pekin

Çin’den devletin şeffaflığı için gizlilik yasası
PEKİN - Çin Başbakanı Li Keqiang, hükümetin şeffaflığını artırmayı amaçlayan devlet gizlilik yasası uygulama yönetmeliğini imzaladı.45 maddeden oluşan ve 1 Mart 2014 tarihinde resmen yürürlüğe girecek yönetmelikte, gizliliklerin ifşa edilmesi, nelerin devlet sırrı olarak tanımlanması ya da
Brezilyalılar, Çin'i kahve bağımlısı yapacak
2013 yılında Brezilya'da üretilen tüm ürünlerin yüzde 24'ünün Çin'e ihraç edildiği tespit edilirken, tarım bakanlığına bağlı Brezilya Tarım Konfederasyonu Pekin'de bir ofis açtı. (CİHAN)
Çin’de yeni kuş gribi vakaları
PEKİN - Çin’de insanlarda görülen H7N9 kuş gribi vakalarında artış yaşanıyor. Son olarak dün, biri ölümle sonuçlanan 6 yeni vaka rapor edildi.
Çin’de yollar insan seliyle doldu
PEKİN - Dünyanın en büyük döngüsel göçün yaşandığı Çin’in Bahar Bayramı’nda yollar insan seliyle dolup taştı.Çin, 31 Ocak’ta geleneksel ay takvimine göre yılan yılını geride bırakıp, at yılına girmişti.
Çin’de ‘’at yılı’’ yangınlarından 10 kişi öldü
PEKİN - Çin’de geleneksel 12 hayvanlı ay takvimine göre at yılı arifesinde çıkan yangınlarda 10 kişinin öldüğü bildirildi.Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, Bahar Bayramı arifesinde yapılan kutlamalarda ülke genelinde çıkan bin 47 yangında 10 kişinin öldüğü açıkladı.
Türkmenistan, enerji kaynaklarını keşfetti (Haber -Analiz)
2009 yılında Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattının devreye alınması sonucunda Pekin yönetimi, Türkmen gazının en büyük ithalatçısı konumuna geldi. Daha önce Türkmenistan’dan en fazla gazı Rusya satın alıyordu.
Çinliler, ‘’At Yılı’’nı kutlamak için panayırlara akıne etti (Özel)
PEKİN - Çin, dün gece geleneksel 12 hayvanlı ay takvimine göre yılan yılını geride bırakıp, at yılına girdi. Bu bayram aynı zamanda ülkede Çin yeni yılı ya da Bahar Bayramı (Chunjie) olarak da adlandırılıyor.
Çin ‘’at yılı’’na girdi (2)
PEKİN - Çin, geleneksel ay takvimine göre yılan yılını geride bırakıp, at yılına girdi. Bu bayram aynı zamanda ülkede Çin yeni yılı yada Bahar Bayramı (Chunjie) olarak da adlandırılıyor.
Çin ‘’at yılı’’na girdi (1)
PEKİN - Çin, bu gece geleneksel ay takvimine göre yılan yılını geride bırakıp, at yılına girdi. Bu bayram aynı zamanda ülkede Çin yeni yılı yada Bahar Bayramı (Chunjie) olarak da adlandırılıyor.
Çin ‘’at yılı’’na giriyor
PEKİN - Çin, bu gece geleneksel ay takvimine göre yılan yılını geride bırakıp, at yılına giriyor. Bu bayram aynı zamanda ülkede Çin yeni yılı yada Bahar Bayramı (Chunjie) olarak da adlandırılıyor.
Çin, okullarda sigara içmeyi yasakladı
PEKİN - Çin, ülkedeki tüm okullarda sigara içmeye yasak getirdi.Çin Eğitim Bakanlığı’ndan bugün yayımlanan genelgede, kimsenin ilk ve orta okullarda, kreşlerde ve meslek okullarında sigara içmesine izin verilmeyeceği vurgulandı.
