patlıcan

TZOB: Ocak ayında 17 ürünün market fiyatı arttı
“Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 12,77 ile patlıcan, yüzde 12,49 ile lahana, yüzde 5,98 ile kabak, yüzde 4,42 ile kuru üzüm, yüzde 4,10 ile domates, yüzde 3,81 ile ıspanak, yüzde 3,71 ile havuç, yüzde 3,01 ile kuru incir, yüzde 2,56 ile tavuk eti, yüzde 0,75 ile
Soğuk seraları vurdu, sebze fiyatları tavan yaptı (Özel)
Domates, biber, fasulye, patlıcana talep aynı hızla devam edince bazı ürünlerin fiyatı iki katına çıktı. Etiketleri kaldıran pazar esnafı sebebini soran vatandaşı şu cevabı verdi: "Fiyat yazmaya korkuyoruz.
TZOB: Tarımda fiyatlar 12 aylık ortalamalara göre geriledi
Bayraktar, hem üreticide hem markette en fazla fiyat artışının patlıcanda görüldüğünü bildirerek, “Market fiyatlarında en fazla fiyat düşüşü yüzde 4,82 ile pırasada, en fazla fiyat artışı yüzde 104,94 ile patlıcanda görüldü.
"Tarım Bakanlığı sorundan değil, sorumluluktan kurtulmaya çalışıyor"
Çetin, salatalık, limon, patlıcan, kabak gibi ürünlerde mühür bandının kaldırılması yönünde bir eğilim oluştuğunu, "Bu gündeme getirilirse bizim de elimiz rahatlar." şeklinde açıklama yaptı.
Sebze-meyvede fiyat uçurumu: Tarlada 1, markette 3 lira
Birliğin verilerine göre bazı sebze-meyvenin tarladaki kilo fiyatları şöyle; biber 1,5 lira, domates 1 lira, patlıcan ve kabak 70-80 kuruş, mandalina 40-50 kuruş, ayva 1,30 lira, Santa Maria armudu 2 lira.
Türkiye, örtü altında 6,2 milyon ton sebze-meyve üretiyor
Bayraktar, 2012 yılı geçici verilere göre, örtü altında 387 bin 459 ton sivri biber, 241 bin 969 ton patlıcan, 135 bin 116 ton kavun, 114 bin 159 ton kabak (sakız), 80 bin 891 bin ton dolmalık biber, 38 bin 690 ton kıvırcık marul, 34 bin 153 ton taze fasulye, 16 bin 84 ton
Tohum artık 20 değil, 2 yılda ıslah ediliyor (Özel)
Çok zor olan bu teknikler, PAÜ BİYOM'da soğan ve patlıcan türlerinde başarıyla uygulandı. Elde edilen bitkiler, serada büyütülüp saflaşmış tohumlar üretildi. Bunlardan yetiştirilen bitkiler, genetik açıdan yüzde 100 birbirine benziyor.
Hasat bitti, yazlık sebze-meyvede fiyatlar arttı
Markette en fazla fiyat artışının yüzde 42,14 ile domateste görüldüğünü ifade eden Bayraktar, onu sırasıyla yüzde 24,89 ile patlıcan, yüzde 12,02 ile kabak, yüzde 11,66 ile patates, yüzde 11,09 ile salatalık, yüzde 9,83 ile havuç, yüzde 6,18 ile yumurta, yüzde 3,74 ile marul, yüzde 3,11 ile armut
Organik pazarda 44.5 ton yazlık sebze satıldı
Pazarda sezon boyunca 44,5 ton yazlık sebze (domates, biber, hıyar, fasulye, patlıcan), 35,4 ton meyve (kayısı, elma, üzüm, çilek, kiraz) satılmıştır. Üretim sezonunun sona ermesi sebebiyle Organik Pazar 2013 yılı itibariyle sonlandırılmıştır.
