele eden tüm halklarda yankı bulmuştur.
Rusya, Ukrayna’da Lenin heykelinin yıkılmasını kınadı
Kiev’in özgürlük meydanından toplananların Ukrayna’yı temsil etmediğini savunan Puşkov, “Evet, orada bir çok insan var. Orada 100 bin kişi bile olsa, onlar Ukrayna’nın geleceğine karar veremez.
Ukrayna’da eylemcilere gece yarısı baskını
Köşk önündeki eylemcilere müdahale yapıldığı haberinin ardından olay yerine gelen aşırı milliyetçi Özgürlük (Svoboda) Hareketi lideri Oleg Tyagnıbok; burada Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada; “Sayıca üstünlükleri vardı.
Üniversite öğrenciler 'Euro Meydan' için sokakta
Özgürlük sloganları atan eylemciler, Euro Meydan eylemlerinin merkezi Bağımsızlık Meydanı’ndaki eylemlere de aktif şekilde katılıyor. Üniversiteliler, öğrencilere karşı açılan ceza davalarının iptalini ve kanunlara aykırı şekilde gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını istiyor.
Kılıç: TFF, kulüpleri önceden bilgilendirmeli ve uyarmalıdır
/>"Diğer yandın Nelson Mandela sadece vatandaşlarının değil, sadece Afrikalıların değil, kendini ötekileştirilmiş hisseden her din ırk dil ve inanç mensubunun özgürlük mücadelesinde adeta simgesi haline gelmiştir.
Protestocular Kiev’deki Lenin heykelini yıktı
KİEV - Ukrayna’nın başkenti Kiev’in merkezindeki Lenin heykeli, ellerinde milliyetçi Özgürlük Partisi bayrakları tutan yüzleri maskeli bir grup tarafından yıkıldı.Grup, kırmızı granitten yapılmış Lenin heykelinin üzerine dayadıkları merdivenle çıkarak ellerindeki halatları heykele bağladı.
Ukrayna'da ‘Milyonların yürüyüşü’ meydanı doldurdu
Avrupa yanlısı muhalefet partileri liderlerinden; dünya boks şampiyonu Vitaliy Kliçko, eski İçişleri Bakanı Yurit Lutsenko, Özgürlük Hareketi Lideri Oleg Tyagnıbok, Arseniy Yatsenük, tutuklu lider Yuliya Timoşenko’nun kızı Yevgeniya ve sanatçı Ruslana konuşma yaptı.
Saakaşvili ‘Euro Meydan’ eylemlerine katıldı
Euro Meydan kazanırsa, başarı ve özgürlük halkasına; Gürcistan, Moldova ve Ermenistan da eklenecek.” dedi.Ülkelerin birlik olmadığı takdirde Kremlin çetesi tarafından tek tek yok edileceğini söyleyen Saakaşvili, bu eylemin zaferle sonuçlanması halinde Rusya’nın da
Mandela’nın ölümü sebebiyle BM’de bayraklar yarıya indirildi
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, Mandela’yı özgürlük, adalet ve insan haklarının yılmaz savunucusu olarak nitelendirdi. Güney Afrikalı Pillay, “O, belki de günümüzün en büyük ahlaki lideriydi.
Yanukoviç, Putin’le stratejik ortaklık anlaşmasına yakın
Cumartesi sabah itibari ile Kiev Özgürlük Meydanı’ndan kurulan çadırlarda binlerce gösterici yer alıyor. 2004’de gerçekleşen Turuncu Devrim sonrası muhalif gruplar sıklıkla meydana gelerek hükümete tepkilerini dile getiriyor.