Çin artık dünyanın en büyük yatırım ülkesi değil
PEKİN - ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin Çin’i geçerek dünyanın en büyük yatırım ülkesi olduğunu ve bu yılın Amerika için ‘’atılım yılı’’ olacağını söyledi.Hong Kong medyasına göre, ABD Kongresi'nde iç ve dış politik gelişmelerle ilgili yıllık konuşmasını yapan Obama, bazı ekonomik başarılarından söz etti.
Çin’in ‘’kavimler göçü’’ doruğa çıktı (Özel)
PEKİN - Çin en büyük geleneksel bayramı olan Bahar Bayramı nedeniyle yapılan yolculuklarda yoğunluk zirveye çıkarken, en fazla kalabalık tren istasyonlarında gözleniyor. 1,3 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de halk, 30 Ocak’ı 31 Ocak’a bağlayan gece 12 hayvanlı geleneksel takvimine göre At Yılı'na girecek.
Hong Kong’un emlak kralını, kaçtığı ABD’de parmak izi ele verdi
PEKİN - Hong Kong tarafından milyonlarca dolarlık kredi için verilen rüşvetteki rolü nedeniyle aranan emlak zengini Zeng Wei’in, parmak izinden ABD’de yakalandığı bildirildi.Hong Kong medyasına göre, Zeng Wei isimli zengin, ABD’nin Saipan adasında, sınırdaki yetkililere sahte bildirim yapmaktan 16 Ocak’ta gözaltına alındı ve şimdi
Çin’de kuş gribi yayılıyor
PEKİN - Çin’de dün itibariyle 8 yeni H7N9 kuş gribi vakası tespit edilirken, ülkedeki vaka sayısı 100’ü aştı. Ancak buna rağmen yetkililer, Çin’in yeni yılı olan Bahar Bayramı süresince büyük ölçekli H7N9 salgını beklenmediğini ve virüsün insandan insana geçmesinin zor göründüğünü
Çin, New York Times muhabirinin vizesini uzatmadı
PEKİN - Çin, New York Times (NY Times) için başvuran ABD'li muhabirin, ikametgah vize kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle hafta sonuna kadar ülkeden ayrılacağını açıkladı.ABD vatandaşı Austin Ramzy’nin, Time dergisinden ayrıldıktan sonra geçen yılın ortalarında New York Times için akredite gazeteci olarak yaptığı başvurunun kabul edilmediği
Çin’de yolsuzluk karşıtı avukata 4 yıl hapis
PEKİN - Çin’de yolsuzluklara karşı verdiği mücadele ile bilinen muhalif avukat Xu Zhiyong, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kararın açıklanmasından sonra uluslararası insan hakları grupları kararı protesto etti ve bunun Çin için bir utanç olduğunu açıkladı.
Çinlilerin 8 rakamı çılgınlığı: Araç plakası 286 bin dolara satıldı
PEKİN - Çin’de uğur getirdiğine inanılan 8 rakamının art arda geldiği araç plakaları, yüz binlerce dolara alıcı buluyor. Ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinin Shenzhen şehrinde araç plakası açık arttırması yapıldı.
AIPS'e konuşan Hasan Arat, 2022 Kış Olimpiyatı'nda Pekin'e şans tanıyor
Çinli Ma Bangjie imzasını taşıyan röportajda Arat 2022 Kış Olimpiyat adaylığında Pekin'in şansı olduğunu belirtti. Arat, 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları adaylığı sürecini yürüttüklerini, başarılı da olduklarını belirtirken, Pekin'in, İstanbul'un deneyiminden de yararlanılacağını söyledi.
AIPS'e konuşan Hasan Arat, 2022 Kış Olimpiyatı'nda Pekin'e şans tanıyor
Çinli Ma Bangjie imzasını taşıyan röportajda Arat 2022 Kış Olimpiyat adaylığında Pekin’in şansı olduğunu belirtti. Arat, 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları adaylığı sürecini yürüttüklerini, başarılı da olduklarını belirtirken, Pekin'in, İstanbul’un deneyiminden de yararlanılacağını söyledi.