Çiftçi aileler bilgilerini yarıştırdı
domates ve salatalıkla, 4 bin 620 dekarlık alanda 227 üreticiyle başlandığını anlatan İl Müdürü Güldal, “Mevcut ürünlerin yanına çilek, erik, biber ve patlıcan üretiminin de dahil edildiği proje kapsamında, yaklaşık 3,5 milyon dekarlık tarım arazisine sahip olan İzmir’de 57 bin 594 dekar alanda, dört yılda toplam 242 bin
Göreme’nin Japon gelinleri hünerlerini sergiledi
Bizzat yarışma alanlarında önlüklerini giyerek soğan soyup, patlıcan ve patates soyan, et kavuran Japon gelinlerin hünerleri profesyonel aşçılarca beğenildi.Göreme’yi ve Kapadokya’yı çok sevdiklerini söyleyen Japon gelinler, 'Japonya’da Kapadokya çok seviliyor.
Evin çatısındaki bahçede yok yok
Biber, patlıcan, pancar, mısır, pırasa, fasulye vb. gibi birçok sebze bulunuyor. İncir ağacı, nar ağacı, üzüm, böğürtlen ve ahududu da yetiştiriyorum.
Şehrin göbeğindeki 17 milyon liralık imarlı arsada isot yetiştirip kebap yapıyor
işletmecisi Ahmet Cengiz, Türkiye’nin dördüncü büyük şehri Bursa’da, tam 17 milyon lira değer biçilen şehrin en değerli semtindeki 4 dönümlük imarlı arsada patlıcan, domates, isot yetiştirip kebap yapıyor.
Turşuya 17 milyon Euro yatırdı, sektörün lideri oldu
Euro Gıda’nın ürün portföyünde başta salatalık ve biber olmak üzere onlarca çeşit turşu, közlenmiş sebze ürünleri, sebze konserveleri ile patlıcan ve biber bazlı soslar yer alıyor. Euro Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Önen, bin kişiye istihdam sağladıklarını ve 15 bin çiftçi ile çalıştıklarını belirterek “Almanya’dan Kanada’ya, İtalya’dan
700 yıllık Beyce pazarında doğal ve yerli ürün bereketi yaşanıyor
Pazarda köy domatesi 1 liradan, patlıcan 1,5 liradan satılıyor. İlçede çiftçilik yapan Ahmet geçkin "Kendi bahçemizde yetiştirdiğimiz Köy domatesi,biber,fasulye,erik.incir,köy ekmegini her salı kurulan bu pazarda satıp, pazar ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz.
Patlıcan ve mısır tarlalarındaki Hint kenevirleri imha edildi
DİYARBAKIR - Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı tarafından Bismil'in Aralık köyünde gerçekleştirilen operasyonda patlıcan ve mısır tarlalarında tespit edilen Hint kenevirleri imha edildi.Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca, 23 - 24 Ağustos tarihlerinde Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Aralık köyünde ve Sur ilçesi Gültepe köyünde uyuşturucu madde imal
Gaziantep'te kurutmalıklar satışa hazır
Bahçeden toplanan acur, kabak, patlıcan, biber ve salatalıklar kentin yüksek yerlerinde oluşturulan alanlarda kurutularak kış ayına hazırlık yapılıyor. Sadece Gaziantep'te talep bulmayan kurutmalıklar özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi birçok ilin yanı sıra yurt dışından da büyük ilgi görüyor.
1 kilo ağırlığında domates yetiştirdi
"Ben de bu gördüğünüz tarlada bu yıl biraz daha fazla ürün çeşidi yapmak için daha çok alana ekim yaptım doğal gübre kullanarak domates, biber, salatalık, patlıcan, kavun, karpuz yetiştiriyorum. Bu büyüklükte domatesi ilk kez yetiştirdiğini ifade eden Atıl, ”Domatesler arasında fark ettiğim bu ürün beni çok şaşırttı.
Bu mahallede herkes patlıcan işi yapıyor
AYDIN - Aydın’ın Nazilli ilçesi Yıldıztepe Mahallesi'nde bu günlerde patlıcan seferberliği başlamış durumda. Mahallenin çocukları, kadınları ve erkekleri patlıcan işiyle meşgul oluyor.
Ramazan’da en fazla kiraz ve pirincin fiyatı arttı
Bayraktar, şunları ifade etti: “Sivri biber, patlıcan, yeşil soğan, elma, yeşil mercimek, kuru incir, Antep fıstığı, yumurta, süt, zeytinyağı, ayçiçek yağı ve patates fiyatlarında değişim yaşanmamıştır.
Ramazan’da fırsatçılara göz açtırılmadı
Domatesteki fiyat düşüşünü yüzde 40,80 ile sivri biber, yüzde 23,47 ile patlıcan izledi. Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 41,38 oranı ile karpuzda oldu. Karpuzdaki fiyat artışını yüzde 33,33 ile fındık, yüzde 12,66 ile kuru soğan takip etti.
TZOB: Tavuk eti fiyatı artmadı aksine azaldı
fiyatı en fazla artan ürünler karpuz, kuru soğan ve fındık, fiyatı en fazla düşen ürünler ise sivri biber, domates, patates, marul, yeşil fasulye, elma, patlıcan, şeftali ve yumurta olmuştur. Akdeniz Bölgesi’nde kuru soğan üretiminin fazla gerçekleştiği Reyhanlı ilçesinde hasadın erken tamamlanması, İç Anadolu Bölgesi’nde ise henüz tam olarak hasadın başlamaması
Taliban'ın kaçırdığı şoför ailesine kavuştu
Çiftetelli de oynayan Yeşil'e eşi Meryem Yeşil, elleriyle hazırladığı patlıcan dolmasından yedirdi. Eşi Meryem Yeşil, eşine kavuştuğu için mutlu olduğunu belirterek, "Evimin ışığının yeniden yandı" dedi.
Müşteri şikayet edince kendi sebzelerini ürettiler
Yıllık ise ortalama 120 ton domates, 300 ton patates, 90 ton biber, 30 ton patlıcan, 5 tonda sarımsak üretimi yapıyoruz. Toplamda yıllık ortalama 640 ton üretim yapıyoruz.'' dedi. Yaptıkları bu çalışma sayesinde istihdam edilebilirlikte de artış yaşandığını kaydeden Zelveci, tüm ürünlerinin genel olarak organik olduğunu söyledi.
Gazzeli annenin en büyük hayali: Çocuklarım insan gibi yaşasın (Özel)
Cihan Haber Ajansı’nı(Cihan) iftar sofrasına davet eden Gazzeli Akkeela ailesinin sofrasında; mercimek çorbası, bitki çorbası, humus, salata, patlıcan kızartması ve ekmek vardı. Pencereleri kırık olduğu için bayrak asmışlar içerisi görünmesin diye.
Fethiye lezzetlerini tanıtacak 32 kişilik ekip arazide çalışmaya başladı
Keçiler’de biber, domates ve patlıcan tarlalarını gezen üretim ile ilgili bilgi alan ekip, projede çalışan çiftçilerin evlerine de konuk oldu. Daha sonra Arpacık Köyü’ne giden TUİ çalışanları yine proje ile birlikte çalışan bir çiftçinin bahçesinde kiraz topladı.
Türk mutfağı New York’ta görücüye çıktı
Gecede, Türk mutfağına ait, dolma, lahmacun, baklava, zeytin, zeytin yağı, patlıcan ezmesi gibi lezzetler katılımcılara ikram edildi. (CİHAN)
Levent Kırca, Kültür Bakanlığı destekli oyunda Başbakan'a hakaret etti
Burnun patlıcan gibi ortada kalmış. Ya şu burun beni acayip tahrik ediyor lan." Ergenekon Terör örgütü ve Balyoz Darbe Planı davasının sanıklarını kahraman olarak gösteren Kırca'nın oyununa ait afişlerde “T.