Çin: Uygur profesör Tohti, ‘’ayrılıkçı’’ faaliyetlere girişti
PEKİN - Çin, geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan ve kendisinden haber alınamayan Uygur asıllı Profesör İlham Tohti’nin ‘’ayrılıkçı aktivitelere’’ karıştığını açıkladı.Çin polisi, Pekin’in, Şincan (Xinjiang) Uygur Özerk Bölgesi’ne yönelik siyasetini eleştirmekten gözaltına alındıktan sonra nerede olduğu bilinmeyen ünlü akademisyen
Çin’in Ay aracı arızalandı
PEKİN - Çin’in Ay’a gönderdiği ve Ay yüzeyinde bilimsel araştırmalar yapan Yütu isimli tekerlekli aracın çalışmasında anormallikler gözlemlendiği kaydedildi.Çin medyasına göre, yetkililer, araçta yaşanan sorunların Ay yüzeyinin kendine has yapısından kaynaklandığını söyledi.
Uygur bölgesinde yine şiddet: 12 ölü
PEKİN - Çin’in kuzeybatısındaki Şincan (Xinjiang) Uygur Özerk Bölgesi’nde çıkan şiddet olaylarında 12 kişi öldü.Resmi Xinhua ajansına göre, ilk olarak Aksu şehrinin Xinhe kasabasında Cuma günü polisin üzerine patlayıcı atıldığı ve polisin silahla karşılık vermesi üzerine 6 kişinin
Avustralya Açık’ta Çinli Li Na şampiyon olarak tarihe geçti
PEKİN - Avustralya'nın Melbourne kentinde devam eden Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda tek kadınlarda Çinli Li Na, finalde Slovakya’dan Dominika Cibulkova’yı 2-0 yenerek tarihe geçti.Rod Laver Arena'da oynanan ve dünyanın 4 numarası Li Na ile dünya sıralamasında 20.
Çin’de sahte nüfus kayıtları skandalı
PEKİN - Çin’de birden fazla nüfus kaydı olan kişilerin sayısı artarken, polis geçen yıl 790 bin sahte nüfus kayıtlarını iptal etti.Devlet televizyonu CCTV’nin haberine göre, Çin’de ‘’hukou’’ olarak adlandırılan nüfus kütüğü kayıt sisteminde skandal ortaya çıktı.
Çin, Suriyeli hükümet ve muhaliflerle görüştü
PEKİN - Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Suriyeli hükümet ve muhalefet temsilcileriyle ayrı ayrı görüştü.Resmi Xinhua ajansında göre, İsviçre'nin Montrö kentindeki 2.
Çin’den Suriye krizine ‘’Çin işi’’ çözüm
PEKİN - Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Suriye krizinin kademeli bir şekilde kalıcı ve kökten çözümüne önem verdiklerini söyleyerek, bunu "Çin yöntemi" olarak niteledi.Wang, İsviçre'nin Montrö kentinde 2.
Beş ülkede Türk zeytinyağı tanıtılacak
zeytinyağı ihracatında her yıl büyüyen bir pazar konumunda olan bu ülkede önceki yıllarda Şanghay’da düzenlenen FHC fuarına katılan ZZTK, bu yıl Guangzhou ya da Pekin'de tanıtım çalışmaları ve bu şehirlerde düzenlenecek bir fuara info stantla katılarak Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını planlıyor.
Avustralya Açık’ta ilk finalist Çinli Li oldu
PEKİN - Avustralya'nın Melbourne kentinde devam eden Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda tek kadınlarda Çinli Li Na, adını finale yazdırdı.Turnuvanın 11.