Kilosu 4 liraya çıkan domatesin fiyatı Ramazan’da düşecek
Yaz aylarının vazgeçilmez sebzelerinden taze fasülye 4 liradan, patlıcan 2-3 liradan, kabak 3 TL'den satılırken, sektör temsilcileri fiyatların önümüzdeki günlerde düşeceğini belirtiyor. Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, özellikle domatesin şu anda sadece Antalya’daki tarlalardan
Patrik Bartholomeos, Ürgüp’e geldi
işlettiği Öykü Evi’ni seçen Bartholomeos’a, öğle yemeğinde hünkarbeğendi, içli köfte, sigara böreği, erişte, taze fasulye, havuç lahana salatası, közde biber patlıcan’dan oluşan menü ikram edildi. Bartholomeos yemek sonrasında da kayısı tatlısı ve aside helvasından ikram edildi.
Beytüşşebap’ta sebzecilik projesine yoğun ilgi
Toplam bütçesi 147 bin TL olan proje kapsamında vatandaşlarımıza 35 bin adet domates, 20 bin adet karpuz, 15 bin adet salatalık, 15 bin adet patlıcan ve 30 bin adet de biber fidesi dağıtımı gerçekleştirildi.
Gineli Bakan: Türkiye ile gıda güvenliği konusunda işbirliği yapmak istiyoruz
İzmir’de 17 bin dekar alanda bin 100 üretici tarafından şeftali, kiraz, mandalina, üzüm, domates, hıyar, çilek, erik, patlıcan ve biber üretimi yapılıyor. Bu projeyle hedefimiz, kontrolsüz ilaç kullanımının önüne geçerek taze sebze ve meyvede kalıntı sorununu çözmekti.
Hayır yarışında eşine sandığını sattı
Yarışmada patlıcan kebabı birincilik aldı. İkinciliği Alinazik alırken üçüncülük getiren yemek de mumbar dolması oldu. Dereceye giren yemek sahipleri çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.
Erken başlayan sıcaklar meyve ve sebze fiyatlarına taban yaptırdı
Sebze fiyatlarının çok düştüğünü belirten Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, “Finike bölgesinde domates, patlıcan, salatalık, kabak nadiren de olsa kavun ekilir. Yazlık dediğimiz sera ürünlerinin toplanmasına başlandı.
Makul fiyat, bol ürün çiftçiye daha çok para kazandırdı
Salatalık halde bir lira iken, şeker fasulye 2, patlıcan da 65 kuruştan satıldı. Domates mayıs ayına 2,5 liradan giriş yaptı. Biber ve fasulye fiyatlarında ciddi bir değişiklik gözlenmezken, salatalıkta ise Kumluca toptancı halinde fiyat 75 kuruşu gördü.
Somali’de ilk kavun ve patlıcanlar yetişmeye başladı
ANKARA - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İHH İnsani Yardım Vakfı ortaklığında Somali’de açılan Tarım Okulu ilk kez kavun ve patlıcan yetiştirmeye başladı. Okulun 4 hafta süren ilk eğitim-öğretim uygulamalarının ilk ders dönemi başarıyla tamamlandı, ilk mezunlar sertifikalarını aldı.
Havalar ısındı, bollaşan sebze ve meyve ucuzladı (Özel)
Patates ve patlıcan gibi ürünlerin fiyatlarında ise 10 ile 25 kuruş arasında artış oldu.Antalya Toptancı Hal Müdürü Rıza Uysal, havaların ısınmasıyla birlikte hale giren çeşitlerde ve miktarlarında yüzde 5 artış olduğunu belirterek, “Fiyatlarda 10-15
Bahar yağmurları sürüyor, sebze meyve fiyatları düşüşe geçti
olabileceğini belirten Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, salatalık ve patlıcan gibi sebzelerin 1 lira seviyesinde olduğunu, düşüşün önümüzdeki hafta da süreceğini söyledi.