Çin, Suriye sorununun siyasi yollarla çözülmesini istiyor
PEKİN - Çin, 2. Cenevre Konferansı öncesi uluslararası kamuoyuna, sorunun siyasi yollarla çözülme çağrısını yineledi.Uluslararası toplum için en acil görevin şimdi acil bir ateşkes için aracılık yapmak olduğunu söyleyen Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İsviçre'nin Montrö kentinde dün
23 yılda 10 milyon Çinli yurtdışına göç etti
PEKİN - Çin’in 23 yılda yurtdışına 9,3 milyon göç verdiği ve bu rakamla dünyada dışarıya göç veren dördüncü ülke olduğu açıklandı.Devlet medyasına göre, Çin ve Küreselleşme Merkezi’nin yaptığı bir araştırmada, son 23 yılda yüzde 126 artışla yaklaşık 10 milyon Çinlinin yurtdışına göç ettiği
Çin’deki ''yıllık en büyük insanlık göçünde'' kuş gribi alarmı
PEKİN - Geneksel Bahar Bayramı’nı kutlamaya hazırlanan ve bayram dolayısıyla dünyanın yıllık en büyük insan göçünün yaşandığı Çin’de, bayram yolculukları sırasında kuş gribi virüsünün artmasından endişe ediliyor.
Çin, dünyanın ilk 10 bin ton sınıfı gözetim gemisi yapıyor
PEKİN - Çin, dünyanın ilk 10 bin ton sınıfı gözetim gemisini yaptığını açıkladı.Devlet medyasına göre, Çin Gemi İnşa Sanayi Şirketi, söz konusu geminin yapımı için ilk siparişi doğruladı.
Çin kabul etti: Yeni uçak gemisi inşa ediyor
PEKİN - İskelet halindeki Varyag’ı alıp, Liaoning adıyla yeniden denizlere indiren Çin, yeni uçak gemisi yaptığı söylentilerini doğruladı.18 bin kilometre sahil şeridinin yanı sıra 3 milyon metrekarelik karasuya sahip Çin, elindeki tek uçak gemisinin her bakımdan yeterli olmadığını düşünüyor ve bu
Çin’den 2. Cenevre konferansı için 5 öneri
PEKİN - 2. Cenevre Konferansı’na katılacak Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Suriye krizinin çözülmesi için beş öneri sundu.Çinli basın mensuplarına konuyla ilgili bugün konuşan Wang, 22 Ocak'ta İsviçre'de yapılacak 2.
Çin’in 2013 yılındaki nüfusu açıklandı
PEKİN - Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’in 2013 yılındaki nüfusunun 1 milyar 360 milyon olduğu açıklandı.Pekin’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Çin Milli İstatistik Bürosu şefi Ma Jiantang, ülke nüfusunda erkeklerin sayısının 697,2, kadınların ise 663,4 milyon
Çin’de kuş gribinden bir ölüm daha
PEKİN - Çin’de insanlarda görülen H7N9 kuş gribi virüsü vakalarında bir kişinin daha öldüğü açıklandı.Çin medyasına göre, ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinde Yang isimli bir kişi, kuş gribinden tedavi gördüğü hastanede solunum yetmezliği sonucu Pazar günü yaşamını
Çin’de 2013 ekonomi rakamları açıklandı: Büyüme yüzde 7,7
PEKİN - Dünyanın en hızlı büyüyen ve en büyük ikinci ekonomisi Çin’in 2013 yılında yüzde 7.7 büyüdüğü açıklandı.
Çin’den Suriye’ye: Masaya oturun
PEKİN - Çin, Suriye hükümeti ve muhalefetine, soruna çözüm bulmak için görüşmeye başlama çağrısı yaptı.Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, sorunun ne kadar büyük, ne kadar derin tutarsızlık ve ne kadar zorlukları olursa olsun, Suriye’de iki tarafın masaya oturması, uluslararası
Çin’den orduya: Partiye sadık olun, savurganlıkla mücadelede örnek olun
PEKİN - Çin Merkezi Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısı Fan Changlong, ordunun Çin Komünist Partisi’ne (ÇKP) sadık ve savurganlıkla mücadelede örnek olması gerektiğinin ifade etti.Pekin’deki Çin Savunma Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde konuşan ve aynı zamanda ÇKP Polütbüro üyesi de olan General Fan, ÇKP’nin ordu üzerinde mutlak liderlik
Çin ordusunda yoksuzluk depremi
PEKİN - Çin ordusunun lojistik bölümünde görev yapan bir generalin bulaştığı yolsuzluk ve rüşvet ülkede büyük yankı uyandırdı.Devlet medyasına göre, Çin’in Halk Kurtuluş Ordusu’nda (PLA) görevli üst düzey bir askerin lüks yaşam tarzı görenleri ve duyanları şaşkına çevirdi.