Mart ayında ulaşım ve gıda fiyatları arttı
42,43 artışla sivri biber, yüzde 41,64 artışla çarliston biber, yüzde 25,72 artışla dolmalık biber, yüzde 20,96 artışla mandalina, yüzde 14,17 artışla patlıcan takip etti. Bununla birlikte gıda madde fiyatlarında Şubat ayına göre göre yüzde 14,13 azalış domates, yüzde 12,80 azalış karnabahar, yüzde 7,17 azalış yeşil soğan, yüzde 6,52 azalış
Emekliliğin tadını, koruyucu aile oldukları çocuğa babalık yaparak çıkarıyor
Döner, pizza, lahmacun gibi yemekleri sevdiğini, patlıcan ve bezelyeyi ise sevmediğini anlatan Kadir, annesinin sevdiği yemekleri yaptığını, dışarıya çıktıklarında ise hamburger yediklerini sevinçle anlattı.
İhraçlık domates dalında 6 lirayı gördü
Patlıcan ve fasulye ise üreticisini üzdü. Bir ay içerisinde ciddi bir düşüş yaşayan bu sebzeler halde 1.6 ile 3 liradan alıcı gördü.
Domates, biber, patlıcan, kabak ve salatalığa 80 lira ihracat desteği verilecek
MERSİN - Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan domates, biber, patlıcan, kabak ve salatalık için 80 lira ihracat desteği vereceklerini belirtti. Çağlayan, bunun kararnamesini çok yakında çıkaracaklarını dile getirdi.
Rus heyet, Antalya'nın kongre imkanlarını araştırıyor
Limak Limra ve Su Hotel’de bilgilendirilen Rus medya temsilcileri, Su Hotel’in usta aşçılarından uygulamalı olarak zeytinyağlı biber ve patlıcan dolması yapmayı öğrendi. (CİHAN)
Memur Sen: Şubat’ta açlık sınırı 998,6 TL oldu
yüzde 42,43 artışla sivri biber,yüzde 41,64 artışla çarliston biber, yüzde 25,72 artışla dolmalık biber, yüzde 20,96 artışla mandalina, yüzde 14,17 artışla patlıcan ve yüzde 11,55 artışla nar fiyatlarında tespit edildi.
Ağanın topraklarını adına tapuladığını iddia eden köylüler baş kaldırdı
Burada domates patlıcan ekiliyor. Domates, patlıcan desteği var mı ki birileri tapulayıp destek alıyor.” diye ifade ettiler.
Yeşil fasulye Şubat'ın fiyat şampiyonu oldu
Marketlerdeki sivri biber yüzde 43,26, patlıcan ise yüzde 10,09 oranında zamlandı. Üretici fiyatlarındaki en büyük artış yüzde 71,68 oran ile yeşil fasulyede, yüzde 70,88 ile sivri biberde, yüzde 26,98 ile patlıcanda görüldü.
4 domates, 5 biber, 2 salatalık, 2 patlıcan 5,5 TL
Yetkin, basın toplantısı düzenlemek için aldıkları 4 adet domatesin, 5 adet biberin, 2 adet salatalığın, 2 adet patlıcanın 5,5 lira tuttuğunu vurguladı.Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Yetkin, sebze meyve fiyatlarındaki artışa ilişkin basın toplantısı düzenledi.
Alanya Cezaevi’nde tropikal meyve sebze fidesi yetiştirilecek (Özel)
Yaklaşık 2 yıl önce düzenlenen cezaevi bahçesinde patlıcan, karpuz, domates, biber, kırmızı lahana, marul, maydanoz, kabak, fasulye, barbunya, karnabahar, soğan gibi sebzeler yanı sıra zeytin, keçiboynuzu, nar, mandalina, portakal, limon, muz ve avokado gibi meyvelerin
4 ilin zam şampiyonu patlıcan
MALATYA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’de yaptığı araştırmaya göre, ocak ayında fiyatı en çok artan ürünün patlıcan olduğu bildirildi. TÜİK Malatya Bölge Müdürlüğü tarafından Ma­lat­ya, E­la­zığ, Bin­göl, Tun­ce­li il­le­ri­nin ocak ayı TÜ­FE istatistikleri a­çık­lan­dı.
'Mevsim sebze ve meyvesi tüketin aile bütçesine katkıda bulunun'
BURSA - Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, aile bütçesine katkı sağlamak için serada üretilen patlıcan, biber, domates yerine mevsim sebze ve meyvesinin tüketilmesini önerdi.