Çin, ünlü Uygur akademisyeni ‘’kanunu ihlalinden’’ tutukladı
PEKİN - Çin’de ünlü Uygur akademisyen İlham Tohti, Pekin’in, Şincan (Xinjiang) Uygur Özerk Bölgesi’ne yönelik siyasetini eleştirmekten gözaltına alındı.Medyaya yansıyan haberlere göre, ünlü ekonomist Tohti’nin dün Pekin’de ‘’yasaları çiğnemekten’’ gözaltına alındığı kaydedildi.
Çinliler, ‘’kavimler göçü''ne başlıyor
PEKİN - 1,3 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de halk, yaklaşan geleneksel Bahar Bayramı nedeniyle memleketlerine gitmeye hazırlanıyor.Konuyla ilgili Pekin’deki Devlet Konseyi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan yetkililer, bayramda 40 gün boyunca 3 milyar 600 milyon seyahat yapılacağını
Çin’de patlama: 14 ölü
PEKİN - Çin’in güneyindeki Guizhou eyaletinin bir köyünde el yapımı bir bombanın patlatılması sonucu 14 kişinin öldüğü, 7 kişinin yaralandığı bildirildi.Devlet medyasına göre patlama dün Laoshan köyünde kumar oynatılan bir mekanda meydana geldi.
Çinli zenginler gözünü uzaya dikti
PEKİN - Çinli zenginler artık gözünü uzaya dikmiş durumda. Her şeyin yolunda gitmesi halinde ilk Çinli turist yıl sonunda uzaya gidecek.Çin medyasına göre, Hollanda merkezli uzay turizmi şirketi Space Expedition Corporation veya SXC, zengin Çinlileri uzaya götürmesi için Çin’in Dexo Travel şirketiyle
Çin’de yeni kuş gribi vakaları
PEKİN - Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletinde, kuş gribinin insanlarda görülen tipi olan H7N9 vakalarına iki tane daha eklendi.Hafta sonu da Zhejiang eyaletinde 3 vaka görülmüş ve bunlardan biri ölümle sonuçlanmıştı.
'Muhteşem Yüzyıl' Çin’de yayına başlıyor
PEKİN - 40 ülkede 210 milyon izleyiciye ulaşan 'Muhteşem Yüzyıl' dizisi, kısa süre sonra Çin'de de yayınlanacak. Böylelikle dizinin izleyici sayısının altıya katlanarak 1 milyar 200 milyona ulaşması bekleniyor.
Çin’den Suriye’ye 3,3 milyon dolarlık yardım
PEKİN - Çin, Suriye’ye 20 milyon yuan (3,3 milyon dolar) değerinde insani yardım yapıyor.Çin medyasına göre, genelde çadır ve battaniyeden oluşan yardımın ilk bölümü Cuma günü Şam’a vardı.
Çin’de tarihi Tibet kasabasında büyük yangın
PEKİN - Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletine bağlı tarihi Tibet kasabasında çıkan yangında 3 yüze yakın ev yok oldu.Çin medyasına göre, 1300 yıllık tarihi olan ve Tibet dilinde ''Ay'ın kasabası'' anlamına gelen Dukezong'daki yangın Cumartesi günü Ruyi Inn otelinde 01.
Çin’de tarih yandı
PEKİN - Çin’in güneybatısındaki Yunnan eyaletine bağlı tarihi Tibet kasabasında çıkan yangında 3 yüze yakın ev yok oldu.Çin medyasına göre, 1300 yıllık tarihi olan ve Tibet dilinde ‘’Ay’ın kasabası’’ anlamına gelen Dukezong’daki yangın Cumartesi günü Ruyi Inn otelinde 01.